Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Ο μικρός μου 16 μηνών σήμερα δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα με την περιοχή της πάνας. Χρησιμοποιούσα την Sudocrem και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τον τελευταίο καιρό όμως, επειδή βγάζει δοντάκια (λίγο αργά τα βγάζει βέβαια) ενεργείτε συνέχεια με αποτέλεσμα να εχει ερεθιστεί το πωπουδάκι του πάρα μα πάρα πολύ. Χτες είδα ότι είχε κάνει και πληγή και δεν με άφηνε να τον ακουμπήσω καν γιατί πόναγε. Είχα ρωτήσει πάλιότερα την παιδίατρο και μου είχε πει αν αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα να ΄πάρω μια κορτιζονούχα αλοιφή την ΚΕΝΑΚΟΜ (δεν ξέρω αν γράφετε έτσι). Την έχετε χρησιμοποιήσει ή έχετε πάρει κάποια άλλη καλή και την συστήνεται???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


. Είχα ρωτήσει πάλιότερα την παιδίατρο και μου είχε πει αν αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα να ΄πάρω μια κορτιζονούχα αλοιφή την ΚΕΝΑΚΟΜ (δεν ξέρω αν γράφετε έτσι). Την έχετε χρησιμοποιήσει ή έχετε πάρει κάποια άλλη καλή και την συστήνεται???

 

Κάπως έτσι προφέρεται τουλάχιστον ΚΕΝΑΚΟΜΠ αλλά είναι για χρήση μονοστη συγκεκριμένη περιοχή που έχει πρόβλημα. Την είχα χρησιμοποιησει καθ'υποδειξη παιδιατρου μας οταν θήλαζα και είχε κάνει μια ραγαδούλα. Ηταν πολυ αποτελεσματική.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την έχω χρησιμοποιήσει όταν η Μαρία ήταν μικρή και κάπου είχε ερεθιστεί αλλά δεν θυμάμαι που. Πάντως καλή ήταν.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Ευαγγελια μου για αντίστοιχη περίπτωση στο πωπουδάκι της είχα βάλει verdal κρεμα που μου είχε πει ο παιδίατρος της.

ομοίως...πρωϊ βράδυ για 1-2 μέρες μέχρι να υποχωρήσει ο ερεθισμός.

Πάντως τη sudocrem την χρησιμοποιούσα και εγώ πολύ συχνά και όταν ήταν συγκαμένος δεν έκανε και πολλά πράγματα. Οταν την έκοψα και δεν του έβαζα τίποτα (απλά πλύσιμο και καλό στέγνωμα) και κάποια στιγμή τη ξαναχρησιμοποίησα, είδα βελτίωση σημαντική. Πολύ καλύ για συγκάματα είναι και η eryplast (γαλλική), είναι λίγο στοκέ, αλλά κάνει καλή δουλειά. Προσοχή όμως μόνο όταν είναι συγκαμένο βάζουμε γιατί έχει ψευδάργυρο.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν είχε συγκαεί ο δικός μου χρησιμοποίησα μελάνι! (βεβαια μου το υποδειξε ο παιδίατρος). Ειναι ο πιο φυσικος τροπος (χωρις κορτιζόνη) αντιμετώπισης του συγκαματος.

Το μελάνι πωλειται στο φαρμακείο σε μικρό μπουκαλάκι σε σκόνη. Το διαλυουμε σε νερό και αφου πλυνουμε και στεγνώσουμε το πωπουδάκι του μωρού το βάζουμε επάνω με γάζα ή βαμβάκι. Αυτο στεγνώνει σε λιγοτερο απο ένα λεπτό. Αφου στεγνώσει βάζουμε και κρεμουλα. Το συγκαμα φευγει σε μια δυο μερες και το παιδάκι ανακουφιζεται άμεσα γιατί το μελάνι στεγνώνει την περιοχή και δεν ειναι υγρή καθόλου.

Και εγω χρησιμοποιούσα την sudocream αλλά σε έκεινη την φάση άρχισα να δοκιμάζω διάφορες και μια φίλη μου συστησε την deflamol η οποία όντως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ! ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΗΝ!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Ευαγγελία, σκέψου ταυτόχρονα να τον αφήνεις και λίγη ώρα χωρίς πάνα, για να αερίζεται η περιοχή και να στεγνώνει η πληγούλα.Βεβαία, είναι δύσκολο με μωράκι σε αυτή την ηλικια. Όλο και κάποιο ατύχημα θα έχετε :roll: Αλλά νομίζω πως σε συνδυασμό με την κρεμούλα θα έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα.

Τι φρίκη το σύγκαμα!! Εγώ τη μικρή μου από το νοσοκομείο, αφού γεννήθηκε, με σύγκαμα την έφερα σπίτι. Φανταστείτε πόσες ώρες τα αφήνουν με βρόμικες πάνες. :?

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η μικρή μου, δεν έπαθε ποτέ σύγκαμα.

Αλλά ίσως ένας λόγος είναι ότι πάντα όταν την άλλαζα χρησιμοποιούσα PENATEN η οποία είναι πολύ λιπαρή (δεν φεύγει με νερό).

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου εχι συγκαει ποτε, βεβαια μια καλη πανα βοηθαει σ'αυτο.

Οσο για τις κρεμες στην αρχη εβαζα σε καθε αλλαγμα, και μου ειπε η μαμα μου οτι θα την κανω υπερευαισθητη.Τωρα της βαζω καθε φορα που κανει κακα και της πλενω το πωπουδακι της.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε χρειάζεται να βάζουμε κρέμα κάθε φορά που τα αλλάζουμε, μόνο αν δούμε την περιοχή κόκκινη και για να προλάβουμε τα χειρότερα. Όταν η μεγάλη μου είχε συγκαεί μια φορά αρκετά (πληγές), ο γιατρός μου είχε προτείνει κάτι σαν ιώδιο, κόκκινο που είχε άμεσο αποτέλεσμα. Δε θυμάμαι όμως ακριβώς πώς το ζήτησα στο φαρμακείο. :cry: Και φυσικά φροντίζω όταν βλέπω κόκκινο το σημείο να την αλλάζω πάρα πολύ συχνά για να μη μένει καθόλου βρεγμένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμάδες και μπαμπάδες! Όχι κορτιζονούχες αλοιφές στα μωράκια σας! Ούτε αλοιφές με περίεργα συστατικά (ψευδάργυρος κτλ). Υπάρχει στα φαρμακεία κρέμα με Calendula 100% φυτικό προΙόν και χωρίς επικίνδυνες χημικές ουσίες. Αν όχι, χρησιμοποιήστε μία απλη κρέμα σαν την Panaten (με μέτρο). Πάντως μακριά από την κορτιζόνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες και μπαμπάδες! Όχι κορτιζονούχες αλοιφές στα μωράκια σας! Ούτε αλοιφές με περίεργα συστατικά (ψευδάργυρος κτλ). Υπάρχει στα φαρμακεία κρέμα με Calendula 100% φυτικό προΙόν και χωρίς επικίνδυνες χημικές ουσίες. Αν όχι, χρησιμοποιήστε μία απλη κρέμα σαν την Panaten (με μέτρο). Πάντως μακριά από την κορτιζόνη!!!!

 

την κρεμα της propoline με την καλεντούλα λες; την έχω αγοράσει και εγώ, αλλά όταν έχει γερό σύγκαμα δεν έχει άμεσα αποτελέσματα. Την πενατέν την χρησιμοποίησα μια φορά πρόσφατα και ο μικρός παραπονέθηκε ότι τον έτσουζε.

Κάποιες φορές συγκαίονται και λόγω των τροφών που τρώνε ή πχ αν βγάζουν δόντια, δεν είναι μόνο θέμα συχνού αλλάγματος πάνας.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε μια πολύ καλή (λέει) κρέμα, απο φυσικά υλικά κλπ. Την πληρώναμε βαπορίσια και όταν έγινε το θεμα με τα baraben, ανακάλυψα ότι ήταν τιγκα σε αυτα τα συστατικά ,η κρεμε ήταν η Frezyderm και υποτίθεται γιατροι και φαρμακοποιοι την εκτιμούν πολύ (βέβαια, με την τιμή που έχει)...

Απο την αρχή η μητερα μου είχε κάνει λάδι με χαμομήλι, το οποίο αρχικως είχα περιγελάσει, αλλά μετα τα baraben και μια μικρή έρευνα στην αγορά, όπου βρηκα μονο δυο τρεις κρεμες χωρις αυτά (που ή ήταν στοκε ή πολύ λιπαρες), κατέληξα στο λαδακι αυτο. Στον παιδικό, για λογου ςομοιοστασης, στελνω μια απο τις άλλες κρεμες, όπως και στην τσαντα εξοδου έχω κρεμα, αλλά βασικά χρησιμοποιουμε το λαδι το οποίο είναι καταπληκτικο.

Μάλιστα κάναμε το εξης πειραμα :

Η μικρή μου όταν φαει πραγματα με βιταμινη c βγαζει σπυρακια κατω και παθαινει κατι σαν συγκαμα. παρακολουθησαμε λοιπον, την αποθεραπεια και σε περιπτωση αγωγης με αλοιφη και με λαδι. Ξερετε τι βγηκε νικητης; το λαδι!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε μια πολύ καλή (λέει) κρέμα, απο φυσικά υλικά κλπ. Την πληρώναμε βαπορίσια και όταν έγινε το θεμα με τα baraben, ανακάλυψα ότι ήταν τιγκα σε αυτα τα συστατικά ,η κρεμε ήταν η Frezyderm και υποτίθεται γιατροι και φαρμακοποιοι την εκτιμούν πολύ (βέβαια, με την τιμή που έχει)...

Απο την αρχή η μητερα μου είχε κάνει λάδι με χαμομήλι, το οποίο αρχικως είχα περιγελάσει, αλλά μετα τα baraben και μια μικρή έρευνα στην αγορά, όπου βρηκα μονο δυο τρεις κρεμες χωρις αυτά (που ή ήταν στοκε ή πολύ λιπαρες), κατέληξα στο λαδακι αυτο. Στον παιδικό, για λογου ςομοιοστασης, στελνω μια απο τις άλλες κρεμες, όπως και στην τσαντα εξοδου έχω κρεμα, αλλά βασικά χρησιμοποιουμε το λαδι το οποίο είναι καταπληκτικο.

Μάλιστα κάναμε το εξης πειραμα :

Η μικρή μου όταν φαει πραγματα με βιταμινη c βγαζει σπυρακια κατω και παθαινει κατι σαν συγκαμα. παρακολουθησαμε λοιπον, την αποθεραπεια και σε περιπτωση αγωγης με αλοιφη και με λαδι. Ξερετε τι βγηκε νικητης; το λαδι!

 

για γράψε τη συνταγή με το λάδι! εγώ έχω ακούσει για το σπαθόλαδο, αλλά που να πάω να βρώ σπαθόχορτο;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαι δυστυχώς η πιο ειδική σε αυτό το θέμα! :cry:

Ο γιός μου φοράει ακόμη πάνα και είναι πολύ ενεργητικός, κακά κάνει μέχρι και 5 φορές την ημέρα και έτσι στο σύγκαμα έχω γίνει ειδική!

 

Χρησιμοποιώ την sudocream καθημερινά σε παχύ στρώμα, αλλά αν γίνει το κακό και φουσκαλιάσει και ματώσει, συνήθως μετά από διαρροια, τότε αμέσω μετά το πλύσιμο με ζεστό νερό και πολύ καλό στέγνωμα για να μην υπάρχουν υγρασίες έρχεται η Bepanthol ointment της BAYER και στην δεύτερη κιόλας εφαρμογή της δεν υπάρχει τίποτα ούτε κοκκινήλα!!!

 

Είχα δοκιμάσει όλες αυτές που γράφεται αλλά σαν αυτή καμμία!

 

Ελπίζω να βοήθησα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι είμαι δυστυχώς η πιο ειδική σε αυτό το θέμα! :cry:

Ο γιός μου φοράει ακόμη πάνα και είναι πολύ ενεργητικός, κακά κάνει μέχρι και 5 φορές την ημέρα και έτσι στο σύγκαμα έχω γίνει ειδική!

 

Χρησιμοποιώ την sudocream καθημερινά σε παχύ στρώμα, αλλά αν γίνει το κακό και φουσκαλιάσει και ματώσει, συνήθως μετά από διαρροια, τότε αμέσω μετά το πλύσιμο με ζεστό νερό και πολύ καλό στέγνωμα για να μην υπάρχουν υγρασίες έρχεται η Bepanthol ointment της BAYER και στην δεύτερη κιόλας εφαρμογή της δεν υπάρχει τίποτα ούτε κοκκινήλα!!!

 

Είχα δοκιμάσει όλες αυτές που γράφεται αλλά σαν αυτή καμμία!

 

Ελπίζω να βοήθησα :D

 

το πλύσιμο με ζεστό νερό βοηθά; νόμιζα ότι το δροσερό νεράκι είναι καλύτερο.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και το σπαθοχορτο κάνει την ίδια δουλειά με το χαμομήλι, μπορεις να βάλεις και τα δυο.

Υπάρχουν ειδικά μαγαζια με βοτανα στην Αθηνάς και στην Σοφοκλέους. Βέβαια το καλύτερο να κάνεις καποια εκδρομή και να τα αγοράσεις απο κάποιο χωριο δίπλα σε βουνό.

2 τροποι υπάρχουν για την παρασκευή.

1. με λάδι ελιας : ζεσταίνεις σε μπαιν μαρι το λαδι με το βοτανο μεσα, και αυτο το κανεις για 1,5 - 2 ώρες, αν μπορεις και εχεις υπομονη και περισσοτερο κρατηστε το. Θέλει συνεχη επιβλεψη βεβαια αυτό.

Αλλιώς, τωρα που καλοκαιριαζει κανετε τη δευτερη συνταγη

2. με ηλιαιλεο ή σπορελαιο (δε γνωρισω το αποτελεσμα αν το κανετε με λαδι ελιας). Γεμιζετε ένα γυαλινο βαζο με τα βοτανα και συμπληρωνετε νε λαδι. μετα απο 2 εβδομαδες που το εκθετετε στον ήλιο (βεραντα, ταρατσα), βγαζετε το λαδι, πετατε τα χρησιμοποιημενα βοτανα και ξανακανετε την ιδια διαδικασια στο ιδιο λαδι αλλα με φρεσκα βοτανα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαι δυστυχώς η πιο ειδική σε αυτό το θέμα! :cry:

Ο γιός μου φοράει ακόμη πάνα και είναι πολύ ενεργητικός, κακά κάνει μέχρι και 5 φορές την ημέρα και έτσι στο σύγκαμα έχω γίνει ειδική!

 

Χρησιμοποιώ την sudocream καθημερινά σε παχύ στρώμα, αλλά αν γίνει το κακό και φουσκαλιάσει και ματώσει, συνήθως μετά από διαρροια, τότε αμέσω μετά το πλύσιμο με ζεστό νερό και πολύ καλό στέγνωμα για να μην υπάρχουν υγρασίες έρχεται η Bepanthol ointment της BAYER και στην δεύτερη κιόλας εφαρμογή της δεν υπάρχει τίποτα ούτε κοκκινήλα!!!

 

Είχα δοκιμάσει όλες αυτές που γράφεται αλλά σαν αυτή καμμία!

 

Ελπίζω να βοήθησα :D

 

το πλύσιμο με ζεστό νερό βοηθά; νόμιζα ότι το δροσερό νεράκι είναι καλύτερο.

 

Το ζεστό ή χλιαρό νερό και μάλιστα δεν του βάζω σαπούνι ούτε το τρίβω γιατί τον πονάει κάνει να καθαρίσει καλά η περιοχή για τυχών υπολείμματα γιατί τα μωρομάντηλα με τα αρώματα και με το τρίψιμο δεν κάνουν καλό!

Αλλά το κυριώτερο είναι το καλό στέγνωμα με πολύ μαλακιά πετσέτα και ταμπονάρισμα απαλό και όχι τρίψιμο, πονάει αλλιώς, για να μπορέσει να απορροφηθεί καλά η κρέμα.

Πάντως κάνει θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς πάντως οι κρέμες δεν δούλεψαν. Όταν ξεκίνησε το σύγκαμα - το οποίο είχαμε αποφύγει μέχρι 9 μηνών και νόμιζα ότι δεν θα μας συνέβαινε ποτέ (κούνια που με κούναγε), δοκιμάσε διάφορες κρέμες μέχρι και πούδρες. Έως και daktarin πούδρα βάλαμε η οποία βοήθησε μεν αλλά με το που τη σταματάγαμε το παιδί συγκαίονταν και πάλι.

 

Τελικά κατέληξα να μην της βάζω τίποτα αλλά να την πλένω, να την στεγνώνω καλά και να την αφήνω λίγο να αερίζεται πριν της ξαναβάλω πάνα. Μέχρις στιγμής αυτό δείχνει να πηγαίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το λάδι γενικά πάντως κάνει πολύ καλό και είναι ό,τι πιο φυσικό και υγιεινό υπάρχει! Σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο μάλιστα που γέννησε η κουνιάδα μου της συνέστησαν σε περίπτωση συγκάμματος να βάζει ελαιόλαδο :!:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συνταγές!

και εγώ όταν ήταν νεογέννητος μέχρι κάποιων μηνών του έβαζα ελαιόλαδο. Ομως συγκάηκε κάποια στιγμή και με το ελαιόλαδο δεν είδα αποτέλεσμα. Ετσι απο το να υποφέρει του έβαλα κορτιζόνη 2 μέρες και ηρέμησε. Μετά συνέχισα με τις κλασσικές μεθόδους..

το σπαθόχορτο βγάζει ένα μακρύ ρόζ λουλούδι; δεν ξέρω πως να το εντοπίσω και εδω στη Μυτιλήνη αμφιβάλλω αν το ξέρουν..

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κρέμα με Calendula, εγώ αναφερόμουν στις απλές κρέμες (Κορρέ) με κόστος 5-6 ευρώ. Η συγκεκριμένη περιέχει Calendula, βαλσαμόχορτο και αμυγδαλέλαιο.

Πολύ σημαντικό!!! Για όσους έχουν προβλήματα δερματικά στην περιοχή της πάνας, να σας ενημερώσω ότι πολλές φορές ευθύνονται οι ίδιες οι πάνες. Δυστυχώς όλες οι κοινές πάνες (Pampers, babylino, Libero κτλ) έχουν υποστεί κατεργασία λευκανσης με χλώριο (που προκαλεί ερεθισμούς). Οι νοικοκυρές θα ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι το χλώριο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα, πόσο μάλλον με το δέρμα του παιδιού! Επίσης οι πάνες περιέχουν ΤΒΤ, μία πολύ τοξική και καρκινογόνο ουσία, για την οποία ακόμα δεν έχει αποδειχθεί το αν μεταφέρεται ή όχι από την πάνα στο δέρμα του παιδιού.

Η κόρη μου παρουσίασε ένα ερεθισμό χαμηλά στην κοιλίτσα της στην περιοχή της πάνας. Η παιδίατρος μας έδωσε πρώτα daktador (θεώρησε ότι είναι μυκητίαση), μετά αφού δεν είχαμε αποτέλεσμα μας έδωσε daktarin, αφού δεν είχε αποτέλεσμα μας παρέπεμψε σε δερματολόγο, η οποία μας έδωσε κορτιζονούχα αλοιφή... για την δερματίτιδα που διέγνωσε. Φυσικά, αρκετά πειραματιστήκαμε με το παιδί και με τη συμβουλή ομοιοπαθητικού, δώσαμε calendula και ταυτόχρονα αλλάξαμε τις πάνες με άλλες οικολογικές χωρίς λευκανση (χλώριο). Το κοριτσάκι μας σε 2-3 μέρες παρουσίασε μεγάλη βελτίωση και μέσα σε μία εβδομάδα η δερματίτιδα έφυγε τελείως.

Πιστεύντας ότι λύσαμε το πρόβλημα, μετά από 2 εβδομάδες επιστρέψαμε στα pampers (λόγο κόστους) και το αποτέλεσμα; Το παιδί σε 2 ημέρες παρουσίασε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Από τότε χρησιμοποιούμε αποκλειστικά πάνες χωρίς λευκανση και tbt και ας τις πληρώνουμε 2πλασια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κρέμα με Calendula, εγώ αναφερόμουν στις απλές κρέμες (Κορρέ) με κόστος 5-6 ευρώ. Η συγκεκριμένη περιέχει Calendula, βαλσαμόχορτο και αμυγδαλέλαιο.

 

αυτή που έχω εγώ είναι της Propoline, έχει κόστος 5 ευρώ, αλλά θα πάρω και του Κορρέ. Επίσης εχω αγοράσει και καλεντούλα και κάνω πλύσεις στους ερεθισμούς.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...