Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρήξιμο στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπερα!

Εγω δεν ειχα θεμα τετοιο ....

Κιλα πηρα απο 55 πηγα 68 και μολις γεννησα ημουν 62 σε λιγες μερες εγινα 57 και εκει εμεινα .... τρωω λιγο παραπανω τωρα που θηλαζω γι αυτο δεν μπορω να χασω αλλα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρήζεσαι. Αν δεις κάποιο παράξενο πρήξιμο ή κατακράτηση υγρών ή άλλο μη φυσιολογικό πράγμα, πχ τρως κανονικά - όχι περισσότερο από πριν και παίρνεις κιλά, τότε πρέπει να το πεις στον γιατρό σου να ελέγξει κάποια ιατρικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to thema einai oti to a kai to w to pezei h diatrofh..an den trws poli alati kai prosexeis kai ligo kai gumnazese opws egw den bazeis kai polla killa kai den prizese alla den kserw an ayto pou lew einai to swsto .den eimai eggyos tha ksekinhsw prospathies na mhnw..ki epidh mexoun fobhsei para polu giati kserete oti yparxoun poloi kalothelites giauto kanw th suzhthsh..

Link to comment
Share on other sites

Με σωστη διατροφη πρωτα απο ολα για την υγεια του μωρου κ αν μπορεις να συνεχισεις κ ηπια καταλληλη γυμναστικη δε θα βαλεις πολλα κιλα.δε χρειαζεται να τρως για δυο.πρηξιμο ομως μπορει να εχεις κ για αλλο λογο.εγω πχ ειχα στο πρωτο τριμηνο χωρις να παρω κιλα επειδη επαιρνα προγεστερονη.κ να βαλεις πολλα κιλα δεν εγινε κ κατι εφοσον εισαι υγιης.θα τα χασεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δ ξερω αν γενικα εχω χαμηλη.αλλα στη εγκυμοσυνη πιαστηκε χαμηλα κ για να το στηριξουμε.ετσι ειχε πει η γιατρος.νομιζω ηταν λεπτο το ενδομητριο.κ αν κουραζομουν ειχα πονακια

Link to comment
Share on other sites

Δ ξερω αν γενικα εχω χαμηλη.αλλα στη εγκυμοσυνη πιαστηκε χαμηλα κ για να το στηριξουμε.ετσι ειχε πει η γιατρος.νομιζω ηταν λεπτο το ενδομητριο.κ αν κουραζομουν ειχα πονακια

 

a katalaba !poso eisai twra..

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα γι αυτο κ σε ρωτηςα. Αν ξεκινάς πάντως με αυτο το σκεπτικό, άστο καλυτερα! Να ξέρεις οτι η μητρότητα ειναι δώρο θεϊκό κ η εγκυμοσυνη ίσως η ωραιότερη περιοδος στη ζωή της γυναίκας. Να μην αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα, κιλά ειναι οπως μπαίνουν, βγαίνουν. Τωρα για το πρήξιμο, στους τελευταίους μηνες κυρίως εμφανίζεσαι αλλα κ παλι δεν ειναι απόλυτο. Εξαρτάται απο τον οργανισμό κυρίως. Προσωπικά πηρα 14 κιλά, χωρίς να τρώω για δυο αλλα κ χωρίς να στερούμαι. Τα 7 έφυγαν με τη γεννα ε κ τα υπόλοιπα με λίγη καλη θέληση, δίαιτα κ γυμναστική θα φύγουν κ αυτα. Εγω θα σου έλεγα να χαλαρώσεις κ να απολαύσεις τον ανδρα σου. Καλοθελητές θα υπάρχουν παντού κ πάντα. Κλείσε αυτιά κ ματια κ με το καλο σου εύχομαι να γίνεις κ μανούλα. Καλές γιορτές!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα γι αυτο κ σε ρωτηςα. Αν ξεκινάς πάντως με αυτο το σκεπτικό, άστο καλυτερα! Να ξέρεις οτι η μητρότητα ειναι δώρο θεϊκό κ η εγκυμοσυνη ίσως η ωραιότερη περιοδος στη ζωή της γυναίκας. Να μην αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα, κιλά ειναι οπως μπαίνουν, βγαίνουν. Τωρα για το πρήξιμο, στους τελευταίους μηνες κυρίως εμφανίζεσαι αλλα κ παλι δεν ειναι απόλυτο. Εξαρτάται απο τον οργανισμό κυρίως. Προσωπικά πηρα 14 κιλά, χωρίς να τρώω για δυο αλλα κ χωρίς να στερούμαι. Τα 7 έφυγαν με τη γεννα ε κ τα υπόλοιπα με λίγη καλη θέληση, δίαιτα κ γυμναστική θα φύγουν κ αυτα. Εγω θα σου έλεγα να χαλαρώσεις κ να απολαύσεις τον ανδρα σου. Καλοθελητές θα υπάρχουν παντού κ πάντα. Κλείσε αυτιά κ ματια κ με το καλο σου εύχομαι να γίνεις κ μανούλα. Καλές γιορτές!

 

seuxarhstw para polu mou dineis para polu tharos den kserw pragmatika giati yparxei tosh kakia ston kiosmo??

:shock::eek::-Dennoeite kai den me epireazoun tetoia apla htan mia aporia kai eipa na thn pw den thelw na pareksigithw..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
to thema einai oti to a kai to w to pezei h diatrofh..an den trws poli alati kai prosexeis kai ligo kai gumnazese opws egw den bazeis kai polla killa kai den prizese alla den kserw an ayto pou lew einai to swsto .den eimai eggyos tha ksekinhsw prospathies na mhnw..ki epidh mexoun fobhsei para polu giati kserete oti yparxoun poloi kalothelites giauto kanw th suzhthsh..

Καλησπέρα!! Διάβασα αυτό που εγραψες κ θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή αν προσπαθείς να μείνει έγκυος θα σου έλεγα να χαλαρωσεις λίγο με τη γυμναστικη ποτε δεν ξέρεις κάποια επικίνδυνη στάση να σηκωσεις βαρος η να κουραστεις θα παίξει μεγαλο ρολο στο θέμα της σύλληψης κ της εμφύτευσης καλό θα είναι αν όχι να σταματησεις να αραιώσεις την γυμναστική... Εγώ ήμουν έγκυος 5 εβδομαδων όταν το έμαθα μετα απο επανελημενες β' χωριακες οι οποίες έβγαιναν αρνητικές η μια μετα την άλλη ενω ήμουν ηδη έγκυος.. Πρόσεχε κ καλη επιτυχία με το καλό να γινεις κ εσύ μανούλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...