Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιωσατε/ακουσατε το μωρο σας;


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!!!

Σε ποια εβδομαδα της κυησης σας ακουσατε ή νιωσατε το μωρακι σας, και με ποιον τροπο;;;

Εκλεισα την 15η βδομαδα Διδυμης κυησης μου και εδω κ δυο μερες νιωθω κατι σαν γουργουρησματα, αλλα δεν πρεπει να ειναι το εντερο, γιατι τις στιγμες που συνεβη, ημουν ηδη φαγωμενη και δεν πεινουσα.

Θα ηθελα να διαβασω την γνωμη κ απο διδυμομανουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα LETOM! Εγώ είμαι 15 εβδομάδων αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει καμιά κίνηση του εμβρύου.Τα έντερα μου,είτε είμαι φαγωμενη είτε όχι,κάνουν διάφορα περίεργα, αλλά καταλαβαίνω ότι είναι από αυτά,γιατί συμπεριφερονταν έτσι και πριν την εγκυμοσυνη :rolleyes: Η αλήθεια είναι ότι με αγχώνει που δεν έχω νιώσει τίποτα, όμως στην πραγματικότητα νομίζω ότι είναι νωρίς. Αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα,θα μας διαφωτίσει.Πάντως, υποψιαζομαι ότι αφού κυοφορεις διδυμα, τα οποία εκεί μέσα στενευονται περισσοτερο, είναι λογικό να τα νιώσεις νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

το μωράκι μου το ακουσα πρώτη φορά ένα φτερούγισμα στις 21 εβδομάδες και ήταν η καλύτερη στιγμή της ζωής μου

τώρα είμαι τελειόμηνη και περιμένω πως και πως να το κρατήσω αγκαλίτσα μου

Link to comment
Share on other sites

το μωράκι μου το ακουσα πρώτη φορά ένα φτερούγισμα στις 21 εβδομάδες και ήταν η καλύτερη στιγμή της ζωής μου

τώρα είμαι τελειόμηνη και περιμένω πως και πως να το κρατήσω αγκαλίτσα μου

Με το καλό να το σφίξεις στην αγκαλιά σου!!!! Εμένα μού μένει ακόόόόμα πολύς δρόμος..απορώ πώς θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εγώ ειμαι στην 19 εβδομάδα και ο γιατρός μου οταν τον ρώτησα μου είπε μαλλον καπου 19 με 20 βδομάδα λογικα θα το νιωσω! ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩΩΩΩΩΩ....!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω στην 16η εβδομαδα ενιωσα το μωρακι σαν ενα απλο γαργαλιτο μπορω να το περιγραψω και ιδιαιτερα το βραδυ ενιωθα καποιες κινησουλες που δεεν ηταν εντερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!

Σε ποια εβδομαδα της κυησης σας ακουσατε ή νιωσατε το μωρακι σας, και με ποιον τροπο;;;

Εκλεισα την 15η βδομαδα Διδυμης κυησης μου και εδω κ δυο μερες νιωθω κατι σαν γουργουρησματα, αλλα δεν πρεπει να ειναι το εντερο, γιατι τις στιγμες που συνεβη, ημουν ηδη φαγωμενη και δεν πεινουσα.

Θα ηθελα να διαβασω την γνωμη κ απο διδυμομανουλες.

 

Εγω τη μονακριβη μου την ενιωσα στην 14η εβδομαδα, μολις ειχα κανει την αυχενικη!!! Εκει που ξαπλωνα βλεπωντας τηλεοραση ξαφνικα νιωθω ενα "τακ-τακ" απο μεσα μου, σαν με ακουμπησε πεταλουδα!!! Την επομενη φορα που πηγα για υπερηχο την ωρα της εξετασης ενιωσα ξανα το ιδιο πραγμα, και πριν προλαβω να ρωτησω τον γιατρο μου λεει: σε κλωτσησε, το ενιωσες...??? ε, απο τοτε ξαπλωνα επιτηδες για να την αισθανθω...!!! :D

 

Με το καλο κοριτσια τα μωρακια σας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης, άρχισα να νιωθω το μικρό στην 18η (αλλά δεν ήμουν και 100% σίγουρη ότι δεν ήταν το εντερό μου) ε απο την 19η εβδομάδα και μετά, τον νιώθω συνέχεια, ιδιαίτερα κανένα 10λεπτο με 15λεπτο αφού φάω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειτα απο παυση μιας εβδομαδας... εχω 3 μερες που αισθανομαι συνεχεια χτυπους αριστερα κ δεξια κ ηχους κ αισθηση σαν μπουρμπουληθρες!!!

Ειμαι 17 & 1 ημερας σε διδυμα κ δεν νομιζω να ειναι εντερακι... αν κ δεν ειμαι απολυτως βεβαιη....

Link to comment
Share on other sites

Απο την 18η ένιωθα κάτι θροϊσματα αλλά δεν ήμουν σίγουρη. 19η εβδομάδα ένιωσα την μπέμπα για πρώτη φορά κανονικά, αφού είχα φάει κανα δυο κομματάκια σοκολάτα :oops: Μάλιστα ήταν τόσο έντονο και επίμονο το χτύπημα που φώναξα και τον άντρα μου και το ένιωσε και αυτός. Την επομένη μέρα μου έφερε ένα ταψί γαλακτομπούρεκο γιατί αρέσουν λέει της μικρής τα γλυκά!!! Χαζομπαμπάς απο τώρα!

 

Απίστευτο συναίσθημα πάντως κορίτσια! Με το καλό τα μπεμπάκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

τη μικρουλα μου την ενιωσα πολύ νωρις,,από την 11-12 εβδομαδα ενιωθα σαν να σκανε μπουρμπουλήθρες μεσα στην κοιλια μου και κυριως όταν ετρωγα η όταν ημουν ξαπλωμενη,,,μετα την 14 εβδομαδα ενιωθα αυτά τα χτυπηματακια:D:D:Dαχ τι ομορφο συναισθημα...........................

 

 

 

υ.γ. το ποτε και το πως θα νιωσεις το μωρο εξαρτάται σε μεγαλο βαθμο από τη θεση του πλακουντα και από το αν εχει η μαμα λιπος στην κοιλιτσα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα... ειμαι στη 18 εβδομαδα εγω τον ενιωσα αρκετα νωρισ τον μπεμπη σαν να με γαργαλαει ενα φτερο τωρα ειχε 3 μερεσ που δε ειχε δωσει κανενα σημειο ζωης καιμ ουεκοψε τα ποδια σημερα αρχισα να νιωθω μικρα απαλα χτυπηματακια χαμηλα και τωρα το βραδυ πολυ εντονα ....ελπιζω να ειναι αυτο....δε σταματα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια, εγω οντας 15 βδομαδων και 3ημερων, δεν εχω νιωσει κατι ακομα. Η τουλαχιστον δεν το χω καταλαβει! Και απ οσο διαβασα απ τις προηγουμενες απαντησεις σας, τωρα σιγα σιγα θα αρχισω να το καταλαβαινω !! Ανυπομονω !! Επισης ανυπομονω σε λιγες μερες να μαθω και το φυλο :)

Link to comment
Share on other sites

20 εβδομαδων ενιωσα κατι αμυδρο....

21η εβδομαδα ενιωσα ενα ξεκαθαρο τοκ τοκ απο μεσα!

 

Τι χαρα εε?? Φανταζομαιιι !! Ανυπομονω !!! Με το καλο το νινακι σουυυ ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Τι χαρα εε?? Φανταζομαιιι !! Ανυπομονω !!! Με το καλο το νινακι σουυυ ! :-)

 

ευχαριστω!!! κ σε σενα! σε ειχα διαβασει παλαιοτερα! βασικα,θυμαμαι το cupcake!ολα καλα πηγανε,ειδες;;;;

 

τωρα θα φας κ τις κλωτσιες σου κ θα ισιωσεις!!!!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!! κ σε σενα! σε ειχα διαβασει παλαιοτερα! βασικα,θυμαμαι το cupcake!ολα καλα πηγανε,ειδες;;;;

 

τωρα θα φας κ τις κλωτσιες σου κ θα ισιωσεις!!!!!!

 

Ναι κοριτσι μου δοξα το θεο ολα καλα!!! χα χα χα τωρα στην αρχη μεχρι κ τον 7ο-8ο φανταζομαι θα ναι πιο ευχαριστες οι κλωτσιτσες, Πριν μιλες μερες επισκεφτηκα την ξαδερφη του αντρα μουη οποια μπηκε στο μηνα της και περιμενει, και μου λεει ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ !! χα χα χα δε χωραει αλλο , θελει να βγει !!!! χα χα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσι μου δοξα το θεο ολα καλα!!! χα χα χα τωρα στην αρχη μεχρι κ τον 7ο-8ο φανταζομαι θα ναι πιο ευχαριστες οι κλωτσιτσες, Πριν μιλες μερες επισκεφτηκα την ξαδερφη του αντρα μουη οποια μπηκε στο μηνα της και περιμενει, και μου λεει ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ !! χα χα χα δε χωραει αλλο , θελει να βγει !!!! χα χα .

 

ε κατα τον 8ο το νιωθεις να σερνεται ,οπως λεω κ γω! δε κλωτσαει τοσο γιατι εχει στριμωχτει καπως!

εμενα ,στον μηνα σου, κλωτσαγε κυριως μετα που εβαζα κρεμα στη κοιλια. δε ξερω,μαλλον τον ξυπναγα τον πασα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εγω πρωτη φορα τον ενιωσα 18η εβδομαδα!!Κατι σα φτερουγισμα ηταν....Τωρα ειμαι στη 22η και εχει 2 βδομαδες που τον καταλαβαινω συνεχεια. Στις πιο δυνατες κλοτσιες επισης και η κοιλια μου κουνιεται!!!!Ειναι μαγικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου "άκουσα" τις πρώτες κλωτσιές της μπέμπας τη 13η εβδομαδα!!! 2 κλωτσιές πολύ ξεκάθαρες!!! Την τελευταία εβδομάδα την ακούω όλο και συχνότερα μέσα στη μέρα και τρελλαίνομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!! :D

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου "άκουσα" τις πρώτες κλωτσιές της μπέμπας τη 13η εβδομαδα!!! 2 κλωτσιές πολύ ξεκάθαρες!!! Την τελευταία εβδομάδα την ακούω όλο και συχνότερα μέσα στη μέρα και τρελλαίνομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!! :D

 

μα πως γινεται την 13η βδομαδα? το μωρο ειναι καμια 30αρια γραμμαρια!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

μα πως γινεται την 13η βδομαδα? το μωρο ειναι καμια 30αρια γραμμαρια![/QUOTΕ/]

 

Οντως...αλλα οταν ακούσεις την κλωτσιά..τι θα πεις? Οτι δεν την άκουσες? Τις ίδιες ακριβώς κλωτσιές έχω και τώρα!!! Επίσης παίζει ρόλο και η θέση του πλακούντα..τώρα είναι οπίσθιος και αισθανομαι τις κινήσεις περισσότερο σε σχεση με το γιο μου που ήταν πρόσθιος ο πλακούντας!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...