Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμός σε αλλεργικό μωρό και νέα εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα στις μανούλες, έχω μία δυσκολία.....

 

Θηλάζω τον 16 μηνών μικρούλη μου, και απολαμβάνω κάθε στιγμή! Είναι αλλεργικός στα γαλακτοκομικά, και κάνω αποχή 14 μήνες τώρα. Τελευταία πρόκληση κάναμε όταν ήταν 12 μηνών, τώρα θα προγραμματίσουμε κι άλλες εξετάσεις στο Παίδων όπου τον παρακολουθούν.

 

Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι είμαι πάλι έγκυος! Πίστευα ότι θα μπορούσα κι εγώ, όπως τόσα κορίτσια από το φόρουμ, να θηλάσω στην εγκυμοσύνη. Όμως η εγκυμοσύνη αυτή έχει ξεκινήσει με κάποιες δυσκολίες...

 

Λίγο αίμα που είδα και μία μικρή αποκόλληση που βρήκε ο γιατρός, και μου σύστησε διακοπή του θηλασμού, λόγω των συσπάσεων, και να πάρω ένα χάπι – γιουτοπαρ νομίζω.

 

Το χάπι δεν νομίζω ότι θα το πάρω, όμως αισθάνομαι ηθική υποχρέωση να δώσω και σε αυτό το μωράκι ό,τι καλύτερο μπορώ, μία δίκαιη ευκαιρία στην ζωή. Το μυαλό μου λέει ότι πρέπει να αποθηλάσω, όμως δεν μπορώ να το κάνω και όλο «λυγίζω» και μετά έχω τύψεις.

 

Να πω και κάτι ακόμη.. δεν ξέρω πως να το κάνω. Πως αποθηλάζεις 16 μηνών παιδί;;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να πω και κάτι ακόμη.. δεν ξέρω πως να το κάνω. Πως αποθηλάζεις 16 μηνών παιδί;;

 

Γεια!

Είχα αποθηλάσει τη μεγάλη μου σ΄αυτή την ηλικία περίπου (μετά από λίγους μήνες ξανάρχισε με ενθάρρυνσή μου, αλλά αυτό είναι άσχετο). Η ευκολία ήταν ότι δεχόταν εύκολα μπιμπερό και πιπίλα. Ξέρω ότι και τα δύο είναι σχεδόν ταμπού σε πολλούς υπέρμαχους του θηλασμού, αλλά το λέω ανοιχτά ότι εμάς μας έσωσαν. Για να κοιμηθεί έπινε το γάλα της στο κρεβάτι στην αγκαλιά μου με το χεράκι της κάτω από τη μπλούζα μου και το χαιρόταν πολύ. Αποθήλασε πολύ εύκολα και χωρίς μεγάλες αλλαγές ως προς το συναισθηματικό μέρος του θηλασμού.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις μανούλες, έχω μία δυσκολία.....

 

Θηλάζω τον 16 μηνών μικρούλη μου, και απολαμβάνω κάθε στιγμή! Είναι αλλεργικός στα γαλακτοκομικά, και κάνω αποχή 14 μήνες τώρα. Τελευταία πρόκληση κάναμε όταν ήταν 12 μηνών, τώρα θα προγραμματίσουμε κι άλλες εξετάσεις στο Παίδων όπου τον παρακολουθούν.

 

Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι είμαι πάλι έγκυος! Πίστευα ότι θα μπορούσα κι εγώ, όπως τόσα κορίτσια από το φόρουμ, να θηλάσω στην εγκυμοσύνη. Όμως η εγκυμοσύνη αυτή έχει ξεκινήσει με κάποιες δυσκολίες...

 

Λίγο αίμα που είδα και μία μικρή αποκόλληση που βρήκε ο γιατρός, και μου σύστησε διακοπή του θηλασμού, λόγω των συσπάσεων, και να πάρω ένα χάπι – γιουτοπαρ νομίζω.

 

Το χάπι δεν νομίζω ότι θα το πάρω, όμως αισθάνομαι ηθική υποχρέωση να δώσω και σε αυτό το μωράκι ό,τι καλύτερο μπορώ, μία δίκαιη ευκαιρία στην ζωή. Το μυαλό μου λέει ότι πρέπει να αποθηλάσω, όμως δεν μπορώ να το κάνω και όλο «λυγίζω» και μετά έχω τύψεις.

 

Να πω και κάτι ακόμη.. δεν ξέρω πως να το κάνω. Πως αποθηλάζεις 16 μηνών παιδί;;

 

Δέχεται περιορισμούς οταν θηλαζει; Εχεις θέσει ορια; Αν ναι τα εχει δεχτει;

Εσυ ξερεις ποσο ετοιμο ειναι το παιδι σου κι ανάλογα να πορευτεις. Τα παιδια οσο μικρα κι αν ειναι, καταλαβαίνουν τα πάντα, οχι μονο απο τα λογια, καταλαβαίνουν συναισθήματα, εχουν διαίσθηση. Εξήγησε στο παιδι σου τι πρέπει να γίνει, μείνε σταθερή σε αυτο που θα αποφασίσεις και θα δεχτει την οποία επιλογή σου.

Οι συσπάσεις βεβαία, συνηθως δεν εμφανίζονται πριν τις 24 εβδομάδες. Γι αυτο κι ο θηλασμος δεν αποτελεί αντενδειξη σε μια υγιή εγκυμοσυνη, και τα περισσότερα παιδια αποθηλάζουν μόνα τους κατα τη διάρκεια της. Το αιμα μπορει να ηταν η εμφύτευση, για την αποκόλληση δεν ξερω ακριβώς τι σου ειπε, ποσο σοβαρή ηταν εννοω καθώς αναφέρεις εγκυμοσυνη λίγων ημερών. Οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν εχουν ανάλογες εμπειρίες και φοβούνται τη διαδικασία αυτή. Δεν ειναι περίεργο.

Ποσες φορες θηλαζει το 24ωρο; Αν δε θηλαζει πολλές σίγουρα δε χρειάζεσαι χάπι. Αλλα ακομα και πολλές να θηλαζει και πάλι υπαρχει τροπος χωρις χάπι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Στην πραγματικότητα το μεγαλύτερο μας πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα κάτι εναλλακτικό να του δώσω καθώς η τράπεζα γάλακτος που είχα φτιάξει έχει χαλάσει πλέον (όλα τα γαλατάκια ξινισμένα..). Χτες κάναμε εξετάσεις στο Παίδων και ε βάση αυτές μας έδωσε ένα γάλα να το δοκιμάσουμε να δούμε αν θα του δημιουργήσει πρόβλημα ή όχι. Τουλάχιστον τώρα έχω κάτι πέρα από νεράκι για να του δώσω.

 

Θηλάζει αρκετά – το μεσημέρι, βράδυ, πρωί και κατά την διάρκεια της νύχτας. Περιορισμούς δεν είχαμε, πάντως όταν του λέω "φτάνει" σταματάει. Βέβαια, αν πεινάει, ξαναπιάνει το στήθος αμέσως! .Δεν νομίζω να είναι καθόλου έτοιμος για αποθηλασμό. Τις μέρες που δεν του έδινα στήθος το μεσημέρι και τον κοίμιζα με τραγουδάκια ήταν μες την γκρίνια όλη μέρα!

 

Σήμερα θα πάω για υπέρηχο σε άλλο γιατρό να δούμε πως εξελίσσεται η εγκυμοσύνη και αν όλα βαίνουν καλώς θα πάρω αποφάσεις για τον αποθηλασμό. Μακάρι να πάνε όλα καλά πάντως το προσεύχομαι!

 

Η εμφύτευση δεν παίζει να ήταν είχα ήδη κάνει χοριακή σε εκείνο το στάδιο. Η αποκόλληση μικρή ήταν, και γενικά δεν ήταν απόλυτος ότι προέρχεται από το θηλασμό, είπε ότι είναι πιθανό.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η νέα εγκυμοσύνη μοιάζει να εξελίσσεται σε παλίνδρομη.. Πόσο δύσκολη είναι η αποδοχή..

 

Οι εξετάσεις για τα αιφνίδια αλλεργικά συμπτώματα του μικρούλη μου όμως βγήκαν αρνητικές για το γάλα και τους ξηρούς καρπούς. Το μόνο που μένει τώρα είναι να κάνουμε πρόκληση και να δούμε αν μπορώ να ξεκινήσω να του δίνω ξένο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς η νέα εγκυμοσύνη μοιάζει να εξελίσσεται σε παλίνδρομη.. Πόσο δύσκολη είναι η αποδοχή..

 

Οι εξετάσεις για τα αιφνίδια αλλεργικά συμπτώματα του μικρούλη μου όμως βγήκαν αρνητικές για το γάλα και τους ξηρούς καρπούς. Το μόνο που μένει τώρα είναι να κάνουμε πρόκληση και να δούμε αν μπορώ να ξεκινήσω να του δίνω ξένο.

 

Κρίμα βρε κοριτσι... :( Κουράγιο..

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια.

Τουλάχιστον σε ότι αφορά τον θηλασμό, αποφάσισα να ξεκινήσω το ξένο να δούμε πως θα πάει. Χτες του έδωσα 30 ml, και σήμερα θα του δώσω 60, όπως μας είπε ο αλλεργιολόγος. Σε 4-5 μέρες θα ξέρουμε αν κάνει πάλι πρωκτοκολίτιδα.

 

Ελπίζω να είναι όλα καλά γιατί αισθάνομαι ότι χρειαζόμαστε εναλλακτικές με το γάλα του μωρού. Ίσως χρειαστεί να πάρω κάποια αντιβίωση μετά την αποβολή ή ακόμη και να κάνω κάποια επέμβαση ή να πάρω κάποια ορμόνη... δεν ξέρεις, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι, όσο και να μην θέλω να τα σκέφτομαι.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι εύχομαι όλα να πάνε όσο καλύτερα γίνεται.

Να σου πώ μήπως αντί για πρόκληση με γάλα να κάνατε πρόκληση με γιαούρτι ή σπιτικό κεφίρ; Αφού αυτά έχουν λιγότερη έως καθόλου λακτόζη και ταυτόχρονα έχουν και πολλά προβιοτικά είναι πολύ πολύ πολύ πιο εύπεπτα, οπότε ίσως να λειτουργήσουν καλύτερα. Σε αυτή την ηλικία ούτως ή άλλως πάνω από δυο μερίδες γάλα τεχνητό δε θα επιτρέπεται να καταναλώσει, μήπως να το δοκιμάζατε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με miriki. Ο όρος γιαουρτιού ειναι πιο ασφαλής για εισαγωγή γαλακτοκομικών οπως και το κλαριφιέ.

Προσωπικα η πρόκληση με ξένο γαλα δεν μου αρέσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...