Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στοματιτιδα


Recommended Posts

ΚορΙτσια Καλησπέρα ο μικρος μου ειναι 2 ετων και εδω κ 2 μερε1 μας πεδευει στοματιτιδα εχθες τον πηγα στη παιδιατρο και μας εδωσε dactarin αλλοιφη και nystamysyn καθε 4 ωρες. Κ μου ειπε το βραδυ για να κοιμαται κ να μην ποναει να του δινω καποιο παύσιπονο depon κ τετοια εγω του δινω algofren.. σας εχει τυχει δεν ξερω τι να κανω.. σημερα οταν του εβαλα αλλοιφη σαν να ειδα μεσα αιμα.. υπαρχει περιπτωση να ματωσε καποιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα , ο γιος μου είναι 4χρ το χουμε περασει ουκο λιγες φορές κ συνήθως μαζί με ιωση παει πακέτο. Επειδή το χω ψάξει πολύ βοηθά παρα πολύ το μέλι, να του βάζεις ένα κουταλι μικρό στο στομα με μελι κρατώντας το αναποδα κ να τριβεις τον ουρανισκο κ τη γλώσσα οσο καθεται από την πλατη του κουταλιου όχι εκει που κανει το βαθουλωμα από πισω 4 με 5 φορες τη μερα σε τρεις μερες θα χει περασει. κ όχι ξινα φαγητα γιατι δε θα περναει μονο γλυκα κρεμες παγωμενες βοηθάνε πολύ τα παγωμενα καταπραυνουν το πονο, μπανανες επισης γιαουρτι κ πατατες μακαρονια ρυζι κρεας για λιγες μερες όχι ντοματα σαλτσες κτλπ. Θα κανει το κυκλο του κ θα περασει, επισης υπαρχουν κ άλλες κρεμες για την στοματιτιδα στο φαρμακειο πιο αποτελεσματικες πιο δυνατες δε θυμαμαι όμως το ονομα ρωτα κ θα σου πουν γιατι παιζει ρολο κ η ηλικία. Περαστικά.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Επαναφερω το θέμα!ενω βρισκόμασταν διακοπές ο μικρός 4 χρόνων ιμου την Τρίτη ανέβασε 38 πυρετο!Τεταρτη έφερα παιδίατρο όπου βρήκε αρχή ωτίτιδας στο δεξί αυτί!-Ελα όμως που την χτες εμφάνισε αφτρες και δε μπορούσε να φάει!οποτε επιστρέψαμε αθηνα!Σε επικοινωνία που είχα με την παιδίατρο καταλήξαμε ότι έχει στοματίτιδα και μας έγραψε διάλυμα αναισθησινης και αμοξιλ!δυστυχως αντιβιωση δε θέλει να πάρει καθόλου είναι αρνητικός!Εχετε καμία ιδέα πως μπορω να δώσω την αντιβιωση!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Καλησπέρα!Επαναφερω το θέμα!ενω βρισκόμασταν διακοπές ο μικρός 4 χρόνων ιμου την Τρίτη ανέβασε 38 πυρετο!Τεταρτη έφερα παιδίατρο όπου βρήκε αρχή ωτίτιδας στο δεξί αυτί!-Ελα όμως που την χτες εμφάνισε αφτρες και δε μπορούσε να φάει!οποτε επιστρέψαμε αθηνα!Σε επικοινωνία που είχα με την παιδίατρο καταλήξαμε ότι έχει στοματίτιδα και μας έγραψε διάλυμα αναισθησινης και αμοξιλ!δυστυχως αντιβιωση δε θέλει να πάρει καθόλου είναι αρνητικός!Εχετε καμία ιδέα πως μπορω να δώσω την αντιβιωση!

Αχ περαστικά σας, δύσκολη φαντάζομαι η στοματίτιδα σε παιδάκια. Κοίτα απ' τη στιγμή που είναι 4 χρόνων πιστεύω είναι πιο εύκολο να συνεννοηθείς. Όσες φορές χρειάστηκε να δώσω αντιβίωση στην κόρη μου που δεν την έπινε της μιλούσα κ της έλεγα ότι αν δεν πιει δεν θα περάσει, δεν θα βγούμε έξω στην παιδική χαρά κλπ. Αν δεν έπιαναν αυτά την "απειλουσα" αναγκαστικά με κάτι που της αρέσει. Πχ θα πιεις το φάρμακο κ ύστερα θα φας το "τάδε", ή θα παίξουμε ..... η θα πάρουμε κάτι που θέλει κλπ. Με κάποια παρακάλια στο τέλος το έπινε.... Εσένα δεν πιάνουν?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αχ περαστικά σας, δύσκολη φαντάζομαι η στοματίτιδα σε παιδάκια. Κοίτα απ' τη στιγμή που είναι 4 χρόνων πιστεύω είναι πιο εύκολο να συνεννοηθείς. Όσες φορές χρειάστηκε να δώσω αντιβίωση στην κόρη μου που δεν την έπινε της μιλούσα κ της έλεγα ότι αν δεν πιει δεν θα περάσει, δεν θα βγούμε έξω στην παιδική χαρά κλπ. Αν δεν έπιαναν αυτά την "απειλουσα" αναγκαστικά με κάτι που της αρέσει. Πχ θα πιεις το φάρμακο κ ύστερα θα φας το "τάδε", ή θα παίξουμε ..... η θα πάρουμε κάτι που θέλει κλπ. Με κάποια παρακάλια στο τέλος το έπινε.... Εσένα δεν πιάνουν?

Δεν έπιασε τπτ!Και δυστυχώς μπήκαμε νοσοκομείο γιατί δεν ήθελε ούτε φάρμακα ούτε φαγητό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Δεν έπιασε τπτ!Και δυστυχώς μπήκαμε νοσοκομείο γιατί δεν ήθελε ούτε φάρμακα ούτε φαγητό!

Αχ τι να πω κοπέλα μου, υπομονή και γρήγορη ανάρρωση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...