Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΣΙΠΟ


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!ειμαι μητερα 2 παιδιων (οπως καποιες ισως γνωριζετε) μιας κορης σχεδον 2 μηνων κ ενος γιου 2 1/2 ετων!στον γιο μου δεν χρησιμοποιησα μαρσιπο γιατι ποτε δεν χρειαστηκε,τωρα ομως σκεφτομαι να χρησιμοποιησω στην μικρη.τι γνωμη εχετε?εχω ενα μαρσιπο που μου εδωσε μια φιλη κ ο οποιος μπαινει μονο μπροστα.τι λετε υπαρχει καποιος κινδυνος για το μωρο?διαβασα για την σπονδηλικη στηλη κλπ.τι αποψη εχετε εσεις?χρησιμοποιησατε μαρσιπο?περιμενω τις εμπειριες σας.πολλα φιλια!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα!ειμαι μητερα 2 παιδιων (οπως καποιες ισως γνωριζετε) μιας κορης σχεδον 2 μηνων κ ενος γιου 2 1/2 ετων!στον γιο μου δεν χρησιμοποιησα μαρσιπο γιατι ποτε δεν χρειαστηκε,τωρα ομως σκεφτομαι να χρησιμοποιησω στην μικρη.τι γνωμη εχετε?εχω ενα μαρσιπο που μου εδωσε μια φιλη κ ο οποιος μπαινει μονο μπροστα.τι λετε υπαρχει καποιος κινδυνος για το μωρο?διαβασα για την σπονδηλικη στηλη κλπ.τι αποψη εχετε εσεις?χρησιμοποιησατε μαρσιπο?περιμενω τις εμπειριες σας.πολλα φιλια!

 

Μπράβο σου που έβαλες αυτό το θέμα γιατί κι εγώ έχω μπλεχτεί. Διαβάζω πολύ και για το μάρσιππο αγκαλιάς που έχουν άλλες κοπέλες και έμειναν ευχαριστημένες και δεν ξέρω αν τελικά δεν πειράζει το μωράκι. Για το μάρσιππο που λες έχω ακούσει ότι είναι απαγορευτικός τους πρώτους μήνες πάντως. Μήπως να δοκίμαζες κάτι σε πιο ξαπλωτό?

Link to comment
Share on other sites

Οι σκληροί μάρσιπποι (οι πιο κοινοί του εμπορίου) δυνητικά βλάπτουν την σπονδηλική στήλη του μωρού, αν φοριούνται εκτεταμένα, και δεν βολεύουν για πολύ ώρα ούτε το μωρό , ούτε τη μαμα.

 

Απεναντίας οι μαλακοί μάρσιποι αγκαλιάς, βοηθούν το μωρό και σωματικά και ψυχικά και διευκολύνουν τους γονείς. Η Μάγια που είχε πρόβλημα χαλαρών ισχίων, βοηθήθηκε πολύ με το sling που την φορούσα (κατόπιν παροτρυνσης και της παιδιάτρου μας)

 

Δες και εδώ για τα πλεονεκτήματα των μαλακών μαρσιπων αγκαλιάς και πόσο πολύπλευρη είναι η βοήθειά τους στην ανατροφή του μωρού σου! :wink:

Μπες στο sticky post του forum "Μαλακοι μαρσιποι αγκαλιάς"

και στα

http://www.babywearing.gr

http://www.pantoumazi.gr

κανε και ένα serch στο google για babywearing, να δεις!

 

Εγώ φοράω την κόρη μου ακόμα και το λατρεύουμε και οι δύο! :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω sling εχω και με εχει εξυπηρετησει ΠΑΡΑ πολυ!!!!

εγω δεν εχω μαρσιππο αλλα απ'οτι εχω δει ειναι αρκετα σκληρος.

επισης υπαρχουν αρκετες κοπελες που εχουν χρησιμοποιησει και τα 2 και μου λενε πως ειναι καλυτερο το σλιγκ :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και μάρσιπο και pouch. Στην αρχή χρησιμοποίησα το μάρσιπο όταν η μικρή μου ήταν περίπου 2-3 μηνών...επειδή ακόμη δεν είχα βρει τον τρόπο που το μωρό βολευόταν στο pouch.Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο μάρσιπος ήταν πιο δύσχρηστος ως προς την τοποθέτηση του μωρού και με πόναγε η μέση μου. Επίσης μετά από σύντομο χρονικό διάστημα το μωρό δεν χωρούσε με άνεση μέσα και φαινόταν ότι δυσανασχετούσε.

Πριν από κάνενα μήνα (τώρα το μωρό μου είναι 5 μηνών) ξαναθυμηθηκα το pouch ....και σώθηκα! Το χρησιμοποιώ για όλες τις κοντινές αποστάσεις καθώς το θεωρώ πιο βολικό ακόμη και από το καρότσι. Το μωρό το χαίρεται ιδιαίτερα και εγώ ακόμη πιο πολύ. Προσωπικά ο μάρσιπος δεν με βόλεψε καθόλου ..ενώ το pouch το έχουμε λατρέψει. Άσε που διπλώνεται και μπορείς να το έχεις και μέσα στην τσάντα σου ...για κάθε ενδεχόμενο..αφού καταλαμβάνει ελάχιστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς αν και ανακαλύψαμε τα sling σε λίγο πιο προχωρημένη ηλικία (5μηνών) τώρα έχουμε ένα ring sling και το απολαμβάνουμε και οι δύο!

Είναι πάρα πολύ βολικό, παρόλο το βάρος του μωρού (9,2κιλά)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την erica!

Χρησιμοποιω sling και wrap!Με εχουν βολέψει πααααααρα πολυ κ το μωρακι μου επισης!Είναι πιο εύκολη η τοποθέτηση απο οτι σε εναν μαρσιππο του εμποριου.Μια φορα δοκιμασα εναν κ δεν με βόλεψε καθόλου ούτε κ το μώρο μου!Τωρα κάνουμε μαθήματα κ στον μπαμπα πως να φοράει το μωρό του κ είναι πολύ ενθουσιασμένος!!!!(ο μπαμπας φυσικα!!!) :lol::lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω!μπηκα στα sites κ τα βρηκα πολυ ευχρηστα!αλλα μπερδευτηκα καπως...pοuch ή sling ring?ποιο απο τα δυο προτεινετε?υπερ κ κατα?

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!μπηκα στα sites κ τα βρηκα πολυ ευχρηστα!αλλα μπερδευτηκα καπως...pοuch ή sling ring?ποιο απο τα δυο προτεινετε?υπερ κ κατα?

 

To pouch είναι το πιο εύκολο στο βάλε βγάλε. Ίσως είναι το πιο εύχρηστο για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος με το babywearing.Είναι και το πιο συμμαζεμένο, χωράει και στην μικρή σου τσάντα διπλωμένο. Απο ένα σημείο και μετά συνήθως βολεύει μόνο η στάση στο γοφό ή στην πλάτη (απο 5 μηνων περίπου) - οι οποίες βέβαια είναι αυτές που θα προτιμάει και το μωρό για να βλέπει παντού! Επειδή είναι ραμμένο στα μέτρα σου , κάνει μόνο σε σένα ή σε κάποιον με παρόμοια σωματική διάπλαση (δηλ. το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιεί και ο μπαμπάς.

 

Το ring sling είναι πιο "μπελαλίδικο" από το Pouch στο να το συνηθίσεις και εσυ και το μωρό. Μόλις του πάρεις το κολάι όμως βολεύει πολύ. Βοηθάει πολύ στον θηλασμό σε εξωτερικούς χωρους. Μπορείς να εκμεταλλευτείς περισσότερες στάσεις για περισσότερο καιρό.Μπορούν να το χρησιμοποιούν και οι δύο γονείς. Από την άλλη , όπως είπα και πριν θέλει λίγο χρόνο για να το συνηθήσεις και εσυ και το μωρό (να βρείτε τον τροπο που σας βολεύει και τους δύο να το φοράτε).

 

Και το ring sling και το pouch πιάνουν από τον ένα ώμο, οπότε μπορεί (όχι σίγουρα) να σε κουράσουν κάποια στιγμή, όταν θα βαρύνει το μωρό, οπότε τότε θα είναι καλύτερη επιλογή ίσως ένα mei tai ή ενα wrap.

Εμένα βέβαια η κόρη μου τώρα είναι σχεδόν 12 κιλά και ακόμα με το pouch μας δεν έχουμε πρόβλημα.

Στην ηλικία της που θέλει να τρέχει και να περπατάει συνέχεια, αλλά που και που κουράζεται και θέλει αγκαλίτσα της μαμάς, το pouch μας βολεύει περισσότερο από το καρότσι! Να'χα και έναν τρόπο να μην κουβαλαω την τσαντα αλλαγης όταν βγαίνω μόνη μου! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε παιδια δε ζεσταινεστε υπερβολικα με το babywearing; εγώ δεν το εχω δοκιμασει αλλα με το μαρσιπο ειχα σκασει και ηταν μαιος ακομα για τωρα δεν το συζητω!!! θα με βολευε το babywearing γιατι θα μπορουσα να βγω εξω τα πρωινα για ψωνια και να μη φωναζω την πεθερα μου να τον κρατησει (δε μπορω να βγω με καροτσι γιατι ουτε στο ασανσερ χωραμε και υπαρχουν και σκαλες μετα το ασανσερ στην εισοδο της πολυκατοικιας)

 

επισης με το μαρσιπο που ειχα δοκιμασει μετα απο λιγο δεν αντεχα το βαρος του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου χαμογελάκι!

Τα slings είναι πολύ διαφορετικά από τους μάρσιπους.

Για το θέμα της ζέστης, είναι σίγουρα καλύτερα, γιατί είναι μόνο ένα λεπτό ύφασμα :wink: (Μην πάρεις wrap καλοκαιριάτικα!)

Όσο για το βάρος, εκεί δεν παίζονται :D:D:D:D (Κωστής 7 κιλά σε μάρσιπο ασήκωτος- Κωστής 11,5 κιλά σε ring-sling μια χαρά και πάμε βόλτες)

 

Μήπως να πάρκαρες το καρότσι στην είσοδο της πολυκατοικίας? χιχιχι :lol:

ή παίρνεις μικρότερο καρότσι και κατεβαίνεις τα σκαλιά με τις πίσω ρόδες :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα. Εμένα μου έκανε δώρο μια φίλη - ο Θεός να την έχει καλά- ένα ring sling και σώθηκα. Έχω σχεδόν καταργήσει το καρότσι και ακόμα και όταν το χρησιμοποιώ έχω πάντα μαζί μου το sling. Η μικρή έχει ξετρελαθεί και μάλιστα σήμερα σε ένα μαγαζί που είχα πάει με ρωτούσαν άλλοι γονείς που το βρήκα.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ εύκολα του πήρα τον αέρα και τώρα η Νεφέλη κάθε φορά βρίσκει και μόνη της τη θέση που τη βολεύει. Επίσης και μέσα στο σπίτι μερικές φορές την βάζω μέσα και συχνά κοιμάται και εκεί.

Είναι ό,τι καλύτερο έχω δει ως τώρα. Είναι πραγματικά ανεκτίμητο. Καμία σχέση με τους μάρσιπους του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, το ring sling απο πια ηλικία και μετά πρέπει να χρησιμοποιηθεί;; Σκεφτομαι να το χρησιμοποιήσω σε δύο μήνες απο τώρα.. Είναι καλά ή πρέπει να είναι μεγαλύτερο το μωρό;;

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το ring sling απο πια ηλικία και μετά πρέπει να χρησιμοποιηθεί;; Σκεφτομαι να το χρησιμοποιήσω σε δύο μήνες απο τώρα.. Είναι καλά ή πρέπει να είναι μεγαλύτερο το μωρό;;

 

Κάνει από νεογέννητο... αρκεί να χρησιμοποιήσεις μια από τις στάσεις που ενδείκνυται για νεογέννητο!!! :wink:

Εμάς μας βόλεψε ακόμα και τώρα στα... γεράματα που λένε :lol: .... μιας και ο μικρός είναι αισίως 19 μηνών και 14 κιλά! :shock:

Όποτε το ζητήσει βέβαια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψηφίζω ring sling. Έχω και μάρσιπο του εμπορίου και ring sling. Χρησιμοποιώ μόνο το sling. Το πρωτοχρησιμοποίησα όταν ο μικρός μου ήταν σαράντα ημερών (τότε το πήρα) και το χρησιμοποιώ ακόμα πολύ καθώς αρέσει στον μπέμπη και μου λύνει και τα χέρια. Με ζόρισε μόνο την πρώτη μέρα μέχρι να βρω τη θέση που προτιμούσε ο μπέμπης. Από τότε το καρότσι το έχουμε μόνο για να κοιμόμαστε όταν είμαστε έξω και πρόκειται να αργήσουμε να γυρίσουμε σπίτι. Pouch δεν έχω και δεν μπορώ να εκφέρω γι αυτό γνώμη, αλλά το sling μου έχει φανεί ανεκτίμητο, πάμε βόλτες, για ψώνια, για καφέ, παντού, ο μπέμπης είναι ήρεμος μέσα, βλέπει γύρω του καλύτερα, θηλάζει αν χρειαστεί σ' αυτό και φυσικά κοιμάται

Link to comment
Share on other sites

θα με βολευε το babywearing γιατι θα μπορουσα να βγω εξω τα πρωινα για ψωνια και να μη φωναζω την πεθερα μου να τον κρατησει (δε μπορω να βγω με καροτσι γιατι ουτε στο ασανσερ χωραμε και υπαρχουν και σκαλες μετα το ασανσερ στην εισοδο της πολυκατοικιας)

 

επισης με το μαρσιπο που ειχα δοκιμασει μετα απο λιγο δεν αντεχα το βαρος του μωρου

 

 

Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω!!!

Τα ίδια περνούσα κι εγώ και πιστεύω ότι αν φορούσα το μωρό, θα ήταν όλα πιο απλά. Για μικρές αποστάσεις, απλά θα φορούσα το μωρό και για μεγαλύτερες, θα κατέβαινα με το μωρό πάνω μου και το καρότσι κλειστό και θα το άνοιγα στην είσοδο. Πάντως, το έχω στα υπόψην για το επόμενο μωρό Θεού θέλοντος. :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαρετο ποτε δεν ειναι αργα...

Απο την αποψη της ζεστης δεν εχεις προβλημα.. δεν ζεσταινεσαι περισσοτερο απο το να κρατας το μωρο αγκαλια χωρις να φορας μαρσιπο.. μην σου πω οτι ειναι και καλυτερα γιατι τα χερια σου ειναι ελευθερα οποτε παιρνεις και αερα..

Ουτε υπαρχει περιορισμος στα κιλα..

εγω το pouch να πω την αληθεια δεν το πολυβολευτηκα μιας και απο την ημερα που το πηρα εχασα καποια κιλα και μου επεσε μεγαλο..

Το εχασα κιολας.. μαλλον πρεπει να μου το βουτηξε η τελευταια νταντα που ειχα μαζι με αλλα που βουτουσε γιατι χαθηκε μεσα απο το σπιτι..

Τωρα τι θα το εκανε ο θεος και η ψυχη της το ξερουν.. :(

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι αργά για μας, γιατί η θυγατέρα έχει φτάσει αισίως τα 14κιλά και, όσο καλό ζύγισμα και να έχει το carrier, είναι 14 κιλά :lol::lol:

Από την άλλη, η δεσποινίς δεν κάθεται στην αγκαλιά πάνω από 1 λεπτό, θέλει να τριγυρίζει ... γι'αυτό λέω ... στο επόμενο :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

...η θυγατέρα έχει φτάσει αισίως τα 14κιλά και, όσο καλό ζύγισμα και να έχει το carrier, είναι 14 κιλά...

 

Και ο δικός μας τόσο είναι (14.200) αλλά στις λίγες (έστω) φορές που θα χρειαστώ το σλινγκ είναι πάαααρα πολύ βολικό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια το "φοβαμαι" κάπως το σλιγκ . Δεν ξερω γιατι το χω πάρει ετσι αρνητικα και το κακό ειναι πως δεν έχω και κανεναν να μου το δειξει για να το μάθω και να ξεθαρεψω . :(

 

Εδω χρησιμοποιουν πολυ το wrap (αν το λεω σωστα - το τεραστιο υφασμα ) αλλα για μενα ειναι και πολυ ζεστο και δυσκολο στο δεσε-λύσε. :roll:

 

Το ένα μου ξυνιζει το αλλο μου βρωμαει εχω καταντησει ....

 

Σκεφτομαι το mei tai που θα μπορουμε να το χρησιμοποιουμε και γω και ο μπαμπας . Το έχει καμία ? Πως σας φαινεται ?

 

:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lampini kai to mei tai exei dese luse giauto ego to protimao mono gia megales boltes . Kata thn gnomi mou to pio eukolo einai to pouch giati ginete sta metra mou einai kai pio eukolo otan to moro thelei mia pano mia kato, mia mesa mia ekso

 

Exo dei kati germanika wraps kai itane para poly omorfa!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...