Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιμάται κάθε βράδυ αργα


Recommended Posts

Γεια σας. Η κορούλα μου είναι 5 μηνών και με προβληματίζει ότι κοιμάται κάθε βράδυ αργά. Για κάποιο λόγο την πιάνει όρεξη για παιχνίδι αργούτσικα με αποτέλεσμα να κοιμάται συνήθως μετά τις 2 το βράδυ, καμιά φορά και 3. Συνήθως κοιμάται σερί το βράδυ και το επόμενο τάισμα είναι πρωί (αποκλειστικός θηλασμός αλλά με μπιμπερό).

Μπορεί να βοηθήσει καμιά μαμά ;

Μου έχουν δώσει κλασσικές συμβουλές να τη κουράζω παίζοντας αλλά σε αυτή την ηλικία τα παιχνίδια είναι περιορισμένα. Η μόνη κόυραση που μπορεί να υποστεί είναι να παίζουμε και να κουνάει πέρα δώθε τα χέρια και τα πόδια της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας. Η κορούλα μου είναι 5 μηνών και με προβληματίζει ότι κοιμάται κάθε βράδυ αργά. Για κάποιο λόγο την πιάνει όρεξη για παιχνίδι αργούτσικα με αποτέλεσμα να κοιμάται συνήθως μετά τις 2 το βράδυ, καμιά φορά και 3. Συνήθως κοιμάται σερί το βράδυ και το επόμενο τάισμα είναι πρωί (αποκλειστικός θηλασμός αλλά με μπιμπερό).

Μπορεί να βοηθήσει καμιά μαμά ;

Μου έχουν δώσει κλασσικές συμβουλές να τη κουράζω παίζοντας αλλά σε αυτή την ηλικία τα παιχνίδια είναι περιορισμένα. Η μόνη κόυραση που μπορεί να υποστεί είναι να παίζουμε και να κουνάει πέρα δώθε τα χέρια και τα πόδια της

 

Καλημερα..

Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις ρουτινα υπνου πιο νωρις και να μην το χαλασεις αυτο το προγραμμα για μερες μεχρι να συνηθησε!

Δηλαδη κατα τις 20:00 μετα απο παιχνιδι να την κανεις ενα μπανακι να την ταισεις και να την βαλεις για υπνο..καθε φορα που θα ξυπναει δεν την ξαναπαιζεις την ξαναβαζεις για υπνο..με ηρεμια με χαμηλα φωτα..οσες φορες κι αν σηκωθει ΔΕΝ την παιζεις της δινεις να καταλαβει πως τωρα πρεπει να κοιμηθει....στα λεω απλα ελπιζω να τα καταλαβαινεις!Θα σου πουνε κι αλλες μανουλες μεθοδους...ευχομαι να πανε ολα καλα!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο τελευταίος ύπνος της ημέρας? Φανταζομαι αργά, κατά τις 19.00 ή και 20.00? Θα πρέπει σιγά σιγά να φέρεις αυτόν τον ύπνο νωρίτερα και να προσπαθήσεις σταδιακά να κοιμάται έστω κατά τα μεσάνυχτα. Μετά θα το πας ακόμα πιο νωρίς κατά τις 23.00 και βλέποντας και κάνοντας καθώς θα μεγαλώνει.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Η κορούλα μου είναι 5 μηνών και με προβληματίζει ότι κοιμάται κάθε βράδυ αργά. Για κάποιο λόγο την πιάνει όρεξη για παιχνίδι αργούτσικα με αποτέλεσμα να κοιμάται συνήθως μετά τις 2 το βράδυ, καμιά φορά και 3. Συνήθως κοιμάται σερί το βράδυ και το επόμενο τάισμα είναι πρωί (αποκλειστικός θηλασμός αλλά με μπιμπερό).

Μπορεί να βοηθήσει καμιά μαμά ;

Μου έχουν δώσει κλασσικές συμβουλές να τη κουράζω παίζοντας αλλά σε αυτή την ηλικία τα παιχνίδια είναι περιορισμένα. Η μόνη κόυραση που μπορεί να υποστεί είναι να παίζουμε και να κουνάει πέρα δώθε τα χέρια και τα πόδια της

 

Πώς είναι το ημερήσιο πρόγραμμά της όσον αφορά στους ύπνους?

 

Ως γενικό κανόνα να ξέρεις ότι όσο περισσότερο κοιμάται την ημέρα, τόσο νωρίτερα και καλύτερα κοιμάται τη νύχτα, οπότε αυτή την "κλασική" συμβουλή που λες, απλά αγνόησέ την!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...