Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολποπλαστικη μετα από φ.τ


sitronela

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει κανει καποια κοπελα κολποπλαστικη μετά απο φυσιολογικό τοκετό λογο χαλάρωσης του κόλπου. Γνωριζεται ποια η διαφορά της κολποπλαστικης με την κολποραφη? Καθως και το κοστος...

Δεν εχω γεννησει ακομα, σε δυο μηνες γενναω αλλα με απασχολει το θεμα καθως πριν την εγκυμοσυνη ηδη ειχα ψιλοπροβλημα(δεν ήμουν ποτέ ιδιαιτερα στενή) και τωρα στην εγκυμοσύνη ουτε εγω ουτε ο αντρας μου απολαμβανουμε την σεξουαλικη επαφή κ εχω απογοητευτει πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πρέπει να κάνεις υπομονή λίγο να γεννήσεις πρώτα αλλά και να τελειώσεις με τις γέννες πριν προβείς σε κάποια τέτοια επέμβαση.

Συζήτησε το και με τον γυναικολόγο σου.

 

Εχω διαβάσει για αυτό το λειζερ αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά ή το κόστος του

http://www.cosmeticvsurgeon.gr/femilift

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να κάνεις υπομονή λίγο να γεννήσεις πρώτα αλλά και να τελειώσεις με τις γέννες πριν προβείς σε κάποια τέτοια επέμβαση.

Συζήτησε το και με τον γυναικολόγο σου.

 

Εχω διαβάσει για αυτό το λειζερ αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά ή το κόστος του

http://www.cosmeticvsurgeon.gr/femilift

 

Γέννησες με φ.τ? Ειδες διαφορά στον κόλπο?(χαλάρωση) σε ενα αλλο τοπικ ειδα πολλες κοπέλες που χαλαρωσε ο κολπος τους με απο γεννα. Σε καποιες δεν εχει επανελθει σε αλλες μετα απο 1,5χρονο. Αν γινει αυτο σε μενα το μονο σίγουρο είναι οτι πλεον δεν θα ξανα απολαύσω το σεξ...

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω κάνει δύο ΦΤ. Το σώμα σου αλλάζει ανεπιστρεπτί αυτό ειναι αλήθεια.....

κάποια πράγματα βοηθάνε όπως η γυμναστική γιόγκα, πιλάτες κτλ αλλά να ξέρεις δεν θα είναι τίποτα πια το ίδιο. Κάνε πρώτα με το καλό το μωράκι σου και βλέπεις, μην ανησυχείς γι' αυτό από τώρα. Άλλες κοπέλες επανέρχονται πολύ καλά δεν μπορείς από τώρα να ξέρεις. Αν εχεις θέμα το βλέπεις τότε σε συννενόηση με κάποιον γυναικολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησες με φ.τ? Ειδες διαφορά στον κόλπο?(χαλάρωση) σε ενα αλλο τοπικ ειδα πολλες κοπέλες που χαλαρωσε ο κολπος τους με απο γεννα. Σε καποιες δεν εχει επανελθει σε αλλες μετα απο 1,5χρονο. Αν γινει αυτο σε μενα το μονο σίγουρο είναι οτι πλεον δεν θα ξανα απολαύσω το σεξ...

 

Ακουσε να δεις: την περιοδο της εγκυμοσυνης ο κολπος ειναι παντα πιο υγρος,πιο "μαλακος" λογω των ορμονων που ειναι αυξημενες και κανουν την περιοχη πιο "χαλαρη". Το ιδιο " χαλαρη"ησουνα και προ εγκυμοσυνης?η' τωρα χειροτερεψε?γιατι τωρα δεν ειναι αξιοπιστο το αποτελεσμα,να ξερεις!η κολποραφη δεν εχει σχεση με το μαζεμα του κολπου,εχει σχεση με την "παρθενια" που λεμε.η κολποπλαστικη κανει τη δουλεια που θελεις,αλλα ρε κοριτσι μου θα εχεις ενα νεογεννητο,θα εχεις τα ξενυχτια-κουραση-ορμονες τον πρωτο καιρο,θα εχεις και απο κατω τα παρελκομενα ενος χειρουργειου?γιατι δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα και ανωδυνα χειρουργεια αυτο.ισως να το αφηνες για αργοτερα,να δεις και αν διορθωθει ο κολπος σου μετα τη γεννα και οταν ξεπεταχτει το μωρο να δεις τι θα κανεις με εσενα.Αληθεια αλλο παιδακι δεν θες να κανεις?γιατι για να μπεις σε αυτην τη διαδικασια πρεπει να πεις οτι εκλεισες με το κεφαλαιο εγκυμοσυνες..Θελει πολυ σκεψη το πραγμα..Καλη λευτερια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ρε κορίτσι γέννησαν 2 παιδιά 3500 κιλά κοντά κοντά οι εγκυμοσύνες κ δεν μπορω να πω ο κόλπος μου είναι πιο σφικτος απο πριν... Έχω ακούσει πωςνπαιζει ρολονπως θα σε ραψει ο γιατρός μετα...εμένα πάντως με έγραψε πολύ καλά μπορω να πω!!! Και του αστειευομουν κιόλας την ωρα που με έραβε θυμάμαι του έλεγα "Γιατρά να το κανεις όπως πριν!!!' κ μου έλεγε θα στο Αινώ και καλυτερα απο πριν!!!ʽ! Και όντως!! Τώρα έχω γεννήσει 8 μηνες...κ μου το λέει κ ο εντρας μ πως είναι σφικτό!

Πάντως έχω ακούσει κ απο αλλες κοπέλες πως ο γιατρός δεν τους έγραψε καλά κ δεν καταλαβαίνουν κ πολλά την ωρα του σεχ...έχω ακούσει κ το αντίθετο!!! Οτι ο γιατρός την έγραψε πολύ και πονάει παρα πολύ κατα την διαρκεια του σεχ!! Τι να πω!!!

 

Πάντως κοπελα μου αν εχεις σκοπό μα κανεις κ άλλο παιδάκι δεν αξίζει να το κανεις τώρα αυτό..αφού μετα παλι το ίδιο θα γίνει...κ ίσως δυσκολευτεις και σε επόμενη γέννα....

 

Παντα έτσι ήσουν η τώρα με την εγκυμοσύνη τι νοιωθεις αυτό? Γιατί αν είναι τώρα μην σε ανησυχεί αυτό ίσως είναι απο τα πολλά υγρά λογο εγκυμοσύνης!

 

Σε ποιο νοσοκομειο γέννας??

Link to comment
Share on other sites

τον πρώτο καιρό μετά την γέννα νομιζεις οτι είσαι πιο σφιχτή και από τις ορμόνες του θηλασμού. Νομίζω αυτό το αίσθημα αποχωρεί μετά από κάποιους μήνες ανάλογα και με το πόσο θα θηλάσεις.

 

Εντάξει κάθε γυναίκα το αντιλαμβάνεται ξεχωριστά αν υπάρχει πρόβλημα ευχαρίστησης και σ' αυτό σκέφτομαι οτι παίζει μεγάλο ρόλο και το μέγεθος του πεους του συντρόφου δυστυχώς.

Πάντως μην προδικάζεις καταστάσεις...σε λογικά πλαίσια δεν θα έχεις καθόλου διάθεση για σεξ τον πρώτο καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω γεννήσει 9 μηνες κ δυστυχώς θυλασα μονο 2,5 οποτε δεν νομιζω πωςνειμαι πιο σφικτή λογο ορμονών θηλασμού!

 

Πάντως και εγώ φοβόμουν πως θα είναι μετα... Στην αρχή ναι υπάρχει μια σχετική χαλάρωση αλλά μετα τους 6 μηνες γίνετε όπως πριν σχεδίων! Μην σε ανησυχεί αυτό..

Κάτσε να γεννήσεις με το καλό και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!!

Έκανα χρονια πρωταθλητισμο (στίβο) και στις προπονήσεις μας ειχαμε πολύ άρση βαρών. Η σχετική χαλάρωση που αντιμετωπίζω και προ εγκυμοσυνης νομίζω σχετίζεται με αυτό... δυστυχώς. Στην εγκυμοσύνη μου πλεον δεν θελω να κανω σεξ γιατι οντως ειμαι κ πιο υγρη οπως ειπατε κ χαλαρη και νιωθω άσχημα...

Υπάρχει το λειζερ ανάπλασης που ειναι αναίμακτη επέμβαση αλλα φοβαμαι οτι το κοστος θα ναι μεγάλο.

το ξερω πως οταν γεννησω ισως δεν θα με απασχολεί αυτο το θεμα(αν και σκορπιος στο ζώδιο :-D :-D) αλλα δεν θελω με τιποτα να φανταστω ότι θα μαι ακομανπιο χαλαρη απ οτι προ εγκυμοσυνης... αν γίνει αυτο τοτε απλα θα χαθει το σεξ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει και η μεγένθυση πέους ε να μην ξεχνιόμαστε! άντε τα τραβάμε ολα εμείς!

 

Χαχαχα!! Δεν τίθεται τετοιο θέμα... Εξηγησα ότι το θεμα ειναι δικο μου και πιθανον απο που προκύπτει. Μπορει να ναι και ψυχολογικο πλεον. Anyway..

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι οτι παίζει μεγάλο ρόλο και το μέγεθος του πεους του συντρόφου δυστυχώς.

 

Μικραίνει το πέος του συντρόφου μετά τον τοκετό :confused:

 

Νταξ, εγώ με καισαρική είδα μια διαφορά μετά.... Ανακαλύψαμε καινούργιες στάσεις. Πώς να το πω... Μπλέξιμο... Ένα μπλέξιμο, ξαπλωτά και οι δύο, παράλληλα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

To πως θα ραψει ο γιατρος το περίνεο δεν έχει καμια σχεση με τη στενοτητα του κόλπου. Φαίνεται απίστευτο ότι περνάει μωρό από εκεί και η περιοχή επανέρχεται, αλλά γίνεται. Εμένα τους πρώτους μήνες μετά τη γέννα ήταν πάρα πολύ στενό και πλέον είναι όπως πριν.

Γέννησα με γιατρό που δεν κάνει περιονεοτομές ρουτίνας όταν δεν χρειάζεται (οπότε και δεν μου έκανε) και έκανα ασκήσεις Kegel σε κάθε θηλασμό αφού γέννησα. Επάφές ξεκινήσαμε αφού σταμάτησαν τα λόχεια, περίπου 2 μήνες μετά και ήταν αδύνατο να χωρέσει. Πλέον είναι το ίδιο με πριν, μετά απο αρκετές προσπάθειες.

Μην σκας από τώρα, κάνε ο,τι μπορεις ωστε να προστατευσεις την περιοχη (γιατρο που ξερει να διαχειριζεται το περινεο χωρις να το κοψει, ασκήσεις kegel και χρονο στην περιοχη να επουλωθει μετα ατη γεννα) και αν δεν σου αρεσει μετα απο ενα εξαμηνο, τοτε σκεψου για πλαστικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς. Αυτό που έκανε με τη μαία ήταν η εφαρμογή μιας τεχνικής υποστήριξης του περίνεου και μασαζ. Μου έλεγαν πως να σπρώξω στο τελευταίο στάδιο της εξώθησης και τελικά είχα ενα πολύ μικρό σκίσιμο στο πλάι που δεν χρειαζόταν καν ράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...