Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα-εμπειρίες


Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλη χρονια σασ ευχομαι..

Εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων. Θα σας πω την ιστορια μας εν ταχει κι οτι θελησετε με ρωτατε.

Θηλασα ελαχιστα και ξεκινησε με φορμουλα almiron. Για δυο εβδομαδες ειχε εντονους κολικους και η παιδιατρος μας συνεστησε γαλα ha ως πιο διαιτητικο, πιο ελαφρυ. Περασαν ως δια μαγειας οι κολικοι. Εκτοτε δεν το αλλαξαμε ποτε εως σημερα. Οταν εφτασε δυο μηνων ξεκινησε μια ηπια μορφη γοπ. Χειροτερεψε τον 4ο ωσπου στον υπερηχο φανηκε γοπ γ΄ βαθμου. Ξεκινησε epadoren και ειδαμε βελτιωση. (υποσημειωση βασικη: παντα ετρωγε λιγοτερο αποσο "πρεπει", αλλα βαρος επαιρνε κ παιρνει κανονικα)

 

Φτασαμε στον 5ο και βαλαμε κρεμα ρυζαλευρο στη διατροφη της, βανιλια με γαλα της νουνου. Εκει ειδα αιματηρη βλεννα στα κακα. Ο γιατρος μας δινει ρυζαλευρο sinlac υποαλλεργικο κ σταματησε η βλεννα, ολα καθαρα.

 

Ζητησα να γινουν εξετασεις για αλλεργια. Συγκεκριμενα, καναμε ραστ, καλλιεργεια ουρων κ μαγιερ κοπρανων κι ολα βγηκαν αρνητικα. Στον υπερηχο για γοπ, δεν εκανε ουτε ενα κυμα παλινδρομησης, γεγονος που μας χαρόποιησε. Φαινεται η γοπ να οδευει στο τελος της.

 

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης κι εδω θα ηθελα τα φωτα σας:

Η ειδικη αλλεργιολογος καθως κ ο παιδιατρος πιστευουν πως το παιδι ΕΧΕΙ αλλεργια συμφωνα με την κλινικη εικονα του παιδιου κ πως οι εξετασεις αιματος ειναι πολυ πιθανο να ειναι ψευδεις εφοσον τα μωρο ειναι πολυ μωρο κι ακομα δεν ανιχνευεται στο αιμα του. Συνεστησαν γαλα εκτενωσ υδρολυμενησ πρωτεινησ κ μολις χρονισει ή λιγο πριν δωσουμε αυγο ή ψαρι να προηγηθει προκληση αλλεργιας. Παραλληλα θα συζητησουμε για την προσεχτικη εισαγωγη της στις στερεες.

 

Ερωτω:1. γινεται να βγουν ψευδεις οι εξετασεις;

2. Πως δημιουργειται η αλλεργια εφοσον κανεις στην οικογενεια δεν εχει;

3. Αν δεν πιει αυτο το γαλα, τι κανω;

4. Πως θα σιγουρευτω οτι πραγματι εχει αλλεργια;

5. Ποιες τροφες θελουν προσοχη;

 

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο, καθε σας εμπειρια θα μου φανει πολυτιμη!

Σας ευχομαι καλη αλλαγη του χρονου κ υγεια για εσας και τα μωρακια σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Ναι 2. Από την έκθεση σε αλλεργιογόνους παράγοντες ακόμα και από την εγκυμοσύνη 3. Η γιατρος θα σου πει. Άλλως συνεχίζετε με αυτό που ήδη πίνει. 4.5. Σταδιακή εισαγωγή ανά 7 ημέρες. Στο πρώτο σύμπτωμα διακόπτεις, περιμένεις 7 ημέρες και δίνεις νέο. Προσοχή αυγό ψάρι πορτοκάλι μόνο με εξέταση.

Ο ανιψιός μου είχε φοβερή γοπ. Αλλεργία στο αγελαδινό αν και θήλαζε αποκλςιστικά. Η αδερφή μου έκανε πλήρη αποκλεισμό και το παιδί συνήλθε μετα 3 εβδομάδες-άλλο παιδί. Η αδερφή μου επεξεργασμένα έτρωγε μόνο συσκευασμένα για να διαβάζει συστατικά. Γάλα έχει και το ψωμί,

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας αν και λιγο καθυστερημενα.. Συνεχιζουμε να πινουμε ha και σε λιγες μερες μπαινουμε στα λαχανικα. Σε λιγους μηνες θα ξαναδουμε την

αλλεργια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγω περασα πολλα μια περιοδο με την μπεμπα μου. Το παιδι μου δεν ειχε ποτε αλλεργια. Απλως ο γιατρος ηταν απαραδεκτος. Στην Ν Σμυρνη εχει ιατρειο κ μεγαλωσε πια... Καιρος να αποσυρθει...

 

Με μια κρεμα εκανε αιματηρη βλεννα. Μας εβαλε μεσα εισαγωγη για εξετασεις (ενω δεν ηταν αναγκαιο να μεινουμε) κ παρολο ποου βγηκαν αρνητικες, μας εκοψε καθε ειδους γαλακτοκομικο. Ουτε στο φαι μας εβαζε. Μασ στουμπωνε σε ολα τα ανοστα τα υποαλλεργικσ παρεα με την φιλεναδα του την αλλεργιολογο. Οι επιστημονες...μας εκαναν πειραματοζωα. Ευτυχως που η ψυχη μου εχει γουστο κ δεν τα τρωγε. Κ λεω ευτυχως γιατι αν τα τρωγε ποιος ξερει ποσο καιρο θα την ειχα στην στερηση των γευσεων. Αφου δεν τα τρωγε, την ταισα κανονικα:Ενα διμηνο κρατησε αυτη η παρανοια κ απευθυνθηκαμε αλλου. Αμεσως εφαγε το παιδι, πηρε τα πανω του κ τρελαινεται για φετα κ γιαουρτι. Γαλα πινει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ. Λυπαμαι που δυο μηνες τα στερηθηκε αλλα τα τρωει μαζεμενα..

 

Μεγαλη προσοχη με τους γιατρους... Τα ματια μας 14..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις φαντασου πίναμε για την αλλεργια μονο neocate βρώμαγε αλλα τι νς κανουμε.ψαρι,μέλι ,αυγο απο 2 χρονων και αφου ξανάκαναμε τα τεστ αλλεργιας στο πεντελης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...