Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

Και λοιπον ερχεται ( σε 7,5 μηνες) το μωρο.......

Η οικογενεια εχει 2 σκυλια.... ενα παιχνιδιαδη θυριωδη λυκο που εχει τραβηξει τα πανδεινα απο τα δυο αλλα παιδια χωρις να κανει κιχ

Ειναι ομως ο κακομοιρης αρτσουμπαλος με τον ογκο του....

Η σκυλιτσα, ενα μπασταρδακι που υοθετηθικε απ το δρομο, κυρια με χαρακτηρα... :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Εννοειτε οτι ειναι πληρως εμβολιασμενα με τους γιατρους τα χαπια κ.λ.π. κ.λ.π.

 

Τι....... λετε?

Ναι τροπος ( χωρος ) υπαρχει να ΜΗΝ ερθουν σε επαφη με το μωρο.... πρεπει ομως????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ απλό - δες εδώ !!

http://parents.org.gr/health/?sid=97 !!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Φοκιον

καταρχην να σας ευχηθω καλως να ορισει το μωρακι σας και καταδευτερον να επιβεβαιωσω το δημοσιευμα οχι μονο εκ πειρας αλλα και ως κατερτησμενη μητερα στο αντικειμενο.

Αυτο που εννοω ειναι πως η κορη μου ειναι ενα παιδακι με πολλαπλες μορφες αλλεργιας(αλλεργικο ασθμα, ρινιτιδα, επιφυκιτιδα,αλλεργικη στις τροφες και γενικα σε οτι υπαρχει σ' αυτο τον πλανητη), στο μονο που δεν αντιδρα αλλεργικα ειναι στο σκυλακι μας το οποιο προυπηρχε της κορης μου μεσα στο σπιτι.

Επισης μεγαλο πλεονεκτημα ειναι στα παιδακια που μεγαλωνουν με ζωα διοτι τα διαπαιδαγωγεις μεσα απο αυτα και παντα εχουν μια παρεα ωστε αντι να ταλαιπωρουν τη μαμα και τον μπαμπα να ταλαιπωρουν το σκυλι.

Το οτι ειναι μεγαλοσωμο το ζωο μην σε ανυσηχει διοτι ειναι πλεονεκτημα στην υποθεση των παιδιων, πρωτον γιατι ειναι λιγοτερο κομπλεξικα και κατα συνεπεια λιγοτερο επιθετικα και κατα δευτερον λογο του ογκο τους τα ταλαιπωρουν λιγοτερο γιατι δεν ειναι ευκολο στο χειρισμο τους.

Μεσα απο το ζωο μαθαινουν να μοιραζονται, να ειναι πιο υπευθυνα και να υπακουν τους κανονες. Ολα αυτα βεβαια αφορουν την ψυχολογια του παιδιου γιατι τωρα ερχομαστε στην πιο δυσκολη κατηγορια, στην ψυχολογια του σκυλου.

Τα σκυλια που προυπαρχουν του παιδιου μεσα στο σπιτι αναπτυσουν μεγαλυτερη ζηλεια για αυτο και πρεπει να προσεχεται την συμπεριφορα σας απεναντι του και να μην το ξεχνατε πως υπαρχει. Επισης πολυ βασικο ειναι πως μολις φτασει για πρωτη φορα το μωρο στο σπιτι απο την κλινικη πρεπει να επιτρεψετε το ζωο να το μυρισει και να το επεξεργαστει για λιγη ωρα (ειναι ο δικος του τροπος καλωσορισματος).

Υπαρχουν βιβλιαρακια με αρκετες πληροφοριες, ελπιζω να σε βοηθησε λιγο η εμπειρια μου.... αντε και καλο κουραγιο διοτι πανω απο ολα τον πρωτο καιρο υπαρχουν μεγαλες διαμαχες αναμεσα στα δυο στρατοπεδα.

Α... και κατι σημαντικο μην επιρρεαστεις απο τις χαζες συμβουλες τον μεγαλυτερων διοτι δεν εχουν ιδεα απο την συγχρονη ιατρικη και νοοτροπια.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε!!!

 

Το προβλημα μου δεν ειναι ( υποθετω, θα δουμε :D:D:D ) τοσο η συμπεριφορα του σκυλου, στον οποιο εχω πολυ εμπιστοσυνη... αλλα στο οτι καλως ή κακως, ναι μεν ειναι πληρως εμβολιασμενος αλλα δεν παυει να κυκλοφωρει και στον κηπο, ενω το μωρο μεχρι να κανει τα πρωτα του εμβολια ειναι τελειως "απροστατευτο"...

Link to comment
Share on other sites

Φοκιον ας ερθει πρωτα το μωρο με το καλο και να δεις που αυτες οι ανησυχιες σου θα μπουν σε δευτερη μοιρα και θα βρεθουν μονες τους οι λυσεις. :D

Απλως ειναι καλο(θα σας το πει και ο παιδιατρος) το μωρο να πανω στην δικη του πανα τους πρωτους μηνες ωστε να αποφευγονται διαφορες μολυνσεις για να μην ερχεται σε επαφη με αλλα αντικειμενα. Αν το σκυλι ειναι εμβολιασμενο μην σε ανησυχει τιποτα....ολα θα πανε καλα.

Κοιταξτε να ξεκουραστειτε τωρα και να μαζεψετε δυναμεις γιατι ερχεται πολυ ξενυχτι... :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπααααααααα :D:D:D:D Περισσότερο για τουρλουμπουκι ολα μαζι παιδια σκηλια το βλεπω.... :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Κοιτα, αμα εμβολιαστει το μωρο θα ανησυχω πολυ λιγοτερο ειναι αληθεια... αλλα και παλι τα ταλαιπωρα 2 μηνες μεσα στο καταχειμωνο, εξω το βραδυ τα λυπαμαι....

 

Οσο για δυναμεις...., αν δεν ειχαμε ηδη δυο κορες 11 και 13 να βαλουν ενα και δυο χερια βοηθειας... θα ειχαμε ΣΟΒΑΡΟ προβλημα στην καθημερινότητα....

Link to comment
Share on other sites

Με δυο παιδια στο ενεργητικο δεν εχετε να φοβαστε τιποτα φοκιον, εχετε προυπηρεσια και γνωση αρα καλο κουραγιο :D:D:D

Οσο για τα σκυλια σου το ξαναλεω οτι η λυση θα βρεθει οταν ερθει η καταλληλη στιγμη :idea:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

παντως πιστευω πως θα συμφωνισετε πως το να μεγαλωνει ενα παιδακι με την συντροφια ενος κατοικιδιου (ειδικα ενος σκυλου) ειναι πολύ καλο. Το παιδι μαθαινει να δινει και να παιρνει αγαπη.. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμείς έχουμε ένα σκύλο, υπερβολικά ήσυχο...και δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα...

έχουμε επίσης κι έναν μεγάλο παπαγάλο (από αυτούς που μιλάνε) και δυστυχώς για την ώρα, μόνο στριγγλίζει..κι όλο τον μεταφέρουμε σε άλλα δωμάτια. ο δύστυχος έχει μια αδυναμία σε μένα, καθώς τον είχα συχνά στον ώμο μου και τώρα που δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ όπως πρίν μαζί του λόγω της μπέμπας (23 ημερών), βγάζει τον κακό του εαυτό!!!

 

έχουμε κι ένα μικρό παπαγαλάκι!! :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε τέσσερα μεγάλα, τριχωτά σκυλιά που ζούνε βασικά όπου γουστάρουνε (κήπο και σπίτι).Πριν γεννήσω ανέφερα στην γυναικολόγο μου ότι έχω σκυλιά και όταν ολοκληρώθηκε ο τοκετός μου δώσανε ένα σκουφάκι που φορέσανε στο μωρό με σκοπό να το φέρει ο άντρας μου στο σπίτι για να το μυρίσουνε.Όταν ήρθαμε στο σπίτι από το νοσοκομείο, τον κρατούσε ο άντρας μου (στα μάτια των σκυλιών είναι ο αρχηγός του σπιτιού) και εγώ τα άφησα να με καλωσορίσουν.Μετά ακουμπήσαμε τον μικρό στο πάτωμα και τους φέραμε μέσα (έναν κάθε φορά).Τον κάνανε γλυφιτζούρι :lol:.Αυτές ήταν οι οδηγίες που μου έδωσε ο κτηνίατρος και ο παιδίατρος μου.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως τις ιδιες ( με παραλαγη αντι σκουφακι- φορμακι) πηρα και εγω απο τον παιδιατρο μας. Η χαρακτηριστικη φραση του ηταν "αφου τα ζωα ειναι εμβολιαζμενα μην φοβαστε τιποτα"

 

ΚΑι οταν τον ρωτησαμε για τις τριχες κ.λ.π. μας ειπε " γιατι το σπιτι πρακτικα ειναι απολύτως αποστειρωμενο???"

Αν ολα πανε καλα θα κανω ενα μπανιο τα σκηλια το Σ/Κ και θα γινει το.......μπαμ

 

Και οποιος ζησει :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Παντως αστεια αστεια ο λυκος εχει πλάκα. κλαιει το μωρο μεσα στο σπιτι κλαιει και αυτος απ' εξω μολις το ακουει........

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

Εμείς έχουμε σκύλο και γάτο.

 

Ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο παιδίατρος είχαν αντίρρηση στην συνύπαρξη με το μωρό (Προϋπόθεση ότι τα ζώα είναι εμβολιασμένα και αποπαρασιτωμένα).

 

Όλα έχουν πάει μια χαρά στη σχέση ανάμεσα στους 3 τους. Η μικρή τα έχει δεχθεί σαν μέλη της οικογένειας. Τους χαμογελάει, τους κάνει έλα έλα με το χεράκι της και τα τραβολογάει ελαφρά (για αυτό την λέμε και μικρή Ελμάιρα). Η σκύλα μας την γλύφει και κάνουν μουσούδια και ο γάτος κοιμάται στα πόδια μας τα βράδια.

 

Πάντως και σε εμάς τις πρώτες ημέρες του μωρού στο σπίτι, όταν εκείνο έκλαιγε ο γάτος νιαούριζε και η σκύλα αν ήταν έξω προσπαθούσε να μπει μέσα (έτσι έσπασε και ένα τζάμι της μπαλκονόπορτας)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή διανύω ήδη τον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου θα ήθελα να σας ρωτήσω κατι... Έχω ένα κατοικίδιο σκυλάκι σιχ-τζου το οποίο είναι πολύ προσκολλημένο μαζί μου όπου πάω έρχεται και εκείνο και κοιμάται στο δωμάτιό μας αλλιώς ουρλιάζει (όχι γαβγίζει...ουρλιάζει) και ξύνει/χτυπάει τις πόρτες..Όταν γεννηθεί το μωρό...Στην αρχή τουλάχιστον ως νεογέννητο θα το έχω στην κούνια μέσα στο δωμάτιό μας για να το προσέχω κιόλας...Όμως θα είναι καλοκαίρι και θα έρχεται το σκυλάκι μας μέσα. Ξέρετε αν αυτό είναι καλό από θέμα υγείας της μικρής μου αλλά και από θέμα ασφάλειας ??? Και αν όχι τί προτείνετε?Να το δώσω ? Γιατί έχω δεθεί με αυτό το σκυλάκι το έχω από 20 ημερών που ήταν :(:(:(:(

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν χρειάζεται να το δώσεις, αλοίμονο!!!

 

υπάρχουν έρευνες που λένε ότι ίσα ίσα τα παιδιά που έρχονται απο κάτω των 1 έτους σε επαφή με τρίχες γάτας και σκύλου έχουν λιγότερη πιθανότητα να αναπτύξουν αλλεργίες αργότερα!

 

δες εδώ http://parents.org.gr/health/?sid=97

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Λυκο και ενα μπασταρδακι κανονικά εμβολιαζμενα...

Κατα τον δικο μας παιδιατρο, κανενα προβλημα ακομα και απο την πρωτη μερα...

Ρωτας βεβαια τον δικο σου και αποφασιζεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γυναικολόγος μου είπε όχι στο ίδιο δωμάτιο πριν εμβολιαστεί η μικρή... Και ότι επειδή είναι επιθετικούλης και ζωηρός δηλαδή ρίχνει κάτω καρέκλες και λοιπά φοβάμαι μήπως ρίξει το πορτ-μπεμπέ μήπως γενικά συμβεί κάτι έχω αγχωθεί φοβερά..Το σκυλάκι μου ξυπνάει 3-4 φορές τη νύχτα και ουρλιάζει για να ξυπνήσουμε...όταν παίζει δαγκώνει κιόλας.. Ανησυχώ πάρα πολύ :x

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ουπς.....

Περαν των ιατρικων που δεν μπορω να εκφρασω γνωμη για το θεμα της συμπεριφορας του σκηλου μονο το "βλεποντας και κανοντας"...... σιγα σιγα και με απολυτο ελεγχο.....

Link to comment
Share on other sites

το σιχτζού είναι μικρό σκυλάκι ?

 

καταρχήν η γυναικολόγος δεν είναι παιδίατρος, και επίσης ο μόνος που ξέρει επαρκώς για τις ενδεχόμενες αρρώστιες που μπορεί να μεταφέρουν οι σκύλοι είναι ο κτηνίατρος...!

 

επίσης απο τη στιγμή που είπε μέχρι να εμβολιαστεί το μωρό? το θέμα είναι για ποιές αρώστιες θα εμβολιαστεί ? μεταφέρουν τέτοιες αρρώστιες οι σκύλοι???

 

Ενδιαφέρον θα ήταν λοιπόν η γνώμη του κτηνίατρου κιόλας γιατί απο ότι ξέρω οι πιθανές αρρώστιες που έχουν οι σκύλοι ΔΕΝ αφορούν καθόλου τον άνθρωπο...

μόνο σε περίπτωση δαγκώματος είναι άλλη η κατάσταση.

 

...όταν παίζει δαγκώνει κιόλας

πόσο δαγκώνει δηλαδή?? αυτό είναι φυσικά άλλο θέμα έτσι !!!?

 

Πάντως η έρευνα που έβαλα είναι 100% έγκυρη! και δεν λέει ΚΑΝ για αρώστιες λέει κιόλας ότι τα παιδιά που ήρθαν σε επαφή με σκύλο και γάτα (τις τρίχες τους δηλαδή) ότι αργότερα είχαν θετική επίδραση! λιγότερα ποσοστά αλλεργιών!!

 

θα ψάξω και περισσότερα στο ίντερνετ για τα σκυλιά και για νεογνά κτλ....!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Απλά την ώρα που παίζει νομίζοντας ότι δεν κάνει κάτι κακό δαγκώνει κιόλας...Όχι τόσο που να πονάω όμως!!

 

Και όταν παίζει είναι γενικά ζωηρός, ψιλοεπιθετικός δηλαδή σβαρνάει καρέκλες τραπεζάκια παίρνει ότι βρει στο τραπέζι απο το ασύρματο τηλέφωνο ως στυλούς καλώδια τα πάντα και τα κάνει χίλια κομμάτια... Πριν το έβρισκα άκρως χαριτωμένο και γλυκό τώρα με ανησυχεί λίγο...

 

Η Γυναικολόγος πάντως ήταν απόλυτη στο "ΟΧΙ" από θέμα καθαριότητας/υγείας του σπιτιού για το παιδί αλλά και ασφάλειας...Εγώ πάλι δε θέλω να χάσω το σκύλο μου τον έχω από πολύ μωρό και στο κάτω κάτω τον ήθελα και για παρέα στη μικρή πίστευα ότι θα την υποδεχτεί με μεγάλη χαρά...

 

Σε παρακαλώ αν βρεις κάποιο σχετικό άρθρο ενημέρωσέ με...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο ειναι ενα ευαισθητο θεμα οτι πω δεν ειναι συμβουλη, ειναι απλα τι κανουμε εμεις..

 

Λοιπον εχοντας ηδη 2 σκυλια σπιτι που προφανως δεν θελαμε να διωξουμε τα οποια το βραδυ συνηθιζαμε να τα βαζουμε μεσα ρωτησαμε τον παιδιατρο μας και μας ειπε οτι εφοσον τα σκηλια ειναι εμβολιαζμενα φερτε τα σκηλια σε επαφη με το μωρο αμεσα, πράγμα που καναμε την 20η μερα και εγινε το ελα να δεις :D:D:D:D

 

Ο λυκος εγλυφε το μωρο απο πανω μεχρι κατω και το μωρο ειχε μεινει και τον κοιταζε.

Να καταλαβεις οτι ακομα και εξω που ειναι τα σκυλια οταν κλαιει η μπεμπα κλαιει και ο λυκος απ' εξω.....

Link to comment
Share on other sites

Προχθες το βράδυ βρήκα 3 κουταβάκια έξω από τον κήπο μας. Κάποιος αναίσθητος τα αφησε :x Τουλάχιστον δεν τα πέταξε μόλις γεννήθηκαν, αλλά τα άφησε να μεγαλώσουν λίγο (έχουν βγάλει και αρκετά δοντάκια). Δεν υπάρχει αμφιβολία πως το ένα τουλάχιστον θα μείνει. Πιθανότατα και το 2ο. Το τρίτο όμως; πώς θα το δώσω. Ο κήπος είναι μικρός. Πώς τα καταφέρνετε όσοι έχετε περισσότερα ζώα; Οι μεγαλύτεροι μας εφιστούν την προσοχή για το πού θα μένουν όταν θα φεύγουμε. Εγώ προς το παρόν έχω βάλει ωτασπίδες.Αλλά προβληματίζομαι.Στο μεταξύ και τα 3 έχουν πολύ γέλιο, γιατί πάνε όλα μαζί. Αλήθεια πώς και πότε τους μάθατε να κάνουν την τουλέτα τους εκτός κήπου; Ήδη ο Γιώργος είχε ένα "ατύχημα" στο παπούτσι του :lol::lol:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Aπο την προσωπική μου εμπειρία δεν θα σου πρότεινα να κρατήσεις πάνω απο ένα ζωάκι, ειδικά αν έχεις παιδί και δουλεύεις. Θα έχεις ελάχιστο χρόνο για να ασχοληθείς και ο συνδυασμός όλων αυτών θα σε κουράσει αφάνταστα. Εκτός αν έχεις βοήθεια στο σπίτι.

 

Η μετακίνηση με τα κατοικίδια ειδικά σε φάση διακοπών είναι πολύ δύσκολη. Σε πολύ λίγα ξενοδοχεία / ενοικιαζόμενα δωμάτια δέχονται ζώα.

Εμείς έχουμε αναγκαστεί είτε να πηγαίνουμε για διακοπές μόνο στο εξοχικό μας είτε να τα αφήνουμε στους γονείς μας.

 

Το μυστικό για να μάθουν να κάνουν έξω την ανάγκη τους είναι ΒΟΛΤΑ ΒΟΛΤΑ ΒΟΛΤΑ.

 

Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ημουν στο Λονδινο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης το ρωτησα αυτο σε εναν απο τους καλυτερους νεογνολογους .μου ειπε οτι αν κουρευτει το σκυλι δεν υπαρχει κανενα προβλημα μα κανενα..ετσι και εκανα ..τον κουρεψα τον σκυλο ενω τα αλλα που ειναι στην αυλη δεν χρειαστηκε.δεν μπορω να σου περιγραψω τωρα τον γιο μου .απο 6 μηνων λατρευε τα ζωα και μολις κλαιει και τον πλησιαζει ο σκυλος αγκαλιαζονται και παιζουν.δεν εχεις δει ξανα τετοιο θεαμα.τωρα ειναι 14 μηνων και το μονο που φοβαμαι ειναι μην τον κανω υπερευαισθητο οπως ειμαι και εγω με τα ζωα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον πληροφορίες - σε ευχαριστούμε!

 

θυμάσαι μήπως τί ακριβώς σου είχε πεί για τις τρίχες?

προφανώς για να μήν αναπνεύσει κάποια τρίχα ή για να μήν κρύβεται κάποιο άλλο παράσιτο (τσιμπουρι πχ) σε αυτές?

 

ακόμα και κοντότριχα σκυλιά όπως πχ λαμπραντόρ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...