Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και αλλεργίες - Απώλεια βάρους (3 μηνών βρέφος)


Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών και 10 ημερών. Στους 2 μήνες μας εμφάνισε για πρώτη φορά αίμα στα κακάκια και από τότε σταμάτησα τα γαλακτοκομικά, μοσχάρι και αυγό για ένα μήνα. Μια φόρα βγήκά έξω και έφαγα μακαρόνια (μάλλον είχαν βούτυρο) και το μωρό ξαναέκανε κακά με αίμα και πράσινα κακά για 4 μέρες. τις προάλλες έφαγα αμύγδαλα και ξανά το ίδιο... Παράλληλα με αυτό το μωρό σταμάτησε να παίρνει αρκετό βάρος.. παίρνει πολύ πολύ λίγο... σε ένα μήνα πήρε μόνο 200 γραμμάρια..Παρόλαυτά η γιατρός δεν ανησύχησε γιατί λέει ότι είναι μέσα στις καμπύλες κι επειδή το δεύτερο μήνα είχε πάρει πάρα πολύ βάρος θεώρησε ότι μπορεί να κάνει ένα διάλειμμα. Η αλήθεια έιναι ότι είναι κοντά ενάμιση μήνας που δεν παίρνει βάρος. Να σημειώσω ότι το μωρό κατά τη διάρκεια της μέρας τρώει πολύ και το βράδυ κοιμάται 8-9 ώρες. Η ερώτηση μου είναι αν η ελλειπής πρόσληψη βάρους σχετίζεται με την αλλαγή διατροφής λόγω αλλεργείας και αν ισχύει κάτι τέτοιο πως να ενισχύσω το μητρικό μου γάλα με τη διατροφή μου για να είναι πιο παχύ? Α! πριν από 15 μέρες είχαμε κάνει και εξετάσεις αίματος και ήταν πολύ καλές (δε νομίζω να είναι κάτι παθολογικό). σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μπορείς να γράψεις σε παρακαλώ τις μετρήσεις βάρους του μωρού με τις ημερομηνίες ξεκινώντας απο βάρος γέννησης και βάρος εξόδου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεννήθηκε 2.940 (5/2).

Από το νοσοκομείο βγήκε 2.730 (9/2)

3.270 στις 01/03

5.080 στις 11/05

5.460 στις 14/06

 

έχει πέσει μια καμπύλη. σε αυτό το διάστημα έχω σταματήσει να τρώω γαλακτοκομικά, μοσχάρι, χοιρινό, αυγό, και τον τελυεταίο μήνα ούτε χοιρινό ούτε κοτόπουλο....

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι αν η ελλειπής πρόσληψη βάρους σχετίζεται με την αλλαγή διατροφής λόγω αλλεργείας και αν ισχύει κάτι τέτοιο πως να ενισχύσω το μητρικό μου γάλα με τη διατροφή μου για να είναι πιο παχύ?

 

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ο λόγος που κάποια μωρά με πρωκτοκολίτιδα δεν παίρνουν καλό βάρος αφορά την ίδια την πρωκτοκολίτιδα και όχι ότι το γάλα αλλάζει από την περιοριστική διατροφή της μητέρας.

 

Είχαμε κι εμείς αλλεργίες και έκανα αποχή από πολύ περισσότερες τροφές και τα γαλακτοκομικά για 18 μήνες, όμως πρόβλημα με το βάρος δεν είχαμε.. .

 

Θέλει πολύ υπομονή. Στον μικρό μου, το αίμα στα κακά έκανε πάνω από 5 μήνες να σταματήσει και είχε κάθε μέρα αίμα, ακόμη και με την πλήρη αποχή που έκανα.

 

Επειδή οι επιλογές σου, πέρα από τον θηλασμό, είναι πολύ περιορισμένες, ίσως αξίζει να το προσπαθήσεις ακόμη, αφού και η παιδίατρος σου είναι θετική. Αν εξακολουθεί να μην παίρνει βάρος, τότε μπορείς να το αξιολογήσεις εκ νέου.

 

Καλή τύχη και καλούς θηλασμούς!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι πλέον η μικρή είναι 4.5 μηνών και έχει πέσει 80γραμμάρια τις τελευταίες 10 μέρες. Εγώ κάνω αποχή από γαλακτοκομικά, μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο, αυγό, σόγια, πορτοκάλι κτλ, και ξηρούς καρπούς, ψωμί και βρώμη και έχω εξαντληθεί αλλά δεν θέλω να σταματήσω να τη θηλάζω. Είδαμε ειδικό γαστρεντερολόγο και μου είπε ότι εφόσον η δίαιτα δεν πιάνει με το αίμα στα κακά πρέπει να κόψω το θηλασμό και να πάρω ξένο γάλα. Ο αλλεργιολόγος μου είπε να συνεχίσω το θηλασμό και να δώσω συμπλήρωμα. με όλο το άγχος αυτές τις μέρες η παραγωγή μου μειώθηκε αισθητά πάρα πολύ... ξεκίνησα να βγάζω με το θήλαστρο κάθε 2 ώρες (πολύ λίγο βγαίνει 50 ml) και παράλληλα τις δίνω και στήθος όσο μπορώ. στο σύνολο π αίρνει 700-750 ml την ημέρα. Δεν θέλω να εγκαταλείψω ακόμα τον αποκλειστικό θηλασμό και η αλήθεια έιναι ότι δεν ξέρω άμα θα τα καταφέρω. Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω πότε θα επανέλθει το γάλα και άμα θα επανέλθει. Μέχρι τώρα τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ, αντιθέτως είχα υπερπαραγωγή από την πρώτη μέρα... οπότε τα έχω χάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι πλέον η μικρή είναι 4.5 μηνών και έχει πέσει 80γραμμάρια τις τελευταίες 10 μέρες. Εγώ κάνω αποχή από γαλακτοκομικά, μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο, αυγό, σόγια, πορτοκάλι κτλ, και ξηρούς καρπούς, ψωμί και βρώμη και έχω εξαντληθεί αλλά δεν θέλω να σταματήσω να τη θηλάζω. Είδαμε ειδικό γαστρεντερολόγο και μου είπε ότι εφόσον η δίαιτα δεν πιάνει με το αίμα στα κακά πρέπει να κόψω το θηλασμό και να πάρω ξένο γάλα. Ο αλλεργιολόγος μου είπε να συνεχίσω το θηλασμό και να δώσω συμπλήρωμα. με όλο το άγχος αυτές τις μέρες η παραγωγή μου μειώθηκε αισθητά πάρα πολύ... ξεκίνησα να βγάζω με το θήλαστρο κάθε 2 ώρες (πολύ λίγο βγαίνει 50 ml) και παράλληλα τις δίνω και στήθος όσο μπορώ. στο σύνολο π αίρνει 700-750 ml την ημέρα. Δεν θέλω να εγκαταλείψω ακόμα τον αποκλειστικό θηλασμό και η αλήθεια έιναι ότι δεν ξέρω άμα θα τα καταφέρω. Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω πότε θα επανέλθει το γάλα και άμα θα επανέλθει. Μέχρι τώρα τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ, αντιθέτως είχα υπερπαραγωγή από την πρώτη μέρα... οπότε τα έχω χάσει...

 

Κ εμένα ο μικρός μου εμφάνισε πρωκτόκολιτιδα κατα τους πρώτους μήνες.

Ο αποκλειστικός θηλασμός ήταν απο τα πρέπει του παιδιάτρου (σε καμία περίπτωση δεν μου είπε να σταματήσω τον θηλασμό ίσα ίσα)

Απεκλησα κάποιες τροφές σταδιακά για να δω τι ειναι αυτό που τον πειράζει (πρώτα γάλα, μετά αυγό, σόγια και ξηρούς καρπούς )για κάποιο διάστημα και όταν έβλεπα βελτίωση μου είπε να τα εντάξω πάλι στην διατροφή μου. Βέβαια εμάς δεν υπήρξε πρόβλημα με το βάρος η την ανάπτυξη του γενικότερα. Ούτε έδειχνε να δυσφορεί κτλ

 

Γενικά τότε είχα διαβάσει αυτό το άρθρο που συμφωνούσε με όσα μου είχε πει ο παιδίατρος .

 

http://pediatros-thes.gr/ενημέρωση-επαγγελματιών-υγείας/αλλεργική-πρωκτοκολίτιδα-αίμα-στα-κό/

 

Η συμβουλή μου ειναι απλά να το ψάξεις καλύτερα με το θέμα θηλασμός.

 

Εύχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και ολους!Εχω ενα αγοράκι 1 μισή μηνών και εχουμε και μεις αίμα στα κακακια αλλα όχι συνεχόμενα!Δηλαδη τα πρωινά κακα ηταν καθαρά τα επόμενα μετά απο μια ώρα ηταν με αίματακι.Θηλαζω αποκλειστικά και εδω και τρεις βδομαδεδ δεν τρώω καθόλου γαλακτομικα (γαλα,γιαούρτι τυρί παγωτά γλυκά)ακομα και τα προϊόντα με ίχνη γάλακτος τα περιορίζω.Το βάρος του ειναι ικανοποιητικό και παίρνει βάρος.Δεν ξέρω τι να κανω αλλο.Κραταω ημερολόγιο τροφών και διαπίστωσα οτι την επόμενη μέρα που έφαγα αρακά είχε παρα πολυ αίμα.Να πάω σε αλλεργιολογο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και ολους!Εχω ενα αγοράκι 1 μισή μηνών και εχουμε και μεις αίμα στα κακακια αλλα όχι συνεχόμενα!Δηλαδη τα πρωινά κακα ηταν καθαρά τα επόμενα μετά απο μια ώρα ηταν με αίματακι.Θηλαζω αποκλειστικά και εδω και τρεις βδομαδεδ δεν τρώω καθόλου γαλακτομικα (γαλα,γιαούρτι τυρί παγωτά γλυκά)ακομα και τα προϊόντα με ίχνη γάλακτος τα περιορίζω.Το βάρος του ειναι ικανοποιητικό και παίρνει βάρος.Δεν ξέρω τι να κανω αλλο.Κραταω ημερολόγιο τροφών και διαπίστωσα οτι την επόμενη μέρα που έφαγα αρακά είχε παρα πολυ αίμα.Να πάω σε αλλεργιολογο;

 

Δεν ξέρω κατα ποσό θα βοηθήσει αυτό.

Τώρα για αλλεργία σε αρακά πρώτη φορά το ακούω αλλα δεν αποκλείεται κιόλας μήπως έφαγες και κάτι αλλο πέρα απο αυτό;εμένα μου είχαν πει οτι αν τρώω πχ κάτι το πρωί θα δείξει το βράδυ η αν τρώω κάτι το βράδυ την επόμενη μέρα.

Το οτι το βάρος του ειναι ικανοποιητικό ειναι πολυ καλό και οδό δεν χάνει μένει στάσιμο και δεν δείχνει να έχει κάποια ενόχληση τότε νομίζω δεν ειναι και τόσο τραγικό.

Κόψε εντελώς αν μπορείς γαλακτοκομικά ακόμα κ αυτά που εχουν ίχνη να δεις πως πάει (αλλα θέλει το χρόνο του 2-4 εβδομάδες νομίζω) αυγό σόγια ειναι επίσης οι τα σηνυθης ύποπτα τρόφιμα.

 

Βέβαια δεν είμαι γιατρός απλά μανούλα που το παιδί μου πέρασε πρωκτόκολιτιδα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και ολους!Εχω ενα αγοράκι 1 μισή μηνών και εχουμε και μεις αίμα στα κακακια αλλα όχι συνεχόμενα!Δηλαδη τα πρωινά κακα ηταν καθαρά τα επόμενα μετά απο μια ώρα ηταν με αίματακι.Θηλαζω αποκλειστικά και εδω και τρεις βδομαδεδ δεν τρώω καθόλου γαλακτομικα (γαλα,γιαούρτι τυρί παγωτά γλυκά)ακομα και τα προϊόντα με ίχνη γάλακτος τα περιορίζω.Το βάρος του ειναι ικανοποιητικό και παίρνει βάρος.Δεν ξέρω τι να κανω αλλο.Κραταω ημερολόγιο τροφών και διαπίστωσα οτι την επόμενη μέρα που έφαγα αρακά είχε παρα πολυ αίμα.Να πάω σε αλλεργιολογο;

 

Έτσι είναι το αίμα στα κακά, στην αρχή εμφανίζεται αραιά και που, όμως μπορεί να αυξηθεί σε συχνότητα. Για παιδο-αλλεργιολόγο, οι πιο έμπειροι είναι στο Αγλαΐα Κυριακού, απογευματινά ιατρεία. Εμάς δεν μας βοήθησε και τόσο όμως. Η παιδο-γαστρεντερολόγος ήταν η μεγαλύτερη βοήθεια.

 

Όσο για το ημερολόγιο τροφών, δεν είναι απαραίτητο ότι θα βγάλεις άκρη. Σε εμένα, αφού είχε σταματήσει το αίμα στα κακά, όταν έτρωγα κάτι με γαλακτοκομικό έβλεπα αίμα 4 μέρες μετά.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 2.940 (5/2).

Από το νοσοκομείο βγήκε 2.730 (9/2)

3.270 στις 01/03

5.080 στις 11/05

5.460 στις 14/06

 

έχει πέσει μια καμπύλη. σε αυτό το διάστημα έχω σταματήσει να τρώω γαλακτοκομικά, μοσχάρι, χοιρινό, αυγό, και τον τελυεταίο μήνα ούτε χοιρινό ούτε κοτόπουλο....

 

Αν βάλεις τις μετρήσεις σας στις καμπύλες του ΠΟΥ για τα θηλάζοντα κοριτσάκια, θα δεις ότι στην πραγματικότητα ο ρυθμός αύξησης του βάρους της είναι αρκετά ομαλός και κυμαίνεται λίγο πάνω από την καμπύλη του 15%.

 

Δηλαδή ούτε παραπάνω πήρε τους περασμένους μήνες, ούτε λιγότερο παίρνει τώρα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλες και ολους!Εχω ενα αγοράκι 1 μισή μηνών και εχουμε και μεις αίμα στα κακακια αλλα όχι συνεχόμενα!Δηλαδη τα πρωινά κακα ηταν καθαρά τα επόμενα μετά απο μια ώρα ηταν με αίματακι.Θηλαζω αποκλειστικά και εδω και τρεις βδομαδεδ δεν τρώω καθόλου γαλακτομικα (γαλα,γιαούρτι τυρί παγωτά γλυκά)ακομα και τα προϊόντα με ίχνη γάλακτος τα περιορίζω.Το βάρος του ειναι ικανοποιητικό και παίρνει βάρος.Δεν ξέρω τι να κανω αλλο.Κραταω ημερολόγιο τροφών και διαπίστωσα οτι την επόμενη μέρα που έφαγα αρακά είχε παρα πολυ αίμα.Να πάω σε αλλεργιολογο;

 

Εχεις αποκλείσει την υπερπαραγωγή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Ραγάδα στον πρωκτό, υπερπαραγωγή, κοντος χαλινός κ μη σωστή αποφυγή γαλακτοκομικων είναι οι αιτίες για αίμα στα κακά συνήθως. Θέλει κ ίχνη. Όλα τα συσκευασμένα λοιπόν.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...