Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan σημαίνει τελείως ξάπλα?


Recommended Posts

Φίλες του φόρουμ καλησπέρα,

διανύω την 6η εβδομάδα και σήμερα το πρωί είδα αίμα στο σκούπισμα. Από τότε έχω αλλάξει 5 σερβιετάκια (από αυτά που φοράμε στο τέλος της περιόδου) χρωμα ρόζ, γεμάτα. Πήρα το γιατρό μου το μεσημέρι και μου έδωσε ultrogestan των 200, πήρα ένα και θα πάρω και ένα το βράδυ. Αλλά βρε κορίτσια μου πρέπει να είμαι τελείως ξάπλα? Διάβασα και άλλα 2-3 τόπικ και αγχώθηκα, είναι πολύ δύσκολο, βασικά ακατόρθωτο με δυό μικρά παιδιά σπίτι. Να σημειώσω πως είναι η πρώτη φορά που βλέπω αίμα, στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα σταγονα (ούτε καφέ). Είναι άραγε από την κούραση? Ευχαριστώ.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το utrogestan από μονο του, σαν φαρμακο, δεν σημαινει οπωσδήποτε ξάπλα, η κατάσταση της καθε γυναικας που το παίρνει υπαγορευει την αναγκη ή οχι για ξάπλα, αν ειναι πχ απλή αιμορραγία ή οφείλεται σε αποκόλληση και ποιου βαθμου.

Βασικά ο γιατρός σου θα σου δώσει τις συγκεκριμένες οδηγίες.

Ρωτησε τον λεπτομερως και όταν λεω λεπτομερως μην αρκεστεις να σου πει "μην κουραζεσαι", ρωτα τον, τα παιδιά να τα σηκώνω? σκούπα να βάζω? να σιδερωνω καθιστη? Πολλά από αυτα βεβαια μπορείς να τα κάνεις και μονη σου προληπτικά, απλά επειδή καταλαβαίνω πώς ειναι να έχεις ηδη δυο παιδιά, καλύτερα να τα ακουσεις κιολας από τον γιατρο σου, για να σου εντυπωθούν και να φοβηθεις (καταλαβαίνεις πώς το λεω...).

Να προσεχεις, να μην κανεις παλληκαριες.

Καλοστέριωτη η εγκυμοσυνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ skountoufla για την άμεση απάντηση. Ποιά σκούπα μου λές, εδώ αυριο κανόνισα με τον άντρα μου να τα πάει στην πεθερά μου πρωί πρωί πριν τη δουλειά και να μου τα φέρει το βράδυ για να είμαι ξάπλα, ευτυχώς έρχεται και ΣΚ που θα τον έχω σπίτι, άντε να δούμε. Τώρα ο γιατρος μου επέμεινε να με δει στο ραντεβού μας κανονικά την άλλη Τετάρτη, οτι είναι φυσιολογικό δηλαδή και περισσοτερος κόπος είναι να πάω και να έρθω, μάλλον για κείνον είναι τετριμμένο αλλά για μένα πρωτόγνωρο. Για μικρή αποκολλησούλα μου μίλησε στο τηλέφωνο, τώρα δεν ξέρω πως το συμπέρανε χωρίς να με δει, μάλλον από εμπειρια, θα τον πάρω πάλι αυριο (είναι και λίγο περίεργη η φάση με το γιατρό μου γιατί συνταξιοδοτήθηκε απ το Έλενα και θα τον βλέπω ιδιωτικά μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω.. και δε θέλω να τον πρήζω, ήδη του έχω τηλ. 3 φορές σε 3 μέρες..)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Lucia! Το ίδιο ακριβώς με εσενα είχα πάθει και εγώ περίπου στην 6η εβδομάδα.Είχα πάρα πολύ λίγο αίμα.Δεν γεμιζα σερβιετακια αλλά η ανησυχία ήταν μεγάλη γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν όλα τέλεια! Και εγώ έπαιρνα utrogestan για πολύ λίγο καιρό. Εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως δεν είναι αποκόλληση,είναι από την προσπάθεια του εμβρύου να κολλήσει στη μήτρα.Δηλαδή δεν ήταν κολλημένο και ξεκόλλησε,απλά δεν μπόρεσε να κολλήσει καλά εξ ου και η αιμορραγία.Κάπως έτσι μου το εξήγησε, ελπίζω να εγινα αντιληπτή! :D Εγώ ένα σου λέω, είχα και ένα μωρό 7 μηνών και βοήθεια μόνο από τον σύζυγο. Δεν σου λέω να κάνεις δουλειές.Τα παιδιά δεν μπορούμε να μην τα φροντίσουμε,αλλά αν δεν σκουπίσεις για μια εβδομαδα δεν χάλασε και ο κόσμος! Να ξεκουραζεσαι όσο μπορείς! Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κούκλα μου για την απάντηση. Όχι εγώ είχα χτες ρόζ, σημερα σκούρο αλλά πολύ (το βράδυ έβαζα τις σερβιέτες που φοράμε στη περίοδο και χάλασα 3, εντάξει όχι γεμάτες). Άντε να δώ τι θα μου πεί. Μάλλον είναι τυχαίο, η μάνα μου είχε αίμα στην πρώτη της εγκυμοσύνη (τον αδερφό μου) ήταν δύο μήνες ξάπλα, αλλά σε μένα δεν είχε σταγόνα (και δεν ήταν τόσο ξεκούραστη να πείς, είχε και το μεγαλύτερο να φροντίζει).

Να χαίρεσαι κι εσυ τα/τα παιδάκι/α σου.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!!

Ααααχ αυτο το αιμα!! Κι εγω μια απο τα ιδια!!!

Κανω τη χοριακη, ολα ωραια, ξανακανω χοριακη, ολα τελεια!

Λιγο πριν την 6η εβδομαδα, ξεκινησα με ροζ υγρα τα οποια εγιναν καφε, μετα συνεχισα με λιγο ροζ αιματακι και μετα με πολυ εντονο ροζ στο χαρτι ενω σκουπιζομουν. Ο γιατρος μου συνεστησε ενεση lentogest και εκοψα και την ασπιρινουλα την παιδικη που επαιρνα προληπτικα. Και ξεκουραση!!! Ειδα αποτελεσμα ευτυχως.

Μη σε παιρνει απο κατω, κι εγω προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη χωρις να τα καταφερνω παντα. Μια κλαιω, μια λεω θα τα καταφερω, και παει λεγοντας.

Να πω τωρα για τα ουτροτζεσταν. Τα ξεκινησα κι εγω χθες, τα κολπικα των 200.

Διανυω την 7η εβδομαδα, και τα πηρα λογω πτωσης προγεστερονης.

Παιρνω ενα το πρωι ενα το βραδυ. Αλλα ξερετε τι απορια εχω; Μηπως δεν τα βαζω σωστα. Δηλ ποςο μεςα μπορεις να βαλεις ενα υποθετο; Σιγουρα αυτο διαλυεται; Εβαλα χθες βραδυ ενα πριν κοιμηθω και σημερα το πρωι τα ουρα μου ηταν λιγο προς λευκο στο χρωμα. Μαλλον γιατι ενα 6ωρο γεμισε η κυστη μου και δεν πηγα τουαλετα;;;; Δε ξερω. Απλα μου φαινεται περιεργο.

Εσεις πως τα βαζετε και ειστε σιγουρες οτι μπαινει τοσο βαθια και κανει δουλεια; Γιατι νομιζω οτι οκ το βαζω, και αν αυτο ψιλοδιαλυεται και βγαινει εξω;;;

Μου φαινονται ολα τοσο βουνο και αναρωτιεμαι αν τα κανω σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Ααααχ αυτο το αιμα!! Κι εγω μια απο τα ιδια!!!

Κανω τη χοριακη, ολα ωραια, ξανακανω χοριακη, ολα τελεια!

Λιγο πριν την 6η εβδομαδα, ξεκινησα με ροζ υγρα τα οποια εγιναν καφε, μετα συνεχισα με λιγο ροζ αιματακι και μετα με πολυ εντονο ροζ στο χαρτι ενω σκουπιζομουν. Ο γιατρος μου συνεστησε ενεση lentogest και εκοψα και την ασπιρινουλα την παιδικη που επαιρνα προληπτικα. Και ξεκουραση!!! Ειδα αποτελεσμα ευτυχως.

Μη σε παιρνει απο κατω, κι εγω προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη χωρις να τα καταφερνω παντα. Μια κλαιω, μια λεω θα τα καταφερω, και παει λεγοντας.

Να πω τωρα για τα ουτροτζεσταν. Τα ξεκινησα κι εγω χθες, τα κολπικα των 200.

Διανυω την 7η εβδομαδα, και τα πηρα λογω πτωσης προγεστερονης.

Παιρνω ενα το πρωι ενα το βραδυ. Αλλα ξερετε τι απορια εχω; Μηπως δεν τα βαζω σωστα. Δηλ ποςο μεςα μπορεις να βαλεις ενα υποθετο; Σιγουρα αυτο διαλυεται; Εβαλα χθες βραδυ ενα πριν κοιμηθω και σημερα το πρωι τα ουρα μου ηταν λιγο προς λευκο στο χρωμα. Μαλλον γιατι ενα 6ωρο γεμισε η κυστη μου και δεν πηγα τουαλετα;;;; Δε ξερω. Απλα μου φαινεται περιεργο.

Εσεις πως τα βαζετε και ειστε σιγουρες οτι μπαινει τοσο βαθια και κανει δουλεια; Γιατι νομιζω οτι οκ το βαζω, και αν αυτο ψιλοδιαλυεται και βγαινει εξω;;;

Μου φαινονται ολα τοσο βουνο και αναρωτιεμαι αν τα κανω σωστα!

Καλημέρα κορίτσι μου και εγώ σήμερα κλείνω την 5βδομαδα και πρόχθες το βράδυ είχα λίγα καφέ αρχικά μόνο στο σκούπισμα μετά είδα λίγο στο εσώρουχό πριν καμιά βδομάδα όμως είχα ελάχιστο ροζ πάλι στο σκούπισμα και μου ξεκίνησε ο γιατρός τα ουρτοτζεσταν τα 100 ένα χάπι ανά 8ωρες από το στόμα και είδα αποτελέσματα εκτός βέβαια από πρόχθες με τα καφέ...γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου μήπως τα επερνες από το στόμα για να είσαι σίγουρη και να μην αγχωνεσαι....και αυτό που έχει αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το χάπι είναι ή ξεκούραση

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εύχομαι με όλη μου την καρδιά τελειόμηνες εγκυμοσύνες και στις δύο. Εμείς τελικά δεν πήγαμε καλά. Παλλινδρόμησε δυστυχώς στις 6+1, και το μόνο θετικό είναι οτι μάλλον θα αποφύγω την απόξεση γιατί δείχνει να το αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός. Θα ξέρω την Τετάρτη.

Για να μην σας αγχώσω εγώ δεν είχα ρόζ/καφέ στο σκούπισμα όπως λέτε, είχα αρκετό αίμα σχεδόν σα να έχεις περίοδο, και πήγματα, οπότε η περίπτωσή μου είναι διαφορετική. Να είστε καλά!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εύχομαι με όλη μου την καρδιά τελειόμηνες εγκυμοσύνες και στις δύο. Εμείς τελικά δεν πήγαμε καλά. Παλλινδρόμησε δυστυχώς στις 6+1, και το μόνο θετικό είναι οτι μάλλον θα αποφύγω την απόξεση γιατί δείχνει να το αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός. Θα ξέρω την Τετάρτη.

Για να μην σας αγχώσω εγώ δεν είχα ρόζ/καφέ στο σκούπισμα όπως λέτε, είχα αρκετό αίμα σχεδόν σα να έχεις περίοδο, και πήγματα, οπότε η περίπτωσή μου είναι διαφορετική. Να είστε καλά!

 

Κορίτσι μου πραγματικά στεναχωρηθηκα ειναι επίπονο δεν το έχω περάσει αλλά δεν χρειάζεται καμία να περνά κάτι τέτοιο και να χάνει το αγγελουδια της!!μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι ότι καλύτερο γρήγορα να μας πεις ευχάριστα νέα και όλα να σου έρθουν όπως ποθη ή ψυχουλα σου

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα μανούλες! 
βρισκομαι στην 11η έβδομαδα. Το πρωί που ξύπνησα διαπίστωσα πολύ λίγο αιματάκι και πονο περίοδος κάτω δεξιά. Πήρα τον γιατρό μου και μου συνέστησε ξεκούραση ξάπλα για δυο ημέρες και πρωί βράδυ να παίρνω τα utrogestan 200 mg. Σήμερα διανύσω την δεύτερη μέρα. Δεν έβγαλα ξανά αίμα, απλά έχω λίγο πόνο εως Καθόλου όταν παίρνω το φάρμακο. Θα μπορέσω να σηκωθώ λέτε μετά την δεύτερη μέρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτήν την ερώτηση θα στην απαντήσει ο γιατρός σου.εγω έπαιρνα utrogestan διότι είχα καφέ εκκρίσεις στο πρώτο 3μηνο.Στη δουλειά μου πήγαινα κανονικά απλά απέφευγα την ορθοστασία

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Sofi@12 είπε:

Καλημέρα μανούλες! 
βρισκομαι στην 11η έβδομαδα. Το πρωί που ξύπνησα διαπίστωσα πολύ λίγο αιματάκι και πονο περίοδος κάτω δεξιά. Πήρα τον γιατρό μου και μου συνέστησε ξεκούραση ξάπλα για δυο ημέρες και πρωί βράδυ να παίρνω τα utrogestan 200 mg. Σήμερα διανύσω την δεύτερη μέρα. Δεν έβγαλα ξανά αίμα, απλά έχω λίγο πόνο εως Καθόλου όταν παίρνω το φάρμακο. Θα μπορέσω να σηκωθώ λέτε μετά την δεύτερη μέρα; 

Καλησπερα, και εγω ειχα  αυτο το θεματακι και επερνα utrogestan των 200 ανα οχταωρο μεχρι τον 8 μηνα λογο αιμοραγιας στην αρχη και με ειχε ξαπλα να μη κουραζομαι μεχρι 12 εβδομαδων και μετα να προσέχω πιστεύω σε εσενα λογικα θα μπορεις απλα μην ζοριστείς να το πάρεις χαλαρα μεχρθ να σε δει ο γιατρος σου να σου πει ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω στην 1η εγκυμοσυνη το πηρα και εκατσα πολυ καιρο στο κρεβατι, στη δεύτερη παλι πηρα και ημουν ορθια πηγαινα δουλεια. Αυτα μονο ο γιατρός θα στα πει.. σίγουρα πάντως δεν τα δινουν τυχαια αυτα τα φαρμακα, θελει ξεκουραση και ζεν! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 11/7/2016 at 9:33 ΜΜ, lucia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εύχομαι με όλη μου την καρδιά τελειόμηνες εγκυμοσύνες και στις δύο. Εμείς τελικά δεν πήγαμε καλά. Παλλινδρόμησε δυστυχώς στις 6+1, και το μόνο θετικό είναι οτι μάλλον θα αποφύγω την απόξεση γιατί δείχνει να το αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός. Θα ξέρω την Τετάρτη.

Για να μην σας αγχώσω εγώ δεν είχα ρόζ/καφέ στο σκούπισμα όπως λέτε, είχα αρκετό αίμα σχεδόν σα να έχεις περίοδο, και πήγματα, οπότε η περίπτωσή μου είναι διαφορετική. Να είστε καλά!

Ακριβώς την ίδια περίπτωση είχα πάθει και εγώ πέρυσι, 8 εβδομάδων και ξεκίνησε με λίγο καφέ υγρά μετά έγιναν κόκκινα, μέχρι που άρχισα και απεβαλα μόνη μου με πόνους και αίμα.. Τώρα εύχομαι να μην το ξανά ζησω αυτό, είναι ότι χειρότερο. Περαστικά σου κορίτσι μου 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες,

Είμαι στην 5η εβδομάδα + 6η μέρα. Πριν από δυο μέρες πήγαμε για τον πρώτο υπέρηχο, όπου είδαμε σάκο, λεκιθικό και εμβρυικά στοιχεία. Ωστόσο λίγο πριν τον υπέρηχο είχα ελάχιστες και αχνές σταγόνες καφέ υγρών, που αμέσως μετά τον υπέρηχο έγιναν πιο έντονες και πολλές. Η γιατρός μου έδωσε αμέσως utrogestan (από 3 των 200mg την ημέρα) και συνέστησε να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα για λίγες μέρες. Δυο μέρες μετά εξακολουθώ να βρίσκω που και που αχνές καφέ σταγόνες κατά το σκούπισμα. Πότε σταματάει όλο αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...