Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός τράχηλος, χοανοειδής, ακινησία 2ο τρίμηνο


Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειμαι εγκυος 22 εβδομαδων στο δευτερο παιδακι μου κ στη β επιπεδου μας ειπαν οτι ο τραχηλος εχει το μικροτερο αποδεκτο μηκος,2,5εκ και εχει χοανοειδη μορφη,δηλ ετοιμαζεται για τοκετο.Ο γιατρος μου συνεστησε πληρη ακινησια,μου χορηγησε κολπικα προγεστερονη κ συνεχιζω να παιρνω μαγνησιο λογω συσπασεων που εχω απο την 14η βδομαδα.Θα μας βλεπει καθε βδομαδα,θελει να αποφυγουμε εκτακτη περιδεση λογω επικινδυνοτητας που εχει αν γινει τωρα,αλλα αν χειροτερεψει πιθανον να ειναι μονοδρομος.Εχω οπλιστει με υπομονη κ θα κανω ο,τι μπορω να μην επιβαρυνω την κατασταση..Αν χρειαστει να νοσηλευτω,ο γιατρος μου ειναι σε ιδιωτικο κ οικονομικα δεν υπαρχει η δυνατοτητα για πολυημερη νοσηλεια καθως ο εοπυυ δεν καλυπτει σχεδον τπτ αρα θα πρεπει να εξεταστει η πιθανοτητα δημοσιου κ προφανως η αλλαγη γιατρου.Καποια κοπελα με αναλογη εμπειρια;

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια, στο β επιπεδου στις 22εβδ και 5 ημερ βρηκα τραχηλο 2.00 εκ. και εσωτερικα χοανη.. Εκανα σε 2 μερες εκτακτη περιδεση και σημερα ειμαι 35 κ 5..

 

Αποφασισα το χειρουργειο εχοντας 2 επιλογες: 1. να το πολεμησω με χαπια και ακινησια αλλα συμφωνα με το γιατρο με μεγααλο ρισκο και 2. να τολμησω την περιδεση με 50% ωστοσο πιθανοτητα να μου σπασει απο λαθος τον υμενα και να γεννησω εκεινη τη στιγμη παιδι μη βιωσιμο.. Αποφασισα το 2..

 

ΑΛΛΑ: 1. εμπιστευομαι το γιατρο μου και 2. ο γιατρος μου ειχε τα κοτσια να το αναλάβει, καθως στην Ελλάδα κανεις δεν το τολμα σε τοσο προχωρημενη εβδομαδα.. το κοστος αν κτ παει στραβα ειναι καθαρα δικο του, αλλιως κατηγορεις τη φαρμακευτικη αγωγη..

 

Καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του, δε θελω σε καμια περιπτωση να παρω κανενα στον λαιμο μου, απλα ενημερωνω οτι υπαρχει ΚΑΙ αυτη η δυνατοτητα, μηπως θελετε να τη διερευνησετε. Ποτε δε θα μαθω τι θα γινοταν αν δεν το ειχα τολμησει, ισως παλι να τα ειχα καταφερει, κανεις δεν ξερει. Ωστοσο δεν περναει μερα που να μην ευγνωμονω την Παναγια που το μωρακι αυτο ειναι ακομα μεσα στην κοιλια μου.. Ευχομαι και στις δυο σας να σας πανε καλα όλα και να τα καταφερουν τα μωρακια σας. Ελπιζω να βοηθησα και να μη σας μπερδεψα..

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις; Πώς είναι η κατάσταση σου; Εγώ στην 22η βδομάδα έχω τράχηλο 2 εκατοστά.. Ακινησία σπίτι με χάπια κ ο Θεός βοηθός.

 

Καλησπερα,εν τελει δεν την γλιτωσα την περιδεση καθως σε 5 μερες ο τραχηλος μου εχασε ενα εκατοστο κ εφτασε 1,5 εκ και καθως ηταν ανοιχτος κ μαλακος δεν ειχαμε επιλογη.εχει 2 βδομαδες που εγινε η επεμβαση,φαινεται να πηγαινει καλα αν εξαιρεσεις οτι καπου τραβαει το ραμμα κ εχω λιγο ροζ ακομη..ο γιατρος ειπε να μην ανησυχω..εσυ πως εισαι;ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια, στο β επιπεδου στις 22εβδ και 5 ημερ βρηκα τραχηλο 2.00 εκ. και εσωτερικα χοανη.. Εκανα σε 2 μερες εκτακτη περιδεση και σημερα ειμαι 35 κ 5..

 

Αποφασισα το χειρουργειο εχοντας 2 επιλογες: 1. να το πολεμησω με χαπια και ακινησια αλλα συμφωνα με το γιατρο με μεγααλο ρισκο και 2. να τολμησω την περιδεση με 50% ωστοσο πιθανοτητα να μου σπασει απο λαθος τον υμενα και να γεννησω εκεινη τη στιγμη παιδι μη βιωσιμο.. Αποφασισα το 2..

 

ΑΛΛΑ: 1. εμπιστευομαι το γιατρο μου και 2. ο γιατρος μου ειχε τα κοτσια να το αναλάβει, καθως στην Ελλάδα κανεις δεν το τολμα σε τοσο προχωρημενη εβδομαδα.. το κοστος αν κτ παει στραβα ειναι καθαρα δικο του, αλλιως κατηγορεις τη φαρμακευτικη αγωγη..

 

Καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του, δε θελω σε καμια περιπτωση να παρω κανενα στον λαιμο μου, απλα ενημερωνω οτι υπαρχει ΚΑΙ αυτη η δυνατοτητα, μηπως θελετε να τη διερευνησετε. Ποτε δε θα μαθω τι θα γινοταν αν δεν το ειχα τολμησει, ισως παλι να τα ειχα καταφερει, κανεις δεν ξερει. Ωστοσο δεν περναει μερα που να μην ευγνωμονω την Παναγια που το μωρακι αυτο ειναι ακομα μεσα στην κοιλια μου.. Ευχομαι και στις δυο σας να σας πανε καλα όλα και να τα καταφερουν τα μωρακια σας. Ελπιζω να βοηθησα και να μη σας μπερδεψα..

 

Καθολου δεν μας μπερδεψες ισα ισα μας εδωσες κουραγιο!!ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τελους κ να γεννησεις με το καλο ενα γερο μωρακι!κ εγω ειναι η αληθεια φοβηθηκα την επεμβαση αλλα ευτυχως ολα καλα!γνωρισα ενα γιατρο που τον εμπιστευθηκα κ αφεθηκα στα χερια του κυριολεκτικα.η αληθεια ειναι οτι νιωθω πιο ηρεμη με την περιδεση.αλλωστε εγω την δοκιμασα την αγωγη κ φανηκε οτι ο τραχηλος μου ειχε αλλα σχεδια κ η περιδεση ηταν μονοδρομος.

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν ξέρω ακόμα. Δεν πήγα να με ξαναδεί από την Τρίτη κ εχω σκάσει από την αγωνία μου. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο εκεί που έκανα την Β επιπέδου να ρωτήσω αν μπορώ τόσο σύντομα να ξαναπάω τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα. Ο γιατρός μου δεν μου μίλησε για περίδεση καθόλου κ μου έκανε εντύπωση η ηρεμία του. Φοβάμαι πως θα αντέξει ο τραχηλος με 2 εκατοστά 3 μήνες ενώ μειώθηκε τόσο γρήγορα μόνο σε 5 μέρες. Τώρα είμαι 22+5 οπότε και φοβάμαι την περίδεση. Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

jei-gi μπραβο που τολμησες την περιδεση, αφου βρηκες και τον καταλληλο γιατρο. Θα δεις, ολα θα πανε καλα. Παλι ακινησια, σπιτι και χαπια αλλα.. με άλλον αέρα! Όντως νιώθεις μια ασφάλεια παραπάνω!

 

andim σκεφτηκες να απευθυνθεις σε καποιον αλλο γιατρο, μηπως και σε συμβουλευσει διαφορετικά? Μου κάνει εντύπωση που δε σου ανέφερε καν την επιλογή της περίδεσης.. Ο δικος μου με παρακολουθει στη Θεσσαλονίκη, αν τυχον δεν έχεις κάποια άλλη επιλογή. Και ο δικός μου ο τράχηλος μειώθηκε κατακόρυφα εντελώς ξαφνικά, και να είναι καλά η υπερηχογραφίστρια στη β' επιπέδου που το εντόπισε μετά από πολλή προσπάθεια ομολογώ. 3 φορές με εξέτασε κοιλιακά και την τέταρτη κολπικά. Έτσι φαίνεται με ακρίβεια το μήκος του τραχήλου. Εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση και να πάνε όλα καλά, σίγουρα όμως μην το αφήνεις στην τύχη, ψάξτο.. Και μην σηκώνεσαι απο το κρεβάτι!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα κολπικά με εξέτασαν. Ποιος είναι ο γιατρός σου; Δεν ξέρω γιατί δεν το ανέφερε καν, φαινόταν πολύ χαλαρός κ μου είπε να το ξαναδώ σε 15 μέρες. Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλές. Ίσως είναι κατά της περίδεσης, είναι από τους καλύτερους γιατρούς στη Θεσσαλονίκη οπότε μόνο αυτόν εμπιστεύομαι για επεμβάσεις άμα χρειαστεί. Μακάρι να έχει δίκιο κ να πάνε όλα καλά. Ούτε τουαλέτα δεν πάω να φανταστείς για να μην σφιχτω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα κολπικά με εξέτασαν. Ποιος είναι ο γιατρός σου; Δεν ξέρω γιατί δεν το ανέφερε καν, φαινόταν πολύ χαλαρός κ μου είπε να το ξαναδώ σε 15 μέρες. Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλές. Ίσως είναι κατά της περίδεσης, είναι από τους καλύτερους γιατρούς στη Θεσσαλονίκη οπότε μόνο αυτόν εμπιστεύομαι για επεμβάσεις άμα χρειαστεί. Μακάρι να έχει δίκιο κ να πάνε όλα καλά. Ούτε τουαλέτα δεν πάω να φανταστείς για να μην σφιχτω καθόλου.

 

Συμφωνω οτι το 15ημερο ειναι μεγαλο διαστημα.Οπως επισης συμφωνω με τη Τhod στο να παρεις κ αλλη γνωμη.Κ εγω δεν καταλαβαινω πως δε σου μιλησε για περιδεση.Ισως ο τραχηλος σου ειναι κλειστος κ γι αυτο να ειναι χαλαρος ο γιατρος.Εμενα απ την αρχη που διαπιστωθηκε προβλημα μου ειχε μιλησει για περιδεση αν δεν αντιδρουσα καλα στην αγωγη.Οταν μαλιστα σε 5 μερες ειχαμε τα κακα μαντατα περι περιδεσης,αμεσως μιλησα με αλλους 2 γιατρους τηλεφωνικα κ την επομενη μερα εκλεισα ραντεβου σ εναν που μου συστησαν του δημοσιου κ μαζι του πηγα και την εκανα.Μην καθεσαι κ αγχωνεσαι,ειναι χειροτερο.Πηγαινε και σε αλλον να δεις τι θα σου πει.

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης andim μην κρατιεσαι για την ντουαλετα.Ρωτα τον γιατρο σου μηπως παρεις κατι να σε βοηθησει.Εγω σχεδον καθημερινα πινω duphalac με συμβουλη γιατρου.

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Andim σου έστειλα μήνυμα για το γιατρό, ελπίζω να το πήρες! όντως ότι δεν έχεις χοανισμα μπορεί να δικαιολογεί την άνεση του γιατρού.. Κινηςου πάντως αμεςα και να μας ενημερώσεις με θετικά νέα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά με έβαλε στη κλινική να με παρακολουθει γιατί είχα λίγο αίμα πάλι. Έχω συσπασεις όμως κάθε απόγευμα. Προχθές μετρήσαμε τον τράχηλο κ ήταν ακόμα 2. Τώρα με τόσες συσπασεις δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Ο γιατρός είναι σίγουρος ότι θα βγάλω και τον 9ο. Ο τράχηλος στη Β επιπέδου ήταν κλειστός. Λογικά ακόμα θα είναι για να μην είπε τίποτα. Άκουσα πως τα υποθετα γλυκερίνης προκαλούν συσπασεις στο εντερο κ επηρεάζουν κ τη μήτρα κ κάνει. Λέτε από αυτό να είναι οι συσπασεις μου; Γιατί χθες κ προχθές έβαλα, κ σημερα με πονάει πολύ το εντερο. Μπορεί να έκανα βλακεια, αλλά θα έσκαγα. Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό μπροστά στις άλλες για τη δυσκοικιοτητα, εντάξει, χαζό, αλλά είμαι κ ντροπαλή τρομάρα μου, τρώω τέτοια κολλήματα. Τον γιατρό τον ρωτάω άμα κοντυνει κ άλλο τι θα κανουμε; Κ λέει δεν θα κοντυνει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά με έβαλε στη κλινική να με παρακολουθει γιατί είχα λίγο αίμα πάλι. Έχω συσπασεις όμως κάθε απόγευμα. Προχθές μετρήσαμε τον τράχηλο κ ήταν ακόμα 2. Τώρα με τόσες συσπασεις δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Ο γιατρός είναι σίγουρος ότι θα βγάλω και τον 9ο. Ο τράχηλος στη Β επιπέδου ήταν κλειστός. Λογικά ακόμα θα είναι για να μην είπε τίποτα. Άκουσα πως τα υποθετα γλυκερίνης προκαλούν συσπασεις στο εντερο κ επηρεάζουν κ τη μήτρα κ κάνει. Λέτε από αυτό να είναι οι συσπασεις μου; Γιατί χθες κ προχθές έβαλα, κ σημερα με πονάει πολύ το εντερο. Μπορεί να έκανα βλακεια, αλλά θα έσκαγα. Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό μπροστά στις άλλες για τη δυσκοικιοτητα, εντάξει, χαζό, αλλά είμαι κ ντροπαλή τρομάρα μου, τρώω τέτοια κολλήματα. Τον γιατρό τον ρωτάω άμα κοντυνει κ άλλο τι θα κανουμε; Κ λέει δεν θα κοντυνει.

 

Καλημερα κ καλη βδομαδα.Καλε γιατι ντρεπεσαι;εγω οταν πηγα για περιδεση εκανα γκαλοπ στο προσωπικο αν θα παω τουαλετα πριν η μετα την περιδεση κ τι θα μου δωσουν για να βοηθηθω να μη ζοριστω.Αυτο που λες για τις συσπασεις του εντερου ισχυει.Ρωτα τον για κατι ποσιμο μη βαζεις συνεχεια υποθετα αν σου επηρεαζουν το εντερο.Εμενα σου ειπα,με βοηθαει το ντουφαλακ κ πινω μερα παρα μερα.Το αιματακι σου απο τι ειναι σου ειπε;Εχεις καποια αποκολληση;Σου δινουβ τοκολυτικα τωρα;Ευχομαι η καρασταση να παραμεινει ετσι.Τον ρωτησες για περιδεση;Μου ειχε πει ο προηγουμενος γιατρος μου οτι πολλες φορες κανει ενα μπαμ ο τραχηλος,μικραινει κ μενει ετσι μεχρι τελους.

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω για το αντίστοιχο θέμα παίρνω ένα tanilas κάθε μέρα, είναι φακελάκι σκόνη που το διαλύεις σε ένα ποτήρι νερό. νομίζω τελείως αθώο, ρώτα όμως κιόλας!

καλή δύναμη, εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έδωσε duphalac από χθες, τρώω κ δαμάσκηνα αλλά τίποτα ακόμα. Νιώθω ότι θέλω να πάω τουαλέτα αλλά άμα δεν σφιχτω δεν γίνεται τίποτα. Οι συσπασεις μειώθηκαν αλλά χθες ένιωθα σουβλιες έντονες στον κολπο χωρίς να έχω πετρωματα. Λέτε να είναι κ αυτά από συσπασεις που δεν καταλαβαίνω; Ο γιατρός είπε ότι θα δούμε τον τράχηλο το νωρίτερο τη Πεμπτη. Ελπίζω με τόσες συσπασεις που είχα δύο μέρες να μην χειροτέρεψε. Σκέφτομαι να πάρω υπόθετο μια τελευταία φορά να ανακούφιστω αλλά φοβάμαι μην αρχίσουν πάλι οι συσπασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε duphalac από χθες, τρώω κ δαμάσκηνα αλλά τίποτα ακόμα. Νιώθω ότι θέλω να πάω τουαλέτα αλλά άμα δεν σφιχτω δεν γίνεται τίποτα. Οι συσπασεις μειώθηκαν αλλά χθες ένιωθα σουβλιες έντονες στον κολπο χωρίς να έχω πετρωματα. Λέτε να είναι κ αυτά από συσπασεις που δεν καταλαβαίνω; Ο γιατρός είπε ότι θα δούμε τον τράχηλο το νωρίτερο τη Πεμπτη. Ελπίζω με τόσες συσπασεις που είχα δύο μέρες να μην χειροτέρεψε. Σκέφτομαι να πάρω υπόθετο μια τελευταία φορά να ανακούφιστω αλλά φοβάμαι μην αρχίσουν πάλι οι συσπασεις.

 

Συνεχισε το ντουφαλακ κ θα σε βοηθησει πιστευω.Εισαι ακομα στην κλινικη;Οσο αγχωνεσαι χειροτερα ειναι για τις συσπασεις.Για περιδεση δε συζητησατε ε;περικενουμε νεα,ευχομαι ολα να ειναι καλα!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έδρασε λίγο το σιρόπι αλλά πάλι νιώθω πρησμένη. Όχι περίδεση δεν την έχει αναφέρει καν. Όταν ξαναδούμε τον τράχηλο λογικά ανάλογα το αποτέλεσμα θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια εδώ και δεν ξέρω αν γράφω σε σωστό μέρος! Από 12η βδομάδα έχω κοντό τράχηλο λόγο επέμβασης (23mm). Τώρα διανυω 20 βδομάδα, χθες έκανα υπέρηχο (22mm) όλα κλειστά. Ο γυναικολόγος μου λέει παρακολούθηση κάθε 2 βδομάδας και ένα τζελ προγεστερονη κάθε βράδυ! Εγώ ανησυχώ πολυ όμως, :cry: για περιδεση ο γιατρός λέει όχι. Ποια από σας είχε παρόμοιο πρόβλημα, τι κάνατε, τι σας συμβούλευαν οι γιατροί σας, και αν γεννήσατε κανονικά (όχι πρόωρα);;; Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια εδώ και δεν ξέρω αν γράφω σε σωστό μέρος! Από 12η βδομάδα έχω κοντό τράχηλο λόγο επέμβασης (23mm). Τώρα διανυω 20 βδομάδα, χθες έκανα υπέρηχο (22mm) όλα κλειστά. Ο γυναικολόγος μου λέει παρακολούθηση κάθε 2 βδομάδας και ένα τζελ προγεστερονη κάθε βράδυ! Εγώ ανησυχώ πολυ όμως, :cry: για περιδεση ο γιατρός λέει όχι. Ποια από σας είχε παρόμοιο πρόβλημα, τι κάνατε, τι σας συμβούλευαν οι γιατροί σας, και αν γεννήσατε κανονικά (όχι πρόωρα);;; Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για τις απαντήσεις σας!

 

Αεράκι είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα, βρήκαμε κοντό τράχηλο στην 12η εβδομάδα (25mm) με ξεκούραση, παρακολούθηση και προγεστερόνη έφτασε 31 mm και συνεχίζω σταθερή στην 28η εβδομάδα πλέον. Είναι πολύ καλό που μας βρήκαν το πρόβλημα νωρίς.

 

Έχουν γραφτεί αρκετά για κοντό τράχηλο στο φόρουμ, μπορείς αν θες να τσεκάρεις αυτά για αρχή:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60040

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25572

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=136040

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=112032

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=117017

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=97164

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!! Κι εγώ είχα τράχηλο 22mm και μου έδινε προγεστερόνη χαπάκι κάθε μέρα... Έκανα όμως και περίδεση στον 4ο μήνα, ήμουν ήρεμη κι όλα πήγαν πολύ καλά..

Μή φοβάσαι πάντως... Το καλό είναι οτι οι γιατροί μας μέτρησαν τον τράχηλο και τον έχουν υπό έλεγχο σε αντίθεση με άλλους που το αγνοούν...

Όλα θα πάνε καλά θα δείς... Να είσαι καλά!!!

:D
Link to comment
Share on other sites

. Το καλό είναι οτι οι γιατροί μας μέτρησαν τον τράχηλο και τον έχουν υπό έλεγχο σε αντίθεση με άλλους που το αγνοούν...

!

 

Μεγάλη αλήθεια!!! Δυστυχώς!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αεράκι είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα, βρήκαμε κοντό τράχηλο στην 12η εβδομάδα (25mm) με ξεκούραση, παρακολούθηση και προγεστερόνη έφτασε 31 mm και συνεχίζω σταθερή στην 28η εβδομάδα πλέον. Είναι πολύ καλό που μας βρήκαν το πρόβλημα νωρίς.

 

Έχουν γραφτεί αρκετά για κοντό τράχηλο στο φόρουμ, μπορείς αν θες να τσεκάρεις αυτά για αρχή:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60040

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25572

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=136040

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=112032

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=117017

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=97164

Καλημέρα! :) Και εμένα μονο παρακολούθηση. Σε ευχαριστώ για τα φόρουμ αλλά τα χω διαβάσει όλα, με τόσο άγχως που έχω :shock: Μακάρι να παραμείνει και εμένα σταθερός! Ξαπλωνεις η κανεις κανονική ζωή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!! Κι εγώ είχα τράχηλο 22mm και μου έδινε προγεστερόνη χαπάκι κάθε μέρα... Έκανα όμως και περίδεση στον 4ο μήνα, ήμουν ήρεμη κι όλα πήγαν πολύ καλά..

Μή φοβάσαι πάντως... Το καλό είναι οτι οι γιατροί μας μέτρησαν τον τράχηλο και τον έχουν υπό έλεγχο σε αντίθεση με άλλους που το αγνοούν...

Όλα θα πάνε καλά θα δείς... Να είσαι καλά!!!

 

 

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολυ! Εμένα όμως δεν μου ήθελαν να την κάνουν την περιδεση, μονο παρακολούθηση και φοβάμαι μην είναι αργά! :? Αχ πολυ δύσκολα να παραμένω ήρεμη, διαβάζω πολυ και μετά αγχώνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :) Και εμένα μονο παρακολούθηση. Σε ευχαριστώ για τα φόρουμ αλλά τα χω διαβάσει όλα, με τόσο άγχως που έχω :shock: Μακάρι να παραμείνει και εμένα σταθερός! Ξαπλωνεις η κανεις κανονική ζωή;

 

Πάω δουλειά γιατί είναι γραφείου και κάθομαι. Μετά στο σπίτι τη βγάζω καναπέ, δεν κάνω δουλειές, δεν πολυπερπατάω, δεν σηκώνω βάρη, δεν ανεβοκατεβαίνω σκάλες για πλάκα, δεν κάνω σεξ. Όμως δεν είμαι τελείως ξάπλα, θα πάω πχ για καφέ, , θα βγω έξω από το σπίτι αν δεν χρειάζεται να περπατήσω πολύ. Γιατί ο τράχηλος μου είναι 31mm, σε νορμάλ επίπεδο τώρα. Ο εμβρυολόγος μου είχε πει πως αν φτάσει 20-25 mm θα κάτσω σκέτο ξάπλα κι αν φτάσει ακόμα λιγότερο θα πάμε για έκτακτη περίδεση. Οπότε φαντάζομαι πως θα πρέπει να είσαι ξάπλα. Τι σου έχει πει?

 

Το κακό με εμάς είναι πως όσο μεγαλώνει το μωρό είναι εύκολο από το βάρος του να πιεστεί ο τράχηλος και να κοντύνει κι άλλο. Δεν είναι πως όσο περνάει ο καιρός καλυτερεύει η κατάσταση. Το καλό όμως που μπορεί να μας συμβεί σε αντίθεση με τις δυσκολίες που περνάμε τώρα είναι πως μπορεί να γεννήσουμε πιο εύκολα φυσιολογικά. ;)

 

Και να είσαι αισιόδοξη, παίζει μεγάλο ρόλο σε όλα! Να προσέχεις κι όλα καλά θα πάνε! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...