Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά χαμηλή θερμοκρασία στην εγκυμοσύνη - σημαίνει αποβολή?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 5 εβδομάδων, έχω ήδη ένα παιδάκι και στο ιστορικό μου 1 παλίνδρομη, 1 ανεμβρυϊκή και 3 βιοχημικές κυήσεις. Γι' αυτό και είμαι τόσο τρομαγμένη, φοβάμαι ότι πάλι δεν θα πάει καλά.

Έχω κάνει τεστ εγκυμοσύνης (σχεδόν κάθε μέρα) και η γραμμή από αχνή έχει σκουρύνει αρκετά, αλλά έχω λίγες μέρες με πολύ χαμηλή θερμοκρασία (ενώ είχα 37-37,2), σήμερα είχα 35,8 (από το στόμα, το πρωί πριν σηκωθώ, αλλά και μετά). Στις προηγούμενες βιοχημικές μόλις έπεφτε η θερμοκρασία, μου ρχόταν και περίοδος.

Σήμερα πήγα και έκανα χοριακή και τοξόπλασμα για να δούμε μήπως τελικά υπάρχει πιθανότητα τοξοπλάσματος και δεν προχωράν οι εγκυμοσύνες. Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα. Μα τί στο καλό συμβαίνει??

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, είμαι 5 εβδομάδων, έχω ήδη ένα παιδάκι και στο ιστορικό μου 1 παλίνδρομη, 1 ανεμβρυϊκή και 3 βιοχημικές κυήσεις. Γι' αυτό και είμαι τόσο τρομαγμένη, φοβάμαι ότι πάλι δεν θα πάει καλά.

Έχω κάνει τεστ εγκυμοσύνης (σχεδόν κάθε μέρα) και η γραμμή από αχνή έχει σκουρύνει αρκετά, αλλά έχω λίγες μέρες με πολύ χαμηλή θερμοκρασία (ενώ είχα 37-37,2), σήμερα είχα 35,8 (από το στόμα, το πρωί πριν σηκωθώ, αλλά και μετά). Στις προηγούμενες βιοχημικές μόλις έπεφτε η θερμοκρασία, μου ρχόταν και περίοδος.

Σήμερα πήγα και έκανα χοριακή και τοξόπλασμα για να δούμε μήπως τελικά υπάρχει πιθανότητα τοξοπλάσματος και δεν προχωράν οι εγκυμοσύνες. Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα. Μα τί στο καλό συμβαίνει??

 

Συνήθως μετά τη δεύτερη βιοχημική ή παλίνδρομη, συνιστάται λεπτομερης έλεχος πριν προσπαθήσεις ξανά για εγκυμοσύνη. Εύχομαι αυτή τη φορά να πάνει όλα καλά, αλλά αν έχεις πάλι δυσάρεστα νέα, βρες έναν ειδικό σε θέματα γονιμότητας πριν ξαναπροσπαθήσεις. Είναι πολλά τα πιθανά προβλήματα, και πολλές οι εξετάσεις που χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 5 εβδομάδων, έχω ήδη ένα παιδάκι και στο ιστορικό μου 1 παλίνδρομη, 1 ανεμβρυϊκή και 3 βιοχημικές κυήσεις. Γι' αυτό και είμαι τόσο τρομαγμένη, φοβάμαι ότι πάλι δεν θα πάει καλά.

Έχω κάνει τεστ εγκυμοσύνης (σχεδόν κάθε μέρα) και η γραμμή από αχνή έχει σκουρύνει αρκετά, αλλά έχω λίγες μέρες με πολύ χαμηλή θερμοκρασία (ενώ είχα 37-37,2), σήμερα είχα 35,8 (από το στόμα, το πρωί πριν σηκωθώ, αλλά και μετά). Στις προηγούμενες βιοχημικές μόλις έπεφτε η θερμοκρασία, μου ρχόταν και περίοδος.

Σήμερα πήγα και έκανα χοριακή και τοξόπλασμα για να δούμε μήπως τελικά υπάρχει πιθανότητα τοξοπλάσματος και δεν προχωράν οι εγκυμοσύνες. Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα. Μα τί στο καλό συμβαίνει??

 

τσάρλι καλημέρα! στην εγκυμοσύνη οι γιατροί δεν προτείνουν μέτρηση θερμοκρασίας γιατί τα οιστρογόνα/προγεστερόνη έχουν ανεβοκατεβάσματα με αποτέλεσμα άλλες μέρες να είσαι πιο πάνω άλλες πιο κάτω! η τόσο μεγάλη διαφορά όμως χτυπάει καμπανάκι ειδικά αν είναι πολλές μέρες! αφού πήγες για χοριακή αν θα πας για επανάληψη σε δυό μέρες κάνε έναν κόπο να μετρήσεις και την προγεστερόνη μήπως είναι χαμηλή και χρειάζεσαι συμπλήρωμα! εκτός αν την έχεις μετρήσει σε προηγούμενες εγκυμοσύνες και δεν φταίει αυτό! για κάτι άλλο δυστυχώς που μπορεί να φταίει άποψη δεν έχω ίσως σε βοηθήσουν κορίτσια που το έχουν ψάξει το θέμα των βιοχημικών! καλή επιτυχία και εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη αυτή τη φορά, να μη ταλαιπωρηθείς πάλι!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει και σε ειδικό και το μόνο που μου είπε είναι ότι ήταν τυχαία γεγονότα, αφού έχω ήδη 1 παιδί.

Ξαναμετρήθηκα τώρα, 36 βαθμοί.

 

To ότι έχεις ήδη ένα παιδί δε θα πει τίποτα, δυστυχώς, πέραν του ότι π.χ. δεν υπάρχει ένα σοβαρό ανατομικό πρόβλημα. Αν δεν πάνε πάλι καλά τα πράγματα, βρες άλλο γιατρό και μη βασανίζεσαι. Θα μπορούσε να είναι κάτι πολύ απλό, όπως μία νέα ορμονική διαταραχή που δεν υπήρχε παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τσάρλι καλημέρα! στην εγκυμοσύνη οι γιατροί δεν προτείνουν μέτρηση θερμοκρασίας γιατί τα οιστρογόνα/προγεστερόνη έχουν ανεβοκατεβάσματα με αποτέλεσμα άλλες μέρες να είσαι πιο πάνω άλλες πιο κάτω! η τόσο μεγάλη διαφορά όμως χτυπάει καμπανάκι ειδικά αν είναι πολλές μέρες! αφού πήγες για χοριακή αν θα πας για επανάληψη σε δυό μέρες κάνε έναν κόπο να μετρήσεις και την προγεστερόνη μήπως είναι χαμηλή και χρειάζεσαι συμπλήρωμα! εκτός αν την έχεις μετρήσει σε προηγούμενες εγκυμοσύνες και δεν φταίει αυτό! για κάτι άλλο δυστυχώς που μπορεί να φταίει άποψη δεν έχω ίσως σε βοηθήσουν κορίτσια που το έχουν ψάξει το θέμα των βιοχημικών! καλή επιτυχία και εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη αυτή τη φορά, να μη ταλαιπωρηθείς πάλι!

 

Ευχαριστώ πολύ. Παίρνω ήδη ουτροτζεστάν και ζήτησα ήδη και εξέταση προγεστερόνης, θα τα έχω όλα αύριο. Δυστυχώς η θερμοκρασία είναι πολύ πολύ χαμηλή. Μακάρι όμως να είναι τυχαίο, αν και δε θέλω να ελπίζω άδικα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, ήθελα πληροφοριακά να σας ενημερώσω τελικά ότι πάλι δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη..όντως, όταν πέφτει η θερμοκρασία απότομα, σημαίνει αποβολή.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, ήθελα πληροφοριακά να σας ενημερώσω τελικά ότι πάλι δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη..όντως, όταν πέφτει η θερμοκρασία απότομα, σημαίνει αποβολή.

Καλησπερα Τσαρλι λυπαμαι πολυ που δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη σου ,σωστα κανεις και ενημερωνεις ολες τις κοπελες . αυτη την φορα ψαξτο λιγο παραπανω το θεμα τι φταιει κανε οτι η εξεταση πρεπει για να το δεις .η θρομβοφιλια μπορει να το κανει αυτο δεν ξερω εαν εχεις κανει η μπορει να φταινε τα χρωμοσωματα !!!! ελπιζω το νεο ετος να σου φερει το δευτερο παιδακι που τοσο θελεις !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, ήθελα πληροφοριακά να σας ενημερώσω τελικά ότι πάλι δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη..όντως, όταν πέφτει η θερμοκρασία απότομα, σημαίνει αποβολή.

πάλι τσάρλι; νομίζω πρέπει να βρεις έναν πολύ καλό αιματολόγο και έναν ενδοκρινολόγο να κάνεις κάποιες εξετάσεις και εσύ και ο σύζυγος! συλλαμβάνεις εύκολα και είναι πολύ κρίμα που δεν προχωράνε! λυπάμαι πολύ! :|

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μετράω 6 ΑΠΟΒΟΛΕΣ! Μια παλινδρομη, μία καλή εγκυμοσύνη που μου έδωσε το παιδάκι μου, δύο βιοχημικες, μία ανεμβρυικη, μία βιοχημικη πάλι και μια τελευταία αποβολη τώρα, μάλλον παλινδρομη, δεν πήγα στο γιατρό να δούμε αν ήταν ανεμβρυικη ή παλινδρομη, περιμένω απλά να αποβαλω. Τον θυρεοειδη μου το παρακολουθώ λόγω χασιμοτο υποθυρεοειδισμου, τον έχω ρυθμισμενο. Τώρα μόλις αποβαλω θα κάνω όλες τις εξετάσεις θρομβοφιλιας, μάλλον εκεί υπάρχει το πρόβλημα και ευτυχώς απ ότι μου είπε ότι λύνεται εύκολα με ενεσουλες (γιατί με σαλοσπιρ που έπαιρνα όλες αυτές τις φορές μάλλον δεν γινόταν τίποτα). Βέβαια τι να πω, μπορεί να ήταν και τυχαία γεγονότα. Κι αν όχι, μακάρι να βρεθεί τι φταίει και η επόμενη φορά να είναι η τυχερή. Η ψυχολογία πάντως είναι χάλια. Δεν περιγράφεται.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλέον μετράω 6 ΑΠΟΒΟΛΕΣ! Μια παλινδρομη, μία καλή εγκυμοσύνη που μου έδωσε το παιδάκι μου, δύο βιοχημικες, μία ανεμβρυικη, μία βιοχημικη πάλι και μια τελευταία αποβολη τώρα, μάλλον παλινδρομη, δεν πήγα στο γιατρό να δούμε αν ήταν ανεμβρυικη ή παλινδρομη, περιμένω απλά να αποβαλω. Τον θυρεοειδη μου το παρακολουθώ λόγω χασιμοτο υποθυρεοειδισμου, τον έχω ρυθμισμενο. Τώρα μόλις αποβαλω θα κάνω όλες τις εξετάσεις θρομβοφιλιας, μάλλον εκεί υπάρχει το πρόβλημα και ευτυχώς απ ότι μου είπε ότι λύνεται εύκολα με ενεσουλες (γιατί με σαλοσπιρ που έπαιρνα όλες αυτές τις φορές μάλλον δεν γινόταν τίποτα). Βέβαια τι να πω, μπορεί να ήταν και τυχαία γεγονότα. Κι αν όχι, μακάρι να βρεθεί τι φταίει και η επόμενη φορά να είναι η τυχερή. Η ψυχολογία πάντως είναι χάλια. Δεν περιγράφεται.

 

Λυπαμαι πολυ κοπελα μου! ειναι ενθαρρυντικο οτι εχεις ηδη ενα παιδακι αλλα τοσες αποβολες ενω συλλαμβανεις, δεν ξερω μου φαινεται δυσκολο να ειναι τυχαιο.. Να κανεις σιγουρα εξετασεις θρομβοφιλιας και ισως να κανεις και τις ενεσουλες προληπτικα την επομενη φορα με το που θα μεινεις εγκυος (σ'αυτο θα ρωτησεις το γιατρο σου εννοειται) γιατι δεν εχουν βρεθει ολα τα γονιδια που προκαλουν θρομβοφιλια!

Επισης να κοιταξεις για ανοσολογικους παραγοντες πχ αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και αλλα αυτοανοσα, υπαρχει πακετο εξετασεων και γι'αυτα, οσον αφορα καθέξιν αποβολες!

Σου ευχομαι να βρειτε τι φταιει και την επομενη φορα να παρεις αγκαλια το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσί σε κατανοώ, αλλά θεωρώ ότι κάτι υπάρχει κ μετά τη δεύτερη άντε το πολύ τρίτη φορά, ο γιατρός σου θα έπρεπε να σε είχε ξεσκονίσει με εξετάσεις...κρίμα είναι να το περνάς ξανά κ ξανά όλο αυτό...κ πολύ ψυχοφθόρο...να χαίρεσαι το παιδάκι σου κ βουρ για εξετάσεις...καλή συνέχεια...

 

υγ: εγώ πάντως στη θέση σου θα είχα αλλάξει προ πολλού γιατρό...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

tsarli λυπαμαι πολυ.εχω κ γω καθ εξιν αποβολες.αφου εχεις ενα παιδακι θα κανεις σιγουρα κ αλλο.το θυρεοειδη φανταζομαι τον εχεις κοιταξει.τριωρη καμπυλη σακχαρουρου με τριημερη φορτωση υδατανθρακων εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κάνει καμπύλη σακχάρου, μπορεί να συνδέεται με τις αποβολές? Στην εγκυμοσύνη που πήγε καλά πάντως δεν είχα θέμα.

Τον θυρεοειδή τον έχω ρυθμισμένο, κάνω τακτικά εξετάσεις και τον κρατάω χαμηλά.

Εσύ έχεις παιδάκι?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

tsarli δεν εχω ακομη.εχεις κανει καρυοτυπο στα εμβρυα?η αντισταση στην ινσουλινη εχει αμεση σχεση με αποβολες πρωτου τριμηνου.σε ποιες εβδομαδες τα εχανες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω κάνει. Τα έχανα 6η-7η εβδομάδα, εκτός από τις 3 βιοχημικές που τερματίζονταν άμεσα (εντός μίας εβδομάδας περίπου).

Σου εύχομαι από καρδιάς, και με πολύ μεγάλη κατανόηση,να πάνε όλα καλά, αρκετά περάσαμε.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..και το θρίλερ συνεχίζεται. πήγα σήμερα 6 (ή 6+1) στο γυναικολόγο για να δούμε αν είναι εξωμήτριο ή ενδομήτριο και αν θα χρειστεί απόξεση (γενικά σε τί φάση βρίσκεται η διαδικασία της αποβολής) και υπερηχογραφικά όλα ήταν πολύ καλά. Σάκος 6+1 και εμβρυικός πόλος-στοιχεία κανονικά. Ο γιατρός είδε "όσα περίμενε να δει σε αυτήν την εβδομάδα που ήμουν".

Δεν τρέφουμε ελπίδες βέβαια. Ναι μεν στον υπέρηχο όλα καλά αλλά η χοριακή πριν μια βδομάδα έμεινε στάσιμη.

Και γω περίμενα να αποβάλω γρήγορα, να μη χρειαστεί απόξεση και να προσπαθήσω αμέσως ξανά.. άντε τώρα στην αναμονή πάλι!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε tsarli μου, έχουμε τόσο καιρό να τα πούμε κ τι να πω τώρα... χάρηκα που άκουσα νέα σου...??? σου εύχομαι να σταματήσει η ταλαιπωρία σου κ να γίνεις ξανά μανούλα. Τώρα ο γιατρός τι σου είπε? δεν ελπίζεις καθόλου? περιμένεις? έχεις αίμα ή μόνο καφέ? κ πότε θα σε ξαναδεί? αχ εύχομααιι να πάνε όλα καλά κ να μην αποβάλεις τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αίμα, τίποτα, απλά περιμέναμε να αποβάλω φυσικά. Σταμάτησα τα φιλισίν από τότε που έμαθα ότι δνε ανεβαίνει η χοριακή και περίμενα. Σήμερ αήταν ο πρώτος υπέρηχος. Υπερηχογραφικά βλέπει αυτό που θα έπρεπε να δει για τη βδομάδα που είμαι.

Δεν ξανάγραψα στο θέμα για την προσπάθεια για 2ο παιδάκι γιατί από ένα σημείο και μετά η συζήτηση ήταν μεταξύ εγκύων (ως επί το πλείστον) και δεν ήθελα να καταχραστώ χόρο και χρόνο με τα δικά μου προβλήματα, τη δική μου προσπάθεια, το δικό μου άγχος, ενώ το θέμα είχε γίνει ήδη πολύ ευχάριστο, μιας και οι συζητήσεις πλέον γινόταν ανάμεσα σε μέλλουσες μανούλες.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αίμα, τίποτα, απλά περιμέναμε να αποβάλω φυσικά. Σταμάτησα τα φιλισίν από τότε που έμαθα ότι δνε ανεβαίνει η χοριακή και περίμενα. Σήμερ αήταν ο πρώτος υπέρηχος. Υπερηχογραφικά βλέπει αυτό που θα έπρεπε να δει για τη βδομάδα που είμαι.

Δεν ξανάγραψα στο θέμα για την προσπάθεια για 2ο παιδάκι γιατί από ένα σημείο και μετά η συζήτηση ήταν μεταξύ εγκύων (ως επί το πλείστον) και δεν ήθελα να καταχραστώ χόρο και χρόνο με τα δικά μου προβλήματα, τη δική μου προσπάθεια, το δικό μου άγχος, ενώ το θέμα είχε γίνει ήδη πολύ ευχάριστο, μιας και οι συζητήσεις πλέον γινόταν ανάμεσα σε μέλλουσες μανούλες.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αίμα, τίποτα, απλά περιμέναμε να αποβάλω φυσικά. Σταμάτησα τα φιλισίν από τότε που έμαθα ότι δνε ανεβαίνει η χοριακή και περίμενα. Σήμερ αήταν ο πρώτος υπέρηχος. Υπερηχογραφικά βλέπει αυτό που θα έπρεπε να δει για τη βδομάδα που είμαι.

Δεν ξανάγραψα στο θέμα για την προσπάθεια για 2ο παιδάκι γιατί από ένα σημείο και μετά η συζήτηση ήταν μεταξύ εγκύων (ως επί το πλείστον) και δεν ήθελα να καταχραστώ χόρο και χρόνο με τα δικά μου προβλήματα, τη δική μου προσπάθεια, το δικό μου άγχος, ενώ το θέμα είχε γίνει ήδη πολύ ευχάριστο, μιας και οι συζητήσεις πλέον γινόταν ανάμεσα σε μέλλουσες μανούλες.

 

σε αυτό που λες έχεις δίκιο, αφού κ εγώ που ήμουν έγκυος από ένα σημείο κ μετά δυσκολευόμουν να παρακολουθήσω την κουβέντα. Να σου πω όμως, ακόμη κ αν δεν το διάβαζες ότι αρκετές φορές αναρωτηθήκαμε πού χάθηκες...

 

βρε κοπελιά αφού δεν έχεις αίμα μην απογοητεύεσαι, μπορεί να πάνε καλά τα πράγματα κ στο εύχομαι ολόψυχα γνωρίζοντας τι έχεις περάσει... από χοριακές δεν ξέρω κ πολλά γιατί εμένα ο γιατρός μου μου ζήτησε 2 μόνο φορές. Θυμάμαι πως είχα κάνει μόλις είδα θετικό τεστ, 2η μέρα καθυστέρησης κ μετά 5η μέρα καθυστέρησης, ύστερα με είδε στο ιατρείο να σιγουρευτεί ότι είναι ενδομήτριο κ μετά 7η κ κάτι για να ακούσει καρδιά...

όσο δεν βλέπεις αίμα νομίζω είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

βρε tsarli παιζει το ενδεχομενο να εχει γινει λαθος στη χοριακη κ να ειναι ολα καλα η ο γυναικολογος να μην διαβαζει σωστα τον υπερηχο?τουλαχιστον ειναι ενδομητριο. καρδιακη λειτουργεια εχει? εαν εχει κ ακουστει μεχρι 6w4d τοτε λες ναι,υπαρχει κ περιπτωση να παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω χοριακη οπότε θα λυθεί το μυστήριο! Ο γυναικολογος να έκανε λάθος αποκλείεται, μία χαρά είδαμε σάκο και όλα τα σχετικά και αυτός, και εγώ και ο άντρας μου (το είχαμε ξαναδεί άλλωστε με την εγκυμοσύνη που είχε πάει καλά). Τι να πω, μακάρι να έγινε λάθος από το μικροβιολογικο αν και το αποκλείω και αυτό γιατί με προσέχουν πολύ επειδή ξέρουν τι έχω τραβήξει! Γιατί πρέπει να ακούσουμε καρδιά 6+4? Εμείς ραντεβού έχουμε 7+1, την επόμενη Δευτέρα δηλαδή, για να δούμε αν εξελίσσεται ή αν θα πάμε για αποξεση.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliz8 εσένα πόσο είναι τώρα; Να το χαίρεσαι. Ναι, από ένα σημείο και μετά η συζήτηση δεν ήταν σχετικά με προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι, αλλά "κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και μετά". Οπότε εμείς που προσπαθούμε έπρεπε να αλλάξουμε θέμα. Τέλος πάντων, ο νοων νοείτω.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...