Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια, θελω να ρωτησω το εξης γιατι ολο το σκεφτομαι: Τωρα τελευταια η μπεμπα μας δεν θελει να κατσει στο στηθος με ορεξη οπως πριν, θελει να σηκωθει, να παιξει να μπουσουλησει, την βλεπω δηλαδη που δεν εχει μυαλο να κατσει εκει. Εκτος βεβαια απο το πρωι οταν σηκωνεται και το βραδυ και αυτο οχι οπως πριν. Και ρωταω τωρα, αν θελει σιγα σιγα να αποθηλασει μονη της, τι γινεται με γαλα? Τι γαλα να της δινω να πινει? Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν χρειάζεται να της δώσεις κάποιο άλλο γάλα προς αντικατάσταση του μητρικού!

Δεν βλέπω tickers, θύμησέ μου πόσο είναι η κορούλα σου?

Μπορεί να μην θέλει να αποθηλάσει, αλλά να περνάει φάση που την ενδιαφέρει περοσσότερο η δραστηριότητα και ο κόσμος από το φαγητό της. Οπότε να χρησιμοποιεί το θηλασμό απλά ως επιβεβαίωση δηλ. η μανούλα είναι παντα εδω, ωραία ας πάω να δώ τώρα τι είναι αυτό και να ζουζουνίσω λίγο ακόμα.... :D

 

Τέτοιες φάσεις εμείς περάσαμε πάρα πολλές, αλλά μας πήρε πολύ για να αποθηλάσουμε (κρίμα, ήθελα κι άλλο!... :? ).

 

Η συμβουλή μου είναι να την αφήσεις να θηλάσει όσο θέλει και όποτε θέλει, όπως ακριβώς κάνεις και μέχρι εδώ....Θα σου δείξει αυτή το δρόμο.

 

Όσο για το γάλα, μην αγχώνεσαι....δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο νομίζουμε!...Τα θρεπτικά συστατικά τα παίρνει και από άλλες τροφές που τρώει μέσα στη μέρα. Το πρωινο και βραδυνο γάλα, μαλλον παράδοση είναι παρά πραγματική ανάγκη μου φαίνεται! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται τότε να αποθηλάζει μόνη της, είναι πολύ μικορύλα τότε! :D

 

Μάλλον αυτό που σου είπα πιο πάνω συμβαίνει. Μην αγχώνεσαι για γάλατα και συνέχισε όπως ξέρεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι 7 και 1 εβδομαδας περιπου, οντως σαν της maninas!!! Λες να ειναι μικρη ακομα ε? εχω δει και τη δικια σου περιπτωση που εγραψες οτι αποθηλασε μονη της! Δεν θελω να της δωσω κανενα αλλο γαλα (αν και η πιεση απο δικους μου ανθρωπους εκτος του αντρα μου ειναι πλεον ανυποφορη!!!) αλλα σκεφτομαι τωρα που η δικια σου δεν θηλαζει, τι της δινεις για γαλα? Ή δεν της δινεις και παιρνει απο αλλου το ασβεστιο? Οι αλλες μανουλες με ομοια κατασταση κανατε?? (Αχ κοριτσια, ναστε καλα!!! Ευτυχως που εισαστε και εσεις!!!!)

Link to comment
Share on other sites

H Μάγια πλέον πίνει γάλα, όποτε το ζητήσει....

Το πρωί δεν θέλει πάντα, συνήθως ζητάει χυμό και όχι γάλα, ή γιαούρτι, ή τοστ ( :lol: ...σε λίγο θα μου ζητήσει αυγά με μπέικον! :lol::lol::lol: ).

 

Μέσα στη μέρα τρώει τυρί (ανθότυρο, cottage, καμιά φέτα Milner γιατί ζηλεύει απο μένα).Απο γαλακτοκομικά δόξα τω θεώ!

Το βράδυ σχεδον πάντα μετά το μπάνιο της ζητάει γάλα!

 

Αλλα αυτά τώρα που είναι 18 μηνων. Στην ηλικία της δικιά σου μόνο το γαλατάκι της μαμάς χαιρότανε! Τα λαχανικά και το κρέας τα έτρωγε με κάποια όρεξη, τη φρουτόκρεμα, γινόταν μάχη!....της φαινόταν πολύ γλυκιά.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Οντως μπορει να θελει να παιξει και να κανει τα καινουργια πραγματα που καθε μερα μαθαινει!!! Και εμενα, τις κρεμες τις τρωει, αλλα με τη φρουτοκρεμα χαλια μαυρα! Και εγω εχω καταλαβει οτι της αρεσουν τα ξινα!!! Σε ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί μάλλον χρειάζομαι συμβουλές...

Είμαστε σε φάση αποθηλασμού, είναι η τρίτη μέρα και δεν πίνει με τίποτα γάλα. Μόλις βλέπει το μπουκάλι το σπρώχνει ή το πετάει...

Έχει χάσει ήδη σχεδόν μισό κιλό γιατί πέρασε και μία ίωση.

Τι άλλο να κάνω;

Ξέχασα να σας πω πως είναι 16 μηνών και την θήλαζα αποκλειστικά έως 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...