Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτησεις - Αποριες


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες!!!

Εχω καποιες αποριες - ερωτησεις και θα ηθελα να με βοηθησετε.

Εχω ενα μωρακι 2,5 -3 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστηκα.

Οι αποριες -ερωτησεις ειναι :

1. Γεννηθηκε 3430 και βγηκαμε με 3290.Σημερα ειμαστε 5550.Εχει εδραιωθει ο θηλασμος?

2. Μηπως δε φτανει το γαλα μου? Ο μικρος ειναι ανησυχος στο στηθος.Τρωει το πολυ 5 λεπτα και μετα τεντωνεται και γκρινιαζει.

3. Πως αυξανουμε το γαλα μας?

4.Αν εχω αρκετο γαλα πως κανω αντληση για να εχω καποια γευματα στο ψυγειο? (θα πρεπει να λειψω αρχες μαιου λογω δουλειας τουλαχιστον 8 ωρες.)

5.Ποτε κανω αντληση?Κατευθειαν μολις εχει φαει το παιδι απο το στηθος? η απο το αλλο στηθος.

Αχ....Πολλες οι αποριες και αλλες τοσες που μου διαφευγουν.

Δωστε μου τα φωτα σας μανουλες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Ναι

2. ΟΧΙ, σε καμία περίπτωση! Φτάνει και περισσεύει!

3. Δε χρειάζεται να το αυξήσεις

4. Εννοεις ότι πρέπει να λείπεις κάθε μέρα για 8 ωρες ή μόνο μια φορά;

5. Όπως θέλεις! Δοκίμασε αρχικά να αντλησεις μετά απο θηλασμό απο το ίδιο στήθος και μετά απο το άλλο. Άλλη στιγμή μπορείς να δοκιμάσεις το αντίθετο και θα δεις τι λειτουργεί καλύτερα σε εσένα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

1. Μια χαρά μου φαίνονται τα κιλά του.

Ο θηλασμός εδραιώνεται όταν είναι συνεχής, αποκλειστικός και με την πάροδο περίπου 40 ημερών (νομίζω) από τη γέννα, δεν έχει σχέση με τα κιλά του μωρού.

 

2. Το γάλα σου φτάνει μια χαρά. Άμα δεν έφτανε, το μωρό θα ήθελε να φάει κάθε μία ώρα μέχρι να αυξηθεί από μόνη της η παραγωγή σου.

Μετά την γκρίνια και το τέντωμα ξανατρώει ή κοιμάται χορτάτος; Ρεύεται μήπως και συνεχίζει το φαγητό;

 

3. Το γάλα αυξάνεται σε συνεργασία με το μωρό, δηλαδή το βάζεις στο στήθος, αυτό πίνει γάλα ή πιπιλάει, το σώμα σου καταλαβαίνει ότι χρειάζεται περισσότερο γάλα και το αυξάνει από μόνο του. Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως, εκτός από το να βάζεις το μωρό στο στήθος χωρίς να κοιτάς το ρολόι και να μετράς ώρες από το προηγούμενο γεύμα (αυτό αφορά μόνο το μωρά που πίνουν ξένο γάλα).

 

Για αντλήσεις δεν γνωρίζω, οπότε δεν θα απαντήσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρευεται και πολλες φορες ξανατρωει.

Αλλες φορες ομως γκρινιαζει τοσο πολυ που δεν ηρεμει για να φαει.

 

Μια μερα θα λειψω για αυτο θελω να εχω γευματακια ετοιμα απο εμενα δε θελω να δωσω ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε ωρα της ημερας?

Ποσες φορες και για ποση ωρα να κανω αντληση.

Να κανω ειτε βγαζει ειτε οχι?για να συνηθισει το στηθος μου το θηλαστρο?

Και μετα πως συντηρω το γαλα?

καθε αντληση θα δινεται ξεχωριστα ή τις μαζευω ολες σε ενα μπουκαλι?πως το συντηρω?

ουφ....ειναι τοσες πολλες οι αποριες μου.

Ξερετε πως μπορω να στειλω μηνυμα στη Κυρια Αγλαια με ολα τα στοιχεια που θελει για συμβουλες για το μητρικο θηλασμο?

Ευχαριστω πολυ Νina-Nana και Thanoula:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού θα λείψεις μόνο για μία μέρα δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για τις αντλήσεις. Βγάλε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας σε βολέψει. Νομίζω είναι πολύ βολικό αν βγάλεις αμέσως μετά το θηλασμό, κάποια στιγμή που το μωρό σου θα έχει πιει μόνο από το ένα στήθος ή θα έχει πιει και από το δεύτερο αλλά λίγο μόνο. Μπορείς όμως να βγάλεις και ενδιάμεσα από ένα γεύμα σε ένα άλλο. π.χ. μία ώρα μετά τον τελαυταίο θηλασμό. θα δεις εσύ πώς θα σε βολέψει.

 

Για τη συντήρηση του γάλατος δες εδώ: http://www.breastfeedcy.com/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=145

 

Πολλά μωράκια κάνουν γεύματα 5 λεπτών και όχι παραπάνω στην ηλικία που βρίσκεται το δικό σου. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί. Κατά τη γνώμη μου άκου το μωρό σου, πρόσφερέ του στήθος όσο συχνά θέλει και για όσο θέλει χωρίς να το πιέζεις.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μερικες ερωτησουλες που εχω? λοιπον η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα απο την πρωτη μερα της ζωης της, γεννηθηκε 3550 και τωρα ειναι 6340, τα παμε απο την αρχη πολυ καλα χωρις κανενα προβλημα, ομως εδω και περιπου μια βδομαδα ενω ξυπναει κανονικα για να θηλασει το βραδυ 2 με 3 φορες τι στηθος μου ειναι παρα πολυ πρησμενο και τρεχει τρομερα τοσο που βρεχεται και πυζαμα αλλα και το κρεββατι μου.Ειναι δυνατον ακομη να μην εχει εδραιωθει ο θηλασμος? επισης λογω του πρηξιματος εχω μεγαλη ροη οπου πνιγεται η μικρουλα μου, ετσι βγαζω με το θηλαστρο γαλα, και τη ταιζω μετα με το στηθος σαφως πιο ελαφρυ ομως μηπως ετσι μπαινω σε ενα φαυλο κυκλο που αυξανεται η παραγωγη μου χωρις να το θελω? επισης επειδη δεν πιανει το μπιμπερο η μικρη αποθηκευω το γαλα μονο και μονο για οταν θα αρχισει τι κρεμες αλλα μηπως χαλασει μεχρι τοτε αφου λογικα θα αρχισει κρεμες σε 3 μηνες? εχω μπερδευτει πολυ συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και το μεγαλο ποστ

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μήπως τις αμέσως προηγούμενες ημέρες θήλαζες συχνότερα, οπότε αυξήθηκε η παραγωγή;

 

Για να μη δημιουργηθεί ο φαύλος κύκλος, που λες, βγάζε με το χέρι τόσο ώστε να μη νιώθεις δυσφορία και μετά θήλασε κανονικά. Η προσφορά θα εναρμονιστεί με τη ζήτηση, σε λίγες ημέρες, λογικά.

 

Αν έχεις κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα από το ψυγείο, μπορείς να αποθηκεύσεις το γάλα για 6 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως, ένα τέταρτο αρκεί.

 

Πολλές φορές, τα πρώτα 2 λεπτά δε βγαίνει τίποτα, αλλά μετά το στήθος "παίρνει μπρος". Το ίδιο μπορεί να συμβεί και κατά τη διάρκεια της άντλησης. Δηλαδή, εκεί πού φαίνεται ότι σταματά η ροή, αρχίζει και ξανατρέχει.

 

Ναι, να επιμεινεις στην αρχή, λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Nikoula πιστεύω ότι με η υπερπαραγωγή ξεκίνησε λόγω των αντλήσεων. Στη θέση σου θα σταματούσα τελείως τις αντλήσεις. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις κρέμες φτιαγμένες με γάλα. Υπάρχουν ένα σωρό άλλες στερεές τροφές που μπορεί το μωρό σου να τρώει από όταν γίνει 6 μηνών π.χ. φρούτα, αλεσμένες πατάτες ή ρύζι με κρέας και λαχανικά. Στην ενότητα του φόρουμ θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών θα βρεις πολλές ιδέες.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα σου κατάλαβα ότι ο λόγος που ξεκίνησες να αντλείς είναι για να μην πνίγεται το μωρό σου απ΄τη δυνατή ροή.

 

Η λύση είναι αυτό που λέει η Scratee. Επίσης, αφότου θα έχεις σταματήσει τις αντλήσεις για 3 μέρες, αν τα αποτελέμσατα δε σε ικανοποιούν δοκίμασε και το block feeding, δηλαδή να δίνεις στο μωρό μόνο από το ένα στήθος σε κάθε γεύμα και μετά από 3 μέρες αν συνεχίσεις και πάλι να έχεις πάρα πολύ γάλα δύο γεύματα από κάθε στήθος και μετά να αλλάζεις.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Θηλασα τον μικρο απο το αριστερό στηθος.εκανα αντληση απο το αριστερό και επιτα απο το δεξι 10 λεπτα το καθε ενα και εβγαλα 2-5 ml. Αν αυξησω τις αντλησεις θα αυξηθει και το γαλατακι η θα μενει νηστικος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις opal ναι αρχισα τις αντλησεις λογω της αποτομης ροης αλλα και της δυσφοριας απο το πρηξιμο απλα το αποθηκευω γιατι δεν το πινει απο το μπιμπερο, βασικα θα προσπαθησω να βγαλω παλι με το χερι για να το αποσυμφορισω χωρις το θηλαστρο, παντως ηδη τρωει μονο απο το ενα στηθος σε καθε γευμα απλα επειδη δειχνει να χορταινει.

efi10/01 συγνωμη που επενεβει στο θεμα σου με ασχετη ερωτηση δεν το καταλαβα καλα. παντως δεν πιστευω οτι δεν εχεις γαλα μονο επειδη δεν βγαζεις με θηλαστρο, παντως κανε υπομονη και συνεχισε τις αντλησεις θεωρω πως θα εκπαιδευτει το στηθος και θα βγαζεις σιγα σιγα περισσοτερο. παντως και το πολυ γαλα ειναι πολυ δυσκολη κατασταση,με την αποτομη ροη η μικρη ταλαιπωρειται παρα πολυ.

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Nikoula κανενα θεμα δεν είναι ασχετο ισα ισα που μαθαίνουμε καινουργια πραγματα.

Βλέπεις πρωτη φορα μαμα χωρις θηλες και πολυ ταλαιπωρια υπομονη και πεισμα για να θηλασω.

Εχω ριξει κλαμα μεχρι να τα καταφερω....

Θα κανω αντλησεις και πιστευω οτι θα τα καταφερω.Απλα δε μπορω να κανω μετα απο καθε γεύμα γιατι ο συζυγος ειναι στη δουλειά και εγω μονη με το μικρο τη περισσότερη μερα.

Να σου κανω μια ερωτησουλα? Ποιο θηλαστρο εχεις? Εγω το mini electric medela δανεικο και σε λιγες μερες θα εχω ενα της avent σχετικα παλιο μοντελο γιατι δεν το βρισκω στην αγορά χειροκίνητο και ηλεκτρικο μαζι.

Ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφέρεις με το μικρο σου.

Link to comment
Share on other sites

nikoula νομίζω ότι πολύ σύντομα η παραγωγή σου και η ροή θα επιστρέψουν στα φυσιολογικά τους. Συνήθως στις μαμάδες που έχουν τάση για υπερπαραγωγή το πρόβλημα φαίνεται από την αρχή, όταν το μωρό είναι μόλις μερικών εβδομάδων. Εσύ που θήλαζες 3 μήνες χωρίς πρόβλημα το βλέπω απίθανο να σε ταλαιπωρήσει για καιρό αυτή η κατάσταση. Μάλλον ξεκίνησε με κάποιο άλμα ανάπτυξης του μωρού, όπου θα έτρωγε περισσότερο απ' ότι συνήθως, μετά μπήκαν και οι αντλήσεις κι έτσι έφτασες να έχεις τόσο γάλα και έντονη ροή.

 

Κάνε μία αναζήτηση στο φόρουμ με θέμα την υπερπαραγωγή και είμαι σίγουρη πως θα βρεις κι άλλες χρήσιμες ιδέες από κοπέλες που είχαν παρόμοιο πρόβλημα με σένα. Για παράδειγμα δοκίμασε άλλες στάσεις θηλασμού. Μπορείς να θηλάζεις σχεδόν ξαπλωμένη προς τα πίσω, για να πηγαίνει το γάλα κόντρα στη βαρύτητα και να μην τρέχει τόσο απότομα στο στόμα του παιδιού.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μερικες ερωτησουλες που εχω? λοιπον η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα απο την πρωτη μερα της ζωης της, γεννηθηκε 3550 και τωρα ειναι 6340, τα παμε απο την αρχη πολυ καλα χωρις κανενα προβλημα, ομως εδω και περιπου μια βδομαδα ενω ξυπναει κανονικα για να θηλασει το βραδυ 2 με 3 φορες τι στηθος μου ειναι παρα πολυ πρησμενο και τρεχει τρομερα τοσο που βρεχεται και πυζαμα αλλα και το κρεββατι μου.Ειναι δυνατον ακομη να μην εχει εδραιωθει ο θηλασμος? επισης λογω του πρηξιματος εχω μεγαλη ροη οπου πνιγεται η μικρουλα μου, ετσι βγαζω με το θηλαστρο γαλα, και τη ταιζω μετα με το στηθος σαφως πιο ελαφρυ ομως μηπως ετσι μπαινω σε ενα φαυλο κυκλο που αυξανεται η παραγωγη μου χωρις να το θελω? επισης επειδη δεν πιανει το μπιμπερο η μικρη αποθηκευω το γαλα μονο και μονο για οταν θα αρχισει τι κρεμες αλλα μηπως χαλασει μεχρι τοτε αφου λογικα θα αρχισει κρεμες σε 3 μηνες? εχω μπερδευτει πολυ συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και το μεγαλο ποστ

 

Ίσως επηρεάστηκε η παραγωγή απο το άλμα ανάπτυξης των 3 μηνών.

 

Για να μην συντηρεις υπερπαραγωγή θα βγάζεις λιγο γαλα με το χέρι ίσα ίσα να ανακουφιστείς και να το αντέχεις. Λιγο όμως!

 

Τι χρώμα ειναι τα κακά του μωρού;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλασα τον μικρο απο το αριστερό στηθος.εκανα αντληση απο το αριστερό και επιτα απο το δεξι 10 λεπτα το καθε ενα και εβγαλα 2-5 ml. Αν αυξησω τις αντλησεις θα αυξηθει και το γαλατακι η θα μενει νηστικος?

 

Η ποσότητα που αντλείς δεν εχει καμία σχέση με το ποσο γαλα εχεις. Υπάρχουν γυναίκες που θήλαζαν για χρόνια τα παιδιά τους αλλα δεν κατάφεραν ποτε να αντλήσουν ικανοποιητική ποσότητα.

Η ανταπόκριση του στήθους στο θηλαστρο έρχεται με την τριβή σε αυτό. Οσο αντλείς τόσο πιο αποτελεσματική θα ειναι η άντληση. Χρειάζεται εξοικείωση με αυτό για να αποδόσει η άντληση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...