Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες περί θηλασμού


Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι μια καινούρια μαμά και θηλάζω αποκλειστικά (κάθε 2ωρο όταν είναι μέρα και κάθε 3ωρο-4ωρο το βράδυ) την 70 ημερών μαγουλίθρα μου. Παρότι τα πολύ δύσκολα του θηλασμού θεωρώ πως έχουν περάσει, έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα την βοήθεια σας, είτε απαντώντας μου εκ πείρας ή έχοντας καλύτερες γνώσεις από εμένα.

1. Τα στήθη μου σπάνια τα νιώθω γεμάτα και βαριά. Ίσως κυρίως το πρωί, κ αυτό μόνο όταν δεν έχει ξυπνήσει η μπέμπα για να φάει μέσα στη νύχτα. Συνήθως είναι μαλακά σαν ζελέ. Και ειδικά το αριστερό έχει βδομάδες να "γεμίσει". Αυτό σημαίνει πως μειώνεται η παραγωγή μου;

2. Εχω νοικιάσει γνωστό νοσοκομειακό θήλαστρο και αντλώ κάθε πρωί, μετά από τάισμα της μικρής από το ένα στήθος. Το θήλαστρο το βάζω κ στα 2 στήθη παρότι το ένα είναι σχεδόν άδειο, λόγω του πρωινού θηλασμού. Η ποσότητα που βγάζω συνήθως είναι 80ml. Δεν είναι λίγη η ποσότητα αυτή; Η παιδίατρος μου ειπε ότι σε αυτή την ηλικία τα μωράκια τρώνε γύρω στα 90ml. (Υπ' οψην η παιδίατρος θηλασε τα παιδιά της τρία χρόνια και είναι υποστηρίκτρια του μητρικού θηλασμού). Μήπως επειδή είναι πραγματικά λίγο το γάλα μου θέλει η μπέμπα να τρώει κάθε 2ωρο;

3. Μετά από κάθε θηλασμό η ρόγα μου γίνεται άσπρη. Είναι φυσιολογικό αυτό;

4. Γενικότερα το στήθος μου είναι πολύ ευαίσθητο κ οι ρόγες πολύ μαλακές κ πολλές φορές δεν ανέχομαι ούτε το σουτιέν που με ακουμπάει. Οι μαλακές ρόγες υπάρχει τρόπος να σκληρήνουν ώστε να μπορεί να τις πιάνει ευκολότερα το μωράκι μου;

5. Πως είναι καλύτερα να θηλάζω; Γεύμα και στήθος ή και τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα; Εννοείται πως δεν κρατώ ώρα και στις 2 περιπτώσεις.

6. Σήμερα πήγα στη γυναικολόγο για τον έλεγχο μετά τη γέννα και κάνοντας υπέρηχο μου είπε πως μπορεί να μου έρθει πάλι περίοδος. Δεν είναι πολύ νωρίς ακόμα; Δεν θα μειωθεί η παραγωγή μου; Πως θα χορταίνει η μπέμπα μου, τις ημέρες της περιόδου; Θα πρέπει να την θηλάζω ακόμα πιο συχνά από το 2ωρο;;;;!!!!

7. Συμπλήρωμα έχω δώσει μόνο 3 φορές και αυτό γιατί έκλαιγε ώρες ατελείωτες και δεν είχα κουράγιο να την έχω άλλο στο στήθος μου. Είχαν παπαριάσει οι θηλές μου και πονουσα. Δυστυχώς όμως τώρα που πήγα να της δώσω μπιμπερό δικό μου γάλα, δεν το θέλει και μου το φτύνει. Το ίδιο κάνει και με τις πιπιλες. Δεν έχει κρατήσει πιπίλα κ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες, στην προσπάθεια μου να βρω τρόπο να την ηρεμώ αφού μένει και 15ωρες σερί ξύπνια... Τι μπορώ να κάνω ώστε να πιάσει ψεύτικη θηλή;

8. Σε ποια ηλικία αραιώνουν τα γεύματα τους, , έστω κάθε 3ωρο;

9. Πολλες φορές κατά την διάρκεια του θηλασμού η μπέμπα τραβάει το κεφάλι της προς τα πίσω συμπαρασέρνωντας μαζί και τη θηλή μου και πονάω πολύ. Το κάνει αρκετές φορείς ή τελικά της φεύγει ή ξανάρχεται προς το στήθος και κάνει πάλι θηλαστικές κινήσεις για λίγο και μετά πάλι τραβιέται. Έχετε ανάλογη εμπειρία; τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ο υπερηχος για ΓΟΠ βγήκε αρνητικός. Το μόνο που συμβαίνει είναι πως η μπέμπα δεν ρευεται εύκολα, πολλές φορές και καθόλου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιο μπορέσει και λύσει έστω και κάποιες από τις απορίες μου. Εύχομαι σε όλες γλυκούς και ανεμπόδιστους θηλασμούς :-)

SmAriel

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας. Είμαι μια καινούρια μαμά και θηλάζω αποκλειστικά (κάθε 2ωρο όταν είναι μέρα και κάθε 3ωρο-4ωρο το βράδυ) την 70 ημερών μαγουλίθρα μου. Παρότι τα πολύ δύσκολα του θηλασμού θεωρώ πως έχουν περάσει, έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα την βοήθεια σας, είτε απαντώντας μου εκ πείρας ή έχοντας καλύτερες γνώσεις από εμένα.

1. Τα στήθη μου σπάνια τα νιώθω γεμάτα και βαριά. Ίσως κυρίως το πρωί, κ αυτό μόνο όταν δεν έχει ξυπνήσει η μπέμπα για να φάει μέσα στη νύχτα. Συνήθως είναι μαλακά σαν ζελέ. Και ειδικά το αριστερό έχει βδομάδες να "γεμίσει". Αυτό σημαίνει πως μειώνεται η παραγωγή μου;

2. Εχω νοικιάσει γνωστό νοσοκομειακό θήλαστρο και αντλώ κάθε πρωί, μετά από τάισμα της μικρής από το ένα στήθος. Το θήλαστρο το βάζω κ στα 2 στήθη παρότι το ένα είναι σχεδόν άδειο, λόγω του πρωινού θηλασμού. Η ποσότητα που βγάζω συνήθως είναι 80ml. Δεν είναι λίγη η ποσότητα αυτή; Η παιδίατρος μου ειπε ότι σε αυτή την ηλικία τα μωράκια τρώνε γύρω στα 90ml. (Υπ' οψην η παιδίατρος θηλασε τα παιδιά της τρία χρόνια και είναι υποστηρίκτρια του μητρικού θηλασμού). Μήπως επειδή είναι πραγματικά λίγο το γάλα μου θέλει η μπέμπα να τρώει κάθε 2ωρο;

3. Μετά από κάθε θηλασμό η ρόγα μου γίνεται άσπρη. Είναι φυσιολογικό αυτό;

4. Γενικότερα το στήθος μου είναι πολύ ευαίσθητο κ οι ρόγες πολύ μαλακές κ πολλές φορές δεν ανέχομαι ούτε το σουτιέν που με ακουμπάει. Οι μαλακές ρόγες υπάρχει τρόπος να σκληρήνουν ώστε να μπορεί να τις πιάνει ευκολότερα το μωράκι μου;

5. Πως είναι καλύτερα να θηλάζω; Γεύμα και στήθος ή και τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα; Εννοείται πως δεν κρατώ ώρα και στις 2 περιπτώσεις.

6. Σήμερα πήγα στη γυναικολόγο για τον έλεγχο μετά τη γέννα και κάνοντας υπέρηχο μου είπε πως μπορεί να μου έρθει πάλι περίοδος. Δεν είναι πολύ νωρίς ακόμα; Δεν θα μειωθεί η παραγωγή μου; Πως θα χορταίνει η μπέμπα μου, τις ημέρες της περιόδου; Θα πρέπει να την θηλάζω ακόμα πιο συχνά από το 2ωρο;;;;!!!!

7. Συμπλήρωμα έχω δώσει μόνο 3 φορές και αυτό γιατί έκλαιγε ώρες ατελείωτες και δεν είχα κουράγιο να την έχω άλλο στο στήθος μου. Είχαν παπαριάσει οι θηλές μου και πονουσα. Δυστυχώς όμως τώρα που πήγα να της δώσω μπιμπερό δικό μου γάλα, δεν το θέλει και μου το φτύνει. Το ίδιο κάνει και με τις πιπιλες. Δεν έχει κρατήσει πιπίλα κ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες, στην προσπάθεια μου να βρω τρόπο να την ηρεμώ αφού μένει και 15ωρες σερί ξύπνια... Τι μπορώ να κάνω ώστε να πιάσει ψεύτικη θηλή;

8. Σε ποια ηλικία αραιώνουν τα γεύματα τους, , έστω κάθε 3ωρο;

9. Πολλες φορές κατά την διάρκεια του θηλασμού η μπέμπα τραβάει το κεφάλι της προς τα πίσω συμπαρασέρνωντας μαζί και τη θηλή μου και πονάω πολύ. Το κάνει αρκετές φορείς ή τελικά της φεύγει ή ξανάρχεται προς το στήθος και κάνει πάλι θηλαστικές κινήσεις για λίγο και μετά πάλι τραβιέται. Έχετε ανάλογη εμπειρία; τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ο υπερηχος για ΓΟΠ βγήκε αρνητικός. Το μόνο που συμβαίνει είναι πως η μπέμπα δεν ρευεται εύκολα, πολλές φορές και καθόλου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιο μπορέσει και λύσει έστω και κάποιες από τις απορίες μου. Εύχομαι σε όλες γλυκούς και ανεμπόδιστους θηλασμούς :-)

 

Καλημερα!!

Να σου ζησει η μαγουλιθρα!!!Θα σου απαντησω οτι γνωριζω καθαρα και μονο απο εμπειρια μιας και θηλασα τα δυο μικρα μου αποκλειστικα μεχρι 1 χρονων και.Λοιπον:)

1.Τα στηθη σου εινια πλεον φυσιολογικο ναμην ειναι πρησμενα.Ειμαστε πλεον σχεδον στους 3 μηνες αρα η γαλουχια εχει εδραιωθει.

2.Εγω με θηλαστρο δεν καταφερα ποτε ν αβγαλω παραπανω απο 40μλ.Παρολα αυτα οταν τα εβαζα τα μικρ αστο στηθος ετρωγαν μια χαρα και επαιρναν το κανονικο βαρος.Μαλλον εχει νακανει και μετην ψυχολογια.Το μωρο μου εβγαζε παραπανω γαλα.

3.Και μενα γινοταν ασπρη.ειναι μαλλον φυσιολογικο απο την αναρροφηση.

4.Γι αυτο δεν ξερω...:( θα σου πουν και τα αλλα κοριτσια.

5.Λοιπον σε αυτον το τομεα..ειναι και ο καθενας την γνωμη του.Εγω στην αρχη θηλαζα και απο τα δυο μεχρι 6 μηνων περιπου.Μετα το εβαζα καθε γευμα και στηθος.Θελει προσοχη ομως ναμην ξεχνας και δινεις μονο απο το ενα στηθος και μειωθει απο το αλλο.

6.Εμεν αμου ηρθε οταν σταματησα να θηλαζω ομως σε πολλα κοριτσια εχει ερθει νωριτερα.Δεν επηρεαζεται η παραγωγη παρα μονο στο ελαχιστο.ισως εκεινες τι ςμερες να σου κανει νερα αλλα τπτ το τραγικο.

7.Αυτο τωρα ειναι μεγαλο θεμα.και μεναμεχρι να πιει απο μπιμπερο οταν σταματησα μαρτυρησα.ΣΤην αρχη εβρεχα με γαλα μητρικο την θηλη του μπιμπερο.Ψαξε να βρεις εχει κατι θηλες που ειναι ειδικες για μητρικο γαλα και εχουν πολυ καλο σχημα.

8Εμεις αραιωσαμε οταν ηταν 4-5μηνες ανα 3ωρο και μετα ανα τετραωρο.Στους εξημηνες που αρχισε το φρουτο λιγο πιοπολυ.Ειναι αναλογως και την εποχη.Το καλοκαιρι που ειχε καυσωνα μας ειχε ξετιναξει.

9.μπορει ν ατο κανει γιατι της ερχεται μεγαλη η ροη ή γιατι ισως ρευεται και της ανεβαινει γαλατακι.Ισως αν την σηκωνες λιγο να ρευτει οταν το κανει αυτο??

Οτι χρειαστεις πες μας.

Φιλακια πολλα και στις δυο!!:D:D

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν και με καλυψε η aurorina απλα θα προσθεσω :

 

2.η ποσοτητα που αντλεις δεν ειναι ενδεικτικη του ποσο γαλα εχεις.και εγω στις αρχες δεν εβγαζα πολλα ml και με τον καιρο καταφερα γυρω στα 100 ml.για αλλες μανουλες ειναι πολυ για αλλες λιγο.μια χαρα χορταινε και χορταινει η μπουμπου μου.

3.ειναι απολυτως φυσιολογικο

4.και εγω δεν ξερω να σου πω κατι συγκεκριμενο αλλα γιατι θες να σκληρηνουν αφου μια χαρα πιανει και θηλαζει το μωρο σου.εγω στο σπιτι δεν φοραω σουτιεν.οταν τελειωνε η μπουμπου αφηνα λιγακι γαλατακι πανω να στεγνωσει με τον αερα,λενε ειναι καλο για τις ρωγες.οταν φοραω εξω μονο βαμβακερο χωρις πολλα πολλα για να μην ερεθιζεται

5.εγω εδινα σε καθε γευμα τον ενα μαστο και συνεχιζα στο αλλο γευμα με τον αλλο.τωρα που ειναι 9 μηνων θελει να της το εχω ολο το στηθος εξω και πινει κ απ τα 2 εναλλαξ συνεχεια:D

6.9 μηνες τωρα δεν εχει ερθει αλλα κατα καιρους νιωθω τραβηγματα χαμηλα οπως οταν ειχα περιοδο.παντως δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα με την παραγωγη σου

7.εγω δεν της εδωσα πιπιλα.απ οτι ξερω με την πιπιλα μπορει να χανουν γευματα τα μωρακια.υπομονη......

να σου ζησει η μπουμπου!

Link to comment
Share on other sites

4. Γενικότερα το στήθος μου είναι πολύ ευαίσθητο κ οι ρόγες πολύ μαλακές κ πολλές φορές δεν ανέχομαι ούτε το σουτιέν που με ακουμπάει. Οι μαλακές ρόγες υπάρχει τρόπος να σκληρήνουν ώστε να μπορεί να τις πιάνει ευκολότερα το μωράκι μου;

5. Πως είναι καλύτερα να θηλάζω; Γεύμα και στήθος ή και τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα; Εννοείται πως δεν κρατώ ώρα και στις 2 περιπτώσεις.

7. Συμπλήρωμα έχω δώσει μόνο 3 φορές και αυτό γιατί έκλαιγε ώρες ατελείωτες και δεν είχα κουράγιο να την έχω άλλο στο στήθος μου. Είχαν παπαριάσει οι θηλές μου και πονουσα. Δυστυχώς όμως τώρα που πήγα να της δώσω μπιμπερό δικό μου γάλα, δεν το θέλει και μου το φτύνει. Το ίδιο κάνει και με τις πιπιλες. Δεν έχει κρατήσει πιπίλα κ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες, στην προσπάθεια μου να βρω τρόπο να την ηρεμώ αφού μένει και 15ωρες σερί ξύπνια... Τι μπορώ να κάνω ώστε να πιάσει ψεύτικη θηλή;

 

4. Ναι, είναι ένα πρόβλημα ... καλό κουράγιο. Αν σε ενοχλεί το σουτιέν, μην το φοράς (θα μου πεις, η μπλούζα θα σε ενοχλεί περισσότερο... )

 

5. Αν αλλάζεις συχνά στήθος, αυξάνεται η παραγωγή. Οπότε κανονίζεις τι θα κάνεις, ανάλογα με τις ανάγκες σας. Η υπερπαραγωγή έχει ως αποτέλεσμα το μωρό να παίρνει μόνο το "πρώτο" γάλα που έχει άλλη σύσταση. Θα το καταλάβεις, αν τα κακάκια της είναι πράσινα.

 

6. Τι να σου πω ... δεν είμαι κατά της πιπίλας, αν τη θέλει το μωρό, αλλά αν το μωρό δεν θέλει, εσύ δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Μάρσιππο δοκίμασες; Εμένα με βόλεψε πολύ. Εκτός από το θηλασμό ο μάρσιππος ήταν η μόνη απασχόληση των μωρών, ώσπου άρχισαν να μπουσουλάνε και να αποκτούν άλλα ενδιαφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αυτό το κάθε 2ωρο. Δεν προλαβαίνω να κάνω πραγματικά τίποτα. Άντε κάνα πλυντήριο τα φορμάκια της μπέμπας. Συν τοις άλλοις μας βγήκε και πολύ ζόρικη και δεν κοιμάται καθόλου κατά τη διάρκεια της μέρας. Έχει κάτσει και 15ωρες σερί ξύπνια. Και ηρεμεί μόνο με το σεσουάρ των μαλλιών στη δυνατή σκάλα και μόνο. Πόσα βράδια έχουμε κοιμηθεί όλοι μέχρι το πρωί με το σεσουάρ... Επίσης τρώει πολύ τα χέρια της και για αυτό ήθελα να πιάσει την πιπίλα. Το χέρι κόβεται πιο δύσκολα από την πιπίλα και πολύ φοβάμαι πως γρήγορα θα ανακαλύψει και το δάχτυλο.

Ήθελα με το θήλαστρο να μπορώ να βγάλω αρκετή ποσότητα για γεύμα ώστε να μπορεί να την ταΐζει και κάποιος άλλος μπας κ μπορέσω να παω να κουρευτώ, να αλλάξω κανα δωράκι που δεν της κάνει ή να παω κάνα περπάτημα μπας και σταματήσει να πονάει το σώμα μου που το νιώθω σάπιο από τις πολλές αγκαλιές (ναι δεν κάθεται ούτε σε ριλαξ, ούτε σε κούνια, ουτε στο πορτ μπεμπέ, ούτε σε μαρσιπο- τα εχω αγοράσει όλα. Θέλει χέρια και μάλιστα όρθια κ να περπατάμε. Αν κάτσουμε τα ουρλιαχτά της σου σπαραζουν την καρδιά). Τέλος πάντων, μην σας πρίζω με αυτά. Δεν είναι και αυτής της θεματικής ενότητας.

Και πάλι ευχαριστώ

SmAriel

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Τα στήθη μου σπάνια τα νιώθω γεμάτα και βαριά. Ίσως κυρίως το πρωί, κ αυτό μόνο όταν δεν έχει ξυπνήσει η μπέμπα για να φάει μέσα στη νύχτα. Συνήθως είναι μαλακά σαν ζελέ. Και ειδικά το αριστερό έχει βδομάδες να "γεμίσει". Αυτό σημαίνει πως μειώνεται η παραγωγή μου;

 

Αυτό σημαίνει πως έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και δεν χρειάζεται πλέον να έχεις πρησμένο στήθος.

 

2. Εχω νοικιάσει γνωστό νοσοκομειακό θήλαστρο

 

Θήλασα δύο παιδιά από 9 μήνες το καθένα: δεν κατάφερα ποτέ να βγάλω πάνω από 40 ml γάλα με θήλαστρο. Προφανώς δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου.

 

5. Πως είναι καλύτερα να θηλάζω; Γεύμα και στήθος ή και τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα; Εννοείται πως δεν κρατώ ώρα και στις 2 περιπτώσεις.

 

Περίπου στο μήνα εγώ άρχισα να ακολουθώ τη μέθοδο γεύμα και στήθος.

 

6. Σήμερα πήγα στη γυναικολόγο για τον έλεγχο μετά τη γέννα και κάνοντας υπέρηχο μου είπε πως μπορεί να μου έρθει πάλι περίοδος. Δεν είναι πολύ νωρίς ακόμα; Δεν θα μειωθεί η παραγωγή μου; Πως θα χορταίνει η μπέμπα μου, τις ημέρες της περιόδου; Θα πρέπει να την θηλάζω ακόμα πιο συχνά από το 2ωρο;;;;!!!!

 

Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα ότι είναι σχετικά νωρίς, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό :) Εμένα μου ήρθε στο εξάμηνο στο πρώτο παιδί, και καθόλου δεν μειώθηκε η παραγωγή μου. (Στο δεύτερο μου ήρθε μετά που σταμάτησα το θηλασμό)

 

 

7. Συμπλήρωμα έχω δώσει μόνο 3 φορές και αυτό γιατί έκλαιγε ώρες ατελείωτες και δεν είχα κουράγιο να την έχω άλλο στο στήθος μου. Είχαν παπαριάσει οι θηλές μου και πονουσα. Δυστυχώς όμως τώρα που πήγα να της δώσω μπιμπερό δικό μου γάλα, δεν το θέλει και μου το φτύνει. Το ίδιο κάνει και με τις πιπιλες. Δεν έχει κρατήσει πιπίλα κ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες, στην προσπάθεια μου να βρω τρόπο να την ηρεμώ αφού μένει και 15ωρες σερί ξύπνια... Τι μπορώ να κάνω ώστε να πιάσει ψεύτικη θηλή;

 

Η κόρη μου φτύσαμε αίμα για να πάρει το μπιμπερό. Τουλάχιστον δύο βδομάδες την παλεύαμε με κλάματα και τσιρίδες, λες και θα την πνίγαμε. Πιπίλα δεν πήρε ποτέ, πάλι την έφτυνε ή ούρλιαζε σαν να τη σφάζουνε. Αν δεν φτάνει η υπομονή, δεν έχω κάτι άλλο να σου προτείνω.

 

8. Σε ποια ηλικία αραιώνουν τα γεύματα τους, , έστω κάθε 3ωρο;

 

Σε λίγο καιρό θα τα αραιώσει, μην ανησυχείς.

 

 

Σου απάντησα με γαλάζιο σε ότι ήξερα. Και όσο για τις βόλτες, γιατί δεν παίρνεις το μωρό καλά ντυμένο μαζί σου καρότσι του; Εγώ έτσι έκανα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα με γαλάζιο σε ότι ήξερα. Και όσο για τις βόλτες, γιατί δεν παίρνεις το μωρό καλά ντυμένο μαζί σου καρότσι του; Εγώ έτσι έκανα...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Προς το παρόν η εμπειρία σας είναι οι γνώσεις μμου. Όσο για τις βόλτες... ναι την παίρνω με το καρότσι όποτε δεν είναι βροχερός ο καιρός, αν και δεν της αρέσει ιδιαίτερα ούτε το καρότσι και βάζει δύναμη στους κοιλιακούς της για να σηκωθει (την εχω τελείως ξάπλα γιατί δεν ξέρω αν κάνει ακόμα να την βαζω σε πιο όρθια θέση.) Επίσης μόνο μια φορά έχει κοιμηθεί στο καρότσι κ αυτό για λιγο, γενικώς το μάτι γαρίδα :-)

SmAriel

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Προς το παρόν η εμπειρία σας είναι οι γνώσεις μμου. Όσο για τις βόλτες... ναι την παίρνω με το καρότσι όποτε δεν είναι βροχερός ο καιρός, αν και δεν της αρέσει ιδιαίτερα ούτε το καρότσι και βάζει δύναμη στους κοιλιακούς της για να σηκωθει (την εχω τελείως ξάπλα γιατί δεν ξέρω αν κάνει ακόμα να την βαζω σε πιο όρθια θέση.) Επίσης μόνο μια φορά έχει κοιμηθεί στο καρότσι κ αυτό για λιγο, γενικώς το μάτι γαρίδα :-)

 

Αφου βάζει η ίδια δύναμη για να σηκωθεί δεν υπαρχει λόγος να ειναι ξάπλα.

Ενα σλινγκ επίσης βοηθαει πολυ για τις βολτες

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι μια καινούρια μαμά και θηλάζω αποκλειστικά (κάθε 2ωρο όταν είναι μέρα και κάθε 3ωρο-4ωρο το βράδυ) την 70 ημερών μαγουλίθρα μου. Παρότι τα πολύ δύσκολα του θηλασμού θεωρώ πως έχουν περάσει, έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα την βοήθεια σας, είτε απαντώντας μου εκ πείρας ή έχοντας καλύτερες γνώσεις από εμένα.

1. Τα στήθη μου σπάνια τα νιώθω γεμάτα και βαριά. Ίσως κυρίως το πρωί, κ αυτό μόνο όταν δεν έχει ξυπνήσει η μπέμπα για να φάει μέσα στη νύχτα. Συνήθως είναι μαλακά σαν ζελέ. Και ειδικά το αριστερό έχει βδομάδες να "γεμίσει". Αυτό σημαίνει πως μειώνεται η παραγωγή μου;

2. Εχω νοικιάσει γνωστό νοσοκομειακό θήλαστρο και αντλώ κάθε πρωί, μετά από τάισμα της μικρής από το ένα στήθος. Το θήλαστρο το βάζω κ στα 2 στήθη παρότι το ένα είναι σχεδόν άδειο, λόγω του πρωινού θηλασμού. Η ποσότητα που βγάζω συνήθως είναι 80ml. Δεν είναι λίγη η ποσότητα αυτή; Η παιδίατρος μου ειπε ότι σε αυτή την ηλικία τα μωράκια τρώνε γύρω στα 90ml. (Υπ' οψην η παιδίατρος θηλασε τα παιδιά της τρία χρόνια και είναι υποστηρίκτρια του μητρικού θηλασμού). Μήπως επειδή είναι πραγματικά λίγο το γάλα μου θέλει η μπέμπα να τρώει κάθε 2ωρο;

3. Μετά από κάθε θηλασμό η ρόγα μου γίνεται άσπρη. Είναι φυσιολογικό αυτό;

4. Γενικότερα το στήθος μου είναι πολύ ευαίσθητο κ οι ρόγες πολύ μαλακές κ πολλές φορές δεν ανέχομαι ούτε το σουτιέν που με ακουμπάει. Οι μαλακές ρόγες υπάρχει τρόπος να σκληρήνουν ώστε να μπορεί να τις πιάνει ευκολότερα το μωράκι μου;

5. Πως είναι καλύτερα να θηλάζω; Γεύμα και στήθος ή και τα 2 στήθη σε κάθε γεύμα; Εννοείται πως δεν κρατώ ώρα και στις 2 περιπτώσεις.

6. Σήμερα πήγα στη γυναικολόγο για τον έλεγχο μετά τη γέννα και κάνοντας υπέρηχο μου είπε πως μπορεί να μου έρθει πάλι περίοδος. Δεν είναι πολύ νωρίς ακόμα; Δεν θα μειωθεί η παραγωγή μου; Πως θα χορταίνει η μπέμπα μου, τις ημέρες της περιόδου; Θα πρέπει να την θηλάζω ακόμα πιο συχνά από το 2ωρο;;;;!!!!

7. Συμπλήρωμα έχω δώσει μόνο 3 φορές και αυτό γιατί έκλαιγε ώρες ατελείωτες και δεν είχα κουράγιο να την έχω άλλο στο στήθος μου. Είχαν παπαριάσει οι θηλές μου και πονουσα. Δυστυχώς όμως τώρα που πήγα να της δώσω μπιμπερό δικό μου γάλα, δεν το θέλει και μου το φτύνει. Το ίδιο κάνει και με τις πιπιλες. Δεν έχει κρατήσει πιπίλα κ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες, στην προσπάθεια μου να βρω τρόπο να την ηρεμώ αφού μένει και 15ωρες σερί ξύπνια... Τι μπορώ να κάνω ώστε να πιάσει ψεύτικη θηλή;

8. Σε ποια ηλικία αραιώνουν τα γεύματα τους, , έστω κάθε 3ωρο;

9. Πολλες φορές κατά την διάρκεια του θηλασμού η μπέμπα τραβάει το κεφάλι της προς τα πίσω συμπαρασέρνωντας μαζί και τη θηλή μου και πονάω πολύ. Το κάνει αρκετές φορείς ή τελικά της φεύγει ή ξανάρχεται προς το στήθος και κάνει πάλι θηλαστικές κινήσεις για λίγο και μετά πάλι τραβιέται. Έχετε ανάλογη εμπειρία; τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ο υπερηχος για ΓΟΠ βγήκε αρνητικός. Το μόνο που συμβαίνει είναι πως η μπέμπα δεν ρευεται εύκολα, πολλές φορές και καθόλου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιο μπορέσει και λύσει έστω και κάποιες από τις απορίες μου. Εύχομαι σε όλες γλυκούς και ανεμπόδιστους θηλασμούς :-)

 

1. Φυσιολογικο κι ευχαριστο!

 

2. Δεν εχω καταλάβει τον λογο αντλησης.

 

3. Αν ειναι ασπρη με το που βγει απο το στόμα του μωρου ειναι λογικό.

 

4. Δεν υπαρχει λόγος να σκληρύνουν, αν ειναι πραγματικα δυσάρεστο οσο περνάει ο καιρος, πρέπει να βρεθεί η αιτια.

 

5. Δεν υπαρχει γενικός κανόνας, σε γενικές γραμμες όμως δεν υπαρχει λόγος να μη δινεις και το δεύτερο στηθος.

 

6. Στις περισσότερες γυναικες η επιστροφη της περιόδου δεν εχει καμια συνέπεια στον θηλασμο.

 

7. Γιατι θέλεις να πιάσει ψεύτικη θηλη κι ειδικα απο εσένα;;;;

 

8. Τα γεύματα δεν αραιώνουν σε συχνότητα αλλα μειώνεται η διάρκεια τους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια μου, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αυτό το κάθε 2ωρο. Δεν προλαβαίνω να κάνω πραγματικά τίποτα. Άντε κάνα πλυντήριο τα φορμάκια της μπέμπας. Συν τοις άλλοις μας βγήκε και πολύ ζόρικη και δεν κοιμάται καθόλου κατά τη διάρκεια της μέρας. Έχει κάτσει και 15ωρες σερί ξύπνια. Και ηρεμεί μόνο με το σεσουάρ των μαλλιών στη δυνατή σκάλα και μόνο. Πόσα βράδια έχουμε κοιμηθεί όλοι μέχρι το πρωί με το σεσουάρ... Επίσης τρώει πολύ τα χέρια της και για αυτό ήθελα να πιάσει την πιπίλα. Το χέρι κόβεται πιο δύσκολα από την πιπίλα και πολύ φοβάμαι πως γρήγορα θα ανακαλύψει και το δάχτυλο.

Ήθελα με το θήλαστρο να μπορώ να βγάλω αρκετή ποσότητα για γεύμα ώστε να μπορεί να την ταΐζει και κάποιος άλλος μπας κ μπορέσω να παω να κουρευτώ, να αλλάξω κανα δωράκι που δεν της κάνει ή να παω κάνα περπάτημα μπας και σταματήσει να πονάει το σώμα μου που το νιώθω σάπιο από τις πολλές αγκαλιές (ναι δεν κάθεται ούτε σε ριλαξ, ούτε σε κούνια, ουτε στο πορτ μπεμπέ, ούτε σε μαρσιπο- τα εχω αγοράσει όλα. Θέλει χέρια και μάλιστα όρθια κ να περπατάμε. Αν κάτσουμε τα ουρλιαχτά της σου σπαραζουν την καρδιά). Τέλος πάντων, μην σας πρίζω με αυτά. Δεν είναι και αυτής της θεματικής ενότητας.

Και πάλι ευχαριστώ

Θα απαντήσω μονο για την πιπιλα και το δάχτυλο που φοβάσαι οτι θα πάρει.

Ο γιος μου δεν πήρε ποτε πιπιλα αλλα κάποια στιγμή ανακάλυψε το δάχτυλο σε ηλικία περίπου σαν την δικιά σας.Η συμβουλή παιδιάτρου ηταν να τραβάω γρηγορα έξω το χεράκι,σχετικά απότομα,χωρις να σχολιάζω κάτι,το οποίο και εκανα για κανά 2-3 βδομαδες ώσπου το σταμάτησε και τελος απο τότε.Το δάχτυλο πιστευω ειναι πιο επικίνδυνο οταν το παιδι το χρησιμοποιεί για να κοιμηθεί,αλλα στην δικιά σας περίπτωση εχει το στηθος οποτε δεν θα το αλλάξει σιγουρα για το δάχτυλο!!!Το θηλαστρο αληθεια γιατι το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

 

2. Δεν εχω καταλάβει τον λογο της άντλησης

 

7. Γιατι θέλεις να πιάσει ψεύτικη θηλη κι ειδικα απο εσένα;;;;.

 

Ο λόγος της άντλησης και της ψεύτικης θηλής είναι ο ίδιος. Να μπορεί κ κάποιος άλλος εκτός από εμένα να ταΐζει με μπιμπερό την μπέμπα μου, με το δικό μου γάλα, ώστε να μπορώ να βγαίνω πιο άνετα από το σπίτι, χωρίς το άγχος να γυρίσω στο 2ωρο για να την ταΐσω. Επίσης προσπαθώ να φτιάξω κάβα για όταν ξεκινησω και πάλι τη δουλειά.

Η μπέμπα 60 ημερών ήταν 4895gr και η παιδίατρος πολύ ευχαριστημενη με τις καμπύλες αναπτυξης και λερώνει πολλές πάνες.

SmAriel

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω μονο για την πιπιλα και το δάχτυλο που φοβάσαι οτι θα πάρει.

Ο γιος μου δεν πήρε ποτε πιπιλα αλλα κάποια στιγμή ανακάλυψε το δάχτυλο σε ηλικία περίπου σαν την δικιά σας.Η συμβουλή παιδιάτρου ηταν να τραβάω γρηγορα έξω το χεράκι,σχετικά απότομα,χωρις να σχολιάζω κάτι,το οποίο και εκανα για κανά 2-3 βδομαδες ώσπου το σταμάτησε και τελος απο τότε.Το δάχτυλο πιστευω ειναι πιο επικίνδυνο οταν το παιδι το χρησιμοποιεί για να κοιμηθεί,αλλα στην δικιά σας περίπτωση εχει το στηθος οποτε δεν θα το αλλάξει σιγουρα για το δάχτυλο!!!Το θηλαστρο αληθεια γιατι το χρησιμοποιείς;

 

Ευχαριστώ για το κολπάκι. Θα το εφαρμόσω :-)

Το θήλαστρο το χρησιμοποιώ για να κάνω κάβα για οταν πάω δουλειά αλλά και για να εχω αν λείψω πάνω από 2 ωρες από το σπίτι.

SmAriel

Link to comment
Share on other sites

Αφου βάζει η ίδια δύναμη για να σηκωθεί δεν υπαρχει λόγος να ειναι ξάπλα.

Ενα σλινγκ επίσης βοηθαει πολυ για τις βολτες

 

Εχω ενα συμβατικό μαρσιπο britax που το κερδισα σε διαγωνισμό. Δεν το πολυγουσταρει. Μόνο οταν την βαζω να βλέπει μπροστά κάθεται λίγο περισσότερο. Σκεφτόμουν να πάρω ένα mei tai για να την βαζω και στην πλάτη μπας κ κανω καμιά δουλειά στο σπίτι, κανα μαγείρεμα...

SmAriel

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο λόγος της άντλησης και της ψεύτικης θηλής είναι ο ίδιος. Να μπορεί κ κάποιος άλλος εκτός από εμένα να ταΐζει με μπιμπερό την μπέμπα μου, με το δικό μου γάλα, ώστε να μπορώ να βγαίνω πιο άνετα από το σπίτι, χωρίς το άγχος να γυρίσω στο 2ωρο για να την ταΐσω. Επίσης προσπαθώ να φτιάξω κάβα για όταν ξεκινησω και πάλι τη δουλειά.

Η μπέμπα 60 ημερών ήταν 4895gr και η παιδίατρος πολύ ευχαριστημενη με τις καμπύλες αναπτυξης και λερώνει πολλές πάνες.

 

Το μπουκαλι καλο ειναι να μην το δίνεις εσυ για "πρόβα". Οταν λείπεις αυτός που προσέχει το μωρο θα δώσει και το μπουκαλι. Αλλιώς μπερδεύεται το μωρο και δεν καταλαβαίνει για ποιο λογο δε θηλαζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ενα συμβατικό μαρσιπο britax που το κερδισα σε διαγωνισμό. Δεν το πολυγουσταρει. Μόνο οταν την βαζω να βλέπει μπροστά κάθεται λίγο περισσότερο. Σκεφτόμουν να πάρω ένα mei tai για να την βαζω και στην πλάτη μπας κ κανω καμιά δουλειά στο σπίτι, κανα μαγείρεμα...

 

Οι συμβατικοί μαρσιποι δεν ειναι τόσο αναπαυτικοι ούτε για το μωρο ούτε για τη μαμα. Προσωπικα βολεύτηκα το ring sling και mei tai.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Και εγώ καινούρια στο φόρουμ!Οπως η SmAriel εχω την ίδια απορία για το άδειο στήθος μόνο που έχω παρατηρήσει εδω και δεκα μερες ότι το γάλα κατεβαίνει ( το νιώθω) μετά από μερικα δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα αρχίσει να θηλάζει και έτσι το μικρούλι μου εκνευριζεται γιατί είναι και ανυπόμονος. Γιατί γίνεται αυτό; Μήπως αρχίζει να μειώνεται το γάλα μου; Να σημειώσω ότι είναι 2 μισή μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχει εδραιωθεί η γαλουχια,πραγμα φυσικο και αναμενόμενο,και ειστε σε πολυ καλο δρόμο.Το σώμα σου εχει προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρου και θα παράγει γαλα την ωρα του θηλασμου.Αυτο συμβαίνει πάντα και σε όλες!! Μην σε ανησυχεί τιποτα.Ο μικρος θα το συνηθησει πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και εγώ καινούρια στο φόρουμ!Οπως η SmAriel εχω την ίδια απορία για το άδειο στήθος μόνο που έχω παρατηρήσει εδω και δεκα μερες ότι το γάλα κατεβαίνει ( το νιώθω) μετά από μερικα δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα αρχίσει να θηλάζει και έτσι το μικρούλι μου εκνευριζεται γιατί είναι και ανυπόμονος. Γιατί γίνεται αυτό; Μήπως αρχίζει να μειώνεται το γάλα μου; Να σημειώσω ότι είναι 2 μισή μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.

 

Μήπως αργείς να βάλεις το μωρό στο στήθος; Περιμένεις να ζητήσει να θηλάσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γκρινιάζει όταν είναι η ώρα του να φάει, οπότε του δίνω. Δεν περιμένω το τρίωρο που λένε. Βέβαια εκεί γύρω στο τρίωρο πεινάει ο καλός μου. Ευχαριστώ Πολύ Κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γκρινιάζει όταν είναι η ώρα του να φάει, οπότε του δίνω. Δεν περιμένω το τρίωρο που λένε. Βέβαια εκεί γύρω στο τρίωρο πεινάει ο καλός μου. Ευχαριστώ Πολύ Κορίτσια!

 

Βάλε το μωρό στο στήθος πριν αρχίζει να γκρινιάζει. Γι αυτό μπορεί να μην εχει υπομονή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας! Ειμ μαμά ενός κοριτσιου 16 ημερών. Παρότι είχα ενημερωθεί αρκετά καλά, στην πράξη αντιμερωπιζουμε πρόβλημα στο θηλασμό. Έχω κι εγώ πληγωμενες θηλές, αλλα δεν είν αυτό το θέμα. Θα έχω πάντα πληγωμενες θηλές κ μώλωπες στη θηλαια αλω αποτι φαίνεται καθώς το μωρακι μ δεν ξεδιπλώνει ρα χειλακια του προς ρα έξω με τίποτα. Αντίθετα σφίγγει με πολλή δυναμη τη θηλή μου γύρω από το στόμα της( το οποίο κλείνει κατά τη διάρκεια του θηλασμού) κ τα ούλα της. Έχω ήδη κάνει πολλά για να το αντιμετωπισω. Συνοπτικά: κάλεσα συμβούλο θηλασμού στο σπίτι,μια από τις γνωστότερες στο χώρο, εβαλα ειδική αλοιφή στις πληγές από φαρμακείο φτιαχτη για μένα, κόψαμε χαλινο της μικρής πάνω κ κάτω, καλέσαμε οστεοπαθητικο για μασαζ δεν δούλεψε τίποτα!. Ακομα σφίγγει τα ούλα της γύρω από τη θηλη μου και δεν ξεδιπλώνει τα χείλη της. Τα τελευταία 2 βράδια κιόλας Εχει κοιμηθεί 0 ώρες κ θέλει να είν στο στήθος ενώ υποφέρω από πόνο κ τσούξιμο. Ειμ στα όρια της κατάρρευσης. Σας παρακαλω για κάποια τελευταία καθοδήγηση πριν καταφυγω στο ξένο γάλα. Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θα σου πω αυτό που ξέρεις καλύτερα από μένα: ότι το μωρό δεν πιάνει καλά το στήθος, οπότε η παραγωγή θα αρχίσει να μειώνεται.

 

Το μωράκι-αν και πολύ μικρό ακόμα- πώς είναι, κατά τα άλλα; Αν θεωρήσουμε πως όλοι όσοι το είδαν έκαναν τις κατάλληλες ενέργειες (βέβαια, ουδείς αλάνθαστος, οπότε μία δεύτερη γνώμη ίσως να είχε νόημα), μήπως έχει κάποιου είδους υπερτονία που το εμποδίζει να χαλαρώσει το στοματάκι του; Ο παιδίατρος που το παρακολουθεί τι λέει;

 

Σήμερα που λες ότι δεν κοιμάται, έχει κάνει τουλάχιστον 3 κενώσεις και 5-6 ουρήσεις; Γιατί, ανεξάρτητα με την τελική έκβαση του θηλασμού, ίσως χρειάζεται (έστω προσωρινά) συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Scratée. Τις μερες που δεν κοιμόταν τα πήγε πολύ καλά με πάνες δεν ειδα ιδιατερη διαφορα. Απο κενωσεις εχουμε 7-8 τη μέρα και φυσικά και τσισάκια κάθε φορά.

 

Η αλήθεια είναι ότι το μωράκι μας είναι μάλλον κάπως νευρικό, αλλά ο παιδίατρος μας λέει πως αν το μωρό δαγκώνει να μην το ψάχνουμε και πολύ, θα δαγκώνει. Και να σου πω την αλήθεια παρά τις συμβουλές από ειδικούς και τα ευχολόγια και τις εγγυησεις ότι το μωρό θα αλλάξει, το ένστικτό μου λέει ότι ο γιατρός μάλλον εχει δικιο. Δηλαδή πως θα αλλάξει το στυλ που τρώει? Θα γίνει θαυμα και ξαφνικα θα αρχισει να γυριζει τα χειλακια της? Αυτο που με εκνευριζει πιο πολυ ειναι ενω ολοι οι συμβουλοι κ σε ολα τα σεμιναρια που εχω παρακολουθησει σου λενε με αυστηροτητα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μη θηλασεις αν πραγματικα το θες, απο την αλλη ομως περιπτωσεις σαν τη δικη μ δεν αναφερονται, γιατι? Για να μην πτοηθουν οι νεες μαμαδες?

Δλδ ειν καλυτερο να παθουν το ψυχολογικο που εχω παθει εγω τωρα και ναπροσφερουν ενα γαλα πλουσιο σε αδρεναλινη?Και ομως η περιπτωση μου δεν ειν μοναδικη. Ετυχε να διαβασω και απο αλλες μαμαδες εδω στο φορουμ περιπτωσεις σαν τη δικη μου.Δεν ειδα ομως πώς λύθηκαν... Μάλλον δε λύθηκαν και κατέφυγαν στη λύση του ξένου αλλά φυσικά δεν τόλμησαν να το γράψουν για να μην τους πουν ότι δεν προσπάθησαν αρκετά. Με συγχωρείτε για το ξέσπασμα, είναι που από την πολλή ενημέρωση είχα την αυτοπεποίθηση ότι θα τα κατάφερνα και τώρα είμαι τόσο μα τόσο απογοητευμένη .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα περί ψυχολογίας.

 

Διαφωνώ στο ότι μερικά μωρά είναι γεννημένα να δαγκώνουν. Τα μωρά, φυσιολογικά, ΔΕ δαγκώνουν. Ή αυτοί οι ειδικοί που προσπάθησαν δεν τα κατάφεραν (όσο καλοί και να είναι) ή το μωρό έχει κάποια ιδιαιτερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...