Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9 μηνών στάσιμο βάρος - το γάλα δεν επαρκεί?


Recommended Posts

Τη βοήθειά σας πάλι. Εχω γράψει σε διάφορα θέματα, αποφάσισα να ανοίξω καινούριο για να είναι πιο ξεκάθαρο.

Θήλαζα αποκλειστικά τη μικρή μου για 6 μήνες, για κάποιους μήνες έκλαιγε στο στήθος, είχε αίμα στις κενώσεις και η διάγνωση ήταν αλλεργία στα γαλακ/κά, και κάνω από τότε αποχή.

Μέχρι και τον 7 που έτρωγε μόνο γάλα μου και για 2-3 εβδομάδες μόνο βιολογικό ρυζάλευρο μόνο -και λίγες κουταλιές φρουτ/μα- η αναπτυξή της ήταν πολύ καλή. Στον 8ο όμως που αντικατέστησα το ρυζάλευρο με κρεατοχορτόσουπα και παράλληλα μείωσε τους θηλασμούς σε λίγα λεπτά -άγνωστο το γιατί, το αναφέρω γιατί δεν ξέρω τι φταίει τελικά- πήρε μόνο 200 γρ. και τώρα στον 9ο δεν πήρε καθόλου.

Εργάζομαι τα απογεύματα 4-8 και δοκίμασα να δίνουν 2 γεύματα αλλά επειδή θηλάζει κατα τις 3-3.30 της ξεκινούσαν το μεσημεριανό -που κάνει καμια ώρα να φάει λίγο- κατά τις 4.30 και μετά δεν προλάβαιναν το απογευματινό, οπότε της το δίνω εγώ ως δεκατιανό.

Δίνω φρουτ/μα και δεν πρόσθεσα κουάκερ μέσα ή κάτι άλλο να βοηθήσω το βάρος γιατί παίρνει και σίδηρο που έχει χαμηλό και τα δημητριακά μου είπαν τα κορίτσια ότι δυσκολεύουν την απορρόφηση.

1. Πώς όμως να βοηθήσω τη στασιμότητα του βάρους με 2 γεύματα εκ των οποίων τρώει μόνο λίγο? Μήπως τελικά να προσθέσω 3ο γεύμα ρυζάλευρο που το τρώει όλο?

 

2. Το γάλα μου δεν τη βοηθάει να πάρει βάρος πια? Γιατί? Και γιατί δεν κάθεται πια παραπάνω στο στήθος, αλλά το ζητάει κάθε λίγο για 1-2 λεπτά τη φορά? Θηλάζουμε 5-6 φορές την ημέρα και 1-2 τη νύχτα για πολύ λίγο.

 

3. Πώς μπορώ να ξέρω ότι το γάλα μου της φτάνει αφού δεν παίρνει βάρος πια?

 

4. Μήπως κακώς της δίνω για δευτερόλεπτα γάλα όποτε ζητήσει γιατί έτσι της κόβεται η όρεξη και μετά θηλάζει για πολύ λίγο? Και πώς να πάρει σε 4-5 λεπτα το θρεπτικό γάλα?

 

Ενδεικτικά αναφέρω βάρος γέννησης 3.580 και βάρος τώρα στον 9ο 8.700. Υποτίθεται ότι καλό θα ήταν να 3σιάσει το βάρος γέννησης ως το έτος που δεν το βλέπω. Πιο πολύ φοβάμαι ότι θα μου πουν για έτοιμες κρεμες και γάλατα για να αρχίσει πάλι να παίρνει βάρος και θέλω τόσο να συνεχίσω να θηλάζω, αλλά πώς αφού δεν τη βοηθάω πια? Σας κούρασα αλλά θα ήθελα βοήθεια, γενικά σε πολλά θέματα με έχετε βοηθήσει εδώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα ο γιος μου σταματησε να βαζει βαρος σχεδόν με το που αρχισαμε στρερεες...αρχισε να πεφτει στις καμπύλες μεχρι που πιασαμε την τελευταια...εκει εμεινε στασιμος και εκει συνεχιζει.Τους πρωτους μηνες που το παιδι αρχισε να μη βαζει βαρος εννοείται ο παιδίατρος μου προτινε να δωσω ξενο γαλα.Δοκιμασα να δωσω...το μωρο δεν το δεχτηκε...δεν επεμεινα ιδιαιτερα.Ομοιως και κρεμες δοκιμασα...εκει επεμεινα αλλα και παλι ελαχιστα ετρωγε.Εμενα σκεψου τα 8 κιλα τα επιασε μετα το χρονο.Στους 8-9 μηνες περιπου ο γιατρος μου ειπε να απελευθερωσω τις τροφες και να του δινω να τρωει ότι θελει αρκει να τρωει κατι.Θηλασμο συνεχιζαμε κανονικα αλλα και παλι βαρος δεν εβαζε.Τον πιεσα να θηλαζει πιο πολύ αλλα ουτε αυτό καταφερα.Ο παιδίατρος μου επε να συνεχισω να θηλαζω μεχρι 20 μηνων...που αναπτυσεται ο εγκέφαλος και μετα να σταματήσω αν θελω.Τελικα θηλασε μεχρι 2,5 ετων...μεχρι τοτε συνεχιζε να τρωει ελαχιστα.Οταν κοψαμε το θηλασμο αρχισε να τρωει...τυχαιο?Ουτε ξερω.

 

Σε αυτά που αναφερες εσυ τωρα.Το μωρο πρεπει να κανει τρια γευματα.Κακως του δινεις 2.ειναι πολύ αργα 4.30 γι ανα τρωει μεσημεριανο.Μεσημεριανο θα τρωει προτου κοιμηθεί για μεσημερι.Αν φαει 1 για μεσημερι,μετα θηλασει..το απόγευμα μια χαρα θα φαει παλι.Ακομα και 4.3 βασικα που τρωει μεσημεριανο....στις 8 πριν γυρισεις εσυ μπορει να τρωει κατι...εστω και 2 κουταλιες.

 

Δημητριακα δλδ δεν τρωει καθολου?Τ9 μηνων μπορεις να του δινεις και τραχανα.Υπαρχει με κατσικισιο γαλα και χωρις αυγο...αν δεν εχετε φαει ακομα αυγο. Το ρυζαλευρο γιατι το εκοψες?

Προσωπικα δε σου κρυβω ότι ημουν αντιθετη σε ολες αυτές τις κρεμες.ο πρωτος γιος μου δεν εφαγε καθολου αλλα δεν ειχε θεμα βαρους.Ο δευτερος όμως που δεν εβαζε κιλο του εδωσα.

 

Ο παιδίατρος τι σου λεει που δινεις μονο 2 γευματα.

 

Ως προς το θηλασμο...9 μηνων παιδι...μια γαλα πινει το θρεπτικο γαλα σε 5 λεπτα.Δεν είναι νεογεννητο να χρειαζεται να θηλαζει μιση ωρα.Και από την εμπειρια μου είναι και δυσκολο να το πιεσεις να πιει πιο πολύ.Θα σου ελεγα να συνεχισεις με το θηλασμο όπως θελει το μωρο αλλα να πιεσεις λιγο παραπανω για στερεες.

 

Και βλέποντας και κανοντας.Το ότι ένα μηνα δεν εβαλε κιλα δε σημαινει απαραιτήτως κατι...μπορει να συνεχισει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας πάλι. Εχω γράψει σε διάφορα θέματα, αποφάσισα να ανοίξω καινούριο για να είναι πιο ξεκάθαρο.

Θήλαζα αποκλειστικά τη μικρή μου για 6 μήνες, για κάποιους μήνες έκλαιγε στο στήθος, είχε αίμα στις κενώσεις και η διάγνωση ήταν αλλεργία στα γαλακ/κά, και κάνω από τότε αποχή.

Μέχρι και τον 7 που έτρωγε μόνο γάλα μου και για 2-3 εβδομάδες μόνο βιολογικό ρυζάλευρο μόνο -και λίγες κουταλιές φρουτ/μα- η αναπτυξή της ήταν πολύ καλή. Στον 8ο όμως που αντικατέστησα το ρυζάλευρο με κρεατοχορτόσουπα και παράλληλα μείωσε τους θηλασμούς σε λίγα λεπτά -άγνωστο το γιατί, το αναφέρω γιατί δεν ξέρω τι φταίει τελικά- πήρε μόνο 200 γρ. και τώρα στον 9ο δεν πήρε καθόλου.

Εργάζομαι τα απογεύματα 4-8 και δοκίμασα να δίνουν 2 γεύματα αλλά επειδή θηλάζει κατα τις 3-3.30 της ξεκινούσαν το μεσημεριανό -που κάνει καμια ώρα να φάει λίγο- κατά τις 4.30 και μετά δεν προλάβαιναν το απογευματινό, οπότε της το δίνω εγώ ως δεκατιανό.

Δίνω φρουτ/μα και δεν πρόσθεσα κουάκερ μέσα ή κάτι άλλο να βοηθήσω το βάρος γιατί παίρνει και σίδηρο που έχει χαμηλό και τα δημητριακά μου είπαν τα κορίτσια ότι δυσκολεύουν την απορρόφηση.

1. Πώς όμως να βοηθήσω τη στασιμότητα του βάρους με 2 γεύματα εκ των οποίων τρώει μόνο λίγο? Μήπως τελικά να προσθέσω 3ο γεύμα ρυζάλευρο που το τρώει όλο?

 

2. Το γάλα μου δεν τη βοηθάει να πάρει βάρος πια? Γιατί? Και γιατί δεν κάθεται πια παραπάνω στο στήθος, αλλά το ζητάει κάθε λίγο για 1-2 λεπτά τη φορά? Θηλάζουμε 5-6 φορές την ημέρα και 1-2 τη νύχτα για πολύ λίγο.

 

3. Πώς μπορώ να ξέρω ότι το γάλα μου της φτάνει αφού δεν παίρνει βάρος πια?

 

4. Μήπως κακώς της δίνω για δευτερόλεπτα γάλα όποτε ζητήσει γιατί έτσι της κόβεται η όρεξη και μετά θηλάζει για πολύ λίγο? Και πώς να πάρει σε 4-5 λεπτα το θρεπτικό γάλα?

 

Ενδεικτικά αναφέρω βάρος γέννησης 3.580 και βάρος τώρα στον 9ο 8.700. Υποτίθεται ότι καλό θα ήταν να 3σιάσει το βάρος γέννησης ως το έτος που δεν το βλέπω. Πιο πολύ φοβάμαι ότι θα μου πουν για έτοιμες κρεμες και γάλατα για να αρχίσει πάλι να παίρνει βάρος και θέλω τόσο να συνεχίσω να θηλάζω, αλλά πώς αφού δεν τη βοηθάω πια? Σας κούρασα αλλά θα ήθελα βοήθεια, γενικά σε πολλά θέματα με έχετε βοηθήσει εδώ...

 

Καλησπερα.αρχικα μπορει η στασιμοτητα να ειναι τυχαια η τπτ σοβαρο.τον προηγουμενο μηνα μπορει να μην πηρε πολυ αλλα πηρε μεσα στα ορια της ηλικιας.απλα παρακολουθηστε το βαρος.νομιζω οτι ειναι καλη χρονικη στιγμη για τριτο γευμα.δημητριακα αποφευγετε γενικως;το προγραμμα θα μπορουσε να ειναι πρωινο φρουτα τα δινεις εσυ(μπορεις να βαλεις αβοκαντο εχει πολλες θερμιδες κ καλα λιπαρα).μεσημεριανο δινεις εσυ.προλαβαινεις,ετσι;βαλε λιγο λαδακι παραπανω.πατατα,γλυκοπατατα,καλαμποκι,κολοκυθα.οταν δουλευεις θα της δινουν το τριτο γευμα.ρυζαλευρο,τραχανα,μακαρονακι,σπανακορυζο(οσο μπορεις αυξησε τις θερμιδες).δωσε ψωμακι,σπιτικα βρεφικα μπισκοτα η κεικ.ρυζογκοφρετες.κανε εσυ το ρυζαλευρο.αυγο τρωτε;με την αλλεργια πως πατε;αποφευγετε τα παντα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου σταματησε να βαζει βαρος σχεδόν με το που αρχισαμε στρερεες...αρχισε να πεφτει στις καμπύλες μεχρι που πιασαμε την τελευταια...εκει εμεινε στασιμος και εκει συνεχιζει.Τους πρωτους μηνες που το παιδι αρχισε να μη βαζει βαρος εννοείται ο παιδίατρος μου προτινε να δωσω ξενο γαλα.Δοκιμασα να δωσω...το μωρο δεν το δεχτηκε...δεν επεμεινα ιδιαιτερα.Ομοιως και κρεμες δοκιμασα...εκει επεμεινα αλλα και παλι ελαχιστα ετρωγε.Εμενα σκεψου τα 8 κιλα τα επιασε μετα το χρονο.Στους 8-9 μηνες περιπου ο γιατρος μου ειπε να απελευθερωσω τις τροφες και να του δινω να τρωει ότι θελει αρκει να τρωει κατι.Θηλασμο συνεχιζαμε κανονικα αλλα και παλι βαρος δεν εβαζε.Τον πιεσα να θηλαζει πιο πολύ αλλα ουτε αυτό καταφερα.Ο παιδίατρος μου επε να συνεχισω να θηλαζω μεχρι 20 μηνων...που αναπτυσεται ο εγκέφαλος και μετα να σταματήσω αν θελω.Τελικα θηλασε μεχρι 2,5 ετων...μεχρι τοτε συνεχιζε να τρωει ελαχιστα.Οταν κοψαμε το θηλασμο αρχισε να τρωει...τυχαιο?Ουτε ξερω.

 

Σε αυτά που αναφερες εσυ τωρα.Το μωρο πρεπει να κανει τρια γευματα.Κακως του δινεις 2.ειναι πολύ αργα 4.30 γι ανα τρωει μεσημεριανο.Μεσημεριανο θα τρωει προτου κοιμηθεί για μεσημερι.Αν φαει 1 για μεσημερι,μετα θηλασει..το απόγευμα μια χαρα θα φαει παλι.Ακομα και 4.3 βασικα που τρωει μεσημεριανο....στις 8 πριν γυρισεις εσυ μπορει να τρωει κατι...εστω και 2 κουταλιες.

 

Δημητριακα δλδ δεν τρωει καθολου?Τ9 μηνων μπορεις να του δινεις και τραχανα.Υπαρχει με κατσικισιο γαλα και χωρις αυγο...αν δεν εχετε φαει ακομα αυγο. Το ρυζαλευρο γιατι το εκοψες?

Προσωπικα δε σου κρυβω ότι ημουν αντιθετη σε ολες αυτές τις κρεμες.ο πρωτος γιος μου δεν εφαγε καθολου αλλα δεν ειχε θεμα βαρους.Ο δευτερος όμως που δεν εβαζε κιλο του εδωσα.

 

Ο παιδίατρος τι σου λεει που δινεις μονο 2 γευματα.

 

Ως προς το θηλασμο...9 μηνων παιδι...μια γαλα πινει το θρεπτικο γαλα σε 5 λεπτα.Δεν είναι νεογεννητο να χρειαζεται να θηλαζει μιση ωρα.Και από την εμπειρια μου είναι και δυσκολο να το πιεσεις να πιει πιο πολύ.Θα σου ελεγα να συνεχισεις με το θηλασμο όπως θελει το μωρο αλλα να πιεσεις λιγο παραπανω για στερεες.

 

Και βλέποντας και κανοντας.Το ότι ένα μηνα δεν εβαλε κιλα δε σημαινει απαραιτήτως κατι...μπορει να συνεχισει κανονικα.

 

Niki σκεφτόμουν και εγώ να βάλω 3ο γεύμα, αλλά μου είπαν έμπειρες μαμάδες εδώ να μην βιαστώ, μετά τον 9ο είναι οκ, το γάλα είναι η κύρια τροφή. Ομως τώρα, ναι, θα προσπαθήσω να εισάγω. Αν θηλάζει κατά τις 3 και κατά τις 5.30 τρώει απογευματινό θα είναι αρκετά ως τις 8 που γυρνάω λες? Η έχεις πρόταση για κάποιο σνακ? Ακόμα φοβάμαι να δώσω τραχανά και η παιδ/τρος με πάει αργά λόγω αλλεργίας, σκέψου τώρα θα προσθέσω ζυμαρικό στη σούπα... Για αυγό ούτε λόγος... Εκανε και εμετούς με κοτόπουλο και πάει και αυτό.

Ενας άλλος παιδ/τρος βέβαια μου πρότεινε και ψάρι... Εχω μπερδευτεί πια, ίσως αλλάξω και παιδ/τρο... Η τωρινή είδε πως επιμένω να μην δώσω έτοιμες κρέμες και τι να κάνει, δεν επιμένει... Ομως βλέπω ότι θα αρέσουν στο μωρό και δεν ξέρω είναι καλύτερα καθόλου ή έτοιμες? Γι'αυτό έκοψα το ρυζάλευρο, μου είπαν ότι είναι τσάμπα θερμίδες, μη θρεπτικό, καλύτερα γάλα...Ετσι είχα αφήσει οδηγία στις γιαγιάδες να μην ταίζουν μετά τις 7 για να θηλάζει...

τώρα η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι μήπως το κρατάω πίσω με όλα αυτά. Εσένα απο την αρχή ήταν λιγόφαγος? Γιατί εμένα με το γάλα ήταν παχουλή... Ως τον 6ο-7ο δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ τραχανας λαχανικων ουτε γαλα ουτε αυγο.οπως κ μακαρονια που δεν εχουν ουτε ιχνη απο αυτα.αν το μωρο δ τρωει τπτ απο αυτα δοκιμασε κ του εμποριου ετοιμες κρεμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα σου δωσω μια συμβουλη.Βρες ένα καλο παιδιατρο...ένα παιδιατρο πουνα εμπιστεύεσαι και να ακουει και τα δικα σου θελω και μαζι με το γιατρο κρινετε τι είναι καλυτερο για το δικο σου μωρο και αναλογα πραττεις.

Το τι θα σου πω εγω και η κάθε μια στο ιντερνετ εχει τοση σημασια για σενα?Εγω σου καταθέτω τη δικη μου εμπειρια...το μωρο σου όμως εγω δε το γνωρίζω...το τι γινεται σε περιπτωση αλλεργιας δε γνωρίζω.

 

Εδώ μεσα συμβουλες παιρνουμε και μαλιστα πολύ χρησιμες αλλα από κει και περα κρινεις με βαση το κάθε παιδι.Το να παρεις συμβουλες πχ για τ τι εναλλακτικα γευματα μπορεις να δωσεις στο παιδι,ποιες τροφες θα το βοηθησουν σην αλλεργια οκ.Απο κει και περα όμως το παιδι εσυ το εχεις στα χεριασου...πρεπει να κρινεις με βαση το παιδι σου και όχι με βαση του τι εκανα εγω με το δικο μου παιδι.Αυτα γενικα.

 

Κι εγω στον πρωτο όπως σου ειπα δεν εδωσα κρεμες,ουτε ζαχαρη...και σε μεγαλο βαθμο ειχα επηρεαστεί κι εγω από το τι ελεγαν άλλες μαμαδες εδώ μεσα.Ο δευτερος όμως ηταν ένα παιδι λιγοφαγο...δεν εβαζε βαρος για μηνες...τρεχαμε στους γιατρους για εξετασεις.Αφησα λοιπον το οποιο δικο μου κολλημα στην ακρη και εδωσα κρεμες και ότι άλλο εβλεπα ότι ετρωγε το παιδι.

 

Ναι το γαλα...ειδικα το μητρικο γαλα επαρκει για τον πρωτο χρονο του παιδιου.Μια μαμα λοιπον που είναι σπιτι θα μπορουσε αντι για απογευματινο να εδινε γαλα (προσωπικα εδινα και απογευματινο και γαλα).Εσυ καλη μου το απόγευμα λείπεις αρα το παιδι χανει ένα γευμα.Δεν είναι ότι αντικαθιστάς ένα γευμα με γαλα.Καταλαβαινεις τι εννοω?

 

Τεσπα εμενα αυτή είναι η αποψη μου.Απο κει και περα η εξελιξη του παιδιου θα σου δειξει και τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Νικη, ότι καλο είναι να εξατομικεύουμε. Συμφωνώ, επίσης, με τη λογική ότι δε μιλάμε για αντικατάσταση θηλασμού, οταν η μητέρα ούτως ή άλλως λείπει! Ίσα ίσα που, αν η μητέρα εργάζεται, εισάγουμε στερεές τροφές πριν από τους 6 μήνες, για να μην είναι αναγκασμένη να αντλεί.

 

Η αλήθεια είναι, πάντως, οτι 3ο γεύμα δε δίνουμε μετά τους 9 μήνες, αλλά κάπου μεταξύ 7 και 8.

 

Διαφωνώ με τις κρέμες σαν λύση για το χαμηλό βάρος. Θα έβαζες ποτέ ζαχαρη στη φρουτοκρεμα, για να γίνει παχυντική; Θα έδινες κάθε μέρα σοκολάτα στο κακόφαγο πεντάχρονο ;

Ε,τέτοιες άδειες θερμίδες περιέχουν οι κρέμες, Η αύξηση βάρους θα είναι σιγουρη, αλλά με τι επιπτώσεις στο μεταβολισμό του μωρού ;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, με τόσα που ήθελα να εξηγήσω παρέλειψα να πω πως λείπω 4-8 2 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες μόνο 6-7.30. Το άκανα επίτηδες το πρόγραμμα έτσι για να θηλάζω επειδή δεν με βολεύει καθόλου και το θήλαστρο. Ομως δεν ήξερα τι να κάνω αυτές τις 2 μέρες, σκεφτόμουν να βάλω νωρίς το μεσημεριανό, να της δίνουν 5.30 απογευματινό -τρώει ρυζάλευρο ευχάριστα οπότε δεν μπορώ να βάλω λαχανικά που δεν τρώει 2 φορές, εκτός αν αντικαταστήσω το ρυζάλευρο με κάτι άλλο που τρώει, πχ τραχανάς λαχανικών που είπε η Βίκυ- και κατά τις 7.30 κάποιο σνακ αν έχετε υπ'όψιν... Το ρυζάλευρο εννοείται είναι χωρίς γλυκαντικές, βιολογικό πάντως.

 

Ακουγα κάποιες μαμάδες επειδή έβλεπα ότι όντως το παιδί δεν τρελαίνεται για 3ο γεύμα, έβλεπα ότι συμφωνούμε, και η παιδ/τρος δεν έχει πολυασχοληθεί με το θέμα διατροφή, μου είπε να προσθέσω έτοιμη κρέμα για να τρώει και δεν ήθελα οπότε βρέθηκα να δοκιμάζω τα πάντα από φρούτα κλπ αλλά να μην τρώει.

 

Στενοχωριέμαι περισσότερο που βλέπω πως το γάλα δεν κάνει τίποτα και που πίνει πολύ λιγότερο, αλλιώς δεν θα αγχωνόμουν, έλεγα για τις στερεες κάποια στιγμή θα συνηθίσει...

 

Scratee δεν θέλω ούτε εγώ κενές θερμίδες, αλλά χωρίς αυγό, γιαούρτι κλπ, μένουν λαχανικά-κρέας που δεν πολυτρώει, φρούτα που επίσης δεν θέλει-τα έχω δοκιμάσει όλα- και ρυζάλευρο που της αρέσει αλλά τι να το κάνω? Κουάκερ λόγω χαμηλού σιδήρου μάλλον δεν ενδείκνυται από ό,τι κατάλαβα, άρα δεν ξέρω τι να βάλω να τη βοηθήσω να φάει. Ακούω σε άλλα παιδάκια φτάνει το γάλα και λίγες κουταλιές φαί και σκέφτομαι ότι για κάποιο λόγο μου σταματάει το γάλα μου και δεν φτάνει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε σου σταματάει το γαλα...απλα το παιδι μεγαλωνει.9 μηνων παιδι χρειαζεται στερεες τροφες.Μη συγκρινεις τι κανουν αλλα παιδια.Ενα παιδι μπορει με την ιδια ποσοτητα γαλα να βαζει 500 γρ το μηνα και ένα άλλο με την ιδια ποσοτητα να μη βαζει τπτ.Αλλο οργανισμο εχει ένα παιδι άλλο άλλο.

 

Το παιδι μεγαλωνει και οσο μεγαλωνει αλλαζει.Μη περιμενεις 9 μηνων παιδι να πινει γαλα σα νεογεννητο.Ειναι μια φαση που ολες οσες θηλασαμε την περασαμε αυτή.Οταν το μωρο αρχιζει στερεες και μπορει να μειωσει το γαλα μας πιανει ένα αγχος και μια στεναχωρια.Εκει λοιπον πρεπει να κανεις την υπερβαση και να καταλάβεις ότι το παιδι μεγαλωνει.Δεν του αρκει πλεον το γαλα ακριβως επειδή μεγαλωνει...χρειαζεται και στερεες.Οχι γιατι φταιει το δικο σου γαλα...αλλα γιατι αυτή είναι η σωστη αναπτυξη ενός ανθρωπου.

 

Αφου τρωει ρυζαλευρο(υποθετω δινεις αυτό που είναι χωρις γαλα,ζαχαρη)...δοκιμασε το απόγευμα να το φτιαξεις όχι με νερο αλλα με ζωμο από τη σουπα του ώστε να παιρνει και καποιες βιταμίνες.Αυτο με τη βρωμη που λες δε το γνωρίζω γιατι θα μπορουσες στ ζωμο αντι για ρυζαλευρο να βαλεις βρωμη.9 μηνων παντως χιλιες φορες να φαει σουπιτσα με τραχανα παρα οποιαδήποτε κρεμα.Οι κρεμες για μενα οποτε δινονται είναι ένα μεταβατικο σταδιο για τον 6ο,7ο μηνα μεχρι να αρχισει το παιδι να τρωει ζυμαρικο...μετα μπορουν να κοπουν.Ειναι ευκολη λυση.

 

Μην αγχωνεσαι...κατσε να δεις πως θα παει και το παιδι γιατι το ότι ένα μηνα δεν εβαλε βαρος μπορει να είναι απλα τυχαιο γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται ρυζάλευρο χωρίς ζάχαρη. Θα δοκιμάσω και τραχανά και ΄βρώμη μπας και... Ευχαριστώ, προσπαθώ να ξεαγχωθώ και ελπίζω να αρχίσει πάλι να παιρνει βάρος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να δοκιμασεις τα "ψευδοδημητριακα" αν επιτρπονται.πληγουρι,κινοα,κεχρι,φαγοπυρο.Σε συνεννοηση με παιδιατρο/αλλεργιολογο.συμφωνω οτι εμεις κανουμε απλα προτασεις αλλα δεν αποφασιζουμε εμεις.ειχα διαβασει μια συνταγη για μπισκτα για να κανεις σπιτικη κρεμα οπως κ με φρουτα κ βρωμη αλλα κ κεικ χωρις γαλα,αυγο,ζαχαρη.εχει διαφορες συνταγες στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα σε διαπιστωμένη έλλειψη σιδήρου να αποφεύγονται τα δημητριακά και τα ψευδοδημητριακα.

 

Εχει αλλεργία και στο αυγό;

 

Σε αποκλειστικά θηλάζοντα με αλλεργια που δεν έχουν και πολυ όρεξη για στερεές συνήθως το τρίτο γευμα εισάγεται είτε γύρω στους 9 μήνες είτε οταν το μωρό δείξει σημάδια ετοιμότητας νωρίτερα. Πάντως αργά για τρίτο γευμα δεν ειναι, εκτός αν δεχόταν την επανάληψη του μεσημεριανού (αυτό σου είχα προτείνει εγώ αν θυμάμαι καλα, σαν τρίτο γευμα ξανά το μεσημερινό).

Απο κρέατα τι τρωει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα σε διαπιστωμένη έλλειψη σιδήρου να αποφεύγονται τα δημητριακά και τα ψευδοδημητριακα.

 

Εχει αλλεργία και στο αυγό;

 

Σε αποκλειστικά θηλάζοντα με αλλεργια που δεν έχουν και πολυ όρεξη για στερεές συνήθως το τρίτο γευμα εισάγεται είτε γύρω στους 9 μήνες είτε οταν το μωρό δείξει σημάδια ετοιμότητας νωρίτερα. Πάντως αργά για τρίτο γευμα δεν ειναι, εκτός αν δεχόταν την επανάληψη του μεσημεριανού (αυτό σου είχα προτείνει εγώ αν θυμάμαι καλα, σαν τρίτο γευμα ξανά το μεσημερινό).

Απο κρέατα τι τρωει;

 

 

Ναι, Nina αυτό μου είχες προτείνει. Το ίδιο και ο παιδ/τρος/αλλ/γος, συμφωνείτε! Δυστυχώς δεν της πολυαρέσει.

Τρώει κατσίκι και μοσχάρι, έχει αλλεργία στο κοτόπουλο. Είναι 2 μέρες τώρα που δοκίμασα να της δίνω 2 ώρες μετά το θηλασμό -αυτό καταλήγει σε αντικατάσταση θηλασμού με γεύμα όμως- και τρώει πολύ πιο ευχάριστα. Ισως έτυχε, δεν ξέρω. Αν συνεχίσει τότε καταργώ το ρυζάλευρο, αλλιώς όμως από το να μην τρώει τίποτα και αφού βλέπω πως με το θηλασμό δεν παίρνει, τι να κάνω?

 

Επίσης μεγάλο πρόβλημα με φρου/μα. Δεν τρώει καθόλου. Ετρωγε μόνο ροδάκινο. Της έβαλα σήμερα και λίγο κουάκερ και έφαγε. Μεγάλο πρόβλημα με τις στερεες, από τότε που μπήκαν πολύ άγχος με το βάρος.

 

Δεν ξέρω για το αυγό. Ο ένας παιδ/τρος μου είπε σιγα σιγα να εισαγω ψάρι... Η αλλ/γος μου είπε όχι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Σας επιτρέπει μοσχάρι; Συνήθως λόγω αλλεργίας δεν το δίνουν.

Δοκίμασε αρνί, βετουλι, ζυγούρι, βουβάλι, κουνέλι, χοιρινό!

Δινεις σούπες; Δοκίμασε άλλες υφές ή το κρέας σε ίνες!

Πρόσεξε τα κρέατα σου να ειναι βιολογικά ή ελευθέρας γιατί αλλιώς έχουν φάει σίγουρα πρωτεΐνες γάλακτος!

 

Στα μωράκια με αλλεργίες το ποσοστό της αλλεργίας στη γλουτένη ειναι υψηλότερο απο το αυγό και το ψάρι!

 

Δε χρειαζεται να δινεις φρουτοκρεμα με πολλα φρούτα! Παρα πολλα μωρά προτιμούν μόνο ξεκάθαρες γεύσεις δλδ μια μια τις τροφές (πχ μόνο μήλο κι όχι μήλο αχλάδι μπανανα).

 

Καλή λύση για ενδιάμεσα σνακ (για μωρό με αλλεργίες) ειναι κι οι χυμοί φρούτων και λαχανικών μαζί (πχ καρότο μήλο πορτοκαλι ή παντζάρι πορτοκαλί κτλ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το απέφευγαν οι παιδ/τροι το μοσχάρι αλλά τελικά το δίνω. Αρα θα δοκιμάσω και ψάρι σιγα σιγα. Αρνί δεν της άρεσε.

Ωραία ιδέα αυτή με τους χυμούς για ενδιάμεσο όταν λείπω!

 

Στενοχωριέμαι που βλέπω να αντικαθιστώ θηλασμό με γεύμα γιατί δεν θέλω να αποθηλάσω, αλλά τι άλλο να κάνω που δεν βάζει βάρος? Στη 1 ώρα δηλαδή είναι δυνατόν να είναι τόσο φουσκωμένη από το λίγο γάλα που πίνει, που δεν θέλει ούτε κουταλιά? αν την ταισω στο 2ωρο, κάνει 1 ώρα να φάει και μετά δεν θέλει να θηλάσει...

 

Νίκη πάντως έχεις δίκιο, πολλές φορές θήλαζα μάλλον εις βάρος των στερεων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.αρχικα μπορει η στασιμοτητα να ειναι τυχαια η τπτ σοβαρο.τον προηγουμενο μηνα μπορει να μην πηρε πολυ αλλα πηρε μεσα στα ορια της ηλικιας.απλα παρακολουθηστε το βαρος.νομιζω οτι ειναι καλη χρονικη στιγμη για τριτο γευμα.δημητριακα αποφευγετε γενικως;το προγραμμα θα μπορουσε να ειναι πρωινο φρουτα τα δινεις εσυ(μπορεις να βαλεις αβοκαντο εχει πολλες θερμιδες κ καλα λιπαρα).μεσημεριανο δινεις εσυ.προλαβαινεις,ετσι;βαλε λιγο λαδακι παραπανω.πατατα,γλυκοπατατα,καλαμποκι,κολοκυθα.οταν δουλευεις θα της δινουν το τριτο γευμα.ρυζαλευρο,τραχανα,μακαρονακι,σπανακορυζο(οσο μπορεις αυξησε τις θερμιδες).δωσε ψωμακι,σπιτικα βρεφικα μπισκοτα η κεικ.ρυζογκοφρετες.κανε εσυ το ρυζαλευρο.αυγο τρωτε;με την αλλεργια πως πατε;αποφευγετε τα παντα;

 

Vicky δεν είχα δει το μήνυμά σου. Ακριβώς αυτό το πρόγραμμα ξεκίνησα να ακολουθώ εδώ και 2-3 μέρες όμως έκοψα 1-2 θηλασμούς, γιατί φοβόμουν πως δεν μου έτρωγε επειδή δεν πεινούσε στη 1 ώρα μετά το θηλασμό. Την πείραξε το κοτόπουλο και ο αρακάς -στο κοτόπουλο έκανε ρουκέτες στον αρακά είδα αίμα αλλά δεν ξέρω μήπως φταίει κάτι που έφαγα εγώ. Δεν τρώει καθόλου γαλακ/κά, ο ένας παιδ/τρος πρότεινε να ξεκινήσω ψάρι αλλά φοβάμαι.

 

Από 8ο σε 9ο δεν πήρε καθόλου βάρος, έπινε μόνο γάλα και λίγες κουταλιές φαι. Τώρα τρώει σούπες με κρέας κόκκινο μόνο και λαχανικά πρωί-απόγευμα και φρουτ/μα καθόλου. Εχω δοκιμάσει ένα ένα φρούτο, συνδυασμούς, με κουάκερ, σκέτη, τα πάντα. Ισως φταίει η ώρα, τη δίνω κατά τις 10, ξυπνάει και πίνει γάλα κατά τις 8.30.

 

Πώς να φτιάξω ρυζάλευρο εγώ? Να δίνω μακαρονάκι και σε μεσημεριανό-απογευματινό ή μόνο στο ένα γεύμα? Τι είναι πιο θερμιδοφόρο με καλές θερμίδες? Τωρα μπουσουλάει και στέκεται, οποτε θα χρειάζεται θερμίδες. Ελπίζω μόνο μην μου σταματήσει το γάλα που μείωσα θηλασμούς.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/04/blog-post_20.html?m=1

Συνταγη για βιολογικο σπιτικο ρυζαλευρο.ειναι με καστανο ρυζι ρωτα ομως το γιατρο σας πρωτα μηπως πρεπει λευκο.

Εμεις τρωγαμε πχ κρεατοχορτοσουπα μεσημερι τραχανα βραδυ.η μακαρονια με σαλτσα μεσημερι κοτοπουλο με λαχανικα βραδυ.δ εδινα το ιδιο για ποικιλια απλα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δ ξερω τι να σου προτεινω.δ ξερω απο αλλεργιες.κ η δικια μου θηλαζε ακομη κ αν μολις ειχε φαει.πιστευω αν θελει παραπανω γαλα θα ζητησει ακομη κ το βραδυ.πολλα παιδακια που θηλαζουν ενδιαφερονται για τις στερεες μετα το χρονο.διαβασα κτ του παπαβεντση για μωρα που δεν τρωνε αλλα δ μπορω να το βαλω τωρα.θα προσπαθησω πιο μετα

Link to comment
Share on other sites

http://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/to-%CE%BC%CF%89%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82/

https://www.sintagespareas.gr/sintages/milompiskotakia-gia-morakia.html

μπισκοτακια με βρωμη κ φρουτα

1. Κρέμα δημητριακών:

Παίρνουμε νιφάδες δημητριακών (κεχρι, βρωμη, κινόα, φαγόπυρο, ρύζι) και τις αλέθουμε. Μετά βάζουμε 200 ml νερό να βράσει. Μόλις βράσει χαμηλώνουμε τη φωτιά και ανακατεύοντας ρίχνουμε 2-3 κουταλιές της σούπας από τα αλεσμένα δημητριακά ανακατεύοντας. Το αφήνουμε να κρυώσει και προσθέτουμε λίγο απο το γάλα της μαμας!

 

2. Κρέμα δημητριακα - σιμιγδάλι:

Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία απλά αντικαθιστούμε μιση η μια κουταλιά απο τα δημητριακα με σιμιγδάλι.

 

3. Κρέμα καλαμποκάλευρο - σιμιγδάλι:

Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία απλά βάζουμε 2 κουταλιές σιμιγδάλι - 1 καλαλποκάλευρο ή το αντίστροφο.

 

4. Κρέμα δημητριακά - σιμιγδάλι ή καλαμποκάλευρο - σιμιγδάλι με την προσθήκη φρούτου:

Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία απλά προσθέτουμε και φρουτάκι, πχ μισή μπανάνα, μισό μήλο ή αχλάδι (εγώ τα βράζω λιγο πριν για να μαλακώσουν).

Μείγμα σκόνης για μπισκοτόκρεμα

Βάλτε σε ένα μπωλ 1 φλ. του καφέ ελαιόλαδο, 1 φλ. του καφέ φρεσκοστυμένο χυμό πορτοκάλι (από

γλυκά πορτοκάλια), ελάχιστη κανέλα και ελάχιστη σόδα.

Προσθέστε αλεύρι όσο πάρει να γίνει μια ωραία λεία ζύμη και ψήστε την στο φούρνο.

Στην συνέχεια βάλτε τα ψημένα μπισκοτάκια στο μπλέντερ και αλέστε. Θα πάρετε μια μυρωδάτη

σκόνη που χρησιμοποιείτε σαν τις έτοιμες κρέμες σε σκόνη.

Κατά την παρασκευή της κρέμας προσθέστε νερό ή γάλα.

 

Κρέμα κινόα (μια συνταγή από την Παιδίατρο)

Η κινόα είναι ένα φυτό που προέρχεται από τη Ν.Αφρική. Οι σπόροι του είναι πηγή πρωτείνης και

πολλών βιταμινών. Στα καταστήματα βιολογικών θα τη βρείτε ως pop Quinoa.

Βράζεται σε αναλογία 1 κ.σούπας με 50 ml νερό και έτσι δημιουργείται μια κρέμα που σιγά σιγά

πήζει. Στην κρέμα αυτή μπορείται να προσθέσετε πουρέ φρούτων και λαχανικών.

Μπορείτε να ξαναλιώσετε το μίγμα με ραβδομπλέντερ εάν επιθυμείτε μια πιο ομοιογενή υφή (για

μικρότερα μωρά)

Η κινόα μπορεί να προσφερθεί από πολύ νωρίς ακόμα και αντί του ρυζάλευρου.

καποιες συνταγες αλλα ρωτα τι επιτρεεται σε εσας

κομματακια εχεις δωσει?

Link to comment
Share on other sites

Σε μωρό με ευαισθησίες τροφικές που δεν καλοτρώει και δεν παίρνει βάρος, δεν είναι καλή ιδέα τα δημητριακά και τα άμυλα. Κάθε μπουκιά πρέπει να έχει υψηλή διατροφική αξία.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι να αρχίσεις να κρατάς ημερολόγιο και να καταγράφεις ό,τι τρώει, πώς είναι το δέρμα, οι κενώσεις και η διάθεσή του κάθε μέρα. Σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχεις ενδείξεις τι το ενοχλεί.

 

Μην αντικαθιστάς θηλασμούς με γεύμα, προσπάθησε να δοκιμάσεις να προσφέρεις στερεές πιο συχνά και σε μικρές ποσότητες. Ένα μωρό για να συνηθίσει μια γεύση μπορεί να χρειαστεί και 20 δοκιμές.

 

Προτίμησε κατσίκι, βουβάλι, συκώτι και όπως σου είπε και η Νίνα/ νανά όσο περισσότερο αγνά είναι τόσο το καλύτερο.

 

Δοκίμασε να βράσεις το κρέας να δωσει με να πιει το ζουμάκι, βράσε και λαχανικά (καρότο, κολοκύθι, κολοκύθα) και δώσε και από αυτά.

 

Κάνε εσύ μια εξέταση βιταμίνης D (την ολική) και αν έχεις έλλειψη βρες ένα καλό σκεύασμα όσο πιο φυσικό τόσο το καλύτερο.

 

Τέλος οι χυμοί (που εννοείται ότι η φίλη παραπάνω εννοούσε χυμούς που φτιάχνεις στο σπίτι στον αποχυμωτή σου και όχι έτοιμους) είναι καλοί για αποτοξίνωση μεν, αλλά όχι για να αντικαταστήσεις γεύμα ή σνακ (πολλά σάκχαρα μαζεμένα).

 

Υπάρχουν παιδίατροι που μπορούν να σε υποστηρίξουν. Λίγοι αλλά υπάρχουν.

 

Το γάλα σου είναι φάρμακο. Έχει προβιοτικά (που μπορείς να ενισχύσεις λαμβάνοντας εσύ επιπλέον προβιοτικά στη διατροφή σου) και ένα σωρό ακόμη παράγοντες που βοηθουν το έντερο του μωρού. Κάνε τις σωστές αποχές αν χρειάζεται, αλλά μην το στερήσεις από το μωρό προς χάριν των στερεών. Επειδή δεν περιέχει την συνολική ποσότητα σιδήρου που χρειάζεται το μωρό ημερησίως, φρόντισε να τρώει τροφές πλούσιες σε σίδηρο (συκώτι, βουβάλι κλπ).

 

Το βάρος θα πρέπει να αξιολογηθεί από παιδίατρο που να γνωρίζει από θηλασμό και αλλεργίες (σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις ιδέες... Εχω βρει παιδ/τρο υπέρ του θηλασμού αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θα αλλάξω ακόμη... Επειδή είναι υπέρ του θηλασμού δεν σημαίνει ότι γνωρίζει κιόλας για το θηλασμό... Εχει όμως εξειδίκευση στην αλλ/για οπότε σκέφτομαι να αλλάξω...

Είχα τεράστιο πρόβλημα τους 2 τελευταίους μήνες... Δεν είχα αντικαταστήσει ούτε 1 γεύμα θηλασμού για στερεες αλλά όταν είδα 2ο μήνα να μην βάζει βάρος αγχώθηκα πολύ.

 

Τις τελευταίες μέρες τρώει, αλλά χάνει 1-2 θηλασμούς γιατί μετά δεν θέλει να θηλάσει παρά για λίγα δευτερόλεπτα και πριν το γεύμα δεν προσφέρω για να φάει -εκτός αν ζητήσει βέβαια... Και τώρα έχω αγχωθεί για την παραγωγή μου... Το στήθος δεν αδειάζει πια και φοβάμαι ότι θα μειωθεί σιγα σιγα αρκετά... Δεν θέλω να αποθηλάσω ακόμα.

 

Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποιες συνταγές -οι παιδ/τροι, και οι 2- δεν είναι τόσο συγκεκριμένοι όσον αφορά στη διατροφή. Ειδικά όποια συνταγή μπορεί να συνδυαστεί με φρούτα είναι πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Εσάς τα μωράκια έτρωγαν 1 ώρα μετά το θηλασμό με όρεξη?

Επίσης, πώς σχετίζεται η βιταμίνη D? Η μικρή μου έπαιρνε για 4-5 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις ιδέες... Εχω βρει παιδ/τρο υπέρ του θηλασμού αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θα αλλάξω ακόμη... Επειδή είναι υπέρ του θηλασμού δεν σημαίνει ότι γνωρίζει κιόλας για το θηλασμό... Εχει όμως εξειδίκευση στην αλλ/για οπότε σκέφτομαι να αλλάξω...

Είχα τεράστιο πρόβλημα τους 2 τελευταίους μήνες... Δεν είχα αντικαταστήσει ούτε 1 γεύμα θηλασμού για στερεες αλλά όταν είδα 2ο μήνα να μην βάζει βάρος αγχώθηκα πολύ.

 

Τις τελευταίες μέρες τρώει, αλλά χάνει 1-2 θηλασμούς γιατί μετά δεν θέλει να θηλάσει παρά για λίγα δευτερόλεπτα και πριν το γεύμα δεν προσφέρω για να φάει -εκτός αν ζητήσει βέβαια... Και τώρα έχω αγχωθεί για την παραγωγή μου... Το στήθος δεν αδειάζει πια και φοβάμαι ότι θα μειωθεί σιγα σιγα αρκετά... Δεν θέλω να αποθηλάσω ακόμα.

 

Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποιες συνταγές -οι παιδ/τροι, και οι 2- δεν είναι τόσο συγκεκριμένοι όσον αφορά στη διατροφή. Ειδικά όποια συνταγή μπορεί να συνδυαστεί με φρούτα είναι πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Εσάς τα μωράκια έτρωγαν 1 ώρα μετά το θηλασμό με όρεξη?

Επίσης, πώς σχετίζεται η βιταμίνη D? Η μικρή μου έπαιρνε για 4-5 μήνες...

 

Εφοσον δινεις οταν ζηταει δεν υπαρχει θεμα.φυσιολογικο ειναι οταν τρωει καλα να μη θηλασει αμεσως.η δικια μου θηλαζε,εδινα φρουτα μετα απο μια ωρα,μπορει να θηλαζε μετα απο δυο ωρες.η μπορει να ετρωγε να σταματουσε για γαλα κ μετα απο λιγο ξανα φαι.αναλογως τα κεφια.καθε παιδι ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα 20σέλιδο που έχει online o ΠΟΥ έχω διαβάσει ότι μέχρι τους 9 μήνες το μωρό πίνει πιο πολύ γάλα από ότι τρώει στερεές τροφές, ενώ μετά τους 9 αυτό αντιστρέφεται. Κάπου αναφέρει κι ότι ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή του βρέφους τον πρώτο χρόνο της ζωής του και μάλλον είναι εύκολο να παρερμηνευτεί αυτό και να καταλάβει κάποιος ότι μέχρι και το τέλος του 1ου χρόνου ένα βρέφος πίνει πιο πολύ γάλα από στερεές τροφές.

 

Επομένως, μάλλον είναι επιθυμητό να έχει μειώσει θηλασμούς το μωρό σου και να τους έχει αντικαταστήσει με στερεές τροφές, εφόσον είναι πλέον 9 μηνών και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και ως προς τον παιδιατρο που λες...πρωταρχικο κριτιριο σου να είναι ο παιδίατρος που θα επιλεξεις να είναι καλος γιατρος.Το αν είναι υπερ η κατά στο θηλασμο είναι δευτερεύον.Δεν είναι και νεογεννητο το μωρο σου ώστε να χρειαζεσαι υποστηριξει για το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...