Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ ΑΠΟΡΙΕΣ!!!!!


ANGIEX75

Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια!!!

 

Έχω μερικές απορίες σχετικά με την άντληση με θήλστρο. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

Να σας πω περιληπτικά ότι έχω γεννήσει πρώορο μωράκι (34 εβδομάδες) και επειδή δεν καταφέραμε να πιάσουμε την θηλή μετά από πολλές προσπάθειες βγάζω γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης εδώ και 3,5 μήνες περίπου (από την ημέρα που γεννήθηκε). Στην αρχή αποθήκευα το γάλα που περίσευε αλλά σταδιακά γύρω στους 2,5 μήνες τελείωσε και το αποθηκευμένο και το δικό μου δεν έφτανε για το μωράκι οπότε άρχισα να του δίνω και συμπλήρωμα 1-2 γεύματα την ημέρα στην αρχή και 4 αργότερα από τα 8 (120-130ml) συνολικά που τρώει ο μπέμπης ημερησίως. Ξεκίνησα την μαγιά μπύρας όπως έχω διαβάσει εδώ 7*3 φορές την ημέρα και εδώ και ένα μήνα συνεχίζω και η αύξηση του γάλατος είναι φανερή. Δίνω πλέον 7-8 γεύματα ημερησίως δικό μου γάλα αλλά τις εβδομάδες που σταματάω να παίρνω την μαγιά μειώνεται η παραγωγή ξανά στα 4 γεύματα την ημέρα. Να πω ότι αντλώ κάθε 3-4 ώρες μέρα-νύχτα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε

1. Για πόσο διάστημα μπορώ να παίρνω την μαγιά μπύρας?

2. Στην περίπτωση που του δίνω 4 γεύματα την ημέρα από τα 8 που τρώει συνολικά ξένο γάλα αξίζει τον κόπο να συνεχίσω αυτήν την διαδικασία? (Είναι πολύ κουραστικά τα έχω παίξει!) Παίρνει τα στοιχεία που χρειάζεται το μωρό με αυτήν την ποσότητα?

3.Θα τα καταφέρω να φτάσω τους 6 μήνες ή θα μειωθεί και άλλο το γάλα τελικά?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να κανεις αντλήσεις κάθε 3 ωρες κι όχι 3-4;

 

1. Την μαγιά νομιζω ότι μπορείς να την παίρνεις οσο τη χρειάζεσαι.

2. ΠΑΝΤΑ αξίζει τον κόπο, ακόμα και λίγα μλ μητρικού γάλακτος έχουν σημασία για το μωρό!

3. Οσο απομακρύνεσαι απο τον τοκετό, η ανταπόκριση στην άντληση μειώνεται. Αν θέλεις, μπορούμε να το συζητάμε κι αναλόγως πράττουμε.

 

Πόσα λεπτά αντλείς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Nina-Nana!

Την ημέρα αντλώ κάθε τρεις ώρες την νύχτα απλά προσπαθώ να κλέψω λίγο ύπντο παραπάνω και το κάνω κάθε 4 ώρες. Έχω την εντύπωση ότι αυτό το γάλα που είναι να βγάλω θα το βγάλω γιατί όταν κάνω άντληση κάθε 4 ώρες το γάλα μου είναι περισσότερο απ΄ότι όταν γίνεται κάθε τρεις. (μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω).

Αντλώ γύρω στα 15-20 λεπτά κάθε φορά.

Κάποιυ διάβασα εδώ μέσα ότι για να αποκομίσει το μωρό τα οφέλη του αποκλειστικού θηλασμού θα πρέπει να πίνει το 80% των γευμάτων του μητρικό γάλα. Ισχύει αυτό?

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!:D

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα γράψει νωρίτερα αλλά το'χασα!!! Εχω περάσει απ' αυτές τις απορίες κι εγώ μιας και το πρώτο το γέννησα 35+1 και αρχικά αντλούσα και δεν είχα βοήθεια, δεν ήξερα, μου κόπηκε και το επανέφερα με την βοήθεια της παιδιάτρου μου. Θήλασα ως τον 6ο και στο δεύτερο αντλούσα διαρκώς γιατί το 1ο παιδί ζήλευε και γύρισα και στην δουλειά 3,5 μηνών.

 

Λοιπόν, εγώ νομίζω πως αντλείς σωστά. Θα δοκίμαζα το παιδί στο στήθος γιατί θα ξεκουραστείς πολύ (πλύνε μπουκάλια, αποστείρωσε, φύλαξε το γάλα κλπ κλπ κλπ) Τουλάχιστον μες τη νύχτα.

 

Για να έχεις καλή παραγωγή, πολύ καλή, δοκίμασε να πίνεις μαραθόσπορο, 1-2 φλιτζάνια την ημέρα, θα δεις τρομερή διαφορά. Εγώ έτσι το επανέφερα. Η μαγιά σε εμένα δεν έκανε τίποτα σχεδόν. Και τρώγε και ρύζι σε οποιαδήποτε μορφή (πιλάφι, σούπα, γεμιστά κλπ). Θα δεις θεαματική αλλαγή.

 

Αξίζει να δώσεις και το κάθε σου γραμμάριο. Εγώ έδινα αρχικά 10 ml και γκρίνιαζα. Η παιδίατρος μου είπε 10ml έστω γάλα της μαμάς κάθε φορά, είναι ένα μικρό εμβόλιο και το θέλουμε το έχουμε ανάγκη!!!

Link to comment
Share on other sites

Xena σε ευχαριστώ πολύ!!!

Μου δίνεις πολύ κουράγιο έχω να σου πω γιατί τα έχω παίξει!

Δεν είναι λίγο αργά να τον προσπαθήσω τώρα στο στήθος? Μακάρι να τα κατάφερνα! Έχω παρατήσει για να πω την αλήθεια την προσπάθεια για να θηλάσει απ΄ευθείας διότι απογοητεύτικα!

Τον προσπάθησα κάποιες φορές μέχρι τους δύο μήνες αλλά είτε έκλαιγε μόλις έβαζε το στήθος στο στόμα, είτε το χρησιμοποιούσε ως πιπίλα γιατί μετά του εδινα και το μπιμπερό για σιγουριά και το έπινε όλο (πράγμα που σήμαινε ότι δεν είχε πιει καθόλου από το στήθος). Εγώ φυσικά νόμιζα ότι είχε πιει πολύ γάλα γιατί θεωρούσα ότι έκανε θηλαστικές κινήσεις.... :?. Με είχαν φοβήσει και από την κλινική να μην τον κουράζω πολύ με τον θηλασμό γιατί μετά δεν θα έχει κουράγιο ούτε από το μπιμπερό να πιεί ....και μου δημιούργησαν ανασφάλεια

 

Θα προσπαθήσω και με τον μαραθόσπορο! Στο φαρμακείο ή στο σούπερ θα βρώ?

 

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ Nina-Nana!

Την ημέρα αντλώ κάθε τρεις ώρες την νύχτα απλά προσπαθώ να κλέψω λίγο ύπντο παραπάνω και το κάνω κάθε 4 ώρες. Έχω την εντύπωση ότι αυτό το γάλα που είναι να βγάλω θα το βγάλω γιατί όταν κάνω άντληση κάθε 4 ώρες το γάλα μου είναι περισσότερο απ΄ότι όταν γίνεται κάθε τρεις. (μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω).

Αντλώ γύρω στα 15-20 λεπτά κάθε φορά.

Κάποιυ διάβασα εδώ μέσα ότι για να αποκομίσει το μωρό τα οφέλη του αποκλειστικού θηλασμού θα πρέπει να πίνει το 80% των γευμάτων του μητρικό γάλα. Ισχύει αυτό?

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!:D

 

Όχι, οσο κι αν θηλαζει υπάρχει όφελος!

 

Ποτέ δεν ειναι αργά να επιστρέψει το μωρό στο στήθος!

Θα σου γράψω το βράδυ τα υπόλοιπα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Με είχαν φοβήσει και από την κλινική να μην τον κουράζω πολύ με τον θηλασμό γιατί μετά δεν θα έχει κουράγιο ούτε από το μπιμπερό να πιεί ....και μου δημιούργησαν ανασφάλεια

 

Αυτό ακριβώς έκαναν και σε εμένα! μεγάλο σφάλμα και εντελώς άστοχο - μου τα είπε μετά η παιδίατρος, ας είναι καλά.

 

Τον μαραθόσπορο θα τον βρεις όπου πουλάνε τέτοια είδη, εχω το βρίσκω σε φαρμακείο με βιολογικά είδη, στην λαϊκή αγορά αλλά και σε μανάβικο που έχει πχ ρίγανη κλπ είδη.

 

Καθόλου αργά για να δοκιμάσεις, φρόντισε να τον βάλεις το πρωί που θα έχεις μπόλικο γαλατάκι, θα είσαι ξεκούραστη και θα είναι πεινασμένος. Κάνε την αρχή με το χέρι να το γευτεί και προσπαθήστε, θα σε ξεκουράσει όσο δεν φαντάζεσαι. Θα μπορείς να πηγαίνετε κι οπουδήποτε χωρίς να προετοιμάσεις απολύτως τίποτε! είναι η απόλυτη ελευθερία να θηλάζεις αποκλειστικά...!

Κι αφησε τον να κάνει και πιπίλα, θα βοηθήσει πολύ να έχεις περισσότερο γάλα αλλά και το μωρό θα γυμνάσει τους μυς που του χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις θηλασμό οταν το μωρό ειναι αγουροξυπνημένο ή μισοκοιμισμενο.

Αύξησε τη σωματική επαφή σας, με οσο λιγότερα ρούχα μπορεις ώστε να σε μυρίζει.

Άφησε το μωρό να πιπιλισει το στήθος σου αντί για πιπίλα.

Τη μάχη με το μπουκάλι μπορεις να την κερδίσεις γιατί έχεις όπλο τη στενή σωματική επαφή που τα μωρά επιδιώκουν.

 

Για την άντληση μπορείς να δοκιμάσεις να μειώσεις λιγο το χρονο (πχ μέγιστο 13-15') και να αυξήσεις τις αντλήσεις κατα 1 το 24ωρο.

Άλλη δοκιμή ειναι να αντλήσεις λιγο περισσότερο αλλα μετά απο ενα σύντομο διάλειμμα (δλδ να αντλήσεις 15-20' όπως κανεις τώρα, να κανεις ενα διάλειμμα 5 λεπτών και να αντλησεις πάλι). Σε καποιες γυναίκες μετά απο μια διακοπή ενεργοποιείται ενα ακόμη let down.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά και ελπίζω να πετύχουν!

Κυρίως με ενδιαφέρει να τα καταφέρω με τον θηλασμό αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο.... Όταν του έβαζα την θηλή στο στόμα ούρλιαζε θυμάμαι...! Θα ξεκινήσω από σήμερα κιόλας και ελπίζω να τα καταφέρω!!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Ήταν πολύ χρήσιμα όλα όσα μου είπατε! Μου δώσατε κουράγιο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!! Να χαιρεστε τα μπεμπακια σας!! Εχω ενα κοριτσακι 13 ημερων. Απτην 2 μερα που βγηκαμε απτο μαιευτηριο μου ειπε ο παιδιατρος ναδινω συμπληρωμα γιατι δεν χορταινε. Σ αυτο το συμπερασμα οδηγηθηκε επειδη την πρωτη ημερα θηλαζα καθε μια ωρα. μου ειπε να θηλαζω καθε 3 ωρες και να δινω και ξενο. Παιρνω μαγια μπυρας κι ενα τσαι γισ θηλασμο της velenda.Εχω γαλα αλλα δεν ξερω ποσο. Χρησιμοποιω και ψευδοθηλη στο να στηθος.το πρσπαθω και σκετο. μου παιρνει μια ωρα για να πιει συνολο 25 λεπτα..Την παιρνει ο υπνος, το κανει πιπιλα, μετα 2 ρουφηξιες κτλ. μολις πινει τοξενο ηρεμει και κοιμαται. Χθες τοβραδυ δεν ηθελε καθολου στηθος.κλαμα. Συνολο πιει 260ml ξενο. μηπως να παρω ενα θηλαστρο? Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου! αν συνεχίσετε έτσι θα σου σταματήσει το γάλα σου και είναι κρίμα. Ετσι λένε κάποιοι παιδιατροι μα είναι άδικο - τα μωράκια βρίσκονται στην αρχή διαρκώς στο στήθος, ώσπου να εδραιωθεί ο θηλασμός και να μεγαλώσει και το στομαχάκι τους. Τώρα μαθαίνει το μωρό να τρώει και το στήθος μαθαίνει να δίνει.

Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι θήλαστρο, προσπάθησε να θηλάζεις όσο θέλει το μωράκι. Εφόσον εκείνο χορταίνει, ας θηλάζει όσο συχνά θέλει.

 

Με το ξένο ηρεμεί γιατί είναι βαρύ, τα μωράκια βαρυστομαχιάζουν και κοιμούνται. Ο θηλασμός όμως είναι ό,τι πολυτιμότερο κι εφόσον μπορείς γιατί να μην θηλάσεις;

 

Εσύ κοίτα να λαμβάνεις αρκετά υγρά, να είσαι ξεκούραστη και όπως είπα και πιο πάνω θα δεις θεαματική διαφορά με μαραθόσπορο (νομίζω εμπεριέχεται και στο τσαγάκι που πίνεις) αλλά και με πιλάφι/ρύζι.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω xena!θα μου σταματησει λες το γαλα? Εγω θελω να την θηλασω και προσπαθω αλλα μαια κ παιδατρος μου ειπαν 1 τεταρτο στον καθε μαστο μην παθω μαστιτιδα. Αυριο θα στειλω μαμα να μου παρει μαραθοσπορο! Δηλαδη αν δεν δωσω ξενο τοτε θαπρεπει το μωρο ν ειναι παρα πολλ ωρες στο στηθος. βεβαια με τις θηλες σιλικονης ειδα διαφορα.θηλαζει συνεχ χωρς να κοιμαται. Τα εχω βρει λιγοδυσκολα αλλα επιμενω! Καλο βραδυ!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κάθε προσπάθεια. Δυστυχώς ο θηλασμός δεν είναι για όλες τις μανούλες εύκολος. Δεν έρχεται αυθόρμητα. Ημουν μία από εσάς και έχω να σας πω πως ΟΣΟ σας είναι ανεκτό να το παλέψετε γιατί ξέρω πόσο κουραστικό είναι. Σύντομα θα βρείτε τον τρόπο, θα τα καταφέρετε, απλά κάνετε υπομονή ώσπου να δείτε το πρώτο αποτέλεσμα. Και μετά θα γίνονται όλα μόνα τους!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τομωράκι σου!

 

Οι οδηγίες που έχεις λάβει από παιδίατρο και μαία είναι εξοργιστικά λανθασμένες.

 

Το μωρό τρώει σωστά; Καταπίνει όταν είναι στο στήθος; Όσες ώρες και να το βάζεις και όσα συμπληρώματα και αν πάρεις, αν η τοποθέτηση δεν είναι σωστή το μωράκι δε θα πίνει αρκετό γάλα από εσένα.

 

Θα πρότεινα να σε δει από κοντά ένας πιστοποιημένος σύμβουλος γαλουχιας, να εκτιμήσει το πώς θηλάζεις. Είναι πολύ νωρίς και η κατάσταση πλήρως αναστρέψιμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σευχαριστω scratee!! Το μωρο καταπινει. βεβαια χρησιμοποιω και τις θηλες.Σημερα το πρωι την θηλασα 25λεπτα στοενα στηθος, 10λεπτα στο αλλο. μετα εδωσα συμπληρ και ηπιε 20 ml. Κοιμαται και σε 40 λεπτα κλαιει. Εδωσα συμπληρωμα 60ml. Επρεπε ναθηλασω?? Για ποση ωρα? μηπως τελικα δεν τρωει? Αλλα αφου την βλεπω καταπινει.Ισως να συμβουλευτω μια συμβουλο γαλουχιας τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κλαίει το μωράκι δεν είναι οπωσδήποτε σημάδι πείνας. Το ότι ήπιε 20 γρ. μόνο είναι σημάδι ότι είχε ήδη χορτάσει. Νομίζω πως είναι ασφαλές να μην δίνεις συμπλήρωμα.

Μπορεί να κλαίει γιατί έχει λερωθεί, να πονάει η κοιλίτσα του, να ζεσταίνεται, να κρυώνει, να θέλει την αγκαλιά σου κλπ.

Προσπάθησε να δεις μήπως κάτι το ενοχλεί και ξαναβάλε το στο στήθος, μην το φοβάσαι και μην χρονομετρείς. Το μόνο που θα προσέχεις είναι να ξεκινάς από διαφορετικό στήθος σε κάθε θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνεις συμπλήρωμα θα μειωθεί το δικό σου γάλα. Διάβασε αυτό: http://pediatros-thes.gr/en/%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/%ce%bf%ce%b4%ce%b7%ce%b3%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/%cf%80%cf%89%cf%82-%ce%bb%ce%b5%ce%b9%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%af-%ce%bf-%ce%bc%ce%b7%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%ce%b8%ce%b7%ce%bb%ce%b1%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82/

 

Στο σάιτ αυτό θα βρεις και άλλα άρθρα που ίσως σε ενδιαφέρουν αλλά και εκεί που λέει "που μπορώ να απευθυνθώ για βοήθεια" τα στοιχεία συμβούλων θηλασμού.

 

Ψευδοθηλές γιατί ξεκίνησες; Δυσκολεύόταν το μωρό να "πιάσει" σωστά τη δική σου θηλή χωρίς αυτές;

 

Υπάρχει ε΄νας πολύ καλός τρόπος για να καταλάβεις αν το μωρό χορταίνει. Από τις βρεγμένες και λερωμένες πάνες του. Μέχρι να γίνει περίπου ενός μηνός θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον 3 φορές κακά τη μέρα. Μετά το μήνα είναι συνηθισμένο πολλά μωρά να μειώνουν το πόσο συχνά κάνουν κακά, οπότε αν είναι λιγότερες από 3 φορές μετράμε τις βρεγμένες του πάνες που πρέπει να είναι τουλάχιστον 5. Επίσης θα καταλαβαίνεις αν το μωρό τρέφεται καλά από το βάρος του. Θα ξέρεις τις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας. Δεν θα πρέπει να πέσει κάτω από δύο καμπύλες από την αρχική του καμπύλη ανάπτυξης.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστωωω για τις συμβουλες!! Λοιπον λερωνει με κακα πανω απο 3 πανες την ημερα.Αυτο σημαινει οτι χορταινει? για τις καμπυλες δεν το ηξερα.θα το ψαξω.Επισης ψευδοθηλη χρησιμοποιω στον ενα μαστο. Ειναι πιο μικρη η θηλη και προσπαθει, τσαντιζεται κ κλαιει.με την ψευδοθηλη πινει πολυ ωρα. μου το ειχε πει κ μια μαια στο μαιευτηριο. μετα την βγαζω κ προσπαθω χωρις. Γενικως γινεται να θηλαζω συνεχεια?πχ 20 ωρες το 24ωρο? Η μπουμπου ειναι λαιμαργη κ δεν κοιμαται αν δεν χορτασει.σε 5 ημερες απο το μαιευτ πηρε 260 γραμ. Θα προσπαθησω να κοψω το ξενο. Αν και τοβραδυ δεν εχω αντοχη αν το μωρο ξυπναει καθε ωρα η λιγοτερο το πιθανοτερο. Παντως σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστωωω για τις συμβουλες!! Λοιπον λερωνει με κακα πανω απο 3 πανες την ημερα.Αυτο σημαινει οτι χορταινει? για τις καμπυλες δεν το ηξερα.θα το ψαξω.Επισης ψευδοθηλη χρησιμοποιω στον ενα μαστο. Ειναι πιο μικρη η θηλη και προσπαθει, τσαντιζεται κ κλαιει.με την ψευδοθηλη πινει πολυ ωρα. μου το ειχε πει κ μια μαια στο μαιευτηριο. μετα την βγαζω κ προσπαθω χωρις. Γενικως γινεται να θηλαζω συνεχεια?πχ 20 ωρες το 24ωρο? Η μπουμπου ειναι λαιμαργη κ δεν κοιμαται αν δεν χορτασει.σε 5 ημερες απο το μαιευτ πηρε 260 γραμ. Θα προσπαθησω να κοψω το ξενο. Αν και τοβραδυ δεν εχω αντοχη αν το μωρο ξυπναει καθε ωρα η λιγοτερο το πιθανοτερο. Παντως σας ευχαριστω ολες για την βοηθεια σας!

 

Γίνεται να θηλάζεις ακόμη και 24 ωρες το 24ωρο!

 

Προσπάθησε να βάζεις το μωρό στο στήθος οσο πιο συχνά μπορείς!

 

Μην δινεις καθόλου πιπίλα (αν δινεις)!

 

Παράλληλα αρχισε να μειωνεις το ξένο γαλα κατα 10μλ ανά γευμα κάθε μέρα (δλδ σήμερα πχ 50μλ, αύριο 40, μεθαύριο 30 κτλ) ή κατα 30μλ ανά γευμα κάθε 3-4 μέρες (δλδ σήμερα πχ 60μλ, μετά απο 3-4 μέρες 30μλ).

 

Μόλις κόψεις το συμπλήρωμα θα κόψεις και τις ψευδοθηλες. Αν το καταφέρεις παράλληλα ακόμη καλύτερα. ;)

 

Καλή επιτυχία! Ειναι πολυ νωρίς ακόμη, όλα διορθώνονται!

 

Να σου ζήσει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ε, είναι παρηγοριά το στήθος, αλλά και η αγκαλιά της μαμάς. Κοίτα, η μικρή μου ήταν κάπως έτσι, απ' τις 9-10 το βράδι πάντα θήλαζε ως τις 12-1 με διακοπές 20λεπτου. Λίγο και πάλι, λίγο και πάλι. Στο τέλος χόρταινε καλά και κοιμόταν. Ετσι τουλάχιστον ήξερα και νόμιζα.

Τώρα είναι είπαμε 20 μηνών. Ακόμη ξυπνάει ανά 20λεπτο και κλαίει το βράδι - αυτό το βιολί διαρκεί ως τις 1-2 τη νύχτα ή και περισσότερο. Εντάξει, δεν πεινάει, δεν κρυώνει, δεν διψάει. Τώρα πια μιλάει λίγο και θα μου το έλεγε. Απλά με αναζητάει. Σηκώνομαι όλη νύχτα ή την παίρνω μαζί μου στο κρεβάτι και ησυχάζουμε.

 

Θέλω να σου πω πως το παιδάκι δεν ξυπνά απαραίτητα επειδή πεινάει. Ούτε τα 20 ή 40 γραμμάρια πείνας θα το κάνουν να γκρινιάξει από πείνα. Νομίζω πως τα πάτε μια χαρά όπως τα περιγράφεις και να την παίρνεις αγκαλίτσα γιατί σε χρειάζεται! Υπομονή για τους πρώτους 2-3 μήνες - όπου δεν έχουν τα παιδιά συνήθως πρόγραμμα...

 

Και πήρε και 260;;; καλέ είναι θεά η μπέμπα!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Xena να δου ζησει το μπεμπακι! 20 μηνων κσι το θηλαζεις!μπραβο. Εγω για να ειμαι ειλικρινης απογοητευτηκα. Νομιζω απετυχα στο θηλασμο. Το βραδυ ενω θηλασα μια φορα και συμπληρωμα ηπιε 40ml, την δευτερη δεν ηθελε με τπτ στηθος. Τωρα την πηρα να θηλασω δεν ηθελε κaι κοιμαται εδω κ μια ωρα στο μαξιλαρι θηλασμου στην αγκαλια μου. Εχεις δικιο τα μωρα θελουν κ αγκαλιτσες!σευχαρ!

 

Νιna nana σ ευχαριστω για συμβουλες! Θα αρχισω να μειωνω το ξενο κατα 10ml. Επισης πιπιλα δινω που και που.με ψευδοθηλες κατι εκανα αλλα απο χθες δεν τις θελει.

Επισης, Ανοιγει το στομα κανει κινησεις να πιασει το στηθος και σε 5 δευτερολεπτα το αφηνει κ κλαιει.Οταν δινω μπιμπερο το καταβροχθιζει. Ουτε στηθος ουτε ψευδοθηλ. ηθελε.Και μετα σπο 40 μερες θα παω κ δουλεια.οποτε... Θα δοκιμασω και την ξαπλωτη θεση το βραδυ.παντως σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Olgita μην απογοητεύεσαι! Είναι λογικό το μωρό να μπερδεύτηκε κάπως πίνωντας και από μπουκάλι και από στήθος με ψευδοθηλή και στήθος χωρίς ψερυδοθηλή. Ίσως είναι σύγχυση θηλών. Πολλά μωράκια που πίνουν και από μπουκάλι και από μπιμπερό το παθαίνουν αυτό. Η κατάσταση είναι αναστρέψιμη. Να το βάζεις στο στήθος όταν είναι στις καλές του. Μην το πιέζεις για να θηλάσει και μην αγχώνεσαι γιατί ίσως έτσι μεταδίδεις και στο μωρό το άγχος. Σιγά σιγά θα μάθει πάλι το στήθος.

 

Για τη δουλειά που λες ότι πρέπει να επιστρέψεις, σκέψου τη λύση να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλείς. Και για τώρα θα ήταν χρήσιμο, πριν γυρίσεις στη δουλειά, αν το μωρό δε δέχεται να πιει από στήθος θα μπορούσες να αντλείς και να του δίνεις συμπλήρωμα δικό σου γάλα με το μπιμπερό. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Xena να δου ζησει το μπεμπακι! 20 μηνων κσι το θηλαζεις!μπραβο. Εγω για να ειμαι ειλικρινης απογοητευτηκα. Νομιζω απετυχα στο θηλασμο. Το βραδυ ενω θηλασα μια φορα και συμπληρωμα ηπιε 40ml, την δευτερη δεν ηθελε με τπτ στηθος. Τωρα την πηρα να θηλασω δεν ηθελε κaι κοιμαται εδω κ μια ωρα στο μαξιλαρι θηλασμου στην αγκαλια μου. Εχεις δικιο τα μωρα θελουν κ αγκαλιτσες!σευχαρ!

 

Νιna nana σ ευχαριστω για συμβουλες! Θα αρχισω να μειωνω το ξενο κατα 10ml. Επισης πιπιλα δινω που και που.με ψευδοθηλες κατι εκανα αλλα απο χθες δεν τις θελει.

Επισης, Ανοιγει το στομα κανει κινησεις να πιασει το στηθος και σε 5 δευτερολεπτα το αφηνει κ κλαιει.Οταν δινω μπιμπερο το καταβροχθιζει. Ουτε στηθος ουτε ψευδοθηλ. ηθελε.Και μετα σπο 40 μερες θα παω κ δουλεια.οποτε... Θα δοκιμασω και την ξαπλωτη θεση το βραδυ.παντως σ ευχαριστω!

 

Εχει μπερδευτεί μεταξύ μπουκαλιού στήθους και πιπιλας. Μπορεις να δινεις το συμπληρωμα με εναλλακτικά μεσα σίτισης (sns, μπουκάλι calma, κύπελλο, κουτάλι, σύριγγα).

 

Κανεις καθόλου αντλησεις; Αν απλά μειώνεις το συμπλήρωμα θα έχεις μόνο ενα πεινασμένο μωρό. Ή θα βάζεις το μωρό συνεχεια στο στήθος ή θα καλύψεις το χαμένο έδαφος με αντλησεις.

 

Αν δε δέχεται στήθος εύκολα καλο θα ηταν να θηλάζεις οταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο.

 

Και αύξησε τη σωματική επαφή, δέρμα με δέρμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...