Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και μητέρα άρρωστη


Ελένη

Recommended Posts

τη τελευταία εβδομάδα περνάω ένα κρυολόγημα. στην αρχή ξεκίνησε με τα λαιμά και δεν έδωσα μεγάλη σημασία, συνέχισε με βήχα και τώρα με καταροή, πονοκέφαλο και λίγα δέκατα. όλο αυτό το διάστημα συνεχίζω και θηλάζω το μωρό και έχω επαφή μαζί του (άλλωστε δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικά αφού εγώ το φροντίζω). Ευτυχώς ως τώρα ο μπέμπης είναι καλά αλλά δεν ξέρω αν κάνω το σωστό. Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό, θεωρώ ότι είναι σημαντικός για το μωρό αλλά ανησυχώ γιατί είναι ακόμα πολύ μικρούλης για να αρρωστήσει.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ελένη,

 

Από ότι διάβασα στο βιβλίο Τhe Womanly Art of Breastfeeding που εκδίδει η La Leche League , όχι μόνο δεν πρέπει να φοβάσαι αλλά με το θηλασμό θα περάσεις και αντισώματα που έχει δημιουργήσει το σώμα σου για το κρυολόγημα και στο μωρό , οπότε θα κολλήσει πολύ πιο δύσκολα. Κατά τα άλλα προσπάθησε να μην φταρνίζεσαι πάνω του ( ε δε χρειάζεται και πολύ προσπάθεια!!! :lol: ) και να πλένεις καλά τα χέρια σου γιατί το κρυολόγημα συνήθως από εκεί κολλάει!

 

Περαστικά σου και μην αγχώνεσαι για το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Μου έδωσες πολύ θάρρος. Να ' σαι καλά. Χρόνια πολλά. :D

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς σήμερα είδα μυξούλες. στεναχωρέθηκα πολύ γιατί είναι πολύ μικρός και δε θέλω να ταλαιπωρηθεί. ευτυχώς όμως έχει κέφια και ελπίζω να το ξεπεράσουμε γρήγορα και ανώδυνα και για τους δυο μας. δε σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί λιγάκι. είναι το πρώτο μου, είμαι και σε ξένη χώρα χωρίς βοήθεια και με πρόβλαμα επικοινωνίας λόγω γλώσσας.

προς το παρόν του βάζω φυσιολογικό ορό.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μυξουλα είναι αντίδραση του οργανισμού. ΚΑλά κανεις με τον ορό. συνέχισε.

Του κάνεις πολύ καλό που τον θηλάζεις, υποστηρίζεται το ανοσοποιητικό του και όχι μόνο. η μασκα έχει βοηθήσει και εμένα κατά καιρούς αλλα σε πολύ πυρετο!! φιλιά

Ερικα σε ποιά LLL πηγαίνεις?

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνέχισε έτσι..

 

Δεν κολλάει το μωράκι με το θηλασμό, αρκεί να προσέχεις να πλένεις τα χέρια σου και να μην ανασαίνεις πάνω του. Η μάσκα είναι καλή ιδέα, εάν όμως δεν έχεις μπορείς να βάλεις ένα μαντίλι στο πρόσωπο σου την ώρα που το θηλάζεις.

 

Και εγώ έτσι έκανα και δεν τον κόλλησα όταν είχα αρρωστήσει

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που θήλαζα 6 μήνες περίπου, ενώ συναχώθηκα 1-2 φορές με μάσκα και με προσοχή τον θήλαζα κανονικά και δεν είχε πρόβλημα. Μη σε αγχώνει αυτό. Η φύση προνοεί!!! :!:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μαριλενακι μου καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνο τον γιατρο σου και να τον ρωτησεις ειτε τον γυναικολογο ειτε τον παιδιατρο του μωρου!Την αντιβιωση μονη σου την πηρες η στην συνεστησε καποιος γιατρος?Του ειπες οτι θηλαζεις?

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Amoxil είναι ΟΚ, έιχα ξαναπάρει μόλις γέννησα... Μου είπε ο γυναικολόγος ότι είναι 1000% αντιβίωση που δεν πειράζει για τον θηλασμό... Πήρα όμως και τον παιδίατρο αλλά βιαζόταν πολύ και το μόνο που μου είπε είναι πάνω από 38 να μην τον θηλάζω και ΟΚ να παίρνω αντιπυρετικό...

Το θέμα είνα ότι σκέφτηκα μετά και πώς θα γίνει αυτό ? Μόλις μου πέφτει θα τον θηλάζω και αν μου ανεβαίνει δεν ?

Μπερδεύτικα...

Μακάρι να μπεί η Αγλαϊα...

Link to comment
Share on other sites

Α και επίσης άν το δείς Αγλαία, τι μπορώ να βάλω για το μπούκωμα ?

Τώρα έχω βρέι μόνο ένα Otrivin (αλλά γράφει να ρωτήσεις τον γιατρό... αυτό τώρα είναι δύσκολο) !

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μπει η Αγλαϊα, παίρνω εγώ το θάρρος να σου συστήσω για το μπούκωμα κάτι που το χρησιμοποιώ και για το μπούκωμα της μικρούλας μου. Πρόκειται για το λάδι ευκαλύπτου που το αγοράζεις από τα φαρμακεία ή τα καταστήματα με φυσικά/βιολογικα προϊόντα. Βάζεις λοιπόν 2-3 σταγόνες από αυτό σε ένα κατσαρόλι με νερό που έχει αρχίσει να βράζει, κλείνεις τις πόρτες και ενώ το βράσιμο συνεχίζεται εσύ επωφελείσαι από τους υδρατμούς και η μυτούλα ανοίγει. Γίνεται και με τα φύλλα του ευκάλυπτου, βράζοντάς τα, αλλάγια να εχεις αποτέλεσμα θα πρέπει να μαζέψεις παααααρα πολλά και δε συμφέρει.

Για τα υπόλοιπα τώρα, αναρρωτιέμαι γιατί με 37,5 πυρετό και ένα απλό κρύωμα εσύ παιρνεις αντιβίωση...βέβαια, θα μου πεις, εσύ έχεις τον πόνο σου κι εγώ σου βάζω ερωτήσεις. Πάντως τα φάρμακα αναγράφουν στο εσωτερικό τους αν είναι συμβατά με το θηλασμό ή όχι.

Σε αντίστοιχο δικό μου κρύωμα πέρυσι, ο παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι ο θηλασμός ουδόλως επηρεάζεται από το κρυολόγημα της μαμάς.

Εύχομαι περαστικά

Ευχομαι περαστικά

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ μια και μου είχαν πει ότι πάνω από 38 δεν πρέπει να θηλάσω, ωστόσο από αλλού άκουσα ότι δεν πειράζει. Η πιο κατάλληλη να μας απαντήσει είναι η Αγλαϊα.

Πάντως απ' όσο ξέρω, δεν πρέπει να σταματάει ο θηλασμός όταν είμαστε άρρωστες.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν ειχα τη μαστιτιδα και ειχα πολυ πυρετο μου ειχε πει ο γιατρος μου να μην θηλασω αν δεν ειμαι καλα,αλλα μονο για το πως αισθανομαι απο οτι καταλαβα...Οχι οτι θα υπηρχε καποιο προβλημα.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι δεν πρέπει να σταματήσεις να θηλάζεις, ούτε αν σου ανέβει ο πυρετός παραπάνω! Απλά πίνε πολύ νερό για να πρόλάβεις την αφυδάτωση, κατι που έτσι κι αλλιως είναι καλό να κάνεις όσο θηλάζεις.

 

Αυτο το θυμάμαι και από το βιβλίο που έχω πάρει της La Leche League International, το οποίο το έχω δανείσει σε μία φίλη μου που ξεκίνσε θηλασμό και δεν το έχω τώρα για να σου γράψω τι ακριβώς λέει.

 

Αλλά από το site http://www.kellymom.com που είναι πολύ εγκυρο στα θέματα του θηλασμού, παραθέτω (διαβάζεις αγγλικά?):

 

 

Should breastfeeding continue when mom is sick?

By Kelly Bonyata, IBCLC

 

Article

References and additional information

Hepatitis and breastfeeding

HTLV-1 and breastfeeding

HIV and breastfeeding

It is very, very rare for a mom to need to stop breastfeeding for any illness. There are only a few very serious illnesses that might require a mom stop breastfeeding for a period of time or permanently. Per Dr. Ruth Lawrence, "HIV and HTLV-1 are the only infectious diseases that are considered absolute contraindications to breastfeeding in developed countries" (Lawrence & Lawrence 2001).

 

During any "ordinary" illness such as a cold, sore throat, flu, tummy bug, fever, mastitis, etc. you should continue to breastfeed. Just remind your doctor you are nursing so that if medications are needed he can prescribe something that is compatible with breastfeeding. Most medications are safe to take while breastfeeding, and for those that are not recommended there is almost always an alternative medication that is safe.

 

If mom has food poisoning, breastfeeding should continue. As long as the symptoms are confined to the gastrointestinal tract (vomiting, diarrhea, stomach cramps), breastfeeding should continue without interruption as there is no risk to the baby. This is the case with most occurences of food poisoning. If the food poisoning progresses to septicemia, meaning the bacteria has passed into mom's bloodstream (mom would most likely be hospitalized), see this guidance from Dr. Ruth Lawrence:

 

"Maternal infections of the genitourinary or gastrointestinal tract do not pose a risk to infants except in the rare circumstances when septicemia occurs and bacteria might reach the milk. Even in this event, continued breastfeeding while the mother receives appropriate antibiotic therapy that is compatible with breastfeeding is the safest course for the infant. If the infecting organism is especially virulent or contagious (e.g., an invasive group A streptococcal infection causing severe disease in the mother), breastfeeding should continue after a temporary suspension during the first 24 hours of maternal therapy. Prophylactic or empiric therapy for the infant, against the same organism, may be indicated." [source: Lawrence RM & Lawrence RA. Given the Benefits of Breastfeeding, what Contraindications Exist?

Pediatric Clinics of North America 2001 (February);48(1): 235-51.]

 

The best thing you can do for your baby when you're sick is to continue to breastfeed. When you have a contagious illness such as a cold, flu, or other mild virus, your baby was exposed to the illness before you even knew you were sick. Your milk will not transmit your illness to baby, but it does have antibodies in it that are specific to your illness (plus anything else you or baby have been exposed to) - they'll help prevent baby from getting sick, or if he does get sick, he'll probably not be as sick as you.

 

Withholding your breastmilk during an illness increases

the possibility that baby will get sick, and deprives baby

of the comfort and superior nutrition of nursing.

You can also take measures to prevent baby from getting sick by doing the usual things to prevent the spread of illness: washing hands often, avoid sneezing/coughing on baby, limiting face-to-face contact, etc .

 

When you're sick, it can help to just tuck baby into bed beside you and nurse lying down whenever baby gets hungry. If baby starts getting sick and not wanting to nurse, then see Baby refuses to nurse when sick.

 

Many times moms don't nurse frequently enough and don't get enough fluids to keep the milk supply going. Sometimes medications can cause your milk supply to diminish, as well. To avoid a decreased milk supply, drink plenty of fluids to avoid dehydration, continue to nurse often and avoid/limit medications (like antihistamines) that tend to decrease milk supply.

 

Αυτό δε που προτείνουν μερικοί γιατροί να κόψεις το θηλασμό όταν παρουσιάσεις μαστίτιδα, δεν μπορω να το καταλάβω!!!! Εγώ έπαθα 2 φορές μαστίτιδα αλλά ήταν μόνο ελαφριάς μορφής γιατί ακολούθησα τις οδηγίες της La leche league που λέει ανάπαυση, απροσκοπτο θηλασμό με προτεραιότητα στον πάσχοντα μαστό, ζεστές κομπρέσες και πολλά υγρά... Μέσα σε 3 μέρες είχε περάσει και στις 2 περιπτώσεις! Δεν μπηκα ποτέ στη διαδικασία να ρωτήσω τον γυναικολόγο μου γιατί - αν και κατά τα άλλα τον εκτιμώ και τον εμπιστεύομαι απεριόριστα - πιστεύω ότι δεν είναι τόσο ενημερωμένος για το θηλασμό - κάτι που δυστυχώς είναι η νόρμα εδώ στην Ελλάδα! :evil:

 

Μέχρι να καταφέρει να σου απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός (Αγλαία σε εχουμε κατακεραυνώσει!!!! :oops::oops::D ! ), ψάξε στο site που σου προτείνω για πληροφορίες! Θα δεις ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να σταματήσεις το θηλασμό! :wink:[/b]

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να θηλάζεις!

 

Αυτό που σου είπε ο παιδίατρος για τον πυρετό δεν ισχύει... :? (ασχετούλης; ).

 

Δεν κατάλαβα γιατί παίρνεις την αντιβίωση και το αντιπυρετικό... Η αντιβίωση αντιμετωπίζει μικροβιακές λοιμώξεις. Έχεις βεβαιωθεί ότι δεν είναι ίωση; Τα αντιβιοτικά δεν μπορουν να αντιμετωπίσουν τους ιούς.

 

Αν έχεις πυρετό πάνω από 38,5 τότε παίρνεις αντιπυρετικό. Αλλιώς δεν το παίρνεις. Ο πυρετός είναι η φυσική μας άμυνα απέναντι στα μικρόβια και τους ιούς, αν τον καταπολεμούμε τα αφήνουμε να οργιάζουν... Επειδή ο υψηλός πυρετός μπορεί να είναι επικίνδυνος και για μας, τότε παίρνουμε αντιπυρετικό.

 

Περαστικά σας :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα θα ερθω να διαφωνησω.

Πρωτον δε θα χαρακτηριζα τοσο ευκολα ενα γιατρο <ασχετουλη> χωρις να γνωριζω το εργο του.

Δευτερον επειδη δε μπορουμε να ξερουμε τωρα αν προκειται για μικροβιακη λοιμωξη,ιωση η οτιδηποτε,προσωπικα θα διεκοπτα το θηλασμο για 1-2 24ωρα.Αυτο βεβαια προυποθετει οτι ο μαστος πρεπει να αδειαζει διοτι αν δεν υπαρχει ζητηση εστω και για 1 24ωρο τοτε η παραγωγη γαλακτος θα μειωθει σημαντικα.

Θα συμφωνησω ομως με το οτι ο πυρετος ειναι η φυσικη μας αμυνα(προκειται δηλαδη για συμπτωμα αρα πρεπει να αναζητηθει τι τον προκαλει)καθως και για το οτι η αντιβιωση δεν καταπολεμα τις ιωσεις.

Αυτα και δε θα επανελθω διοτι θα μπερδεψουμε μαλλον τη Μαριλενα αντι να τη βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ είμαι γενικά κατά των φαρμάκων... όμως αν δεν τα πάρω τώρα είμαι τοσο χάλια που δεν μπορώ να κουνηθώ... Τι να κάνω με δύο παιδιά και εντελώς ανύμπορη ?

Έχετε καμια καλη ιδέα ?

 

Όσο για το θηλασμό... τί να πώ βρε κορίτσια... Προς το παρόν δεν έχω κάνει πάνω από 38 κι έτσι συνεχίζω... Θα δείξει όμως...

 

Ο παιδίατρος μου είπε άν έχω πάνω από 38 να πιώ αντιπυρετικό και να μην δώσω αυτό το γεύμα, όχι να σταματήσω εντελώς...

Αγλαϊα μου ξέρεις ότι σε εκτιμώ... αλλά για τον παιδίατρό μας θεωρώ ότι είναι σούπερ... (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παρεξηγούμαι !)

:D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα θα ερθω να διαφωνησω.

Πρωτον δε θα χαρακτηριζα τοσο ευκολα ενα γιατρο <ασχετουλη> χωρις να γνωριζω το εργο του.

 

Συγνώμη κι εγώ αλλά όταν ένας γιατρός αναφέρει κάτι για τον πυρετό όπως το παραπάνω σημαίνει ότι είναι εντελώς άσχετος με το θέμα του θηλασμού. Δεν κρίνω το υπόλοιπο έργο του, αυτό όμως μπορώ να το κρίνω άνετα.

 

Βέβαια με απασχολεί το γεγονός ότι αυτός ο γιατρός αυθαιρετεί άνετα στο θέμα του θηλασμού... Αν έχει αυτή τη νοοτροπία σε ένα τόσο σημαντικό θέμα για την υγεία του παιδιού, αλλάζει άραγε τη νοοτροπία του στα υπόλοιπα;

 

Δευτερον επειδη δε μπορουμε να ξερουμε τωρα αν προκειται για μικροβιακη λοιμωξη,ιωση η οτιδηποτε,προσωπικα θα διεκοπτα το θηλασμο για 1-2 24ωρα.

 

Κάνεις ότι θέλεις για το παιδί σου με κίνδυνο να αρρωστήσει πιο βαριά από την έλλειψη θηλασμού, με κίνδυνο να διακοπεί μόνιμα ο θηλασμός γιατί μπορεί μετά την προσωρινή διακοπή το παιδί να μην συνεργάζεται.

 

Όμως ο παιδίατρος αναλαμβάνει να συμβουλέψει άλλους και είναι υποχρεωμένος να είναι πιο ενημερωμένος και να μην αυθαιρετεί κάνοντας υποθέσεις.

 

Οι επίσημες οδηγίες από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής λένε ξεκάθαρα πότε διακόπτεται ο θηλασμός προσωρινά και πότε μόνιμα. Σε αυτές τις οδηγίες το κρυολόγημα από ότι και αν προέρχεται δεν αποτελεί αντένδειξη θηλασμού.

 

CONTRAINDICATIONS TO BREASTFEEDING

 

Although breastfeeding is optimal for infants, there are a few conditions under which breastfeeding may not be in the best interest of the infant. Breastfeeding is contraindicated in infants with classic galactosemia (galactose 1-phosphate uridyltransferase deficiency)103; mothers who have active untreated tuberculosis disease or are human T-cell lymphotropic virus type I–or II–positive104,105; mothers who are receiving diagnostic or therapeutic radioactive isotopes or have had exposure to radioactive materials (for as long as there is radioactivity in the milk)106–108; mothers who are receiving antimetabolites or chemotherapeutic agents or a small number of other medications until they clear the milk109,110; mothers who are using drugs of abuse ("street drugs"); and mothers who have herpes simplex lesions on a breast (infant may feed from other breast if clear of lesions). Appropriate information about infection-control measures should be provided to mothers with infectious diseases.111

 

 

Αυτο βεβαια προυποθετει οτι ο μαστος πρεπει να αδειαζει διοτι αν δεν υπαρχει ζητηση εστω και για 1 24ωρο τοτε η παραγωγη γαλακτος θα μειωθει σημαντικα.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι η μείωση της παραγωγής που γρήγορα θα επανέλθει, αλλά αν το γάλα παραμείνει στο μαστό η μητέρα θα πονάει, μπορεί να φράξει κάποιος γαλακτοφόρος πόρος, μπορεί να πάθει μαστίτιδα.... Το σημαντικότερο όμως παραμένει αυτό που ανέφερα παραπάνω, ότι το παιδί κινδυνεύει να αρρωστήσει και μάλιστα πιο βαριά και κινδυνεύει να χάσει το θηλασμό εντελώς.

 

Το θέμα της μετάδωσης μικροβίων και ιών δια μέσου του μητρικού γάλακτος έχει μελετηθεί και εξακολουθεί να μελετάται για περιπτώσεις όπως το AIDS, οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής δεν βασίζονται σε αυθαιρεσίες και υποθέσεις αλλά σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

(αν γνωρίζουμε τι σημαίνει επιστημονική τεκμηρίωση....)

Link to comment
Share on other sites

CONDITIONS THAT ARE NOT CONTRAINDICATIONS TO BREASTFEEDING

 

 

Certain conditions have been shown to be compatible with breastfeeding. Breastfeeding is not contraindicated for infants born to mothers who are hepatitis B surface antigen–positive,111 mothers who are infected with hepatitis C virus (persons with hepatitis C virus antibody or hepatitis C virus-RNA–positive blood),111 mothers who are febrile (unless cause is a contraindication outlined in the previous section),117 mothers who have been exposed to low-level environmental chemical agents,118,119 and mothers who are seropositive carriers of cytomegalovirus (CMV) (not recent converters if the infant is term).111 Decisions about breastfeeding of very low birth weight infants (birth weight <1500 g) by mothers known to be CMV-seropositive should be made with consideration of the potential benefits of human milk versus the risk of CMV transmission.120,121 Freezing and pasteurization can significantly decrease the CMV viral load in milk.122

 

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication to breastfeeding, but health care professionals should advise all tobacco-using mothers to avoid smoking within the home and to make every effort to wean themselves from tobacco as rapidly as possible.110

 

Breastfeeding mothers should avoid the use of alcoholic beverages, because alcohol is concentrated in breast milk and its use can inhibit milk production. An occasional celebratory single, small alcoholic drink is acceptable, but breastfeeding should be avoided for 2 hours after the drink.123

 

For the great majority of newborns with jaundice and hyperbilirubinemia, breastfeeding can and should be continued without interruption. In rare instances of severe hyperbilirubinemia, breastfeeding may need to be interrupted temporarily for a brief period.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο παιδίατρος μου είπε άν έχω πάνω από 38 να πιώ αντιπυρετικό και να μην δώσω αυτό το γεύμα, όχι να σταματήσω εντελώς...

Αγλαϊα μου ξέρεις ότι σε εκτιμώ... αλλά για τον παιδίατρό μας θεωρώ ότι είναι σούπερ... (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παρεξηγούμαι !)

:D

 

Μπορεί να είναι καταπληκτικός γιατρός αλλά δεν θα πρέπει να δικαιολογήσει πώς δίνει αντιπυρετικό ντεπόν ή παναντόλ στο μωρό και δεν κάνει να πάρεις εσύ ντεπόν ή παναντόλ ενώ θηλάζεις; Αυτό δείχνει έλλειψη κοινής λογικής, όχι ιατρικής γνώσης....

 

Επίσης υπήρχε κάποτε μια θεωρία για πυρετογόνα στο γάλα. Ποτέ δεν έχει βρεθεί καμία ουσία που να ονομάζεται πυρετογόνο και ποτέ δεν δόθηκε επιστημονικά τεκμηριωμένη οδηγία για αποφυγή θηλασμού όσο η μητέρα έχει πυρετό.

 

Και οι σούπερ μερικές φορές κάνουν λάθη.

 

Να υπενθυμίσω ότι δεν γράφω ποτέ προσωπικές απόψεις όταν δίνω οδηγίες. Αν δεν υπάρχουν επίσημες οδηγίες απλά δεν γράφω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει η φύση να έκανε τόσο πολύ λαθος, ωστε με μια ίωση η μητέρα να μην μπορεί να θηλάσει.

Ο παιδίατρος μου είπε άν έχω πάνω από 38 να πιώ αντιπυρετικό και να μην δώσω αυτό το γεύμα
αν είναι τα αντιπυρετικά τόσο βλαβερά δεν θα επρεπε καθόλου να τα πουλάνε.

Βασικά εγώ είμαι γενικά κατά των φαρμάκων... όμως αν δεν τα πάρω τώρα είμαι τοσο χάλια που δεν μπορώ να κουνηθώ... Τι να κάνω με δύο παιδιά και εντελώς ανύμπορη ?

Έχετε καμια καλη ιδέα ?

Την επόμενη φορα μπορείς να έχεις καποιες μικροποσότητες στην κατάψυξη οπότε ακόμα και αν εσύ νίωθεις εσυ εξαντλημένη να εχει μαμιλόν 1 για το μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν αρρώστησα και ανέβασα πυρετό είχα τρομοκρατηθεί γιατί δεν ήθελα με τίποτε να σταματήσω να θηλάζω.

Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και πως δεν περνάνε τα μικρόβια με το γάλα μου στο μωρό.

Και μένα μου είχε πει να μην θηλάζω με πυρετό, οπότε όταν ανέβαζα πυρετό και αφού έπαιρνα αντιπυρετικό και έπεφτε τότε τάιζα το μωρό...

Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν είχα ώρα στον θηλασμό , απλά την τάιζα μόλις έκλαιγε...

 

Μην σταματήσεις , είναι καλύτερα και για τους δυο σας

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...