Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωκτική ραγάδα κι εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Διανύω την πιο όμορφη περίοδο της ζωής μου, κατάφερα να μείνω έγκυος μετά κόπων, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ λόγω της πρωκτικής ραγάδας. Πάντα ήμουν δυσκοίλια, οπότε τώρα λόγω εγκυμοσύνης το θέμα επιδεινώθηκε και προέκυψε και η ραγάδα. Πονάω πολύ, βγάζω αρκετό αίμα και γενικά δεν μπορώ να βγω απο το σπίτι, ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι. Επισκέφθηκα έναν χειρουργό και μου είπε ότι καθώς είμαι στο α' τρίμηνο κύησης δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μόνο τζελ ξυλοκαΐνης και κανα ντεπον.

Υπάρχει καμιά κοπέλα με παρόμοια εμπειρία; Καμία συμβουλή; Μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε γαστρεντερολόγο; Με έχει τρελάνει ο πόνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γειά σου.

γυναικολογος σου τι λεει? δεν εχει καποιον να σου συστήσει? θα πρεπε κανονικά.

ενημέρωσε και ζητα καθοδηγηση και πες ακριβως τι συμβαίνει.

αλλιώς, η καταπολέμηση απο οτι ξερω είναι ίδια και με τους ενήλικες...

δηλαδή

σωματική κινηση, πολλά υγρά, πολλές φυτικές ίνες, δηλαδή μόνο

καστανό ρυζι, μακαρονια ολικης, ψωμι ολικής,

(τωρα πλεον είναι φτηνα το ιδιο κοστιζουν κ υπαρχουν παντου)

και να δεις ποιες τροφες σου οξύνουν το πρόβλημα.

κάποιες τροφές ή βότανα που προκαλούν αγγειοδιαστολή,

 

ειναι ΑΠΑ ΓΟ ΡΕΥ ΤΙΚΑ

(πχ υπάρχει μια ουσία που είναι καλή για δίαιτα και προκαλεί αγγειοδιαστολή ως σύπτωμα κ χαμηλώνει την πίεση και λέγεται... βρομελαινη ειναι μεσα στον ανανά... και αυτή δε κανει )

 

νομιζω για τον ιδιο λογο ειναι και κακό το αλκοόλ.

αν παιρνεις καποια φαρμακα ή ουσιες πρεπει να τις πεις στο γυναικολγοο μηπως καποια απο αυτες προκαλεί προβλημα.

αλλιώς, λένε να κάτσεις σε μια λεκάνη με παγάκια

(λεγεται ice bath ) είναι πολύ καλό,

και επίσης επειδη αυτό θα ειναι δυσκολο ως εγκυος ειδικα πιο μετά

μπορείς φυσικά να βάλεις στο σημείο μια κομπρέσσα παγωμένη .

ο πάγος ειναι καλός γιατί συστελλει τα αγγεία /δυναμώνουν τα τοιχώματα .

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος με παρέπεμψε σε χειρουργό που πρότεινε την ξυλοκαΐνη και τα ντεπον και λίγο ντουφαλάκ. Γενικά πλέον ό,τι τρώω (σχεδόν) έχει φυτικές ίνες, όχι πιπέρι, όχι καυτερά κλπ.... Με αυτό που είδα σοβαρή βελτίωση ήταν τα φρούτα στο μπλέντερ με 1 κουταλιά μέλι για πρωινό αλλά κατά τα άλλα... ενώ ενημέρωσα τον γυναικολόγο μου, απλώς μου συνέστησε υπομονή. Μου έδωσε και τις βιταμίνες iofolen κι ενώ του υπενθύμισα ότι δεν θέλω σκεύασμα με πόσιμο σίδηρο γιατί φέρνει δυσκοιλιότητα μου είπε πως δεν θα έχω πρόβλημα. Το πήρα μόλις για 2 μέρες και φυσικά είχα πάλι παρατράγουδα... Πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει όταν θα φτάσω στο γ' 3μηνο που θα έχω πάρει και βάρος. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, θα δοκιμάσω κι αυτό με τον πάγο τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

και εγω λογω της εγκυμοσυνης εκανα ραγαδα που μετα την γεννα χειροτερεψε παρα πολυ.καθημερινα ειχα παααρα πολυ αιμα και φυσικα πονο.εμενα ξερεις τι με εσωσε και δεν το πιστευα?βαλσαμελαιο.επειδη θηλασα και για αρκετο καιρο μετα δεν ηθελα να παρω τιποτα χημικο για να ανακουφιστω.η μητερα μου φτιαχνει βαλσαμολαδο και τυχαια σκεφτηκα να το χρησιμοποιησω εκει μηπως και μαλακωσει η περιοχη εκει.το εβαλα βραδυ και απο την επομενη κιολας μερα ειδα τρομερη διαφορα.κοιταξα μετα στο ιντερνετ και οντως ειδα οτι το βαλσαμολαδο χρησιμοποιηται και για τις αιμορροιδες.το συνεστησα και στην ξαδερφη μου που ειχε και αυτη προβλημα και ειδε και αυτη διαφορα.επισης ολα αυτα ποου σου εγραψε και η κοπελα πιο κατω.το κρυο νερο ειναι οντως πολυ καλο.οσο πιο παγωμενο αντεχεις.επεισης μου συστησαν να εχω ενα σκαμπουδακι μπροστα μου οταν καθομαι στην λεκανη για να κανω την αναγκη μου ετσι ωστε να βαζω τα ποδια μου πανω στο σκαμπο και να βρισκονται τα γονατα πιο ψηλα.φαντασου το ετσι οπως ειμαστε στις τουρκικες τουαλετες.για να επανελθω στο βαλσαμελαιο απλα να το αναφερεις στον γιατρο σου εαν μπορεις να το χρησιμοποιησεις γιατι εχει μια ουσια,νομιζω υπερικο λεγεται,που εχει αντισυπτικες ιδιοτητες,εαν επιτρεπεται.και τελος εαν το χρησιμοποιησεις να ξερεις οτι πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας.εμεις επειδη εχουμε δικο μας λαδι ηξερα οτι το εφτιαξε η μητερα μου με καλης ποιοτητας λαδι.αυτα

Link to comment
Share on other sites

και εγω λογω της εγκυμοσυνης εκανα ραγαδα που μετα την γεννα χειροτερεψε παρα πολυ.καθημερινα ειχα παααρα πολυ αιμα και φυσικα πονο.εμενα ξερεις τι με εσωσε και δεν το πιστευα?βαλσαμελαιο.επειδη θηλασα και για αρκετο καιρο μετα δεν ηθελα να παρω τιποτα χημικο για να ανακουφιστω.η μητερα μου φτιαχνει βαλσαμολαδο και τυχαια σκεφτηκα να το χρησιμοποιησω εκει μηπως και μαλακωσει η περιοχη εκει.το εβαλα βραδυ και απο την επομενη κιολας μερα ειδα τρομερη διαφορα.κοιταξα μετα στο ιντερνετ και οντως ειδα οτι το βαλσαμολαδο χρησιμοποιηται και για τις αιμορροιδες.το συνεστησα και στην ξαδερφη μου που ειχε και αυτη προβλημα και ειδε και αυτη διαφορα.επισης ολα αυτα ποου σου εγραψε και η κοπελα πιο κατω.το κρυο νερο ειναι οντως πολυ καλο.οσο πιο παγωμενο αντεχεις.επεισης μου συστησαν να εχω ενα σκαμπουδακι μπροστα μου οταν καθομαι στην λεκανη για να κανω την αναγκη μου ετσι ωστε να βαζω τα ποδια μου πανω στο σκαμπο και να βρισκονται τα γονατα πιο ψηλα.φαντασου το ετσι οπως ειμαστε στις τουρκικες τουαλετες.για να επανελθω στο βαλσαμελαιο απλα να το αναφερεις στον γιατρο σου εαν μπορεις να το χρησιμοποιησεις γιατι εχει μια ουσια,νομιζω υπερικο λεγεται,που εχει αντισυπτικες ιδιοτητες,εαν επιτρεπεται.και τελος εαν το χρησιμοποιησεις να ξερεις οτι πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας.εμεις επειδη εχουμε δικο μας λαδι ηξερα οτι το εφτιαξε η μητερα μου με καλης ποιοτητας λαδι.αυτα

 

 

Δηλαδή δεν χρειάστηκε να κάνεις χειρουργείο; Αυτό με σκαμπό το διάβασα και πήρα ήδη. Όντως βοηθάει αυτή η κλίση 35 μοιρών που επιτυγχάνεται με το σκαμπό. Για το βαλσαμόλαδο θα τον ρωτήσω αν επιτρέπεται. Φαντάζομαι εννοείς το βαλσαμόχορτο σε ελαιόλαδο, σωστά; Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή δεν χρειάστηκε να κάνεις χειρουργείο; Αυτό με σκαμπό το διάβασα και πήρα ήδη. Όντως βοηθάει αυτή η κλίση 35 μοιρών που επιτυγχάνεται με το σκαμπό. Για το βαλσαμόλαδο θα τον ρωτήσω αν επιτρέπεται. Φαντάζομαι εννοείς το βαλσαμόχορτο σε ελαιόλαδο, σωστά; Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

 

εγω οχι δεν χρειαστηκε να κανω προς το παρον χειρουργειο.και λεω προς το παρον γιατι δεν ξερω τι θα γινει οτι ξαναμεινω εγκυος.καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.βαλσαμολαδο ναι εννοω το βαλσαμοχορτο σε ελαιολαδο.απλα ολοι λενε οτι οσο πιο καλης ποιοτητας ειναι το λαδι τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα χεις απο το βαλσαμολαδο μετα.αλλα θα ρωτησεις τον γιατρο σου πρωτα.εγω το εβαλα οταν θηλαζα και δεν ειχα κανενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

εγω οχι δεν χρειαστηκε να κανω προς το παρον χειρουργειο.και λεω προς το παρον γιατι δεν ξερω τι θα γινει οτι ξαναμεινω εγκυος.καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.βαλσαμολαδο ναι εννοω το βαλσαμοχορτο σε ελαιολαδο.απλα ολοι λενε οτι οσο πιο καλης ποιοτητας ειναι το λαδι τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα χεις απο το βαλσαμολαδο μετα.αλλα θα ρωτησεις τον γιατρο σου πρωτα.εγω το εβαλα οταν θηλαζα και δεν ειχα κανενα θεμα

Οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο μια γνωστη μου που ειχε το.ιδιο προβλημα εχω να σ πω τ εξης (αν δεν τ εχεις αντιμετωπισει ακομα)

•φυτικες ινες

•πολυ νερο

•να πλενεις συχνα την περιοχη με χλιαρο νερο

•αποξηραμενα φρουτα

•πολλα ακτινιδια

•επισης εκανε μασαζ σε μια συγκεκριμενη περιοχη στην κοιλια της οπου ενεργοποιουσε τ εντερο.. καλυτερα ομως να ενημερωσεις τον γυναικολογο σου. Αυτος ξερει καλυτερα.

Περαστικα😊

Link to comment
Share on other sites

Απο μια γνωστη μου που ειχε το.ιδιο προβλημα εχω να σ πω τ εξης (αν δεν τ εχεις αντιμετωπισει ακομα)

•φυτικες ινες

•πολυ νερο

•να πλενεις συχνα την περιοχη με χλιαρο νερο

•αποξηραμενα φρουτα

•πολλα ακτινιδια

•επισης εκανε μασαζ σε μια συγκεκριμενη περιοχη στην κοιλια της οπου ενεργοποιουσε τ εντερο.. καλυτερα ομως να ενημερωσεις τον γυναικολογο σου. Αυτος ξερει καλυτερα.

Περαστικα😊

 

Ευχαριστώ πολύ Violetaand, η αλήθεια είναι πως πλέον είμαι μια χαρά.

Τη λύση την βρήκα στον πρωινό φρουτοχυμό (θα το γράψω εδώ γιατί μπορεί να χρησιμεύσει και σε άλλες κοπέλες).

Λοιπόν το πρωί, νηστική, στο μπλέντερ έβαζα διάφορα φρούτα μεταξύ των οποίων και ακτινίδια και μια κουταλιά της σούπας μέλι. Επίσης, επισκέφθηκα και γαστρεντερολόγο και μου έδωσε την αλοιφή cicatridina , είναι επουλωτική κι έτσι έθρεψε η περιοχή και σιρόπι Duphalac. Φυσικά αφού ενημέρωσα τον γυναικολόγο.

Εννοείται σε συνδυασμό με αυτά που αναφέρεις κι εσύ πιο πάνω, έστρωσε η κατάσταση. :)

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια! ειμαι 9 εβδομαδων και απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειχα θεματα γαστρεντερικα. μια ειχα δυσκοιλιοτητα μια διαρροια.  χθες ειχα παρα πολυ διαρροια και απο τοτε που παω τουαλέτα εχω πονο στον πρωκτο και ας μην ειναι διαρροια. το εχει περάσει καμια?? πρεπεο να επικοινωνήσω με Γαστρεντερολόγο μήπως??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...