Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημαδια παλινδρομησης?


Recommended Posts

Αν και οχι αμιγως θεμα θηλασμου θα εκτιμουσα τις συμβουλές σας. Εχω ενα αγορακι ακριβως 1μηνος σημερα και τελευταια με εχει θορυβησει η συμπεριφορα του. Ας ξεκινησω με μερικες λεπτομερειες για μας. Γεννησα με καισαρικη στις 38 βδομαδες (ο τοκετος ξεκινησε απο μονος του και καταληξαμε σε καισαρικη επειδη ειχε ακανονιστους παλμους). Τις πρωτες μερες εμφανισε ικτερο αλλα εγω ευτυχως ειχα αρκετο γαλα και με επιμονη και πολλλους θηλασμους τα καταφεραμε να τον ριξουμε. Στις αρχες επρεπε να τον ξυπναω τουλαχιστον καθε 2 ωρες για φαι γιατι ηταν πολυ μικρουλης και επεφτεσε ληθαργο λογω του ικτερου. Ο ικτερος επεσε σε μιαμιση βδομαδα και μετα για 4 μερες ο μικρος ζητουσεφαι καθε 2-3ωρες και την υπολοιπη μερα η κοιμοταν η καθοταν ησυχος στο κρεβατακι η το καροτσι του.

 

Μετα ξεκινησε το αλμα αναπτυξης που κρατησε 2 βδομαδες σχεδον (2η και 3η βδομαδα). 20 ωρες το 24ωρο θηλασμος και γενικα μια αναστατωση...ουτε λογος για το κρεβατι του αφου ολη τη μερα σχεδον την περνουσε στην αγκαλια μου τρωγοντας....Στο τελος του αλματος αρχισε να ζοριζεται και να εχει πολλα αερια και ετσι ξεκινησαν οι κολικοι. Μου ειπαν να δωσω ινφακολ και σα να ηρεμησε το πουλακι μου. Εχει ομως τωρα 3 μερες που ειναι τοσο ανησυχος που ουρλιαζει σχεδον ολη μερα και αν τον αφησω απο τα χερια μου κανει σαν να τον σφαζουν....Τωρα ειναι διαφορετικο το κλαμμα του και δεν φαινεται να ποναει οπως πονουσε με τους κολικους που κουνουσε τα χερακια και τα ποδαρακια του και σφιγκοταν συνεχεια. Παλευει μαζι μου ολη μερα ακομα και οταν τρωει ακι συνεχως μου κλοτσαει την κοιλια και η τομη μου ακομα ποναει. Εχει 3 μερες τωρα που εχω και πιο πολυ αιμα ενω ειχε σχεδον σταματησει....... Ειναι σα να μην θελει να ειναι αγκαλια μου αλλα ταυτοχρονα θελει να ειναι αγκαλια μου!!!!

 

Εγω εδω ειμαι μονη μου μονο με τον αντρα μου και δεν εχω αλλη βοηθεια...Εδω και ενα μηνα ειμαι με 4 ωρες (και πολλες λεω) υπνο τη μερα και αυτο σε σπαστα 30λεπτα μεταξυ θηλασμων και γκρινιας. Ο αντρας μου δουλευει απο τις 8 μεχρι τις 6 και το βραδυ εγω κοιμαμαι στον καναπε για να μην τον ενοχλω. Ξερω οτι ειναι λαθος αλλαο μονος τροπος να κοιμηθω ειναι με αυτον μπρουμητα στο στηθος μου ξαπλα στον καναπε...Ο αντρας μου μου εχει απαγορεψει να το κανω αλλα πως θα κοιμηθω οεο???? αν αφησω τον μικρο κατω αρχιζει να ουρλιαζει χωρις σταματημο......κσι αν δεν κοιμηθω εστω και αυτο το λιγο θα καταληξω στο νοσοκομειο με υπερκοπωση!!!

 

Πως θα τον κανω να κοψει τον υπνο στιην αγκαλια μου??? μου εχει λειψει το κρεβατι μου ρε κοριτσια και δεν παλευεται αλλο στον καναπε...δεν με πειραζει να ξυπναω καθε μιαμιση ωρα να τον ταιζω αρκει το ενδιαμεσο να ειναι λιγο ανθρωπινο. δεν προλαβαινω να φαω και ολες οι κινησεις μου μεσα στο σπιτι ειναι αργες με ενα μωρο συνεχεια στην αγκαλια. ο θηλασμος παει καλα γενικα, εχω αρκετο γαλα και δεν πληγωθηκαν πολυ οι θηλες μου και ο μικρος γεννηθηκε 3200, φυγαμε απο το νοσοκομειο 2900 και τωρα ειμαστε 4200 σε ενα μηνα αρα του φτανει και του περισσευει το γαλα μου νομιζω!

 

δεν θελω να τον αφησω να πλανταζει στο κλαμα, απλα δεν καταλαβαινω γιατι εχει τοσα νευρα και ουρλιαζει τοσο..οι μονες ωρες που ειναι ηρεμος ειναι οταν γιαρναει ο μπαμπας του απο τη δουλεια και μεχρι να παει για υπνο. με το που εξαφανιζεται ο αντρας μου απο το σαλονι γινεται διαφορετικο παιδι.. εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν με θελει πια!!! του εχω φωναξει του καιμενου κιολας.....1 μηνος λεχουδι και του φωναζα γαιτι δεν ηξερα τι θελει icon_e_sad.gificon_e_sad.gificon_e_sad.gif

 

τον θηλασμο δεν θα τον κοψω και ας λεν καποιοι αχαρακτηριστοι οτι το μωρο θα κοιμαται παραπανω. το προβλημα μου ειναι οτι ειναι στρειδι πανω μου νομιζω και οχι ο θηλασμος. με εχει εξαντλησει ψυχολογικα ολο αυτο και χωρις βοηθεια ειναι αβασταχτο. ειχαν ερθει οι γονεις μου για μια βδομαδα και κοιμηθηκα 2 ωρες παραπανω και εφαγα λιγο καλυτερα αφου μου ετοιμαζαν το τραπεζι. τωρα ποθ εφυγαν μου λειεπει η μανουλα μου....

 

Λετε αυτα να ειναι σημαδια παλινδρομησης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρωτα απ'ολα καταλαβαινω οτι το μωρακι μου με χρειαζεται και οτι δεν κακομαθαινει στην αγκαλια μου. Το θεμα μου ειναι καθαρα πρακτικο απο θεμα υπνου πιο πολυ. αφου δεν μπορω να τον αφησω κατω ουτε ενα λεπτο εχω περασει πολλα συνεχομενα 24ωρα αυπνη και δεν λειτουργει το μυαλο μου πια.

 

Ο θηλασμος παει καλα και ειμαι περηφανη. Αναλογα τη μερα εχει απο 3 εως και 6 πανες με κακακια και 7-8 πανες βρεγμενες. Γενικα τη διατροφη μου την προσεχω καφε δεν πινω μονο εναν ντεκαφεινε μια δυο φορες τη βδομαδα, απο οσπρια δοκιμασα μια φορα φακες και πρασιναδες δεν τρωω. Αιματακι δεν εχει στα κακακια του. Η αληθεια ειναι οτι δειχνει αρκετα ανησηχπς και κατα τη διαρκεια του θηλασμου και σχεδον παντα μου βγαζει γουλιες και μερικες φορες εμετο. Τρωει απιστευτα λαιμαργα και ενω μπορει να κανει εμετο μετα να ζηταει να ξαναφαει, να ξαναβγαζει και μετα να ξανατρωει...Βογκαει συνεχεια και αυτο τις 2 τελευταιες μερες. Το ρεψιμο σκουγεται λιγακι υγρο και καμια φορα νομιζω οτι εχει βγαλει κιολας αλλα ποτε δεν ετυχε να μου βγαλει οταν ρευεται. Συνηθως βγαζει 5-10 λεπτα μετα το φαγητο αλλα και ισως και μιση ωρα αργοτερα βγαζει κατι που φαινεται σαν γιαουρτι (υποθετω μερικως χωνευμενο γαλα). Προσπαθω να τον κραταω ορθιο κανενα μισαωρο αφου εχει ρευτει για να μην τα βγαλει αλλα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω.

 

Μενουμε στο εξωτερικο και παιδιατρο δεν εχουμε. Βλεπουμε μονο μια health visitor καθε 2 βδομαδες περιπου που μας διεγνωσε τους κολικους και προτεινε ινφακολ αλλα ειπε οτι ισως δεν δουμε διαφορα γιατι δεν εχει αποδειχθει οτι βοηθαει. Επειδη μενουμε εξωτερικο οι οικογενειες μας ειναι λιγο δυσκολο να μας επισκευτουν για μεγαλο χρονικο διαστημα. Οι δικοι μου ηρθαν για 8 μερες και τους εφυγαν 2000 ευρω για εισιτηρια και ξενοδοχειο επειδη εμεις δεν εχουμε χωρο να τους φιλοξενησουμε!!!! κοιμαμαι στον καναπε γιατι εκει τουλαχιστον μπορω να βολευτω στον θηλασμο (θηλαζω με τα ποδια στο τραπεζακι του σαλονιου χαχα) και επειδη μπορω να δω και λιγακι τηλεοραση για να μηνμε πιασει ο υπνος οσο κοιμαται ο μικρος στην αγκαλια μου. Στο κρεβατι δεν με βολεψε ο θηλασμος και στο πλαι ενω δοκιμασαμε δεν μπορω να πω οτι τα καταφεραμε ιδιαιτερα.

 

Εδω εχει αρκετο κρυο τωρα (10-12 βαθμους στην καλυτερη) αλλα εχουμε βγει αρκετες βολτες ηδη (προς απογοητευση της μαμας μου που φρικαρε που δεν σαραντησα και βγαζω τοσο μικρο μωρο εξω icon_biggrin.gificon_biggrin.gificon_biggrin.gif ). Φοβηθηκα οτι ισως τον κρυωσα τον καημενο αν και τον ντυνω καλα. Οταν ερχεται ο αντρας μου του αφηνω το μωρο και κανω μπανιο η ασχολουμε με το σπιτι λιγακι και ξελαμπικαρω. Ο καημενος θελει να βοηθησει οσο μπορει και μου προτεινε να παρουμε μια αντλια και να κανει αυτος τους βραδυνους θηλασμουσ το σαββατοκυριακο η τους απογευματινους θηλασμους τις καθημερινες για να κοιμαμαι εγω. Ειναι καλη ιδεα απλα περιμενα να σαραντησουμε για να εδραιωθει ο θηλασμος και η αληθεια ειναι οτι πρεπει και να βρω χρονο να ενημερωθω γιατην αντληση μην κανω κανενα λαθος και αυξησω την παραγωγη μου υπερβολικα!!! Πιπιλα δεν θα ηθελα να δωσω ενω μερικες φορες νιωθω οτι πιο πολυ πιπιλαει γιατι νομιζα οτι ακομα και το πιπιλισμα ειναι καλο για τον θηλασμο ενω η πιπιλα ισως αραιωσει τους θηλασμους και κανει κακο μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος. Αν μπορουσα να την αποφυγω θα ηταν καλα! Γενικα ποτε ενδεικνυται η χρηση πιπιλας (ειμαι και ασχετη βλεπεις!)? Λευκους ηχους δεν δοκιμασα αλλα θα κανω μια προσπαθεια το βραδυ να δω πως παει icon_smile.gif

 

Γενικα η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν ευκολος ο πρωτος μηνας μας. Μακρυα απο ολους με την βοηθεια μονο του αντρα μου ενιωσα λιγο πελαγωμενη. Με στεναχωρησε λιγακι η καισαρικη αν και απαραιτητη (εδω δεν κανουν με ψυλλου πηδημα) γιατι περιεπλεξε την αναρρωση μου...Ευτυχως ο καλος μου ειναι ενας αγγελος και αναλαβε το σπιτι αποκλειστικα γιατι οπως λεει δεν εχει στηθος αλλιως θα αναλαμβανε και το παιδι χαχα

 

Ισως δοκιμασω τον μαρσιπο για το βραδυ και μπορεσω να βολευτω να κοιμηθω καθισμενη. Λυσεις απελπισιας icon_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ να σου ζησει το μωρακι σου.καταλαβαινω πως περνας δυσκολα κ για μας το ιδιο ηταν για 2 μηνες κ ας δουλευε λιγοτερο ο αντρας μου κ ας ειχα βοηθεια.πιπιλα-θηλαστρο μετα το σαραντισμο να εχει εδραιωθει ο θηλασμος.κ παλι ομως με προσοχη.ειδικα με θηλαστρο να ενημερωθεις καλα.παντα υπαρχει η περιπτωση συγχησης θηλων.να βγαινετς βολτουλες.να χρησιμοποιεις το μαρσιπο κ στο σπιτι να ειναι πιο ξεκουραστο απο αγκαλια.ισως να δεις μηπως μπορεις να θηλασεις ξαπλωμενη με το μαρσιπο η να κοιμηθεις ετσι;δ ειναι το ιδανικο αλλα ισως πιο ασφαλες.μηπως να κοιμαται ο αντρας σου στον καναπε κ συ με το μωρο στο κρεβατι;ισως ετσι να κοιμαστε κ οι τρεις μαζι σε λιγο.δε γνωριζω για το συστημα υγειας που εχετε αλλα προσπαθησε να κανετε εναν υπερηχο για παλινδρομηση.δ εχω εμπειρια απο κτ τετοιο.επισης περιορισε τα γαλακτοκομικα.συσχετιζονται με γοπ.υπομονη.οσο περναει ο καιρος φτιαχνουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή σου ειναι φυσιολογική έλευση νεογέννητου στο σπίτι, ο πρώτος καιρος ειναι δύσκολος! Να σας ζήσει! :D

 

Τα νεογέννητα δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν οτι ειναι ξεχωριστά απο την μαμά τους! Δοκίμασε ξανά να θηλάζεις ξαπλωμένη στο κρεβάτι σας:

Ξαπλωνεις στο ενα σου πλευρό, βάζεις το κάτω χέρι κάτω απο το μαξιλάρι σου. Με το πάνω χέρι πιάνεις το μωρό και του βάζεις στην πλάτη του μια πετσέτα διπλωμένη ρολο για να ειναι κι αυτό ξαπλωμένο στο πλάι. Για περισσότερη άνεση βάζεις ενα μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατά σου και για να μην ισορροπείς μπορείς να βάλεις ενα μαξιλάρι πίσω απο την πλάτη σου. Ετσι κοιμάσαι μια χαρα!

 

Οταν πρέπει να αλλάξεις στήθος είτε στη στάση που είσαι απλα γυρνάς λιγο πιο μπρούμυτα ώστε το στόμα του μωρού να φτάσει το άλλο στήθος, είτε πιάνεις το μωρό αγκαλιά και γυρνάτε απο το άλλο πλευρό.

 

Μην κόβεις προληπτικά τροφές, όσπρια και πράσινα μπορείς να τρως!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ευχαριστώ πολύ

Για καλό και για κακό θα τις κάνω μια εξέταση να δω τι φταίει...

Το θέμα είναι ότι κοιμάμαι μόνο δίπλα μας στο κρεβάτι και όταν την αλλάζουμε κλαίει σα να τις φταίει κάτι...ξέρετε που να πάω για υπέρηχο;λέω για το Ρέα οπού εκεί γεννήθηκε η μικρή μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...