Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Εχω μια μπεμπούλα 4,5 μηνών, την θήλαζα αποκλειστικά μέχρι πριν 3 εβδομάδες και τώρα λόγω δουλειάς της καθιέρωσα μόνο μπουκάλι με δικό μου γάλα.. ( όσο θήλαζα αρνιοταν το μπουκάλι απίστευτα!!! ). Εχω 2 ηλεκτρικά θήλαστρα ΑVΕΝΤ και βγάζω μέσο όρο 140-200 ml ανά άντληση και από τα 2 στήθη κάθε 4,5 ώρες περίπου. Από ποσότητα την καλύπτω, όμως έχω ένα τεράστιο πρόβλημα: δεν μου έχει καθιερώσει σταθερες ποσότητες και ώρες φαγητού. Ενα πλήρες γεύμα της είναι γύρω στα 180-200ml. Oμως καποιες φορές πίνει 60 ή 80 μλ. Οπότε όταν της ζεσταίνω τα 200 και πίνει τα 60, έχω τεράστιο πρόβλημα. Το κρατάω σε θερμός ζεστό για 1-2 ώρες (το πολύ) μετά το χύνω... Αντίστροφα όταν είμαι σίγουρη ότι θα φαέι λίγο και ζεσταίνω 2 μπουκαλάκια, 100 δικό μου 100 σκόνη, μπορεί να τα πιεί όλα... Με αποτέλεσμα ενώ ποσοτικά ΄βγάζω όσο πρέπει, στην πράξη χύνω αρκετό και πίνει σκόνη και στεναχωριέμαι αφάνταστα. Ξέρει κανείς να με συμβουλέψει κάτι πάνω σ'αυτό??? Σας ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με τη Ρούλα Marilena!

 

Μπορείς να βρεις μικρά δοχειάκια για να καταψύχεις το γάλα σου. Υπάρχουν και των 50 ml από ότι ξέρω. Νομίζω έχει και στο Λητώ και στο Mothercare. Επίσης μία καλή ιδέα είναι να το καταψύξεις σε θήκες για παγάκια (εννοείται καθαρισμένες και να απομονώνονται λίγο από τα υπόλοιπα είδη που έχεις στην κατάψυξη). Έτσι μπορείς να ξεκινάς να της ζεσταίνεις λίγο γάλα και να ζεσταίνεις και άλλο με ευκολία (καθότι όσο λιγότερο τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται) κατά το δοκούν!

 

Καλή επιτυχία και να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές.. όμως αν ζεστάνω 2 μπουκαλάκια δικό μου γάλα και πιεί το ένα ( είναι πάρα πολύ παράξενη και δύσκολη με το μπιμπεό ακόμα! Οπότε πρέπει να έχω έτοιμο δίπλα να της δώσω α μ έ σ ω ς και το 2ο μπουκαλι, ειδάλλως δεν θα το πιεί λίγο αργότερα ) μετά αν δεν θέλει το 2ο αφού έχει ζεσταθεί πρέπει να το πετάξω... δεν μπορώ να το ξαναβάλω ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Η κα. Παπαδήμα έχει πει πως το μπιμπερό καλό θα είναι να το δίνει άλλο πρόσωπο(μπαμπάς, γιαγιά) στο μωρό και όχι η μητέρα!!! Μήπως φταίει αυτό; (Αν κάνω λάθος, παρακαλώ να το διορθώσουμε..) Για δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1102&highlight=medela

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μια μπεμπούλα 4,5 μηνών, την θήλαζα αποκλειστικά μέχρι πριν 3 εβδομάδες και τώρα λόγω δουλειάς της καθιέρωσα μόνο μπουκάλι με δικό μου γάλα.. ( όσο θήλαζα αρνιοταν το μπουκάλι απίστευτα!!! ). Εχω 2 ηλεκτρικά θήλαστρα ΑVΕΝΤ και βγάζω μέσο όρο 140-200 ml ανά άντληση και από τα 2 στήθη κάθε 4,5 ώρες περίπου.

 

Αφού απομακρύνθηκε από το στήθος τόσο λίγο καιρό πριν, θα μπορούσες να την ξαναθηλάσεις αν σε ενδιαφέρει να διαρκέσει ο θηλασμός περισσότερο από λίγες εβδομάδες ακόμη.

 

Τα θήλαστρα που έχεις δεν είναι κατάλληλα για να διατηρήσεις πλήρως τη γαλουχία. Αυτά απευθύνοναι μόνο σε μητέρες που θέλουν να αφήσουν περίπου 2 γεύματα το 24ωρο (αν κατάλαβα με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου που έχεις) και συνεχίζουν να θηλάζουν τις υπόλοιπες ώρες. Πλήρη γαλουχία και πάντα με επιφύλαξη, μπορούν να διατηρήσουν μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα που ενοικιάζονται.

 

 

Το κρατάω σε θερμός ζεστό για 1-2 ώρες (το πολύ) μετά το χύνω...
Κρατώντας το ζεστό αυξάνεις την πιθανότητα να ξυνίσει. Μπορείς να το βάλεις στο ψυγείο και να το διατηρήσεις τουλάχιστον μέχρι το επόμενο γεύμα.

 

Επίσης δε ζεσταίνεις ποτέ τόσο μεγάλη ποσότητα γάλακτος. Το έχεις χωρισμένο σε μερίδες των 60 ή 80 ml και όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μετά αν δεν θέλει το 2ο αφού έχει ζεσταθεί πρέπει να το πετάξω... δεν μπορώ να το ξαναβάλω ψυγείο...

 

Μπορείς να το ξαναβάλεις στο ψυγείο απλά δεν διατηρείται μέρες, αλλά 4-5 ώρες μπορείς να το διατηρήσεις άνετα. Πάντα στο ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μία καλή ιδέα είναι να το καταψύξεις σε θήκες για παγάκια (εννοείται καθαρισμένες και να απομονώνονται λίγο από τα υπόλοιπα είδη που έχεις στην κατάψυξη).

 

Μόνο σε δοχεία που κλείνουν και είναι κατάλληλα για τρόφιμα επιτρέπεται να αποθηκεύουμε το γάλα, ποτέ σε ανοιχτά δοχεία που δεν έχουν καπάκι, ποτέ σε παγοκύστες που πιάνουμε συχνά το εσωτερικό τους με τα χέρια γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να βγάλουμε τα παγάκαι γάλακτος...

 

Έτσι μπορείς να ξεκινάς να της ζεσταίνεις λίγο γάλα και να ζεσταίνεις και άλλο με ευκολία (καθότι όσο λιγότερο τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται) κατά το δοκούν!

 

Δεν επιτρέπεται να αποψύχουμε γάλα ζεσταίνοντάς το! Το γάλα πρέπει να αποψύχεται μέσα στο ψυγείο ή κάτω από τρεχούμενο νερό (και γι αυτό το λόγο πρέπει να είναι κλειστό το δοχείο). Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν μικρόβια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Μαριλενα.. Ποιος ο λόγος να της δινεις μονο μπουκαλι? Αφου δεν εισαι ολη μερα στη δουλεια. Ασε το παιδακι να θηλασει. Σιγα σιγα θα συνηθισει και της δυο μεθοδους.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, και σας ευχαριστώ θερμά για την βοήθεια, ήταν πολύ πολύ χρήσιμα όλα και δεν τα είχα σκεφτεί παρ'όλο που έσπαζα το κεφάλι μου. Ισως επειδή είμαι ξανθιά! :lol: Να σας ρωτήσω κάτι κα Αγλαία: θα ήθελα να συνεχίσω να της δίνω δικό μου γάλα όσο πιο πολύ μπορώ.. να πάρω ένα διπλό θήλαστρο medela ή συνιστάτε κάποια άλλη μάρκα? Με τα 2 Avent ISIS uno (που έχω τώρα) λέτε ότι θα σταματήσει η γαλουχία γιατί δεν είναι σωστός ο τρόπος που αντλούν ή δεν αντλούν την σωστή ποσότητα? Πάντως θα πάω σήμερα μετά το γραφείο στο ΛΗΤΩ να χαζέψω θήλαστρα! Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για την συμβουλή για το ζεστό γάλα που περισεύει να το ξαναβάζω ψυγείο, μου λύσατε τα χέρια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φίλη μου dora θα ήθελα πραγματικά να θήλαζα την μπεμπού μου τις υπόλοιπες ώρες, όμως φοβάμαι ότι θα ξεμάθει πάλι το μπουκάλι.. όσο το προσπαθούσα παράλληλα, η κοπέλα που την κρατάει δεινοπαθούσε να την ταίσει, και το είχα δει κι εγώ. Δεν έπιανε με τίποτα το μπουκάλι κι έψαχνε σα τρελλή στήθος (ακόμα και του μπαμπά της..) Είχε μείνει νηστική ακόμα και 8-9 ώρες μία μέρα (χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας). Οπότε τρέμω να ξαναπεράσω τέτοια φάση, τώρα που έστρωσε το μπουκάλι... ασε που κατεβάζει κάτι ποσότητες ακόμα και 230ml ενώ αντλώ κατά μέσο όρο 150. Αυτό δεν είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την παραπληροφόρηση κορίτσια :oops::oops::oops: ....

 

Όταν έγραφα ότι ζεσταίνουμε το παγωμένο γάλα, εννοούσα κάτω από νερό της βρύσης και όχι σε μάτι ή μικροκύματα....όπως είπε ακριβώς και η Αγλαϊα.

 

Αλλά αυτό για τα παγάκια το έκανε μία φίλη μου που θήλαζε και μου το είχε προτείνει....Δεν το έχω κάνει ποτέ, γιατί δε χρειάστηκε να πάρει ποτέ μπουκάλι η Μάγια, αλλά νόμιζα ότι ίσχυε! :shock: Απορώ πως δεν έπαθε τίποτα το μωρό της φίλης μου! :shock:

 

Ευτυχώς που είναι και η Αγλαϊα εδώ και έτσι δεν έκανα κακό σε κανένα μωρό! :(:oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, και σας ευχαριστώ θερμά για την βοήθεια, ήταν πολύ πολύ χρήσιμα όλα και δεν τα είχα σκεφτεί παρ'όλο που έσπαζα το κεφάλι μου. Ισως επειδή είμαι ξανθιά! :lol: Να σας ρωτήσω κάτι κα Αγλαία: θα ήθελα να συνεχίσω να της δίνω δικό μου γάλα όσο πιο πολύ μπορώ.. να πάρω ένα διπλό θήλαστρο medela ή συνιστάτε κάποια άλλη μάρκα?

 

Να πάρεις το symphony της medela και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο να πάρεις το lactina. Και τα δύο είναι νοσοκομειακά ενοικιαζόμενα...

 

 

Με τα 2 Avent ISIS uno (που έχω τώρα) λέτε ότι θα σταματήσει η γαλουχία γιατί δεν είναι σωστός ο τρόπος που αντλούν ή δεν αντλούν την σωστή ποσότητα?

 

Και τα δύο! Εσύ χρειάζεσαι porche cayenne και προσπαθείς τα βγάλεις πέρα με δυο πατίνια.... που έχουν έναν μικρό μηχανισμό και τα κινεί...

Πόσο μακριά μπορείς να φτάσεις με αυτά;

 

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για την συμβουλή για το ζεστό γάλα που περισεύει να το ξαναβάζω ψυγείο, μου λύσατε τα χέρια!!!!

 

Το μωρό σου είναι πια μεγάλο. Ακόμη και αν παραβιάσεις την αυστηρότητα του κανόνα δεν θα πάθει το μωρό κάτι. Το χαλασμένο γάλα φαίνεται, μυρίζει ξυνό, έχει δυσάρεστη γεύση. Αν έχεις αμφιβολίες το δοκιμάζεις. Αν είναι φρέσκο και δεν έχει ζεσταθεί πολύ μπορεί να κρατήσει και περισσότερο από τις ώρες που σου γράφω!!!

 

Να το ζεσταίνεις σε ηλεκτρικό δοχείο μπαιν μαρί που το έχεις ρυθμιζμένο στη χαμηλώτερη θερμοκρασία, έτσι δεν παραζεσταίνεται και έχει μεγαλύτρη διάρκεια ζωής! :wink:

Link to comment
Share on other sites

φίλη μου dora θα ήθελα πραγματικά να θήλαζα την μπεμπού μου τις υπόλοιπες ώρες, όμως φοβάμαι ότι θα ξεμάθει πάλι το μπουκάλι.. όσο το προσπαθούσα παράλληλα, η κοπέλα που την κρατάει δεινοπαθούσε να την ταίσει, και το είχα δει κι εγώ. Δεν έπιανε με τίποτα το μπουκάλι κι έψαχνε σα τρελλή στήθος (ακόμα και του μπαμπά της..) Είχε μείνει νηστική ακόμα και 8-9 ώρες μία μέρα (χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας). Οπότε τρέμω να ξαναπεράσω τέτοια φάση, τώρα που έστρωσε το μπουκάλι...

 

Εξαρτάται από την προσωπικότητα της κοπέλας. Τώρα που εμαθε το μωρό δεν θα έχει πρόβλημα να παίρνει μπουκάλι από εκεί και στήθος από εσένα. Δεν πισογυρίζουν τα μωρά! Μόνο μπροστά πάνε!

 

ασε που κατεβάζει κάτι ποσότητες ακόμα και 230ml ενώ αντλώ κατά μέσο όρο 150. Αυτό δεν είναι πρόβλημα?

 

Μα γι αυτό σου λέω να θηλάσεις! Κανένα θήλαστρο δεν μπορεί να αντλήσει τόσο καλά το γάλα όπως το παιδί! Το θήλαστρο σου δείχνει πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις, όχι πόσο γάλα μπορείς να παράγεις! Το μωρό ρυθμίζει την παραγωγή πολύ καλύτερα από ότι το θήλαστρο...

 

Με το θήλαστρο δεν μπορείς να πας και τόσο μακριά ειδικά με αυτά που έχεις...

 

Επισης σπάνια μπορείς να αντλήσεις τόσο πολλές φορές όσες και να θηλάσεις. Άρα θα μένεις όλο και πιο πίσω...

 

Σου το λέω με το χέρι στην καρδιά: χρειάστηκε να αντλήσω 60 λίτρα γάλα μέχρι να μάθει το μωρό μου να θηλάζει καλά, και άλλα 30 όταν επέστρεψα στη δουλειά... Ευγνωμονώ τα θήλαστρα αλλά ξέρω και τα όριά τους :wink:

 

Θα έλεγα να το σκεφτείς 1-2 μέρες ήρεμα...

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. θα ηθελα πραγματικά να θηλάζω όσο δεν είμαι γραφείο.. φεύγω το πρωί κατά τις 7 και αφήνω στο ψυγείο 2 μπιμπερό από 200ml που το πίνει όλο, στις 10 και στις 2. Εγώ επιστρέφω στις 3. Εχω το εξής άγχος: περίπου 2 ώρες μετά τον θηλασμό ή την άντληση το στήθος μου είναι σχεδόν άδειο. Στις 3 ώρες μεσοδιαστήματος, αρχίζει να έχει γάλα.. αν τότε αρχίσω και αντλώ γάλα για την επομένη και μετά από λίγο καπάκι πεινάσει το παιδί, πως θα το θηλάσω?? Διαισθητικά τη νιώθω την διαφορά θηλασμού - αντλίας (μάλλον ο θηλασμός ενεργοποιεί καλύτερα κα΄πια εγκεφαλικά κέντρα για την παραγωγή) όμως όταν βλέπεις με τα μάτια σου το στήθος να μην έχει ούτε σταγόνα γάλα μετά την άντληση, πως θα καταφέρει το μωρό να πιεί ένα ολόκληρο γεύμα? ( το ξέρω ότι είμαι μία προβληματική μαμά κα Αγλαία :P ... όμως σας έχω δει σαν όαση αυτή τη στιγμή και η βοήθειά σας είναι χρυσός για μένα!!!!!!!! )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα καταφερνει να πιει μετα απο 2 ωρες marilena!Μην περιμενεις το στηθος σου να εχει φουσκωσει,δεν ειναι μονο αυτο που σημαινει οτι εχεις γαλα!Δοκιμασε το μια φορα και θα πειστεις!! :wink: Δεν εχεις να χασεις τιποτα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

.

Εχω το εξής άγχος: περίπου 2 ώρες μετά τον θηλασμό ή την άντληση το στήθος μου είναι σχεδόν άδειο.

 

To ότι δε νιώθεις το στήθος πρισμενο δε σημαίνει ότι είναι άδειο. Να ξέρεις ότι το πρισμένο στήθος δε σημαίνει μόνο γεμάτο στήθος για γεύμα. Το πρισμένο στήθος σημαίνει γάλα που έχει παραμείνει αρκετή ώρα, άρα έχει συσσωρευτεί ο παράγοντας "αναστολέας γαλουχία" άρα αν αυτό επαναλαμβάνεται κάθε τρίωρο, τότε σε 3-4 24ωρα θα έχεις λιγότερο γάλα... και όλο και λιγότερο...

 

το στήθος δεν είναι σακουλάκι σαν την ουροδόχο κύστη να για μαζέψει γάλα και να αδειάσει όταν παραγεμίσει. Το στήθος είναι αδένας που λειτουργεί αν υπάρχει το σωστό ερέθισμα, οι θηλαστικές κινήσεις. Είναι πολύ όμοιος με τον ιδρωτοποιό αδένα τόσο στην ανατομία όσο και στη λειτουργία. Πόσες ώρες περιμένεις για να ιδρώσεις από το τελευταίο ίδρωμα; Μάλλον καθόλου, αν ζεσταίνεσαι εξακολουθείς να ιδρώνεις ακόμη και αν είσαι ήδη μούσκεμα... :wink:

 

 

Στις 3 ώρες μεσοδιαστήματος, αρχίζει να έχει γάλα..

 

Θα σου πως τι έλεγε ο γιος μου: το γαλατάκι είναι πάντα εδώ και δεν τελειώνει ποτέ! :wink: Την πρώτη φορά που άκουσε κάποια φίλη μου να τα λέει αυτά χαμογέλασε κοιτώντας με και μετά από λίγο είρθε και μου είπε στο αφτί ότι αυτά είναι χαζομάρες... :wink:

 

αν τότε αρχίσω και αντλώ γάλα για την επομένη και μετά από λίγο καπάκι πεινάσει το παιδί, πως θα το θηλάσω??

 

Μου έχει τύχει πολλές φορές να αντλήσω και το μωρό να θέλει να φάει αμέσως μετά, όλες τις φορές έτρωγε κανονικά και χόρταινε παρόλο που το θήλαστρο δεν έβγαζε ούτε σταγόνα!!!

 

 

όμως όταν βλέπεις με τα μάτια σου το στήθος να μην έχει ούτε σταγόνα γάλα μετά την άντληση,

 

ακόμη και αν το στήθος σου ήταν εντελώς διάφανο, δεν θα ήξερες πόσο γάλα μπορούσε να παράγει. Το αποθηκευμένο γάλα συμμετέχει λίγο στο γεύμα του παιδιού και είναι και το πιο ευτελές θερμιδικά. Μόνο λάιτ γάλα αποθηκεύεται!!!

 

Έχεις κολλήσει θεωρώντας το στήθος αποθήκη... Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε θηλασμός. Τα ούρα ως απόβλητα αποθηκεύονται σε μία κύστη, το γάλα παράγεται! :)

 

πως θα καταφέρει το μωρό να πιεί ένα ολόκληρο γεύμα?

 

αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις! Ο θηλασμός δεν θέλει τόση σκέψη! Είναι πιο απλός! Το μόνο που μπορεί να σε απασχολεί είναι αν σου ταιριάζει ως διαδικασία. Αν ταιριάζει με τον τρόπο ζωής σου και αν σου αρέσει, δεν έχεις λόγο να το κάνεις τόσο πολύπλοκο :wink:

Link to comment
Share on other sites

κα Αγλαία μου, μην πυροβολείς την άγνοιά μου plz... βασικά περισσότερο ανασφάλεια είναι. Απλά με την λογική της συνεχούς κι άμεσης παραγωγής θα έπρεπε και με την αντλία να δίνει συνέχεια γάλα το στήθος κι όχι κάθε 4 ώρες. Τα προβλήματά μου με τον θηλασμό ήταν: 1. η άρνηση του μπουκαλιού (έμενε νηστικό με την κοπέλα που το κρατάει) 2. Στο τέλος του 3ου μήνα για 3 εβομάδες δεν πήρε βάρος. Τότε όμως σε κάθε γεύμα της έδινα μόνο ένα στήθος όπως μου είχαν τονίσει οι μαίες στο Ιασώ, και μάλλον ήταν λάθος. Τότε λοιπόν μπήκα στο λούκι του "δεν έχω αρκετό γάλα" 3. Απογεύματα αρκετές ώρες τρέχω τον μεγάλο μου γιο πισίνες-φροντιστήρια κλπ. Οπότε παλι πρέπει να αφήνω μπουκάλια. Οταν επιστρέφω έχει φάει δεν θέλει να θηλάσει κλπ. Βέεβαια όταν πεινάει της αρέσει πολύ ο θηλασμός (καποια ξημερώματα) Τώρα σχεδόν ένα μήνα πίνει μπουκάλι με αποκλειστικά γάλα δικό μου αλλά τρομερή κούραση οι συνεχείς αντλήσεις (ακόμα και στο γραφείο..) και αποστειρώσεις. Εχω εξαντληθεί. Θα το συνεχίσω όμως ακόμα όσο μπορώ. Νοίκιασα και θήλαστρο Medela το symphony αλλά δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο οι avent που είχα. Το παλεύω βλέπετε.. ίσως ανορθόδοξα από την μεριά της φύσης αλλά μακάρι να γινόταν αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Απλά με την λογική της συνεχούς κι άμεσης παραγωγής θα έπρεπε και με την αντλία να δίνει συνέχεια γάλα το στήθος κι όχι κάθε 4 ώρες.

Δυστυχώς δεν είναι έτσι... Κανένα θήλαστρο δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά που κάνει ο θηλασμός... Έχω αντλήσει 90 λίτρα γάλα (και παραπανω, τόσα είναι τα μετρημένα...) και πάρα πολλές φορές μου είχε τύχει να αντλήσω μέχρι που να μην υπάρχει σταγόνα και στη συνέχεια να θηλάζει το παιδί μια χαρά.

 

Επίσης υπάρχουν πολλές μητέρες που ενώ θηλάζουν τα παιδιά τους αποκλειστικά, δεν μπορούν να αντλήσουν καθόλου ή αντλούν ελάχιστο γάλα με το θήλαστρο ακόμη και αν αυτό είναι το καλύτερο....

Τα προβλήματά μου με τον θηλασμό ήταν: 1. η άρνηση του μπουκαλιού (έμενε νηστικό με την κοπέλα που το κρατάει)

 

Τις περισσότερες φορές με λίγη επιμονή και υπομονή λύνεται το πρόβλημα.

 

2. Στο τέλος του 3ου μήνα για 3 εβομάδες δεν πήρε βάρος.

 

Αυτό είναι πολύ συνηθισμένα για παιδιά που έχουν πάρει αρκετό βάρος όλο το προηγούμενο διάστημα. Πάντα μα πάντα κοιτάζουμε το συνολικό βάρος που πήρε ένα παιδί και δεν απομονώνουμε 2 ή 3 εβδομάδες ανάπτυξης.

 

Οι καμπύλες ανάπτυξης εκφράζουν μέσους όρους πάρα πολλών παιδιών. Το κάθε παιδί ακολουθεί διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης, τα περισσότερα παιδιά αναπτύσσονται γρήγορα για ένα διάστημα, σταματούν για λίγο, συνεχίζουν με ένα άλμα ανάπτυξης...

 

Τότε όμως σε κάθε γεύμα της έδινα μόνο ένα στήθος όπως μου είχαν τονίσει οι μαίες στο Ιασώ, και μάλλον ήταν λάθος.

 

Θα μπορούσε να είναι και σωστό... Για κάποιες μητέρες είναι σωστό. Αν όμως εφάρμοζες πριν κάτι άλλο και πήγαιναν όλα καλά, μάλλον δεν είχες την ανάγκη να αλλάξεις κάτι...

 

Εχω εξαντληθεί. Θα το συνεχίσω όμως ακόμα όσο μπορώ. Νοίκιασα και θήλαστρο Medela το symphony αλλά δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο οι avent που είχα.

 

Tότε να συνεχίσεις με το avent!

Το symphony έχει πολλές δυνατότητες ρύθμισης, μήπως δεν βρήκες την κατάλληλη για σένα;

 

 

ΥΓ: Δεν πυροβολώ κανέναν :wink: Ούτε προσπαθώ να αλλάξω κάτι αν αυτό βολεύει τη μαμά και το μωρό! Απλά, προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το τοπίο για να μπορέσεις εσύ αλλά και κάθε άλλη μητέρα σε παρόμοια κατάσταση, να αποφασίσεις με όσο το δυνατό πληρέστερη ενημέρωση :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα αν γνωρίζει πόσο καιρό διατηρείται το μητρικό γάλα στο ψυγείο?

 

Ξέρω ότι στην ψύξη διατηρείται σε αποστειρωμένο γυάλινο μπουκάλι για 24 ώρες.

Στην κατάψυξη δίπορτου ψυγείου 6 μήνες (θερμοκρασία -16 έως -18 βαθμοί), αλλά έχω διαβάσει και διάφορα για 3 ή 4 μήνες και δεν ξέρω τί ισχύει.

 

Δεν θηλάζω και δίνω το γάλα στο μωρό με το μπιμπερό. Έχω πολύ γάλα και αναγκαστικά αποθηκεύω αρκετό, οπότε για μένα είναι βασικό να ξέρω ακριβώς τί ισχύει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα διατηρείται τουλάχιστον 2 24ωρα στο ψυγείο αν και συνήθως πολύ περισσότερα. Το αποθηκεύουμε σε ένα ράφι κατά προτίμηση προς τα πίσω.

 

Δεν αναμιγνύουμε ζεστό με κρύο γάλα (που ήταν στο ψυγείο...)

 

Στην κατάψυξη το γάλα διατηρείται μέχρι 6 μήνες αν ο καταψύκτης δουλεύει στο max και τα γάλατα δεν είναι αποθηκευμένα στο κάτω συρτάρι που βρίσκεται μπροστά από το μοτέρ.

 

Αποψύχουμε κάτω από τρεχούμενο νερό όταν βιαζόμαστε, στο ψυγείο από την προηγούμενη.

 

Ζεσταίνουμε σε μπαιν μαρί (καλύτερα στο ειδικό θερμαντηράκι που έχει θερμοστάτη).

 

Αφού ζεσταθεί το γάλα, το ανακινούμε με απαλές κυκλικές κινήσεις

 

Αυτα εν ολιγοις, αν και θα σου πει και η Αγλαϊα περισσότερα, μολις δει το τοπικ που άνοιξες

Επίσης, εγω τα αποθηκεύω σε πλαστικά μπιμπερό και στην συνέχεια σε πλυμμένους-αποστειρωμένους, ξανά, ουροσυλλέκτες στην κατάψυξη..Γιατί μόνο γυάλινα, δεν το κατάλαβα??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εγω τα αποθηκεύω σε πλαστικά μπιμπερό και στην συνέχεια σε πλυμμένους-αποστειρωμένους, ξανά, ουροσυλλέκτες στην κατάψυξη..Γιατί μόνο γυάλινα, δεν το κατάλαβα??

 

Ουροσυλλέκτες;;;;Αυτό δεν το είχα σκεφτεί :!::!:Όντως μπορούμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ουροσυλλέκτες δεν κάνουν για την αποθήκευση του γάλακτος. μια καλή και σχετικά οικονομική λύση ειναι κατι πλαστικά δοχεια της avent τα οποία μετά τη χρηση τα αποστηρώνεις και τα ξαναχρησιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

Οι ουροσυλλέκτες δεν κάνουν για την αποθήκευση του γάλακτος....

Mα πώς είναι δυνατόν να εμπιστεύεστε να αποθηκεύσετε το φαγητό του παιδιού σας σε ένα δοχείο που είναι για συλλογή ούρων;

Aκόμα και καλά να το αποστειρώσετε, δεν παύει να είναι ειδικό για κάποια άλλη χρήση που αφορά απόβλητα του σώματος...

Δεν ξέρω, εγώ είμαι πολύ σιχασιάρα και ακόμα και να μου το έλεγε ο γιατρός, πάλι δεν θα το έκανα.

Yπάρχει και άλλη λύση εκτός από τα εξειδικευμένα δοχεία. Yπάρχουν στο εμπόριο φτηνά πλαστικά μπιμπερό. Στο Jumbo έχω δει πολλά.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...