Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πληγές στον ποπό. έκτακτη ανάγκη


Recommended Posts

Το μωράκι μου, 23 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά. Τρώει περίπου 15-20 λεπτά από έναν μαστό σε κάθε γεύμα ανά 2 ώρες κατά μέσο όρο. Βάζουμε 300 γραμμάρια την εβδομάδα. Από την αρχή κάνει πολλές κενώσεις με βλέννα και έχει πολλά αέρια, συνοδευόμενα από κωλικούς . Εκτός από τα κακάκια του, του "φεύγει" συνέχεια , και ένα υγρό σαν νεράκι που έχει μουσταρδί χρώμα. Η παιδίατρος στις 7 ημέρες ήρθε σπίτι να μας δει και μας πρότεινε τη λοσιόν avene cicalfate την οποία και χρησιμοποιήσαμε 1 εβδομάδα, (βέβαια ο ποπός του μωρού ήταν πολύ καλύτερος από τώρα) . Επίσης χρησιμοποιούσα και σπαθόλαδο στις αλλαγές πάνας, η οποία αν δεν έβαζα, κολλούσε πάνω του. Μετά από 7 μέρες πήγαμε εμείς στην παιδίατρο διότι ο ποπός μας είχε χειροτερέψει. Εκεί για άλλο λόγο του βάλαμε φυσιολογικό ορό στη μύτη και τότε το μωρό δεν ανέπνεε για κάποια δευτερόλεπτα ενώ είχε βλεμματική επαφή και δεν φαινόταν να πνίγεται (άπνοια). Αυτό το έκανε λίγα ακόμα δευτερόλεπτα ενώ έκλαιγε στα ενδιάμεσα, καθώς η παιδίατρος μας έκανε ανάνηψη. Με παρότρυνσή της κάναμε εισαγωγή μιας μέρας για παρακολούθηση, ακτινογραφία επειδή η παιδίατρος υποψιαζόταν ότι έχει λίγο υγρό στην τραχεία ή στους πνεύμονες, εισρόφηση, μάσκα με φ. ορό, αιματολογικές και πρόχειρο καρδιογράφημα, ενώ μετρούσαμε κορεσμό και σφυγμούς. Οι εξετάσεις όλες ήταν πολύ καλές και δεν παρατηρήθηκε κάτι. Μας παρότρυνε τώρα να πάμε σε παιδοκαρδιολόγο και παιδονευρολόγο (δεν έχουμε πάει ακόμα καθώς το περιστατικό έγινε αυτές τις μέρες).

Επίσης για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο αλλεργίας έχω σταματήσει εντελώς τα γαλακτοκομικά (αγελάδα κ κατσίκι) κ τα κρέατά τους, ξηρούς καρπούς καθώς το μωρό έχει και κολικούς. Επανερχόμενοι σπίτι, ξεκινήσαμε Kenacomp στον ποπό 2 φορές τη μέρα για 4 μέρες κ ούτε αυτή μας βοήθησε. Το αποτέλεσμα είναι να έχει πλέον ανοικτές πληγές. Από χθες τον αφήνουμε χωρίς πάνα για να αερίζεται η περιοχή και να επουλωθεί, τον καθαρίζουμε αποκλειστικά με νερό και έπειτα με ορό και γάζες ταμποναριστά. Τη νύχτα βάζουμε σπαθόλαδο ή sudocream .Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Σας στέλνω φωτογραφία του ποπού την Τρίτη και σήμερα που έχει χειροτερέψει. Στα κόκκινα σημάδια που έχουν μεγαλώσει, έχει φύγει το δέρμα και όταν το σκουπίζω βγάζει λίγο αιματάκι.

Η παιδίατρος θεωρεί ότι όλα αυτά σχετίζονται καθώς το παιδί είναι πολύ λαίμαργο και εγώ έχω πολύ γάλα. Οπότε μπορεί αυτό όταν πνίγεται κατά τον θηλασμό και τις αναγωγές του εξαιτίας την πιθανής αλλεργίας του, μαζεύει υγρό στα πνευμόνια του. Οπότε αυτό ευθύνεται για την άπνοια που παρουσίασε και τα «γατάκια» που ακούγονται μετά από πολύ κλάμα. Επίσης θεωρεί ότι μπορεί να είναι αλλεργικός και στα γαλακτοκομικά και γι αυτό να βγάζει αυτό το υγρό από τον ποπό. Ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνω ασβέστιο και σίδηρο. Όποια βοήθεια και συμβουλή δεκτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κ να σας ζήσει! Κρίμα πολύ ταλαιπωρείται το μικρούλι.. Δυστυχώς δ μπορώ να σε βοηθήσω απλά θα σου ένα να σταματήσεις ασβέστιο-σίδηρο κ να σας δει κ κάποιος άλλος γιατρός για δεύτερη γνώμη. Πρόσεχε στα γαλακτοκομικα κ τα κρυφά

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να περνας απαλα με βαμβακι και βαλσαμελαιο το πωπουδακι του και κορν φλαουρ μετα με το χερι σου κοντα στο δερμα. Αν δεν εχεις βαλε ελαιολαδο. Προσεχε να μην αιωρουνται τα σωματιδια απο το αλευρι και τα εισπνευσει. Εμενα αυτο με ειχε σωσει με την μικρη. Βεβαια δεν ειχε ανοιχτες πληγες, εκει οι φαρμακευτικες αλοιφες ισως ειναι λιγο μονοδρομος. Η sudocream ειναι εξαιρετικα δυνατη την μικρη την ειχε κανει χειροτερα. Μηπως να αλλαξεις μαρκα στην πανα για να μην κολλαει στο δερμα του;Περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι! Γιατρός δεν είμαι, θυμάμαι όμως ότι η παιδίατρος του γιου μου μας έχει πει να προσέχουμε για βλέννα στα κακάκια γιατί είναι σημάδι αλλεργίας. Θα σου πρότεινα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη αν δε βλέπεις βελτίωση. Αν κάνεις αποχή από κάποιες τροφές πρόσεχε και τα ίχνη που έχουν άλλες τροφές (πχ μπορεί ένα αλεύρι να έχει μέσα ίχνη από γαλακτοκομικά ή ένα ψωμί να έχει ίχνη από βούτυρο). Αν θυμάμαι καλά από την περίπτωση του ανιψιού μου, και το ξίδι απέφευγε η μαμά του.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου, 23 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά. Τρώει περίπου 15-20 λεπτά από έναν μαστό σε κάθε γεύμα ανά 2 ώρες κατά μέσο όρο. Βάζουμε 300 γραμμάρια την εβδομάδα. Από την αρχή κάνει πολλές κενώσεις με βλέννα και έχει πολλά αέρια, συνοδευόμενα από κωλικούς . Εκτός από τα κακάκια του, του "φεύγει" συνέχεια , και ένα υγρό σαν νεράκι που έχει μουσταρδί χρώμα. Η παιδίατρος στις 7 ημέρες ήρθε σπίτι να μας δει και μας πρότεινε τη λοσιόν avene cicalfate την οποία και χρησιμοποιήσαμε 1 εβδομάδα, (βέβαια ο ποπός του μωρού ήταν πολύ καλύτερος από τώρα) . Επίσης χρησιμοποιούσα και σπαθόλαδο στις αλλαγές πάνας, η οποία αν δεν έβαζα, κολλούσε πάνω του. Μετά από 7 μέρες πήγαμε εμείς στην παιδίατρο διότι ο ποπός μας είχε χειροτερέψει. Εκεί για άλλο λόγο του βάλαμε φυσιολογικό ορό στη μύτη και τότε το μωρό δεν ανέπνεε για κάποια δευτερόλεπτα ενώ είχε βλεμματική επαφή και δεν φαινόταν να πνίγεται (άπνοια). Αυτό το έκανε λίγα ακόμα δευτερόλεπτα ενώ έκλαιγε στα ενδιάμεσα, καθώς η παιδίατρος μας έκανε ανάνηψη. Με παρότρυνσή της κάναμε εισαγωγή μιας μέρας για παρακολούθηση, ακτινογραφία επειδή η παιδίατρος υποψιαζόταν ότι έχει λίγο υγρό στην τραχεία ή στους πνεύμονες, εισρόφηση, μάσκα με φ. ορό, αιματολογικές και πρόχειρο καρδιογράφημα, ενώ μετρούσαμε κορεσμό και σφυγμούς. Οι εξετάσεις όλες ήταν πολύ καλές και δεν παρατηρήθηκε κάτι. Μας παρότρυνε τώρα να πάμε σε παιδοκαρδιολόγο και παιδονευρολόγο (δεν έχουμε πάει ακόμα καθώς το περιστατικό έγινε αυτές τις μέρες).

Επίσης για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο αλλεργίας έχω σταματήσει εντελώς τα γαλακτοκομικά (αγελάδα κ κατσίκι) κ τα κρέατά τους, ξηρούς καρπούς καθώς το μωρό έχει και κολικούς. Επανερχόμενοι σπίτι, ξεκινήσαμε Kenacomp στον ποπό 2 φορές τη μέρα για 4 μέρες κ ούτε αυτή μας βοήθησε. Το αποτέλεσμα είναι να έχει πλέον ανοικτές πληγές. Από χθες τον αφήνουμε χωρίς πάνα για να αερίζεται η περιοχή και να επουλωθεί, τον καθαρίζουμε αποκλειστικά με νερό και έπειτα με ορό και γάζες ταμποναριστά. Τη νύχτα βάζουμε σπαθόλαδο ή sudocream .Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Σας στέλνω φωτογραφία του ποπού την Τρίτη και σήμερα που έχει χειροτερέψει. Στα κόκκινα σημάδια που έχουν μεγαλώσει, έχει φύγει το δέρμα και όταν το σκουπίζω βγάζει λίγο αιματάκι.

Η παιδίατρος θεωρεί ότι όλα αυτά σχετίζονται καθώς το παιδί είναι πολύ λαίμαργο και εγώ έχω πολύ γάλα. Οπότε μπορεί αυτό όταν πνίγεται κατά τον θηλασμό και τις αναγωγές του εξαιτίας την πιθανής αλλεργίας του, μαζεύει υγρό στα πνευμόνια του. Οπότε αυτό ευθύνεται για την άπνοια που παρουσίασε και τα «γατάκια» που ακούγονται μετά από πολύ κλάμα. Επίσης θεωρεί ότι μπορεί να είναι αλλεργικός και στα γαλακτοκομικά και γι αυτό να βγάζει αυτό το υγρό από τον ποπό. Ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνω ασβέστιο και σίδηρο. Όποια βοήθεια και συμβουλή δεκτή.

 

Για το θέμα του "το παιδί είναι πολύ λαίμαργο και εγώ έχω πολύ γάλα" περιγράφεις ένα κλασικό πρόβλημα που δεν έχει να κάνει με λαιμαργία. Το γάλα σου βγαίνει απότομα, και το παιδί αγωνίζεται να προλάβει. Είναι πολύ συνηθισμένο και οι λύσει απλές:

- Κρατάς μία πετσέτα ή ένα από αυτά τα "μαξιλαράκια" που μπάινουν στο σουτιέν. Μόλις το μωρό πιάσει στήθος και τρέξει γάλα, σταματά το θηλασμο, βάζεις μπροστά την πετσέτα, και μαζεύεις το γάλα που τινάζεται. Θα σου φανεί πολύ, αλλά μην ανησυχείς, δεν είναι πάνω από καμιά δεκαριά ml. Μόλις κόψει η ροή, θηλάζεις κανονικά

- Δοκιμάζεις στάσεις όπου σε βοηθάει η βαρύτητα. Δηλαδή, ή στο πλάι στο κρεβατι και οι δύο, κοιλιά με κοιλιά, ή και εσυ ανάσκελα με το μωρό απο πάνω. Με τον τρόπο αυτό, υποχρεωτικά το γαλα δεν τινάζεται με τόση δύναμη πρός το μωρό σου.

 

Μην ανησυχείς πάντως, το πρόβλημα περνά μετα από λίγες βδομάδες μόνο του.

 

 

Για τις πληγές, το έπαθε ο ένας μου γιος. Η παιδιατρος μας έδωσε μία κρέμα με κορτιζόνη και κάτι άλλο που δε θυμάμαι πια, και μας απαγόρευσε να φοράμε πάνα για λίγες μέρες. Αφηνα το παιδί γυμνό πάνω σε στρωματάκι απορροφητικό και σεντόνι, και επειδή το δικό μου ήταν μεγαλύτερο και κουνιόταν κιόλας, αναγκαστικά πήρα υφασμάτινες πάνες για όταν ήταν ξύπνιο. Μετα από 3-4 μέρες είχαμε απίστευτη βελτίωση και τότε ξαναπήραμε πάνες μίας χρήσης, αλλά άλλη μάρκα. Ούτε sudocream ουτε τίποτα αλλο σε ανοιχτη πληγή. Προσωπικά θα έκοβα και το σπαθόλαδο. Αν το μωρό είναι αλλεργικό; Δύσκολο μεν, αλλα ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, να σας ζήσει το μικρουλι!

Λυπάμαι πολυ για όλην αυτήν την ταλαιπωρία που περιγράφεις ότι πέρασε το μωρο Κ Εσεις μαζι του.

Υπάρχουν παρα πολλές κρέμες (κορτιζονουχες η μη) καθώς Κ φαρμακευτικές σκόνες (τύπου ταλκ) Επισης με διάφορα αντιβιοτικά μέσα. Όμως,είναι τόσο μικρη η ηλικία του μωρού,που πραγματικά Ο,τι Κ αν σου προτεινουμε Εμεις είναι ριψοκίνδυνο

Ακομα κ φυσικά προϊόντα (π.Χ. κεραλοιφη) που μου ερχεται στο μυαλό,με ένα μωράκι σαν το δικό σου, που μαλλον είναι αλλεργικό,είναι επίφοβο

Σε κάθε περίπτωση όμως,το πρόβλημα δε θα λυθεί με το να βρεις κάποια αλοιφή να βοηθήσει στην επούλωση των πληγών. Πρεπει να βρεις την πηγή του προβλήματος,δηλαδη τι είναι αυτό που ενοχλεί το Παιδι, σε τι εχει αλλεργία. Ό,τι κ αν βάζεις κατω,εάν παλι τρωει κατι που το πειραζει κ με τις κενώσεις ερεθίζεται, δεν κανεις τιποτα.

Ευχομαι να βγάλετε άκρη! Κ περαστικά στο μικρουλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι λόγω ηλικίας μωρού κ αλλεργιων το βαλσαμελαιο κ η κεραλοιφη ίσως κ να μην κάνουν. Όπως κ η σουντοκριμ . Ίσως σκέτο ελαιόλαδο κ άλλη μάρκα πανας. Ιδανικά υφασματινες

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε την κρεμα για των ποπο της weleda, καλυτερα να μην χρησιμοπιεις sudocream γενικοτερα...πολυ χημικο αυτη η κρεμα,απορω πραγματικα πως εξακολουθουν να την προτεινουν οι παιδιατροι...

στις ανοιχτες πληγουλες μονον εναν γιατρος θα σου πει τι να βαζεις και πως πρεπει να το χειριστεις...

να σου ζησει το μωρακι σου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου, 23 ημερών, θηλάζει αποκλειστικά. Τρώει περίπου 15-20 λεπτά από έναν μαστό σε κάθε γεύμα ανά 2 ώρες κατά μέσο όρο. Βάζουμε 300 γραμμάρια την εβδομάδα. Από την αρχή κάνει πολλές κενώσεις με βλέννα και έχει πολλά αέρια, συνοδευόμενα από κωλικούς . Εκτός από τα κακάκια του, του "φεύγει" συνέχεια , και ένα υγρό σαν νεράκι που έχει μουσταρδί χρώμα. Η παιδίατρος στις 7 ημέρες ήρθε σπίτι να μας δει και μας πρότεινε τη λοσιόν avene cicalfate την οποία και χρησιμοποιήσαμε 1 εβδομάδα, (βέβαια ο ποπός του μωρού ήταν πολύ καλύτερος από τώρα) . Επίσης χρησιμοποιούσα και σπαθόλαδο στις αλλαγές πάνας, η οποία αν δεν έβαζα, κολλούσε πάνω του. Μετά από 7 μέρες πήγαμε εμείς στην παιδίατρο διότι ο ποπός μας είχε χειροτερέψει. Εκεί για άλλο λόγο του βάλαμε φυσιολογικό ορό στη μύτη και τότε το μωρό δεν ανέπνεε για κάποια δευτερόλεπτα ενώ είχε βλεμματική επαφή και δεν φαινόταν να πνίγεται (άπνοια). Αυτό το έκανε λίγα ακόμα δευτερόλεπτα ενώ έκλαιγε στα ενδιάμεσα, καθώς η παιδίατρος μας έκανε ανάνηψη. Με παρότρυνσή της κάναμε εισαγωγή μιας μέρας για παρακολούθηση, ακτινογραφία επειδή η παιδίατρος υποψιαζόταν ότι έχει λίγο υγρό στην τραχεία ή στους πνεύμονες, εισρόφηση, μάσκα με φ. ορό, αιματολογικές και πρόχειρο καρδιογράφημα, ενώ μετρούσαμε κορεσμό και σφυγμούς. Οι εξετάσεις όλες ήταν πολύ καλές και δεν παρατηρήθηκε κάτι. Μας παρότρυνε τώρα να πάμε σε παιδοκαρδιολόγο και παιδονευρολόγο (δεν έχουμε πάει ακόμα καθώς το περιστατικό έγινε αυτές τις μέρες).

Επίσης για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο αλλεργίας έχω σταματήσει εντελώς τα γαλακτοκομικά (αγελάδα κ κατσίκι) κ τα κρέατά τους, ξηρούς καρπούς καθώς το μωρό έχει και κολικούς. Επανερχόμενοι σπίτι, ξεκινήσαμε Kenacomp στον ποπό 2 φορές τη μέρα για 4 μέρες κ ούτε αυτή μας βοήθησε. Το αποτέλεσμα είναι να έχει πλέον ανοικτές πληγές. Από χθες τον αφήνουμε χωρίς πάνα για να αερίζεται η περιοχή και να επουλωθεί, τον καθαρίζουμε αποκλειστικά με νερό και έπειτα με ορό και γάζες ταμποναριστά. Τη νύχτα βάζουμε σπαθόλαδο ή sudocream .Η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Σας στέλνω φωτογραφία του ποπού την Τρίτη και σήμερα που έχει χειροτερέψει. Στα κόκκινα σημάδια που έχουν μεγαλώσει, έχει φύγει το δέρμα και όταν το σκουπίζω βγάζει λίγο αιματάκι.

Η παιδίατρος θεωρεί ότι όλα αυτά σχετίζονται καθώς το παιδί είναι πολύ λαίμαργο και εγώ έχω πολύ γάλα. Οπότε μπορεί αυτό όταν πνίγεται κατά τον θηλασμό και τις αναγωγές του εξαιτίας την πιθανής αλλεργίας του, μαζεύει υγρό στα πνευμόνια του. Οπότε αυτό ευθύνεται για την άπνοια που παρουσίασε και τα «γατάκια» που ακούγονται μετά από πολύ κλάμα. Επίσης θεωρεί ότι μπορεί να είναι αλλεργικός και στα γαλακτοκομικά και γι αυτό να βγάζει αυτό το υγρό από τον ποπό. Ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνω ασβέστιο και σίδηρο. Όποια βοήθεια και συμβουλή δεκτή.

 

 

 

 

 

 

Έζησα παρόμοια κατάσταση στην κόρη μου πριν απο πέντε χρόνια και θα ήθελα να σου πω δυο πραγματάκια γι΄αυτο, μήπως και σε βοηθήσουν.

Επειδή και εγώ όσο θήλαζα το μωρό (και άντεξα μόνο τεσσερις μηνες λόγω ακριβώς τέτοιας ιστορίας) τόσο αυτό έκανε συνέχεια νερουλά κακα και ήταν συνέχει συγκαμένο και είχε συνέχεια κολικούς. Αυτή την ατελείωτη διάρροια, της το προκαλούσε το γάλα μου. Νοσηλεύτηκα με το μωρό στις 30 μέρες ακριβώς γιατί είχε συγκαεί τόσο πολύ και δεν ξέραμε και την αιτία της διάρροιας. Εκεί μας παρακολούθησε παιδίατρος, δερματολόγος και γαστρεντολόγος. Συμπεράσματα και κατευθυνσεις απο τους ιατρούς: Το μωρό δεν έχει αλλέργία στο γάλα και έτσι μου είπε ο γαστρεντολόγος να σταματήσω την αποχή απ' ολα τα γαλακτοκομικά και πάει λέγοντας, το παιδί απλά αντιδράει έτσι στο γάλα μου αλλά να συνεχίσω τον θηλασμό. Η παιδοδερματολόγος μου είπε να βάζω την κρέμα Baby Face & Body Cream της Hydrovit ίσα-ίσα να ενυδατώνεται το δερματάκι (και μου είπε οτι είναι πολύ κακιά συνηθεια που έχουν πολλές μαμαδες να βάζουν κρέμα με το κιλο και να δημιουργούν μάσκες γιατι και η κρέμα με τη σειρά της δημιουργεί υγρασία) και να κρατάω το μωρό για ώρες χωρις πανα!!!!!! Έτσι πέρασα τους τέσσερις μήνες θηλάζοντας. Θα δείς αμέσως διαφορά μεσα στο πρώτο 24ωρο. Θέλει υπομονή και μη απογοητεύεσαι γιατί θα έχεις πισωγυρίσματα και ξανα ερεθισμους διοτι οσο θηλάζεις αυτο δεν θα σταματήσει.

Επίσης θέλω να σου πω ένα κολπο που στο δικό μας ποπο δούλεψε και δεν ερεθιζόταν εύκολα. Εγώ κάθε φορά πριν της βάλω πάνα, της έβαζα λίγο κρέμα και πάνω απο την κρέμα ταμποναριστά με ένα βαμβάκι λίγο τάλκ για να τραβάει την υγρασία. Αυτό ήταν....βρήκα την μαγική συνταγή και έτσι πορεύτηκα μεχρι τα δυομιση που έβγαλε την πάνα.

Καλή συνέχεια και απλά να θυμάσαι ολα περαστικά είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, αλλά πόσο χρονών ειναι η παιδίατρος και τι εμπειρία έχει?

Δεν εχω ξανακούσει παιδί να πνίγεται με τον ορό, εκτός αν ο χειριστής δεν έχει γνωση!

Και μπράβο για την ψυχραιμία σου!

Συμφωνώ κι εγώ στην αλλαγή πάνας (ποια μάρκα χρησιμοποιείς, ίσως δεν του ταιριάζει), οχι στο σπαθολαδο και γενικά όχι σε φυτικά προϊόντα (τουλάχιστον σ' αύτή τη φάση) γιατί ίσως προκαλέσουν/επιδεινώσουν τυχόν αλλεργία. Οπωσδήποτε συμβουλή γιατρού για τις πληγές, δε βαζουμε sudocream σε ανοικτές πληγές, πολύ πιθανό να χρειαστείς φαρμακευτικό προϊόν, θα σε καθοδηγήσει γιατρός (θα προτεινα και δευτερη γνωμη άλλου παιδίατρου).

'Οσο μπορείς μην του φοράς πάνα, στον γιο μου μόλις κοκκίνιζε το πωπουδάκι του όταν ήταν μπεμπακι εκανα το εξής: εκοβα την πανα με ψαλιδι στον ποπο και την έραβα (ώστε να μη βγαίνει το υλικό από την πανα έξω), έτσι μαζευε η πάνα τα τσισάκια και ο ποπος αεριζόταν.

Περαστικά στο μπεμπάκι

:cry:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

'Οσο μπορείς μην του φοράς πάνα, στον γιο μου μόλις κοκκίνιζε το πωπουδάκι του όταν ήταν μπεμπακι εκανα το εξής: εκοβα την πανα με ψαλιδι στον ποπο και την έραβα (ώστε να μη βγαίνει το υλικό από την πανα έξω), έτσι μαζευε η πάνα τα τσισάκια και ο ποπος αεριζόταν.

Σορρυ για την παρέμβαση (:oops:), απλά επειδή δεν είναι πολύ σαφές αυτό το "κόψιμο της πάνας" που περιγράφεις, εννοείς ότι την ψαλιδίζεις και της δίνεις σχήμα τύπου στρίνγκ;

Προς τη θεματοθέτρια: Δε θυμάμαι αν στο έγραψαν και οι υπόλοιπες κοπέλες (αν έχει ήδη αναφερθεί συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι) αλλά αν πρόκειται να αφήνεις το μωρό χωρίς πάνα, μπορείς να πάρεις αυτά τα υποσέντονα μίας χρήσης που κυκλοφορούν στο εμπόριο (για ηλικιωμένους) ώστε να μην κάθεσαι να πλένεις σελτεδάκια κλπ.

Ξανά περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την παρέμβαση (:oops:), απλά επειδή δεν είναι πολύ σαφές αυτό το "κόψιμο της πάνας" που περιγράφεις, εννοείς ότι την ψαλιδίζεις και της δίνεις σχήμα τύπου στρίνγκ;

 

Οχι στρινγκ καλέ :D, έκοβα ένα μεγαλο τετράγωνο κομμάτι στο πισω μερος της πανας, έτσι ώστε όλος ο ποπος να αερίζεται. Αν αφηνα το μωρό χωρις πανα, γεμιζε συνεχεια τσισα και ο ταλαιπωρημενος ποπος παλι θα ηθελε καθαρισμα. Σκοπος ειναι να αποφυγεις τα συνεχή πλυσιματα σε ενα δερμα με κατακλισεις.

Εχω κρατησει νομιζω μια πανα για ενθυμιο, θα τη βρω να τη βαλω φωτο :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι στρινγκ καλέ :D, έκοβα ένα μεγαλο τετράγωνο κομμάτι στο πισω μερος της πανας, έτσι ώστε όλος ο ποπος να αερίζεται.

 

Τώρα, μάλιστα! ήσουν σαφέσταστη!!!;)

Άρα κάλυπτες το παιδί για τα τσίσα, βασικά, γιατί τα κακάκια βγαίνουν κατευθείαν έξω από την τετράγωνη τρύπα!

οκ, ρωτάω, γιατί πού και πού μου κάνει και η δική μου κάτι συγκάματα, τα οποία αργούν να φύγουν, αλλά μάλλον δε μπορώ να της εφαρμόσω τη μέθοδό σου, γιατί είναι 13μηνών, και όπως καταλαβαίνεις δεν κάθεται εκεί που την αφήνω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι στρινγκ καλέ :D, έκοβα ένα μεγαλο τετράγωνο κομμάτι στο πισω μερος της πανας, έτσι ώστε όλος ο ποπος να αερίζεται. Αν αφηνα το μωρό χωρις πανα, γεμιζε συνεχεια τσισα και ο ταλαιπωρημενος ποπος παλι θα ηθελε καθαρισμα. Σκοπος ειναι να αποφυγεις τα συνεχή πλυσιματα σε ενα δερμα με κατακλισεις.

Εχω κρατησει νομιζω μια πανα για ενθυμιο, θα τη βρω να τη βαλω φωτο :)

 

 

Κι όμως zouzounel είναι προτιμότερο χωρίς πάνα εντελώς, είναι η καλύτερη θεραπεία, το έκανα αυτο τέσσερις μήνες και μόνο την νύχτα της εβαζα πάνα. Και οταν έκανε τσισα πάνω της απλά της το ξέπλενα επιτόπου το σημειο με φυσιολογικο ορο σε αμπούλα που είναι (συμβουλή παιδιάτρου), την σκούπιζα απαλά και την μετακινούσα σε στεγνό σημείο του υποστρώματος.

 

Πάντως και η δική σου μέθοδος είναι πολύ καλή αλλά για ήπιες καταστάσεις συγκάματος, σίγουρα θα την έχω υπ' οψην μου τώρα που έρχεται το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως zouzounel είναι προτιμότερο χωρίς πάνα εντελώς, είναι η καλύτερη θεραπεία, το έκανα αυτο τέσσερις μήνες και μόνο την νύχτα της εβαζα πάνα. Και οταν έκανε τσισα πάνω της απλά της το ξέπλενα επιτόπου το σημειο με φυσιολογικο ορο σε αμπούλα που είναι (συμβουλή παιδιάτρου), την σκούπιζα απαλά και την μετακινούσα σε στεγνό σημείο του υποστρώματος.

 

Πάντως και η δική σου μέθοδος είναι πολύ καλή αλλά για ήπιες καταστάσεις συγκάματος, σίγουρα θα την έχω υπ' οψην μου τώρα που έρχεται το δεύτερο.

 

ναι φυσικά συμφωνώ χωρίς πανα είναι η καλύτερη θεραπεία, αλλά ξερεις είναι διαφορετικά στα αγορια απ΄ό,τι στα κορίτσια ;) (εχω κι απ τα δύο και μπορώ να σου πω ήταν πιο ευκολο στα κορίτσια, τα αγορια τα κάνουν χάλια όλα, ασε!) γι αυτό η κομμένη πάνα ήταν για μενα μια καλή λύση (και ναι πραγματι, σε ήπιες περιπτώσεις).

 

Νάτη:

 

 

Diper%201_zpsrobnbcu6.jpg

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

'Οσο μπορείς μην του φοράς πάνα, στον γιο μου μόλις κοκκίνιζε το πωπουδάκι του όταν ήταν μπεμπακι εκανα το εξής: εκοβα την πανα με ψαλιδι στον ποπο και την έραβα (ώστε να μη βγαίνει το υλικό από την πανα έξω), έτσι μαζευε η πάνα τα τσισάκια και ο ποπος αεριζόταν.

Όλη αυτή τη διαδικασία την έκανες κάθε φορά σε πάνες μιας χρήσης? Respect!

Σορρυ για την παρέμβαση (:oops:), απλά επειδή δεν είναι πολύ σαφές αυτό το "κόψιμο της πάνας" που περιγράφεις, εννοείς ότι την ψαλιδίζεις και της δίνεις σχήμα τύπου στρίνγκ;

Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά συμφωνώ χωρίς πανα είναι η καλύτερη θεραπεία, αλλά ξερεις είναι διαφορετικά στα αγορια απ΄ό,τι στα κορίτσια ;) (εχω κι απ τα δύο και μπορώ να σου πω ήταν πιο ευκολο στα κορίτσια, τα αγορια τα κάνουν χάλια όλα, ασε!) γι αυτό η κομμένη πάνα ήταν για μενα μια καλή λύση (και ναι πραγματι, σε ήπιες περιπτώσεις).

 

Νάτη:

 

 

Diper%201_zpsrobnbcu6.jpg

 

 

Έχεις δίκιο, κορίτσι είχα και ήταν πιο απλά τα πράγματα. Οπότε τώρα στο αγόρι πρέπει να γινω πιο ευρηματική.....

Link to comment
Share on other sites

έχω ραπτομηχανή που κάνει γαζί κοπτοράπτη, εκεινη έκανε όλη τη δουλειά!!!

Ε καλά, δε νομίζω να φαντάστηκε καμία (πλην της osin φυσικά) ότι αυτό το αριστούργημα το έκανες στο χέρι.

Respect και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, δε νομίζω να φαντάστηκε καμία (πλην της osin φυσικά) ότι αυτό το αριστούργημα το έκανες στο χέρι.

Respect και πάλι!

 

ευχαριστώ :oops:

η ουσία ειναι ότι εκανε δουλειά

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κ τις συμβουλές σας! :) πήγαμε τελικά σε νεογνολόγο-παιδίατρο-συμβουλο θηλασμού και είμαστε καλά Δόξα τω Θεώ. :D Δυστυχώς έγιναν αρκετά λάθη με την προηγούμενη διάγνωση και το μωράκι μου πέρασε όλη αυτη την ταλαιπωρία άδικα... :( Αυτό που μας είπε είναι να μένουμε χωρίς πάνα και να βάζουμε λαδάκι μόνο όταν βάζουμε πάνα (π.χ. βράδυ) κ αυτό γιατί μονώνει την πληγή από την υγρασία των ούρων. Πλύσιμο μόνο με νεράκι κ τίποτα άλλο. Από πάνες χρησιμοποιούσαμε babylino δε ξέρουμε αν αυτές τελικά μας ερέθισαν.. ίσως! Μας είπε να χρησιμοποιήσουμε pampers και όχι πλύσεις με ορό.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας! Είχαμε παρεμφερές πρόβλημα με τη μπέμπα μας κι εμείς (ραγάδα από τις κενώσεις και βλένες) και ταλαιπωρηθήκαμε μήνες από λανθασμένη διάγνωση! Δεν μπορούσε να διακρίνει τη ραγάδα στο πωπουδάκι και απεφάνθηκε αλλεργία στα γαλακτομικά. Πάντως αυτό που προτείνει η παιδίατρός έχει αποτέλεσμα. Επίσης, της μπέμπας με τις babylino αμέσως κοκκίνιζε ο πωπός της, ούτε μία ώρα δεν τις άντεχε..

Και πάλι περαστικά, όλα θα πάνε καλά!

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...