Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυχενική διαφάνεια και παππ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Χθες εκανα αυχενική διαφάνεια και και βιοχημικές εξετάσεις.. Είμαι 25 χρονών και με βάση της ηλικιας μου οι πιθανότητες είναι 1:943 για Τρισωμία 21.. Η αυχενική βγήκε 1.5mm και γενικά όλα ηταν φυσιολογικά στον υπέρηχο!! Οι βιοχημικές ανέβασαν τις πιθανότητες για Τρισωμία 21 και απο 1:943 πήγα 1:573 .. Ο εμβριολογος μου είπε πως η αυχενική ειναι μια χαρά αλλά οι βιοχημικές τον ανυσηχησαν μόλις μου το είπε έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου ,ηταν ο τροπος που το είπε δεν ξέρω. Η ελευθερη β-hcg 172,50 ισοδύναμο με 4,773 και η papp-a 2,594 ισοδύναμο με 0,667.. Τις εξετάσεις αυτές δεν μου τις εξήγησε είναι η αλήθεια κ γω εκείνη την ωρα ήμουν τόσο αλλου που ουτε Ρώτησα.. Μου είπε για λήψη υγρού απο το σάκο κ οι πιθανότητες αποβολής είναι 1:200 ... Φοβήθηκα πολύ μόλις βγήκαν απο τον γιατρό ξέσπασα σε κλάματα.. Με καθυσηχασε ο σύζυγος μου αλλά το σκέφτομαι συνέχεια :-( ο γυναικολόγος μου είπε να μην ανησηχω κ θα επαναλάβουμε στις 16βδομαδες τις εξετάσεις κ μετα να σκεφτόμαστε λήψη υγρού απο το σάκο. Κορίτσια βοήθεια το σκέφτομαι συνέχεια ουτε να φάω μπορώ:-(:sad: εσείς είχατε κάτι ανάλογο?? Τζάμπα ανησυχω η όχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


basiliki89, καλησπέρα

δεν μπορώ δυστυχώς να σε βοηθήσω επί της ουσίας, γιατί σε μία εβδομάδα κάνω αυχενική και παππ-α (και τρέμω γι' αυτά τα γ@μ@νούμερα)!!!(το έλεγα σε ένα άλλο ποστ, δεν είναι δυνατόν με στατιστική να προχωράμε τις εγκυμοσύνες μας, οι αριθμοί μπορεί να μας τρελλάνουν!)

Σου γράφω για να σου πω, καταρχήν, ότι εφόσον ο γιατρός σου σου είπε να ηρεμήσεις και να περιμένεις να δεις τι θα γίνει, να μην ανησυχείς και να προσπαθήσεις να μείνεις ψύχραιμη. Με το να μην τρως, πέρα από τον εαυτό σου, κάνεις κακό στο έμβρυό σου!

Επειδή είδα ότι ρώτησες και σε άλλο ποστ για το γιατρό που πήγες, εσύ έχεις ελέγξει εάν στη λίστα των πιστοποιημένων γιατρών για προγενητικό έλεγχο είναι γραμμένος. Επίσης, δεν ξέρω εάν θα σε βοηθήσει ή θα σε μπερδέψει περισσότερο, αλλά σκέφτεσαι να πας και σε άλλον (πιστοποιημένο) γιατρό για την εξέταση άμεσα, να την επαναλάβεις;

Τέλος, η λήψη τροφοβλάστη ή η αμνιοπαρακέντηση (ναι μεν ενέχουν κινδύνους) αλλά εγώ (κι εδώ εκφράζω την εντελώς προσωπική μου άποψη) μες στον πανικό και στο άγχος που με έχει πιάσει για τα στατιστικά αποτελέσματα των εξετάσεων, δεν τις έχω αποκλείσει και τις σκέφτομαι, ακόμα κι αν η αυχενική βγει καλή. Επίσης, εάν σε αγχώνουν οι επεμβατικές εξετάσεις υπάρχει και η αιματολογική που τουλάχιστον για αυτά που ανησυχείς εσύ δίνει απαντησεις (ακριβή, αλλά ακίνδυνη-αν ρίξεις μια ματια στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες).

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και όλο αυτό να γίνει μία κακή ανάμνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα osin αυτό που ριπές με το αίμα δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την αμνιο/ση έτσι μου είπε ο εμβρυολογος. Όλα αυτά δεν παύουν να είναι πιθανότητες.. Το μονο σίγουρο είναι η αμνιο/ση .συγκεκριμένα μου είπε πως έχει τύχει 1:1500 και να βγεί με σύνδρομο down. Εκεί αγχωθηκα. Δηλαδή με τα λεγόμενα του οσες πιθανότητες έχει δεν παύουν να είναι πιθανότητες κ πρέπει να κανεις αμνιο/ση. Αυτό μου έδωσε να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

basiliki89, η αμνιοπαρακέντηση είναι εκείνη που δίνει σίγουρα αποτελέσματα (αν και κάπου διάβασα ότι υπάρχει ένα απειροελάχιστο ποσοστό λάθους, αλλά υπάρχει...). Η εξέταση αίματος έχει λιγότερο από 1% πιθανότητα λάθους, και για αυτά που ψάχνεις εσύ νομίζω ότι σε καλύπτει.

Το θέμα είναι αν θα μπεις ή όχι σε αυτήν την διαδικασία με τις εξετάσεις. Εγώ, όπως σου ανέφερα και πριν, έχω φρικάρει με όλες αυτές τις "εξετάσεις" (αυχενική, β' επιπέδου) που στην ουσία γίνεται μία συνεκτίμηση διαφόρων παραγόντων και σου δίνουν ένα στατιστικό νούμερο! Δεν τις υποτιμώ, απλά τρελλαίνομαι με την αβεβαιότητα του αποτελέσματος.

Εγώ, που την άλλη εβδομάδα κάνω την αυχενική, με βλέπω να τραβάω τα μαλλιά μου!!!!!!

Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, αλλά και με ένα καλό αποτέλεσμα, σίγουρος δεν είσαι! Την εξέταση αίματος την έχω μάλλον σίγουρη ότι θα την κάνω, δεν ξέρω αν μπω στη διαδικασία για τα υπολοιπα. Θα περιμένω τα αποτελέσματα της αυχενικής και θα τα συζητήσω με τη γιατρό μου να δω τι θα κάνω.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τα αποτελέσματα θα εξαρτηθεί τι θα κάνω.

Περίμενε, πάντως, το ραντεβού με το γιατρό σου, και συζητείστε και τις τρεις εξετάσεις (τροφοβλάστη, αμνιοπαρακέντηση, αίματος), λαμβάνοντας υπόψην τα αποτελέσματα της αυχενικής και του παππ-α.

Α, επίσης, αν ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ, θα δεις ότι το παππ-α έχει μπερδέψει πολλές φορές την κατάσταση, και έχει αγχώσει άδικα πολλές κοπέλες!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

basiliki89 θα σου πω να μη στενοχωριέσαι, να κάνεις υπομονή μέχρι την εβδομάδα που θα κάνεις ξανά την εξέταση (θα επαναληφθεί η αυχενική και το papp-a?) και να ακολουθήσεις ό,τι σου πει ο γιατρός σου. Η τιμή της αυχενικής σου πάντως είναι πολύ καλή. Έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση και σε καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο.. Τώρα μέσα στην εβδομάδα έχω συνάντηση με τον γιατρό μου να αποφάσισε καλύτερα.. Πάντως μου είπε να μην ανησυχω.. Εσύ τι ακριβως πέρασες? Με ενδιαφέρει να μάθω... Αγχωθηκες τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, αυχενική λίγο πάνω από το όριο. Τα συνολικά αποτελέσματα βέβαια ήτανε καλά. Αλλά εμένα με έτρωγε η αγωνία παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε ότι όλα θα είναι καλά. Στο β' επιπέδου ήταν όλα φυσιολογικά αλλά όταν ζήτησα να ξαναμετρήσουν την αυχενική και να μου πουν αν είναι φυσιολογική για την εβδομάδα κύησης, ήταν και πάλι οριακά πάνω από το φυσιολογικό. Τότε πήρα το γιατρό μου και μου είπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση αν και πάλι με καθησύχασε ότι όλα θα είναι καλά. Την έκανα επιτόπου και πράγματι τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά... μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα όμως είχα σαλτάρει! Να σημειώσω ότι η εξέταση με το αίμα δεν υπήρχε ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω ποσο μπορούν να σε τρελανουν οι εξετάσεις.. Εγώ φοβάμαι παρα πολύ αυτή την εξέταση. Δεν θέλω να πάθει τίποτα το μικρακι μου νομιζω πως θα φοβηθεί πολύ να έχει δίπλα του μια βελόνα.. Κ αν κουνηθεί?? Γιατί ηταν κ ολίγο ζωηρό! Αλλά απο την αλλη σκέφτομαι πως έτσι θα έχω σίγουρα αποτελεσματα. Δεν ξέρω βρε κορίτσια.οι αποφάσεις με τρελαινουν κ αυτή δεν είναι κ απλή απόφαση

.θέλω το καλυτερο για το μωρακι κ δεν ξέρω πιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω θα κανω αυχενικη την μεγαλη τριτη και ευχομαι να ειναι ολα καλα οπως και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη

ευχομαι και σε σας τα καλυτερα αποτελεσματα κοριτσια και καλο πασχα σε ολες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω θα κανω αυχενικη την μεγαλη τριτη και ευχομαι να ειναι ολα καλα οπως και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη

ευχομαι και σε σας τα καλυτερα αποτελεσματα κοριτσια και καλο πασχα σε ολες

Καλησπέρα efsta85 καλά αποτελεσματα σου εύχομαι .. Δεν θέλω να σε δημιουργήσω άγχος αλλά αυτή η εξέταση μονο αυτό δημιουργεί!!! Έχουμε να κάνουμε μονο με πιθανότητες :-(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ολα καλα βγηκαν τα αποτελεσματα και ειναι πολυ καλα γυρισα απο τον γυναικολογο μου και ειμαι χαρουμενη

η αυχενικη διαφανεια μικρη και τα βιοχημικα ολα καλα

σας ευχομαι καλο πασχα με υγεια

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα ποσοστα μπορουν να σε τρελανουν, εκανα αυχενικη και λογω αναστροφης στην τριγλωχινα βαλβιδα τα ποσοστα μου πηγαν 1:250 , ο ειδικος γιατρος λογο ιστορικου μου και αγωγης δεν προτινει αμνιο αλλα εξεταση αιματος με ποσοστο ακριβιας 99.8( verifiti λεγετε) για το συνδρομο νταουν, που τον ενδιαφερει, υστερα απο κουβεντα του γυναικολογο μου με αυτον θεωρουν οτι δεν υπαρχει κινδυνος για συνδρομο αλλα για να ηρεμησω μπορω να κανω αυτην την εξεταση αιματος. Την αμνιο την αποκλειουν γιατι εχω πολλες πιθανοτητες να παει στραβα εαν σταματησω αντιπηκτικες και κανω ηδη συσπασεις.

Το δηλημα μου ειναι γιατι να κανω την εξεταση αφου δεν ειμαι διατεθημενη για διακοπη κυησης;

Και οι δυο γιατροι λενε πως πρεπει απλως να κανω ελεγχο στην καρδουλα μετα την β επιπεδου.

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγδα, καλημερα

Εφόσον, οποιο κ αν ειναι το αποτέλεσμα, δεν πρόκειται να προβεις σε διακοπή κύησης, τότε ίσως δεν έχει νόημα να κανεις καμία εξέταση. Απλώς, σκέφτομαι, δεν θα πρέπει να προετοιμαστεις (τοσο ψυχολογικά, όσο και σε επίπεδο απαιτούμενων γνώσεων) για τη γέννηση ενος ενός με κάποια τρισωμία; για σένα κ για το παιδι, μόνο. Παντως η εξέταση αιματος δεν έχει κανέναν κίνδυνο για την εγκυμοσύνη σου, καθώς πρόκειται για απλή αιμοληψία. Το αρνητικό της ειναι η τιμη της.

Να προσπαθήσεις να παραμείνεις ψύχραιμη κ να παρεις την καλυτερη αποφαση για εσενα κ το μωρό. Κ αυτό μόνο εσύ με τον άντρα σου μπορειτε να το αποφασίσετε. Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αν και ειναι παραμονη Πασχα, πιο πολυ τα εγραψα για να τα βγαλω απο μεσα μου, το ξερω οτι δεν κινδυνευει το μωρο αλλα μια εξετασει αιματος που 1 στης 100 μπορει να μου δωσει θετικη απαντηση για συνδρομο και χωρις να εχω την δυνατοτητα και την ψυχικη δυναμη για αμνιο προκειμενου να επιβεβαιωσω το αποτελεσμα, μηπως θα με τρελανει μεχρι να γεννησω;

Προκειτε για ενα απλο φυσιμα και θα παμε σε εβρυο καρδιολογο, μηπως αυτο ειναι αρκετο; δεν θα ειχε καποια αλλη ενδειξη; αυχενικη καλη, ρινικο ορατο, μηκος εμβρυου καλο, ολα καλα πως επεσαν τα ποσοστα;

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Μάγδα μου, αν εχεις διαβάσει παραπάνω την άποψη μου για αυτές τις εξετάσεις, θα καταλάβεις ότι συμφωνω απόλυτα! Μας δίνουν ένα νούμερο κ εμεις μετά μένουμε να τρωγομαστε με τα ρουχα μας....

Εσύ απ' ο,τι καταλαβαίνω εχεις άλλο θέμα, οποτε η συμβουλή ενός ειδικού, οπως αναφέρεις, μαλλον ειναι η καλύτερη.

ευχομαι να βγάλεις ακρη, χωρίς να τρελλαθεις!!!

Καλη ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα ποσοστα μπορουν να σε τρελανουν, εκανα αυχενικη και λογω αναστροφης στην τριγλωχινα βαλβιδα τα ποσοστα μου πηγαν 1:250 , ο ειδικος γιατρος λογο ιστορικου μου και αγωγης δεν προτινει αμνιο αλλα εξεταση αιματος με ποσοστο ακριβιας 99.8( verifiti λεγετε) για το συνδρομο νταουν, που τον ενδιαφερει, υστερα απο κουβεντα του γυναικολογο μου με αυτον θεωρουν οτι δεν υπαρχει κινδυνος για συνδρομο αλλα για να ηρεμησω μπορω να κανω αυτην την εξεταση αιματος. Την αμνιο την αποκλειουν γιατι εχω πολλες πιθανοτητες να παει στραβα εαν σταματησω αντιπηκτικες και κανω ηδη συσπασεις.

Το δηλημα μου ειναι γιατι να κανω την εξεταση αφου δεν ειμαι διατεθημενη για διακοπη κυησης;

Και οι δυο γιατροι λενε πως πρεπει απλως να κανω ελεγχο στην καρδουλα μετα την β επιπεδου.

Εννοείς το verifi test? ποςο διαδεδομένο ειναι αυτο; Το στέλνουν Αμερική; Αν ειναι ψιλοκαινουριο μην το κανεις, κανε κάποιο που ειναι πιο φημισμένο όπως το harmony test . Αυτο έκανα και εγω:wink:

 

Μην το σκέφτεσαι πολύ, καντο να ηρεμήσεις και να ευχάριστηθεις την εγκυμοσύνη σου! Παρα πολύ σπάνια σου δίνει ψεύτικο θετικό!

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να συνδυάσεις την αιματολογική εξέταση με καρδιολογικό έλεγχο του εβρύου. Τα περισσότερα σύνδρομα σχετίζονται με καρδιολογικά προβλήματα. Κια εγώ που έιχα κάποια θέματα ο γιατρός μου συνέστησε αιματολογίκη και καρδιολογικό

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη με υγεια και αγαπη!!! Ευχομαι να περασατε καλα.

 

Εννοείς το verifi test? ποςο διαδεδομένο ειναι αυτο; Το στέλνουν Αμερική; Αν ειναι ψιλοκαινουριο μην το κανεις, κανε κάποιο που ειναι πιο φημισμένο όπως το harmony test . Αυτο έκανα και εγω:wink:

 

Μην το σκέφτεσαι πολύ, καντο να ηρεμήσεις και να ευχάριστηθεις την εγκυμοσύνη σου! Παρα πολύ σπάνια σου δίνει ψεύτικο θετικό!

Good luck!

 

Ναι αυτο το τεστ λεω εχει μεγαλυτερη αξιοπιστια απο το harmony.

 

Mπορείς να συνδυάσεις την αιματολογική εξέταση με καρδιολογικό έλεγχο του εβρύου. Τα περισσότερα σύνδρομα σχετίζονται με καρδιολογικά προβλήματα. Κια εγώ που έιχα κάποια θέματα ο γιατρός μου συνέστησε αιματολογίκη και καρδιολογικό

 

Αυτο θα κανω θα ρωτησω τον γιατρο ποτε μπορω να παω σε εβρυο καρδιολογο και αν δειξει κατι που θα μας προβληματισει θα κανω την εξεταση αιματος verifi.

 

Μάγδα μου, αν εχεις διαβάσει παραπάνω την άποψη μου για αυτές τις εξετάσεις, θα καταλάβεις ότι συμφωνω απόλυτα! Μας δίνουν ένα νούμερο κ εμεις μετά μένουμε να τρωγομαστε με τα ρουχα μας....

Εσύ απ' ο,τι καταλαβαίνω εχεις άλλο θέμα, οποτε η συμβουλή ενός ειδικού, οπως αναφέρεις, μαλλον ειναι η καλύτερη.

ευχομαι να βγάλεις ακρη, χωρίς να τρελλαθεις!!!

Καλη ανάσταση

 

Ολες οι μη επεμβατικες εξετασεις ειναι ποσοστα και σκεφτομαι πως εχω 1 προς 250 με ποσοστο λαθους 5-10 % δηλαδη λαμβανοντας υποψη και αυτο αντε βγαλε ακρη.

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που βρέθηκα σε δίλημμα για άμνιο, ο γιατρός μου πήρε την ευθύνη και είπε ότι θα κάνεις 1,2 ,3 πράγματα.Μου εξήγησε ότι εξέταση αίματος και καριολογικός είναι 2 ισχυρές δικλείδες ασφαλείας.

Η εξέταση αίματος που έκανα δεν είχα ποσοστά. Ελεγε τάδε τρισωμία αρνητικό, τάδε αρνητικό.

 

Και να σου πώ οτι επειδή και εμένα οι εμβρυολόγοι με είχανε τρελάνει για χίλια πράγματα (όχι για 1 αλλά για 1000)ο γιατρός πάντα έγβαινε μπροστά και έπερνε την ευθύνη και αποφάσιζε το επόμενο βήμα.Επειδή έχω βρεθεί 2 φορά στην ίδια κατάσταση( και μπορώ να συγκρίνω τους 2 γιατρούς) κατάλαβα ότι το γιατρό για αυτό τον θέλεις .Αν είναι να αποφασίζουμε και τα ξάχνουμε μόνοι μας τότε γιατι να τους πληρώνουμε ??

Link to comment
Share on other sites

Dez συμφωνω απολυτα για την αποψη που εχεις για το γιατρο σου, οταν τελειωσα την εξεταση και ειπα στον γυναικολογο μου τα αποτελεσματα μου ειπε οτι δεν ειναι ανυσηχητικα μιλησε με τον αλλον γιατρο και μου ειπε πως εχω την λυση της εξετασης αιματος αλλα αυτος δεν θα εκανε τπτ το παιδι θεωρει οτι ειναι φυσιολογικο οσο μπορει να το πει ενας ανθρωπος και θα το ξαναδουμε αναλυτικα αλλα δεν τον αγχωνει, μαλιστα με κοροιδεψε γιατι ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη ειμουν χαλαρη και τελικα πηγαν ολα κατ ευχην. Δοξα τον Θεο που εχω αυτον τον γιατρο με αυτην την εμπειρια.

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη με υγεια και αγαπη!!! Ευχομαι να περασατε καλα.

 

 

 

Ναι αυτο το τεστ λεω εχει μεγαλυτερη αξιοπιστια απο το harmony.

 

 

 

Αυτο θα κανω θα ρωτησω τον γιατρο ποτε μπορω να παω σε εβρυο καρδιολογο και αν δειξει κατι που θα μας προβληματισει θα κανω την εξεταση αιματος verifi.

 

 

 

Ολες οι μη επεμβατικες εξετασεις ειναι ποσοστα και σκεφτομαι πως εχω 1 προς 250 με ποσοστο λαθους 5-10 % δηλαδη λαμβανοντας υποψη και αυτο αντε βγαλε ακρη.

 

 

Αγαπητή φίλη,

και όμως τα πράγματα όσον αφορά τα διάφορα test που αναφέρεις (verifi, harmony κλπ) δεν είναι όπως ακριβώς λένε οι διαφημίσεις! Η διεθνής έρευνα έδειξε ποιο έιναι το πλεονέκτημα και ποιό το μειονέκτημα κάθε εταιρείας, καθώς και τη σύγκριση με την αμνιοπαρακέντηση.

Στην ιατρική το ''περισσότερο'' ΔΕΝ είναι πάντα και το ''καλύτερο''.

Ενημέρωση, ενημέρωση, ενημέρωση!

Καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου και όλα με το καλό!

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2014/06/nipt.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...