Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ


Recommended Posts

Μανούλες αύριο βαφτίζουμε το κοριτσάκι μας και μου ήρθε η φαινή ιδέα να βάλω στο πωπουδάκι της μελάνι γιατί το είδα λίγο κόκκινο, έχετε καμιά ιδέα πως βγαίνει αυτό από το δερματάκι της;;πάω να σκάσω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μελάνι; Στο πωπουδάκι; Του μωρού; Κρέμες συγκάματος δεν έχετε; Σηκώνω τα χέρια ψηλά Χριστουγεννιάτικα!

Υπάρχει μελάνι που πωλείται στο φαρμακείο και ενδείκνυται μεταξύ άλλων για την αντιμετώπιση του συγκάματος...

Link to comment
Share on other sites

Μελάνι; Στο πωπουδάκι; Του μωρού; Κρέμες συγκάματος δεν έχετε; Σηκώνω τα χέρια ψηλά Χριστουγεννιάτικα!

 

Εννοείται ότι υπάρχει ειδικό μελάνι για τα συγκαματα των μωρων. Ας μη μιλάμε ειρωνικά Χριστουγεννιάτικα, ειδικά αν δεν είμαστε σίγουροι γι' αυτά που γράφουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελάνι; Στο πωπουδάκι; Του μωρού; Κρέμες συγκάματος δεν έχετε; Σηκώνω τα χέρια ψηλά Χριστουγεννιάτικα!

 

Nai καλε γιατι;;;

Φαρμακευτικο μελανι. Ειδικα σε δυσκολα συγγαματα ειναι φοβερο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

OK, στην περίπτωση πάντα που μιλάμε για φαρμακευτικό σκεύασμα (και προφανώς δεν ήξερα την ύπαρξή του). Δε βλέπω όμως να απαντάτε στην ερώτηση και εσείς που ξέρατε και δεν ειρωνεύεστε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καν να το αφαιρέσει η θεματοθετρια. Κι εμάς το πρώτο μας μωρακι είχε λίγο μελάνι στη βαφτισή του και δεν ενόχλησε κανεναν, οποτε και δεν χρειάστηκε να προβληματιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω, αυτό που ξέρω από τη γιαγιά μου για το μελάνι είναι η μαργαρίνη :roll:.

Απλώνουμε μαργαρίνη στο μουτζουρωμένο σημείο και τρίβουμε απαλά με ένα βρεγμένο πανί. Σας το λέω με μια επιφύλαξη, καθώς δε μου έχει χρειαστεί να το εφαρμόσω ποτέ, απλά το θυμάμαι που μας το έλεγε..

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω, αυτό που ξέρω από τη γιαγιά μου για το μελάνι είναι η μαργαρίνη :roll:.

Απλώνουμε μαργαρίνη στο μουτζουρωμένο σημείο και τρίβουμε απαλά με ένα βρεγμένο πανί. Σας το λέω με μια επιφύλαξη, καθώς δε μου έχει χρειαστεί να το εφαρμόσω ποτέ, απλά το θυμάμαι που μας το έλεγε..

Eγώ ελαιόλαδο είχα σκεφτεί (διότι αφαιρεί καλά τη μάσκαρα:lol:) αλλά είπα να μην πω κάτι γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε τέτοιο μελάνι :P

Γενικώς κάτι λιπαρό θα δοκίμαζα, όπως τη μαργαρίνη που πρότεινε η γιαγιά σου.

Να σου ζήσει nadinanaki!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε! ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι το μελανι ήταν από το φαρμακείο, μου το είχε δώσει η παιδίατρος σε περίπτωση συγκάματος. Στο θέμα μας τλωρα, να ξέρετε και εσείς έβαλα μαργαρίνη και της έκανα μασάζ κάθε φορά που την άλλαζα πάνα (δηλαδή τρεις φορές ως την ώρα που πήγαμε στην εκκλησία) και έφυγε αρκετή ποσότητα...το μελάνι είχε χρώμα φούξια!! Έμεινε λιγάκι ροζουλί αλλά δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου!! Καλή χρονιά με υγεία σε όλες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...