Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και κομπρεσες με οινοπνευμα


Recommended Posts

Χριστός ανέστη! Ανοίγω το θέμα γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο και αν κάποια έχει εμπειρία καλό είναι να την καταθέσει. Αυτές τις μέρες έχω συνάχι (καταρροή, μπούκωμα, κλπ.) και δυστυχώς άκουσα την μάνα μου με τα γιατροσόφια της και έβαλα όλο το βράδυ κομπρέσα ψηλά στο στήθος με λοσιόν από οινόπνευμα. Το αποτέλεσμα; Απεργία θηλασμού βλέπω να έχουμε. Το πρωί το μωρό τραβήχτηκε με απορία και αηδία, θα έλεγα. Έπλυνα το στήθος και πάλι τα ίδια. Ήπιε λίγο (1 λεπτό) και σταμάτησε πάλι. Δοκίμασα το γάλα μου και ήταν σαν να είχα πιει δέκα ουίσκι!!!! Δεν είναι ιδέα μου! Τώρα βγάζω το γάλα με το χέρι και με το θήλαστρο (το οποίο δεν κάνει πολλά). Φυσικά θα πάρω τηλέφωνο τον παιδίατρο αλλά ανησυχώ για το πότε θα μπορέσω να ξαναθηλάσω. Τώρα το πρωί διάβασα στο ίντερνετ ότι αυτά τα γιατροσόφια είναι πολύ επικίνδυνα. Αν ξέρει κάποιος, για πόσο το γάλα θα μείνει έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θεωρώ δύσκολο, ως απίθανο, να απορροφηθηκε το οινόπνευμα, δια του δέρματος, και να πέρασε στο γάλα. Ίσως έχει μείνει η μυρωδιά στο δέρμα και ενοχλεί το μωρό. Εγώ δε θα περίμενα καθόλου. Θα ξαναθηλαζα αμέσως. Βάλε 1-2 κολλητές μπλούζες που να καλύπτουν την περιοχή της κομπρεσας, όσο θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το πίστευα ότι μπορούσε να συμβεί, απλώς το υποψιάστηκα ότι θα μπορούσε να συμβεί. Έτσι δοκίμασα η ίδια το γάλα μου και η γεύση είχε αλλοιωθεί, ήταν οινόπνευμα, καιγόταν ο ουρανίσκος. Τέλος πάντων, έβγαλα το περισσότερο γάλα πιέζοντας με το χέρι (αφού το ηλεκτρικό θήλαστρο δεν έκανε πολλά) και στο τέλος διαπίστωσα ότι η γεύση επανήλθε στα φυσιολογικά. Τότε το παιδί θήλασε ξανά. Δεν τηλεφώνησα στο γιατρό, θεωρώ το θέμα λήξαν. Διάβασα στο ίντερνετ ότι το οινόπνευμα διαπερνά τα τριχοειδή αγγεία και μπορεί να προκαλέσει θρόμβους, αν είναι δυνατόν. Συμπέρασμα, μην ακούτε τα γιατροσόφια των μανάδων!!! Χριστός ανέστη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...