Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έγκυος ή όχι ? Απελπισμένα περιμένω απάντηση σας.


Recommended Posts

Αγαπημένες μου Καλημέρα.

Σας παρακολουθώ καιρό τώρα αλλά πρώτη φορά γράφω. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα δεν θέλω να γίνομαι κουραστική. Είμαι 32 ετών, κύκλος 25 ημερών.Τελευταία περιοδος 29-1-2017 περίμενα περίοδο Πέμπτη 23-2 ,δεν έχει έρθει ακόμα . Δηλαδή βρίσκομαι στην τέταρτη μέρα καθυστέρησης. Το θέμα είναι ότι χθες έκανα τεστ εγκυμοσύνης c******e βγήκε αχνό θετικό και όλες τις ημέρες της αναμονής περιόδου έβλεπα αχνά λιγοστές καφέ εκκρισεις στο χαρτί όπως βλέπω πάντα πριν την περίοδο αλλά σε φανερά μειωμένο βαθμό και σήμερα είδα Ρόζ όπως πήγα για πιπί στο χαρτί αραιωμενο λίγο και στα τσίτα στη λεκάνη. Το πρόβλημα είναι ότι ήμουν σίγουρη πως ήμουν έγκυος με το θετικό τεστ και τώρα αγχώνομαι μήπως κάτι πάει στραβά η τελικά δεν είμαι. Να σημειώσω επίσης ότι 2 μέρες πριν την καθυστέρηση περιόδου είχα κάνει χοριακη και έδειξε 3.δηλαδη αρνητική. Ενημερώνω ότι ακόμα έχω καθυστέρηση. Εννοείται ότι έχω κλείσει από βδομάδα ραντεβού με γιατρό αλλά έχω πέσει στο τριήμερο και με τρώει η αγωνία. Σας παρακαλώ βοήθειστε με.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Στην αρχη καθε εγκυμοσυνης μπορει να εχει ς λιγο αιμ α απο την εμφυτευση. Την τριτη το πρωι πρεπει φυσικ α να ξανακανεις χοριακη. Τοσο νωρις ο γιατρος δεν μπορει να δει τιποτα απλα πρεπει να ξανακανεις χοριακη ξανα κ να την επαναλαβεις μετα απο 48 ωρε ς να δεις αν διπλασιαζετε αν φυσικα η πρωτη ειναι θετικη. Ευχομαι τα καλητερα!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη καθε εγκυμοσυνης μπορει να εχει ς λιγο αιμ α απο την εμφυτευση. Την τριτη το πρωι πρεπει φυσικ α να ξανακανεις χοριακη. Τοσο νωρις ο γιατρος δεν μπορει να δει τιποτα απλα πρεπει να ξανακανεις χοριακη ξανα κ να την επαναλαβεις μετα απο 48 ωρε ς να δεις αν διπλασιαζετε αν φυσικα η πρωτη ειναι θετικη. Ευχομαι τα καλητερα!!

 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω κατατρομαξει γιατί σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση το αχνό θετικό τεστ να είναι λάθος , ; επίσης συγχώρεσε με απλά είμαι ταραγμένη γι αυτό σε ρωτάω να δω αν κατάλαβα καλά

..τη μέρα που έκανα τη χοριακη ήταν ακόμα νωρίς ? Επισημαίνω ότι την έκανα δύο μέρες πριν την καθυστέρηση μου..Σε ευχαριστώ τόσο για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω κατατρομαξει γιατί σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση το αχνό θετικό τεστ να είναι λάθος , ; επίσης συγχώρεσε με απλά είμαι ταραγμένη γι αυτό σε ρωτάω να δω αν κατάλαβα καλά

..τη μέρα που έκανα τη ζόρικη ήταν ακόμα νωρίς ? Επισημαίνω ότι την έκανα δύο μέρες πριν την καθυστέρηση μου..Σε ευχαριστώ τόσο για το ενδιαφερον

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι καθηστερημενη η συλληψη κ να μην εδειξε η χοριακη γιαυτο κ πρεπει να την επαναλαβεις τριτη πρωι πρωι!! Τα τεστ κανουν λαθη αλλα οχι τοσο συχνα να βγαινει θετικο. Μην ανχωνεσε δεν κανει καλο. Κανε υπομονη κ αν εχεις τοσο ανχος μπορεις να κανεις ενα τεστ αυριο το πρωι με τα πρωτα πρωινα ουρα για να σιγουρευτεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι καθηστερημενη η συλληψη κ να μην εδειξε η χοριακη γιαυτο κ πρεπει να την επαναλαβεις τριτη πρωι πρωι!! Τα τεστ κανουν λαθη αλλα οχι τοσο συχνα να βγαινει θετικο. Μην ανχωνεσε δεν κανει καλο. Κανε υπομονη κ αν εχεις τοσο ανχος μπορεις να κανεις ενα τεστ αυριο το πρωι με τα πρωτα πρωινα ουρα για να σιγουρευτεις.

@ninaki γνωρίζεις αν η χοριακη είναι γενικά αξιόπιστη πριν την καθυστερηση; έκανα πριν λίγο πάλι τεστ πήγα και το αγόρασα προ ολίγου βγήκε πάλι αχνό αλλά ανεπαίσθητα πολύ ελάχιστα σε σχέση με το χθεσινό αχνό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ninaki γνωρίζεις αν η χοριακη είναι γενικά αξιόπιστη πριν την καθυστερηση; έκανα πριν λίγο πάλι τεστ πήγα και το αγόρασα προ ολίγου βγήκε πάλι αχνό αλλά ανεπαίσθητα πολύ ελάχιστα σε σχέση με το χθεσινό αχνό .

 

Πολλες φορες γινετε καθηστερημενα η συλληψη κ μπορει πριν την καθηστερηση να μην δειξει γιατι η ορμονη που εξεταζετε δεν εχει ακομα απλωθει στο σωμα σου. Η χοριακη σαν εξεταση ειναι πιο ακριβης απο τα τεστ ουρων δεν κανει ποτε λαθος ομως το σωμα καππιες φορες αργει να την παραγει κ δεν δειχνει αμεσως γιαυτο πρεπει να κανουμε παντα τεστ κ χοριακη μετα την καθηστερηση.

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακή είναι αξιόπιστη πριν την καθυστέρηση. 10 μέρες μετά την ωορρηξία η χοριακή ανιχνεύεται στο αίμα. Όμως, ο κύκλος σου είναι μικρός και ενδέχεται να έχεις μικρή ωχρινική φάση (κάτι που μπορείς να γνωρίζεις μόνο να ξέρεις πότε έχεις την ωορρηξία) πράγμα που ίσως να σημαίνει ότι δύο μέρες πριν την καθυστέρηση ακόμη δεν είχαν παρέλθει οι 10 μέρες από την σύλληψη...

 

Όπως και αν έχει θετικό τεστ σημαίνει ότι ναι είσαι έγκυος! Είναι πολύ μεγάλο νέο και ίσως δεν τολμάς κι εσύ να το πιστέψεις, αλλά ναι είσαι!

 

Γνώμη μου είναι ότι συγκρίνοντας τις αχνές γραμμές δεν βγάζεις άκρη, έχει να κάνει και με την πυκνότητα των ούρων. Μόνο η παρακολούθηση της χοριακής θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις σε αυτή τη φάση.

 

Το αίμα που βλέπεις μπορεί να μην είναι τίποτα σοβαρό ή να είναι ο προάγγελος κακών ειδήσεων, που σου το απεύχομαι..

 

Χοριακές κάνουν και σε όλα τα μεγάλα μαιευτήρια και Κυριακές επίσης! Καλά αποτελέσματα!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η χοριακή είναι αξιόπιστη πριν την καθυστέρηση. 10 μέρες μετά την ωορρηξία η χοριακή ανιχνεύεται στο αίμα. Όμως, ο κύκλος σου είναι μικρός και ενδέχεται να έχεις μικρή ωχρινική φάση (κάτι που μπορείς να γνωρίζεις μόνο να ξέρεις πότε έχεις την ωορρηξία) πράγμα που ίσως να σημαίνει ότι δύο μέρες πριν την καθυστέρηση ακόμη δεν είχαν παρέλθει οι 10 μέρες από την σύλληψη...

 

Όπως και αν έχει θετικό τεστ σημαίνει ότι ναι είσαι έγκυος! Είναι πολύ μεγάλο νέο και ίσως δεν τολμάς κι εσύ να το πιστέψεις, αλλά ναι είσαι!

 

Γνώμη μου είναι ότι συγκρίνοντας τις αχνές γραμμές δεν βγάζεις άκρη, έχει να κάνει και με την πυκνότητα των ούρων. Μόνο η παρακολούθηση της χοριακής θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις σε αυτή τη φάση.

 

Το αίμα που βλέπεις μπορεί να μην είναι τίποτα σοβαρό ή να είναι ο προάγγελος κακών ειδήσεων, που σου το απεύχομαι..

 

Χοριακές κάνουν και σε όλα τα μεγάλα μαιευτήρια και Κυριακές επίσης! Καλά αποτελέσματα!

 

Αγαπημένη μου ΒusyBee σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον . Χθες για πρώτη φορά πίστεψα πως είναι να νιώθει μια κοπέλα που μαθαίνει ότι είναι έγκυος ..σήμερα ξαφνικά μου κόπηκε αυτή η χαρά . Ακόμα περίοδο δεν έχω δει και έχω πέσει μέσα στο τριήμερο όπου δεν μπορώ να κάνω τίποτα . Σκέψου ότι έχω πάρει τηλ τον γυναικολόγο μου χθες ..του ανακοίνωσαν σχετικά με το αχνό τεστ και μου είπε δεν έχει καμία σημασία ότι είναι αχνό ΕΊΣΑΙ έγκυος ..Θα έρθεις την ερχόμενη Παρασκευή να κάνουμε υπέρηχο όχι νωρίτερα μου είπε γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς . Ξέρω ότι υπάρχουν κορίτσια και γυναίκες που παλεύουν και προσπαθούν χρόνια σε σχέση με εμένα που απλά είναι ο τρίτος μήνας προσπάθειας αλλά αυτό που με σκότωσε είναι ότι στην αρχή πίστεψα ότι είμαι και τώρα νιώθω αβεβαιότητα. Ροζ είδα λίγο μόνο το πρωί στο σκούπισμα σαν βλενωδες αραιό και αχνό μέσα στα τσίσα λίγο. Από εκείνη την ώρα τώρα μόνο μπορεί άπειρο ελάχιστο διάφανο καφέ στο σκούπισμα μετά. Θα μπορούσε να είναι αποβολή πάνω στις 2μιση βδομάδες πχ; (τώρα διάβασα σχετικά με τη χοριακη ότι κάνουν και σε μεγάλα μαιευτήρια σε ευχαριστω)

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, η δική σου αγωνία είναι μήπως τα ροζ και καφέ είναι περίοδος που έρχεται; Όχι δεν είναι. Μπορεί όμως να μην είναι και τόσο αθώα, γιʼ αυτό καλύτερα πάρε τον γιατρό σου.

 

Εγώ προσωπικά είχα λίγο ροζ μέσα σε καθαρή βλέννη και ήταν αποκόλληση στην 5η εβδομάδα. Παρεμπιπτόντως και εσύ στην αρχή της 5ης εβδομάδας βρίσκεσαι, τις μετράνε από την τελευταία έμμηνο ρύση, αλλά επειδή έχεις μικρό κύκλο μάλλον στον πρώτο υπέρηχο θα βρείτε την πραγματική ηλικία της κύησης.

 

Θεωρητικά μιλώντας, θα μπορούσε να είναι κάποια αποκόλληση, αποβολή, ή άλλο «κακό μαντάτο» ΟΜΩΣ σε πάρα μα πάρα πολλές περιπτώσεις υπάρχει λίγο αιματάκι στην αρχή. Ειδικά αν είχες επαφή με τον σύντροφο, μπορεί να είναι τραυματισμένος ο τράχηλος.

 

Νομίζω πρέπει με το γιατρό σου να την μοιραστείς αυτή την αγωνία, απλά και μόνο γιατί μόνο εκείνος είναι σε θέση να σου δώσει μία ξεκάθαρη απάντηση που θα σε καθησυχάσει. Και επίσης να σε καθοδηγήσει αν χρειάζεσαι να πάρεις τίποτα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ότι στα εργαστήρια με τελευταία μηχανήματα για την χοριακή, το όριο είναι το 2 και όχι το 5. λογικά το χαρτάκι που σου έδωσαν γράφει επάνω το όριο για το συγκεκριμένο εργαστήριο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συμπληρώσω επίσης ότι στα εργαστήρια με τελευταία μηχανήματα για την χοριακή, το όριο είναι το 2 και όχι το 5. λογικά το χαρτάκι που σου έδωσαν γράφει επάνω το όριο για το συγκεκριμένο εργαστήριο.

 

Η πρώτη μου αγωνία είναι μήπως τελικά Δεν ειμαι έγκυος και η δεύτερη αν είμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά . Επίσης πάρα το αχνό θετικό τεστ με προβλημάτισε η αρνητική χοριακη δύο μέρες πριν την καθυστέρηση. Το όριο που έγραφε πάνω ήταν 5....μίλησα με τον γιατρό μου ο οποίος βρίσκεται στο Παρίσι αυτή τη στιγμή και μου είπε ότι αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να μου δώσει τίποτα γιατί δεν έχουμε κάνει καν τον πρώτο υπέρηχο για να δούμε σάκο και ουσιαστικά ότι τώρα μπορεί να αναπτύσσοντα όλα. Μου είπε την τρίτη να πάω να κάνω χοριακή και να ηρεμήσω . Μου τόνισε πάλι για το τεστ που βγήκε αχνό θετικο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω την αγωνία σου. Είναι όμως πολύ νωρίς και όλα αυτά είναι πολύ οριακά σε αυτό το στάδιο. Πολύ πιθανό να μην συμβαίνει τίποτα κακό και σύντομα να νοιώθεις πιο σίγουρη. Σου εύχομαι ολόψυχα μία καλή χοριακή κα καλή συνέχεια!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου αγωνία είναι μήπως τελικά Δεν ειμαι έγκυος και η δεύτερη αν είμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά . Επίσης πάρα το αχνό θετικό τεστ με προβλημάτισε η αρνητική χοριακη δύο μέρες πριν την καθυστέρηση. Το όριο που έγραφε πάνω ήταν 5....μίλησα με τον γιατρό μου ο οποίος βρίσκεται στο Παρίσι αυτή τη στιγμή και μου είπε ότι αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να μου δώσει τίποτα γιατί δεν έχουμε κάνει καν τον πρώτο υπέρηχο για να δούμε σάκο και ουσιαστικά ότι τώρα μπορεί να αναπτύσσοντα όλα. Μου είπε την τρίτη να πάω να κάνω χοριακή και να ηρεμήσω . Μου τόνισε πάλι για το τεστ που βγήκε αχνό θετικο

 

Η χοριακη διπλασιαζετε περιπου καθε 48 ωρες δηλαδη αν σου βγηκε 2 μερες πριν την περιοδο 3 οταν εκανες το τεστ ισως να πλησιαζει το 10 κ γιαυτο ανιχνευτηκε απο το τεστ. Να ξερεις τα τεστ αυτα που γραφουν πανω οτι μπορεις να τα κανεις κ πριν την καθηστερηση ανιχνευουν την ορμονη πανω απο 10 μοναδες. Δεν χρειαζετε να ανχωνεσε ισα ισα με το ανχος μονο κακο κανεις προσπαθησε να σκεφτεσε μονο αισιοδοξα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω την αγωνία σου. Είναι όμως πολύ νωρίς και όλα αυτά είναι πολύ οριακά σε αυτό το στάδιο. Πολύ πιθανό να μην συμβαίνει τίποτα κακό και σύντομα να νοιώθεις πιο σίγουρη. Σου εύχομαι ολόψυχα μία καλή χοριακή κα καλή συνέχεια!

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου .εύχομαι τα καλύτερα για όλες σας και εδώ θα τα λέμε ελπίζω με ευχάριστα . Επιπλεον θερμομετρηθηκα με θερμόμετρο μασχάλη και έχω 37 .2 .το πρωί 36.8. Που η κανονική θερμοκρασία μου κυμενεται στο 36.5

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακη διπλασιαζετε περιπου καθε 48 ωρες δηλαδη αν σου βγηκε 2 μερες πριν την περιοδο 3 οταν εκανες το τεστ ισως να πλησιαζει το 10 κ γιαυτο ανιχνευτηκε απο το τεστ. Να ξερεις τα τεστ αυτα που γραφουν πανω οτι μπορεις να τα κανεις κ πριν την καθηστερηση ανιχνευουν την ορμονη πανω απο 10 μοναδες. Δεν χρειαζετε να ανχωνεσε ισα ισα με το ανχος μονο κακο κανεις προσπαθησε να σκεφτεσε μονο αισιοδοξα.
μακάρι κορίτσι μου. Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω . Σε ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω κατατρομαξει γιατί σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση το αχνό θετικό τεστ να είναι λάθος , ; επίσης συγχώρεσε με απλά είμαι ταραγμένη γι αυτό σε ρωτάω να δω αν κατάλαβα καλά

..τη μέρα που έκανα τη χοριακη ήταν ακόμα νωρίς ? Επισημαίνω ότι την έκανα δύο μέρες πριν την καθυστέρηση μου..Σε ευχαριστώ τόσο για το ενδιαφερον

 

Δεν υπάρχουν ψευδώς θετικα τεστ, εκτός αν κάνεις κάποιες συγκεκριμένες θεραπείες, που θα στο ειχε πει ο γιατρός. Το θέμα είναι ότι αν έχεις ένα πολύ νωρίς οριακά θετικό τεστ, μπορεί να είναι μία βιοχημική κύηση (ούτε καν αποβολή, απλά ενα ωάριο που γονιμοποιήθηκε αλλά δεν "έπιασε"), που δε θα την έπαιρνες χαμπάρι καν αν δεν έκανες τεστ νωρίς, και δε θα αγχωνόσουν ούτε θα στεναχωριόσουν. Κάνε υπομονή καμιά μέρα ακόμη και κάνε άλλο ένα τεστ. Αν όλα πάνε καλά, πρέπει να είναι καθαρά θετικό σε πρωινά ούρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ψευδώς θετικα τεστ, εκτός αν κάνεις κάποιες συγκεκριμένες θεραπείες, που θα στο ειχε πει ο γιατρός. Το θέμα είναι ότι αν έχεις ένα πολύ νωρίς οριακά θετικό τεστ, μπορεί να είναι μία βιοχημική κύηση (ούτε καν αποβολή, απλά ενα ωάριο που γονιμοποιήθηκε αλλά δεν "έπιασε"), που δε θα την έπαιρνες χαμπάρι καν αν δεν έκανες τεστ νωρίς, και δε θα αγχωνόσουν ούτε θα στεναχωριόσουν. Κάνε υπομονή καμιά μέρα ακόμη και κάνε άλλο ένα τεστ. Αν όλα πάνε καλά, πρέπει να είναι καθαρά θετικό σε πρωινά ούρα.

Σε ευχαριστώ πολύ ..θεωρείς ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα ; τελευταία περίοδος 29/1... σε κύκλο 25-26 ημερών. .. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο μπερδεμένη σχετικά με τα θέματα της γονιμοποίηση ς και της εμφύτευση ς και πότε αυτά γίνονται ακριβως..4η μέρα καθυστέρησης προς το παρόν ...δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ..θεωρείς ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα ; τελευταία περίοδος 29/1... σε κύκλο 25-26 ημερών. .. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο μπερδεμένη σχετικά με τα θέματα της γονιμοποίηση ς και της εμφύτευση ς και πότε αυτά γίνονται ακριβως

 

Κοριτσι καποιες φορες μπορει η ωορηξια σου να μην γινει την μερα που την υπολογιζεις ακομα κ σε σταθερο κυκλο. Δηλαδη υπαρχουν αποκλισεις καποιες φορες το χρονο. Η ωορηξια γινετε 14-16 μερες πριν σου ερθει περιοδος. Το ωαριο ζει 12-24 ωρες. Η γονιμοποιηση θα γινει την ημερα που γινετε η ωορηξια. Μετα το ωαριο ταξιδευει μεσα στην σαλπιγγα κ παει κ καθετε στην μητρα. Αυτη η διαδικασια εχει διαφορες απο οργανισμο σε οργανισμο μπορει να γινει απο 6-12ημερες. Ολα αυτα δεν μπορεις να τα ξερεις γιαυτο περιμενεις την καθηστερηση. Καποιες κοπελες θα σου πουν οτι εκαναν χοριακη κ 4 μερες πριν την περιοδο κ βγηκε μεγαλο ποσο καποιες αλλες θα σου πουν οτι καναν χοριακη την μερα της περιοδου κ βγηκε χαμηλη πχ 20. Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος καθε κυκλος περιοδου ειναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καποιες φορες μπορει η ωορηξια σου να μην γινει την μερα που την υπολογιζεις ακομα κ σε σταθερο κυκλο. Δηλαδη υπαρχουν αποκλισεις καποιες φορες το χρονο. Η ωορηξια γινετε 14-16 μερες πριν σου ερθει περιοδος. Το ωαριο ζει 12-24 ωρες. Η γονιμοποιηση θα γινει την ημερα που γινετε η ωορηξια. Μετα το ωαριο ταξιδευει μεσα στην σαλπιγγα κ παει κ καθετε στην μητρα. Αυτη η διαδικασια εχει διαφορες απο οργανισμο σε οργανισμο μπορει να γινει απο 6-12ημερες. Ολα αυτα δεν μπορεις να τα ξερεις γιαυτο περιμενεις την καθηστερηση. Καποιες κοπελες θα σου πουν οτι εκαναν χοριακη κ 4 μερες πριν την περιοδο κ βγηκε μεγαλο ποσο καποιες αλλες θα σου πουν οτι καναν χοριακη την μερα της περιοδου κ βγηκε χαμηλη πχ 20. Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος καθε κυκλος περιοδου ειναι διαφορετικος.
η εβδομάδα ηλικίας μιας εγκυμοσύνης μετριέται από την τελευταία περίοδο η από την ημέρα της εμφυτευσης;
Link to comment
Share on other sites

η εβδομάδα ηλικίας μιας εγκυμοσύνης μετριέται από την τελευταία περίοδο η από την ημέρα της εμφυτευσης;

 

Απο την τελευταια περιοδο γιατι την εμφυτευση δεν την ξερει κανεις ουτε ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καποιες φορες μπορει η ωορηξια σου να μην γινει την μερα που την υπολογιζεις ακομα κ σε σταθερο κυκλο. Δηλαδη υπαρχουν αποκλισεις καποιες φορες το χρονο. Η ωορηξια γινετε 14-16 μερες πριν σου ερθει περιοδος. Το ωαριο ζει 12-24 ωρες. Η γονιμοποιηση θα γινει την ημερα που γινετε η ωορηξια. Μετα το ωαριο ταξιδευει μεσα στην σαλπιγγα κ παει κ καθετε στην μητρα. Αυτη η διαδικασια εχει διαφορες απο οργανισμο σε οργανισμο μπορει να γινει απο 6-12ημερες. Ολα αυτα δεν μπορεις να τα ξερεις γιαυτο περιμενεις την καθηστερηση. Καποιες κοπελες θα σου πουν οτι εκαναν χοριακη κ 4 μερες πριν την περιοδο κ βγηκε μεγαλο ποσο καποιες αλλες θα σου πουν οτι καναν χοριακη την μερα της περιοδου κ βγηκε χαμηλη πχ 20. Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος καθε κυκλος περιοδου ειναι διαφορετικος.
επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι Πέμπτη που περίμενα περίοδο αλλά και Παρασκευή ένιωθα ότι όντως είχα και ότι κατέβαινε το αίμα και όλο πήγαινα τουαλέτα και τίποτα. ..πονοι και ακριβώς ίδια κατάσταση με την περίοδο δηλαδή αλλά χωρίς αίμα.
Link to comment
Share on other sites

επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι Πέμπτη που περίμενα περίοδο αλλά και Παρασκευή ένιωθα ότι όντως είχα και ότι κατέβαινε το αίμα και όλο πήγαινα τουαλέτα και τίποτα. ..πονοι και ακριβώς ίδια κατάσταση με την περίοδο δηλαδή αλλά χωρίς αίμα.

 

Οι πονοι περιοδου ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης οι περισσοτερες κοπελες εχουν πονους περιοδου στην αρχη της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Οι πονοι περιοδου ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης οι περισσοτερες κοπελες εχουν πονους περιοδου στην αρχη της εγκυμοσυνης.

 

#ninaki80 πόσο με έχεις εντυπωσιάσει με την καλοσύνη και την προθυμια σου να απαντάς .Σε ευχαριστώ πάρα πολυ. Άρα αυτό που μενει ανεξάρτητα από την χοριακη που θα κάνω την τρίτη είναι να εξακολουθεί να μη.μου έρχεται .μακάρι αισίως αύριο να μπω στην 5η μέρα καθυστέρησης .

Link to comment
Share on other sites

#ninaki80 πόσο με έχεις εντυπωσιάσει με την καλοσύνη και την προθυμια σου να απαντάς .Σε ευχαριστώ πάρα πολυ. Άρα αυτό που μενει ανεξάρτητα από την χοριακη που θα κάνω την τρίτη είναι να εξακολουθεί να μη.μου έρχεται .μακάρι αισίως αύριο να μπω στην 5η μέρα καθυστέρησης .

 

Μην ευχαριστεις καλε δεν κανω τιποτα σπουδαιο!! Χα χα λειπει ο αντρας μου κ ειμαι μονη μου γενικα για πολυ καιρο (ναυτικος) οποτε ειναι ωραιο να ανταλασεις γνωσεις για εγκυμοσυνες μιας κ αυτο προσπαθουμε κ εμεις(οταν ξαναγυρισει το αγορι) εχουμε τις ιδιες αγωνιες!!! Ναι την χοριακη θα περιμενεις δεν θα σου ερθει να εισαι αισιοδοξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ευχαριστεις καλε δεν κανω τιποτα σπουδαιο!! Χα χα λειπει ο αντρας μου κ ειμαι μονη μου γενικα για πολυ καιρο (ναυτικος) οποτε ειναι ωραιο να ανταλασεις γνωσεις για εγκυμοσυνες μιας κ αυτο προσπαθουμε κ εμεις(οταν ξαναγυρισει το αγορι) εχουμε τις ιδιες αγωνιες!!! Ναι την χοριακη θα περιμενεις δεν θα σου ερθει να εισαι αισιοδοξη!!!
καταλαβαίνω τις ιδέες αγωνίες μοιραζόμαστε ...και η δική σου η θέση ακόμα πιο δύσκολη που δεν μπορείς να έχεις επαφές οπότε πρέπει! !!!! Εύχομαι όλα να σου πάνε κατ ευχήν και να.μην αργήσουμε να ζήσουμε το θαύμα ....Εγώ έκανα τρίτο τεστ σήμερα το πρωί με τα πρώτα ουρά το οποίο βγήκε πάλι αχνά θετικό ...περίοδος πουθενά . Μόνο μετά τα τσίσα στο σκούπισμα ελάχιστα ανοιχτόχρωμα καφέδιαφανα υγρά. Δεν ξέρω τι να πω. Θερμοκρασία 36.9 ....

Όταν λέμε καθυστέρημενη σύλληψη τι ακριβώς εννοουμε; μια μεγάλη Καλημέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...