Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαβήτης κύησης, πρέπει να γεννήσω νωρίτερα;


Recommended Posts

Είμαι στον 8ο μήνα κύησης και εδώ και πολύ καιρό ξέρω ότι έχω διαβήτη κύησης. Παρακολουθώ την γλυκόζη 3 φορές τη μέρα και είναι σε σχετικά υψηλά επίπεδα, ειδικά όταν δεν τρώω όπως πρέπει μέσα στη μέρα, κάνω και ινσουλίνη. Η γιατρός μου όμως δεν μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη γιατί μου λέει ότι μάλλον θα πρέπει να δούμε πως θα πάει ειδικά σε σχέση με το μωρό και ενδέχεται να μην αφήσουμε να γεννήσω όταν έρθει η φυσιολογική ώρα αλλά να πάρει το μωρό λίγο νωρίτερα είτε με καισαρική είτε με πρόκληση. Ποια είναι η γνώμη σας; Είχε καμία παρόμοια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι στον 8ο μήνα κύησης και εδώ και πολύ καιρό ξέρω ότι έχω διαβήτη κύησης. Παρακολουθώ την γλυκόζη 3 φορές τη μέρα και είναι σε σχετικά υψηλά επίπεδα, ειδικά όταν δεν τρώω όπως πρέπει μέσα στη μέρα, κάνω και ινσουλίνη. Η γιατρός μου όμως δεν μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη γιατί μου λέει ότι μάλλον θα πρέπει να δούμε πως θα πάει ειδικά σε σχέση με το μωρό και ενδέχεται να μην αφήσουμε να γεννήσω όταν έρθει η φυσιολογική ώρα αλλά να πάρει το μωρό λίγο νωρίτερα είτε με καισαρική είτε με πρόκληση. Ποια είναι η γνώμη σας; Είχε καμία παρόμοια κατάσταση;

 

Επειδή είχα διαβήτη κύησης σου λέω οτι πρέπει να τρως ευλαβικά με δίαιτα και να μην κάνεις παρασπονδίες...Το μωρό και εγώ το παρακολουθούσα...Γενικά δεν θέλουν να το αφήνουν πολύ γιατί το μωρό μεγαλώνει αρκετά. Εγώ γέννησα τελικά με πρόκληση 38+5 πολύ γρήγορα και το μωρό ήταν 3280. Μια φίλη γέννησε φυσικά 39+1 με μωρό 3500 αυτό όμως σημαίνει οτι κάνεις σοβαρή δίαιτα και δεν τρως βλακείες...εγώ όχι μόνο έκανα δίαιτα αλλά και περπάταγα για να είμαι στην μια ώρα κάτω από το 130....Καλά στα λέει η γιατρός...Προφανώς αν το μωρό είναι μεγάλο πάνε για καισαρική...Εγώ πήρα 9 κιλά στην εκγυμοσύνη από την 25 βδομάδα σε δίαιτα...μια φίλη μου που έτρωγε παστίτσια με διαβήτη έσπασαν τα νερά της στην 33!

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που είμαι στην 34η εβδομάδα το μωρό είναι 2100 και θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό για να μην πω ότι είναι και μικρό κιόλας.

Πιο πολύ την νοιάζει (την γυναικολόγο) - και ΜΕ νοιάζει φυσικά - μήπως κατά τον τοκετό θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Μας είπε ότι το μωρό δεν θα πρέπει να "το πάρουνε" με αργούς ρυθμούς αλλά να γίνει ο τοκετός σε σύντομο χρονικό διάστημα (π.χ. όχι τοκετός 10 ώρες αλλά έως 3-4 ώρες).

Εγώ αισθάνομαι ότι αισθάνεται ανασφαλής με το όλο θέμα, ίσως επειδή δεν της έχει ξανατύχει και δεν ξέρει τι να κάνει ακριβώς. Και η ανασφάλεια της δεν με κάνει και εμένα να νιώθω ασφαλής. Και εκτός αυτού, δεν θέλω να κάνω καισαρική χωρίς λόγο. Προτιμώ φυσιολογικό τοκετό, αν όλα είναι ασφαλή φυσικά.

Όσο για τα κιλά, έχω πάρει από την αρχή 10 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που είμαι στην 34η εβδομάδα το μωρό είναι 2100 και θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό για να μην πω ότι είναι και μικρό κιόλας.

Πιο πολύ την νοιάζει (την γυναικολόγο) - και ΜΕ νοιάζει φυσικά - μήπως κατά τον τοκετό θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Μας είπε ότι το μωρό δεν θα πρέπει να "το πάρουνε" με αργούς ρυθμούς αλλά να γίνει ο τοκετός σε σύντομο χρονικό διάστημα (π.χ. όχι τοκετός 10 ώρες αλλά έως 3-4 ώρες).

Εγώ αισθάνομαι ότι αισθάνεται ανασφαλής με το όλο θέμα, ίσως επειδή δεν της έχει ξανατύχει και δεν ξέρει τι να κάνει ακριβώς. Και η ανασφάλεια της δεν με κάνει και εμένα να νιώθω ασφαλής. Και εκτός αυτού, δεν θέλω να κάνω καισαρική χωρίς λόγο. Προτιμώ φυσιολογικό τοκετό, αν όλα είναι ασφαλή φυσικά.

Όσο για τα κιλά, έχω πάρει από την αρχή 10 κιλά.

 

Αυτό που σου είπε είναι λογικό αν έχει αρύθμιστο διαβήτη και ο τοκετός κρατήσει πολύ...στην διάρκεια του τοκετού με τρύπαγαν και με μέτραγαν...βέβαια με βάλαν με πρόκληση και γέννησα σε 6 ώρες...Δεν σου λέει κάτι παράλογο....Το παιδί παίρνει σε αυτή τη φάση 250 γρμ την εβδομάδα αν υποθέσω οτι εισαι 34 τοτε και ίσως λογικό να σε βάλει νωρίτερα. εγώ πάντως 3280 γέννησα αγόρι στις 38+5

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα φυσιολογικα χωρις προκληση στις 39 εβδομαδες με διαβητη κυησης τον πρωτο μου γιο 2820. Ο διαβητης δεν ειναι αιτια καισαρικής εκτός αν είναι επιθυμία της μαμάς οπότε και είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα φυσιολογικα χωρις προκληση στις 39 εβδομαδες με διαβητη κυησης τον πρωτο μου γιο 2820. Ο διαβητης δεν ειναι αιτια καισαρικής εκτός αν είναι επιθυμία της μαμάς οπότε και είναι απόλυτα σεβαστό.

 

ο ρυθμισμένος όχι...ο αρύθμιστος όμως είναι....προφανώς και εσύ είχε ρυθμισμένο διαβήτη

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...