Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η διατροφή στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! είμαι καινούργια στην παρέα και είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης! σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα της διατροφής που πιστεύω απασχολεί πολλές εγκυούλες! ο γιατρός εμένα μου έχει απαγορεύσει το συκώτι, μεγάλα ψάρια, τα ωμά αυγά (που μπορεί να περιέχουν ορισμένες τροφές όπως η μαγιονέζα) γαρίδες και τα σχετικά, το μαρούλι μόνο αν το πλύνω μόνη μου και καλά, και καφέ - κρασί μόνο ένα ποτήρι..περιμένω τις δικές σας εμπειρίες στο θεμα..:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! είμαι καινούργια στην παρέα και είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης! σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα της διατροφής που πιστεύω απασχολεί πολλές εγκυούλες! ο γιατρός εμένα μου έχει απαγορεύσει το συκώτι' date=' μεγάλα ψάρια, τα ωμά αυγά (που μπορεί να περιέχουν ορισμένες τροφές όπως η μαγιονέζα) γαρίδες και τα σχετικά, το μαρούλι μόνο αν το πλύνω μόνη μου και καλά, και καφέ - κρασί μόνο ένα ποτήρι..περιμένω τις δικές σας εμπειρίες στο θεμα..:-):-):-)[/quote']

Καλησπερα κ συγχαρητηρια.εγω ειμαι στην 10η εβδομαδα.ο γιατρος μου πανω κατω μου ειπε πτι κ ο δικος σου μ τη διαφορα να αποφυγω τον καφε κ το αλκοολ.ενταξει ενα ποτηρακι κρασι την ημερα δεν βλαπτει οπως μ ειπε αλλα εγω τα εκοψα μαχαιρι κ τα 2 γιατι μ ανεφερε πως αν δεεν πινω ακομα καλυτερα!για τον καφε συγκεκριμενα μ ειχε πει μονο φιλτρου κ αυτο μια μικρη κουπιτσα την ημερα αλλα κ παλι δεν τ ακολουθω.κατα τα αλλα λαχανικα πολυ καλα πλυμενα κρεατα πολυ καλα ψημενα κ ποικιλια σε φρουτα κ λαχανικα.εγω απο την 5η μεχρι και την 8η εβδομαδα ημουν χαλια απο ναυτιες κ εμετους κ με το ζορι ετρωγα φρυγανιες!!!!εδω κ 2 εβδομαδες ειμαι καλυτερα κ εχω βαλει στη διατροφη μου πολλα φρουτα λαχανικα κοτοπουλο κ μοσχαρι.γλυκα κ υδατανθρακες πολλους τα αποφευγω.μονο ολικης τρωω.κ εχω κοψει κ το εξω το φαγητο.δλδ σαντουιτσ μπεργκερ κ τετοια ουτε για πλακα!!!νομιζω οτι ειναι κ καλυτερα ετσι:D

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια μου είχε απαγορεύσει καθώς κ τα αλλαντικά ειδικά τα καπνιστά κ γενικότερα οτιδήποτε καπνιστό....

 

Δεν μου είπε κάτι ο γιατρός για τα αλλαντικά! Θα τον ρωτήσω τώρα που μας το είπες αυτό.. Εγω παιρνω για τοστακι γαλοπούλα.. Αλλά γενικά δεν τρώω αλλα έτσι κι αλλιώς και πριν την εγκυμοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ συγχαρητηρια.εγω ειμαι στην 10η εβδομαδα.ο γιατρος μου πανω κατω μου ειπε πτι κ ο δικος σου μ τη διαφορα να αποφυγω τον καφε κ το αλκοολ.ενταξει ενα ποτηρακι κρασι την ημερα δεν βλαπτει οπως μ ειπε αλλα εγω τα εκοψα μαχαιρι κ τα 2 γιατι μ ανεφερε πως αν δεεν πινω ακομα καλυτερα!για τον καφε συγκεκριμενα μ ειχε πει μονο φιλτρου κ αυτο μια μικρη κουπιτσα την ημερα αλλα κ παλι δεν τ ακολουθω.κατα τα αλλα λαχανικα πολυ καλα πλυμενα κρεατα πολυ καλα ψημενα κ ποικιλια σε φρουτα κ λαχανικα.εγω απο την 5η μεχρι και την 8η εβδομαδα ημουν χαλια απο ναυτιες κ εμετους κ με το ζορι ετρωγα φρυγανιες!!!!εδω κ 2 εβδομαδες ειμαι καλυτερα κ εχω βαλει στη διατροφη μου πολλα φρουτα λαχανικα κοτοπουλο κ μοσχαρι.γλυκα κ υδατανθρακες πολλους τα αποφευγω.μονο ολικης τρωω.κ εχω κοψει κ το εξω το φαγητο.δλδ σαντουιτσ μπεργκερ κ τετοια ουτε για πλακα!!!νομιζω οτι ειναι κ καλυτερα ετσι:D

 

Και εγω έκοψα τον καφέ και το αλκοολ.. Το προτιμώ από το να κάνω κακο στο μωράκι.. Επίσης ξέχασα να αναφέρω τα οκτώ ποτήρια νερό που μου είπε να πινω..! Και πραγματικά το παλεύω γιατί δεν είμαι του νερού.. Μέχρι στιγμής εχω καταφέρει εξι την ημέρα.. Αλλά πινω και φρεσκο χυμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Τίνα, πολύ πονεμένο θέμα άνοιξες! Κι ο δικός μου γιατρός τα ίδια μου είπε. Συν την κατακόρυφη μείωση αλατιού και ζάχαρης ιδίως γιατί "κρύβονται" σε πάρα πολλά τρόφιμα και λαμβάνουμε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες απ όσο νομίζουμε. Να σημειώσω πως τα 8 ποτήρια νερού πρέπει να'ναι "καθαρά" όχι π.χ. 7 ποτήρια νερό και 1 χυμό :( ... Γεγονός που με έχει αγχώσει όσο δε φαντάζεστε γιατί εδώ και βδομάδες με μερικές γουλίτσες μόνο, ανακατευεται το άπαν σύμπαν εντός μου. Αργεί και το επόμενο ραντεβού μου - μόλις μπήκα στην 11η βδομάδα- οπότε θα πρέπει να περιμένω για να κάνω τις ερωτήσεις μου στο γιατρό... Ελπίζω το μωράκι μου να μην έχει ακόμα ανάγκη όλα αυτά τα νερά και τα φρούτα γιατί ακόμα δεν έχω ηρεμήσει από τις ανακατωσούρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τίνα, πολύ πονεμένο θέμα άνοιξες! Κι ο δικός μου γιατρός τα ίδια μου είπε. Συν την κατακόρυφη μείωση αλατιού και ζάχαρης ιδίως γιατί "κρύβονται" σε πάρα πολλά τρόφιμα και λαμβάνουμε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες απ όσο νομίζουμε. Να σημειώσω πως τα 8 ποτήρια νερού πρέπει να'ναι "καθαρά" όχι π.χ. 7 ποτήρια νερό και 1 χυμό :( ... Γεγονός που με έχει αγχώσει όσο δε φαντάζεστε γιατί εδώ και βδομάδες με μερικές γουλίτσες μόνο, ανακατευεται το άπαν σύμπαν εντός μου. Αργεί και το επόμενο ραντεβού μου - μόλις μπήκα στην 11η βδομάδα- οπότε θα πρέπει να περιμένω για να κάνω τις ερωτήσεις μου στο γιατρό... Ελπίζω το μωράκι μου να μην έχει ακόμα ανάγκη όλα αυτά τα νερά και τα φρούτα γιατί ακόμα δεν έχω ηρεμήσει από τις ανακατωσούρες...

 

Κι εγώ το εύχομαι! Όλα καλά θα πάνε! Θα έχουμε υπομονή για τα μωρακια μας! Εγω ευτυχώς ακόμα δεν έχω ανακατωσουρες! Όμως έχω τρελη συχνοουρια και καταλαβαίνεις πώς όσο πινω νερό τόσο χειρότερα!! Αχαχαχα!! Τρέχω και δεν φτανω! Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει 6 την ημέρα! Σιγά σιγά θα φτασω τα 8!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχη της εγγυμοσυνης με λιγο νερακι κ ειχα τρελη ναυτια:-(τωρα ευτυχως εχουν μειωθει κατι πολυ αυτα.το νερο εκτος του εμβρυου βοηθα πολυ κ τον οργανισμο μας οποτε βαλε ενα προγραμματακι κ προσπαθησε να τα πινεις;)εμενα μ εχει βοηθησει αρκετα το κρυο νερο.απο την 5η εβδομαδα μεχρι κ τωρα πινω μονο κρυο νερο το ζεστο μου φερνει φοβερη ναυτια.βεβαια επειδη ειναι χειμωνας κ αυτο μπορει να με αρρωστησει πινω και 2 φορες την ημερα χαμομηλι με λεμονι κ πολυ λιγο μελι κ μεχρι τωρα ευτυχως δεν με πειραξε στα λαιμα με αυτο τον τροπο!!!τι να κανουμε??!!!!9 μηνες υπομονη....αξιζει τον κοπο;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχη της εγγυμοσυνης με λιγο νερακι κ ειχα τρελη ναυτια:-(τωρα ευτυχως εχουν μειωθει κατι πολυ αυτα.το νερο εκτος του εμβρυου βοηθα πολυ κ τον οργανισμο μας οποτε βαλε ενα προγραμματακι κ προσπαθησε να τα πινεις;)εμενα μ εχει βοηθησει αρκετα το κρυο νερο.απο την 5η εβδομαδα μεχρι κ τωρα πινω μονο κρυο νερο το ζεστο μου φερνει φοβερη ναυτια.βεβαια επειδη ειναι χειμωνας κ αυτο μπορει να με αρρωστησει πινω και 2 φορες την ημερα χαμομηλι με λεμονι κ πολυ λιγο μελι κ μεχρι τωρα ευτυχως δεν με πειραξε στα λαιμα με αυτο τον τροπο!!!τι να κανουμε??!!!!9 μηνες υπομονη....αξιζει τον κοπο;)

 

Ωραιο κόλπο το κρύο νερό.. Μου το είχε πει και μια φίλη που δυσκολευοταν! Απλά το μισο μικρό μισό ζεστό νομίζω είναι πιο ασφαλές για τον λαιμό μας..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κόλπο το κρύο νερό.. Μου το είχε πει και μια φίλη που δυσκολευοταν! Απλά το μισο μικρό μισό ζεστό νομίζω είναι πιο ασφαλές για τον λαιμό μας..

 

Nαι η αληθεια ειναι οτι μισο μισο ειναι πιο ασφαλες:Dστην αρχη να φανταστεις οταν λεω κρυ νερο εννοω με παγακια στο ποτηρι κ νερο ψυγειου!!!μιλαμε για τετοια κατασταση.τωρα ψιλοηρεμισα κ το βαζω χωρις παγο!!!!η καθε γυναικα κ ο οργανισμος της ειναι διαφορετικη,θα δεις κ εσενα τι θα σε βολεψει!!!επιολεον πολλες φορες ναζω λιγο λεμονι στο κρυο νερο..κ αυτο μ βοηθησε αρκετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια, εγω οταν ημουν εγκυος απεφευγα τα ωμα αυγα, τα μεγαλα ψαρια και αλκοολ και καφεινη...Ετρωγα πολλα αμυγδαλα και καρυδια. Για τον αιματοκριτη: πατζαρια και καροτα ωμα στον τριφτη μαζι με χυμο λεμονιου και σπανακι ωμο(μπολικο σπανακι...:P)σαλατα με χυμο πορτοκαλιου και σπανακορυζο.Οσπρια (ειδικα φακες) σε συνδυασμο με ρυζι για καλυτερη απορροφηση σιδηρου.Δεν πήρα τίποτα απο συμπληρωμα (μονο φυλλικο οξυ τις πρωτες 12 εβδομαδες) και ο αιματοκριτης μου δεν πηγε κατω απο 32...ξεκινησα με 35,8. Γενικως πιστευω αν ακολουθεις μια ισορροπημενη διατροφη με ποικιλια και υψηλη θρεπτιδικη αξια δεν χρειαζεσαι τιποτα επιπλεον!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...