Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βασικό φαρμακείο για μωρά...


Recommended Posts

Νομίζω οτι καλό θα ήταν να γράψουμε εδώ μία λίστα με όσα πρέπει να έχει ένα σπίτι με πολύ μωρό παιδάκι για να ενημερώνονται οι καινούργιες μαμάδες... Χωρίς να θέλω να το παίξω γιατρός ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά για να μη χρειαστεί να τρέχετε μέσα στη νύχτα, έχουμε και λέμε.....

1. Αποστειρωμένες γάζες 15*15

2. Οινόπνευμα 70ο

3. Αμπούλες με φυσιολογικό ορο

4. Σύριγγες ή πιπίλα για φάρμακο

5. Θερμόμετρο (κατά προτίμηση ψηφιακό)

6. Αλουμινόνερο

7. Betadine

8. Tobrex (κολλύριο)

9. Depon σιρόπι παιδικό

10. Unisept otic drops (για να καθαρίζουν τα αυτάκια απο το κερί)

11. "μπαλόνι" ή μηχανημά για τις μύξες

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


elenak το Αλουμινόνερο σε τι χρησιμευει? πολυ χρησιμη λιστα σου, να προσθεσω και παιδικα κλισματα, γιατι ετρεχα να βρω φαρμακειο σημερα Σάββατο...ισως και bepanthol για τυχον εγκαυματα απο ζεστο νερο?

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αλουμινόνερο βοηθάει πολύ στην αντιμετώπιση του οιδήματος (πρηξίματος). Εμένα με βοήθησε πολύ μετά τη γέννα, γιατί με τόσα ράμματα που έφαγα, είχα γίνει τούμπανο-εκεί που φαντάζεστε! :D -και οι κομπρέσες με αλουμινόνερο ήταν σκέτη ανακούφιση!!

Για τα μωρά είναι χρήσιμο, αντίστοιχα, όταν εμφανιστεί κάποιο πρήξιμο π.χ. μετά από κάποιο εμβόλιο. Δεν ξέρω, όμως, ποιά είναι η σύστασή του, οπότε ίσως πρέπει να χρησιμοποιείται κατόπιν σύστασης του γιατρού.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το αλουμινόνερο δεν είχα ακούσει.Εμένα μου έλεγαν να βάζω κρύο χαμομήλι στο πρηξιματάκι μετά το εμβόλιο.

Είδα σε μια διαφήμιση σε περιοδικό για ένα θερμόμετρο που κυκλοφορεί που δεν χρειάζεται να το ακουμπήσεις καν στο μωρό και μετράει τη θερμοκρασία του!Επίσης μετράει τη θερμοκρασία του νερού στη μπανιέρα,του γάλακτος,του χώρου κ.α. χωρίς καν να το ακουμπησεις πουθενά σε 1-2 δευτερόλεπτα!Μάλλον με υπέρυθρες γίνεται η μέτρηση! :wink: Βέβαια δε γνωρίζω τη τιμή του!Υποθέτω ότι θα είναι λίγο τσουχτερη,αλλά σίγουρα είναι πολύ πρακτικο! :D

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα, κάπου έχει γίνει συζήτηση στο φόρουμ για αυτό το θερμόμετρο, αλλά δε θυμάμαι πού... :roll:

Εγώ το έχω αγοράσει, είναι ακριβό για θερμόμετρο (περίπου 70 €, αν θυμάμαι καλά), αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέλλα' date=' κάπου έχει γίνει συζήτηση στο φόρουμ για αυτό το θερμόμετρο, αλλά δε θυμάμαι πού... :roll:

Εγώ το έχω αγοράσει, είναι ακριβό για θερμόμετρο (περίπου 70 €, αν θυμάμαι καλά), αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.[/quote']΄

 

 

Ναι και είναι και πολύ πρακτικό!Ειδικά για τα πιτσιρίκια που δεν κάθονται στον ποπό τους(ζωντανό παράδειγμα η σουρπουίτσα μου!) :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για θερμόμετρο οι επιλογές είναι αρκετές, χωρίς να χρειάζεται να φτάσεις στα 70ε. Η mothercare και τα Λητώ έχουν θερμόμετρα πιπίλα, ή ταινιούλα για το μέτωπο. Εμάς πάντως μόνο 1-2 φορές μας χρειάστηκε....

Τώρα για κλύσμα για μωρά... λίγο επιθετικό δεν είναι;;;; Δεδομένου πάντα οτί υπάρχουν και βρεφικά υπόθετα γλυκερίνης;;; Σε κάψιμο όταν έκαψε το χεράκι της, βάλαμε την πενατέν που της βάζουμε και στην πάνα (έτσι μας είπε η παιδίατρος) και βασικά, πολύ χρήσιμα μου φάνηκαν τότε κάτι επιθέματα για φουσκάλες που βγάζει η hansaplast (το μικρό μέγεθος) γιατί όλη την ώρα ήθελε να έχει το χέρι στο στόμα, και με αυτά και έθρεψε γρήγορα και δεν την ενοχλούσε καθόλου όλη μέρα. Ούτε με το νερό δε φεύγανε :wink: !!!! Κατα τα άλλα όσο λιγότερα, τόσο το καλύτερο!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ κάτι:

Σιρόπι Ιπεκακουάνας

Από την ηλικία των 6 μηνών και μετά η πρώτη αιτία θνητότητας και σοβαρής νοσηρότητας δεν είναι οι λοιμώξεις αλλά τα ατυχήματα και ανάμεσα σ' αυτά πολύ ψηλά βρίσκονται οι δηλητηριάσεις.

Πρώτη αιτία δηλητηριάσεων μάλιστα είναι να φάει το παιδί γόπα από τσιγάρο. Η νικοτίνη που περιέχεται σε τσιγάρο είναι ικανή να σκοτώσει βρέφος έως 10 κιλά.

Γι' αυτό στο φαρμακείο για μεγαλύτερα παιδιά (που περπατάνε/μπουσουλάνε και πιάνουν πράγματα μόνα τους) πρέπει να έχουμε και σιρόπι ιπεκακουάνας που προκαλεί εμετό. Θα το βρείτε ως Sir Ipecavom.

Χορηγείται αμέσως μετά τη λήψη της τοξικής ουσίας στη δόση των 10-15 ml μαζί με νερό και μετά 15 λεπτά περίπου το παιδί κάνει εμετό.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω κι εγώ

την κρέμα άρνικας εξαφανίζει στο λεπτό τους μώλωπες τουλάχιστον για εμάς αποδείχθηκε σωτήρια...

:lol: που να κουβαλάς μαζί σου βούτυρο :lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει ένα σπρέυ για κοψιματάκια,εκδορές και αμυχές,αιμοστατικό

και ειναι κατάλληλο για μωρά.Πιστεύω ότι ειναι και αυτό απαραίτητο στο φαρμακείο του μωρου.

Ειναι της newaid και είναι Ελβετικό. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Επανέρχομαι για να προσθέσω φακελάκια με ηλεκτρολύτες (soparix ή risolyte) για όταν έχουν διάρροια...

 

Elenak ειναι για μωρα αυτα τα φακελάκια? τι σοι ηλεκτρολυτες ειναι αυτοι? τι κανουν δηλαδη? Τα καταπινεις? Το κλυσματακι μας το προτεινε η παιδιατρος και ειναι λιωσμενη γλυκερινη. Κατι σαν το υποθετο δηλαδη, αλλα σε υγρη μορφη. Τι να πω τωρα....και λαδακι προσπαθησα, αλλα δεν ειχε αποτελεσμα....

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Nestoroudi, υποθέτω εννοεί μετά από τη διάρροια. Επειδή με τη διάρροια ή τον εμετό, χάνονται ηλεκτρολύτες (κάλιο, νάτριο κλπ.) και είναι σημαντικό να αναπληρωθούν για να βοηθηθεί ο άρρωστος στην ανάρρωση.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα διαλύεις στο νεράκι που πίνουν, γιατί όταν είναι άρρωστα δεν τρώνε και πολύ... ¨οπως τα λέει και η karfori's baby είναι, για να μην πάθουν αφυδάτωση....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σόρυ αν το ανοίγω σε λάθος μέρος το θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω τι θα έπρεπε να έχει το φαρμακείο μου μέσα για να μην τρέχω τα χαράματα να ψάχνω φαρμακείο ανοιχτό.Γιατί καθόμουν και το σκεφτόμουν το απόγευμα και κατάλαβα ότι είμαι εντελώς ανοργάνωτη αν συμβεί κάτι και ότι έχω μόνο οινόπνευμα, μπεταντίν και βρεφικά υπόθετα :shock::shock: Για πείτε εσείς οι ποιο έμπειρες μανούλες τι πρέπει να έχει μέσα το φαρμακείο μας

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιπυρετικό, συριγγα - δοσομετρητής, ρινικός αποφρακτήρας, αμπούλες φυσιολογικού ορού, βρεφικά υπόθετα, γάζες fucidin για εγκαύματα ... αυτά μου ήρθαν σε πρώτη φάση, αλλά καλύτερα ρώτα τον παιδίατρό σας θα σου προτείνει αυτός τι είναι καλύτερο για το μωράκι σου που το ξέρει κιόλας ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντιπυρετικό, συριγγα - δοσομετρητής, ρινικός αποφρακτήρας, αμπούλες φυσιολογικού ορού, βρεφικά υπόθετα, γάζες fucidin για εγκαύματα ... αυτά μου ήρθαν σε πρώτη φάση, αλλά καλύτερα ρώτα τον παιδίατρό σας θα σου προτείνει αυτός τι είναι καλύτερο για το μωράκι σου που το ξέρει κιόλας ...

 

πω πω καλό θέμα!! και εγώ τελείως ανοργάνωτη είμαι....να χτυπήσω ξύλο!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω βρε κοριτσια.....

Αφου στα πολυ μωρουλια δεν κανει να τους δωσεις τιποτα παρα μονο (χτυπα ξυλο ) αν πχ εχουν πυρετο τα πας κατευθειαν στο νοσοκομείο(ετσι μου εχει πει ο παιδιατρος)

Οινοπνευμα και τα σχετικα απλα ειναι οκ ....αλλα αλλα φαρμακα δεν νομιζω οτι χρειαζονται σε αυτη τη φαση

Και που χρειαζονται τα βρεφικα υποθετα;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα βρεφικά υπόθετα δεν ξέρω, αλλά αυτό που θα συμπλήρωνα είναι mucothiol για τον βήχα ή όποιο αντιβηχικό συνιστά ο γιατρός σου, μιας και στον δικό μου έδωσα για πρώτη φορά 2 μηνών. Επίσης, το depon δεν είναι μόνο για τον υψηλο πυρετό, αλλά και για τον πόνο. Α, να συμπληρώσω και βρεφικό θερμόμετρο.

Αυτό που θα πρέπει να σου πει απαραιτήτως ο γιατρός σου, είναι η δοσολογία.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω βρε κοριτσια.....

Αφου στα πολυ μωρουλια δεν κανει να τους δωσεις τιποτα παρα μονο (χτυπα ξυλο ) αν πχ εχουν πυρετο τα πας κατευθειαν στο νοσοκομείο(ετσι μου εχει πει ο παιδιατρος)

Οινοπνευμα και τα σχετικα απλα ειναι οκ ....αλλα αλλα φαρμακα δεν νομιζω οτι χρειαζονται σε αυτη τη φαση

Και που χρειαζονται τα βρεφικα υποθετα;

 

Χριστίνα μου τα βρεφικά υπόθετα χρειάζονται αν πχ το μπεμπέ σου έχει δυσκοιλιότητα σαν την δική μου και κάποια φορά περάσουν 4 μέρες χωρίς να κάνει κακά αλλά κλαίει και χτυπιέται από το σφίξιμο για αυτο. Αλλά και πάλι δεν μπορείς να έχεις ένα σπίτι χωρίς ενα στοιχειωδώς φαρμακείο γιατί με το παραμικρό (εκτός του πυρετού ) δεν μπορείς να τρέχεις στο νοσοκομείο. Για αυτο ποιο πολυ είπα να μου πουν οι ποιο έμπειρες μανούλες τι έχουν στο δικό τους φαρμακείο και ας μέινουν αχρείαστα φυσικά!!

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αλλά για έναν απλό πυρετό δεν τρέχουμε στο νοσοκομείο και ειδικά αν το παιδί είναι βρέφος γιατί εκεί υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει τα χειρότερα και από όσο ξέρω οι περισσότεροι παιδίατροι σου το τονίζουν αυτό από την αρχή. Όταν το παιδί έχει πυρετό καλούμε τον παιδίατρο στο σπίτι αν είναι πολύ βρέφος, αλλιώς μιλάμε τηλεφωνικώς μαζί του για την δοσολογία του αντιπυρετικού και προχωράει η κατάσταση βλέποντας και κάνοντας. Έτσι χρειάζεται παντα να υπάρχει βρεφικό ντεπόν στο σπίτι και σύριγγα δοσομετρητής και αντιπυρετικό υπόθετο σε περίπτωση που δεν παίρνει το depon ή το κάνει εμετό, προσωπικό μας έχει τύχει πάρα πολλές φορές.

Τα υπόθετα δυσκοιλιότητας και τα αντιβηχικά δεν τα έβαλα γιατί αυτά συνήθως δίνονται κατά περίπτωση.

Το θερμόμετρο είναι πολύ σημαντικό και το ξέχασα, φροντίστε πάντως να έχετε σίγουρα και ένα υδραργυρικό του λεπτού γιατί τελικά είναι τα μόνα αξιόπιστα!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αυτά που είπε η Ολγα έχω κι ένα κλειστό σιρόπι atarax αχρείαστο να είναι για περίπτωση ξαφνικής σοβαρής αλλεργίας

 

δεν έχω όμως τις γάζες για τα εγκαύματα (δεν τις ήξερα ομολογώ) και θα τις προμηθευτώ άμεσα

tks Ολγα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε και ένα σιροπάκι ponstan για την περίπτωση που έχει πυρετό που δεν πέφτει γιατί πρέπει να δίνεις εναλλάξ depon-ponstan. Βέβαια ευτυχώς ακόμα δεν έχει χρειαστεί τίποτα να του δώσουμε αλλά όπως είπατε προληπτικά καλό είναι να υπάρχουν.

Αααα, και επίσης μάσκες σε περίπτωση που αρρωστήσουν οι γονείς για να μην κολλήσει και το πιτσιρίκι. Αυτές έχω την αίσθηση ότι θα τις χρειαστούμε γιατί είμαστε απ΄το πρωί λίγο χάλια, σε αντίθεση με τον μικρό που είναι στο τσακίρ κέφι!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...