Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αν χρησιμοποιώ πολύ συχνά θήλαστρο θα μειωθεί το γάλα μου;


Recommended Posts

θηλάζοντας αποκλειστικά (ή σχεδόν αποκλειστικά, σπανίως μπορεί να δώσω κανένα μπουκάλι ξένο) βλέπω ότι βολεύει περισσότερο να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το έχω σε μπουκάλια γιατί αφενός είναι πιο γρήγορος τρόπος να βγάζω το γάλα μου και αφετέρου ξέρω τι ποσότητα δίνω στη μικρή. μιλώντας όμως με μαίες μου είπαν να μην το καθιερώσω και να της δίνω περισσότερο στήθος γιατί θα μειωθεί το γάλα. ξέρει κάποια κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα αμα βγαζεις το γαλα σου με το θηλαστρο δεν ενεργοποιουνται η αδενες του στηθους για να κατεβαζεις γαλα καλυτερα ειναι κατευτειαν στο στηθος εγω τον μικρο μου τον θηλασα 9 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο εάν δεν είναι επαγγελματικό - νοσοκομειακό, ενδέχεται να μειώσει το γάλα σου, ναι.

Το στήθος σου όμως δεν προσφέρει μόνο φαγητό στη μικρούλα σου αλλά και άλλα πράγματα που έχει ανάγκη: θαλπωρή, μυρωδιά, επαφή, ζεστασιά.

Το μωρό σου θα σε καθοδηγήσει όσον αφορά την ποσότητα, δε χρειάζεται να το πιέζεις. Όταν θα χορτάσει, απλά θα αφήσει το στήθος σου.

Όποτε χρησιμοποιείς θήλαστρο και μπιμπερό, είναι καλύτερο να πίνει το μωρό από τα ειδικά μπιμπερό όπου το μωρό τρέφεται κάνοντας τις ίδιες θηλαστικές κινήσεις. Χρειάζεται δηλαδή να ρουφάει για να πιει το γαλα, και δεν κυλάει απλά, όπως στα κοινά μπιμπερό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Τα απλά θήλαστρα μειώνουν το γάλα, πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό. Βέβαια, για να διατηρηθεί η παραγωγή σου, χρειάζεται πολλές αντλήσεις.

Επειδή λόγω υγείας του παιδιού μου αναγκαζόμουν να βγάζω μόνο με θήλαστρο, να σε ενημερώσω (αν μου επιτρέπεις) ότι από τη μία είναι ένας τρόπος να ταΐζει κάποιος άλλος το παιδί αν λείπεις, αλλά θα είναι πολύ δύσκολο για 'σένα από άποψη χρόνου. Εννοώ ότι θα κουραστείς περισσότερο με το θήλαστρο μακροπρόθεσμα, αφού θα χρειάζεται να κάνεις πολλές αντλήσεις, μέρα και νύχτα.

Αυτό ισχύει αν κάνεις αποκλειστική άντληση.

Αν θηλάζεις κανονικά και χρησιμοποιείς θήλαστρο μια στις τόσες, και το απλό θήλαστρο είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ το ίδιο έχω, αλλά κάνω περιστασιακή άντληση.

είχα νοικιάσει και νοσοκομειακό τους δύο πρώτους μήνες για να με βοηθήσει στην εδραίωση του θηλασμού, και έχει μεγάλη διαφορά, ναι.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι το νοσοκομειακό δεν μειώνει, αλλά μπορεί να αυξήσει κιόλας το γάλα. Επίσης εμένα μου φάνηκε (επειδή έχω και το swing) ότι το νοσοκομειακό αντλούσε πιο καλά, δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου, γιατί δεν έτυχε να έχω στο περιβάλλον μου κάποια με ανάλογη εμπειρία για να τη ρωτήσω.

Πάντως, αν αποφασίσεις να συνεχίσεις μόνο με θήλαστρο, καλύτερα να είναι διπλής άντλησης (δηλαδή να βγάζει γάλα και από τις δύο πλευρές ταυτόχρονα) για να κάνεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...