Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός και ιώσεις


Recommended Posts

Σαν πολλά θέματα έχω ανοίξει τελευταία :P:p:p

Λοιπόν θήλασα το πρώτο μου 2,5 χρόνια κ το δεύτερο 11 μηνών κι ακόμα θηλάζουμε.Παρόλα αυτά η μεγάλη αρρωσταίνει πολύ συχνά με ιώσεις (δεν έχει πάει καν παιδικό) και η μικρή τώρα τα ίδια.Βέβαια,χωρίς αντιβιώσεις (η μεγάλη πήρε μόνο δυο φορές) αλλά κ πάλι κάθε μήνα σχεδόν αρρωσταίνουμε!'Ολο το χειμωνα μεσα την έβγαλα.

Ωστόσο τώρα έχω να αντιμετωπίσω και την ειρωνία όλων για τα αντισώματα που υποτίθεται πήρε το παιδί.Τι έχετε να μου πείτε?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Η αλήθεια είναι ότι φέτος έγινε ένας χαμός με τις ιώσεις, ήταν ένας δύσκολος χειμώνας. Στον κύκλο μου δεν ξέρω οικογένεια (με παιδιά ή χωρίς) που να μην αρρώστησε έστω μία φορά. Και τα δικά μου παιδιά που επίσης δεν πηγαίνουν παιδικό και δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ φέτος ήταν συνέχεια άρρωστα.

Σε όσους σχολιάζουν να διευκρινίσεις πως το γεγονός οτι το μωρό θηλάζει δεν σημαίνει οτι έχει ανοσία. Ας λένε ότι θέλουν, τί σε νοιάζει; Απλά μην ασχολείσαι..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ενα παιδι θηλασε πολυ δεν εξασφαλιζει οτι σωνει και ντε δε θα αρρωστησει.Παιζει μεγαλο ρολο και ο οργανισμος καθε παιδιου.Καποια παιδακια ειναι πιο αρρ στιαρικα να το πω ετσι.Το οτι θηλασε πολυ μπορει να το βοηθαει να περναει τις ιωσεις πιο ελαφρα.Οχι ομως οτι δε θα κολλαει λογω θηλασμου.Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Οσο για οσους λενε οσα λενε...αστους να λενε.Εμεις περσι δεινοπαθησαμε με τις ιωσεις.Φετος ευτυχως τον περασαμε αναιμακτα το χειμωνα αλλα δε σου κρυβω οτι τους κρισιμους μηνες εγ ω τους κλεινω λιγο σπιτι.Κλειστοι χωροι και πολλες συγκεντρωσεις με πιτσιρικια τις αποφευγουμε.Δεν ειναι ευκολο αν σκεφτεις οτι γενικα ειμαστε πολυ του εξω....αλλα προτιμω να κλειστουμε λιγο παρα να ειμαστε αρρωστοι.

Link to comment
Share on other sites

Τον δικό μου που είναι 30 μηνών τον θηλάζω ακόμη και φέτος πρώτη χρονιά παιδικό πήραμε μόνο μια φορά αντιπυρετικο! Αλλά και οι μεγάλες μου που θηλάσαν μόνο 6 μήνες και πάλι δεν αρρωσταιναν. Είναι θέμα παιδιού. Ίσως αν δε θηλαζε η δικια σου να περνούσε τις ασθένειες πιο βαριά. Αυτό να τους λες και να μη δίνεις σημασία σε κακεντρεχεις. Εγώ πάντα με καμάρι εξακολουθω να λέω ότι ακόμη θηλάζω και πότε κάνεις δε με έχει κοιτάξει περίεργα όπως ακούω ότι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε ίωση προκαλείται από διαφορετικό ιό και το μωρό που θηλάζει παίρνει αντισώματα μόνο για τους ιούς που έχουν ήδη προσβάλει τη μαμά σε προηγούμενο χρόνο. Αν η μαμά δεν αρρωστήσει ταυτόχρονα με το παιδί, ο θηλασμός δεν του δίνει αντισώματα για την ίωσή του.

 

Αυτά τα αντισώματα είναι σωτήρια όταν το μωρό είναι ακόμα βρέφος και άρα ακόμα πιο ευάλωτο και αυτό έχει μεγάλη σημασία ιδίως σε μωρά που γεννήθηκαν σε περιβάλλον χωρίς τις δικές μας συνθήκες υγιεινής.

 

Όσο για τα σχόλια, μάλλον σε περίμεναν στη γωνία να στην πουν, για να φανεί ότι αυτές που δε θηλάζουν δεν υστερούν. Δεν απορώ. Στο σχολείο οι συνεπείς μαθητές για τους υπόλοιπους ήταν τα φυτά και στους ενήλικους αυτός που πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν είναι το κορόιδο.

 

Αυτό που σου προτείνω είναι να τηρείς συστηματικά κάποιους κανόνες υγιεινής όπως αέρισμα όλου του σπιτιού κάθε μέρα για τουλάχιστον 5 λεπτά, όταν γυρνάτε από βόλτα πλένετε χέρια και φοράτε πιτζάμες όλοι σας και να πεις στα παιδιά σου όχι χέρια στο στόμα, στη μύτη ή στα αφτιά γιατί από εκεί μπαίνουν τα μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι, νομίζω ότι απλώς σε περίμεναν στην γωνία:? Να απαντάς "ευτυχώς που θηλάζω δεν λέτε, αλλιώς θα τα περνάγαμε πολύ πιο βαριά" το πολύ πολύ να πάρεις κανα ειρωνικό βλέμμα αλλά δεν νομίζω να απαντήσουν.

 

Το ότι θηλάζουμε δεν σημαίνει ότι το παιδί αποκτάει ανοσία ή γίνεται άφθαρτο. Δες και το κάλό του πράγματος τα παιδάκια σου έχουν πάρει όλα τα οφέλη του θηλασμού και αποκτούν και τα οφέλη των ιώσεων (αποκτώντας αντισώματα).;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλά θέματα έχω ανοίξει τελευταία :-P:razz::-P

Λοιπόν θήλασα το πρώτο μου 2,5 χρόνια κ το δεύτερο 11 μηνών κι ακόμα θηλάζουμε.Παρόλα αυτά η μεγάλη αρρωσταίνει πολύ συχνά με ιώσεις (δεν έχει πάει καν παιδικό) και η μικρή τώρα τα ίδια.Βέβαια,χωρίς αντιβιώσεις (η μεγάλη πήρε μόνο δυο φορές) αλλά κ πάλι κάθε μήνα σχεδόν αρρωσταίνουμε!'Ολο το χειμωνα μεσα την έβγαλα.

Ωστόσο τώρα έχω να αντιμετωπίσω και την ειρωνία όλων για τα αντισώματα που υποτίθεται πήρε το παιδί.Τι έχετε να μου πείτε?

 

Δεν πολυ πιστευω στον θηλασμο. Κατα τη γνωμη μου εχει υπερτιμηθει τα τελευταια χρονια .

 

Μετα απο καποια χρονια δεν αποκλειεται να βγουν και νεες ερευνες με τα κατα του θηλασμου και να τον αναιρουν. Οπως συνηθως γινεται με πολλα ιατρικα θεματα.

 

Εχω τις αμφιβολιες μου γιατι η ποιοτητα του γαλατος εξαρταται αποκλειστικα απο την δικη μας διατροφη και τον οργανισμο. Ολα παιρνουν απο το παιδι.

 

Σχετικα με τις ιωσεις,ειναι θεμα του ανοσοποιητικου που δεν νομιζω οτι ισχυροποιειται τοσο με τον θηλασμο.

Η κάθε ίωση προκαλείται από διαφορετικό ιό και το μωρό που θηλάζει παίρνει αντισώματα μόνο για τους ιούς που έχουν ήδη προσβάλει τη μαμά σε προηγούμενο χρόνο. Αν η μαμά δεν αρρωστήσει ταυτόχρονα με το παιδί, ο θηλασμός δεν του δίνει αντισώματα για την ίωσή του.

Αρκει να μην το κολλησει πριν δημιουργηθουν τα αντισωματα.

Το βρεφος εως 6 μηνων εχει αντισωματα και απο τον πλακουντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανέναν ρόλο ο θηλασμός, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Τα δικά μου που θήλασαν αρρώστησαν και αρρωσταίνουν συνέχεια.

Εχω γειτονάκι που πάει νήπιο και είναι στους παιδικούς όπως εμείς από 2,5 ετών και δεν αρρωσταίνει. Δεν θήλασε καθόλου. κα-θο-λου. Ούτε μία μέρα.

Και έχω επίσης γνωστή που γεννήσαμε παρέα, στον ίδιο θάλαμο και θήλασε ως τα 3 τον γιο της και εκείνος αρρωσταίνει πιο πολύ κι από εμάς.

 

Το μόνο θετικό και σχετικό με ιώσεις που είδα απ'τον θηλασμό, ήταν που ενώ όλοι είμασταν άρρωστοι, το μικρό που θήλαζε δεν αρρώσταινε, ίσως του περνούσα αντισώματα μέσα απ'τον θηλασμό.

 

Ο θηλασμός γενικά είναι ευλογημένο πράγμα. Τα οφέλη του πάρα πολλά. Ομως στο συγκεκριμένο, για εμάς τουλάχιστον δεν έπαιξε ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ πιστευω στον θηλασμο. Κατα τη γνωμη μου εχει υπερτιμηθει τα τελευταια χρονια .

Εχω τις αμφιβολιες μου γιατι η ποιοτητα του γαλατος εξαρταται αποκλειστικα απο την δικη μας διατροφη και τον οργανισμο.

 

Για την διατροφή της αγελάδας και την ποιότητα του δικού της γάλακτος έχεις αναρωτηθεί ποτέ; Πού κατέληξες;

Link to comment
Share on other sites

Για την διατροφή της αγελάδας και την ποιότητα του δικού της γάλακτος έχεις αναρωτηθεί ποτέ; Πού κατέληξες;

 

Κοίτα να δεις, αυτό έχει περάσει από εργαστήριο που σοφοί άνθρωποι ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να βάλουν μέσα και από μεγάλη βιομηχανική μονάδα όπου σοφοί άνθρωποι ξέρουν ακριβώς πώς πρέπει να το χειριστούν και τηρούν ΟΛΕΣ τι ΓΝΩΣΤΕΣ και ΑΓΝΩΣΤΕΣ προδιαγραφές ασφαλείας. Το μεμέ σου από τι έχει περάσει ε; ε; Πήρε καμιά πιστοποίηση από πουθενά; Τουλάχιστον έτσι προσπαθούσαν επί 38 μήνες να μου εξηγήσουν εμένα.

 

Η αλήθεια είναι ότι τα μικρά παιδιά γενικά αρρωσταίνουν συχνά και πολύ και αυτό είναι απαραίτητο και για εκείνα και για το είδος μας. Ο χαρακτηρισμός "μυξιάρικα" που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί άνθρωποι για τα μικρά δεν είναι καθόλου τυχαίος. Εντούτοις ο θηλασμός βοηθά και σε επίπεδο αντισωμάτων και προβιοτικών και παρηγοριάς και θρέψης να καταφέρνει το μωρό να διέρχεται επιτυχώς την κρίση ενιότε και με τη βοήθεια της ιατρικής. Είναι λιγότερο πιθανό να χρειαστεί την τελευταία από ότι αν το συγκεκριμένο μωρό δε θήλαζε (δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μωρά μεταξύ τους).

 

Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι ο μαστός δέχεται ερεέθισμα από το άρρωστο και μωρό και δίνει αντολή για την παραγωγή των αντίστοιχων αντισωμάτων. Αλλά ας μην επεκταθούμε γιατί υπάρχουν έρευνες για τα πάντα....

 

Γενικότερα πάντως αυτός που κοιτάει να την πει σε μια μαμά γιατί θηλάζει, καλύτερα θα ήταν να της σιδερώσει καμιά ντάνα ρούχα να τη βοηθήσει κιόλας ουσιαστικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα να δεις, αυτό έχει περάσει από εργαστήριο που σοφοί άνθρωποι ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να βάλουν μέσα και από μεγάλη βιομηχανική μονάδα όπου σοφοί άνθρωποι ξέρουν ακριβώς πώς πρέπει να το χειριστούν και τηρούν ΟΛΕΣ τι ΓΝΩΣΤΕΣ και ΑΓΝΩΣΤΕΣ προδιαγραφές ασφαλείας. Το μεμέ σου από τι έχει περάσει ε; ε; Πήρε καμιά πιστοποίηση από πουθενά; Τουλάχιστον έτσι προσπαθούσαν επί 38 μήνες να μου εξηγήσουν εμένα.

 

 

Ασε και ειδα κατι βιντεακια προσφατα για τον τροπο που παραγεται το φρεσκο γαλα (αγελαδινο) και φρικαρα μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ενα παιδι θηλασε πολυ δεν εξασφαλιζει οτι σωνει και ντε δε θα αρρωστησει.Παιζει μεγαλο ρολο και ο οργανισμος καθε παιδιου.Καποια παιδακια ειναι πιο αρρ στιαρικα να το πω ετσι.Το οτι θηλασε πολυ μπορει να το βοηθαει να περναει τις ιωσεις πιο ελαφρα.Οχι ομως οτι δε θα κολλαει λογω θηλασμου.

 

Συμφωνώ, ο θηλασμός δεν είναι πανάκεια.

 

Δεν πολυ πιστευω στον θηλασμο. Κατα τη γνωμη μου εχει υπερτιμηθει τα τελευταια χρονια .

 

Μετα απο καποια χρονια δεν αποκλειεται να βγουν και νεες ερευνες με τα κατα του θηλασμου και να τον αναιρουν. Οπως συνηθως γινεται με πολλα ιατρικα θεματα.

 

Εχω τις αμφιβολιες μου γιατι η ποιοτητα του γαλατος εξαρταται αποκλειστικα απο την δικη μας διατροφη και τον οργανισμο. Ολα παιρνουν απο το παιδι.

 

Σχετικα με τις ιωσεις,ειναι θεμα του ανοσοποιητικου που δεν νομιζω οτι ισχυροποιειται τοσο με τον θηλασμο.

Αρκει να μην το κολλησει πριν δημιουργηθουν τα αντισωματα.

Το βρεφος εως 6 μηνων εχει αντισωματα και απο τον πλακουντα.

 

Με το θηλασμό συμβαίνει μάλλον το εξής, ο άνθρωπος λαμβάνει από το μητρικό γάλα τα συστατικά που χρειάζεται για να γίνει αυτό που προορίζεται από τη φύση να γίνει. Αν δε θηλάσει απλώς δε θα φτάσει στο φουλ των "δυνατοτήτων" του, όποιες και αν είναι αυτές οι δυνατότητες. Αν ένα παιδί είναι εκ φύσεως ασθενικό, μάλλον δε θα πάψει να είναι ακόμα κι αν θηλάσει, επειδή όμως το μητρικό είναι καλύτερη τροφή συνολικά (πέρα από τα αντισώματα), θα έχει καλύτερη γενικοτερη σωματική υγεία απ'ό,τι αν δε λάμβανε την τροφή αυτή. Οι διαφορές μπορεί να είναι και μικρές, δεν μπορεί να προκύψει συμπέρασμα γιατί είναι αδύνατον να συγκρίνεις διαφορετικά παιδιά μεταξύ τους.

Αλλά πάρτο λογικά, ο άνθρωπος παράγει γάλα για να θρέψει το ανθρώπινο μωρό, η κατσίκα το κατσικάκι, η γαϊδούρα το γαϊδουράκι κοκ. Συγκεκριμένο γάλα για το συγκεκριμένο θηλαστικό. Δε θεωρώ ότι απαιτείται κάποια έρευνα για να επαληθευτεί κάτι τόσο αυτονόητο.

Είναι πρόβλημα και η εναλλακτική του αγελαδινού: γνωρίζουμε πια τι φορτώνουν τα ζώα προκειμένου να παράγουν τις ποσότητες που παράγουν, με τι σιτίζονται και σε ποιες συνθήκες αντλείται το γάλα (πολλές αγελάδες δεν έχουν δει ποτέ τον ουρανό, τύπου). Γι'αυτό και μόνο το λόγο θα έπρεπε να θεωρείται το γάλα αυτό υποδεέστερο. Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ για τον τελευταίο λόγο αποφάσισα εγώ να θηλάσω. Αν θεωρούσα την εναλλακτική ποιοτική δεν ξέρω αν θα λάμβανα την ίδια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πάντως αυτός που κοιτάει να την πει σε μια μαμά γιατί θηλάζει, καλύτερα θα ήταν να της σιδερώσει καμιά ντάνα ρούχα να τη βοηθήσει κιόλας ουσιαστικά.

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ πιστευω στον θηλασμο. Κατα τη γνωμη μου εχει υπερτιμηθει τα τελευταια χρονια .

 

Το μητρικό γάλα έχει ω3 που είναι απαραίτητα για τη σωστή ανάπτυξη του εγκεφάλου και αυτό είναι κάτι που το διαπίστωσαν οι επιστήμονες τις τελευταίες μόλις δεκαετίες. Από μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα ότι η βρεφική φόρμουλα ενισχυμένη με ω3 πρωτοκυκλοφόρησε στην Αμερική το 2002. Ως τότε, τα βρέφη που δε θήλαζαν δεν έπαιρναν ω3 από τη φόρμουλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα αυτό που φαντάζεσαι - κι αυτό το έχουν μετρήσει με ψυχοκινητικά τεστ.

 

Και ποιος μου λέει εμένα ότι σε 5-10 χρόνια δε θα βρουν κι άλλο συστατικό που λείπει από τη φόρμουλα, αλλά όχι από το μητρικό γάλα; Και ακόμα κι αυτό να μη συμβεί, γιατί να πληρώνω για κάτι που το έχω τζάμπα και με προστατεύει κι απ' τον καρκίνο του στήθους; Γιατί κι αυτό το έχουν βρει με έρευνες και όχι προσωπικές εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

...γιατί να πληρώνω για κάτι που το έχω τζάμπα και με προστατεύει κι απ' τον καρκίνο του στήθους; .

Γιατι προφανώς ο θηλασμός και δη ο μακροχρόνιος απαιτεί υπομονή και επιμονή. Είναι ένα σπορ για λίγους. .. 😉

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ένα σπορ για λίγους. .. 😉

Δε θα έπρεπε. Αν οι μητέρες είχαν την κατάλληλη ενημέρωση και κυρίως υποστήριξη και αν τις βοηθούσαν να διαμορφώνουν ρεαλιστικές προσδοκίες για τη ζωή με μωρό/ μικρό παιδί, τα ποσοστά θα ήταν καλύτερα.

 

Ακόμα συχνά χρειάζεται ακτιβισμός για τα αυτονόητα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον καρκίνο του στηθους μη το πολυλετε...

 

Μέχρι και στις ειδήσεις έχω ακούσει έρευνα που λέει ότι οι μητέρες που θήλασαν έχουν λιγότερες πιθανότητες να προσβληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και στις ειδήσεις έχω ακούσει έρευνα που λέει ότι οι μητέρες που θήλασαν έχουν λιγότερες πιθανότητες να προσβληθούν.

 

Κι εμένα γιατρός μου το είπε...λάθος έκανε; Όχι ότι είναι αυτός ο λόγος που θηλάζω βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Για τον καρκίνο του στηθους μη το πολυλετε...

Υποθέτω ότι έχεις παράδειγμα θηλάζουσας μαμάς που αρρώστησε? Είναι συνέχεια αυτού που ξεκινήσαμε να συζητάμε αρχικά, ο θηλασμός παρέχει κάποια προστασία και στη μητέρα αλλά ούτε και εκείνη την καθιστά άτρωτη.

 

Μέσο πρόληψης είναι και η αποφυγή του καπνίσματος αλλά και πάλι έχω περίπτωση ανθρώπου που χειρουργήθηκε για αφαίρεση κακοήθειας στο λάρυγγα και δεν είχε βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα.

 

Ειδικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά τη γέννα οι ορμόνες παρτάρουν, οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες για ca μαστού. Εύχομαι να μη λέω μπαρούφες, μου το είχε πει φίλος ογκολόγος όσο ήμουν εγκυος ακόμα για να μην ξεχνώ να ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

ο θηλασμός είναι ευεργετικός για μητέρα και παιδί με πολλαπλούς τρόπους.

Προσωπικά πιστεύω πως παίζει ρόλο και ο τρόπος γέννησης. Το παιδί περνώντας από το γεννητικό κανάλι έρχεται σε επαφή με τα μικρόβια, και αναπτύσσει άμυνες και ανοσοποιητικό πολύ πιο αποτελεσματικά.

 

Εμείς θηλάζουμε 20 μήνες, αλλά φέτος τον πήγα παιδικό και ήμασταν και οι δύο συνεχώς άρρωστοι.. Πιστεύω όμως ότι αν δε θήλαζα θα ήταν πολύ χειρότερα. Για παράδειγμα παρ όλο που ήταν άρρωστος μέχρι και ένα μήνα, δεν ήταν ποτέ τόσο σοβαρά ώστε να χρειαστεί νοσηλεία.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχεις παράδειγμα θηλάζουσας μαμάς που αρρώστησε? Είναι συνέχεια αυτού που ξεκινήσαμε να συζητάμε αρχικά, ο θηλασμός παρέχει κάποια προστασία και στη μητέρα αλλά ούτε και εκείνη την καθιστά άτρωτη.

 

Μέσο πρόληψης είναι και η αποφυγή του καπνίσματος αλλά και πάλι έχω περίπτωση ανθρώπου που χειρουργήθηκε για αφαίρεση κακοήθειας στο λάρυγγα και δεν είχε βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα.

 

Ειδικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά τη γέννα οι ορμόνες παρτάρουν, οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες για ca μαστού. Εύχομαι να μη λέω μπαρούφες, μου το είχε πει φίλος ογκολόγος όσο ήμουν εγκυος ακόμα για να μην ξεχνώ να ψάχνομαι.

 

Σωστά το υποθέτεις, μετα μάλιστα απο θηλασμό 3 παιδιών . Όποτε καλό ειναι να μην επαναπαυόμαστε. Εγώ ας πούμε θήλασα τα παιδιά μου, αλλά ποτέ δε μου πέρασε απο το μυαλό οτι αυτοπροστατευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το υποθέτεις, μετα μάλιστα απο θηλασμό 3 παιδιών . Όποτε καλό ειναι να μην επαναπαυόμαστε. Εγώ ας πούμε θήλασα τα παιδιά μου, αλλά ποτέ δε μου πέρασε απο το μυαλό οτι αυτοπροστατευομαι.

Ειδικά με τον καρκίνο του μαστού καλό είναι να μην επαναπαυόμαστε όπως και ναʼχει γιατί θερίζει. Αλλά είναι όπως με το παράδειγμα του καπνίσματος που σου ανέφερα παραπάνω. Τίποτα δε σε προστατεύει σε βαθμό που να επαναπαύεσαι, αλλά γιατί να μη φέρεις τις πιθανότητες λίγο προς το μέρος σου και να επιδιώκεις να κάνεις αυτό που ωφελεί και να αποφεύγεις αυτό που βλάπτει. Ειδικά από τη στιγμή που μαζί με το βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα, κάνεις καλό και στο παιδί δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προφανώς ο θηλασμός και δη ο μακροχρόνιος απαιτεί υπομονή και επιμονή. Είναι ένα σπορ για λίγους. .. 😉

 

Διαφωνώ. Ο θηλασμός ως την εδραίωση μόνο απαιτεί υπομονή και επιμονή.

Μετά δεν θέλει κανέναν κόπο και είναι το "εργαλείο" που λύνει τα χέρια των μαμάδων. Εχω πάει διακοπές με νεογέννητο και δεν έχω πάρει μαζί μου ούτε μπουκάλι, ούτε γάλατα ούτε αποστειρωτές ούτε τίποτα.

 

Ούτε χρειάζεται ακτιβισμός για κάτι τόσο αυθόρμητο. Δεν χρειάζεται να γίνεται επίδειξη, δεν χρειάζεται να γίνεται λογος, δεν χρειάζεται να γίνεται θόρυβος. Οπως τρώμε, έτσι τρώει το μωρό μας. Δεν το κάνουμε θέμα για να'χουν να λένε οι άσχετοι.

Θυμώνω με τον ακτιβισμό κάποιων, δεν ξέρω με ποιους τα βάζουν, ούτε ποιοι είναι ενάντια στον θηλασμό. Ανύπαρκτοι εχθροί.

Εκτος κι αν εννοούν έναν τυχάρπαστο απ'τα εκατομμύρια ανθρώπων που έτυχε να μην αφήσει μια γυναίκα να θηλάσει στο καφέ του. Και για χάρη του κατεβαίνουν 100 γυναίκες και θηλάζουν δημόσια. :confused:

Κι αν συνεχίσουν να γίνονται οι ακτιβιστικές κινήσεις αυτές, καλύτερα να γίνουν έξω απ'τα μαιευτήρια, όπου εκεί γίνεται όλη η ζημιά. Κι όχι σε πλατείες και πάρκα. Δεν έχει κανένα νόημα. Είναι απλά επίδειξη στα δικά μου μάτια.

ΥΓ Ασφαλώς και θήλασα! Με μεγάλο κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Ο θηλασμός ως την εδραίωση μόνο απαιτεί υπομονή και επιμονή.

Μετά δεν θέλει κανέναν κόπο και είναι το "εργαλείο" που λύνει τα χέρια των μαμάδων. Εχω πάει διακοπές με νεογέννητο και δεν έχω πάρει μαζί μου ούτε μπουκάλι, ούτε γάλατα ούτε αποστειρωτές ούτε τίποτα.

 

Ούτε χρειάζεται ακτιβισμός για κάτι τόσο αυθόρμητο. Δεν χρειάζεται να γίνεται επίδειξη, δεν χρειάζεται να γίνεται λογος, δεν χρειάζεται να γίνεται θόρυβος. Οπως τρώμε, έτσι τρώει το μωρό μας. Δεν το κάνουμε θέμα για να'χουν να λένε οι άσχετοι.

Θυμώνω με τον ακτιβισμό κάποιων, δεν ξέρω με ποιους τα βάζουν, ούτε ποιοι είναι ενάντια στον θηλασμό. Ανύπαρκτοι εχθροί.

Εκτος κι αν εννοούν έναν τυχάρπαστο απ'τα εκατομμύρια ανθρώπων που έτυχε να μην αφήσει μια γυναίκα να θηλάσει στο καφέ του. Και για χάρη του κατεβαίνουν 100 γυναίκες και θηλάζουν δημόσια. :confused:

Κι αν συνεχίσουν να γίνονται οι ακτιβιστικές κινήσεις αυτές, καλύτερα να γίνουν έξω απ'τα μαιευτήρια, όπου εκεί γίνεται όλη η ζημιά. Κι όχι σε πλατείες και πάρκα. Δεν έχει κανένα νόημα. Είναι απλά επίδειξη στα δικά μου μάτια.

ΥΓ Ασφαλώς και θήλασα! Με μεγάλο κόπο!

 

Xena συμφωνώ και σε άλλα θέματα μαζί σου αλλά εδω συμπλέουμε 100%! Έχουμε αναγαγει το πιο ενστικτώδες και φυσιολογικό πράγμα σε ολόκληρη επιστήμη! Δεν ειναι και πανάκεια, ειναι απλώς κάτι που για να υπάρχει μάλλον προορίζεται για να θρέψει ένα βρέφος. Δε χρειάζεται τόση υπερβολή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...