Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα!

Είμαι έγκυος 21 εβδομάδων και το έμβρυο είναι μικρότερο κατά 2 εβδομάδες σε σχέση υπερυχογραφικής - ημερολογιακής ηλικίας. Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και στην πρώτη μου κόρη, όπου γεννήθηκε 2.250 κιλά και 48 εκ στην 41 εβδομάδα κύησης. Δεν είχε κανένα πρόβλημα, και πλέον είναι ένα πανέξυπνο κοριτσάκι μεν, μικροκαμωμένο δε. Όμως το άγχος που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη και τους πρώτους μήνες που γεννήθηκε ήταν βασανιστικό.

Και στις 2 εγκυμοσύνες δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας, πρόβλημα που να ξεκινάει δλδ από τον πλακούντα και τις αρτηρίες. Ο γιατρός μου δεν μπορεί λέει να κάνει κάτι άλλο πέρα από την στενή παρακολούθηση του εμβρύου. Παίρνω salospir προληπτικά.

Δεν ξέρω όμως τι μπορεί να φταίει που εμποδίζει τα μωρά μου να μεγαλώσουν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι τυχερή και αυτή τη φορά για μια καλή έκβαση. Δεν μπορώ πάλι να χαρώ την εγκυμοσύνη μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Θέλω να μάθω αν είχε καμία κοπέλα το ίδιο πρόβλημα και τι μέτρα πήρε ο γιατρός της σε θέματα εξετάσεων, φαρμάκων, και γενικότερης αντιμετώπισης της εγκυμοσύνης.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Είμαι έγκυος 21 εβδομάδων και το έμβρυο είναι μικρότερο κατά 2 εβδομάδες σε σχέση υπερυχογραφικής - ημερολογιακής ηλικίας. Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και στην πρώτη μου κόρη, όπου γεννήθηκε 2.250 κιλά και 48 εκ στην 41 εβδομάδα κύησης. Δεν είχε κανένα πρόβλημα, και πλέον είναι ένα πανέξυπνο κοριτσάκι μεν, μικροκαμωμένο δε. Όμως το άγχος που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη και τους πρώτους μήνες που γεννήθηκε ήταν βασανιστικό.

Και στις 2 εγκυμοσύνες δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας, πρόβλημα που να ξεκινάει δλδ από τον πλακούντα και τις αρτηρίες. Ο γιατρός μου δεν μπορεί λέει να κάνει κάτι άλλο πέρα από την στενή παρακολούθηση του εμβρύου. Παίρνω salospir προληπτικά.

Δεν ξέρω όμως τι μπορεί να φταίει που εμποδίζει τα μωρά μου να μεγαλώσουν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι τυχερή και αυτή τη φορά για μια καλή έκβαση. Δεν μπορώ πάλι να χαρώ την εγκυμοσύνη μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Θέλω να μάθω αν είχε καμία κοπέλα το ίδιο πρόβλημα και τι μέτρα πήρε ο γιατρός της σε θέματα εξετάσεων, φαρμάκων, και γενικότερης αντιμετώπισης της εγκυμοσύνης.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλημέρα και σε σένα.

Υπάρχουν 2 αιτίες για μικρά μωρά:

1) τα γονίδια. Αν δηλ. κάποιος από τους γονείς (ή σπανιότερα κάποιος από τους συγγενείς α' βαθμού) είναι μικροκαμωμένος (κοντου αναστήματος). Στη χώρα μας είναι πολύ συνηθισμένη αιτία, δεν είναι αιτία ανησυχίας και δεν διορθώνεται.

2) πρόβλημα με τη λειτουργία του πλακούντα. Εδώ το μωρό γονιδιακά ήταν να γίνει κανονικού μεγέθους, αλλά η ανεπάρκεια του πλακούντα δεν το αφήνει. Τα Doppler (δηλ. η κυκλοφορία του αίματος στον πλακούντα και στις αρτηρίες) ΔΕΝ αποκαλύπτουν πάντα το πρόβλημα. Εδώ μπορεί να φταίει το κάπνισμα (έστω και το ελάχιστο, έστω και αν το έκοψε η μητέρα μόλις έμαθε την εγκυμοσύνη- γιατί τότε ήταν ΗΔΗ έγκυος!), η πίεση, ο διαβήτης, η θρομβοφιλία κλπ. Εδώ μπορούμε μόνο να μετριάσουμε το αποτέλεσμα με το να διορθώσουμε την αιτία (stop στο κάπνισμα, διόρθωση σακχάρου, έλεγχος πίεσης, αντιπηκτικά στη θρομβοφιλιά κοκ). Το salospir (ασπιρίνη) είναι αντιπηκτικό και βοηθάει μόνο στην αποδεδειγμένη θρομβοφιλία μαζί με clexane (δηλ. όταν η γυναίκα έχει κάνει πλήρη μοριακό έλεγχο θρομβοφιλίας και έχει βρεθεί να πάσχει) καθώς και όταν υπάρχουν υπερηχογραφικά αυξημένες πιθανότητες ανεπάρκειας πλακούντα (παθολογικά doppler μητριαίων αρτηριών) και όχι όταν δίνεται προληπτικά. Στη χώρα μας λόγω του αυξημένου κόστους σπανίως γίνονται οι πλήρεις εξετάσεις θρομβοφιλίας σε εγκύους με προηγούμενο μικρό μωρό όπως θα έπρεπε και πολλές γυναίκες παίρνουν αντιπηκτικά χωρίς να υπάρχει αποδεδειγμένο όφελος. Επίσης πολλές γυναίκες με το ιστορικό σου δεν κάνουν Doppler μητριαίων (στην αυχενική διαφάνεια).

Τέλος στις περισσότερες περιπτώσεις ανεπάρκειας πλακούντα, ακόμη και αν γίνουν όλες οι ενδεδειγμένες εξετάσεις, δεν εντοπίζεται συγκεκριμένη αιτία και άρα δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα.

Υπάρχουν 2 αιτίες για μικρά μωρά:

1) τα γονίδια. Αν δηλ. κάποιος από τους γονείς (ή σπανιότερα κάποιος από τους συγγενείς α' βαθμού) είναι μικροκαμωμένος (κοντου αναστήματος). Στη χώρα μας είναι πολύ συνηθισμένη αιτία, δεν είναι αιτία ανησυχίας και δεν διορθώνεται.

 

2) πρόβλημα με τη λειτουργία του πλακούντα. Εδώ το μωρό γονιδιακά ήταν να γίνει κανονικού μεγέθους, αλλά η ανεπάρκεια του πλακούντα δεν το αφήνει. Τα Doppler (δηλ. η κυκλοφορία του αίματος στον πλακούντα και στις αρτηρίες) ΔΕΝ αποκαλύπτουν πάντα το πρόβλημα. Εδώ μπορεί να φταίει το κάπνισμα (έστω και το ελάχιστο, έστω και αν το έκοψε η μητέρα μόλις έμαθε την εγκυμοσύνη- γιατί τότε ήταν ΗΔΗ έγκυος!), η πίεση, ο διαβήτης, η θρομβοφιλία κλπ. Εδώ μπορούμε μόνο να μετριάσουμε το αποτέλεσμα με το να διορθώσουμε την αιτία (stop στο κάπνισμα, διόρθωση σακχάρου, έλεγχος πίεσης, αντιπηκτικά στη θρομβοφιλιά κοκ). Το salospir (ασπιρίνη) είναι αντιπηκτικό και βοηθάει μόνο στην αποδεδειγμένη θρομβοφιλία μαζί με clexane (δηλ. όταν η γυναίκα έχει κάνει πλήρη μοριακό έλεγχο θρομβοφιλίας και έχει βρεθεί να πάσχει) καθώς και όταν υπάρχουν υπερηχογραφικά αυξημένες πιθανότητες ανεπάρκειας πλακούντα (παθολογικά doppler μητριαίων αρτηριών) και όχι όταν δίνεται προληπτικά. Στη χώρα μας λόγω του αυξημένου κόστους σπανίως γίνονται οι πλήρεις εξετάσεις θρομβοφιλίας σε εγκύους με προηγούμενο μικρό μωρό όπως θα έπρεπε και πολλές γυναίκες παίρνουν αντιπηκτικά χωρίς να υπάρχει αποδεδειγμένο όφελος. Επίσης πολλές γυναίκες με το ιστορικό σου δεν κάνουν Doppler μητριαίων (στην αυχενική διαφάνεια).

Τέλος στις περισσότερες περιπτώσεις ανεπάρκειας πλακούντα, ακόμη και αν γίνουν όλες οι ενδεδειγμένες εξετάσεις, δεν εντοπίζεται συγκεκριμένη αιτία και άρα δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Επειδη βλέπω πως γνωριζεις καποια πράγματα, θελω να σε ρωτήσω

 

1 . )Εμείς οι γονείς δεν είμαστε ιδιαίτερα μικροκαμωμένοι αλλά σχετικά κανονικοί. Σε ύψος εγώ είμαι 1,60 και ο άντρας μου 1,80. Από κιλά εγώ ήμουν πάντα λίγο παραπάνω και ο άντρας μου αρκετά αδύνατος. Στην οικογένεια υπάρχει ένας κοντός, ο πεθερός μου, αλλά θα με εντυπωσίαζε να έμοιαζαν και τα 2 μωρά στον σωματότυπό του. Επίσης αυτός είχε γεννηθεί κανονικό μωρό. Στην ευρύτερη οικογένεια υπάρχουν άτομα όλων των σωματότυπων και ψηλοί γεροδεμένοι και πιο μαζεμένοι. Ωστόσο η κόρη μου που είναι 18 μηνών, είναι μόλις 9 κιλά και 79 εκ ύψος. Αν και δεν δείχνει να έχει κάτι παθολογικό, δεν έχω ακόμα εφησυχαστεί για το αν πρέπει να το ψάξω περισσότερο. Και τώρα με το δεύτερο μωρό, έχω ανησυχήσει ξανά.

 

2.) Σχετικά με το θέμα του πλακούντα δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα. Εννοείς ότι μπορεί να υπάρχει αλλά να μην μπορεί να φανεί στο dopler? Εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν έχω κάνει γιατί ο γιατρός μου δεν θεωρούσε ότι χρειάζονται. Το salospir εχω καταλάβει κι εγω ότι δεν βοηθάει καθώς εχουμε προς το παρόν τα ίδια μεγεθη με την προηγούμενη εγκυμοσύνη όπου δεν έπαιρνα salospir.

θέμα καπνίσματος, διαβήτη και πίεσης δεν υπάρχει προς το παρόν.

 

Οπότε απλά το αφήνω στην τύχη του?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να αναρωτιέμαι τα εξής και δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να μου δώσει απάντηση βάση γνώσεων ή εμπειριών.

 

1.) Αν η κόρη μου ήταν ως έμβρυο και είναι ως μωρό γονιδιακά κατασκευασμένη να είναι μικροκαμωμένη, ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβαίνει πάλι το ίδιο στο νέο έμβρυο?

 

2.) Αν η κόρη μου ήταν ως έμβρυο και είναι ως μωρό μικροκαμωμένη λόγω κάποιας παθολογίας, ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβαίνει πάλι το ίδιο στο νέο έμβρυο?

 

3.) Αν ο λόγος για τα μικρά έμβρυα είναι ο πλακούντας, ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβαίνει πάλι το ίδιο, αφού ο πλακούντας δημιουργείται από την αρχή σε κάθε εγκυμοσύνη?

 

4.) Αν ο λόγος για τα μικρά έμβρυα είμαι εγώ και κάποιο πρόβλημα που έχω, δεν ξέρω τι πρέπει να ελέγξω...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου θέμα το είχε συγγενής μας, τα παιδάκια της και τα δύο τα γέννησε με μικρό βάρος (2280 & ~2400). Το δικό της ζήτημα ήταν η μηριαία αρτηρία που από κατασκευής "διπλωνόταν ελαφρά" μας είχε εξηγήσει και της είχε συστήσει ο γυναικολόγος της να μην διπλώνει τα πόδια της στον ύπνο, όσο γίνεται, και να μην διπλώνεται γενικά πολύ. Δεν ήταν όμως απ' όσο έλεγε σε καμία περίπτωση επικίνδυνο για εκείνη ή τα παιδιά. Ασφαλώς αυτά είναι τα λεγόμενα της, δεν γνωρίζω αν ισχύει αυτό.

 

Εγώ είχα το αντίθετο, πάντοτε οι αναλογίες των παιδιών μου ήταν πιο μπροστά 1-2 εβδομάδες, σε σχέση με την πραγματική ηλικία κύησης.

Μου είχαν πει πως ήταν γονιδιακό το ζήτημα και έναν μικρό ρόλο έπαιζε επίσης πως είχα "μικρό κύκλο" (26 ημερών) κι έτσι με τον κλασσικό τύπο υπολογιζόταν λάθος η ΠΗΤ.

Δες σχετικά: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=126128

 

Τέλος να σου πω πως είχα και διαβήτη κύησης τελικά μα εντελώς ελεγχόμενο, με την διατροφή μου δεν ανέβηκε ποτέ πάνω απ΄τα όρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό σου θέμα το είχε συγγενής μας, τα παιδάκια της και τα δύο τα γέννησε με μικρό βάρος (2280 & ~2400). Το δικό της ζήτημα ήταν η μηριαία αρτηρία που από κατασκευής "διπλωνόταν ελαφρά" μας είχε εξηγήσει και της είχε συστήσει ο γυναικολόγος της να μην διπλώνει τα πόδια της στον ύπνο, όσο γίνεται, και να μην διπλώνεται γενικά πολύ. Δεν ήταν όμως απ' όσο έλεγε σε καμία περίπτωση επικίνδυνο για εκείνη ή τα παιδιά. Ασφαλώς αυτά είναι τα λεγόμενα της, δεν γνωρίζω αν ισχύει αυτό.

 

Εγώ είχα το αντίθετο, πάντοτε οι αναλογίες των παιδιών μου ήταν πιο μπροστά 1-2 εβδομάδες, σε σχέση με την πραγματική ηλικία κύησης.

Μου είχαν πει πως ήταν γονιδιακό το ζήτημα και έναν μικρό ρόλο έπαιζε επίσης πως είχα "μικρό κύκλο" (26 ημερών) κι έτσι με τον κλασσικό τύπο υπολογιζόταν λάθος η ΠΗΤ.

Δες σχετικά: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=126128

 

Τέλος να σου πω πως είχα και διαβήτη κύησης τελικά μα εντελώς ελεγχόμενο, με την διατροφή μου δεν ανέβηκε ποτέ πάνω απ΄τα όρια.

 

Εγώ πάντα είχα μεγάλο κύκλο γύρω στις 35 ημέρες. Αυτή την διαφορά την λαμβάνει υπόψιν του ο γιατρός, την αρχική διαφορά δλδ που έχω στους πρώτους υπερήχους, αλλά καθώς προχωράει η εγκυμοσύνη αυτή η ψαλίδα ανοίγει. Σαν κάτι δλδ να εμποδίζει τα έμβρυα να διατηρήσουν τον ρυθμό ανάπτυξής τους, έστω και με την αρχική διαφορά.

 

Απλά επειδή δεν έχω καμιά σαφή απάντηση για το τι μπορεί να φταίει, όπως η γνωστή σου πχ είχε μια απάντηση, εχω αγχος μήπως συμβέι κατι κακο.:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι περιπου ιδία περιπτωση...τον γιο μου το γεννησα 2500 κιλά ατην 39 η εβδομαδα κ επειδή κ το δεύτερο μωρο δεν έπαιρνε πολύ βαρος εκανα μοριακό έλεγχο θρομβοφιλιας...τελικά βρέθηκα θετική σε καποιες μεταλαξεις κ ξεκίνησα αντιπηκτικες...η κόρη μου γεννήθηκε 2400 στην 38η εβδομάδα...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι περιπου ιδία περιπτωση...τον γιο μου το γεννησα 2500 κιλά ατην 39 η εβδομαδα κ επειδή κ το δεύτερο μωρο δεν έπαιρνε πολύ βαρος εκανα μοριακό έλεγχο θρομβοφιλιας...τελικά βρέθηκα θετική σε καποιες μεταλαξεις κ ξεκίνησα αντιπηκτικες...η κόρη μου γεννήθηκε 2400 στην 38η εβδομάδα...

 

Τον ελεγχο τον εκανες ενω ησουν εγκυος? Γιατι διαβασα οτι πρεπει να γινει εκτος εγκυμοσυνης. Ο γιατρος μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανω. Με εχει φαει αυτη η σκεψη μηπως επρεπε να εχω κανει.

 

Και δλδ με τις ενεσεις παλι δεν ειχες μεγαλη διαφορα στο βαρος απο το πρωτο μωρο ε?

 

Οπως και εχει να σου ζησουν τα παιδακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πάντως αρχικά έναν έλεγχο της πρωτεϊνης S αν δεν κάνω λάθος, η ανεπάρκεια της υποδηλώνει πιθανή θρομβοφιλία. Απλή εξέταση αίματος. Περιλαμβάνεται σε ευρυ προγεννητικό έλεγχο (δεν την ζητούν πάντα, μόνο οι γιατροί που τα "ψυρίζουν").

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου , καλημέρα.

Γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη ,απο άλλο γιατρό , αφού έχεις αμφιβολίες;

Επειδη δεν φαίνεσαι να του έχεις 100% εμποστοσύνη , γι'αυτο στο λέω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη μου , καλημέρα.

Γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη ,απο άλλο γιατρό , αφού έχεις αμφιβολίες;

Επειδη δεν φαίνεσαι να του έχεις 100% εμποστοσύνη , γι'αυτο στο λέω.....

 

Εχω αρχισει να το σκεφτομαι σοβαρα αλλα δεν ξερω κανεναν αλλο γιατρο. Πρεπει να παω σε καποιον στην τυχη....

 

Επισης με ειχε επηρεασει και ο αντρας μου που ειναι αρνητικος στην ιδεα γιατι λεει θα μπλεξουμε και ειναι αισιοδοξος απο την φυση του οτι ολα θα πανε καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε λέμε οτι δε θα πάνε όλα καλά , απλά είναι μια περίοδος της ζωής σου χαρούμενη·είναι κρίμα να την περάσεις μές στο άγχος!

 

Πιό πολύ για να σου φύγει η ιδέα ,να πας και σε άλλον να πάρεις τη γνώμη του.

Δε μπορεί κάποιος να σου συστήσει κάποιον;Ή ακόμα καλύτερα σε κάποιον στην τύχη.Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο , κάποιος στην τύχη σε εξετάζει.Δες το έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε λέμε οτι δε θα πάνε όλα καλά , απλά είναι μια περίοδος της ζωής σου χαρούμενη·είναι κρίμα να την περάσεις μές στο άγχος!

 

Πιό πολύ για να σου φύγει η ιδέα ,να πας και σε άλλον να πάρεις τη γνώμη του.

Δε μπορεί κάποιος να σου συστήσει κάποιον;Ή ακόμα καλύτερα σε κάποιον στην τύχη.Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο , κάποιος στην τύχη σε εξετάζει.Δες το έτσι!

 

Aστα να πάνε... δεν έχω υπάρξει ποτέ χαρούμενη έγκυος. Τώρα έχω αγχωθεί και με τις γρίπες. Όλοι στη δουλεια ειναι άρρωστοι και βηχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα είμαι μια νέα μελλοντική μανούλα κ πολύ στεναχωρεμενη. Η β επιπεδου του μωρο μου22 εβδομαδων βγήκε σε βάρος 380 ήταν η κοιλίτσα του μικρή ένα όλες οι μετρήσεις πολύ καλες:(εάν δεν έχει μεγαλωσει μέχρι της 21 θα κάνω παρακεντιση είναι κάτι που με τρομάζει πολυ:(κορίτσια εσείς τι λετε;;να είναι καλά το μωράκι μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι μια νέα μελλοντική μανούλα κ πολύ στεναχωρεμενη. Η β επιπεδου του μωρο μου22 εβδομαδων βγήκε σε βάρος 380 ήταν η κοιλίτσα του μικρή ένα όλες οι μετρήσεις πολύ καλες:(εάν δεν έχει μεγαλωσει μέχρι της 21 θα κάνω παρακεντιση είναι κάτι που με τρομάζει πολυ:(κορίτσια εσείς τι λετε;;να είναι καλά το μωράκι μου;;;

 

Τι φοβούνται δηλαδή οι γιατροί κοριτσάκι μου? γιατί να κάνεις παρακέντηση?

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...