Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση!Απ' όσο γνωρίζω κατα κανόνα όταν θηλάζεις αποκλειστικά η περίοδος αργεί να επιστρέψει.Στη μεγάλη μου κόρη έδινα και συμπλήρωμα, οπότε προσωπική εμπειρεία δεν έχω.Τώρα θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή που είναι 2 μηνών και χθες μου ήρθε περίοδος. Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό για το θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν υπάρχει κανόνας manoula, η αν θες ο κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του ;)

Εμένα μου ήρθε περίοδος στον 4ο μήνα ενώ θήλαζα αποκλειστικά, σε άλλη φίλη στον 3ο, σε άλλη μέχρι τον 14ο δεν είχε έρθει ακόμη...Οπότε κάθε περίπτωση είναι μοναδική...

Επίσης ο κύκλος άλλαξε μετά την γέννα.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση!Απ' όσο γνωρίζω κατα κανόνα όταν θηλάζεις αποκλειστικά η περίοδος αργεί να επιστρέψει.Στη μεγάλη μου κόρη έδινα και συμπλήρωμα, οπότε προσωπική εμπειρεία δεν έχω.Τώρα θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή που είναι 2 μηνών και χθες μου ήρθε περίοδος. Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό για το θηλασμό?

 

όχι δε σημαίνει κάτι!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου ήρθε περίοδος σχετικά γρήγορα (σε λιγότερο από 2 μήνες μετά τη γέννα) κι ενώ θήλαζα αποκλειστικά... Είχα πάρει τηλ. το γυναικολόγο μου και τον ρώτησα και μου είχε πει ότι δεν είχε καμία σχέση το ένα με το άλλο, οπότε μην ανησυχείς... Κι εγώ άκουγα το ράδιο αρβύλα των άλλων που μου έλεγαν μήπως μου λιγοστέψει το γάλα και τέτοια και είχα ανησυχήσει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ κάτι τέτοια άκουσα, ο γιατρός μου έλειπε και δεν ήθελα γι΄ αυτό να τον ενοχλήσω στο κινητό και λιγάκι αγχώθηκα!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλα και εγώ τα ίδια με σένα!

 

Δεν τρέχει μία :wink: !

Μπορεί να παρατηρήσεις κάποια μέρα πριν την περίοδο να μειώνεται λίγο η παραγωγή σου (λόγω ορμονικής αναταραχής :) )αλλά κρατάει μόνο μία μέρα και αν βάζεις συχνά το μωρό στο στήθος δεν θα το πάρει χαμπάρι!

Όλα αυτά απο την δική μου προσωπική εμπειρία. Μπορεί σε σένα να μην συμβεί καν κάτι τέτοιο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άκουγα το ράδιο αρβύλα των άλλων που μου έλεγαν μήπως μου λιγοστέψει το γάλα και τέτοια και είχα ανησυχήσει...

 

Όταν βρίσκεται καλοθελητές που σας δίνουν τέτοιες πληροφορίες καλό είναι να ρωτάτε ευθέως την εμπειρία τους στο θηλασμό. Συνήθως θα διαπιστώσετε ότι δεν έχουν καμία και απλά μεταφέρουν όποια βλακεία έχουν ακούσει από επίσης μή έμπειρους στο θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

AA, kai se mena hr8e h periodos thn Kuriakh kai to mikro einai 4 mhnwn. Panikoblh8hka kai phra amesws ton gunaikologo.

Mou eipe pws twra 8a arxisei na meiwnetai to gala. Kai pragmati, ton teleutaio kairo pou den taisa ena geuma kai phre apo mpimpero diko mou pali gala, den enoiwsa to sth8os toso fouskwmeno, oso paliotera.

Eixa stenoxwre8ei polu. Den eimai etoimh na stamathsei o 8hlasmos! Kai o pitsirikos einai polu mikros akomh.

 

Meta phra ta panw mou, pou diabasa kai gia alles gunaikes pou 8hlazan enw eixan periodo gia mhnes meta!

Shmera mporw na pw pws blepw pali na epanerxomaste. Noiw8w to gala na katebainei akomh ki otan de 8hlazw.

Opote isws htan autes oi meres prin thn periodo kai kata th diarkeia. Shmera pou teleiwnw, mallon eimaste pali kala. 8a janarxisw to 8hlastro pantws pou to eixa amelhsei giati de fouskwne to sth8os....

 

Pantws auth h istoria mou apokalupse poso ejarthmenh sxesh exw me to mikro kai pws o 8hlasmos mas exei desei oso tipote allo!! Entelws xazomama!!! Pio polu 8a stenoxwriomoun egw, an den mporousa na 8hlasw, para o pitsirikos!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε περίοδος κάπως αργά, όταν ο μικρός ήταν 8 μηνών. Δεν παρατήρησα καμία μεταβολή στην ποσότητα του γάλακτός μου.

Και ενώ είχα για 3 μήνες κανονικά περίοδο, αυτόν τον μήνα μου ήρθαν για 2 μέρες κάτι σκούρα και μετά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να μου σταματήσει ένεκα των αυξημένων θηλασμών; Ο μικρός είναι κάπως ανήσυχος τελευταία και τον βάζω όλο και πιο συχνά στο στήθος.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου ήρθε περίοδος τον περασμένο μήνα που η μικρή ήταν 14 μηνών!!! :o Αλλά έχω το εξής πρόβλημα: σήμερα ο μήνας έχει 29 και ακόμα περίοδος δεν έχει έρθει..... Να είμαι έγκυος δεν νομίζω.

Ξέρει καμία σας πότε θα σταθεροποιηθεί?

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει περίπτωση να μου σταματήσει ένεκα των αυξημένων θηλασμών; Ο μικρός είναι κάπως ανήσυχος τελευταία και τον βάζω όλο και πιο συχνά στο στήθος.

 

Ναι, μπορεί να σταματήσει αν αυξηθούν οι θηλασμοί!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου ήρθε περίοδος τον περασμένο μήνα που η μικρή ήταν 14 μηνών!!! :o Αλλά έχω το εξής πρόβλημα: σήμερα ο μήνας έχει 29 και ακόμα περίοδος δεν έχει έρθει..... Να είμαι έγκυος δεν νομίζω.

Ξέρει καμία σας πότε θα σταθεροποιηθεί?

 

Εξαρτάται από το ποσο συχνά θηλάζει το μωρό, όσο πιο συχνά τόσο πιο πολύ απέχεις από τη σταθεροποίηση.

 

Γενικά με την περίοδο ισχύει όσο λιγότερο τόσο καλύτερα. Είσαι πολύ τυχερή που έμεινες τόσους μήνες χωρίς περίοδο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμένα εχθές μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος που η μπέμπα μου είναι 7 μηνών. Θηλάζω ακόμα 3 φορές την ημέρα και όντως εχθές και σήμερα βλέπω μια διαφορά στο γάλα. Πήρα πολύ κουράγιο που διαβάζω απο εσάς οτι μπορώ να συνεχίζω να θηλάζω ενώ έχω περίοδο γιατί πραγματικά δεν θέλω να σταματήσω ακόμα...Πρέπει να προσέχω τίποτα ιδιατέρως σε σχέση με το θηλασμό και την περίοδο?

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν ερχεται η περιοδος εχεις κανει μια οωρηξια και μειωνεται η προλακτινη.

Νομιζω οτι αν συνεχισεις να θηλαζεις οπως και πριν δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέχω τίποτα ιδιατέρως σε σχέση με το θηλασμό και την περίοδο?

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

 

Να σου ζήσει! :)

 

Όχι δεν πρέπει να προσέχεις ή να κάνεις κάτι! Απλά συνεχίζεις όπως πριν :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα εχθές μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος που η μπέμπα μου είναι 7 μηνών. Θηλάζω ακόμα 3 φορές την ημέρα και όντως εχθές και σήμερα βλέπω μια διαφορά στο γάλα.

 

Θηλάζεις 3 φορές το 24ωρο ή 3 φορές στη διάρκεια της μέρας;

 

Δίνεις και ξένο γάλα;

 

Σου τα ρωτώ αυτά γιατί γενικά οι 3 θηλασμοί το 24ωρο πολύ σπάνια επαρκούν για ένα μωρό 7 μηνών.

 

Πολλοί παιδίατροι δίνουν οδηγίες για γεύματα θηλασμού, όπως θα έδιναν για γεύματα με το μπουκάλι, αλλά αυτό για τα περισσότερα μωρά δεν είναι αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα εχθές μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος που η μπέμπα μου είναι 7 μηνών. Θηλάζω ακόμα 3 φορές την ημέρα και όντως εχθές και σήμερα βλέπω μια διαφορά στο γάλα.

 

Θηλάζεις 3 φορές το 24ωρο ή 3 φορές στη διάρκεια της μέρας;

 

Δίνεις και ξένο γάλα;

 

Σου τα ρωτώ αυτά γιατί γενικά οι 3 θηλασμοί το 24ωρο πολύ σπάνια επαρκούν για ένα μωρό 7 μηνών.

 

Πολλοί παιδίατροι δίνουν οδηγίες για γεύματα θηλασμού, όπως θα έδιναν για γεύματα με το μπουκάλι, αλλά αυτό για τα περισσότερα μωρά δεν είναι αρκετό...

Γιατί δεν είναι αρκετοί 3 θηλασμοί για 7 μηνών μωρό; Μπορείς να μας το εξηγήσεις; Τι να κάνουμε ακριβώς; Και πως θα θηλάσει περισσότερο όταν τρώει 3 γεύματα στερεάς τροφής; Μήπως πρέπει να γίνεται η εισαγωγή στις στερεές τροφές με πιο αργούς ρυθμούς;;Κι αν το παιδί τα επιθυμεί αυτά τα γεύματα;Πως θα ξέρουμε ότι δεν επαρκούν για το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τον 5 μήνα (δεν είχα δώσει ούτε νερό, ούτε με τους τρομερούς καύσωνες που περάσαμε το καλοκαίρι).

Ξεκινήσαμε με 5 θηλασμούς την ημέρα και από 40 ημερών έγιναν 4 την ημέρα. Το βάρος του το μωρό το έπαιρνε κανονικά και επίσης κοιμόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Να σημειώσω οτι κάθε θηλασμός κρατάει περίου 45-50 λεπτά.

 

Από τον 5ο μήνα έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά και εφόσον δεν ήθελα να δώσω ξένο γάλα, με συμβούλεψε η γιατρός και ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια, αντικαθιστώντας το γεύμα που έχανε. Δηλαδή το πρόγραμμα έγινε ως εξής

- Το πρωί θηλασμός (γύρω στις 8:00)

- Το μεσημέρι κρεμούλα (στις 12-12:30)

- Το απόγευμα που επιστρέφω θηλασμός (16:30)

- Το βράδυ θηλασμός (9:30)

 

Εδώ και 3 εβδομάδες δίνω και δεκατιανό φρέσκια φρουτόκρεμα. Η γιατρός μου είπε οτι σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε πουρέ λαχανικών και κοτόπουλο. Της είπα οτι δεν θέλω να καταργήσω τον απογευματινό θηλασμό και μου είπε εντάξει προς το παρόν. Αλλά αργότερα θα δίνουμε μόνο πρωί και βράδυ.

Αγλαία εσύ τι γνώμη έχεις; Μπορώ να συνεχίσω με τους 3 θηλασμούς εφόσον το θέλω και μπορώ και να εντάσσω σιγά σιγά το μεσημέρι τις άλλες στερεές τροφές;

Σας ευχαριστώ πολύ. Δίνετε απίστευτο κουράγιο και σε όλες τις δύσκολες φάσεις που έχω περάσει μου δίνατε δύναμη να συνεχίσω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε με 5 θηλασμούς την ημέρα και από 40 ημερών έγιναν 4 την ημέρα. Το βάρος του το μωρό το έπαιρνε κανονικά και επίσης κοιμόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Να σημειώσω οτι κάθε θηλασμός κρατάει περίου 45-50 λεπτά.

 

! Είσαι η δεύτερη μητέρα που συναντώ στα 7 χρόνια που κάνει τόσο λίγους θηλασμούς! Είναι φυσιολογικό αυτό αλλά πολύ σπάνιο!

 

Η άλλη μητέρα που γνώρισα, συνάντησε αυτή τη συμπεριφορά στο δεύτερο παιδί της. Το πρώτο ήταν ένα συνηθισμέν μωρό που έκανε πάρα πολλά γεύματα το 24ωρο. Στο δεύτερο λοιπόν, η μητέρα ανησυχούσε ότι κάτι δεν πάει καλά με τόσο λίγους θηλασμούς. Το φοβερό ήταν ότι το μωρό με τους λίγους θηλασμούς ήταν 10 κιλά στους 6 μήνες ενώ η κόρη που ήταν μεγαλύτερη είχε το ίδιο βάρος στους 11 μήνες!!!

 

Για σας λοιπόν είναι εντάξει αυτοί οι θηλασμοί και τα πάτε μια χαρά!

 

Από τον 5ο μήνα έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά και εφόσον δεν ήθελα να δώσω ξένο γάλα, με συμβούλεψε η γιατρός και ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια, αντικαθιστώντας το γεύμα που έχανε. Δηλαδή το πρόγραμμα έγινε ως εξής

- Το πρωί θηλασμός (γύρω στις 8:00)

- Το μεσημέρι κρεμούλα (στις 12-12:30)

- Το απόγευμα που επιστρέφω θηλασμός (16:30)

- Το βράδυ θηλασμός (9:30)

 

Φαίνεται να είναι εντάξει το πρόγραμμά σας.

 

Δεν βρίσκω καλή ιδέα την κρεμουλα που σας έδωσε που έχει και αγελαδινό γάλα και ζάχαρη. Κανένα μωρό δεν έχει ανάγκη τέτοιες τροφές και δεν έχουν δημοσιευτεί τέτοιες οδηγίες σε κανένα επιστημονικό περιοδικό. Δεν υπάρχει καμία σούπερ τροφή κλεισμένη σε κουτί...

 

Εδώ και 3 εβδομάδες δίνω και δεκατιανό φρέσκια φρουτόκρεμα. Η γιατρός μου είπε οτι σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε πουρέ λαχανικών και κοτόπουλο. Της είπα οτι δεν θέλω να καταργήσω τον απογευματινό θηλασμό και μου είπε εντάξει προς το παρόν. Αλλά αργότερα θα δίνουμε μόνο πρωί και βράδυ.

 

Η γιατρός σου δεν έχει εμπειρία από μωρά που θηλάζουν και μάλλον δεν θέλει να αποκτήσει...

 

Δεν επιδιώκουμε να αντικαταστήσουμε γεύματα θηλασμού και ο θηλασμός μπορεί να συνοδεύει και κάθε γεύμα αν η μαμά είναι παρούσα (πχ σαββατοκύριακα) και το θέλει και το μωρό, τουλάχιστον μέχρι το τέλος του πρώτου χρόνου. Γενικα είναι καλή τακτική να συνδυάζουμε θηλασμό με γεύμα, ειδικά αν οι θηλασμοί είναι λίγοι.

 

Οι στερεές τροφές αναφέρονται παντού σαν complementary feeding, δηλαδή συμπληρωματικές τροφές. Δεν αντικαθιστούν, συμπληρώνουν.

 

Δεν ισχύει το ίδιο για τα παιδιά που δεν θηλάζουν. Τα βρεφικά γάλατα σε σκόνη είναι βλαβερά και πρέπει να αντικαθίστανται από γεύματα στερεών τροφών.

 

Μπορώ να συνεχίσω με τους 3 θηλασμούς εφόσον το θέλω και μπορώ και να εντάσσω σιγά σιγά το μεσημέρι τις άλλες στερεές τροφές;

 

Φυσικά!

:)

 

Καλή συνέχεια και πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι αρκετοί 3 θηλασμοί για 7 μηνών μωρό; Μπορείς να μας το εξηγήσεις;

 

Πολύ σπάνια, όπως στο μωρό της Amidala, μπορεί να είναι αρκετοί, όμως αυτό το μωρό έκανε πάντα πολύ λίγα γεύματα.

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Παγκοσμιου Οργανισμού Υγείας και της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημία, ο θηλασμός εξακολουθεί να είναι η κύρια πηγή τροφής και στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του μωρού.

 

Οι τροφές που δίνουμε είναι συμπληρωματικές και δεν αντικαθιστούν το θηλασμό.

 

Επίσης η εισαγωγή των στερεών τροφών γίνεται πολύ περισσότερο σταδιακά από ότι προτείνουν οι γιατροί που έχουν εμπειρία μόνο από μωρά που δεν θηλάζουν.

 

Δηλαδή στην αρχή εισάγουμε μόνο ένα γεύμα στερεών τροφών, σε μικρή ποσότητα, κάτι σαν δοκιμή, τον επόμενο μήνα τα γεύματα γίνονται δύο και το παιδί θηλάζει πριν ή/και μετά το γεύμα. Από τα δύο γεύματα το ένα είναι σε κανονική ποσότητα και το δεύτερο σε μικρή. Αν το μωρό προτιμά μόνο να δοκιμάζει δεν το πιέζουμε.

 

Τα μωρά που αντιδρούν στην εισαγωγή στερεών τροφών και μεγαλώνουν ικανοποιητικά με θηλασμό δεν τα πιέζουμε. Συνήθως αυτά τα μωρά έχουν τάσεις να εμφανίσουν τροφικές αλλεργίες και ξέρουν να προστατεύνται!

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής αναφέρει και τους 8 μήνες αποκλειστικού θηλασμού για μερικά μωρά. Δεν είναι τα περισσότερα αλλά υπάρχουν και αυτά.

 

 

 

Κι αν το παιδί τα επιθυμεί αυτά τα γεύματα;

 

Αν τα επιθυμεί να προσφέρεις και το θηλασμό.

 

Πρόσεξε ότι στο διάγραμμα που είδες δεν αναφέρει ηλικία στην οριζόντια γραμμή μετά τον διάστημα αποκλειστικού θηλασμού:

 

comp-feeding.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που αντιδρούν στην εισαγωγή στερεών τροφών και μεγαλώνουν ικανοποιητικά με θηλασμό δεν τα πιέζουμε. Συνήθως αυτά τα μωρά έχουν τάσεις να εμφανίσουν τροφικές αλλεργίες και ξέρουν να προστατεύνται!

Αυτό κάνει ο δικός μου! Και είχα σκάσει μέχρι τώρα! Κάτι ξέρει ο μικρούλης μου οπότε και δεν θέλει να φάει... :D

Συγκεκριμένα τον τελευταίο μήνα θέλει πιο πολύ να θηλάζει παρά να τρώει στερεά τροφή. Από τις τροφές μόνο δοκιμάζει. Παρόλα αυτά έβαλε μέσα σε 40 ημέρες 700 γρ. !

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη λίγο άσχετο αλλά διάβασα στο site

 

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

 

όλα τα περί στερεών τροφών και φωτίστηκα :idea::idea::idea:

 

Έχει πάρα πολύ λεπτομερείς και ενδιαφέροντες πληροφορίες

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...