Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ποιά ηλικία επιτρέπονται τα γυαλιά ηλίου?


Recommended Posts

Η κορη μου ειναι 6.5 μηνων και το καλοκαιρι σκευτομαι να της αγορασω γυαλια ηλιου.

Εμαθα ομως δεν ξερω αν ισχυει οτι στα παιδια κατω απο 3 ετων απαγορευεται να φοραμε γυαλια ηλιου.

Ξερετε κατι για το θεμα?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ σκεφτόμουν να κάνω το ίδιο στον γιό μου περσυ το καλοκαίρι όταν ήταν 7 μηνών.

Επειδή ο οπτικός από τον οποίο αγοράζουμε τα γυαλία μας είναι και γνωστός, ρώτησα πρώτα την άποψη του και μου είπε΄πως τα γυαλια ηλίου κάνουν μεγαλύτερο καό παρά καλό.

 

Άλλη άποψη δεν ρώτησα και δεν αγόρασα γυαλία ηλίου τελικά, αλλά ούτε και τα χρειάστηκα.

Σε αυτή την ηλικία τα γυαλιά ηλίου είναι με ελαστικό κορδόνι ώστε να σφίγγουν γύρω από το κεφάλι του παιδιού και να μην φεύγουν. ΄Ίσως ένα παιδάκι 6 μηνών να μην το βολεύει κάτι τέτοιο.

Επίσης η παιδίατρος μας, μας είπε να αποφευγουμε να κυκλοφορούμε με το παιδί 10:00- 17:00 το απόγευμα έτσι και αλλιώς λόγο ηλίου.

 

Έτσι, τις ώρες που βγάιναμε έξω, και ο ήλιος δεν έκαιγε όσο πολύ, αλλά και η σκιά/ομπρέλα στο καρότσι έκρυβε τον ήλιο από το παιδί γενικότερα

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς της μικρής της πήραμε γυαλια ηλίου όταν έγινε 2 χρονών. Της τα πήρα μάλιστα δώρο για τα γενέθλιά της και τα διαλέξαμε μαζί. Τα πήρα μάλιστα από πολύ καλό φίλο οπτικό ο οποίος μου έδωσε τα κατάλληλα.

Νωρίτερα δεν νομίζω ότι θα είχε νόημα να της φορέσω γυαλιά ηλίου.

Πάντως τώρα όταν βλέπει ότι έχει ήλιο, τα ζητάει μόνη της και δεν τα βγάζει. Καμαρώνει πολύ όταν τα φοράει.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία:

και εδώ γράφει μωρά κάτω των 6 μηνών να μήν έρχονται σε επαφή με το φώς του ηλιου καθόλου επειδή δεν μπορούν να στρέψουν το κεφάλι τους σε άλλη κατεύθυνση.

 

ότι όλα τα παιδιά κάτω των 10 ετών, έχουν πολύ μεγαλύτερο κινδυνο να πάθουν βλάβες απο το φώς του ηλίου, απο ότι οι μεγάλοι. ...

δηλαδή, πάντα έξοδος το πρωί ή το απόγευμα...

και το καλοκαίρι, κάλυψη με ότι υπάρχει. καπελο αντηλιακό ομπρέλλα γυαλιά ηλίου κτλ....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

προσφατα κιολας ειδα αυτο το θεμα στην t.v και ελεγε ενας παιδοοφθαλμιατρος οτι γυαλια φορανε απο τα 2 τους χρονια κι αυτο γιατι σπανια κρατανε τα γυαλια τα μικροτερα παιδια.για τις μικροτερες ηλικιες μπορουμε να τα φοραμε καπελακι,ειναι καλο και κανει δουλεια!!!!!!!!!!εμενα ο δικος μου τα φοραει απο 2 χρονων!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσφατα κιολας ειδα αυτο το θεμα στην t.v και ελεγε ενας παιδοοφθαλμιατρος οτι γυαλια φορανε απο τα 2 τους χρονια κι αυτο γιατι σπανια κρατανε τα γυαλια τα μικροτερα παιδια.για τις μικροτερες ηλικιες μπορουμε να τα φοραμε καπελακι,ειναι καλο και κανει δουλεια!!!!!!!!!!εμενα ο δικος μου τα φοραει απο 2 χρονων!!!!!!!!!

 

Οποτε το θεμα ειναι οτι απλα δεν τα κρατανε...και οχι...οτι δεν κανει να φορανε κατω των 2 γυαλια ηλιου?

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου και η ανηψιά μου απο σχεδόν 1 έτους τα φοράνε χωρίς πρόβλημα.σπάνια τα βγάζουν.και εγώ πίστευα όταν τα πήρε η μητέρα μου οτι ήταν πολύ νωρίς αλλα είχα άδικο.ίσως ήταν μικρή όταν τα πρωτοφόρεσε και τώρα τα έχει συνηθήσει.μια δοκιμή θα σας πείσει πάντως :wink:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην πρωτη μου κορη της πηρα απο 10 μηνων...α διδυμα φορεσαν απο 1,5 περιπου..

Εγω ρωταω πιο πολυ..καθως πηρα γυαλια φετος στον ανιψιο μου που σε λιγες μερες χρονιζει...και ειδα την μαμα του καπως...σαν να νιωθει οτι δεν κανει τοσο μικρο..και ρωταω να μαθω αν υπαρχει καποια ερευνα που να λεει οχι ή ναι στα γυαλια απο 1 ετους και πανω?

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη του παιδιάτρου μας είναι

πως φοράμε γυαλιά μόνο όταν το παιδί αρχίζει να ξεχωρίζει τα χρώματα.

Αρα θα συμφωνήσω κι εγώ, από τα 2 και μετά.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα. Θα ηθελα τη γνωμη σας οσον αφορα τα γυαλια ηλιου. Πηρα στο μωρο μου που ειναι 3 μηνων γιατι εβλεπα οτι στον ηλιο εκλεινε τα ματακια του και αληθωριζε αλλα μου ειπανε οτι πρεπει μετα τα 2 να φορανε γιατι ακομα τα ματια τους ειναι ανωριμα. Ειδα παντως οτι τον βολεψαν γιατι ανοιξε τα ματια του οταν του τα εβαλα. Ξερεις κανεις τιποτα επι του θεματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ήθελα να του πάρω γιατι καμια φορα κοκκινίζουν τα ματάκια του οταν έχει δυνατό ήλιο. Εχω έναν ξάδερφο οπτικό και μου είπε ότι δεν κάνει πριν τα 2 να φοράνε γυαλιά ηλίου. Ρώτησα φυσικά και την παιδίατρο και μου ειπε και αυτη το ίδιο. Μόνο καπελάκι και αντιλιακή.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

και εγω εκανα αυτην την συζητητση με φιλο μας οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι μεχρι τα δυο επειδη η οραση τους δεν εχει αναπτυχθει πληρως δεν συνηστουν να φορανε γυαλια ηλιου. Οποτε θα κανω υπομηνη για του χρονου. Εξαλλου με την ομπρελιτσα στο καροτσι δεν την χτυπαει τοσο πολυ ο ηλιος

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!επισης παιδακια κατω των δυο πιο πολυ στο στομα τα εχουν κ παιζουν με αυτα!αν ο φακος γρατζουνιστει τα γυαλια θεωρουνται αυτοματως ακαταληλα γιατι διαπερνα η ακτινα μεσω σχισμης κ προκαλει βλαβη στον οφθαλμο.το ιδιο ισχυει κ για τους μεγαλους.οποτε καλο ειναι μετα τα δυο τους χρονια που καταλαβαινουν κιολας.προς το παρον καπελακι,ομπρελιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι;; Εμένα η δικιά μου μπέμπα χρονίζει τον Ιούνιο.

Το καλοκαίρι που θα είμαστε στη θάλασσα και θα έχει αντηλιά, δε θα πρέπει δηλαδή να της φοράω γυαλιά ηλίου;; Κι ένας λόγος παραπάνω εφόσον δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα η όρασή τους, δεν είναι καλύτερα να προφυλάσσω τα ματάκια της από την ηλιακή ακτινοβολία;; Και βέβαια δεν μιλώ μεταξύ 10:00 - 17:00 που ο ήλιος καίει, αλλά όπως και να χει μόνο το καπελάκι με καλύπτει;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 4 χρονια περιπου, οταν η κορη μου ηταν 6 μηνων και μεναμε ελλαδα, ειχα διαβασει ενα αρθρο-διαφημιση στο περιοδικο "το παιδι μου κι εγω" που ελεγε οτι ειναι καλο να εχουν τα μωρα προστασια απο τον ηλιο για τα ματακια τους, ειδικα οταν ειναι στην παραλια. Υπηρχε μια εταιρεια στο ιντερνετ που τα πουλουσε, παραγγειλαμε και τα εστειλαν στο σπιτι με αντικαταβολη. Δεν θα πω το ονομα της εταιρειας για να μην θεωρηθει διαφημιση, αλλα αν το ψαξετε στο google θα το βγαλει αμεσως. Τοτε ηταν λιγο ακριβουτσικα (ειμασταν και φοιτητες!) - δωσαμε καπου 20ευρω - και οταν μετακομισαμε εδω τα ειδα σε μαγαζι να τα εχουν 8 λιρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω άμεση εμπειρία μια φίλη μου, μου είπε χτες οτι ο οφθαλμίατρός της, της είπε μετά τα 5 να φορέσει γυαλιά ηλιου στα παιδιά γιατί υπάρχει λέει μια βιταμίνη την οποία την παίρνουν τα παιδιά μόνο με τα μάτια απ' το φως του ήλιου, λέει...!!!

Δεν θυμόταν πως λέγεται η βιταμίνη αλλά μου ζήτησε να το ψάξω λίγο στο ιντερνετ για να δούμε αν αληθεύει.

Ακούγεται κάπως περίεργο αλλά...

Εχει ακούσει καμιά σας κάτι σχετικό?

kreousa

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ρωτήσαμε οφθαλμίατρο και μας είπε ότι μετά τα 2,5 μπορούμε να βάλουμε γυαλιά στο παιδί μας, όχι πιο πριν γιατί μέχρι εκείνη την ηλικία διαμορφώνεται το χρωματικό τους "φάσμα" και αν φορέσει γυαλάκια αυτό θα το κάνει να αντιλαμβλάνεται λάθος τα χρώματα!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν πιστευω πως υπαρχει λογος να φορανε γυαλια ηλιου απο τοσο μικρη ηλικια.και σε μενα ειπαν να βαλω απο φετος γθαλια στην κορη μου που ειναι 2 ετων γιατι λενε πως τα γαλαζια και γενικοτερα τα ανοιχτοχρωμα ματια ειναι πιο ευαισθητα στον ηλιο παρ ολα αυτα μου φαινεται πως τα γυαλια σε τοσο μικρη ηλικια δε θα τους κανουν καλο.πρωτον και μονο το χρωμα του γυαλιου απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερει π.χ. το καφε μπορει να σε ξεκουρασει ενω το γαλαζιο να σε κουραζει.δευτερον η πιεση απ το σκελετο στο κοκκαλο της μυτης απ οτι εχω διαβασει μπορει να προκαλει πονοκεφαλους.οποτε σαν συμπερασμα προτεινω καπελακια .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...