Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού LLLI


aglaia

Recommended Posts

Σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι τόσο σπάνιος, οι μητέρες χρειάζονται συχνά υποστήριξη στο θηλασμό, τόσο στα μικροπροβλήματα που συναντούν όσο και ψυχολογική και κοινωνική υποστήριξη. Αυτό έχει διαπιστωθεί με ανεξάρτητες έρευνες σε πολλές χώρες της δυτικής κοινωνίας και γι αυτό ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας στα "Δέκα βήματα για τον επιτυχή θηλασμό" συμπεριλαμβάνει ως 10ο βήμα το εξής:

 

 

10. Foster the establishment of breastfeeding support groups and refer mothers to them on discharge from the hospital or clinic.

 

 

10. Ενθαρρύνετε τη δημιουργία ομάδων μητέρων που υποστηρίζουν το θηλασμό και παρεπέμπετε σε αυτές τις μητέρες κατά την έξοδό τους από την κλινική.

 

Στα 7 και πλέον χρόνια που υποστηρίζω τις μητέρες που θηλάζουν τις παραπέμπω στις συναντήσεις του Συνδέσμου και χαίρομαι πολύ που διαπιστώνω τη θετική επίδραση τόσο στα μωρά όσο και στις μητέρες!!!

 

Αφού μεταφέρω λίγες πληροφορίες για το Σύνδεσμο Θηλασμού θα παραθέσω τα τηλέφωνα και τα προγράμματα των συναντήσεων!

 

Αυτές οι πληροφορίες περιέχονται στο Πακέτο Φυλλαδίων του Συνδέσμου με τίτλο "Ποιοι είμαστε και τι κάνουμε" και αποτελούν μετάφραση του φυλλαδίου Νο. 2 (January 1990) “Who We Are and What We Do” – copyright La Leche League International, Inc.

 

Το παρόν χρησιμοποιείται με την άδεια του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδας La Leche League Greece.

 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

LA LECHE LEAGUE INTERNATIONAL

 

Ποιοι είμαστε και τι κάνουμε

 

Ενθαρρύνουμε ένα πνεύμα αγάπης και αλληλοβοήθειας και είμαστε αφοσιωμένοι:

· Στη βοήθεια

· Στην αποδοχή

· Στη φροντίδα

· Στη συμμετοχή

 

Η Αποστολή μας Είναι:

Να προωθήσουμε την καλύτερη κατανόηση του θηλασμού σαν ένα βασικό στοιχείο για την υγιή ανάπτυξη του μωρού και της μητέρας και να βοηθήσουμε τις μητέρες σε όλον τον κόσμο να θηλάσουν μέσα από εκπαίδευση, πληροφόρηση, ενθάρρυνση και αλληλοϋποστήριξη.

 

Ο Σκοπός μας Είναι:

· Να βοηθήσουμε τη μητέρα να μάθει να θηλάζει το μωρό της.

· Να ενθαρρύνουμε τη σωστή φροντίδα του παιδιού από τη μητέρα, μέσα από το θηλασμό, ενεργοποιώντας έτσι την καλύτερη δυνατή σωματική και συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού, καθώς και τη δημιουργία στενών οικογενειακών σχέσεων.

· Να προωθήσουμε την καλύτερη κατανόηση των αξιών του θηλασμού, της μητρότητας, της γέννας και των συναφών θεμάτων.

 

Προσφέρουμε Επιμόρφωση, Υποστήριξη και Ενθάρρυνση για το Θηλασμό με τους Εξής Τρόπους:

 

ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ:

· Βοηθάμε όλες τις γυναίκες, ανεξάρτητα από προσωπική ιδεολογία, τρόπο ζωής ή συνήθειες, τόπο διαμονής, μόρφωση, εισόδημα, φυλή, χρώμα ή θρησκεία.

· Σεβόμαστε τις αποφάσεις που παίρνουν οι μητέρες.

 

ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ:

· Συνεργαζόμαστε με άλλους κοινοτικούς οργανισμούς, ειδικά με αυτούς που έρχονται σε επαφή με μητέρες και μωρά.

· Συνεργαζόμαστε με άλλους κοινοτικούς παράγοντες, ανταλλάσσοντας πηγές πληροφόρησης και οργανώνοντας προγράμματα αλληλοεκπαίδευσης.

· Επιδιώκουμε τη συνεργασία και την κατανόηση με φορείς κοινωνικής πρόνοιας, για να εξασφαλίσουμε την καλύτερη δυνατή υγεία και ευημερία της μητέρας και του μωρού.

 

ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΘΕΛΟΝΤΡΙΕΣ ΜΑΣ:

· Τις δεχόμαστε ανεξάρτητα από τόπο διαμονής, εισόδημα, μόρφωση, φυλή, χρώμα ή θρησκεία.

· Τους συμπεριφερόμαστε με πνεύμα ισότητας, εκτιμούμε τη μοναδικότητά τους και ενθαρρύνουμε τις κλίσεις τους.

· Αναγνωρίζουμε ότι αξίζουν σεβασμό και εκτίμηση.

· Επικοινωνούμε ανοιχτά, ελεύθερα και καλωσορίζουμε τη συνεισφορά τους στις ομάδες μας.

· Τις υποστηρίζουμε και ενθαρρύνουμε τη συνεχή εκπαίδευσή τους σε όλα τα θέματα που σχετίζονται με το θηλασμό καθώς και τις εργασίες του Συνδέσμου.

 

Για το Σύνδεσμο Θηλασμού

La Leche League

 

Ο Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού (La Leche League International) είναι μία μη κερδοσκοπική οργάνωση, που ιδρύθηκε το 1956 στις Ηνωμένες Πολιτείες από επτά μητέρες που ήθελαν να γίνει ο θηλασμός πιο ικανοποιητικός για τη μητέρα και το παιδί της. Σήμερα ο Σύνδεσμος Θηλασμού La Leche League διαθέτει ομάδες σε 60 χώρες του κόσμου.

 

Ο Σύνδεσμος Θηλασμού La Leche League προσφέρει πληροφορίες, υποστήριξη και ενθάρρυνση, κυρίως με προσωπικές συμβουλές, στις γυναίκες που θέλουν να θηλάσουν τα παιδιά τους. Πλαισιώνεται από μια Επιστημονική Συμβουλευτική Επιτροπή που αποτελείται από 43 ειδικούς (γιατρούς, ψυχολόγους κλπ.) και οι οποίοι προσφέρουν συμβουλές και βοήθεια όποτε χρειαστεί.

 

Ο Σύνδεσμος Θηλασμού La Leche League είναι η μεγαλύτερη και παλαιότερη οργάνωση θηλασμού στον κόσμο και συμβουλεύει την UNICEF και τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (WHO) πάνω σε θέματα θηλασμού. Διανέμει πάνω από 3 εκατομμύρια έντυπα και βιβλία κάθε χρόνο, μερικά από τα οποία έχουν μεταφραστεί σε 30 γλώσσες.

 

Η Σύμβουλος του Συνδέσμου Θηλασμού La Leche League είναι πρώτα από όλα μία μητέρα με πείρα πάνω στο θηλασμό, που έχει θηλάσει ένα η περισσότερα μωρά και είναι πρόθυμη να μοιραστεί τις γνώσεις και τον ενθουσιασμό της για το θηλασμό. Η Σύμβουλος Θηλασμού έχει εκπαιδευτεί για να μπορεί να βοηθήσει μητέρες να μάθουν την τέχνη του θηλασμού και συνεχίζει να ενημερώνεται, μέσα στον οργανισμό για τις τελευταίες εξελίξεις πάνω σε θέματα θηλασμού. Προσφέρει τις υπηρεσίες της εθελοντικά και εκτός από τις προγραμματισμένες μηνιαίες συναντήσεις, δέχεται τηλεφωνήματα από μητέρες οποιαδήποτε μέρα και ώρα.

 

Ο Σύνδεσμος Θηλασμού La Leche League εκπροσωπείται στην Ελλάδα από το Σύνδεσμο Θηλασμού Ελλάδας (La Leche League Greece).

 

 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: Μαρία Χριστοδούλου

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Εύη Καλιμικεράκη και Φλωρεντία Χρυσικού

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες:

 

Σύμβουλοι του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδας La Leche League

 

Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού La Leche League International

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενημερωθείτε από την

Info line 210-600 3249

υπάρχει ηχογραφημένο μύνημα που ενημερώνει τις μέρες που είναι διαθέσιμες οι σύμβουλοι καθως και τα τηλέφωνά τους (που αναγράφονται παρακάτω).

 

Αθήνα/Athens

•Aντα Παλαντζιάν

Τηλ/Tel: 210 6208151

Email: [email protected]

 

•Κλεοπάτρα Ρούτση

Τηλ/Tel: 210 5781411

Email: [email protected]

 

•Χρυσάνθη Σίβρη

Τηλ/Tel: 210 8956189

Email: [email protected]

 

•Πάνια Λασκαράτου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 6140819

Email: [email protected]

 

•Πηνελόπη Καραγκούνη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 3456037

Email: [email protected]

 

•Λίλια Γκατζόλη (Ελληνικά)

Τηλ/Tel: 210 9832824

•Κατερίνα Μιχαηλίδου (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 5819265

Email: [email protected]

 

•Στέλλα Σκαλιδάκη (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 5316877

Email: [email protected]

 

•Μαρία Φερτάκη (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 8035152

Email: [email protected]

 

•Βίλλυ Κάλτσα (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2102435165

Email: [email protected]

 

•Μόνικα Φραγκούλη (Ελληνικά/Αγγλικά/Γαλλικά/Ολλανδικά)

Τηλ/Tel: 22960 63222

 

•Katelena Out-Christodoulou (Μόνο Ολλανδικά)

Τηλ/Tel: 210 4119136

Email: [email protected]

 

•Gabi Kanellopoulou (Ελληνικά /Γερμανικά/ Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 8131033

Email: [email protected]

 

•Patty Dulligan-Varelas (Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2102435036

Email: [email protected]

 

•Kathy Dounouli (Αγγλικά/ Ελληνικά)

Τηλ/Tel:2299027378

Email: [email protected]

 

•Laura Foti-Liverakοs (Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 6232527

Email: [email protected]

 

 

Θεσσαλονίκη/Thessaloniki

 

•Νατάσσα Καψάλη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2310 345707

Email: [email protected]

 

•Ελένη Μπακοπούλου (Ελληνικά/Γερμανικά)

Τηλ/Tel: 23920 62817

Email: [email protected]

 

•Νόπη Πετρίδου (Ελληνικά)

Τηλ/Τel:2310 608 469

Email: [email protected]

 

•Άννα Beavan-Παπαδοπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά/Γερμανικά))

Τηλ/Tel: 2310 346537

Email: [email protected]

 

•Μαρία Νικολαΐδου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2310 345378

Email: [email protected]

 

 

Βόλος/Volos

 

•Σοφία Μαυροπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 24210 48192

Email: [email protected]

 

•Μυρτώ Χρονάκη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Τel: 24210 30758

Email: [email protected]

 

 

Λάρισα/Larissa

 

•Πέγκυ Πηλίτση (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2410 751323

Email: [email protected]

 

 

 

Μυτιλήνη/Mytilini

 

•Μαργαρίτα Βουλγαροπούλου (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 22510 41812

Email: [email protected]

 

 

Fax Συνδέσμου: 22960 64392

 

 

 

Ελληνίδα Σύμβουλος Θηλασμού στο εξωτερικό

 

•Φλωρεντία Χρυσικού, Bristol, UK

Τηλ/Tel:0044 117 9240661

email:[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ κοίτα που δεν το έχω δει τόσο καιρό!!

Μπορώ να διαλέξω διάφορες ημερομηνίες και τοποθεσίες?Πχ τον Μάιο στο Πανόραμα,τον Ιούνιο στην Τούμπα,ανάλογα με την ημερομηνία που με βολεύει?Υπάρχει κόστος παρακολούθησης?

 

Και γιατί γίνονται όλα ανατολικά...?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόστος παρακολούθησης?

 

Δεν υπάρχει κανένα κόστος παρακολούθησης. Αν θέλεις να δανειστείς βιβλία πρέπει να γίνεις μέλος (νομίζω ότι το κόστος είναι 25 ευρώ το χρόνο). Επίσης μπορείς να γίνεις μέλος αν θέλεις να ενισχύσεις τη δράση του συνδέσμου. Εγώ δεν πηγαίνω στις συναντήσεις αλλά μια συνδρομή τους δίνω. :wink:

 

Μπορείς να παρακολουθήσει όποια ομάδα θέλεις! :wink:

 

Και γιατί γίνονται όλα ανατολικά...?

Οι συναντήσεις γίνονται σε σπίτια μαμάδων που θέλουν να φιλοξενήσουν τις συναντήσεις ή στα σπίτια των Leaders. H δυτική Θεσσαλονίκη έχει μόνο μία Leader στο Ωραιόκαστρο.

 

Γενικά στη δυτική Θεσσαλονίκη θηλάζουν λιγότερο. Στη χώρα μας ο θηλασμός περιορίζεται κυρίως στα μεσαία και ανώτερα οικονομικά στρώματα και στις μητέρες με πτυχίο που εργάζονται, όπως και την Αμερική! Τα χαμηλώτερα οικονομικά στρώματα θεωρούν το θηλασμό παρωχημένο, ότι θηλάζουν οι γύφτισες (που δεν θηλάζουν πια...), επίσης πιστεύουν ότι αυτό που πληρώνεις είναι πιο καλό...

 

Από το σύνδεσμο γίνεται μεγάλη προσπάθεια να γίνονται και δυτικά συναντήσεις αλλά είναι σπάνιο να έρθουν στις συναντήσεις μητέρες από δυτικά και άρα είναι δύσκολο να βρεθούν σπίτια διαθέσιμα και σε αυτή την περιοχή... :?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..Θα τηλεφωνήσω και θα πάω.Και που ξες?Μπορεί η επόμενη να γίνει στο δικό μου σπίτι! :lol:

 

Αυτό με το θηλασμό και τα δυτικά-οικονομικά δεν το είχα σκεφτεί!Είναι κρίμα πάντως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα..Θα τηλεφωνήσω και θα πάω.Και που ξες?Μπορεί η επόμενη να γίνει στο δικό μου σπίτι! :lol:

 

Eύχομαι! :)

 

Αυτό με το θηλασμό και τα δυτικά-οικονομικά δεν το είχα σκεφτεί!Είναι κρίμα πάντως..

 

Έχεις δίκιο, κρίμα είναι αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Έχω ξαναγράψει ότι τελικά τα περισσότερα που κάνουμε νομίζοντας ότι είναι προσωπικές επιλογές, τελικά δεν είναι... Είναι επιλογές που κάνουν οι γύρω μας και νομίζουμε ότι εμείς επιλέγουμε αλλά το μόνο που κάνουμε είναι να μιμούμαστε τους γύρω μας... Υιοθετούμε τις αξίες τους...

Link to comment
Share on other sites

Κέντρα Πληροφόρησης Θηλασμού

Λειτουργούν με την υποστήριξη του Συνδέσμου Θηλασμού από μητέρες που δεν είναι Leaders.

 

Irakleio, Crete Vicky Bazoula [email protected] (νέα διεύθυνση e-mail)

Kerkyra Dimitra Moisiadou 26610 33616

Naxos Brigitte Signer-Touloupis 22850 25125

Patra Chryssa Forlanou 2610 240622

Xanthi Milena Ruskova 25410 62046 , 93904"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

επειδη το ειδα αργα... και δε με βλεπω να προλαβαινω καμια συναντηση.. υπαρχει τροπος να παρω και γω το πακετο με τα 28 φυλλαδια να το μελετησω μεχρι τη μεγαλη στιγμη (ταχυδρομικως η με email και να το εκτυπωσω να το'χω μαζι μου)...? μενω ανατολικη αττικη... προσπαθησα να το βρω στο site αλλα μου βγαζει σφαλμα... και δε με βλεπω να φτανω μεχρι την 40η εβδομαδα.... :roll:

 

ειρηνη

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη το ειδα αργα... και δε με βλεπω να προλαβαινω καμια συναντηση.. υπαρχει τροπος να παρω και γω το πακετο με τα 28 φυλλαδια να το μελετησω μεχρι τη μεγαλη στιγμη...? μενω ανατολικη αττικη... προσπαθησα να το βρω στο site αλλα μου βγαζει σφαλμα... και δε με βλεπω να φτανω μεχρι την 40η εβδομαδα.... :roll:

 

ειρηνη

 

 

Καλύτερα να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με την κοντινότερη σύμβουλο (τα στοιχεία τους είναι παραπάνω στο παρόν τόπικ).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη το ειδα αργα... και δε με βλεπω να προλαβαινω καμια συναντηση.. υπαρχει τροπος να παρω και γω το πακετο με τα 28 φυλλαδια να το μελετησω μεχρι τη μεγαλη στιγμη...? μενω ανατολικη αττικη... προσπαθησα να το βρω στο site αλλα μου βγαζει σφαλμα... και δε με βλεπω να φτανω μεχρι την 40η εβδομαδα.... :roll:

 

ειρηνη

 

 

Καλύτερα να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με την κοντινότερη σύμβουλο (τα στοιχεία τους είναι παραπάνω στο παρόν τόπικ).

 

 

ευχαριστω πολυ!!!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλες,

 

αν γνωρίζει καποια κοπέλα για τις συναντησεις στην Αττικη εντος 2009 παρακαλω ενημερωστε μας γιατι στο site εχει μονο της προηγουμενης χρονιας.

Περιμένω το πρώτο μου μωρούλι γύρω στα τέλη Ιουνιου και καθως θα ήθελα οσο τίποτα να το θηλάσω αποκλειστικα πιστεύω οτι θα με βοηθούσε πολυ να συμμετέχω.

 

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Συναντήσεις Νοτιοδυτικής Αττικής

 

Πρωινές

12 Μαρτίου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Τα πλεονεκτήματα του θηλασμού για τη μητέρα και το μωρό

 

2 Απριλίου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Στο σπίτι με το νέο σας μωρό

 

7 Μαΐου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Γίνεσαι μητέρα. Αλλαγές, προσαρμογές & ανάγκες

 

11 Ιουνίου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Διατροφή και απογαλακτισμός

 

Οι συναντήσεις θα γίνουν στο σπίτι της Πάτρας Τσαραπατσάρη Κορίνθου 80, στο Ίλιον, στον 1ο όροφο

τηλέφωνο 6932 425916

 

Για τις απογευματινές δεν μου είπαν. Συγνώμη αλλά έχω μόνο της συναντήσεις της ΟΝΔΑ. Αν μάθω και για τις υπόλοιπες περιοχές θα ξαναποστάρω.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να συμμετέχουμε στις συναντήσεις ???

 

Παίρνουμε τηλέφωνο στην κυρία που το διοργανώνει και της λέμε "γεια, με λένε ..., θηλάζω ένα χρόνο και θέλω να έρθω και εγώ ???" :oops::oops:

 

Με ενδιαφέρει η συνάντηση της Θεσσαλονίκης 19/2 για την εργαζόμενη μητέρα :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως γίνεται να συμμετέχουμε στις συναντήσεις ???

 

Παίρνουμε τηλέφωνο στην κυρία που το διοργανώνει και της λέμε "γεια, με λένε ..., θηλάζω ένα χρόνο και θέλω να έρθω και εγώ ???" :oops::oops:

 

Με ενδιαφέρει η συνάντηση της Θεσσαλονίκης 19/2 για την εργαζόμενη μητέρα :)

 

Απλά παίρνεις ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις μήπως αναβλήθηκε ή θα γίνει σε άλλο σπίτι, γιατί καμιά φορά αρρωσταίνουν τα μωρά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το είπα μήπως δηλώνεις συμμετοχή με κάποιο τρόπο γιατί όπως κατάλαβα οι κοπέλες καλούν στα σπίτια τους οπότε καλό είναι να ξέρουν και πόσες μανούλες θα δεχθούν.

 

Μετρημένες στα δάχτυλα είμαστε βρε κορίτσια ?? :(

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία απορία: αφήνουμε τον σύζυγο στο σπίτι, παίρνουμε το μωρό μας (και τις ψευδοθηλές μας ...) αγκαλιά και πάμε στην συνάντηση, σωστά ??

 

Αλήθεια, υπάρχει περίπτωση να συναντήσω εκεί καμιά άλλη κοπέλα απο το φόρουμ ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην συνάντηση :)

 

Μπράβο στις κοπέλες για την καλή δουλειά που κάνουν. Είμασταν περίπου 30 άτομα γονείς + πιτσιρίκια. Τα περισσότερα μικρούτσικα 3-4 μηνών :D

 

Το φόρουμ μας τελικά είναι μεγάλο σχολείο. Σε ερωτήσεις που έκαναν οι νέες μανούλες είχα σχεδόν όλες τις απαντήσεις.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ό γιος μου βρίσκεται στον 8ο μήνα και ακόμη θηλάζουμε αποκλειστικά. Την κόρη μου τη θήλαζα για ένα χρόνο περίπου. Καταλαβαίνεται ότι είμαι φανατική του μητρικού θηλασμού. Θα ήθελα να εγγραφώ στο σύνδεσμο και να μοιραστώ τις εμπειρίες μου αλλά και να εμψυχώνω νέες μητέρες. Λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη σε σχετικά θέματα.

 

Ευχαριστώ

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ό γιος μου βρίσκεται στον 8ο μήνα και ακόμη θηλάζουμε αποκλειστικά. Την κόρη μου τη θήλαζα για ένα χρόνο περίπου. Καταλαβαίνεται ότι είμαι φανατική του μητρικού θηλασμού. Θα ήθελα να εγγραφώ στο σύνδεσμο και να μοιραστώ τις εμπειρίες μου αλλά και να εμψυχώνω νέες μητέρες. Λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη σε σχετικά θέματα.

 

Ευχαριστώ

 

Για να εγγραφείς, αρκεί να πας σε κάποια από τις προγραμματισμένες συναντήσεις. Λεπτομέρειες μπορούν να σου πουν οι κοπέλες στα τηλέφωνα που δίνονται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Πρόγραμμα Συναντήσεων θεσσαλονίκης

Μάιος - Σεπτέμβριος 2009

 

Ομάδα 1 Σύμβουλοι: Νόπη Πετρίδου, Άννα Beavan-Παπαδοπούλου, Νατάσσα Διάκου

Δευτέρα 4/5 6:00 μμ Θηλασμός και Μητρότητα

Δευτέρα 1/6 6:00 μμ Για μια καλή Αρχή με τον Θηλασμό

Τετάρτη 1/7 6:00 μμ Η Τέχνη του Θηλασμού

Δευτέρα 7/9 6:00 μμ Στοργική Καθοδήγηση και Θηλασμός

 

Τόπος συνάντησης: Άρτεμις Πανίδου, Πανεπιστημίου 70, 1ος όροφος, τηλ. 2310 215393

 

Ομάδα 2 Σύμβουλοι: Μαρία Νικολαίδου, Νατάσσα Καψάλη, Ελένη Μπακοπούλου

Πέμπτη 14/5 6:00 μμ Θηλασμός και Μητρότητα

Πέμπτη 18/6 6:00 μμ Εργαζόμενη μαμά και θηλασμός

Τετάρτη 8/7 6:00 μμ Η Τέχνη του Θηλασμού

Τετάρτη 26/8 6:00 μμ Στοργική Καθοδήγηση και Θηλασμός

 

Τόπος συνάντησης: Μαρία Νικολαΐδου, Βίλα Ρίτζ Β2, Πυλαία, 2ος όροφος, τηλ. 2310 345378 και Νατάσσα Καψάλη, Υδραγωγείου 6, απέναντι από το Γυμνάσιο Πανοράματος, τηλ. 2310 345707

 

Παρακαλούμε να επικοινωνείτε την ημέρα της συνάντησης για τυχόν αλλαγές στο πρόγραμμα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα Νοτιοδυτικής Αττικής Πρωϊνή

Οδός: Κορίνθου 80, στο Ίλιον, στον 1ο όροφο

 

12 Μαρτίου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Τα πλεονεκτήματα του θηλασμού για τη μητέρα και το μωρό

 

2 Απριλίου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Στο σπίτι με το νέο σας μωρό

 

7 Μαΐου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Γίνεσαι μητέρα. Αλλαγές, προσαρμογές & ανάγκες

 

11 Ιουνίου 2009, Πέμπτη στις 10:00

Διατροφή και απογαλακτισμός

 

Περισσότερες πληροφορίες:

Στέλλα Σκαλιδάκη 210 5316877

Κατερίνα Μιχαηλίδου 210 5819265

Κλεοπάτρα Ρούτση 210 5781411

Κατελένα Χριστοδούλου 210 4119136

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...