Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφωνία με παιδίατρο - έξοδος 30 ημερών νεογέννητου σε βάφτιση


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!! σας διαβάζω αρκετό καιρό και έχω αποκτήσει αρκετή γνώση και αυτοπεποιθηση μέσα απο εσάς και γιαυτό τώρα χρειάζομαι τη γνώμη σας...

 

Ονομάζομαι Μάρθα και μόλις έγινα μανούλα! Έχω ενα κοριτσάκι που σήμερα κλείνει τον πρώτο της μήνα... ολα κυλούν αρκετά όμορφα εκτός απο τους κολικούς που λίγο την ταλαιπωρούν αλλά τα καταφέρνουμε...

 

Σήμερα ήρθε ο παιδίατρος να μας δει λοιπον... Είναι η δευτερη φορά που μας επισκέπτεται, και τον διάλεξαμε γτ τον ίδιο έχουν κάτι φίλοι μας και τον εμπιστεύονται πολύ. Εγώ τώρα τον γνωρίζω...

 

Το μωρο μου σαραντίζει στις 28 του μήνα. την επομενη μέρα, στις 29, η κουμπάρα μου βαφτίζει το παιδάκι της. Πάνω στη συζήτηση λοιπον με το γιατρο αναφέρθηκε και εκεινος ειναι καθετα αντίθετος στο να παω με το παιδι γιατί δεν θα έχει κάνει εμβολιο ακομα... Μου ειπε οτι ειναι επικινδυνο με τοσο κοσμο και παιδια κλπ... Η απογοητευση που πηρα δεν περιγραφεται (λεχωνα γαρ...)

 

Η δική μου γενική θεωρία λοιπον ειναι οτι τα παιδια δεν γεννιουνται για να ειναι κλεισμενα μεσα... Ο καιρος ειναι καλος, το παιδι θα ειναι σαραντισμενο, μας επιτρέπει να πάμε απο τώρα βολτούλα με καρότσι... Δεν θα την εβαζα μεσα στην εκκλησια φυσικά, ομως δεν καταλαβαινω γτ ειναι τοσο απαγορευτικο να παμε στο προαυλιο να γινει το μυστηριο και μετα να ακολουθησουμε στο τραπέζι? είναι τόσο επικινδύνο ή ειμαι εγώ πολύ χαλαρή? Δεν ειναι σαν να επαιρνα το παιδι μου και τον αντρα μου να παμε για φαγητο? ποια η διαφορά?

 

Μια φίλη μου που μιλησα μαζι της μετά, μου ειπε οτι αν πάω και αρρωστησει η μικρή μου θα χρειαστούμε μονάδα επειδή ειναι πολύ μωρο και με τρομαξε ακομα παραπανω...

 

πείτε μου τη γνώμη σας σας παρακαλώ και την θεση των παιδιάτρων σας σε τετοια θεματα να καταλαβω αν επεσα σε υπερβολικο γιατρό ή αν εγώ τα έχω λάθος στο μυαλό μου τα πράγματα...

 

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα βρέφη κάτω των 3 μηνών μπαίνουν στη μονάδα, μια χαρά στα είπε η φίλη σου. Αν το τραπέζι είναι σε κλειστό χώρο, συμφωνώ με τον γιατρό σου. Αν είναι σε ανοιχτό να σκεφτείς πόσοι θα αναφωνήσουν "αχου το!", θα του πιάσουν το χεράκι και εκείνο θα το βάλει στο στόμα του. Επίσης, το ελαφρύ αεράκι για εσένα είναι δροσιστικό, για εκείνο σχεδόν απαγορευτικό.

Δεν είναι άσπρο ή μαύρο, υπάρχει το γκρι. Επίσης, αν η σύσταση του γιατρό συνιστά διαφωνία, ένα θα σου πω... Μακάρι οι διαφωνίες σας να μείνουν σε αυτό! Ο γιατρός είναι υπεύθυνος για την καλή υγεία του βρέφους σε επιστημονικό επίπεδο και καλό θα ήταν να τον ακούμε ζυγίζοντας τα δεδομένα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

το τραπέζι ειναι σε ανοιχτό χώρο φυσικά, για κλειστό δεν θα το συζητούσα. Στο καρότσι θα υπάρχει κουνουπιέρα, οποτε κανεις δεν θα μπορεί να ακουμπήσει το παιδί...

 

Επίσης η βάφτιση είναι μεσημεράκι και ανέφερα ήση για καλό καιρό, βράδυ και αέρα επισης δεν θα το συζητούσα...

 

Διαφωνία εννοώ στις αντιλήψεις λυπάμαι αν ο τίτλος παραπλάνησε... Ομως έχω ανησυχίες, απορίες και άγχη μιας φρέσκιας μαμας...γι'αυτό και ρωτάω τη γνώμη σας, γιατι πρώτα τον εαυτό μου αμφισβητώ και μετά το γιατρό εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγούμε πως δεν είναι όλα τόσο χαλαρά όσο τα νομίζεις. Είσαι πολύ φρέσκια μαμά ακόμα, σιγά σιγά θα καταλάβεις. Το θέμα είναι όμως όσο μαθαίνεις να μη πάθεις και μάθεις απότομα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα κερδισει κατι το μωρο 40 ημερων να παει σε βαφτιση? Να μαζευτουν ολες οι θειες απο πανω να αρχισουν τα φτου μη το ματιασω...και να σου τα σαλια...χεχεχε.Δε μπορει να το κρατησει καποιος ν απα μονη σου?Ξερεις ποσα χρονια εχεις μπροστα σου να το πας και σε γαμους και σε βαφτισεις και σε παρτυ και οπου θελεις.Εγω τι να σογ πω...δε θα το πηγαινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα εγω ως προς τον καιρο γενικα δεν ακουγα και πολλα πολλα.εμενα γεννηθηκε χειμωνα και μια χαρα απο τις πρωτες μερες βγαιναμε παντα καταλληλα ντυμενοι και βουρ εξω.ο αντρας μου μεγαλωσε και γερμανια που εκει και αν τα βγαζουν τα μωρακια σε πολικες θερμοκρασιες και μια χαρα υγεια εχουν.τα εζησα και εγω τοσες φορες που πηγαινοερχομαστε και τα ζω και τωρα με την κολλητη μου που ζει μονιμα γερμανια και εχει 2 μηνες που γεννησε.εγω δεν θα το σκεφτομουν απο την αποψη του καιρου.στο μονο που συμφωνω ειναι οι "επαφες" που μπορει να εχει το μωρακι.δεν ειναι και οτι καλυτερο να πηγαινει οποισδηποτε να το πιανει.εαν εισαι διατεθημενη να λες προτου καποιος παει να το πιασει "σας παρακαλω μην το πιανετε" αυστηρα,οκ.εμενα γνωστη μου το εκανε,τον πρωτο καιρο,αλλα ηταν αυστηρη στο πως το ελεγε.στην τελικη μπορειτε να πατε και βλεπετε αναλογα και πως θα παει.εαν δειτε οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα μπορειτε να κατσετε λιγο και να επιστρεψετε σπιτι.αυτα ειναι προσωπικη αποψη και τοποθετηση,δεν ειμαι γιατρος.ο αντρας σου τι λεει?συμφωνει με τον γιατρο ή το σκεφτεται οπως και εσυ?να σου ζησει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και να σου ζήσει!! Εγω ανήκω στις μανούλες που ειναι υπέρ του εξω και της βόλτας!! Σκεψου οτι βγαίνουμε οι δυο μας καθε μερα τουλαχιστον μια ωρα. Απο την ηλικια ομως που η βολτα ειχε ενδιαφέρον και για τους 2! Που αυτος θα έβλεπε φωτάκια οταν ηταν μικρος και εγω θα ημουν μακρια απο δουλειες και μετα θα αγόραζε ενα παιχνιδάκι , ενα γιαουρτάκι , κατι. Τωρα 40 ημερών δεν θα αποκομίσει κατι απο τη βολτα , ουτε θα κοινωνικοποιηθεί. Επισης, δε θα του λείψει τοσο η μαμα ώστε να ειναι απαγορευτικό το να μεινει με ενα άτομο εμπιστοσύνης ταϊσμένο και αλλαγμένο. Μπορει να κοιμηθεί και να μη καταλάβει καν οτι λείπετε. Δεν εχετε βοήθεια να στο κρατήσουν; Ειναι κρίμα να χάσεις το συμβάν γιατι καταλαβαινω οτι θες να πας. Επισης δεν ειναι το ίδιο με μια βολτα για φαγητο με τον ανδρα σου. Στη βολτα για φαγητο θα διαλέξεις χώρο μη καπνιστών baby friendly και κανεις δε θα σε αγχώνει γιατι θα θελει να το παρει αγκάλια! Σκεψου μονο τα παιδάκια που θα έρθουν να το δουν απο περιέργεια . Επισης εγω που τον ειχα παρει σε γαμο, βεβαια πιο μετα γύρω στους 6 μηνες γιατι ηταν καλεσμένοι και οι γονεις μου. Κουραστηκα απο το κουβαλημα των απαραίτητων αντικειμένων και νευρίασα πολυ με τους καλεσμένους , τα παιδάκια που ερχόντουσαν και Μετα ημουν πτώμα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κπυμπαρα σου κ λογικο να θες να πας εστω στο μυστηριο.δε θα παθει κτ αν το αφησεις σπιτι με ατομο εμπιστοσυνης.η να πατε ολοι μαζι μονο στο μυστηριο.για μενα ειναι παρομοιο με το να κατσεις εξω να πιεις ενα καφε κ να φας σε μια ταβερνα.οσο για τις συναναστροφες ειναι οπως οταν αρχιζουν οι επισκεψεις στο σπιτι με τα το σαραντισμο.αν ζητας να μη τοβπαρουν αγκαλια κ το σηκωσουν ειναι οκ.για τους καπνιστες σε εξωτερικο χωρο πιστευω θα ειναι οκ.τωρα αν καπνιζουν κολλητα ειναι θεμα.το baby friendly δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητο γιατι δε θα αλληλεπιδρασει το μωρο με το χωρο.τα παιδακια που θα ερχονται απο περιεργεια μου φαινεται το πιο δυσκολο.πιθανον θα ειχα το μωρο στο μαρσιπο.οποτε ουτε θα φαινοταν ουτε θα το πλησιαζαν.προσωπικα πηγαμε μονο στο μυστηριο σε φιλικο ζευγαρι οταν ηταν η κορη 2μηνων.νοεμβριο μηνα κ κατσαμε στον προναο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να την αφησω ακομα γτ κανουμε αποκλειστικό θηλασμο και δεν θα εχω ξεκινησει την τραπεζα. Δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασω τη ροη του μωρου με μπουκαλι για να παω χωρις εκεινη. Αυτος ειναι κ π βασικός λογος που τη θελω μαζι...

 

Ο άντρας μου θεωρει οτι μπορούμε να παμε στην εκκλησια και στο τραπεζι κ αν ο χωρος δεν ενδυκνειται να φύγουμε.

 

Οι αγκαλιές δεν επιτρεπονται εννοειται αυτο...

 

Νομιζω θα παμε απλα στο μυστηριο κ μετα σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να την αφησω ακομα γτ κανουμε αποκλειστικό θηλασμο και δεν θα εχω ξεκινησει την τραπεζα. Δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασω τη ροη του μωρου με μπουκαλι για να παω χωρις εκεινη. Αυτος ειναι κ π βασικός λογος που τη θελω μαζι...

 

Ο άντρας μου θεωρει οτι μπορούμε να παμε στην εκκλησια και στο τραπεζι κ αν ο χωρος δεν ενδυκνειται να φύγουμε.

 

Οι αγκαλιές δεν επιτρεπονται εννοειται αυτο...

 

Νομιζω θα παμε απλα στο μυστηριο κ μετα σπιτι...

 

Ειμαι με τον Παιδιατρος σου και η φιλη σου εχει δικιο γιατι δυστυχώς το πέρασα!

Κανε οτι καταλαβαίνεις (και ας σου λέμε οι περισσότερες οτι το μωρο ειναι πολυ μικρο για τέτοια μιας και ρώτησες εσυ η ιδια )

 

Ελπιζω να μην μάθεις the hard way!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα ο δικός μου παιδίατρος - σύμβουλος θηλασμού, με προέτρεψε να βγαίνω με το παιδάκι μου αμέσως όταν νιώσω έτοιμη και δω ότι και ο μικρός είναι εντάξει με τον κόσμο.

Εγω ένοιωσα στις 17 ημέρες αλλά για τον μικρό μου ήταν πολύ νωρίς (έκλαιγε). Δεν έπαθε κάτι άλλο όμως όπως το να αρρωστήσει πχ. Πήγαμε σε καφετέρια και φύγαμε μόλις άρχισε να κλαίει. Κατσαμε κανένα μισάωρο, συν το πήγαινε ΄'ελα στο αμάξι σύνολο μία ώρα εξω.

Στις 22 μέρες πήγαμε σε πολυσύχναστη καφετέρια (εξωτερικός χώρος) και περάσαμε όλοι τέλεια. Οι φίλοι και οι συγγενείς τον είχαν αγκαλίτσα, και αυτός ήταν πολύ ήρεμος.

Μόλις σαράντισε πήγαμε ταξίδι με πλοίο στην Ιταλία στη γιαγια του άντρα μου. Εκεί λίγο δεν του άρεσε η αλλαγή του περιβάλλοντος, αλλά μέσα στη μέρα ήταν ήρεμος, μόνο το βράδυ δυσκολευότραν στον ύπνο. Και π΄παλι μετα τις 2 3 μέρες συνήθισε. Το πρωτο του εμβόλιο το έκανε μόλις γυρίσαμε από την Ιταλία. Κανένα πρόβλημα και δεν αρρώστησε στο ελάχιστο από τις 17 μέρες εώς τους 2 μήνες που έκανε το εμβόλιο. Βέβαια ήταν καλοκαίρι και θήλαζε αποκλειστικά.

 

Εν κατακλείδι από την εμπειρία μου, και μιας και είμαι rolling stone όπως βλέπεις, θα σου πρότεινα να το βγάλεις το παιδί και να πας για να ξεσκάσεις , και να έρθει και αυτό σε επαφή με τον κόσμο ώστε να αποκτήσει αντισώματα, ερεθίσματα και αλληλεπίδραση με το περιβάλλον.

Παντως δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε με τον σσαραντισμό. Μπορεί εγώ να το τόλμησα λόγω καλοκαιριού και κακής ψυχολογίας αλλά το σώμα μου το ένοιωθα αδύναμο μόλις έβγαινα από το σπίτι.. Και τα μικράκια μας είναι πολύ έυθραυστα ακόμη ...

 

Γι αυτό εάν τελικά το επιχειρήσεις εγώ θα σου έλεγα καλύτερα να έχεις το μωρό στο μάρσιπο, για να νιώθει και αυτό προστατευμένο..ή έστω σε ένα καρότσι - πορτ μπεμπε.

 

Πάρε και δευτερη και τρίτη γνώμη γιατρού. Κανένας γιατρός δεν είναι αυθεντία. Μϊα επιστήμη είναι τόσο τεράστια που είναι σχεδόν αδύνατον για έναν άνθρωπο να καλύψει όλες τις πτυχές της.

 

Πάντως αυτό το κόλλημα με τον σαραντισμό και το κλείσιμο στο σπίτι μόνο στην ελλάδα τον έχουμε.. Ακόμη και στη γειτονική Ιταλία, είναι πολύ πιο χαλαροί με τα νεογέννητα, και πολύ περισσότερο στις σκανδιναβικές χώρες, όπου όταν τους μίλησα γι αυτό, μου είπαν "για ποιο λόγο???" εκεί ακολουθούν το μοντέλο του γιατρού μου (ο οποίος έχει σπουδάσει και ζήσει στη Σουηδία βεβαια, καθόλου τυχαίο)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...συμφωνώ με τις κοπέλες...θα πέσουν όλοι μα όλοι πάνω από το καρότσι, θα φύγουν σάλια, θα πιάνουν χέρια..στην Ελλάδα με τα μωρά είμαστε σχεδόν ανάγωγοι..

Έχοντας περάσει δύο νοσηλείες με τα δυο μου μωρά, η μια διόμιση μηνών ουρολοίμωξη, η άλλη 33 ημερών ίωση εμπύρετη, εκεί τους κάνουν παρακέντηση στον μυελό για να αποκλείσουν μηνιγγίτιδες μπάι δε γουέι, δεν θα το συζητούσα καν...Μια βάφτιση θα χάσεις..Επισης στο μέλλον θα χάσεις ακόμη πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις λόγω ιώσεων, διαβασμάτων, παιδ. πάρτυ κλπ..Όχι δεν είμαι από αυτές που βγήκαν με το μωρό μετα τις 40 μέρες..και τις δύο τις έβγαλα στη βδομάδα...Αλλά στο μάρσιπο, στην εξοχή που μένουμε ή θάλασσα, μακριά από κόσμο και σε ελεγχόμενο περιβάλλον..Να σου ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον παιδίατρο. Κι εμένα η δικιά μου παιδίατρος που είναι υπέρ της βόλτας, κλπ. και δεν κρατάει τα σαράντα, στο πρώτο που όταν γεννήθηκε οι ιώσεις δεν ήταν σε έξαρση με άφησε αμέσως να το πάω βολτούλα, αλλά όχι σε χώρους όπου ο κόσμος και δη ο γνωστός κόσμος ήταν πολύς. Μια βόλτα στην αγορά, μια βόλτα σε πάρκο και that's it. Μετά το τρίμηνο μας άφησε να πηγαίνουμε σε κοινωνικές εκδηλώσεις με γνωστό κόσμο. Και το επιχείρημα ήταν ακριβώς αυτό: θείτσες, φίλοι, κλπ. που θα αρχίσουν τα γούτσου, γούτσου, τα φτου σου, κοκ.

Στο δεύτερο δε, που την περίοδο που γεννήθηκε οι ιώσεις ήταν σε έξαρση και παρόλο που το πρώτο πήγαινε παιδικό και άρα οι ιώσεις ήταν δυνητικά στο τραπέζι, με άφησε να το πάω βολτούλα μόλις έκλεισε το μήνα και το θέμα ιώσεων είχε καταλαγιάσει. Και πάλι όμως στο θέμα πολυκοσμίας (από γνωστούς) ήταν κάθετη: μετά το τρίμηνο...

Η βάφτιση είναι μεν κάτι στο οποίο θα ήθελες να πας και το καταλαβαίνω, αλλά όπως βλέπεις, ακόμη και η κουμπάρα σου που βαφτίζει το παιδάκι της σε συμβούλεψε να μην πας... άρα δεν θα υπάρχει και θέμα παρεξήγησης.

Επειδή είσαι φρέσκια μανούλα, σε συμβουλεύω ως πιο παλιά να τα προσέχεις αυτά. Ακόμη και η πιο ήπια ιωσούλα ταλαιπωρεί τα μικράκια απίστευτα σωματικά και για τις μανούλες είναι τρομερά ψυχοφθόρα...

Link to comment
Share on other sites

Μάρθα, στις απαντησεις μιλάμε για τον κινδυνο και τις πιθανοτητες να γινει κατι. Και ο κινδυνος υπαρχει και οι πιθανοτητες ειναι πολλες. Προφανως μπορει και να μη γινει τίποτα. Αλλα μην εχεις στο μυαλο σου οτι καποιος το εκανε και "το μωρο δεν επαθε κατι", γιατι αυτο δεν σημαινει τιποτα για το δικο σου το μωρο.

Οταν γεννησα τα διδυμα, ολοι και βασικα ο παιδιατρος, μου συνεστησε να σταματησω τον μεγαλο μου απο τον παιδικο. ΕΠειδη δεν υπηρχε τετοια δυνατοτητα, δεν τον σταματησα. Πηρα (και παιρνω ακομα) ενα τεραστιο ρισκο και ειμαι καθε μερα μεςα στο αγχος και ναι μεν μεχρι τωρα δεν εχει γινει τιποτα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το σωστο για τα μωρα θα ηταν να μην ερχονται σε επαφη με παιδι που παει σχολειο.

Θελω να πω οτι το τι ειναι ενδεδειγμενο να κανεις και το ποιοι ειναι οι κινδυνοι, το ξερεις και δεν το αμφισβητει κανεις. Κσι βεβαια αλλο οι βολτες στον καθαρο αερα ή και σε ενα απομερο τραπεζι καφετεριας και αλλο στο τραπεζι, που οντως ολοι θα ειναι απο πανω του -παρα την κουνουπιερα:mrgreen:- εμενα με σταματανε ασχετοι στο δρομο και χωνουν τη μουρη τους στο καροτςι να δουν τα μωρα :shock: ). Το τι θα κανεις τελικα, τι ρισκο θα παρεις και για ποιους λογους, θα το σκεφτεις και θα το αποφασισεις εσυ.

Να σου ζησει το μπεμπίνι :-)

Link to comment
Share on other sites

το τραπέζι ειναι σε ανοιχτό χώρο φυσικά, για κλειστό δεν θα το συζητούσα. Στο καρότσι θα υπάρχει κουνουπιέρα, οποτε κανεις δεν θα μπορεί να ακουμπήσει το παιδί...

 

Επίσης η βάφτιση είναι μεσημεράκι και ανέφερα ήση για καλό καιρό, βράδυ και αέρα επισης δεν θα το συζητούσα...

 

Διαφωνία εννοώ στις αντιλήψεις λυπάμαι αν ο τίτλος παραπλάνησε... Ομως έχω ανησυχίες, απορίες και άγχη μιας φρέσκιας μαμας...γι'αυτό και ρωτάω τη γνώμη σας, γιατι πρώτα τον εαυτό μου αμφισβητώ και μετά το γιατρό εννοειται...

 

Κοίταξε να δεις με τις πολλες παιδιατρικές γνώσεις που διαθέτουμε ως μαμάδες πέρα από όλα τα άλλα για τα οποία έχουμε άποψη (η οποια συνήθως υπερισχύει όλων), το θέμα είναι απλό... ή κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό ή αυτό που σου λέει ο παιδίατρος.... τώρα είναι η βάπτιση αύριο θα είναι κάτι άλλο.... όλες οι κοπέλες σου έγραψαν τους λόγους που δεν πρέπει να πας...

το να σου αραδιάσουμε τι λενε οι δικοί μας παιδίατροι δεν έχει νόημα, γιατί θα υπάρχουν άλλοι παιδίατροι που θα λένε κάτι άλλο και μετά άλλες μαμάδες που θα λένε κάτι άλλο και θα έρθουν άλλες μαμάδες που διαφωνούν με αυτό που έγραψαν οι άλλες μαμάδες ...

εν ολίγοις: Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου γενική θεωρία λοιπον ειναι οτι τα παιδια δεν γεννιουνται για να ειναι κλεισμενα μεσα... Ο καιρος ειναι καλος, το παιδι θα ειναι σαραντισμενο, μας επιτρέπει να πάμε απο τώρα βολτούλα με καρότσι... Δεν θα την εβαζα μεσα στην εκκλησια φυσικά, ομως δεν καταλαβαινω γτ ειναι τοσο απαγορευτικο να παμε στο προαυλιο να γινει το μυστηριο και μετα να ακολουθησουμε στο τραπέζι? είναι τόσο επικινδύνο ή ειμαι εγώ πολύ χαλαρή? Δεν ειναι σαν να επαιρνα το παιδι μου και τον αντρα μου να παμε για φαγητο? ποια η διαφορά?

 

Συμφωνώ με τον γιατρό σου. Είναι πολύ μικρό το μωρό και ανεμβολίαστο (το ότι σαράντησε που κολλάει ακριβώς;; ).

Μέχρι να κάνει τουλάχιστον το πρώτο εμβόλιο δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με κόσμο. Το να πας στο προαύλιο της εκκλησίας φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα. Το να μπεις μέσα στην εκκλησία ή να πας στο τραπέζι δεν στο συστήνω σε καμία περίπτωση (κλειστοί χώροι, συνωστισμός κτλ)

 

(και ανοικτός να είναι ο χώρος, θα υπάρχουν πολλά άτομα μαζεμένα σε ένα σημείο και όλοι θα θέλουν να δουν το μωρό... )

Link to comment
Share on other sites

martha85

Δεν ειναι ο καιρος, το αερακι , το βραδυ, το κρυο.... που φοβαται ο παδιατρος. Αν ηταν ετσι τοτε τα παιδια των βορειων χωρων με το κρυο δεν θα ξεμυτιζαν απο το σπιτι τους γιατι θα κινδυνευαν.

 

Ειναι οι ιωσεις απο τον πολυ συνωστισμο και κυριως η επαφη με αλλα παιδια. Τα παιδια μεταφερουν τις ιωσεις πολυ πιο γρηγορα απο τους μεγαλους και ανεξαρτητως εποχης τα περισσοτερα κουβαλουν μια ιωσουλα που ειναι στην αρχη , η στο τελος η ασυμπτωματικη (κρυφη) και οι γονεις τους οπως και εσυ δεν θα ηθελαν να χασουν τη βαφτιση γιατι ειναι μεγαλη χαρα για αυτα.

Εαν ελεγες καποια αλλη εκδηλωση μεγαλων ισως να μην ηταν τοσο απολυτος ο παιδιατρος.

 

Αλλα με τους μεγαλους και κυριως με τους παππουδες συμβαινει το αλλο

"Το φτυσιμο" Πλησιαζουν το παιδι το φτυνουν και σου λενε και απο πανω " Για καλο το κανω να μην το πιασει το ματι . Και δεν το εφτυσα. Φτου φτου ... εκανα!!!" Ακομα και στους δρομους σκυβουν οι ασχετοι επανω στα μωρα και ξεκινουν τα ξεματιασματα!!!

 

Καταλαβαινουμε οτι θελεις να πας για να χαρεις, να δειξεις το μωρακι σου.

Ειναι λαχταριστα τα νεογεννητα και τραβουν τον κοσμο γυρω τους.

 

Ομως παιζεις με πιθανοτητες και θετεις σε κινδυνο το παιδι σου .

Link to comment
Share on other sites

Εγω νιωθω οτι την αποφαση σου την εχεις παρει και απλα θελεις καποιες απο εμας να σου επιβεβαιωσουμε οτι θα κανεις το σωστο παιρνοντας το παιδι μαζι σου στην βαπτιση. Υπευθυνοι για το δικο ΣΟΥ παιδι εισαι ΕΣΥ και ο παιδιατρος σου. Εαν νιωθεις οτι δεν σουκανει τον αλλαζεις μεχρι να βρεις καποιον που να ταιριαζει με τις δικες σου αντιληψεις.

Εγω συγνωμη αλλα δεν θα παρω την ευθυνη του δικου σου παιδιου.

Οσον αφορα τα δικα μου παιδια, επειδη η μικρη μου ηταν προωρη εκανε αρκετο καιρο να βγει εξω απο το σπιτι συμφωνα με την γνωμη του δικου μου παιδιατρου (ηταν και περιοδος ιωσεων). Τον γιο μου τον εβγαζα εξω με το καροτσακι (καλοκαιρακι) αλλα ποτε σε μερη που συνωστιζονται. Αυτα οσον αφορα τα δικα μου παιδια.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν θελω να ρισκαρω τιποτα, απορω πως εδωσα αυτην την εντυπωση... δεν θα ρισκαρα ποτε την υγεια της μικρης μου για να κανω το κομματι μου. μου φανηκε απλα περιεργο το πως επιτρεπεται να βγουμε εξω βολτα αλλα δεν επιτρεπεται το προαυλιο της εκκλησιας και το εξωτερικο τραπεζι, μου φανηκε λιγο αντικρουομενο γιαυτο και ρωτησα...

 

και πραγματικα ο μονος λογος που ελεγα να ερθει ειναι η μη διαταραξη του θηλασμου...

 

Εχω παρει ήδη γνώμη απο δευτερο γιατρο...και οχι για να παρω την απαντηση που θελω αλλα γιατι ακομα δεν εχω την απολυτη εμπιστοσυνη στον δικο μου, σαν τσεκαρισμα δηλαδη...

 

καινουρια μαμα ειμαι, οχι επιπολαιη μαμα... που ακομα μαθαινει ποιος φοβος ειναι αληθινος και ποιος οχι...

 

σας ευχαριστώ ολες για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

για τον θηλασμό, δεν μπορείς να βγάλεις με θήλαστρο και να το αφήσεις σπίτι να το δώσει κάποιος άλλος? μπορείς να θηλάσεις πριν πας στη βάπτιση, να βγάλεις και να αφήσεις σπίτι και εσύ με τον σύζυγο να πάτε μια χαρά στο τραπέζι...

 

οχι δεν θα εχω ξεκινησει αντλήσεις ακομα δυστυχως... αλλα και να εβγαζα γαλα, δεν εχω βοηθεια για να αφησω το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι το προαυλιο της εκκλησιας ουτε ο εξωτερικος χωρος που θα γινει το τραπεζι...το πρόβλημα είναι ολος ο υπολοιπος κοσμος που θα είναι εκει μαζι με εσας.Το να βαλεις το μωρακι στο καροτσι και να το πας μια βολτα δεν είναι καθολου του ιδιο νομιζω.

 

Για μενα και περα από αυτό το να βρεθει το μωρακι ξαφνικα σε ένα χωρο με βαβουρα και μουσικη ..τοσο μικρο μωρακι...δεν καταλαβαίνω πραγματικα τι θα του προσφερει.

 

Δε θεωρω καν ότι χρειαζεται η γνωμη παιδιατρου...κοινη λογικη νομιζω είναι.

 

Δυστυχως από δω και στο εξης θα υπαρξουν πολλες...παρα πολλες φορες που δε θα μπορεις να κανεις οσα θελεις....λογω του παιδιου.Γιατι το παιδι θα είναι αρρωστο,κουρασμενο,γκρινιαρικο κλπ.Αλλες τοσες θα πας καπου και θα το σκυλομετανιώσεις γιατι το παιδι θα βαρεθεί,θα γκρινιαζει,θα θελει να φυγει κλπ.Λυπαμαι αλλα αυτή είναι η ωμη πραγματικοτητα της μητρότητας.

 

Τωρα επειδή κι εγω θεωρω ότι την αποφαση σου την εχεις ηδη παρει και απλα ψάχνεις καποιον να σου πει ότι εχεις δικιο εσυ και αδικο ο γιατρος..τουλάχιστον πηγαινε το μονο στην εκκλησια...και κρατήστε και το αυτοκινητο μαζι ώστε στη χειροτερη να βαλεις το παιδακι να καθησει μεσα στο αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Α! Νίκη αυτό με τη μουσική το ξέχασα! Πέρυσι, ο μικρός μου ήταν 7 μηνών όταν αποφασίσαμε να πάμε όλοι μαζί σε γάμο-βάπτιση. Ανοιχτοί χώροι είπαμε, το παιδί δεν είναι νεογέννητο, καλοκαίρι είναι, θα πάμε. Έλα όμως που η μουσική ήταν πολύ δυνατή και το παιδί δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Ευτυχώς είναι καλόβολος, κάναμε βόλτες εκ περιτροπής μακρύτερα απ τα ηχεία και έτσι πέρασε η μέρα. Αλλά αν με ρωτάς, δε το διασκέδασα που το έβγαλα απ τη βολή του.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε παρει τον μεγαλο μας σε βαφτιση (με τραπεζι) μολις ειχε σαραντισει και το μετανιωσα. Δεν κολλησε ιωση αλλα ταλαιπωρηθηκαμε και οι δυο μας, το μωρο κι εγω δηλ, γιατι ο αντρας μου το μονο που εκανε ηταν να καμαρωνει σαν γυφτικο σκεπαρνι! Το μωρο οπως ειναι φυσικο καποια στιγμη πεινασε, τον θηλασα στο αυτοκινητο με τα χιλια ζορια, μετα εκανε εμετο, δυο τρεις φορες τα κακα του, αστα βραστα. Περιττη ταλαιπωρια. Το καλυτερο πιστευω ειναι να σας εκπροσωπησει ο συζυγος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί φροντίζουν να καλύπτουν τα νώτα τους τη σημερινή εποχή που έχει γίνει της μόδας η μήνυση. Οπότε και ο παιδίατρος σου προτιμά να σου αρνηθεί, παρά να γίνει τίποτα τυχαία και να βρεθεί μετά υπόλογος σε σένα. Ο δικός μου πάντως δεν λειτουργεί έτσι και γι αυτό τον εκτιμώ.

 

Εγώ θα πήγαινα κανονικά στη βάφτιση, όπως και έκανα πέρισυ που γέννησα. Από 7 ημερών μόλις πήγαινα παντού με το μωρό μου και θήλαζα με ένα σεντονάκι πάνω μου. Πάρκο, θάλασσα, καφετέρια. 20 ημερών πήγαμε καλεσμένοι σε μπυραρία καλοκαιρινή με μουσική και κόσμο. Μια χαρά ήταν το παιδί, και σε βαβούρα που λέτε κοιμόταν του καλού καιρού. Ο παιδίατρος είχε πει πως κοιμάται και ακόμη πιο ήρεμο όταν έχει βαβούρα γιατί ξέρει ότι δεν είναι μόνο του και είναι ήρεμο και χαλαρό. Επίσης με πίεζε εξαρχής να έχω το μωρό πολλές ώρες έξω και όχι κλεισμένο στο σπίτι. Το αεράκι και ο εξωτερικός χώρος ουδεμία ασθένεια μπορούν να προκαλέσουν στο παιδί. Αυτά τα έλεγαν οι γιαγιάδες μας το "μην το βγάλεις έξω θα κρυώσει". Ξέρουμε πλέον πως οι ιοί μεταδίδονται σε κλειστούς χώρους και όχι σε ανοιχτούς, καθώς και πως το κρύωμα είναι αποτέλεσμα ιών και όχι του ίδιου του κρύου.

 

Εννοείται σε όλα αυτά πως δεν αφήνεις κανέναν να το πιάσει. Η κουνουπιέρα που ανέφερες θα λειτουργήσει σαν εμπόδιο ανάμεσά σε όσους επιχειρήσουν να το πιάσουν.

 

Κλείνοντας να πω πως θεωρώ βασικό να είναι και οι γονείς χαρούμενοι, γιατί μόνο έτσι θα έχουμε χαρούμενα και ήρεμα παιδιά. Μια μάνα που τρώει όλη την κλεισούρα, αποκλείεται από κοινωνικές εκδηλώσεις μόνο και μόνο γιατί έγινε μάνα, μόνο χαρούμενη δεν μπορεί να είναι. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Σέβομαι και όσες γυναίκες επέλεξαν το αντίθετο σαφώς, αλλά δεν συμφωνώ με την τακτική αυτή και δεν μου αρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...