Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο αποκλειστικο ξενο γαλα σε καθε γευμα;;;;


Recommended Posts

Ρε κοριτσια ..... Ειμαι πολυ στεναχωρημενη:( θηλαζω αποκλειστικα κ χθες ηρθε ο γιατρος ... Η μικρη μου 3 μηνων πηρε μολις 15 γρ σε ενα μηνα!!!!! Το παιδι δεν δειχνει να πειναει... Δεν κλαιει ιδιαιτερα .. Δεν γκρινιαζει!!!! Πριν απο 15 μερες μου εμφανισε δυσκολια στα κακα (1 φορα/εβδομαδα) κ αποκει καταλαβα πως κατι στραβωσε .. Το στηθος μου ριναι σκληρο μονο το πρωι κ τα επιθεματα οτε καν βρεχονται!! Ο γιατρος ειπε μετα απο καθε θηλασμο να δινω συμπληρωμα.... Να το παρω αποφαση πως θηλασμος τελος;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

 

Δώσε μας μερικά στοιχεία ακόμα. Τι γινόταν ως τώρα; Πόσο βάρος έπαιρνε; Έχεις αλλάξει τον τρόπο που τον ταϊζεις; Βάζεις πολύ πιπίλα κτλ; Πόσες πάνες βρέχει το μωρό; Έχεις παρατηρήσει ροζ κρυσταλλάκια μέσα στην πάνα;

 

Αν υποθέσουμε, πάντως, ότ ιτο μωρό δεν τρώει καλά, γιάυτό δεν πήρε βάρος, δε σημαίνει ότι ο θηλασμός τελειώνει εδώ. Απλά, θα πρέπει να εφαρμόσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Δώσε μας μερικά στοιχεία ακόμα. Τι γινόταν ως τώρα; Πόσο βάρος έπαιρνε; Έχεις αλλάξει τον τρόπο που τον ταϊζεις; Βάζεις πολύ πιπίλα κτλ; Πόσες πάνες βρέχει το μωρό; Έχεις παρατηρήσει ροζ κρυσταλλάκια μέσα στην πάνα;

 

Αν υποθέσουμε' date=' πάντως, ότ ιτο μωρό δεν τρώει καλά, γιάυτό δεν πήρε βάρος, δε σημαίνει ότι ο θηλασμός τελειώνει εδώ. Απλά, θα πρέπει να εφαρμόσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού.[/quote']

 

1ο μηνα πηρε 800γρ, 2ο μηνα 200γρ και 3ο μηνα 15 γρ ... Χρησιμοποιω ασπιδες απο την αρχη του θηλασμου ... Δεν εχω αλλαξει τιποτα ουτε καν τη διατροφη μου ... Εχω κ ενα μεγαλυτερο γιο (1,5 χρονων) οποτε το αγχος ηταν απο παντα:/ την πιπιλα τη κραταει μονο οταν κοιμαται.... Την αλλαζω μετα απο καθε γευμα και ειναι βρεγμενη δηλ 5 -6 φορες την ημερα!!! Τι ειναι το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμου;;;

Link to comment
Share on other sites

"Ασπίδες" εννοείς τις ψευδοθηλές; Γενικά, οι ψευδοθηλές μπορούν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα. Μήπως όντως έχει μειωθεί η παραγωγή σου, λοιπόν;

 

Πότε σου είπε η παιδίατρος να το ξαναζυγίσετε; Θεωρώ (και το έχω κάνει και στην πράξη) πως είναι σωστό, δοκιμαστικά, να δίνεις συμπλήρωμα μετά από κάθε γεύμα, περίπου 60-90 ml, και το μωρό να ξαναζυγιστεί σε 3 ημέρες. Αν τα αίτια στασιμότητας είναι σιτιστικά, θα δεις εντυπωσιακή αύξηση στο βάρος (έχω δει να παίρνουν 120 γραμμάρια την ημέρα!)

 

Για πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού, δες εδώ:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/09/blog-post_16.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι ψευδοθηλες... Ο γιατρος ειπε 120ml μετα το θηλασμο κ απο τα δυο στηθη κ να γραφω ποσο ηπιε για δυο μερες... Προς το παρον εχει πιει ξενο : 110ml, 40ml (το πρωι), 50ml kai 70ml

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βάρος ειναι πολυ λιγο.

Σου είπε να ψάξετε παθολογικα αιτία (ουρολοίμωξη, αλλεργίες, εξετάσεις) ?

 

Έχεις μετρήσεις το μωρού; Βάρος γέννησης, εξόδου, μηνιαίο;

Ύψος πήρε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

δεν μου είπε προς το παρόν να ψάξω κάτι ... οι μετρήσεις της είναι

Βάρος και ύψος γέννησης: 2750 κ , 47εκ

13 ημερών: 3435 κ, 49εκ

1ος μήνας : 4650 κ, 52,5εκ

2ος μήνας: 4850 κ , 54,5εκ

3ος μήνας: 4865 κ, 56,5εκ

 

μου είπε να δούμε πως πάει με το ξένο γάλα και να τον τηλ. ίσως δεν ήθελε να με φοβήσει ... αν συμβαίνει κάτι σοβαρό το παιδί δεν θα ήταν ανάστατο???

Link to comment
Share on other sites

δεν μου είπε προς το παρόν να ψάξω κάτι ... οι μετρήσεις της είναι

Βάρος και ύψος γέννησης: 2750 κ , 47εκ

13 ημερών: 3435 κ, 49εκ

1ος μήνας : 4650 κ, 52,5εκ

2ος μήνας: 4850 κ , 54,5εκ

3ος μήνας: 4865 κ, 56,5εκ

 

μου είπε να δούμε πως πάει με το ξένο γάλα και να τον τηλ. ίσως δεν ήθελε να με φοβήσει ... αν συμβαίνει κάτι σοβαρό το παιδί δεν θα ήταν ανάστατο???

 

 

Αν εξαιρέσεις το πολυ απότομο φρένο στο βάρος το συνολικό βάρος του μωρού ειναι καλό. Ειναι πιο πάνω απο την καμπύλη της.

Στο μέιλ μου ήρθε η απάντησή σου με επιπλέον μέτρηση στους 2,5 μήνες; Η ηταν λάθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

δεν μου είπε προς το παρόν να ψάξω κάτι ... οι μετρήσεις της είναι

 

μου είπε να δούμε πως πάει με το ξένο γάλα και να τον τηλ. ίσως δεν ήθελε να με φοβήσει ... αν συμβαίνει κάτι σοβαρό το παιδί δεν θα ήταν ανάστατο???

 

Συμφωνώ με το σκεπτικό τού παιδιάτρου. Ακόμη και αν σκεφτόταν κάτι σοβαρό που να χρειαζόταν νοσηλεία για διερεύνηση, το πρώτο πράγμα που θα έκαναν σε οποιοδήποτε νοσοκομείο, θα ήταν να δώσουν ξένο.

 

Φαντάζομαι πως, αν αποκλειστούν τα σιτιστικα αιτία, θα ζητήσει αμέσως καλλιέργεια ούρων.

Link to comment
Share on other sites

ναι είχα γράψει 2,5 αλλά έκανα λάθος ... ελπίζω να μην έχει τίποτα η μικρή και να έφταιγε απλά το γάλα μου που δεν της έφτανε!!!! δεν ανυσηχώ πάρα πολύ γιατί νομίζω πως αν είχε κάτι θα έκλαιγε ... δεν θα μπορούσε να κοιμηθεί!!! ευχομαι να μην κάνω λάθος ....

μπορεί να κοπεί το γάλα από τη μια μέρα στην άλλη?? νιώθω λες και μου πάτησαν κουμπί ξαφνικά σταμάτησαν να λειτουργούν ... ούτε καν τα τσιμπηματάκια (όταν κλαίει το μωρό) δεν νιώθω ... πέρασα μια φορτισμένη εβδομάδα (ψυχολογικά) μήπως απο αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μίλησα με τον γιατρό ... του είπα πόσα ml ξένο πίνει σε κάθε γεύμα ... παρατήρησα πως πάει εναλλάξ δηλ:

1ο γεύμα-->0ml

2ο γεύμα--> 110ml

3o γεύμα--> 40ml

4o γεύμα--> 100ml

5o gεύμα--> 40ml

 

οπότε μου πρότεινε να την θηλάζω εναλλάξ με το ξένο γάλα και να μου την ζυγίσει σε 15 ημέρες ... θα κρατήσει έτσι ο θηλασμός??? δηλ πρωί θηλασμός και από τα δύο στήθη, δεκατιανό ξένο, μεσημεριανό θηλασμός κοκ?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μίλησα με τον γιατρό ... του είπα πόσα ml ξένο πίνει σε κάθε γεύμα ... παρατήρησα πως πάει εναλλάξ δηλ:

1ο γεύμα-->0ml

2ο γεύμα--> 110ml

3o γεύμα--> 40ml

4o γεύμα--> 100ml

5o gεύμα--> 40ml

 

οπότε μου πρότεινε να την θηλάζω εναλλάξ με το ξένο γάλα και να μου την ζυγίσει σε 15 ημέρες ... θα κρατήσει έτσι ο θηλασμός??? δηλ πρωί θηλασμός και από τα δύο στήθη, δεκατιανό ξένο, μεσημεριανό θηλασμός κοκ?

 

Όχι.

Θέλεις να πεις ότι το μωρό τόσο καιρό κάνει μόνο 5 γεύματα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ναι είχα γράψει 2,5 αλλά έκανα λάθος ... ελπίζω να μην έχει τίποτα η μικρή και να έφταιγε απλά το γάλα μου που δεν της έφτανε!!!! δεν ανυσηχώ πάρα πολύ γιατί νομίζω πως αν είχε κάτι θα έκλαιγε ... δεν θα μπορούσε να κοιμηθεί!!! ευχομαι να μην κάνω λάθος ....

μπορεί να κοπεί το γάλα από τη μια μέρα στην άλλη?? νιώθω λες και μου πάτησαν κουμπί ξαφνικά σταμάτησαν να λειτουργούν ... ούτε καν τα τσιμπηματάκια (όταν κλαίει το μωρό) δεν νιώθω ... πέρασα μια φορτισμένη εβδομάδα (ψυχολογικά) μήπως απο αυτό?

 

Το γάλα δεν κόβεται έτσι ξαφνικά.

Θεωρώ ότι στην περίπτωσή σου έγιναν κάποιες παρεμβάσεις.

 

Πες μου σε παρακαλώ το μωρό μείωσε γεύματα (δλδ όταν ηταν 1-2 μηνών θήλαζε πιο πολλές φορές απο τώρα?). Δεν πρόσφερες εσυ στήθος πριν ζητήσει το ίδιο;

Πόσες πάνες έβρεχε το μωρό πριν πάρει συμπλήρωμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τρωει 6 γευματα αλλα πολλες φορες κ 5 ... Ανα τριωρο!!! Απο δυο μηνων κοιμαται συνεχομενα τη νυχτα (μπορει κ δεκαωρο) ο γιατρος ειπε πως δεν χρειαζεται να την ξυπναω .... Την ημερα τρωει ανα τριωρο ... Την προλαβαινω σχεδον παντα πριν πεινασει πολυ κ κλαψει ... Μολις δω οτι μασουλαει τα μανικακια της της δινω το στηθος!!!! Βρεγμενες πανες σιγουρα 5 πολλες μερες κ περισσοτερες!!!! Η μικρη εκανε απο την αρχη καθε μερα κακα .. Το τελευταιο 15ημερο εκανε μονο δυο φορες κ την δευτερη με κλισμα:( απο χθες που δινω κ συμπληρωμα κανε 2-3 φορες την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλές οι 15 ημέρες, για να ζυγιστει. Σε 3 ημέρες, αν το μωρό παίρνει βάρος, μπορείς να ξεκινήσεις τον επαναγαλακτισμό (υπό την έννοια ότι σιγουρεύεστε ότι δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, π.χ.ουρολοιμωξη).

 

Είναι πολύ λίγα τα 5 γεύματα και πολλές οι 10 ώρες σερί ύπνος, για την ηλικία αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνηθως τρωει 6 γευματα αλλα πολλες φορες κ 5 ... Ανα τριωρο!!! Απο δυο μηνων κοιμαται συνεχομενα τη νυχτα (μπορει κ δεκαωρο) ο γιατρος ειπε πως δεν χρειαζεται να την ξυπναω .... Την ημερα τρωει ανα τριωρο ... Την προλαβαινω σχεδον παντα πριν πεινασει πολυ κ κλαψει ... Μολις δω οτι μασουλαει τα μανικακια της της δινω το στηθος!!!! Βρεγμενες πανες σιγουρα 5 πολλες μερες κ περισσοτερες!!!! Η μικρη εκανε απο την αρχη καθε μερα κακα .. Το τελευταιο 15ημερο εκανε μονο δυο φορες κ την δευτερη με κλισμα:( απο χθες που δινω κ συμπληρωμα κανε 2-3 φορες την ημερα...

 

Αύξησε επειγόντως τους θηλασμους σε τουλάχιστον 8 καλύτερα 9-10.

Θα προσφέρεις μόνη σου χωρίς να περιμένει να πεινάσει. Το βράδυ αν θέλεις να μην το πειράξεις ειναι οκ εφόσον θηλάζεις κατα τη διαρκεια της ημέρας τουλάχιστον 8 φορές.

Με τις οδηγίες του παιδιάτρου σου θα οδηγηθείς σε αποθηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

παρολο που η nina και η scratee ειναι πιο ειδικες,,,ηθελα να σου πω πως ειχα αντιμετωπισει και εγω μια στασιμοτητα στο βαρος στους 3 μηνες και αυτό που εκανα ηταν να τη θηλαζω ανα δυο ωρες την ημερα ειτε ζητουσε ειτε όχι δηλαδη εβγαιναν 7-8 θηλασμοι και ένα ξενο (αλλα αυτό ηταν δικη μου επιλογή),,,,,, και επισης προσπαθουσα να την κραταω περισσοτερη ωρα στο στηθος με τεχνάσματα (πχ να της δειχνω ένα παιχνιδακι που της τραβουσε την προσοχη),,,νομιζω ότι εινια μια ηλικια που καποια μωράκια ψιλοξεχνιουνται από τα διαφορα ερεθισματα του περιβάλλοντος και δε ζητανε να φανε πολύ συχνα,,,,και να προσθεσω ότι παρολο που εγω εφαρμοσα μικτη διατροφή δινοντας ένα μπιμπερο ξενο την ημερα νομιζω (ας με διορθωσουν αν κανω λαθος) ότι με το να δινεις στηθος και μετα ξενο σε καθε γευμα είναι σιγουρος τροπος αποθηλασμού,,,

 

 

καλη επιτυχια και να χαιρεσαι το μωρακι σου......:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

iouliana, έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Η σύσταση του συμπληρώματος μετά από κάθε γεύμα είναι απαραίτητη, όταν μιλάμε για μηδαμινή αύξηση βάρους, τόσο για λόγους διαγνωστικούς (το μωρό ζυγίζεται σε 3-4 ημέρες, βλέπουμε ότι παίρνει βάρος, άρα όλα οκ, αυτό έφταιγε, δε χρειάζονται εξετάσεις και ταλαιπωρία), όσο και θεραπευτικούς, για να αποφευχθεί η αφυδάτωση του παιδιού.

 

Από κει και πέρα, όμως, πρέπει να αρχίσει η στήριξη της μητέρας, ώστε να επιτύχει πλήρη επαναγαλακτισμό, το συντομότερο δυνατόν, Δηλαδή, το συμπλήρωμα θα είναι, σιγά-σιγά, όχι ξένο γάλα, αλλά δικό της αντλημένο, που θα χορηγείται με σωληνάκι, όσο το μωρό είναι πάνω στο στήθος, και όχι με μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

iouliana' date=' έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Η σύσταση του συμπληρώματος μετά από κάθε γεύμα είναι απαραίτητη, όταν μιλάμε για μηδαμινή αύξηση βάρους, τόσο για λόγους διαγνωστικούς (το μωρό ζυγίζεται σε 3-4 ημέρες, βλέπουμε ότι παίρνει βάρος, άρα όλα οκ, αυτό έφταιγε, δε χρειάζονται εξετάσεις και ταλαιπωρία), όσο και θεραπευτικούς, για να αποφευχθεί η αφυδάτωση του παιδιού.

 

Από κει και πέρα, όμως, πρέπει να αρχίσει η στήριξη της μητέρας, ώστε να επιτύχει πλήρη επαναγαλακτισμό, το συντομότερο δυνατόν, Δηλαδή, το συμπλήρωμα θα είναι, σιγά-σιγά, όχι ξένο γάλα, αλλά δικό της αντλημένο, που θα χορηγείται με σωληνάκι, όσο το μωρό είναι πάνω στο στήθος, και όχι με μπιμπερό.[/quote']

 

ναι καταλαβα τι εννοεις,,,,βεβαια είναι πολύ σημαντικο το μωρακι να παρει βαρος,,,,να σ ερωτησω κατι μιας και σε πετυχα ,,θα μπορουσα (γτ εγω στην ουσια εδραιωσα μειωμενη παραγωγη) την ωρα που της εδινα το ξενο (ιδια παντα και τις υπολοιπες ωρες αυστηρα στηθος) να αντλουσα ώστε από αποψη παραγωγης να ειχα το ιδιο αποτέλεσμα σα να θηλαζα αποκλειστικα?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σίγουρη!

 

Θεωρητικά, ναι, εφόσον ήταν καλό το θήλαστρο, δηλαδή ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό. Βέβαια, όπως λέμε, "το καλύτερο θήλαστρο είναι το μωρό", που σημαίνει ότι, στην πράξη, μπορει η παραγωγή να μην εξισωνόταν με του αποκλειστικού θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σίγουρη!

 

Θεωρητικά' date=' ναι, εφόσον ήταν καλό το θήλαστρο, δηλαδή ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό. Βέβαια, όπως λέμε, "το καλύτερο θήλαστρο είναι το μωρό", που σημαίνει ότι, στην πράξη, μπορει η παραγωγή να μην εξισωνόταν με του αποκλειστικού θηλασμού.[/quote']

 

και να υποθεσω ότι αυτό θα το πετυχαινα αν το εφαρμοζα από την αρχη?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον... Λοιπον μεσα σε δυο μερες εβαλε περιπου 120γρ ... Κ επισης φαινεται πιο δραστηρια κ οι κενωσεις τις ειναι τουλαχιστον 3 ημερησιως .... Αποφασισα να συνεχισω με το θηλασμο καθε 2,5 με 3 ωρες της δινω στηθος κ μετα συμπληρωμα ... Ηδη νιωθω το στηθος πιο βαρυ κ σφιχτο!!! Επισης απο τοτε που ξεκινησε το ξενο κοιμαται 12:00-7:00 οποτε προστεθηκε ενα γευμα στην ημερα!!!! Ο γιατρος εχει απορριψει οτιδηποτε παθολογικο ... Απλα προτεινε την εναλλαξ σιτιση γιατι ξερεις πως ειμαι μονη με 2 μωρα κ δεν προλαβαινω ...

Link to comment
Share on other sites

Iouliana, όχι απαραίτητα, γιατί η παραγωγή αύξανεται, με το πέρασμα του χρόνου, αν υπάρχει η "ζήτηση".

 

Μαρία, καλά τα νέα σου! Βέβαια, μόνη με 2 μωρά, δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να κάνεις θηλασμους-αντλήσεις-αποστειρωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Iouliana, όχι απαραίτητα, γιατί η παραγωγή αύξανεται, με το πέρασμα του χρόνου, αν υπάρχει η "ζήτηση".

 

απλα φανταζομαι ότι θα είναι καλυτερα το σωμα να συνηθισει το θηλαστρο από την αρχη,,,

 

σε ευχαριστω,,όταν ξαναμείνω εγκυος θα με βοηθήσεις σιγουρα:D:D:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος ειναι 16 μηνων κ η μικρη 3 μηνων:) αντλησεις δεν κανω ... Απλα προσπαθω να την βαζω συχνοτερα κ περισσοτερη ωρα!!!! Οσο μαφηνει δηλαδη ο μεγαλος!!!!!ελπιζω να συνεχισω εστω κ ετσι ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...