Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έρευνα για την παρένθετη μητρότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ονομάζομαι Κάτια και είμαι δικηγόρος και τώρα κάνω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο του Κεντ στην Αγγλία. Το θέμα της έρευνάς μου είναι η παρένθετη μητρότητα στην Ελλάδα και την Αγγλία. Μέρος της έρευνας είναι και η διενέργεια συνεντεύξεων στις δύο χώρες για να καταλάβω πώς λειτουργεί αυτή η μέθοδος, ποιες είναι οι δυσκολίες, οι σκέψεις, οι ανησυχίες και τα προβλήματα που ίσως αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο για να κάνουν το παιδάκι τους ή βοηθούν ζευγάρια στο να αποκτήσουν το παιδί.

 

Θα ενδιαφερόμουν πάρα πολύ να μιλήσω με γυναίκες που έχουν γίνει παρένθετες, αλλά και με ζευγάρια που έχουν ήδη γίνει γονείς με τη βοήθεια παρένθετης. Βέβαια εγγυώμαι απόλυτη ανωνυμία σε όποιον επικοινωνήσει μαζί μου και θέλει να με βοηθήσει στην έρευνα.

 

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου μέσω email στο [email protected].

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Κάτια

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Ονομάζομαι Κάτια και είμαι δικηγόρος και τώρα κάνω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο του Κεντ στην Αγγλία. Το θέμα της έρευνάς μου είναι η παρένθετη μητρότητα στην Ελλάδα και την Αγγλία. Μέρος της έρευνας είναι και η διενέργεια συνεντεύξεων στις δύο χώρες για να καταλάβω πώς λειτουργεί αυτή η μέθοδος, ποιες είναι οι δυσκολίες, οι σκέψεις, οι ανησυχίες και τα προβλήματα που ίσως αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο για να κάνουν το παιδάκι τους ή βοηθούν ζευγάρια στο να αποκτήσουν το παιδί.

 

Θα ενδιαφερόμουν πάρα πολύ να μιλήσω με γυναίκες που έχουν γίνει παρένθετες, αλλά και με ζευγάρια που έχουν ήδη γίνει γονείς με τη βοήθεια παρένθετης. Βέβαια εγγυώμαι απόλυτη ανωνυμία σε όποιον επικοινωνήσει μαζί μου και θέλει να με βοηθήσει στην έρευνα.

 

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου μέσω email στο [email protected].

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Κάτια

ημουν παρενθετη και θελω να μιλησουμε θα σ πω οτι ξερω,απλα το μεηλ σ μου το βγαζει λανθασμενο,εικοινωνισε εσυ μαζι μου [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kατια και εγω δικηγόρος είμαι και κάνω ποιοτική έρευνα στην υιοθεσία. δυστυχώς σε έμενα καμιά κοπέλα δεν ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλουν τα ζευγάρια να μου εξιστορήσουν την εμπειρια τους. εγω μένω σε ενα νησι και ξέρω για μια περίπτωση παρένθετης μητρότητας με κυοφόρο μια γυναικα Βουλγαρικής υπηκοότητας η οποία γέννησε δίδυμα σε ένα ζευγάρι. Εδώ υποχρεωτικά εκδίδεται δικαστική απόφαση πριν προχωρήσει η διαδικασία της εξωσωματικής. η φέρουσα μητέρα απαγορέυεται να λάβει ως αμοιβή για τις υπηρεσίες της χρηματικό ποσό, πραγμα που εμενα δεν με βρίσκει πολύ σύμφωνη γιατι δε ξερω καμια γυναικα που θα δεχόταν να υποβληθει σε αυτη τη διαδικασία την ψυχοφθόρο σωματικα και ψυχολογικα μονο απο αγνα συναισθηματα. καλό θα ηταν να μην εθελοτυφλει ο νόμος μπροστα στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Kατια και εγω δικηγόρος είμαι και κάνω ποιοτική έρευνα στην υιοθεσία. δυστυχώς σε έμενα καμιά κοπέλα δεν ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλουν τα ζευγάρια να μου εξιστορήσουν την εμπειρια τους. εγω μένω σε ενα νησι και ξέρω για μια περίπτωση παρένθετης μητρότητας με κυοφόρο μια γυναικα Βουλγαρικής υπηκοότητας η οποία γέννησε δίδυμα σε ένα ζευγάρι. Εδώ υποχρεωτικά εκδίδεται δικαστική απόφαση πριν προχωρήσει η διαδικασία της εξωσωματικής. η φέρουσα μητέρα απαγορέυεται να λάβει ως αμοιβή για τις υπηρεσίες της χρηματικό ποσό, πραγμα που εμενα δεν με βρίσκει πολύ σύμφωνη γιατι δε ξερω καμια γυναικα που θα δεχόταν να υποβληθει σε αυτη τη διαδικασία την ψυχοφθόρο σωματικα και ψυχολογικα μονο απο αγνα συναισθηματα. καλό θα ηταν να μην εθελοτυφλει ο νόμος μπροστα στην πραγματικότητα.

Καλησπερα Ριτα. Σ' ευχαριστω πολυ για το μηυνμα σου και χαιρομαι πολυ που εχουμε παρομοιο ερευνητικο ενδιαφερον. Μαλλον το "τα εν οικω μη εν δημω" ειναι ακομα πολυ εντονο στη χωρα μας. Εν μερει συμφωνω κ εγω με την αποψη σου περι αμοιβης, αλλα για μενα εχει περισσοτερη σημασια το πως το βλεπουν οσοι το εχουν προσπαθησει. Ισως αν ηταν για εμπορικους σκοπους και εμπλεκονταν και "μεσιτες" πολλοι να μη μπορουσαν να ανταποκριθουν στο κοστος το οποιο θα ειναι αρκετα υψηλο (αν κοιταξουμε καποιες πολιτειες της Αμερικης οπου και γινεται μ αυτον τον τροπο). Εξαρταται λοιπον... Σιγουρα περισσοτερες μελετες πρεπει να γινουν και ο κοσμος ελπιζω τοτε να ανταποκριθει για να δουμε πως θα επρεπε να ειναι ο νομος. Αν θελεις επικοινωνησε μαζι μου στο [email protected]. Θα ενδιαφερομουν πολυ να μιλησω με τα ατομα που ανεφερες παραπανω (αν τους ξερεις και μπορεις να με φερεις σε επαφη).... Και να ακουσω και περισσοτερα για το θεμα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε ενα παντρεμενο ζευγαρι απο αθηνα θα μας ενδιεφερε να βρουμε παρενθετη κοπελα.το μαιλ μας ειναι [email protected] Μη διστασεις να επικοινωνησεις μαζι μας

ευχαριστομε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...