Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας και αιματολογικων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Ιωάννα και Είμαι νέο μέλος.

Ειμαι 36 χρονων και Βρίσκομαι στη 12κατη εβδομαδα και τη Δευτέρα έκανα την Αυχενική διαφάνεια η οποία βγήκε Καλή 1.50. Με πήρε όμως πριν λίγο ο γυναικολόγος μου και με ενημέρωσε πως η αιματολογικη για το σύνδρομο down έδειξε 1/350. Επειδή βγήκα θετική στην Κυστική ίωση,περιμένουμε να βγουν τα αποτελέσματα του άντρα μου. Άρα θα κάνουμε ή αμνυοπαρακεντηση ή θα πάρουμε δείγμα που από το άγχος μου δε θυμάμαι πως λέγεται.

Εσείς είχατε παρόμοια αποτελέσματα; Γιατί όσο να είναι έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Ιωάννα και Είμαι νέο μέλος.

Ειμαι 36 χρονων και Βρίσκομαι στη 12κατη εβδομαδα και τη Δευτέρα έκανα την Αυχενική διαφάνεια η οποία βγήκε Καλή 1.50. Με πήρε όμως πριν λίγο ο γυναικολόγος μου και με ενημέρωσε πως η αιματολογικη για το σύνδρομο down έδειξε 1/350. Επειδή βγήκα θετική στην Κυστική ίωση,περιμένουμε να βγουν τα αποτελέσματα του άντρα μου. Άρα θα κάνουμε ή αμνυοπαρακεντηση ή θα πάρουμε δείγμα που από το άγχος μου δε θυμάμαι πως λέγεται.

Εσείς είχατε παρόμοια αποτελέσματα; Γιατί όσο να είναι έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.[/QUOT

 

Καλησπερα

Εγω δεν ειχα παρομοια εμπειρια αλλα μπορω να σου πω για την κολλητη μου 33 χρονων στη δευτερη εγκυμοσυνη της ειχε πολυ μεγαλο ποσοστο για συνδρομο down.τελικα η αμνυοπαρακεντηση ηταν πολυ καλη κ γεννησε την κορη της η οποια ειναι υγιεστατη.οποτε καμια φορα τα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται.Μακαρι ολα να σου πανε καλα.Ηρεμησε οσο γινεται κ προσευχησου.

Καλη συνεχεια κ καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Ιωάννα και Είμαι νέο μέλος.

Ειμαι 36 χρονων και Βρίσκομαι στη 12κατη εβδομαδα και τη Δευτέρα έκανα την Αυχενική διαφάνεια η οποία βγήκε Καλή 1.50. Με πήρε όμως πριν λίγο ο γυναικολόγος μου και με ενημέρωσε πως η αιματολογικη για το σύνδρομο down έδειξε 1/350. Επειδή βγήκα θετική στην Κυστική ίωση,περιμένουμε να βγουν τα αποτελέσματα του άντρα μου. Άρα θα κάνουμε ή αμνυοπαρακεντηση ή θα πάρουμε δείγμα που από το άγχος μου δε θυμάμαι πως λέγεται.

Εσείς είχατε παρόμοια αποτελέσματα; Γιατί όσο να είναι έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

 

Καλημέρα Ιωάννα! Μην τρελαίνεσαι. Έκανα κι εγώ πρόσφατα αυχενική για τη 2η εγκυμοσύνη μου σε έναν πολύ καλό γιατρό και μου τα εξήγησε πολύ αναλυτικά.

α) Το ότι η αυχενική βγήκε 1,5 είναι από μόνο του πολύ καλό! Όσο μικρότερη είναι τόσο το καλύτερο.

β) Το 1/350 που σου είπε είναι το ποσοστό που βγήκε συνυπολογίζοντας το 1,5 και την papp-a, δηλαδή το αίμα που έδωσες. Στην ηλικία σου η προϋπάρχουσα πιθανότητα για τρισωμία 21 (δηλαδή αυτή που είναι στάνταρ, έχει καθοριστεί από τους γιατρούς σαν δεδομένο και δεν μπορούμε να την αλλάξουμε) είναι κάπου 1/200, νομίζω, και αυτό το ποσοστό αυξάνεται (δηλαδή μειώνονται οι πιθανότητες) ανάλογα με το πόσο καλή ήταν η εξέταση αίματος, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 20 φορές την προϋπάρχουσα πιθανότητα (δηλαδή το άριστα στην περίπτωσή σου θα ήταν, σύμφωνα με αυτά που μου είπε, το 1/4000).

 

Το 1/350 δεν είναι τραγικά κακό, αλλά, για να είμαι ειλικρινής, κι εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα. Βέβαια ξέρω κοπέλα που της βγήκε πιθανότητα 1/4 (!!!) και τελικά με αμνιο αποδείχτηκε ότι το μωρό είναι μια χαρά! Οι πιθανότητες άρα είναι υπέρ σου, οπότε πάρτο ψύχραιμα. Η αμνιο είναι η πιο έγκυρη μέθοδος για να μάθεις, όμως ο γιατρός μου είπε ότι είναι πάρα πολύ αξιόπιστα, ειδικά για το σύνδρομο down, και τα μη επεμβατικά τεστ (με εξέταση αίματος) τύπου panorama, harmony, veracity κλπ.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το παιδάκι σου να σφύζει από υγεία!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καλημέρα,

 

Αρχικά, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ο γιατρός που έκανες την εξέταση είναι εμβρυολόγος και πιστοποιημένος από το FMF ή είναι απλά ο γυναικολόγος σου; Έχει σημασία αυτό στην αξιοπιστία των αποτελεσμάτων. Μπορεί να είναι ο καλύτερος γυναικολόγος, αλλά οι επιστήμονες που κάνουν αυτές τις εξετάσεις είναι ειδικοί.

 

Η αυχενική διαφάνεια από μόνη της είναι μια ένδειξη αλλά σύμφωνα με τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα, οι πιθανότητες ορίζονται πολλούς περισσότερους διαφορετικούς παράγοντες (μεταξύ των οποίων και το μήκος της αυχενική διαφάνειας, η μέτρηση γοναδοτροπίνης στο αίμα, ηλικία κ.α.).

 

Επίσης τα αποτελέσματα δίνονται όλα μαζί, σε ένα ενιαίο report, και όχι αποσπασματικά.

 

Στην περίπτωση που όντως ο έλεγχος έχει γίνει από πιστοποιημένο εμβρυολόγο, έχεις να αντιμετωπίσεις 2 πράγματα.

α) την πιθανότητα το έμβρυο να νοσεί από κυστική ίνωση

β) την πιθανότητα συνδρόμου

 

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να σκεφτώ ποιες θα ήταν οι αποφάσεις μου στην περίπτωση που ήξερα ότι το αποτέλεσμα σε ένα από τα 2 είναι θετικό. Αν ήθελα να συνεχίσω την κύηση όπως και να έχει, δε θα έμπαινα σε διαδικασία αμνιοπαρακέντησης, εκτός και αν ήθελα να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω. Αν πάλι αποφάσιζα ότι δεν επιθυμώ την εξέλιξη, θα έκανα αμνιοπαρακέντηση για να είμαι κατά 99,9% σίγουρη για το τι γίνεται.

 

Δυστυχώς η μόνη διαγνωστική εξέταση είναι η αμνιοπαρακέντηση. Μη τη φοβάσαι τόσο, ειδικά αν γίνει από έμπειρο γιατρό. Όλα τα υπόλοιπα είναι πιθανότητες. Δείτε με τον σύντροφό σου τι επιλογές έχετε και αποφασίστε.

 

Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να είναι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Φυσικα όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά και ξυπνησα με πονοκέφαλο και όσο να προσπαθώ δε μπορώ να το αποβαλω...το σκέφτομαι συνέχεια.

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως αυτό είναι πιθανότητες και όχι αποτέλεσμα και ότι στην αμνιο θα δείξει πως το μωρό μου είναι καλά. Βέβαια και αυτό σαν πράξη από μόνο της με φοβίζει πχ ποναει; Τα ποσοστά αποβολής ποσά ειναι;

Ο ιατρός μου Ναι,είναι πιστοποιημένος από το FMF.

Με τρώει όμως ολο αυτο μέσα μου μέχρι να βγουνε τα αποτελέσματα του άντρα μου και μετά φυσικά τα αποτελέσματα της εξέτασης και δεν ξέρω πώς να ξεχαστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, η αμνιοπαρακέντηση δεν πονάει, μην ανησυχείς.

Τα ποσοστά αποβολής είναι 1/200 δηλαδή 0.5% αν θυμάμαι καλά.

 

Λογικό είναι να είσαι ανήσυχη. Σκέψου μόνο ότι δεν είναι στο χέρι σου, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις όλα πάνε καλά, περαστικά σου εύχομαι και να έχεις μια απροβλημάτιστη τελειόμηνη εγκυμοσύνη :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η αμνιοπαρακέντηση δεν πονάει, μην ανησυχείς.

Τα ποσοστά αποβολής είναι 1/200 δηλαδή 0.5% αν θυμάμαι καλά.

 

Λογικό είναι να είσαι ανήσυχη. Σκέψου μόνο ότι δεν είναι στο χέρι σου, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις όλα πάνε καλά, περαστικά σου εύχομαι και να έχεις μια απροβλημάτιστη τελειόμηνη εγκυμοσύνη :)

 

Ναι ο γιατρος μου είπε πως ακόμα και με τέτοια ποσοστά τα 9 στα 10 μωρέ είναι υγειη.

Απλά μια η κυστικη ινωση, μια Αυτό,δε χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Φυσικα όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά και ξυπνησα με πονοκέφαλο και όσο να προσπαθώ δε μπορώ να το αποβαλω...το σκέφτομαι συνέχεια.

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως αυτό είναι πιθανότητες και όχι αποτέλεσμα και ότι στην αμνιο θα δείξει πως το μωρό μου είναι καλά. Βέβαια και αυτό σαν πράξη από μόνο της με φοβίζει πχ ποναει; Τα ποσοστά αποβολής ποσά ειναι;

Ο ιατρός μου Ναι,είναι πιστοποιημένος από το FMF.

Με τρώει όμως ολο αυτο μέσα μου μέχρι να βγουνε τα αποτελέσματα του άντρα μου και μετά φυσικά τα αποτελέσματα της εξέτασης και δεν ξέρω πώς να ξεχαστώ.

 

Πιθανότητες είναι, προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και να ηρεμήσεις, κακό στον εαυτό σου και το μωράκι σου κάνεις!!! Όσο για την κυστική ίνωση, είναι ιδιαίτερα σπάνια στην Ελλάδα, οπότε οι πιθανότητες να βγει και ο άντρας σου θετικός είναι απειροελάχιστες.

Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα και όλα να πάνε τέλεια!!!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο γιατρος μου είπε πως ακόμα και με τέτοια ποσοστά τα 9 στα 10 μωρέ είναι υγειη.

Απλά μια η κυστικη ινωση, μια Αυτό,δε χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου..

 

Κάνε, κορίτσι μου, μια αμνιοπαρακέντηση να ηρεμήσεις. Και η αδερφή μου δεν είχε καθόλου καλή αυχενική, έκανε άμνιο και τελικά όλα ήταν μια χαρά και απόλαυσε την εγκυμοσύνη της. Οι πιθανότητες είναι περισσότερες το παιδάκι να είναι υγιές παρά να μην είναι. Αυτό σκέψου. Απλώς όταν θα κάνεις αμνιο πρέπει να μείνεις ξάπλα, όχι βάρη κλπ, θα στα πουν.

Όλα καλά θα πάνε!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αμνιο θα κάνω μόνο εάν βγει και ο άντρας μου θετικός, αλλιώς θα κανουμε τροφοβλαστης.

ΓνωρίΖω πως για την Κυστική Ακόμα και ο άντρας μου να είναι θετικός, 75%να είναι εντάξει το μωρό. Πω πω...περιμενω τα αποτελέσματα με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...