Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρεα η λητω(τις εμπειριες σας)


evitaki85

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!ο γυναικολογος μου μου εδωσε την επιλογη για ρεα η λητω με ενημερωσε για τις τιμες κλπ.ο τυπος δωματιου που θα επιλεξω ειναι δικλινο αν και ειναι υψηλο το κοστος θα το επιλεεξω αναγκαστικα λογω rooming in.απο εκει και περα επειδη θα ζητησω rooming in και αποκλειστικο θηλασμο θελω να μου πειτε τις εμπειριες σας στα συγκεκριμενα μαιευτηρια.ποιο ειναι πιο φιλικο στο βρεφος,στη μητερα και κυριως στο θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με το καλό το νινάκι σου... γέννησα στο λητώ πριν 5μήνες.... σε 3 κλινο ήμασταν 2 κοπέλες, δεν είχα roming in, όμως οι μαίες ήταν πολύ βοηθητικές με το θηλασμό και υποστηρικτικές.... επίσης μας άφηναν τα μωράκια όσο θέλαμε εκτός ωρών επισκεπτηρίου..........κ τέλος.... πολύ ωραίο φαί...

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

με το καλό το νινάκι σου... γέννησα στο λητώ πριν 5μήνες.... σε 3 κλινο ήμασταν 2 κοπέλες, δεν είχα roming in, όμως οι μαίες ήταν πολύ βοηθητικές με το θηλασμό και υποστηρικτικές.... επίσης μας άφηναν τα μωράκια όσο θέλαμε εκτός ωρών επισκεπτηρίου..........κ τέλος.... πολύ ωραίο φαί...

 

και εγω λητω κατα πασα πιθανοτητα να σε ρωτησω ειχε Parking μονο για ασθενεις η και για επισκεπτες?επειτα το λητω εχει δικο του ληξιαρχειο να δηλωσει ο αντρας μου το παιδι ?εγγυηση σου ζητησανε?εκανες τον εξτρα ελεγχο για το παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

και εγω λητω κατα πασα πιθανοτητα να σε ρωτησω ειχε Parking μονο για ασθενεις η και για επισκεπτες?επειτα το λητω εχει δικο του ληξιαρχειο να δηλωσει ο αντρας μου το παιδι ?εγγυηση σου ζητησανε?εκανες τον εξτρα ελεγχο για το παιδακι?

 

το παρκινγκ είναι θέμα γιατί του νοσοκομείου είναι μικρό!!!! Έχει γραφείο που κάνει ενεργεί για τη δήλωση του παιδιού, ληξιαρχείο δεν έχει κανένα μαιευτήριο

! Μας ζητήσανε μόλις έκανα εισαγωγή 500 ευρώ που αφαιρέθηκαν εννοείται από το σύνολο. Τον έξτρα έλεγχο τον έκανα και κόστισε 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

το παρκινγκ είναι θέμα γιατί του νοσοκομείου είναι μικρό!!!! Έχει γραφείο που κάνει ενεργεί για τη δήλωση του παιδιού, ληξιαρχείο δεν έχει κανένα μαιευτήριο

! Μας ζητήσανε μόλις έκανα εισαγωγή 500 ευρώ που αφαιρέθηκαν εννοείται από το σύνολο. Τον έξτρα έλεγχο τον έκανα και κόστισε 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά!

 

ευχαριστω πολυ!παντως ακουσα και απο αλλες κοπελες οτι παιρνεις τρικλινο και επειδη δεν εχει τρελο κοσμο συνηθως εισαι μονη η με μια αλλη κοπελα δε γεμιζει ευκολα...και στο rooming in Μπορει αν δεν εχει διαθεσιμοτητα να σε βαλουν σε δικλινο χωρις καποια χρεωση δεν ξερω αν κ εσυ το παρατηρησες αυτο.και φυσικα ειναι πολυ υπερ του θηλασμου ολες οι μαιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ένα μου παιδάκι το γέννησα πριν 3 χρόνια στο Λητώ και το άλλο πριν 6 μήνες στο Ρέα. Για να είμαι ειλικρινής σαν συνολική εξυπηρέτηση το Λητώ μου φάνηκε πολύ καλύτερο. Βέβαια έχει περάσει αρκετό διάστημα και μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα και εκεί. Χωρίς να θέλω να πω ότι στο Ρέα δεν ήταν ευγενικές και εξυπηρετικές οι κοπέλες, στο Λητώ τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Ειδικά στο δωμάτιο των ωδινών οι μαίες στο Λητώ ήταν υπέροχες και μου έδιναν συνέχεια κουράγιο, ενώ στο Ρέα το κλίμα ήταν πιο απρόσωπο, γεγονός που εμένα με φόρτιζε περισσότερο ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πριν 1,5 χρόνο περίπου στο Λητώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!! Η μαία που είχα στον τοκετό ήταν απίστευτη και με βοήθησε πάρα πολύ, να σκεφτείς γέννησα φυσιολογικά ένα παιδί 4.240! Το δωμάτιο ήταν πολύ άνετο και είχα rooming-in, οι νοσοκόμες πολύ φιλικές και εξυπηρετικές, η προϊσταμένη του ορόφου πολύ συνεργάσιμη (ειδικά όταν της ζήτησα να επέμβει γιατί η διπλανή μου είχε επισκεπτήριο 50 άτομα!!!!), η καθαριότητα άριστη, το φαγητό καταπληκτικό, όλα τέλεια!! Με το πάρκινγκ δεν είχαμε θέμα αλλά ήταν και Αύγουστος οπότε οι περισσότεροι έλειπαν σε διακοπές. Με το θηλασμό με βοήθησαν αρκετά, αλλά την περισσότερη καθοδήγηση την είχα με σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι.

Έχω ακούσει ότι ένα μεγάλο μέρος του προσωπικού του Λητώ πήγε στο Ρέα και ακόμα δεν έχουν δέσει μεταξύ τους οι παλιοί με τους καινούργιους γι' αυτό μερικές φορές υπάρχει ένα κλίμα "κάπως" στο Ρέα. Κατά τα άλλα είναι ένα ολοκαίνουργιο μαιευτήριο, με πολύ όμορφα δωμάτια και παροχές ξενοδοχείου! Αυτά τα είδα όταν επισκέφτηκα μια φίλη που γέννησε την ίδια περίπου περίοδο με μένα στο Ρέα.

Κατά τη γνώμη μου, και τα δυο είναι πολύ καλά μαιευτήρια, φιλικά προς το θηλασμό και το rooming-in. Αν σε ικανοποιούν και οικονομικά τότε ο μόνος τρόπος να διαλέξεις είναι ποιο είναι πιο κοντά στο σπίτι σου! Μπορεί εσένα να μη σε πολυενδιαφέρει αλλά σκέψου τον καημένο το μπαμπά που θα πηγαινοέρχεται τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γέννησα πριν απο ενα μήνα το δεύτερο παιδάκι μου στο Λητω. Το πρώτο το γέννησα στο ΡΕΑ το 2011. Οι διάφορες ηταν τεράστιες. Στο ΡΕΑ οταν το επισκέφθηκα για να δω τους χώρους με είχαν αποτρέψει να ζητήσω rooming in για τα μικρόβια. Τελικά δεν πήρα rooming in τότε. Οταν γέννησα το μωρό μου ο έδωσαν μετά απο μιάμιση ώρα και ενώ είχα γεννήσει φυσιολογικά . Ενώ είχα δηλώσει αποκλειστικό θηλασμό μου τον εφερναν πάντα κοιμισμένο και κάποιες φορές ρευοτανε.... Στο Λητω που γέννησα το δεύτερο πήρα rooming in επίσης οι μαίες μου το έδωσαν να θηλάσει μόλις γέννησα και γενικά ηταν πολυ βοηθητικές με το θηλασμό οπως και η προισταμένη του δεύτερου ορόφου. Τις ευχαριςτω δημόσια..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν θετικές εντυπώσεις από το Λητώ και ιδιαίτερα που είναι πρόσφατες! Άντε και στα δικά μας οι επόμενες!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...