Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σε όλες τις μανούλες και χρόνια πολλά. Να χαιρόμαστε όλες τα μωρακια μας.

Εχω ενα θεματάκι την τελευταία εβδομάδα και χρειαζομαι βοήθεια.

Εχω ενα κοριτσάκι 6 εβδομάδων που θηλάζει αποκλειστικά. Εδω και μια βδομάδα αρχισε να κανει πρασινα κακα με λιγες βλενες αλλα κυριως 1 - 2 φορες νερουλα.

Ο παιδίατρος μου που ειναι υπερ του θηλασμού μου λεει δεν ειναι τιποτα και συνεχιζεις κανονικα το θηλασμο σου. Παροτι ειναι το τριτο μου παιδακι με ανησυχουν τα πρασινα κακα. 3 βδομαδες πριν εγω συναχωθηκα και λιγο και η μικρη τις εβαζα ορους για 4 -5 μερες και της περασε.

Σκέφτηκα μηπως ειναι υπερπαραγωγή και θηλαζα δυο γευματα συνεχομενα απο το ιδιο στηθος για 3 μερες.

Ποτε αρχιζει να βελτιωνεται η κατασταση με αυτη την μεθοδο ξερει κανεις;

Η μικρη γεννηθηκε 3400 και ειναι ηδη 4500 θεμα βαρους δεν υπαρχει αλλα οταν ειναι να κανει τα κακα της ποναει υποφερει και εχει πολα αερια που βγαινουν μαζι με τα κακα.

Επισης νομοζω πως για λιγες μερες μυριζαν λιγο πιο εντονα...

Δεν ξερω τι να υποθεσω πια. Κρυωμα; Υπερπαραγωγη; καποια αλλεργία;

Αν καποια μανουλα ξερει τιποτα απο αυτα τα πρασινα κακα... Ας μου δωσει καμια συμβουλη γιατι αγχωθηκα Χριστουγεννιάτικα

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε μου έχει τύχει, αλλά εμένα η παιδίατρος το πρώτο διάστημα μου είχε πει ότι τα κακά πρέπει να έχουν χρώμα και υφή νερουλής μουστάρδας και να την ενημερώσω αν γίνουν πράσινα. Κι εγώ θήλαζα αποκλειστικά. Ίσως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο παιδίατρο είχα και στα άλλα δύο μου παιδιά. Είναι καλός και ψύχραιμος χωρις να με αγχώνει ακόμη και σε δυσκολες καταστασεις. Και εμενα 5 βδομαδες ειχε αυτη την μουστάρδα τωρα μου τα χάλασε... Και εχουν πρασινοκιτρινο χρωμα. Ρωταω μηπως κανενας το περασε αυτο και μπορει να βοηθησει....κυριως αν ειναι υπερπαραγωγη να με βοηθησει να ισορροπήσω το θηλασμό. Αν τελικα δεν φταιει αυτο θα ψαξω περαπερα.

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα χρονια πολλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου.μπορει να μην ειναι κ τπτ.αν ηταν ιωσουλα λογικα σε καμια βδομαδα θα σταματησουν αφου τωρα ειστε καλα.της δικιας μου ηταν πρασινωπα απο την αρχη κ εκρηκτικα λογω υπερπαραγωγης.αλλα στην ηλικια σας εφτιαξε.δεν ειδες να αλλαζει που εδινες ιδιο στηθος;μηπως να περιοριζες λιγο τα γαλακτοκομικα(ειναι η πιο συχνη αλλεργια)να δεις κ αυτο το ενδεχομενο;

Link to comment
Share on other sites

Και της δικης μου ειναι εκρηκτικά τα κακα της... Τισ πιο πολλες φορες δηλαδη. Δηλαδη αυτο ειναι σημαδι υπερπαραγωγής; παντως το στηθος μου δεν τρεχει γαλα... Και γαλακτοκομικα τρωω ελαχιστα λιγο τριμμενο τυρι στα μακαρονια και ενα γιαουρτακι σε διαστημα 1 μηνα και μια δυο κουπες γαλα το πολυ.

Απλα με την υπερπαραγωγη ποσες μερες πρεπει να δινω ετσι δυο γευματα απο καθε στηθος; μηπως το κανω λαθος; πως ρυθμιζεται η παραγωγη τελικα και ποσες μερες θελει;

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλη χρόνια να έχουμε.Το δικό μου αστεράκια είχε βλέννα στα κακά αρκετό καιρό όσπου διεκοψα τα γαλακτοκομικά από παντού κ απ τα κρυμμένα κέικ κλπ σε δύο δβομαδες ήταν οκ ελπίζω να βοήθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Και της δικης μου ειναι εκρηκτικά τα κακα της... Τισ πιο πολλες φορες δηλαδη. Δηλαδη αυτο ειναι σημαδι υπερπαραγωγής; παντως το στηθος μου δεν τρεχει γαλα... Και γαλακτοκομικα τρωω ελαχιστα λιγο τριμμενο τυρι στα μακαρονια και ενα γιαουρτακι σε διαστημα 1 μηνα και μια δυο κουπες γαλα το πολυ.

Απλα με την υπερπαραγωγη ποσες μερες πρεπει να δινω ετσι δυο γευματα απο καθε στηθος; μηπως το κανω λαθος; πως ρυθμιζεται η παραγωγη τελικα και ποσες μερες θελει;

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/06/blog-post_9765.html?m=1

Διαβασε αυτο.ισως σε βοηθησει.εμεις ειχαμε απο την αρχη πρασινα κ αφρωδη.καπου 2-3 μηνων που εδραιωθηκε ο θηλασμος,ειχαμε ενα προγραμμα ας πουμε κ ετρωγε πιο αποτελεσματικα η μικρη ηταν καλυτερα.εκρηκτικα ηταν μεχρι τις στερεες.εγω οταν θηλαζα απο το ενα ετρεχε γαλα το αλλο.τον πρωτο μηνα χρησιμποιουσα 2 πετσετες για να σκουπιζομαι κ επιθεματα ακομη κ μες στο σπιτι .το καλοκαιρι σταματησα να βαζω.για κανα 2μερες εδινα το ιδιο στηθος για 4-6ωρες.μετα ανα 2-3 κ μετα 1-2βδομαδες γευμα κ στηθος.απλα προσεξε μην μειωσεις πολυ την ποσοτητα.μπορει να απορρυθμιστει μετα απο κανενα αλμα

Link to comment
Share on other sites

Τα πράσινα κακα με βλέννες δείχνουν ή υπερπαραγωγή ή αλλεργία ή ίωση.

Στο τρίτο ενδεχόμενο ειναι παροδικό, στο δεύτερο μαλλον θα είχες δει βελτίωση με τον τροπο που θηλάζεις (και θα είχες σημάδια υπερπαραγωγής-θα έτρεχε το στήθος γαλα, το μωρό ίσως θα πνιγόταν). Αν ειναι αλλεργία θα μπορούσες να κόψεις τα γαλακτομικα για να δεις αν βελτιωθεί.

 

Υπάρχει πάντως μερίδα παιδιάτρων που δεν δινει σημασία στα πράσινα κακα, κάποιοι τα θεωρούν φυσιολογικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα.Εχω μια μπεμπουλα 4 μηνων, της δινω αποκλειστικα μητρικο γαλα, τους πρωτους μηνες απο μπιμπερο και τωρα εδω και ενα -δυο μηνες και στηθος. Εδω και 2 μερες εχει διαρροια και τα κακα της ηταν ηταν κιτρινα σαν νερο ,πολυ υγρα.. Η παιδιατρος μας ειπε να κανουμε εξεταση ουρων για να δουμε μηπως ειναι ιωση 'η καμια ουρολοιμωξη..Τα αποτελεσματα ηταν ενταξει ολα φυσιολογικα και μας ειπε η παιδιατρος οτι θα περασει απο μονο του. Σημερα παρατηρησα οτι εκανε πρασινα υγρα κακα.Που μπορει να οφειλονται? Διαβαζω κατι για υπερπαραγωγη, τι ειναι αυτο? Επισης απο εκει που ετρωγε στην αρχη μονο με μπιμπερο τωρα δεν το θελει και μολις της δινω το στηθος το πιανει κατευθειαν, οποτε εδω και 2 3 βδομαδες την θηλαζω πιο πολυ παρα μπιμπερο, με αποτελεσμα ναμην εχει παρει κιλα 2 βδομαδες τωρα.Πηρε μονο 100γρ. περιπου, Επισης θελει να θηλαζει καθε 1 με 2 ωρες , μηπως δεν τις αρκει κ για αυτο δεν εχει παρει και κιλα?Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω το μπιμπερο ουτοσωστε να ξερουμε ποσο τρωει, αλλα εγω θελω να την θηλαζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλους. Χθες ο μπέμπης μου που είναι 2,5 μηνών έκανε πράσινα σκούρα κακακια μεγάλη ποσότητα. Να επισημάνω ότι θηλάζω αποκλειστικά, είχε 6 μέρες να κάνει κακά κ 5 μέρες που άρχισα να του δίνω σίδηρο..  Είναι φυσιολογικό? Το χρώμα είναι έτσι εξαιτίας του σιδήρου, υπερπαραγωγής ή κάποιας ιωσουλας?? Ελπίζω το πρώτο.. Αλλεργία δεν πιστεύω να είναι γιατί κάνω αποχή από γαλακτοκομικά εδώ κ 1,5 μήνα περίπου. Το μόνο καινούριο που έφαγα χθες ήταν σύκο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Καλημέρα σε όλους. Χθες ο μπέμπης μου που είναι 2,5 μηνών έκανε πράσινα σκούρα κακακια μεγάλη ποσότητα. Να επισημάνω ότι θηλάζω αποκλειστικά, είχε 6 μέρες να κάνει κακά κ 5 μέρες που άρχισα να του δίνω σίδηρο..  Είναι φυσιολογικό? Το χρώμα είναι έτσι εξαιτίας του σιδήρου, υπερπαραγωγής ή κάποιας ιωσουλας?? Ελπίζω το πρώτο.. Αλλεργία δεν πιστεύω να είναι γιατί κάνω αποχή από γαλακτοκομικά εδώ κ 1,5 μήνα περίπου. Το μόνο καινούριο που έφαγα χθες ήταν σύκο!

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι! Την ίδια ανησυχία τη είχα και εγώ όταν ήταν πιο μικρός ο δικός μου, αλλά και τώρα που είναι 6 μηνών. Η παιδίατρος μου είπε ότι κίτρινα και πράσινα κακάκια είναι φυσιολογικό, επίσης εξαρτάται ίσως και από το σίδηρο. Εμένα η μαία μου είχε πει ότι στην αρχή μπορεί και 7 ημέρες να μην κάνουν κακάκια, όπως επίσης μπορεί να κάνουν και 7 φορές μέσα σε μια ημέρα. Από τη στιγμή που τα κακάκια είναι είτε κίτρινα είτε πράσινα και όχι διάφανα και δεν έχει πυρετό Κλπ, εγώ δεν θα ανησυχούσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι! Την ίδια ανησυχία τη είχα και εγώ όταν ήταν πιο μικρός ο δικός μου, αλλά και τώρα που είναι 6 μηνών. Η παιδίατρος μου είπε ότι κίτρινα και πράσινα κακάκια είναι φυσιολογικό, επίσης εξαρτάται ίσως και από το σίδηρο. Εμένα η μαία μου είχε πει ότι στην αρχή μπορεί και 7 ημέρες να μην κάνουν κακάκια, όπως επίσης μπορεί να κάνουν και 7 φορές μέσα σε μια ημέρα. Από τη στιγμή που τα κακάκια είναι είτε κίτρινα είτε πράσινα και όχι διάφανα και δεν έχει πυρετό Κλπ, εγώ δεν θα ανησυχούσα. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Είχα αγχωθει γιατί πρώτη φορά μου έκανε πράσινα κακά, ήξερα ότι με το ξένο είναι έτσι, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως είναι κ απ' το σίδηρο.. 6 μηνών είναι ο δικός σου?? Να σου ζήσει κ εσένα!!!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mama16 said:

Καλημέρα σε όλους. Χθες ο μπέμπης μου που είναι 2,5 μηνών έκανε πράσινα σκούρα κακακια μεγάλη ποσότητα. Να επισημάνω ότι θηλάζω αποκλειστικά, είχε 6 μέρες να κάνει κακά κ 5 μέρες που άρχισα να του δίνω σίδηρο..  Είναι φυσιολογικό? Το χρώμα είναι έτσι εξαιτίας του σιδήρου, υπερπαραγωγής ή κάποιας ιωσουλας?? Ελπίζω το πρώτο.. Αλλεργία δεν πιστεύω να είναι γιατί κάνω αποχή από γαλακτοκομικά εδώ κ 1,5 μήνα περίπου. Το μόνο καινούριο που έφαγα χθες ήταν σύκο!

Δεν έχω εμπειρία από τόσο μωράκια με συμπλήρωμα σίδηρου, αλλά ξέρω ότι στους ενήλικες ένα από τα πρώτα πράγματα που συμβαίνουν είναι διάρροια και πράσινο χρώμα στα κακά. Μπορεί λοιπόν να είναι λόγω σιδήρου, ειδικά αν αυτό είναι το μόνο που έχει αλλάξει από την τελευταία φορά. Θα συνεχίσει με τον σίδηρο; αν κάποια στιγμή δεν πάρει και επανέλθει το χρώμα, τότε σημαίνει πως ήταν όντως από τον σίδηρο. Επίσης αν είναι λόγω σιδήρου όσο παίρνει συμπλήρωμα, μάλλον πράσινα θα ειναι. Από ότι θυμάμαι το πράσινο χρώμα στα θηλαζοντα (μιλάμε για την περίπτωση που δεν προκαλείται από σίδηρο) είχε να κάνει με υπερπαραγωγή. Επίσης είναι φυσιολογικό να κάνουν κακά μια φορά την εβδομάδα τα θηλαζοντα! Το δικό μου βέβαια έκανε 7 φορές την ημέρα, που επίσης είναι φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το μοναδικό που άλλαξε απλά ρώτησα γιατί αγχώνομαι μήπως υπάρχει υπερπαραγωγή. Κάποιο άλλο σύμπτωμα που να υποδεικνύει υπερπαραγωγή υπάρχει? Βέβαια γενικά επειδή έχω αρκετή ροή προσπαθώ να μην αλλάζω κάθε λίγο κ λιγάκι το στήθος!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mama16 said:

Ναι αυτό είναι το μοναδικό που άλλαξε απλά ρώτησα γιατί αγχώνομαι μήπως υπάρχει υπερπαραγωγή. Κάποιο άλλο σύμπτωμα που να υποδεικνύει υπερπαραγωγή υπάρχει? Βέβαια γενικά επειδή έχω αρκετή ροή προσπαθώ να μην αλλάζω κάθε λίγο κ λιγάκι το στήθος!

Εαν δεν εχει αλλάξει κάτι άλλο και το παιδί δεν έχει αλλα σύμπτωματα τότε ναι από τον σίδηρο είναι. Προκαλεί δυσκοιλιοτητα και σκουραινει/πρασινιζει τα κακά ο σίδηρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Εαν δεν εχει αλλάξει κάτι άλλο και το παιδί δεν έχει αλλα σύμπτωματα τότε ναι από τον σίδηρο είναι. Προκαλεί δυσκοιλιοτητα και σκουραινει/πρασινιζει τα κακά ο σίδηρος.

Όχι κάτι άλλο δεν βλέπω να έχει, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι αυτό είναι το μοναδικό που άλλαξε απλά ρώτησα γιατί αγχώνομαι μήπως υπάρχει υπερπαραγωγή. Κάποιο άλλο σύμπτωμα που να υποδεικνύει υπερπαραγωγή υπάρχει? Βέβαια γενικά επειδή έχω αρκετή ροή προσπαθώ να μην αλλάζω κάθε λίγο κ λιγάκι το στήθος!

Το βάρος της πως είναι? Όταν θηλαζει δυσανασχετεί? Γενικά καλό είναι ένα στήθος ανά γεύμα για να αδειάζει καλά και μασάζ την ώρα του θηλασμού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Το βάρος της πως είναι? Όταν θηλαζει δυσανασχετεί? Γενικά καλό είναι ένα στήθος ανά γεύμα για να αδειάζει καλά και μασάζ την ώρα του θηλασμού. 

Γεννήθηκε 20/5 2460, απ' το μαιευτήριο βγήκε 2300,

20/6 ήταν 3400

20/7 ήταν 4150 κ χθες που τον ζυγισα 

7/8 ήταν 4530. Παίρνει βάρος, βέβαια τον πρώτο μήνα πήρε αρκετό, τον δεύτερο όμως έπεσε κ έτσι θα συνεχίσει μάλλον. Ναι μόνο το 1 στήθος δίνω κ αν καταλάβω ότι δεν έφαγε παρα πολύ θα ξανά δώσω το ίδιο. Βέβαια την ημέρα πάντα μαλακό ειναι, το βράδυ μόνο επειδή δεν τρώει συχνά πρήζεται λίγο. Όταν τρώει μπορεί να αρχίσει να κάνει πίδακες κ βγαίνει από μόνος του γιατί πνίγεται, περιμένω να σταματήσει η ροή κ μετά ξανά θηλάζω. Αλλά γενικά όταν τρώει 2-3 φορές θα τρέχει "συντριβανακι" κ βγαίνει από μόνος του. Έχω καταλάβει ότι γκρινιάζει όταν θέλει να κοιμηθεί κ ενώ πιπιλαει κατεβαίνει συνέχεια γάλα

Αυτό υποδηλώνει υπερπαραγωγή??? Αλλά γενικά το στήθος μου από όταν γεννηθηκε έτσι κάνει, τώρα μόνο τα κακακια ήταν πράσινα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Γεννήθηκε 20/5 2460, απ' το μαιευτήριο βγήκε 2300,

20/6 ήταν 3400

20/7 ήταν 4150 κ χθες που τον ζυγισα 

7/8 ήταν 4530. Παίρνει βάρος, βέβαια τον πρώτο μήνα πήρε αρκετό, τον δεύτερο όμως έπεσε κ έτσι θα συνεχίσει μάλλον. Ναι μόνο το 1 στήθος δίνω κ αν καταλάβω ότι δεν έφαγε παρα πολύ θα ξανά δώσω το ίδιο. Βέβαια την ημέρα πάντα μαλακό ειναι, το βράδυ μόνο επειδή δεν τρώει συχνά πρήζεται λίγο. Όταν τρώει μπορεί να αρχίσει να κάνει πίδακες κ βγαίνει από μόνος του γιατί πνίγεται, περιμένω να σταματήσει η ροή κ μετά ξανά θηλάζω. Αλλά γενικά όταν τρώει 2-3 φορές θα τρέχει "συντριβανακι" κ βγαίνει από μόνος του. Έχω καταλάβει ότι γκρινιάζει όταν θέλει να κοιμηθεί κ ενώ πιπιλαει κατεβαίνει συνέχεια γάλα

Αυτό υποδηλώνει υπερπαραγωγή??? Αλλά γενικά το στήθος μου από όταν γεννηθηκε έτσι κάνει, τώρα μόνο τα κακακια ήταν πράσινα!

Δεν γνωρίζω πολλά για την υπερπαραγωγή. Μόνο πως συνδέεται με λίγο βάρος, πράσινα κ εκρηκτικά κακά. Από αυτά που μου λες χωρίς να είμαι ειδικός αλλά εμπειρικά μάλλον συνδέεται με το σίδηρο. Αλήθεια γιατί παίρνει συμπλήρωμα? Ο σίδηρος που βρίσκεται στο μητρικό γάλα, αν δεν κάνω λάθος,  είναι πιο λίγος σε ποσότητα αλλά πιο απορροφησιμος. 

 

  Το βάρος του μου φαίνεται ικανοποιητικα καλό! Συνέχιστε έτσι! Να τον χαίρεσαι! 

 

Υγ: προηγουμένως έκανα λάθος το  φυλο εκ παραδρομής. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει κοπέλα μου για το λάθος... Κ εγώ πολλές φορές κορίτσι μου τον λέω!!! Συνήθεια από την μεγάλη!! Ειχαμε κάνει εξετάσεις αίματος για να δει πόσο ίκτερο είχε γιατί ήταν κιτρινουλης οπότε έκανε κ γενική αίματος κ μου είπε ότι είναι λίγο χαμηλός.. Δεν ξερω όμως πόσο γιατί τις πήρε ο άντρας μου απ' το μικροβιολογικό κ τις πήγε κατευθείαν στην γιατρό χωρίς να τις κοιτάξει δυστυχώς! Βέβαια είδα ότι είναι φυσιολογικό να είναι λίγο πεσμένος στην ηλικία που είναι ο δικός μου αλλά δεν ξέρω πόσο πεσμένος ήταν. Κ κατά πόσο απορροφάται το συμπλήρωμα απ' τη στιγμή που θηλάζω πολύ συχνά δεν ξερω! Το βάρος του για τις καμπύλες που υπήρχαν όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μας είναι καλές για τις τωρινές όχι κ τόσο!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δεν πειράζει κοπέλα μου για το λάθος... Κ εγώ πολλές φορές κορίτσι μου τον λέω!!! Συνήθεια από την μεγάλη!! Ειχαμε κάνει εξετάσεις αίματος για να δει πόσο ίκτερο είχε γιατί ήταν κιτρινουλης οπότε έκανε κ γενική αίματος κ μου είπε ότι είναι λίγο χαμηλός.. Δεν ξερω όμως πόσο γιατί τις πήρε ο άντρας μου απ' το μικροβιολογικό κ τις πήγε κατευθείαν στην γιατρό χωρίς να τις κοιτάξει δυστυχώς! Βέβαια είδα ότι είναι φυσιολογικό να είναι λίγο πεσμένος στην ηλικία που είναι ο δικός μου αλλά δεν ξέρω πόσο πεσμένος ήταν. Κ κατά πόσο απορροφάται το συμπλήρωμα απ' τη στιγμή που θηλάζω πολύ συχνά δεν ξερω! Το βάρος του για τις καμπύλες που υπήρχαν όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μας είναι καλές για τις τωρινές όχι κ τόσο!!!

Αλλαξαν μέσα σε δύο χρόνια οι καμπύλες!? Μήπως είναι διαφορετικές για θηλαζοντα βρέφη? 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2019 at 6:17 ΜΜ, mama16 είπε:

Γεννήθηκε 20/5 2460, απ' το μαιευτήριο βγήκε 2300,

20/6 ήταν 3400

20/7 ήταν 4150 κ χθες που τον ζυγισα 

7/8 ήταν 4530. Παίρνει βάρος, βέβαια τον πρώτο μήνα πήρε αρκετό, τον δεύτερο όμως έπεσε κ έτσι θα συνεχίσει μάλλον. Ναι μόνο το 1 στήθος δίνω κ αν καταλάβω ότι δεν έφαγε παρα πολύ θα ξανά δώσω το ίδιο. Βέβαια την ημέρα πάντα μαλακό ειναι, το βράδυ μόνο επειδή δεν τρώει συχνά πρήζεται λίγο. Όταν τρώει μπορεί να αρχίσει να κάνει πίδακες κ βγαίνει από μόνος του γιατί πνίγεται, περιμένω να σταματήσει η ροή κ μετά ξανά θηλάζω. Αλλά γενικά όταν τρώει 2-3 φορές θα τρέχει "συντριβανακι" κ βγαίνει από μόνος του. Έχω καταλάβει ότι γκρινιάζει όταν θέλει να κοιμηθεί κ ενώ πιπιλαει κατεβαίνει συνέχεια γάλα

Αυτό υποδηλώνει υπερπαραγωγή??? Αλλά γενικά το στήθος μου από όταν γεννηθηκε έτσι κάνει, τώρα μόνο τα κακακια ήταν πράσινα!

Oχι, δεν έχεις υπερπαραγωγή, έχεις έντονη ροή, που όπως βλέπεις και μόνη, μεγαλώνοντας το διαχειρίζεται πια μόνος του. Απλά άφηνε το γάλα να τρέχει μέχρι να πέσει η ροή.

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 11:06 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Oχι, δεν έχεις υπερπαραγωγή, έχεις έντονη ροή, που όπως βλέπεις και μόνη, μεγαλώνοντας το διαχειρίζεται πια μόνος του. Απλά άφηνε το γάλα να τρέχει μέχρι να πέσει η ροή.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

On 9/8/2019 at 7:26 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Αλλαξαν μέσα σε δύο χρόνια οι καμπύλες!? Μήπως είναι διαφορετικές για θηλαζοντα βρέφη? 

Το προηγούμενο βιβλιάριο είχε τις καμπυλες μάλλον μωρών που θηλαζονται με ξένο, πλέον το βιβλιάριο έχει βάλει των θηλαζοντων βρεφών κ τους πρώτους μήνες για να μην πέσεις καμπύλη πρέπει να παίρνουν 1 κιλό το μήνα, τον τρίτο 800γρ κ σιγά σιγά πέφτει αλλά με αγχωνουν οι πρώτοι μήνες γιατί μόνο τον πρώτο μήνα πήρε 1100γρ, από τον δεύτερο πεσαμε!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mama16 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Το προηγούμενο βιβλιάριο είχε τις καμπυλες μάλλον μωρών που θηλαζονται με ξένο, πλέον το βιβλιάριο έχει βάλει των θηλαζοντων βρεφών κ τους πρώτους μήνες για να μην πέσεις καμπύλη πρέπει να παίρνουν 1 κιλό το μήνα, τον τρίτο 800γρ κ σιγά σιγά πέφτει αλλά με αγχωνουν οι πρώτοι μήνες γιατί μόνο τον πρώτο μήνα πήρε 1100γρ, από τον δεύτερο πεσαμε!

Είναι απολύτως φυσιολογικό να πέσει η πρόσληψη βάρους μετά τον πρώτο μήνα. Από τον τρίτο θ πέσει ακόμα πιο πολύ. Αυτό είναι το κανονικό αν το μωρό έπαιρνε ένα κιλό το μήνα θα έφτανε 15 κιλα στο έτος!! Νομίζω ότι το μωρό σου μεγαλώνει φυσιολογικά και δεν πρέπει να προβληματιζεσαι για το βάρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Ειμαι νέα στο φόρουμ και νέα μανούλα όποτε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη ή χαζές απορίες που μπορεί να εκφράσω! Γράφω σε αυτο το θέμα γιατί κ εγώ έχω έναν προβληματισμό όσων αφορά τα κακακια!  Ο μπέμπης μου είναι σήμερα 25 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά! Τις τελευταίες 3 4 μέρες έχω παρατηρήσει ότι άλλες φορές έχουμε αρκετή ποσότητα με μουσταρδι-πορτοκαλι κακακια και άλλες φορές λίγα και πρασινοκιτρινα!  Αυτά στην διάρκεια της ίδιας μέρας. Μήπως δεν πίνει πάντα αρκετό γάλα? Επίσης έχω και πρόβλημα με τον ύπνο! Ενώ είναι υπναρας κ κοιμάται στο στήθος με το που τον βάλω στην κούνια σε 5 λεπτά ξυπνάει και πεινάει! Τον βάζω πάλι στο στήθος, προσπαθώ να τον κρατάω κ ξύπνιο μετά βίας για κανένα 10λεπτο, τρώει κοιμάται τον αφήνω και μετά πάλι το ίδιο! Μήπως είναι και τα δύο ερωτήματα μου απόδειξη ότι δεν τρώει ικανοποιητικά? Ειμαι να σκάσω! Δεν θέλω να του δώσω ξένο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...