Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέμα αλλαγής πάνας - Που;!


Recommended Posts

Νιώθω οτι κάνω λίγο αστεία ερώτηση, αλλά σε ένα μκρό μωράκι που δεν έχει συγκαεί, που ακριβώς βάζουμε την προστατευτική κρέμα; Μπαίνει δηλαδή ανάμεσα στα μπουτάκια, εκεί που ενώνεται το ποδαράκι με τον κορμό ή μπαίνει στο πωπουδάκι όπου μπορεί να συγκαούν οι γλουτοί που ακουμπούν μεταξύ τους ή μπαίνει παντού;

 

Μου φαίνονται αρκετά βαριές αυτές οι κρέμες και δεν θα ήθελα να παστώνω το μωράκι χωρίς λόγο, αλλά από την άλλη δεν θέλω να ρισκάρω να συγκαεί! Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δε βρήκα οδηγίες για το πού ακριβώς μπαίνει η κρέμα.

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και να σου ζήσει!

Στο γιό μου έβαζα στο πωπουδάκι (στην τρύπα, πως να το πω, στον πρωκτό και εκεί γύρω) και στην κόρη μου παρομοίως μόνο που έβαζα και αριστερά δεξιά στα χειλάκια. Φυσικά έβαζα σπανιότατα καθώς έπλενα τα παιδιά σε κάθε αλλαγή πάνας ακόμα και στα τσίσα ως το εξάμηνο, και από κακά τα έπλενα έως πολύ αργότερα (εως 18 μηνών νομίζω) αν βέβαια ήμουν σπίτι και όχι έξω. Αν ήμουν έξω μωρομάντηλα σχολαστικά και λίγη κρέμα. Όπως είπα έβαζα πολύ σπάνια, σώσαμε αν θυμάμαι καλά 4 κρέμες από διάφορες μάρκες και για τα δυο παιδιά κι ακόμη έχουμε την 4η. Υπάρχει νομίζω και αντίστοιχο τόπικ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικα δ εβαλα κρεμα ποτε.δ μ αρεσει καθολου η γνωστη σουντο..πολυ βαρια κ χημικη.προτιμω εταιριες οπως freezy..,weleda,mustela,pharmasept.υπαρχουν κ φυτικες.η απλη κεραλοιφη το καλυτερο που μπορεις να κανεις κ μονη

Link to comment
Share on other sites

lucia σε ευχαριστώ! δηλαδή λες ότι αν το πλένω με νεράκι τοπικά και το σκουπίζω καλά, δεν θα χρειάζεται κρέμα; ότι η κρέμα χρειάζεται όταν το σκουπίζω με μωρομάντηλο μόνο; κάτι πήρε επίσης το μάτι μου για κάποιο προιόν καθαρισμού που είναι αφρός αλλά δεν θέλει ξέβγαλμα. πάλι δε μου φαίνεται να αφήνω κάτι επάνω στο δερματάκι του χωρίς ξέβγαλμα.

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

vicky ναι έχεις δίκιο! και εμένα μου φάνηκε εντελώς στόκος αυτή η sudo, και χρησιμοποιώ την frezy. βλέπω ότι όλες περιέχουν ψευδάργυρο και δεν το έχω ψάξει καθόλου. κεραλοιφή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν έτυχε!

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δεν χρησιμοποιώ κρέμα προληπτικά, το πλένω κάθε φορά που κάνει κακακια και του βάζω λίγο λαδακι καλεντούλας στο κωλαράκι μονο συνηθως (εχω αγοράκι). Μωρομαντηλο μόνο έξω κι ίσως καμία φορά το βράδυ που με λυπάμαι μην τυχόν ξυπνήσει. :mrgreen: Αν τυχόν έχει ερεθιστει του βαζω κρέμα αλλαγής πανας της weleda, έχει κι αυτή ψευδαργυρο αλλά είναι πολύ πιο λάιτ. Βασικά όλη τη σειρά της weleda έχω πάρει και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω οτι κάνω λίγο αστεία ερώτηση' date=' αλλά σε ένα μκρό μωράκι που δεν έχει συγκαεί, που ακριβώς βάζουμε την προστατευτική κρέμα; Μπαίνει δηλαδή ανάμεσα στα μπουτάκια, εκεί που ενώνεται το ποδαράκι με τον κορμό ή μπαίνει στο πωπουδάκι όπου μπορεί να συγκαούν οι γλουτοί που ακουμπούν μεταξύ τους ή μπαίνει παντού;

 

Μου φαίνονται αρκετά βαριές αυτές οι κρέμες και δεν θα ήθελα να παστώνω το μωράκι χωρίς λόγο, αλλά από την άλλη δεν θέλω να ρισκάρω να συγκαεί! Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δε βρήκα οδηγίες για το πού ακριβώς μπαίνει η κρέμα.[/quote']

Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια, αν δεν έχει συγκαεί και δεν έχει τάση να ερεθίζεται συχνά, δε βρίσκω λόγο να βάζεις οτιδήποτε. Δεν έχω δοκιμάσει τη frezy που λες, προσωπικά είμαι fan της κηραλοιφής, διότι αφενός είναι εξαιρετικά αποτελεσματική και καθόλου στόκος (θερμαίνεται όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα και μετατρέπεται σε απλή αλοιφούλα που απλώνεται εύκολα), αφετέρου είναι multi purpose και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις πχ σε σκασμένα χείλη, ερεθισμένες θηλές, ήπιο έγκαυμα και γενικώς σε οποιονδήποτε σχεδόν ερεθισμό του δέρματος. Νομίζω επίσης ότι είναι πολύ πιο οικονομική από μια κρεμούλα που θα βρεις στο φαρμακείο, διότι η ποσότητα που χρειάζεται να χρησιμοποιείς είναι πολύ μικρή.

Σχετικά με το ερώτημά σου, όπου βλέπεις κοκκινίλα εκεί θα βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας έχουν περάσει ότι με κάθε αλλαγή πάνας πρέπει να παστώνουμε σα σαρδέλα το μωρο!

 

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής: όσο έπλενα κάθε φορά στην αλλαγή με σαπούνι (βρεφικό) το μωρό και το πάστωνα στις κρέμες, όλο ερεθισμένο ήταν. Όταν έκοψα τα πολλά σαπούνια και σταμάτησα την κρέμα, το δερματάκι επανήλθε μόνο του και δε χρειάστηκε τίποτα.

Άρα... πλυσιματάκι μετά από κάθε αλλαγή,όχι πολλή ώρα με βρεμένη πάνα και κρέμα δε θα χρειαστείς ποτέ. Επίσης, όταν πλένουμε το μωρό μόνο από τσίσα, δε χρειάζεται να βάζουμε σαπούνι. Αρκεί το σκέτο μπόλικο νεράκι.

Καλό σκούπισμα/στέγνωμα και το καλοκαίρι και μόνο, λόγω ιδρώτα και ακινησίας (στα πολύ μωρά) ίσως λίγο υγρό ταλκ(ποτέ ποτέ σκόνη), αν και με ψυχνά μπανάκια είναι οκ.

 

Όλες οι κρέμες αλλαγής πάνας έχουν ψευδάργυρο, άλλες πολύ άλλες λίγο, δεν κάνει κακό, αλλά πραγματικά είναι αχρείαστες. Η κεραλοιφή είναι μια εύκολη φθηνή λύση αλλά για βρεφάκια καλό είναι να μην έχει κανένα αιθέριο έλαιο.

 

Μωρομάντηλα μόνο για έκτακτη ανάγκη (πχ βόλτα).

 

Νεράκι σκέτο κορίτσια, δε χρειαζόμαστε τίποτα άλλο (εντάξει στα κακά, θέλουμε και σαπούνι :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα έγραψαν Κ οι υπόλοιπες κοπέλες

Αλλωστε, εμας ο παιδίατρος μας είχε τονίσει οτι δε χρειάζεται καθε φορα κρέμα,κ ειδικά όταν ήταν νεογέννητη η μικρη κάθε δεύτερη αλλαγή πάνας βάζαμε μια πολυ λεπτή στρώση

Αλλα, ουτως η άλλως συγκαμα Εχει μεγαλύτερο "κινδυνο" να κάνει το Παιδι όταν ξεκινήσει τις στέρεες τροφες

Εγω βαζω γύρω από το πωπουδακι Κ στα χείλη

Link to comment
Share on other sites

Όντως ειναι τραγικό να παστώνεις το παιδι..καο εγω στην αρχή έβαζα συνέχεια τωρα το εχω κόψει.βαΖω μόνο το βραδυ πριν τον υπνο μετα το μπανάκι στα σημεία που ακουμπάνε τα λάστιχα της πάνας και στον πωπό.

Επίσης στα τσίσα βρέχω αρκετά χάρτη κουζίνας και τη σκουπίζω και μετα ταμπονάρω με τη πετσέτα.τα μωρό μαντήλα πιο σπάνια ρε κορίτσια πολυ πασαλειψω αυτά τα μωρό μαντήλα νομίζεις οτι το μωρό το αφήνουν βρώμικο αλλα οκ κ αυτά για κάποιες φορές!

Όσο λιγότερη κρεμούλα τοσο καλύτερα!!!

Οι υπερβολές εξάλλου βλάπτουν :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις.

 

Στο μαιευτήριο η μαία μας είπε ότι πάντα βάζουμε κρέμα, και μια φίλη μου μου είπε μάλιστα ότι με την κρέμα αλλαγής πάνας έκανε μασαζ και στο σώμα του μωρού για να είναι απαλό.(!) Αυτή με προβλημάτισε και αναρωτήθηκα με αυτό το ποστ! Γιατί εγώ έβαζα μόνο στο πωπουδάκι. Μα υπάρχει κάτι πιο απαλό από το δερματάκι ενός μωρού; Πόσο πιο απαλό να γίνει! Και φυσικά δεν περισσεύουν και τα 10ευρα που πάνω κάτω κοστίζουν αυτές οι κρέμες. Ελπίζω να συνεχίσει να είναι οκ το πωπουδάκι και μετά τους 6 μήνες που θα φάει και στέρεες τροφές.

 

Την κεραλοιφή που λέτε δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι επώνυμη κάποιας εταιρείας; Θα ήθελα κάποια χωρίς αιθέρια έλαια όπως λέτε για να είναι κατάλληλη.

Απλά καταλαβαίνετε, δεν θα ήθελα να πάθει κάτι το δερματάκι του και να τρέχω μετά! :)

kRoUp3.pngJTVqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις.

 

Στο μαιευτήριο η μαία μας είπε ότι πάντα βάζουμε κρέμα' date=' και μια φίλη μου μου είπε μάλιστα ότι με την κρέμα αλλαγής πάνας έκανε μασαζ και στο σώμα του μωρού για να είναι απαλό.(!) Αυτή με προβλημάτισε και αναρωτήθηκα με αυτό το ποστ! Γιατί εγώ έβαζα μόνο στο πωπουδάκι. Μα υπάρχει κάτι πιο απαλό από το δερματάκι ενός μωρού; Πόσο πιο απαλό να γίνει! Και φυσικά δεν περισσεύουν και τα 10ευρα που πάνω κάτω κοστίζουν αυτές οι κρέμες. Ελπίζω να συνεχίσει να είναι οκ το πωπουδάκι και μετά τους 6 μήνες που θα φάει και στέρεες τροφές.

 

Την κεραλοιφή που λέτε δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι επώνυμη κάποιας εταιρείας; Θα ήθελα κάποια χωρίς αιθέρια έλαια όπως λέτε για να είναι κατάλληλη.

Απλά καταλαβαίνετε, δεν θα ήθελα να πάθει κάτι το δερματάκι του και να τρέχω μετά! :)[/quote']

 

Η κεραλοιφη ειναι κρεμα απο το κερι της μελισσας.βρισκεις λογικα σε μαγαζια με βιολογικα.αλλιως παιρνεις κερι το λιωνεις με ελαιολαδο κ κανεις μονη σου.πολυ οικονομικη.εξαιρετικη για χειλη που σκανε το χειμωνα,σε θηλες που πονανε,κ για εγκαυματα(εκτος αλλαγματος μωρου).οποτε συμφερει γτ εχει κ αλλες χρησεις

Link to comment
Share on other sites

Την κεραλοιφή που λέτε δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ' date=' είναι επώνυμη κάποιας εταιρείας; Θα ήθελα κάποια χωρίς αιθέρια έλαια όπως λέτε για να είναι κατάλληλη.

Απλά καταλαβαίνετε, δεν θα ήθελα να πάθει κάτι το δερματάκι του και να τρέχω μετά! :)[/quote']

Εγώ είχα πάρει μία που βρήκα στο Χαρμάνη, χωρίς αιθέρια. Την έχουμε ακόμα και η μικρή κοντεύει 20 μηνών. Αν δεν έχεις κοντά σου κατάστημα με βιολογικά (ο Χαρμάνης δεν είναι τέτοιο κατάστημα εννοείται, αλλά έτυχε να έχει) και ψωνίζεις από ηλεκτρονικά καταστήματα, πουλάνε διάφοροι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...