Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και στάσιμο βάρος


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά!

Έχω έναν μπεμπάκο 43 ημερών και εδώ και 5 μέρες θηλάζει αποκλειστικά. Ήμουν σε πρόγραμμα επαναγαλακτισμού και μάλλον τα κατάφερα. Το πρόβλημα μου είναι οτι το μωρό απο τις 30/12 (30-31 έδινα και λίγο συμπλήρωμα 150 ml σύνολο) εως και σήμερα 06/01 δεν έβαλε γραμμάριο. Έχω πανικοβληθεί! Σας παραθέτω τα στοιχεία:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40 εβδ.

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη τιμή 10 ελάχιστη 7

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

02/01/2016 εώς 04/01/2016 προληπτικά γιατί είχε λαρυγγίτιδα.Ήταν απύρετος και έτρωγε κανονικά

 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

25/11 3350

27/11 3310

29/11 3480

16/12 3890

23/12 4170

25/12 4300

27/12 4350

28/12 4390

29/12 4390

30/12 4450

01/01 4450

05/01 4450

06/01 4450

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8 -10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Εδώ και 5 μέρες δεν παίρνει

 

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Symphony Medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7 με 8 το 24ωρο. Τις σταμάτησα 31 του μηνός για να δω εαν τπ γάλα μου επαρκεί στο μωρό

 

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

Δεν ήταν συγκεκριμένες. 30 λεπτά με 1 ώρα μετά από κάθε θηλασμό

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

10-15 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

8 - 9

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Εώς τώρα δεν έχει κάνει. Στις 2 του μηνός του έκανα κλίσμα γιατί το ξένο γάλα τον πείραζε και ήταν δυσκοίλιος.

 

Η ερώτηση μου είναι.. μήπως δεν έχω γάλα αρκετό και υποσιτίζεται? Μήπως του έκοψα απότομα το ξένο? Ή μήπως πρέπει να του ξαναδώσω? Γιατί δεν παίρνει βάρος? Αντί να χαρώ που κατάφερα να θηλάσω (περάσαμε πολλά για να φτάσουμε ως εδώ) έχω φρικάρει και είμαι σε ένα πανικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πρώτο που σκέφτομαι είναι ότι το αγοραστό γάλα παχαίνει περισσότερο τα μωρά από το μητρικό. Αλλά όχι και καθόλου...

 

Μήπως να του δίνεις μετά το θηλασμό και αντλημένο δικό σου γάλα; Θα κουραστείς λίγο καιρό με τις αντλήσεις, αλλά θα σου αυξήσει και την παραγωγή και αν πάνε όλα καλά, θα τις σταματήσεις σύντομα. Αν έχεις και νοσοκομειακό θήλαστρο, ακόμα καλύτερα.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάτε;

 

 

Nina-Nana τα πάμε πολύ καλύτερα! Μάλλον ήταν στάσιμο το μωρό λόγω της ίωσης και 1 βδομάδα δε μου πήρε καθόλου βάρος.

Τωρα έχω τα εξής θεματάκια:

1. Στην αριστερή θηλή έχω κάτι σαν σπυράκι με ανοιχτόχρωμη κορυφή (πριν 2 βδομάδες ήταν άσπρο) και πονάει κάποιες φορές πολύ κατά το θηλασμό. Μάλλον είναι φραγμένος πόρος ..όμως κάνω κομπρέσες, βάζω και την αλοιφή που προτίνει ο dr. Newman (μου την είπε η παιδίατρος) αλλά δε βλέπω φως... τι μπορώ άλλο να κάνω?

2. Το μωρό κάνει μέρα παρά μέρα κακάκια και είναι πάντα διάρροια και χωρίς σποράκια. Δεν δείχνει να πονά, και δε μυρίζουν άσχημα. Πρέπει να το ψαξω παραπάνω ή είναι λόγω του θγλασμού?

3. Θα ήθελα να αρχίσω να κάνω δική μου τράπεζα γάλακτος. Το γάλα μου όμως βλέπω οτι ίσα που φτάνει για το μωρό και με το θηλαστρο δε βγάζω πάνω απο 10 ml. Έχω το symphony της medela. Πως μπορώ να ξεκινήσω χωρίς να επηρρεαστεί ο θηλασμός?

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana τα πάμε πολύ καλύτερα! Μάλλον ήταν στάσιμο το μωρό λόγω της ίωσης και 1 βδομάδα δε μου πήρε καθόλου βάρος.

Τωρα έχω τα εξής θεματάκια:

1. Στην αριστερή θηλή έχω κάτι σαν σπυράκι με ανοιχτόχρωμη κορυφή (πριν 2 βδομάδες ήταν άσπρο) και πονάει κάποιες φορές πολύ κατά το θηλασμό. Μάλλον είναι φραγμένος πόρος ..όμως κάνω κομπρέσες, βάζω και την αλοιφή που προτίνει ο dr. Newman (μου την είπε η παιδίατρος) αλλά δε βλέπω φως... τι μπορώ άλλο να κάνω?

2. Το μωρό κάνει μέρα παρά μέρα κακάκια και είναι πάντα διάρροια και χωρίς σποράκια. Δεν δείχνει να πονά, και δε μυρίζουν άσχημα. Πρέπει να το ψαξω παραπάνω ή είναι λόγω του θγλασμού?

3. Θα ήθελα να αρχίσω να κάνω δική μου τράπεζα γάλακτος. Το γάλα μου όμως βλέπω οτι ίσα που φτάνει για το μωρό και με το θηλαστρο δε βγάζω πάνω απο 10 ml. Έχω το symphony της medela. Πως μπορώ να ξεκινήσω χωρίς να επηρρεαστεί ο θηλασμός?

 

 

1. Το σπυράκι ειναι στο κέντρο της θηλής; Τώρα ειναι σαν ξεραμένο σπυράκι;

(Εγώ θα έλεγα να μη βάζεις τίποτα πάνω)

 

2. Όχι, μην το ψάξεις εκτός αν δεις πχ αίμα!

 

3. Σε ποσο καιρο πας στη δουλειά και πόσες ωρες θα λείπεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Το σπυράκι ειναι στο κέντρο της θηλής; Τώρα ειναι σαν ξεραμένο σπυράκι;

(Εγώ θα έλεγα να μη βάζεις τίποτα πάνω)

 

2. Όχι, μην το ψάξεις εκτός αν δεις πχ αίμα!

 

3. Σε ποσο καιρο πας στη δουλειά και πόσες ωρες θα λείπεις;

 

1. Όχι είναι επάνω και και ψιλοάκρη. Δεν είναι σαν ξεραμένο..όχι. και η "κορυφή" πότε είναι άσπρη και φεύγει, πότε μπεζ και πότε δεν έχει καθόλου. Άλλες φορές πονάει πολύ στην αρχή του θηλασμού κι άλλες καθόλου. Πήρα και λεκιθίνη μία μέρα..συνέπεσε όμως με πράσινα κακάκια του μπέμπη,και τη σταμάτησα, μη τυχόν και τον πείραξε.

3. Δε θα παω για δουλειά ακόμη (του χρόνου τον Γενάρη!). Απλως θελω να πάω ένα γυμναστήριο και θα λείπω το πολύ 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

2. Το μωρό κάνει μέρα παρά μέρα κακάκια και είναι πάντα διάρροια και χωρίς σποράκια. Δεν δείχνει να πονά, και δε μυρίζουν άσχημα. Πρέπει να το ψαξω παραπάνω ή είναι λόγω του θγλασμού?

 

Έτσι είναι τα κακά του μωρού που θηλάζει! Εμένα θυμάμαι έκανε και θόρυβο όταν τα έκανε. Και ποτέ δε μύριζαν άσχημα όσο θηλάζαμε αποκλειστικά. Μόνο όταν αρχίσαμε τις στερεές τροφές και ειδικά το κρέας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
1. Όχι είναι επάνω και και ψιλοάκρη. Δεν είναι σαν ξεραμένο..όχι. και η "κορυφή" πότε είναι άσπρη και φεύγει, πότε μπεζ και πότε δεν έχει καθόλου. Άλλες φορές πονάει πολύ στην αρχή του θηλασμού κι άλλες καθόλου. Πήρα και λεκιθίνη μία μέρα..συνέπεσε όμως με πράσινα κακάκια του μπέμπη,και τη σταμάτησα, μη τυχόν και τον πείραξε.

3. Δε θα παω για δουλειά ακόμη (του χρόνου τον Γενάρη!). Απλως θελω να πάω ένα γυμναστήριο και θα λείπω το πολύ 2 ώρες.

 

Υπάρχει ακόμη το σπυράκι; Υπάρχει περίπτωση να μην πιάνει πολυ σωστά το αριστερό στήθος.

 

Για να αφήσεις λίγα γεύματα σε περίπτωση απουσίας σου δε χρειαζεται προγράμμα αντλήσεων. Αντλείς οποία στιγμή σε βολέψει. Μπορείς να κανεις το πρωί που βοηθάει η ροη ή μετά απο το θηλασμό του μωρού. Ο θηλασμός δεν επηρεάζεται ουσιαστικά με την περιστασιακή άντληση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...