Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με το θηλασμό


shadow3363

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα σας είμαι νέος στο forum η σύζυγος μου μόλις γέννησε ένα υπέροχο αγοράκι και αφού το πήραμε στο σπίτι άρχισε το πρόβλημα. Συνοπτικά: γέννησε 24/12/2015 αγοράκι 3,670 Δεν παρουσίασε ικτερο η άλλο πρόβλημα έτσι το πήραμε σπίτι την Κυριακή 27/12 με βάρος 3,450 φυσιολογικό μας είπαν. Από τοτε δεν έχουμε καμία εκκένωση αν και ουρει μετά από κάθε γεύμα τα ούρα του έχουν ελαφρώς κόκκινο χρώμα ψευτοπεριοδος μας είπαν. Τρέφεται μόνο από μητρικό γάλα χωρίς θήλαστρο, τρώει κάθε 2,5 με 3 ώρες αν και πρέπει να τον ξυπνάμε σχεδόν κάθε φορά είναι σχετικά ανήσυχος και θέλει συνέχεια αγκαλιές και έχει αρχίσει να χάνει πολύ βάρος με συνέπεια να έφτασε εχτές το βράδυ 3,160 αν και η σύζυγος μου είπε ότι αργότερα που τον ξαναζυγισε ντυμένο ήταν 3,300 περίπου. Ο παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να του δίνω frezilac από σήμερα μετά τον θηλασμό και αν δεν πάρει βάρος θα πάμε στο νοσοκομείο. Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι τρομοκρατημένος. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Α συγνώμη γεννήθηκε 40 εβδομάδων με Φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχας να σας ζησει!το οτι θελει συνεχεια αγκαλιες ειναι απολυτα φυσιολογικο.το πρωτο καιρο λεμε οτι το ξυπναμε το βρεφος απο μονοι μας μεχρι να ανακτησει το βαρος γεννησης συν 200 γραμμαρια.η συζυγος σου οσο περισσοτερο το βαζει στο στηθος τοσο περισσοτερο θα κατεβασει γαλα.το πιπιλισμα που κανει το βρεφος ειναι για να διεγειρεται το στηθος και να παραγεται γαλα.καλυτερα να αποφυγετε πιπιλες τον πρωτο καιρο γιατι ετσι μπορει να παραβλεπετε γευματα.εκκενωση δεν ειχατε καθολου εννοεις απο τοτε που γεννηθηκε ή απο τοτε που επιστρεψατε σπιτι?εαν αρχισετε να του δινετε ξενο συνηθως θα ειναι κατα του θηλασμου.το μητρικο ειναι σαφως πιο ευπεπτο απ το ξενο και θα βοηθησει περισσοτερο στο να ενεργηθει.το ξενο ειναι πιο "βαρυ" οποτε τα βρεφη τεινουν να κοιμουνται περισσοτερο.το κλειδι ειναι σαφως το μωρο οσο περισσοτερο στο στηθος της μαμας,μην το φοβηθειτε αυτο.δεν παιρνουν ολα τα μωρα με τον ιδιο ρυθμο βαρος.επισης εαν δεν παιρνει βαρος μπορει να υπαρχει καποια αλλεργια μεσω των τροφων που λαμβανει η μητερα.εγω πχ που πινω πολυ γαλα το ειχα αλλαξει απο αγελαδινο σε κατσικισιο το πρωτο ετος.αλλες κοπελες κοβουν γενικα τα γαλακτοκομικα αλλα ειναι υπερβολη να κοψει κατι η γυναικα σου χωρις οντως να ξερετε οτι κατι πειραζει οντως το μωρακι σας.συνηθως παντως το ξενο ειναι η αντιστροφη μετρηση του μητρικου(οχι παντα φυσικα).αυτα ειναι σε γενικα πλαισια.προφανως τον πρωτο λογο τον εχετε εσεις με τον παιδιατρο σας και παρακολουθειτε την κατασταση παντα με τον γιατρο σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να σας ζησει το μωρακι σας! Κατα τη γνωμη μου το μωρακι σας δεν πινει αρκετο γαλα, το ακουτε που καταπινει? Επισης 2,5 με 3 ωρες ειναι μεγαλο διαστημα αναμεσα στα γευματα για νεογεννητο, δοκιμαστε να το ταιζετε ανα 1,5 με 2 ωρες. Επρεπε να εχει τουλάχιστον τρεις (3) πάνες με κόπρανα στο 24ωρο. Τα συχνά κακά είναι ένδειξη και αξιόπιστο σημάδι ότι το μωρό πίνει μητρικό γάλα. Απο την 4η ημέρα έως 6 εβδομάδων απο ουρα πρεπει να εχει τουλάχιστον έξι (6) βαριά βρεγμένες πάνες ανά 24ωρο και η σύσταση τους να ειναι υποκίτρινα, καθαρά, με ελαφριά οσμή. Χωρίς κρυστάλλους. Τα μωρα χανουν περιπου το 10% του βαρους τους τις πρωτες 2-3 μερες απο τη γεννηση.Αφου ειστε Αθηνα καλο ειναι να επισκεφθειτε μια συμβουλο θηλασμου μηπως το μωρο δεν πιανει σωστα. Οι ζυγισεις πρεπει να γινονται με το μωρο γυμνο και περιπου την ιδια ωρα. Ισως να πρεπει να του δωσετε ξενο γαλα μετα απο το θηλασμο μεχρι να δειτε αν θηλαζει αποτελεσματικα(επισκεψη σε συμβουλο) και για να δειτε αν θα αλλαξει η συσταση των ουρων και αν θα κανει κενωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!χρονια πολλα κ καλη χρονια!να χαιρεστε το αγορακι σας.συμφωνω με οσα ειπαν τα κοριτσια.οι αγκαλιες ειναι αναμενομενο.πρεπει να τρωει πιο συχνα.στο νοσοκομειο εκανε κενωσεις;καθαρισε απο το μηκωνιο;στην ηλικια σας πρεπει να εχει 6-8κατουρημενες πανες.βεβαιωθειτε οταν θηλαζει οτι καταπινει κ πιανει καλα.ελεγξτε το χαλινο.μπορειτε να ελεγξετε κ το ενδεχομενο αλλεργιας.εφοσον το μωρο τρεφεται ικανοποιητικα υπαρχει περιπτωση να ειναι φυσιολογικο να μην κανει κακα για 7-10μερες στον αποκλειστικο θηλασμο.οσο για τα κοκκινα στα ουρα δεν εχω ακουσει για ψευδοπεριοδο σε αγορακι.μηπως ειναι κρυσταλλοι,αλατα;εφοσον πρεπει να παρει συμπληρωμα καλυτερα ειναι να ειναι μητρικο που θα βγαζει η μαμα με νοσοκομειακο θηλαστρο κ να το δινει με σωληνακι sns για να μην υπονομευθει ο θηλασμος.για τις αντλησεις δεν μπορω να βοηθησω.γενικως καλο θα ηταν να μιλησετε με συμβουλο(ισως παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον η σύζυγος δεν παράγει ακόμα αρκετή ποσότητα γάλακτος γι'αυτό έγιναν όλα αυτά. Από εχθές το μεσημέρι μετά τον θηλασμό του δίνουμε και λίγο συμπλήρωμα για να είμαστε σίγουροι ότι χόρτασε. Πίνει γύρω στα 30-40ml ακόμα. Και ενώ είχαμε να ενεργηθουμε από το νοσοκομείο τις τελευταίες 10 ώρες έχουμε ενεργηθει 2 φορές. Δεν θέλουμε να κόψουμε τον θηλασμό γι'αυτό και θα του δίνουμε το ξένο γάλα μόνο ως συμπλήρωμα. Επιτέλους κοιμηθήκαμε και το βράδυ και φυσικά πετάξαμε τις πιπίλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα&καλή χρονιά&να σας ζήσει! Θηλάζω&γω αποκλειστικα,σου επισυναντω κειμενο με τις φυσιολογικες κενωσεις&θα μπορουσες να μιλουσες&με συμβουλο θηλασμου πριν δωσεις συμπλήρωμα ξενου γαλακτος,υπαρχει λιστα με τις συμβουλους στο νετ&αν θες μπορω να σας προτεινω ..

ΚΟΠΡΑΝΑ

Α. Σε βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά

1η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Κατά το πρώτο 24ωρο της ζωής το μωρό πρέπει να κάνει μία (1) τουλάχιστον

φορά μαύρα κακά – το λεγόμενο μηκώνιο.

Σύσταση: Μαύρα ή πράσινα σκούρα.

2η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον μία (1) πάνα με μηκώνιο.

Σύσταση: Μαύρα ή σκούρα πράσινα.

3η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον μία (1) πάνα.

Σύσταση: Χρώμα καφεκίτρινο ή καφεπράσινο. Όχι μαύρο.

4η ημέρα έως 3-6 εβδομάδων

Συχνότητα: Τουλάχιστον τρεις (3) πάνες με κόπρανα στο 24ωρο. Τα συχνά κακά είναι ένδειξη

και αξιόπιστο σημάδι ότι το μωρό πίνει μητρικό γάλα.

Σύσταση: Κόπρανα μαλακά, κίτρινα, κιτρινοπράσινα ή κιτρινοκαφέ. Όχι μαύρα. Σύσταση

υδαρής, πάστας ή με «σπόρους». Χωρίς αίμα. Τα κακά του θηλασμού ποικίλουν από μέρα σε

μέρα και από παιδί σε παιδί. Μπορεί κάποιες φορές να είναι πράσινα, λιγότερο ή περισσότερο

νερουλά. Συνήθως δε μυρίζουν άσχημα.

Άνω των 3-6 εβδομάδων

Συχνότητα: Μεγάλη απόκλιση από βρέφος σε βρέφος. Από πολλές φορές την ημέρα έως μία

φορά κάθε επτά ημέρες, όλα φυσιολογικά. Μετά τις πρώτες έξι εβδομάδες της ζωής, τα κακά

με τον αποκλειστικό θηλασμό μπορεί να συνεχίζουν πολύ συχνά ή, αντίθετα, να αραιώσουν

πολύ. Δεν υπάρχει τίποτε παθολογικό σε αυτές τις διαφορές και δεν πρόκειται για

δυσκοιλιότητα, εφόσον τα κακά δεν είναι σκληρά και το μωρό δεν κλαίει όταν τα κάνει.

Συνήθως μετά τον πρώτο μήνα σταματούν οι νυχτερινές κενώσεις.

Σύσταση: Κόπρανα πάντα μαλακά, κίτρινα, κιτρινοπράσινα ή κιτρινοκαφέ. Σύσταση πάστας

ή με «σπόρους», υδαρής ή πιο σχηματισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν ομοιοπαθούσα θηλάζουσα μαμά (είχα μικρή ποσότητα γάλακτος και το καημένο το μωρό στην αρχή είχε χάσει αρκετό βάρος) έχω να σας δώσω τις εξής συμβουλές:

 

  • Είναι προφανές ότι το μωρό θέλει συμπλήρωμα, αλλά προσπαθήστε να του το δίνετε με συριγγούλα πλαστική (αυτή που είναι κατάλληλη για τάισμα μωρών - και νεογέννητων γατιών, αν σας έχει τύχη) ή κάποιο από τα μπιμπερό σαν το Medela Calma. Αυτό για να μην απορρίπτει το στήθος μετά. Εγώ του έδινα συμπλήρωμα με το Medela Calma και ήμαστε ok. Δεν είναι κακό το συμπλήρωμα, σημασία έχει να τρέφεται το μωρό. Θα έχετε ευκαιρίες να επανακάψετε στον θηλασμό αργότερα!
  • Δοκιμάστε συμπλήρωμα διατροφής fenugreek (τριγωνέλλα). Έχει πληροφορίες σχετικές σε παλιότερα θέματα για τη δόση κτλ. Πληροφοριακά, σε μένα έκανε διαφορά.
  • Το μωρό συνέχεια στο στήθος. Εγώ έκανα τη βλακεία στην αρχή και τον θήλαζα κάθε Χ ώρες τις πρώτες μέρες (δε θυμάμαι καν κάθε πότε θήλαζα, αλλά δεν ήταν αρκετό). Επίσης, σε κάθε θηλασμό, πρώτα από τα δεξιά (ή τέλος πάντων όποια πλευρά θες), μετά αριστερά, μετά πάλι δεξιά. Μέθοδος πινγκ-πονγκ. Ακόμη και αν δε βγαίνει πια γάλα, βοηθάει το ερέθισμα. Και φυσικά, να θηλάζετε και τη νύχτα! Το ξέρω ότι είναι λίγο βασανιστικό, αλλά βάλτε ξυπνητήρια τη νύχτα κάθε δύο ώρες. Κάνει τεράστια διαφορά ο νυχτερινός θηλασμός!
  • Αν μπορείτε να βρείτε θήλαστρο Medela Symphony (νοσοκομειακό διπλής άντλησης), τότε μπορείτε να ακολουθήσετε τη μέθοδο "triple feed" (δηλαδή πρώτα θηλασμός, μετά δίνεις στο μωρό συμπλήρωμα, μετά αντλείς με το θήλαστρο).

Μην αγχώνεστε πάντως! Τώρα σημασία έχει να πάρει το μωρό το γάλα που χρειάζεται! Με τον θηλασμό θα βρείτε την άκρη εφόσον το παλέψετε! Για να σας ενθαρρύνω, εμείς τελικά θηλάσαμε 26 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σας είμαι νέος στο forum η σύζυγος μου μόλις γέννησε ένα υπέροχο αγοράκι και αφού το πήραμε στο σπίτι άρχισε το πρόβλημα. Συνοπτικά: γέννησε 24/12/2015 αγοράκι 3,670 Δεν παρουσίασε ικτερο η άλλο πρόβλημα έτσι το πήραμε σπίτι την Κυριακή 27/12 με βάρος 3,450 φυσιολογικό μας είπαν. Από τοτε δεν έχουμε καμία εκκένωση αν και ουρει μετά από κάθε γεύμα τα ούρα του έχουν ελαφρώς κόκκινο χρώμα ψευτοπεριοδος μας είπαν. Τρέφεται μόνο από μητρικό γάλα χωρίς θήλαστρο, τρώει κάθε 2,5 με 3 ώρες αν και πρέπει να τον ξυπνάμε σχεδόν κάθε φορά είναι σχετικά ανήσυχος και θέλει συνέχεια αγκαλιές και έχει αρχίσει να χάνει πολύ βάρος με συνέπεια να έφτασε εχτές το βράδυ 3,160 αν και η σύζυγος μου είπε ότι αργότερα που τον ξαναζυγισε ντυμένο ήταν 3,300 περίπου. Ο παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να του δίνω frezilac από σήμερα μετά τον θηλασμό και αν δεν πάρει βάρος θα πάμε στο νοσοκομείο. Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι τρομοκρατημένος. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Α συγνώμη γεννήθηκε 40 εβδομάδων με Φυσιολογικό τοκετό.

 

 

Καλή χρονιά, να σας ζήσει το μωράκι!!!

 

Καταρχάς συγχαρητήρια στον γυναικολόγο σας, ειναι σπάνιο στην Ελλάδα να γεννούν φυσιολογικά μέρες εορτών!

Αλλάξτε όμως παιδίατρο!

 

Ο παιδατρος που πρότεινε συμπλήρωμα είδε το μωρό και τον τροπο που θηλαζει ή το πρότεινε τηλεφωνικώς;;;;

 

Το μωρό πιάνει σωστά το στήθος; Το ακούς να καταπίνει; Δηλαδή: καταλαβαίνεις αν το μωρό ρουφάει 1-2 φορες βαθιά κι ακολουθεί παύση για την κατάποση; το μωρό αναπνέει την ώρα που καταπίνει; Το στόμα ειναι υγρό, υπάρχει ορατή κίνηση κροτάφων κι αυτιών, μια ελαφριά δόνηση κρανίου, ακούγονται κλικ σμουτς κτλ;

 

Το μωρό πριν αρχίζει το συμπλήρωμα ηταν ζωηρό ή νωχελικό; Είχε καλό μυικό τόνο ή δεν ξυπνούσε καν να θηλάσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...