Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως σκεπάζουμε το νεογέννητο? και με τι?


Recommended Posts

Λοιπον μπορει να σας φάνει χαζό αλλα εμένα με έχει κατα αγχώσει.Ακούω συνεχεια πόσο προσεκτικοι πρέπει να είμαστε στο πως θα σκεπάσουμε το μωρο ωστε να μην γλιστρησει κατω απο την κουβερτούλα.Εγώ έχω πάρει ένα λίκνο πως δηλαδή πρέπει να το στρώνω και τι να χρησιμοποιώ?Ουφ!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν βάζεις το παιδί στο κάτω μέρος του λίκνου, δλδ τα ποδια του να είναι πολύ κοντά στην άκρη ώστε αν μετακινηθεί να μην έχει να πάει πιο κάτω κι άρα να μην μπορεί να υπερκαλυφθεί το προσωπάκι του με κάποια κουβέρτα, θα είσαι οκ :wink:

 

βέβαια από μωρό σε μωρό όλα αλλάζουν... εγώ δεν είχα ποτέ μου τέτοιο πρόβλημα δεδομένου ότι ο δικός μου δεν δέχεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να είναι σκεπασμένος απ το στήθος και πάνω και τα χέρια μέσα...

 

μεγαλώνοντας θα σε βολέψει ο υπνόσακος πολύ...

ισως αν θες να σε βολέψει κι από τώρα ώστε να μην έχεις καμία απολύτως ανησυχία...

εγώ πάντως στις αρχές του έβαζα σεντονάκι και κουβερτούλα φλις...

τώρα πλέον ξεχάσαμε το σεντονάκι γιατί κλοτσάει και το κάνει κουβάρι έτσι κι αλλιώς...

όπως είπα όμως, ο δικός μας είναι πιθανό να βρεθεί ξεσκέπαστος (όπως και τον βρίσκουμε συχνά) ποτέ ομως κάτω απ τα σκεπάσματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γλυκια μου...

λοιπον εγω μετα απο ενα σοκ που επαθα με το ενα μου μωρο-τον αλεξανδρο,αγορασα απο το mothercare ωραιοτατους υπνοσακους με ραντα και οχι με μανικια....και σωθηκα!!

τους φοραω τα πυτζαμακια τους, τον υπνοσακο και νοιωθω μια χαρα!!

 

και να φανταστεις οτι ειναι πολυ νωρις να ανησυχεις!!

 

μια μερα εγω παντως -που σηκωθηκα να ελεγξω τα μωρα μου-καθοτι υπερβολικη!! :oops::oops::oops: -βρηκα τον αλεξανδρο με το σεντονι τυλιγμενο τσιτα σε ολο το προσωπο και απο πανω την κουβερτα!! :shock:

μεχρι να του τα βγαλω ολα αυτα!!πηγα και ηρθα στον αλλον κοσμο!!

απο εκεινη την ημερα εψαξα και βρηκα κατι ζεστο αλλα ανετο ταυτοχρονα!!

οι υπνοσακοι με τα μανικια και που δεν μπορουν τα μωρα να κουνηθουν και να νοιωθουν ανετα, εμενα δεν μου αρεσαν ποτε!!αλλα ουτε και σε εκεινα!!

 

τωρα βεβαια ο καθενας ο,τι βολευεται!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Ο υπνόσακος βολεύει δηλαδή και για τέτοια εποχή? Νόμιζα οτι ήταν μόνο για τον χειμώνα.Αντε να ρθει η μπεμπούλα να τα δω όλα στην πράξη γιατι τώρα μου φαίνονται όλα τρομαχτικα!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν χρησιμοποιουσα κουβερτουλες και σεντονακια οπως τα χρησιμοποιουμε εμεις. Τον τυλιγα μεσα σε ενα σεντονακι (πανα μου το λεει η μαμα μου) κατα τετοιο τροπο ωστε να μην μπορει να ξεδιπλωθει. Εχετε ακουσει πως φασκιοναν τα μωρα παλια? Ε καπως ετσι. Ετσι τα τυλιγαν και στο μαιευτηριο που γεννησα. Επισης κανει καλο και στο σωμα του να ειναι ετσι φασκιομενο με τενωμενα τα ποδια και τα χερια. Αυτα μεχρι 4 μηνων περιπου. Μετα και εγω συνιστω τον υπνοσακο με τιραντες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

froufrou να σου πω και εγω τι με βόλεψε μια και απο ότι βλέπω θα γεννήσεις πολύ κοντά στην ημερομηνία που γέννησα εγώ άρα την ιδια εποχή. εμένα προσωπικά με καταβόλεψαν οι κελεμπίες, σαν αυτές που θα σου έχουν το παιδί στο μαιευτήριο. Κλείνουν σαν σακουλάκι απο κάτω και το μωρό αισθάνεται ότι είναι ακόμη μέσα στην κοιλίτσα σου. Ούτως η άλλως τον πρώτο καιρό θα δεις ότι θα είναι μαζεμένο το παιδάκι σου σαν κουβαράκι, απορροια απο τους 9 μηνες που παρέμεινε κουλουριασμένο μέσα σου. Η κελεμπία με βόλεψε και στο άλλαγμα πολύ. δεν χρειαζόταν να κουμπώνω και να ξεκουμπώνω κορμάκια που στην αρχη τουλάχιστον για μενα που δεν είχα ξαναγίνει μητέρα ήταν αγχωτικό. Πολύ κουμπι βρε παιδί μου! Και δεν ταλαιπωρείται και το παιδάκι έτσι.

Τέλος πάντων, με την κελεμπια και ένα σεντονάκι με κουβερτούλα φλις όπως σου είπε και η μαμά του Ωρίων θα είσαι οκ για αυτή την εποχή. Μην ξεχνάς ότι μετά τα μέσα Μαιου θα βγάλεις και την φλις κουβερτούλα και θα την αντικαταστήσεις με πικέ και μετά το καλοκαίρι θα το αφήνεις και ξεσκέπαστο. Τα παιδιά δεν θεωρώ ότι πρέπει να τα ντύνουμε υπερβολικά γιατί πετυχαίνουμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου, δηλαδή πόσο ζεσταίνεσαι και πόσο κρυώνεις και σκέπαζε ανάλογα το παιδί. Μην ξεχνάς ότι και αυτό άνθρωπος είναι και ότι κρύο ή ζέστη αισθάνεσαι εσύ το αισθάνεται και αυτό. Και μάλιστα επειδή η θερμοκρασία του είναι λίγο μεγαλύτερη τους πρώτους μήνες απο τη δική μας ζεσταίνεται και λίγο περισσότερο.

Πάντως για τους πρωτους 2 μήνες μην φοβάσαι για το αν ξεσκεπάζεται η όχι. Έτσι και αλλιώς δεν μπορούν να κάνουν και πολλές κινήσεις :D

Link to comment
Share on other sites

μα τα νεογγενητα οπως τα βαζεις για υπνο ετσι τα βρισκεις , μια κουβερτουλα η εναν υπνοσακο ειναι υπερ αρκετα , εμεις δεν ειχαμε ανακαλυψει ακομα τους υπνοσακους και τον σκεπαζαμε με μια κουβερτουλα , ουτε μια φορα δεν ειχαμε πτοβλημα , μετα επιασε καλοκαιρι και τον ειχαμε μονο με τον παμπερ .

Link to comment
Share on other sites

froufrou να σου πω και εγω τι με βόλεψε μια και απο ότι βλέπω θα γεννήσεις πολύ κοντά στην ημερομηνία που γέννησα εγώ άρα την ιδια εποχή. εμένα προσωπικά με καταβόλεψαν οι κελεμπίες, σαν αυτές που θα σου έχουν το παιδί στο μαιευτήριο. Κλείνουν σαν σακουλάκι απο κάτω και το μωρό αισθάνεται ότι είναι ακόμη μέσα στην κοιλίτσα σου. Ούτως η άλλως τον πρώτο καιρό θα δεις ότι θα είναι μαζεμένο το παιδάκι σου σαν κουβαράκι, απορροια απο τους 9 μηνες που παρέμεινε κουλουριασμένο μέσα σου. Η κελεμπία με βόλεψε και στο άλλαγμα πολύ. δεν χρειαζόταν να κουμπώνω και να ξεκουμπώνω κορμάκια που στην αρχη τουλάχιστον για μενα που δεν είχα ξαναγίνει μητέρα ήταν αγχωτικό. Πολύ κουμπι βρε παιδί μου! Και δεν ταλαιπωρείται και το παιδάκι έτσι.

 

αχ ναι!!!!!!! αυτά τα νυχτικούλια - όπως τα λέγαμε εμείς - πολύ μας βόλεψαν κι εμας!!! πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

froufrou να σου πω και εγω τι με βόλεψε μια και απο ότι βλέπω θα γεννήσεις πολύ κοντά στην ημερομηνία που γέννησα εγώ άρα την ιδια εποχή. εμένα προσωπικά με καταβόλεψαν οι κελεμπίες, σαν αυτές που θα σου έχουν το παιδί στο μαιευτήριο. Κλείνουν σαν σακουλάκι απο κάτω και το μωρό αισθάνεται ότι είναι ακόμη μέσα στην κοιλίτσα σου. Ούτως η άλλως τον πρώτο καιρό θα δεις ότι θα είναι μαζεμένο το παιδάκι σου σαν κουβαράκι, απορροια απο τους 9 μηνες που παρέμεινε κουλουριασμένο μέσα σου. Η κελεμπία με βόλεψε και στο άλλαγμα πολύ. δεν χρειαζόταν να κουμπώνω και να ξεκουμπώνω κορμάκια που στην αρχη τουλάχιστον για μενα που δεν είχα ξαναγίνει μητέρα ήταν αγχωτικό. Πολύ κουμπι βρε παιδί μου! Και δεν ταλαιπωρείται και το παιδάκι έτσι.

Τέλος πάντων, με την κελεμπια και ένα σεντονάκι με κουβερτούλα φλις όπως σου είπε και η μαμά του Ωρίων θα είσαι οκ για αυτή την εποχή. Μην ξεχνάς ότι μετά τα μέσα Μαιου θα βγάλεις και την φλις κουβερτούλα και θα την αντικαταστήσεις με πικέ και μετά το καλοκαίρι θα το αφήνεις και ξεσκέπαστο. Τα παιδιά δεν θεωρώ ότι πρέπει να τα ντύνουμε υπερβολικά γιατί πετυχαίνουμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου, δηλαδή πόσο ζεσταίνεσαι και πόσο κρυώνεις και σκέπαζε ανάλογα το παιδί. Μην ξεχνάς ότι και αυτό άνθρωπος είναι και ότι κρύο ή ζέστη αισθάνεσαι εσύ το αισθάνεται και αυτό. Και μάλιστα επειδή η θερμοκρασία του είναι λίγο μεγαλύτερη τους πρώτους μήνες απο τη δική μας ζεσταίνεται και λίγο περισσότερο.

Πάντως για τους πρωτους 2 μήνες μην φοβάσαι για το αν ξεσκεπάζεται η όχι. Έτσι και αλλιώς δεν μπορούν να κάνουν και πολλές κινήσεις :D

 

Συμφωνώ με τη Θεανώ!!!

Η παιδίατρός μας, μας είχε απαγορέψει τη χρήση υπνόσακου απο νεογέννητο... αν καταφύγεις σε αυτή τη λύση θα έλεγα να ρωτήσεις και τη δικιά σου παιδίατρο... Αργότερα βέβαια, θα σε σώσουν!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα περίπου τι εννοειτε με τη κελεμπία,ξέρετε που μπορώ να βρώ και πως να τις ζητήσω?

Αλήθεια, με ηρεμήσατε κάπως.Τελικά υπάρχει λύση σχεδον... για τα πάντα

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τις είχα πάρει απο το ΛΗΤΩ. και τις ζήτησα ως κελεμπίες για τον ύπνο. Μου τις έδωσαν άρα μάλλον κατάλαβαν τι εννοούσα. Ξέρουν αυτές, ο,τι και να τους ζητήσεις θα το καταλάβουν :D

Link to comment
Share on other sites

Η froufrou έγραψε:

Λοιπον μπορει να σας φάνει χαζό αλλα εμένα με έχει κατα αγχώσει.Ακούω συνεχεια πόσο προσεκτικοι πρέπει να είμαστε στο πως θα σκεπάσουμε το μωρο ωστε να μην γλιστρησει κατω απο την κουβερτούλα.Εγώ έχω πάρει ένα λίκνο πως δηλαδή πρέπει να το στρώνω και τι να χρησιμοποιώ?Ουφ!!!

 

Ότι και αν χρησιμοποιήσεις για να σκεπάζεις το μωράκι σου, αυτό που θα πρέπει να φροντίσεις είναι να μην ζεσταίνεται υπερβολικά, γιατι θα δυσανασχετεί και θα κλαίει και συν τοις άλλοις η υπερβολική υπερθέρμανση του νεογνού (και όχι ο τρόπος σκεπάσματος) αποτελεί αποδεδειγμένα έναν απο τους παραγόντες αιφνιδίου θανάτου των νεογνών. Η παιδιατρός μου έλεγε στην αντίσοιχη ερώτηση μου: ότι φοράς/σκεπάζεσαι εσύ, συν ένα ρουχαλάκι παραπάνω!

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

αρχικα πρεπει να ειναι κατω κατω τα ποδια του να ακουμπανε στο κατω μερος του κρεββατιου,λικνου,καλαθουνας και να ειναι σκεπασμενο μεχρι τις μασχαλες και τα χερια απεξω και να ειναι σφινωμενο στο στρωμα στα πλαινα του γιατι αν δεν ειναι τα χερια μπορει να σηκωσουν το σεντονι η τη κουβερτα και να σκασει γιατι δεν θα μπορει να το βγαλει απτο προσωπο του. τωρα το με τι ειναι αναλογα με την εποχη...! αλλα πανω απο ολα μην του βαζεις ποτε παραπανω ρουχα απο οτι φορας εσυ... τα μωρα εχουν 3+ βαθμους απο μας!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Υπνόσακο και αν εχει ζέστη πιτζαμούλες και φανέλα ή μετά μόνο πιτζαμούλα, μόνο φανέλα κ.λ.π

Ποτέ δεν έμπλεξα με σεντόνια.

Τώρα που είναι 4.5 και 3.5 ετών και έχουμε βγάλει την πάνα, θα αρχίσουμε τις κουβέρτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κορίτσια ξανανεβαζω λιγο το θεμα να ρωτησω κατι........

 

το μπεμπη τον εβαλα προχτες το βραδυ στη κουνια-κρεβατακι του!!!

γενικως δε παιζει να εχει τα χερια του σκεπασμενα με τιποτα!!

από νεογεννητο μολις τον σκεπαζα κ στα χεράκια με τη μια τα εβγαζε!!

στη καλαθούνα ομως τον σκεπαζα και απο πανω χωρίς να τον ακουμπαει ειχα σεντονακι κ παπλωματακι!

τωρα απο χτες στη κουνια που πετάει κ τα χέρια στην αναταση ...ειδικά σήμερα το πρωι τα χέρια του ηταν τελείως παγωμενα!!!!!!!!

θερμανση εχω καλη σπίτι αλλα αυτο με τα χέρια έξω δεν ξέρω τι να κάνω......

να βάλω περιμετρικα απο την κουνια μεσα κ αλλες κουβερτουλες????

κ να τον σκεπάσω πάλι θα τα πετάξει εξω τα χέρια!

να του βάλω γαντακια......είμαστε σε φάση που βαζουμε τα χερια στο στόμα με κάθε ευκαιρια!!!!

τον λυπήθηκα σήμερα , κατακρυος ηταν!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ξανανεβαζω λιγο το θεμα να ρωτησω κατι........

 

το μπεμπη τον εβαλα προχτες το βραδυ στη κουνια-κρεβατακι του!!!

γενικως δε παιζει να εχει τα χερια του σκεπασμενα με τιποτα!!

από νεογεννητο μολις τον σκεπαζα κ στα χεράκια με τη μια τα εβγαζε!!

στη καλαθούνα ομως τον σκεπαζα και απο πανω χωρίς να τον ακουμπαει ειχα σεντονακι κ παπλωματακι!

τωρα απο χτες στη κουνια που πετάει κ τα χέρια στην αναταση ...ειδικά σήμερα το πρωι τα χέρια του ηταν τελείως παγωμενα!!!!!!!!

θερμανση εχω καλη σπίτι αλλα αυτο με τα χέρια έξω δεν ξέρω τι να κάνω......

να βάλω περιμετρικα απο την κουνια μεσα κ αλλες κουβερτουλες????

κ να τον σκεπάσω πάλι θα τα πετάξει εξω τα χέρια!

να του βάλω γαντακια......είμαστε σε φάση που βαζουμε τα χερια στο στόμα με κάθε ευκαιρια!!!!

τον λυπήθηκα σήμερα , κατακρυος ηταν!!!!

υπνόσακος, τίποτα άλλο εγώ με αυτούς σώθηκα, εμένα έβγαζε και τα πόδια της έξω χωρίς να ξεστρώσει το σεντόνι :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αμ και με υπνόσακο τα χεράκια πάλι έξω θα είναι :)

Προσωπικά δεν τους προτιμώ τους υπνόσακους (μπορεί να υπερθερμανθεί το μωρό και πώς θα βγει απ' τον υπνόσακο?), τον δικό μου τον σκεπάζω με σεντονάκι/κουβερτούλα και τώρα τελευταία βάζουμε παπλωματάκι αντί για κουβέρτα. Τα χέρια του τα έχει μόνιμα έξω (στην ανάταση κι εμείς!), απλά φροντίζω το δωμάτιό του να έχει καλή θερμοκρασία. Από νεογέννητο έτσι κοιμάται, γάντια δεν του έβαλα ποτέ (δεν είναι καλό για την αίσθηση της αφής, εχω διαβάσει), αλλά δεν μου φάνηκε κρύος ποτε. Μήπως είναι κρυο το δωματιάκι του? Εχεις θερμόμετρο να δεις θερμοκρασία?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιήσα υπνόσακο ποτέ. Την σκεπάζω με μια κουβέρτα και πάντα, όχι απλά έχει τα χέρια έξω αλ΄λά πετάει την κουβέρτα. Σηκώνομαι το βράδυ κανα΄δύο φορές και την σκεπάζω αλλά τα ΄ριχνει πάλι οπότε την αφήνω ως έχει. Αυτό συμβαίνει απο τη μέρα που τη γέννησα. Τα χεράκια μονίμως κρύα!!! Απλά φροντίζω να έχει το δωμάτιο θερμοκρασία γύρω στους 21-23 βαθμούς και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μας πρέκυψε κανένα πρόβλημα. Α, της φοράω ολόσωμα φορμάκια όσο πιο χοντρά μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες. Εγω ειχα την τυχη να γεννησω Αυγουστο. Ετσι σκεπαζαμε το μωρακι μας με πανα αγκαλιας για περιπου ενα μηνα,μετα βαλαμε κουβερτουλα τυπου πικε και στη συνεχεια κατα τον μηνα Οκτωβριο βαλαμε παπλωματακι με σεντονακι απο μεσα.Σημερα που ειναι πια καταχειμωνο σκεπαζομαστε με παπλωμα και κουβερτουλα τυπου Φλις χωρις χνουδια ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ. Βεβαια η μικρη μας θελει να ειναι σκεπασμενη μεχρι το κουτελακι της κι ετσι μερικες φορες την βαζω στον υπνοσακο γιατι πολλες φορες ξεσκεπαζετε ή ακομα σκεπαζεται απο μονη της παρα πολυ και πρεπει να την εχω το νου μου συνεχως. Δεν εχω παραπονο απλα δεν εχει την ευκολια να κινειτε οπως θελει στον υπνο της π.χ. δεν μπορει να τεντωθει και την λυπομαστε. Το μονο που προσεχουμε παντοτε ειναι να μην καλυπτει το σκεπασμα της την μυτουλα ωστε να μπορει να αναπνεει και να ειναι με το πλαϊ για τυχον γουλιτσες......Και φυσικα μακρια απο το σωμα του καλοριφερ.Δεν ειναι καθολου σωστο να ειναι κοντα στην πηγη της θερμοτητας.Αν εχετε κατι ακομα παρακαλω ενημερωστε με να το προσεξω

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία ειναι πάρα πολυ καλή στο δωμάτιο!!!!

εγω κοιμάμαι με καλοκαιρινό, κ εχω κ ενα εξτρα σώμα όλη τη νυχτα που καίει γιατι δεν εχουμε αυτόνομη θέρμανση κ κλεινουν τα καλοριφερ της πολυκατοικίας 10 το βράδυ!

στο καλοριφερ εχω πάντα μια βρεγμενη πετσετα για υγρασία γιατι στην αρχή δεν ήξερα κ την πατησα κ μου μπούκωσε κανα 2 φορες!!!

έντωμεταξυ το κεφαλι του που ειναι ζεστό με αυτα τα χερια τι θα κάνω....τεσπα!!!

σημερα θα βάλω κ κουρβετουλες γυρω γυρω του μπας κ δω διαφορα!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιήσα υπνόσακο ποτέ. Την σκεπάζω με μια κουβέρτα και πάντα, όχι απλά έχει τα χέρια έξω αλ΄λά πετάει την κουβέρτα. Σηκώνομαι το βράδυ κανα΄δύο φορές και την σκεπάζω αλλά τα ΄ριχνει πάλι οπότε την αφήνω ως έχει. Αυτό συμβαίνει απο τη μέρα που τη γέννησα. Τα χεράκια μονίμως κρύα!!! Απλά φροντίζω να έχει το δωμάτιο θερμοκρασία γύρω στους 21-23 βαθμούς και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μας πρέκυψε κανένα πρόβλημα. Α, της φοράω ολόσωμα φορμάκια όσο πιο χοντρά μπορώ.

 

μάλλον στην ίδια κατηγορία παιζουμε:lol:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Το ίδιο πρόβλημα εχω κ γω..ειναι 6 μηνων κ το δωματιο εχει περιπου 21 βαθμούς.αυτην την εποχη της φοράω κοντομάνικο φανελάκι, πυτζαμες,καλτσακια, ψιλη κουβερτα κ σεντονακι

Δεν ξεσκεπάζεται το βραδυ αλλα τα χερια της ειναι πολυ παγωμένα...κ το μαγουλακι της...

Γτ συμβαίνει αυτο αφού θεωρητικά ειναι καλη θερμοκρασία δωματίου...να τη περάσω σε κανονικγ κουβέρτα ή σε φλις;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εχω κ γω..ειναι 6 μηνων κ το δωματιο εχει περιπου 21 βαθμούς.αυτην την εποχη της φοράω κοντομάνικο φανελάκι, πυτζαμες,καλτσακια, ψιλη κουβερτα κ σεντονακι

Δεν ξεσκεπάζεται το βραδυ αλλα τα χερια της ειναι πολυ παγωμένα...κ το μαγουλακι της...

Γτ συμβαίνει αυτο αφού θεωρητικά ειναι καλη θερμοκρασία δωματίου...να τη περάσω σε κανονικγ κουβέρτα ή σε φλις;

Καλημέρα martha85

Είσαι ακόμα τυχερή που είναι μικρούλι το μωρό και προς το παρόν δεν ανακατεύεται πολύ στην κούνια του...;)

Επειδή το κάθε σώμα είναι διαφορετικό, εγώ θα σου έλεγα απόψε να δοκιμάσεις να βάλεις κουβέρτα φλις (όχι κανονική, νομίζω είναι λίγο νωρίς). Μπορείς ακόμα και να προσθέσεις τη φλις πάνω από την πικέ κουβερτούλα, και να δεις αν καλύπτει θερμοκρασιακά το παιδί. Επειδή βρισκόμαστε σε μεταβατική εποχή, τα απαιτούμενα σκεπάσματα θα τα ανακαλύψεις στην πορεία με "ψαξιμο" πάνω στο ίδιο το παιδί. Το βασικό δεν είναι μόνο να μην έχει παγωμένα μάγουλα ή χεράκια το μωρό, αλλά να προσπαθήσεις (χωρίς να το ξυπνήσεις) να πιάσεις και την πλάτη του να δεις αν είναι ιδρωμένη (μήπως το παραφορτώσεις).

Δοκίμασε, πάντως, απόψε να αλλάξεις ή και να προσθέσεις κουβέρτα και βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εχω κ γω..ειναι 6 μηνων κ το δωματιο εχει περιπου 21 βαθμούς.αυτην την εποχη της φοράω κοντομάνικο φανελάκι, πυτζαμες,καλτσακια, ψιλη κουβερτα κ σεντονακι

Δεν ξεσκεπάζεται το βραδυ αλλα τα χερια της ειναι πολυ παγωμένα...κ το μαγουλακι της...

Γτ συμβαίνει αυτο αφού θεωρητικά ειναι καλη θερμοκρασία δωματίου...να τη περάσω σε κανονικγ κουβέρτα ή σε φλις;

 

Καλημερα θα μπορουσες να βαλεις κ μακρυμανικο φανελακι.τα μπυτζαμακια ειναι τυπου φορμακι;υπαρχουν κ πιο ζεστα τυπου φλις.απλα μη τα δοκιμασεις ολα μαζι κ παραζεσταθει

Link to comment
Share on other sites

Δεν τής εχω πικε, κουβερτούλα εποχικη της έχω.. κ γω αυτο σκεφτηκα, σεντονακι κ φλις..θα το δοκιμασω ευχαριστω....

Δεν φοραμε βελουτε πυτζαμες, νωρις δεν ειναι ακομα??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...