Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρεσκο γάλα σε 10 μηνων μωρο???


Recommended Posts

Ρωτω εκ μερους της κολλητης μου που δεν έχει προσβαση στο ιντερνετ...εχει 1 αγορακι 10 μηνων και 5 ημερων που μεχρι τωρα θηλαζε χωρις συμπληρώματα κτλ. Το μωρο είναι 10 κιλα και 76 ποντους και τρωει από όλα χωρις πρόβλημα. Το π΄ροβλημα είναι ότι κοιμαται στο στηθος και αγκαλια με αποτέλεσμα να παθει τενοντιτιδα η φίλη μου που δεν εχει και καμια βοηθεια καθως ο άντρας της δουλευει πολλες ώρες. Αρχικα δεν εδωσε σημασια και συνεχισε να θηλαζει ξαπλωμενη κτλ αλλα εριχνε το βαρος στο χερι της και τωρα επιδεινωθηκε και πρέπει να κρατα ακινητο το χερι και να μην σηκωνει βαρος και επιπλέον θα παρει και φαρμακο που δεν είναι συμβατο με θηλασμο. Επειδή ποναει πολύ αποφασισε να αποθηλασει.Μπορει να δωσει φρεσκο γαλα στο μωρό ??? Δεν θέλει να δωσει σκονη και γιατι πιστευει ότι πιο αγνο το φρεσκο και για οικονομικούς λόγους διοτι ζορίζονται πολύ. Το θεμα είναι αν επιτρεπεται..πηρε την παιδιατρο και τςη ειπε ότι καλυτερα μετα τον χρόνο το φρεσκο αλλα πχ μπορει να δωσει νουλακ για δυο μηνες αν και η ιδια η παιδιατρος δεν τα πολυθελει τα εβαπορέ ειπε μονο για 2 μηνες...Τι λετε εσεις? Νουλακ ή φρεσκο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι φρέσκο, σε μωρό κάτω του έτους.

 

Ποιο φάρμακο είναι να πάρει; Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι συμβατό με το θηλασμό, άσχετα τι της είπαν (και τι γράφει το φύλλο οδηγιών).

 

Για την αγκαλιά που την κουράζει, μήπως να χρησιμοποιούσε μάρσιπο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω το φαρμακο αλλα η παιδίατρος το εψαξε σε ένα ειδικο σαιτ και της ειπε ότι αν το παρει θελει παρακολουθηση το μωρό, δεν θεωρείται ακινδυνο. Το πρόβλημα είναι στον ωμο και ο μαρσιπος δεν βοηθα γιατι ακουμπα ακριβώς εκεί. Αυτά τα γάλατα 3ης βρεφικης ηλικιας που είναι σε υγρή μορφή πρωτη φορά τα ακουω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω το φαρμακο αλλα η παιδίατρος το εψαξε σε ένα ειδικο σαιτ και της ειπε ότι αν το παρει θελει παρακολουθηση το μωρό, δεν θεωρείται ακινδυνο. Το πρόβλημα είναι στον ωμο και ο μαρσιπος δεν βοηθα γιατι ακουμπα ακριβώς εκεί. Αυτά τα γάλατα 3ης βρεφικης ηλικιας που είναι σε υγρή μορφή πρωτη φορά τα ακουω...

 

Όχι συμβατικό μαρσιπο. Εννοούμε σλινγκ, μαρσιπο αγκαλιάς. Ενα ring sling δεν επιβαρύνει και τους δυο ώμους. Στον ενα δεν είναι το πρόβλημα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει εναλλακτική για το φάρμακο? είναι κρίμα να διακόψει το θηλασμό τώρα που έφτασε ως εδώ.. επίσης γιατί δε δοκιμάζει να θηλάσει ξαπλωτη? Κι εμένα ο μικρός μου μόνο στο στήθος κοιμάται και συνήθως για να μην τον έχω αγκαλιά είμαστε ξαπλωμένοι. μάρσιπο εμείς έχουμε wrap και επίσης δε νιώθω καμία πίεση στους ώμους. μέχρι να μάθεις πώς μπάνει είναι το θέμα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Στον έναν ώμο είναι το πρόβλημα αλλα δεν μπορει να θηλαζει μονο από το ένα στηθος...ξαπλωτη θηλαζε την τελευταια βδομαδα και από το βαρος που εριχνε στον ωμο επιδεινωθηκε...επειδή ξερω ποσο προσπαθησε για να θηλασει σημαινει ότι τωρα για να ειπε ότι θα σταματησει πραγματικα υποφερει..το κακο είναι ότι ο μικρός εχει μαθει να κοιμαται στο στηθος και δεν ηρεμει διαφορετικα!! Για αυτό σκεφτηκε μήπως με το μπουκάλι ηρεμησει το μωρό γιατι ταλαιπωρουνται και οι δυο! Βρήκαμε ένα βιολογικο γάλα frezylac 3 σε υγρη μορφή...βεβαια η φαρμακοποιος ειπε ότι δεν το εχει και το ζητησει...δεν ξερουμε ουτε ποσο κανει , αλλα γραφει ότι είναι καταλληλο από 10 μηνων...οποτε είναι μια εναλλακτικη...το εχει δοκιμασει καμμια????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το κόστος είναι πρόβλημα, δε νομίζω πως το παιδικό γάλα σε υγρή μορφή θα το λύσει. Απ' ό,τι θυμάμαι είναι η πιο ακριβή επιλογή.

 

Το αλμιρον παντως που λεω εγω εχει 2 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα γάλατα δεύτερης βρεφικής ηλικίας σε σκόνη, από το σούπερ μάρκετ,δεν είναι και τόσο ακριβά. Ξεκινάν από 15 ευρώ περίπου τα 800gr και κρατάνε για κανένα εικοσαήμερο, αν σκεφτείς ότι σ αυτή την ηλικία πίνουν γάλα μόνο πρωί και βράδυ. Δηλαδή 20-25 ευρώ το μήνα βγαίνει, δεν έχει και τόση διαφορά από το φρέσκο-οικονομικά εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Στον έναν ώμο είναι το πρόβλημα αλλα δεν μπορει να θηλαζει μονο από το ένα στηθος...ξαπλωτη θηλαζε την τελευταια βδομαδα και από το βαρος που εριχνε στον ωμο επιδεινωθηκε...επειδή ξερω ποσο προσπαθησε για να θηλασει σημαινει ότι τωρα για να ειπε ότι θα σταματησει πραγματικα υποφερει..το κακο είναι ότι ο μικρός εχει μαθει να κοιμαται στο στηθος και δεν ηρεμει διαφορετικα!! Για αυτό σκεφτηκε μήπως με το μπουκάλι ηρεμησει το μωρό γιατι ταλαιπωρουνται και οι δυο! Βρήκαμε ένα βιολογικο γάλα frezylac 3 σε υγρη μορφή...βεβαια η φαρμακοποιος ειπε ότι δεν το εχει και το ζητησει...δεν ξερουμε ουτε ποσο κανει , αλλα γραφει ότι είναι καταλληλο από 10 μηνων...οποτε είναι μια εναλλακτικη...το εχει δοκιμασει καμμια????

 

Berlin πες στη φίλη σου ότι αν δε θέλει να σταματήσει υπάρχει λύση ή έστω μπορούμε να το συζητήσουμε.

1. Να θηλάζει απο το στήθος που πονάει ο όμως με το μωρό στο ring sling.

2. Να θηλάζει στη στάση κάτω απο τη μασχάλη χωρίς να κρατάει το μωρό καθόλου, αλλά να το στηρίζει σε μαξιλάρια

3. Να βάζει το μωρό καθιστό στο μηρό της να θηλάζει.

4. Στην χειρότερη των περιπτώσεων που δεν τα καταφέρνει με όλα αυτά μπορεί να θηλάζει έστω απο το ενα στήθος μόνο και να αποθηλασει απο το αλλο.

 

Για το φάρμακο καλό ειναι να ψάξει με τη δραστική ουσία στο e-lactancia ή στο toxnet. Αλλιώς να μιλήσει με IBCLC. Αν δεν είναι συμβατό μπορεί να ζητήσει εναλλακτική επιλογή απο το γιατρό.

 

Για τα γάλατα δυστυχώς δεν έχω ιδέα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθειά σας. Το φαρμακο το αλλαξαν σε άλλο που είναι συμβατο με θηλασμο. Ήρθε και η πεθερά της σημερα το πρωι να κατσει μαζί τους για τον υπόλοιπο μηνα. Θα κραταει αυτή το μωρο κατά το θηλασμό ή θα προσπαθουν να βγαζουν από το ένα στηθος με ένα θηλαστρο που βρηκαν δανεικο. Κυριως θα κανει τις δουλειες κτλ που δεν μπορει να κανει η φίλη μου με ένα χερι. Ελπίζουμε μεχρι τελη φλεβαρη να εχει βελτιωθεί το χερι ... Πηραν και 1 κουτι νουλακ για παν ενδεχόμενον αλλα ελπιζουμε να μην το χρειαστουν...να ειστε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...