Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΣΤΗΘΟΥΣ


Recommended Posts

Καλημέρα!! Είμαι μανούλα δύο υπέροχων κοριτσιών και έγκυος στο τρίτο παιδάκι μας! Αντιμετώπισα μεγάλη δυσκολία στο θηλασμό και στις δύο κόρες και τώρα προβληματίζομαι για το τρίτο... Έκανα αυξητική στήθους το 2007. Την μεγάλη μου τη γέννησα το 2011. Γάλα δεν ερχόταν, μόνο σταγόνες. Το μωρό στο στήθος μόνο κοιμόταν, δεν έτρωγε τίποτα, ούτε έκανε κάποια θηλαστική κίνηση, με αποτέλεσμα να χάσει μισό κιλό την πρώτη μέρα :(. Μετά από παρότρυνση των γιατρών του μαιευτηρίου πήρε ξένο, το μόνο που έτρωγε έστω και κοιμισμένη. Στο στήθος ύπνο. Στις 10 μέρες είχα μόνο σταγόνες και μου είπε ο γιατρός μου να το κόψω. Την μικρή την γέννησα το 2014. Δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή με τίποτα, έχω μικρές θηλές και τις έφευγαν από το στοματάκι της. Είχα περισσότερο γάλα, όχι όμως να τρέχει, αλλά ένα μωρό που δεν μπορούσε να θηλάσει. Έχασε κι αυτή αρκετό βάρος, έκανε ίκτερο και την πήραν στη λάμπα. Μου την έφερναν και καλά για να τη θηλάσω, αλλά ερχόταν ταϊσμένη, οπότε δεν έτρωγε. Αποτέλεσμα στο τέλος όταν προσπαθούσα να θηλάσω, χτυπιόταν με μανία, τσίριζε, έκλαιγε και κοιμόταν νηστική. Ξανά ξένο λοιπόν. Πήρα θήλαστρο νοσοκομειακό, στις τρεις αντλήσεις έβγαζα 5 ml σύνολο μόνο... Δεν ξέρω αν φταίει η αυξητική ή όχι, ξέρω όμως το κλάμα που έριξα και στις δύο και δεν θέλω να το ξαναπάθω. Γέννησα με καισαρική και τις δύο και το στήθος μου δεν μεγάλωσε σε καμία εγκυμοσύνη. Μανούλες sos! :cry:

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου με το καλο να έρθει το Τρίτο!!!

Λένε πως η αυξητική στήθους δεν επηρεάζει τον θηλασμο!και αυτό γιατι δεν ενοχλεί τους αδένες γάλακτος μπαίνει απο πίσω εκεί που θα υπήρχε λίπος εαν είχες μεγάλο στήθος, τωρα υπάρχει σιλικόνη! :wink:

(Θα ήθελα και εγω μια τέτοια αυξητική :-))))) αλλα φοβάμαι)

Ρώτησε κάποιον γιατρό ...

Επίσης στο μωρακι σου αν προσπαθήσεις παλι αυτήν την φορά ίσως τα καταφέρεις να το ταΐζεις μονο εσυ και θα ηταν καλο να έχεις δίπλα σου μια σύμβουλο θηλασμού για να πιάσει το μωρο το στήθος ...

Ξέρω ποσό δύσκολο ειναι εμένα έπιασε μετα απο 15 μέρες.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xristinaki91! ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μπαίνει από κάτω, κλπ κλπ... Αλλά αν κόψαν κατά λάθος κάποιον αδένα? Έβλεπα στο μαιευτήριο άλλες μανούλες στις οποίες το γάλα έτρεχε, έβγαζαν με θήλαστρο και το γεμίζανε! Σκέφτομαι μήπως κάποιος αδένας κόπηκε και γι' αυτό δεν είχα αρκετό γάλα ούτε μεγάλωσε το στήθος μου στην εγκυμοσύνη. Τι να πω! Ελπίζω να τα καταφέρω στο τρίτο! Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου.στο μαιευτηριο σου εδειξαν πως να θηλαζεις?μηπως δεν ειχες σωστη σταση ή μηπως δεν επιαναν σωστα?εγω θα σου ελεγα να μπεις στην ομαδα μητρικου θηλασμου,θα σε βοηθησουν παρα πολυ και σιγουρα να καλουσες μια συμβουλο θηλασμου να δει πως θηλαζεις,να σε βοηθησει κτλ.μηπως εφταιγε κατι αλλο που δεν το εντοπισατε.και εγω απ οσο ξερω δεν επιρεαζει η αυξητικη.στην ομαδα θηλασμου λογικα θα βρεις και αλλες μανουλες με παρομοια κατασταση και θα σου πουνε καλυτερα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είμαι μανούλα δύο υπέροχων κοριτσιών και έγκυος στο τρίτο παιδάκι μας! Αντιμετώπισα μεγάλη δυσκολία στο θηλασμό και στις δύο κόρες και τώρα προβληματίζομαι για το τρίτο... Έκανα αυξητική στήθους το 2007. Την μεγάλη μου τη γέννησα το 2011. Γάλα δεν ερχόταν, μόνο σταγόνες. Το μωρό στο στήθος μόνο κοιμόταν, δεν έτρωγε τίποτα, ούτε έκανε κάποια θηλαστική κίνηση, με αποτέλεσμα να χάσει μισό κιλό την πρώτη μέρα :(. Μετά από παρότρυνση των γιατρών του μαιευτηρίου πήρε ξένο, το μόνο που έτρωγε έστω και κοιμισμένη. Στο στήθος ύπνο. Στις 10 μέρες είχα μόνο σταγόνες και μου είπε ο γιατρός μου να το κόψω. Την μικρή την γέννησα το 2014. Δεν μπορούσε να πιάσει τη θηλή με τίποτα, έχω μικρές θηλές και τις έφευγαν από το στοματάκι της. Είχα περισσότερο γάλα, όχι όμως να τρέχει, αλλά ένα μωρό που δεν μπορούσε να θηλάσει. Έχασε κι αυτή αρκετό βάρος, έκανε ίκτερο και την πήραν στη λάμπα. Μου την έφερναν και καλά για να τη θηλάσω, αλλά ερχόταν ταϊσμένη, οπότε δεν έτρωγε. Αποτέλεσμα στο τέλος όταν προσπαθούσα να θηλάσω, χτυπιόταν με μανία, τσίριζε, έκλαιγε και κοιμόταν νηστική. Ξανά ξένο λοιπόν. Πήρα θήλαστρο νοσοκομειακό, στις τρεις αντλήσεις έβγαζα 5 ml σύνολο μόνο... Δεν ξέρω αν φταίει η αυξητική ή όχι, ξέρω όμως το κλάμα που έριξα και στις δύο και δεν θέλω να το ξαναπάθω. Γέννησα με καισαρική και τις δύο και το στήθος μου δεν μεγάλωσε σε καμία εγκυμοσύνη. Μανούλες sos! :cry:

 

Το στήθος δεν μεγάλωσε σε καμία εγκυμοσύνη καθόλου;

 

Παντα υπάρχει η περίπτωση να έχουν πειραχτεί οι γαλακτοφόροι αδένες. Ειναι σπάνιο αλλα μπορει να συμβεί. Παρόλα αυτα, ειναι σημαντικό να εχεις υποστήριξη στο τρίτο σου μωράκι ώστε να μην γίνουν λάθη πχ τεχνικής ώστε να εχεις παραγωγή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μεγάλωσε καθόλου το στήθος μου, αλλά ούτε πριν πρηζόταν πχ άμα περίμενα περίοδο, ούτε με πόναγε. Τώρα είναι ευαίσθητο λόγω της εγκυμοσύνης αλλά το ίδιο σε μέγεθος... Ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορά

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν μεγάλωσε καθόλου το στήθος μου, αλλά ούτε πριν πρηζόταν πχ άμα περίμενα περίοδο, ούτε με πόναγε. Τώρα είναι ευαίσθητο λόγω της εγκυμοσύνης αλλά το ίδιο σε μέγεθος... Ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορά

 

Πριν την αυξητική πρηζοταν οταν περίμενες περίοδο;

 

Αν είσαι ενήμερη και εχεις βοήθεια αν δεν εχει επηρεαστεί η παραγωγή σου απο την αυξητική θα τα καταφέρεις!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αχ Nina-Nana από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί. Πάντως όχι, δεν πρηζόταν ούτε όταν περίμενα περίοδο. Κορίτσια πραγματικά είστε υπέροχες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πέρασα τόση στεναχώρια στις προηγούμενες εγκυμοσύνες που δεν μπορώ να το ξεχάσω! Ίσως χρειάζεται πιο καλή ενημέρωση και με μια σύμβουλο θηλασμού να καταφέρω κάτι ;)

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αχ Nina-Nana από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί. Πάντως όχι, δεν πρηζόταν ούτε όταν περίμενα περίοδο. Κορίτσια πραγματικά είστε υπέροχες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πέρασα τόση στεναχώρια στις προηγούμενες εγκυμοσύνες που δεν μπορώ να το ξεχάσω! Ίσως χρειάζεται πιο καλή ενημέρωση και με μια σύμβουλο θηλασμού να καταφέρω κάτι ;)

 

Όλα να πανε καλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...