Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Doppler γινεται σε ολες τις εγγυες?


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!θα ηθελα να ρωτησω..το ντοπλερ γινεται σε ολες τις εγγυουλες?προχθες συναντησα μια γνωστη μου που μου ειπε οτι εκανε αυτην την εξεταση κ μου φανηκε περιεργο γιατι δεν το ειχα ξαναακουσει.μολις πριν λιγες μερες μπηκα στον 6ο μηνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!!θα ηθελα να ρωτησω..το ντοπλερ γινεται σε ολες τις εγγυουλες?προχθες συναντησα μια γνωστη μου που μου ειπε οτι εκανε αυτην την εξεταση κ μου φανηκε περιεργο γιατι δεν το ειχα ξαναακουσει.μολις πριν λιγες μερες μπηκα στον 6ο μηνα

 

το Doppler το κάνουν γύρω στον 8ο μήνα... από εκεί και πέρα οι εξετάσεις και η συχνότητά τους εξαρτάται από την πορεία της κάθε εγκυμοσύνης.. πχ. φίλη μου που τώρα είναι έγκυος επειδή της έχει ανέβει το ζάχαρο μάλλον θα της το κάνει 2 φορές της είπε...

με το καλό το μωράκι σου!!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα κανει σιγουρα...οταν τον ειχα ρωτησει,μου ειπε οτι δεν υπηρχαν ενδειξεις για να κανω!! ξερω ομως οτι οι περισσοτερες εγκυες κανουν αυτην την εξεταση...τι εννουσε ο γιατρος "ενδειξεις",ποτε δεν ρωτησα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση αυτή προτείνεται σε δύσκολες εγκυμοσύνες.

 

Σε μια ομαλή εγκυμοσύνη δεν προσθέτει τίποτα (πέρα από έσοδα στα ιατρεία που την εφαρμόζουν) αλλά πλέον έχει γίνει ρουτίνα και εφαρμόζεται στις περισσότερες εγκυμονούσες.

 

Εγω δεν την έκανα κι ούτε μου την πρότεινε η γιατρός μου. Μπορείς όταν έρθει η ώρα, εάν σου την προτείνει, να ρωτήσει σε τι αποσκοπεί η συγκεκριμένη εξέταση και να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στον 8ο το έκανα, αλλά ο γιατρός δεν μου έκανε καθόλου υπερήχους σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Είχα κάνει μόνο αυχενική, β επιπέδου και ντόπλερ. Η αδελφή μου, που της έκανε ο δικός της κάθε μήνα υπέρηχο, δεν έκανε ντόπλερ. Της είπε ότι δεν χρειάζεται.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση αυτή προτείνεται σε δύσκολες εγκυμοσύνες.

 

Σε μια ομαλή εγκυμοσύνη δεν προσθέτει τίποτα (πέρα από έσοδα στα ιατρεία που την εφαρμόζουν) αλλά πλέον έχει γίνει ρουτίνα και εφαρμόζεται στις περισσότερες εγκυμονούσες.

 

Εγω δεν την έκανα κι ούτε μου την πρότεινε η γιατρός μου. Μπορείς όταν έρθει η ώρα, εάν σου την προτείνει, να ρωτήσει σε τι αποσκοπεί η συγκεκριμένη εξέταση και να αποφασίσεις.

 

 

Θα σου πρότεινα να μην μιλάς σαν γιατρός.....

 

Πως είσαι σίγουρη οτι προτείνεται σε δύσκολες εγκυμοσύνες κ όλα τα υπόλοιπα ?

 

εγώ είχα πανεύκολη κ ομαλότατη εγκυμοσύνη κ έκανα Doppler στην 32η εβδομάδα,κ για να μην κρίνεις αυθαίρετα ...την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο, όπως κ την αυχενική κ την β επιπέδου.

 

Θα μπορούσα να ανατρέξω για να δω τι ακριβώς στοιχεία δίνει.....σίγουρα αν λειτουργεί σωστά ο ομφάλιος λώρος κ τρέφεται όπως πρέπει το μωρό....κ άλλα πολλά

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην μιλάς σαν γιατρός.....

 

Πως είσαι σίγουρη οτι προτείνεται σε δύσκολες εγκυμοσύνες κ όλα τα υπόλοιπα ?

 

εγώ είχα πανεύκολη κ ομαλότατη εγκυμοσύνη κ έκανα Doppler στην 32η εβδομάδα,κ για να μην κρίνεις αυθαίρετα ...την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο, όπως κ την αυχενική κ την β επιπέδου.

 

Θα μπορούσα να ανατρέξω για να δω τι ακριβώς στοιχεία δίνει.....σίγουρα αν λειτουργεί σωστά ο ομφάλιος λώρος κ τρέφεται όπως πρέπει το μωρό....κ άλλα πολλά

 

Αν μιλούσα σαν γιατρός, θα υπέγραφα με αυτή την ιδιότητα.

 

Οι γιατροί που είχα και οι μαίες, όπως και όσα έχω ανατρέξει για προτεινόμενη παρακολούθηση και εξετάσεις σε εγκυμοσύνη τα λένε.

 

Δεν είπες τίποτα διαφορετικό απ' ότι ότι είχες μια καλή εγκυμοσύνη και παρόλα αυτά έκανες μια εξειδικευμένη εξέταση για να δειτε και μερικά ακόμη στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την καλή σου εγκυμοσύνη.

 

Κατά τον ίδιο τρόπο, κάθε εγκυμονούσα κάνει μηνιαία παρακολούθηση με υπέρηχο. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητος, αλλά πως είναι ρουτίνα στην παρακολούθηση μιας εγκυμοσύνης για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι την ένσταση σου.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω ποια χρονιά τα έκανες όλα αυτά σε δημόσιο νοσοκομείο, πάντως όταν πήγα εγώ (2016), δεν μου έκαναν ούτε αιμοτολογικές για τον διαβήτη κυήσεως. Μου είπαν κυριολεκτικά "άστο καλύτερα, πάνε έξω, δεν κοστίζει και τόσο πολύ". Ο λόγος ήταν απλός: αποτρέπουν με έμμεσους τρόπους να γίνεται χρήση της ασφάλισης. Αν έχεις γιατρό να σε παρακολουθεί εντός νοσοκομείου, κάνεις και τις εξετάσεις αυτές. Αν όχι, δεν είναι τόσο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου έκανε εντύπωση από τον τίτλο και μπήκα να το διαβάσω.... Εγώ έκανα όπως και όλες οι έγκυες που γνωρίζω και μάλιστα είχα μια πολύ ομαλή κι εύκολη εγκυμοσύνη. Σε δύσκολες περιπτώσεις έχω ακούσει να την επαναλαμβάνουν. Εγώ πήγαινα στο Έλενα όπου με παρακολουθούσε ο γιατρός μου και όλες οι κοπέλες που γνώρισα έκαναν (γνώρισα πααααααρα πολλές). Επίσης γνωρίζω πως και στο εξωτερικό την κάνουν κανονικά.

Τέλος να πω πως έκανα και καμπύλη (μέσα στο Έλενα) αλλά και υπέρηχο καρδιάς εμβρύου πέρα απο ά και ΄β επιπέδου. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δε λεμε τα ιδια.κ γω εκανα στην πρωτη δυσκολη εγκυμοσυνη αλλα κ στη δευτερη που ηταν καλη.κ ναι γινεται κ σε δημοσια νοσοκομεια.οπως μου ελεγχανε εμενα το διαβητη.εμενα μου φαινεται περιεργο να μην κανει καποια εγκυος

Link to comment
Share on other sites

δεν ε]υπαρχει λογος να μαλωνετε,η καθε μια μας λεει την εμπειρια της,και την γνωμη της,εγω την εκανα,ο γυναικολογος θα κρινει αν την κανεις η οχι.και οι αιτιες ειναι πολλες,π.χ σε εμενα δεν επερνε βαρος ο μικρος, και εκανα δυο φορες,αν χρειαζοταν και τρεις θα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

O όρος ΡΟΥΤΙΝΑ λέει αυτό ακριβώς, ότι γίνεται σε όλες τις εγκύους.

 

Εγώ δεν ήθελα να κάνω περιττές εξετάσεις, οπότε ασχολήθηκα με το να μάθω ποιες είναι ουσιαστικής σημασίας για την πορεία της εγκυμοσύνης και ποιες όχι. Το αρχικό σενάριο από τη γιατρό μου, είχε και μηνιαίο υπέρηχο και doppler κ αυχενική και β' επιπέδου κι απ' όλα.

 

Ουτε οι τόσο συχνοί υπέρηχοι είναι απαραίτητοι σε μια καλή εγκυμοσύνη. Αλλά είναι ρουτίνα και εφαρμόζονται σε μηνιαία βάση και προς το τέλος ακόμη συχνότερα. Ουτε οι συστηματικές αιματολογικές είναι απαραίτητες αλλά πολλοί γιατροί τις εφαρμόζουν σε μηνιαία βάση, ούτε συμπληρώματα διατροφής είναι απαραίτητα, αλλά πολλοί γιατροί τα δίνουν προαιρετικά, ακόμη και πριν τις πρώτες εξετάσεις.

 

Συμβαίνει συχνά ή το κάνουν όλοι, δεν σημαίνει "είναι απαραίτητο ή ζωτικής σημασίας" για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα ρώτησε αν την κάνουν όλες.

 

Οι περισσότερες την κάνουν. Απλά κι αν δεν την κάνει κάποιος γιατρός, είναι γιατί δεν είναι απαραίτητη σε μια ομαλά εξελισσόμενη εγκυμοσύνη και έτσι συνεχίζει χωρίς την εξέταση αυτή. Τόσο απλό.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ενοχληθεί κανείς αν κάνει περισσότερες εξετάσεις από κάποιον άλλο ή το αντίστροφο. Κάποιες γυναίκες θέλουν να κάνουν υπέρηχο κάθε 2 βδομάδες για να αισθάνονται πιο ασφαλεις με την πορεία της εγκυμοσύνης τους. Είναι απαραίτητο; Οχι . Αλλά αν το θέλουν και μπορούν και τις βοηθά να νιώσουν πιο ήρεμες, είμαι βέβαιη ότι ο γιατρός, θα κάνει τους υπέρηχους αυτούς (και γνωρίζω κοπέλες που έχουν κινηθεί κατά αυτόν τον τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το θέμα μου κίνησε τη περιέργεια Κ μπήκα να διαβάσω . Μου κάνει μια κάποια εντύπωση το 2017 να συζητάμε αν όλα αυτά είναι απαραίτητα . Προφανώς Κ είναι !

Αυτή τη στιγμή η επιστήμη μας δίνει δυνατότητες που δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αξιοποίησω. Το τι ορίζει η κάθε γυναίκα ως απαραίτητο είναι πολύ σχετικό Κ δυστυχώς τελικά το ποσό απαραίτητο ήταν φαίνεται εκεί που τα πράγματα δυσκολεύουν . Μετά από τρεις δύσκολες εγκυμοσύνες ανάμεσα σε αυτές μια διακοπή κύησης λόγω συνδρόμου Κ μια μυλη κύηση μπορώ να πω ότι χωρίς όλα αυτά θα είχα ένα μωράκι με πολλά ιατρικά προβλήματα Κ έπειτα θα είχα Κ προβλήματα από τη μυλη κύηση . Ξέρω κοπέλα να ανακάλυψε σοβαρότητα θέματα στο ντοπλερ Κ άλλη σε υπέρηχο λίγο πριν το ντοπλερ ... κ δεκάδες άλλες περιπτώσεις που δυστυχώς μαθαίνεις όταν μπεις σε αυτό τον κυκεώνα .

Μακάρι να ήταν όλα αγγελικά πλασμένα μα δεν είναι ...

Το προλαμβανειν είναι καλύτερο του θεραπευειν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η εξέταση αυτή προτείνεται σε δύσκολες εγκυμοσύνες.

 

Σε μια ομαλή εγκυμοσύνη δεν προσθέτει τίποτα (πέρα από έσοδα στα ιατρεία που την εφαρμόζουν) αλλά πλέον έχει γίνει ρουτίνα και εφαρμόζεται στις περισσότερες εγκυμονούσες.

 

Εγω δεν την έκανα κι ούτε μου την πρότεινε η γιατρός μου. Μπορείς όταν έρθει η ώρα, εάν σου την προτείνει, να ρωτήσει σε τι αποσκοπεί η συγκεκριμένη εξέταση και να αποφασίσεις.

 

Καμία εξέταση δεν είναι εξέταση ρουτίνας για κάποιο λόγο γίνονται Κ μάλιστα ιερό όταν Ε πρόκειται για την υγεία του παιδιού μας . Συγγνώμη αν τα λέω ωμά αλλά αυτή είναι η γνώμη μου .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου, μου είχε πει πως θα με στείλει να κάνω μόνο αν δει κάποια περίεργη ένδειξη., δεν είδε και δεν με έστειλε. Ωστόσο εγώ με δικιά μου απόφαση κι από δικιά μου μελετη το έκανα στον πιστοποιημένο εμβρυολόγο που έκανα αυχενική και β επιπέδου. Έκρινα πως είναι σημαντική εξέταση γι αυτό και την έκανα, το ίδιο και ο εμβρυολόγος που το συζήτησα μαζί του αφού την έκανα. Τον εμπιστεύομαι σχεδόν απόλυτα. Αν δεν ήταν, δεν θα χρειαζόταν να εισαι πιστοποιημενος (κανονικά) για να την κάνεις.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου, μου είχε πει πως θα με στείλει να κάνω μόνο αν δει κάποια περίεργη ένδειξη., δεν είδε και δεν με έστειλε. Ωστόσο εγώ με δικιά μου απόφαση κι από δικιά μου μελετη το έκανα στον πιστοποιημένο εμβρυολόγο που έκανα αυχενική και β επιπέδου. Έκρινα πως είναι σημαντική εξέταση γι αυτό και την έκανα, το ίδιο και ο εμβρυολόγος που το συζήτησα μαζί του αφού την έκανα. Τον εμπιστεύομαι σχεδόν απόλυτα. Αν δεν ήταν, δεν θα χρειαζόταν να εισαι πιστοποιημενος (κανονικά) για να την κάνεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα !!!! Έπραξες πολύ σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσα σαν γιατρός, θα υπέγραφα με αυτή την ιδιότητα.

 

Οι γιατροί που είχα και οι μαίες, όπως και όσα έχω ανατρέξει για προτεινόμενη παρακολούθηση και εξετάσεις σε εγκυμοσύνη τα λένε.

 

Δεν είπες τίποτα διαφορετικό απ' ότι ότι είχες μια καλή εγκυμοσύνη και παρόλα αυτά έκανες μια εξειδικευμένη εξέταση για να δειτε και μερικά ακόμη στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την καλή σου εγκυμοσύνη.

 

Κατά τον ίδιο τρόπο, κάθε εγκυμονούσα κάνει μηνιαία παρακολούθηση με υπέρηχο. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητος, αλλά πως είναι ρουτίνα στην παρακολούθηση μιας εγκυμοσύνης για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι την ένσταση σου.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω ποια χρονιά τα έκανες όλα αυτά σε δημόσιο νοσοκομείο, πάντως όταν πήγα εγώ (2016), δεν μου έκαναν ούτε αιμοτολογικές για τον διαβήτη κυήσεως. Μου είπαν κυριολεκτικά "άστο καλύτερα, πάνε έξω, δεν κοστίζει και τόσο πολύ". Ο λόγος ήταν απλός: αποτρέπουν με έμμεσους τρόπους να γίνεται χρήση της ασφάλισης. Αν έχεις γιατρό να σε παρακολουθεί εντός νοσοκομείου, κάνεις και τις εξετάσεις αυτές. Αν όχι, δεν είναι τόσο εύκολο.

 

Αν δεις το τικερ μου, μάλλον θα καταλάβεις ποια χρονιά τα έκανα

Για να κάνεις αυχενική, β επιπέδου, ντόπλερ , καμπύλη κ ο,τι άλλο θες απλά κλείνεις ραντεβού στο αντίστοιχο τμήμα...είναι πανεύκολο....κ χωρίς ασφάλεια...ένα τηλεφώνημα είναι

Και σε πληροφορώ ,ότι τα έκανα όλα χωρίς χρήση ασφάλειας

 

Η ενσταση μου είναι οτι θεωρεις της εξέταση άχρηστη κ το δηλώνεις κιόλας , χωρίς να το λες καν σαν προσωπική σου άποψη

 

 

* εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ για καλή εγκυμοσύνη αλλά στο ντόπλερ να δουν οτι ο πλακούντας είναι γερασμένος ή κάποιο πρόβλημα ?

 

όλες γίνατε γιατροί κ δίνετε συμβουλές κ αποτρέπετε κ απο εξετάσεις!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ειναι υποχρεωτική εξέταση οπως δλδ αυτή της αυχενική διαφάνειας κ της β επιπέδου...θα την κανεις προς τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης κ πιθανότατα παραπάνω απο μια φορα... κ φυσικα εννοειται σε πιστοποιημένο γιατρό...με το καλο...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ειναι υποχρεωτική εξέταση οπως δλδ αυτή της αυχενική διαφάνειας κ της β επιπέδου...θα την κανεις προς τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης κ πιθανότατα παραπάνω απο μια φορα... κ φυσικα εννοειται σε πιστοποιημένο γιατρό...με το καλο...

 

Κι εγώ αυτό ξέρω , είναι οι 3 μεγάλοι υπέρηχοι, αυχενική, β επιπέδου,ντόπλερ

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως οι 3 μεγάλοι υπέρηχοι, ισχύει όμως πως δεν συστηνουν όλοι οι γιατροί το ντοπλερ ως απαραίτητο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το τικερ μου, μάλλον θα καταλάβεις ποια χρονιά τα έκανα

Για να κάνεις αυχενική, β επιπέδου, ντόπλερ , καμπύλη κ ο,τι άλλο θες απλά κλείνεις ραντεβού στο αντίστοιχο τμήμα...είναι πανεύκολο....κ χωρίς ασφάλεια...ένα τηλεφώνημα είναι

Και σε πληροφορώ ,ότι τα έκανα όλα χωρίς χρήση ασφάλειας

 

Η ενσταση μου είναι οτι θεωρεις της εξέταση άχρηστη κ το δηλώνεις κιόλας , χωρίς να το λες καν σαν προσωπική σου άποψη

 

 

* εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ για καλή εγκυμοσύνη αλλά στο ντόπλερ να δουν οτι ο πλακούντας είναι γερασμένος ή κάποιο πρόβλημα ?

 

όλες γίνατε γιατροί κ δίνετε συμβουλές κ αποτρέπετε κ απο εξετάσεις!!!!

 

Αρα πλήρωσες για να τα κάνεις, χωρίς χρήση ασφάλειας. Αν το είχες πει εξαρχής, δεν θα ρωτούσα πότε το έκανες. Αν πληρώνεις, ότι θέλεις γίνετε. Με τη σημερινή κατάσταση των ταμείων όμως, τα δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν δωρεάν (στους ασφαλισμένους) εξετάσεις, χωρίς να συντρέχει ιατρικός λόγος. Αρα πρέπει ένας γιατρός να πιστοποιήσει ότι συντρέχει κάποιος λόγος, για να σε παραπέμψει σε εξέταση. Αν πληρώνεις, ναι κλείνεις ένα ραντεβού και κάνεις όλες τις εξετάσεις που θες.

 

Δεν είπα ότι είναι άχρηστη η εξέταση από μόνη της. Εϊπα ότι είναι εξειδικευμένη και υπάρχουν σοβαρές ιατρικές ενδείξεις για να συμβεί. Κάποιες εγκυμοσύνες την χρειάζονται και κάποιες την κάνουν ούτως ή άλλως, χωρίς να συντρέχει ιατρικός λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ειναι υποχρεωτική εξέταση οπως δλδ αυτή της αυχενική διαφάνειας κ της β επιπέδου...θα την κανεις προς τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης κ πιθανότατα παραπάνω απο μια φορα... κ φυσικα εννοειται σε πιστοποιημένο γιατρό...με το καλο...

 

Υποχρεωτική δεν είναι καμία εξέταση.

Προτεινόμενες είναι η αυχενική, η β' επιπέδου και το ντόπλερ και συνηθίζεται να λέγονται "οι τρεις μεγάλοι υπέρηχοι" μιας και δίνουν άλλα στοιχεία από τον απλό υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία εξέταση δεν είναι εξέταση ρουτίνας για κάποιο λόγο γίνονται Κ μάλιστα ιερό όταν Ε πρόκειται για την υγεία του παιδιού μας . Συγγνώμη αν τα λέω ωμά αλλά αυτή είναι η γνώμη μου .

 

Πολλές εξετάσεις είναι εξετάσεις ρουτίνας.

 

Ιερό είναι το έμβρυο, ιερή είναι η εγκυμοσύνη, ιερή είναι ακόμη και η μητέρα. Οχι οι εξετάσεις.

 

Οι εξετάσεις είναι χρηστικές. Τις κάνουμε όταν μας καθοδηγεί ο γιατρός μας και εφόσον συντρέχουν ιατρικοί λόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...